סינסתזיה – איך נשמע כחול ומה הטעם של ריבוע?

איך הייתם חשים אם בכל פעם שהצליל דו דיאז היה מתנגן לו, הייתם רואים את הצבע כחול, וניגון של כל צליל היה מעלה במוחכם צבע שונה? כשהיו אומרים לכם מספר כלשהוא, הייתם רואים אותו בצבע מסוים, אותו צבע כל הזמן? כל פעם שהייתם רואים צורה מסוימת, ריבוע, עיגול וכו', הייתם מרגישים טעם אחר בפיכם? או אולי אם הייתם מריחים את ספר הקריאה האהוב עליך הייתם מריחים…עיגול? כל התחושות המשונות הללו קשורות לתופעה מיסתורית ביותר שנקראת סינסתזיה.

סינסתזיה היא תופעה שבה החושים מתערבבים. לכולנו יש חמישה חושים: מגע, טעם, שמיעה, ראייה וריח. אצל רובנו, החושים הללו מובחנים, אבל אצל מי שיש לו סינסתזיה הם מתערבבים בצורות שונות ומשונות. חוש הראייה מגרה את חוש הטעם, השמיעה משפיעה על תפיסת צבעים וכו'. לדוגמא, מי שיש לו סינסתזיה של צבע יכול לראות את האותיות והמספרים הבאים כך תמיד:

 

 

המילה סינסתזיה באה מיוונית ומשמעה תחושה. המדע המודרני התייחס אליה לראשונה ב-1880, כאשר פרנסיס גלטון, דודנו של דרווין שנודע בעיקר בתרומה שלו לחקר הסטטיסטיקה והפסיכומטריקה, פירסם מאמר בכתב העת Nature שבו תיאר את התופעה. מאז, וכמעט לכל אורך המאה ה-20, התייחסו לתופעה הזו בביטול, חשבו שאולי מדובר בזיוף, או שזה תוצר לוואי של שימוש בסמים, ולא חקרו אותה בצורה רצינית. כל זה השתנה בשנים האחרונות, עם עליית הפסיכולוגיה הקוגנטיבית והשיפור בטכניקות של מחקרי מוח, וממצאים חדשים מתחילים לשפוך אור על התופעה המיסתורית, כמו גם להעלות שאלות חדשות מרתקות.

למעשה הסינסתזיה כנראה נפוצה הרבה יותר ממה שחושבים. הערכות שונות היו מאוד לא עקביות בתחילה, אבל מחקרי םעכשווים מעריכים שבערך לאחד מכל עשרים אנשים ישסינסתזיה, למרות שברוב המקרים מדובר בדרגה קלה שלה. הצורה הנפוצה ביותר שלה היא ראיית מספרים, אותיות וימי השבוע בצבעים, אבל המדע תיעד יותר מ-50 סוגים שונים של סינסתזיה. גברים ונשים חווים אותה בצורה שווה, פחות או יותר.

אחד ההסברים האפשריים לתופעה מתמקד ביצירת אסוציאציות שונות שנובעות מזיכרונות ילדות. אולי פעם שיחקתם עם המגנטים במקרר, המספר 6 תמיד היה אדום ו-5 היה ירוק? ההסבר הזה לא מסביר למה רק מספר קטן של אנשים מרגישים את הזיכרון הסנסורי בצורה חיה כל כך. מעבר לכך, אנחנו יכולים לחשוב על קרח כשאנחנו רואים קוביית קרח, אבל אנחנו לא נרגיש קור, לא חשוב כמה פעמים ירד שלג ליד הבית שלכם כשהייתם ילדים.

הסבר אחר טוען שהאנשים שאומרים שהם רואים מספרים בצבעים, או שהטעם של העוף מאוד חד, מתכוונים לכך רק בצורה מטאפורית והם לא באמת מרגישים כך. בדיוק כמו שלמבקרי מסעדות ואמנות יש דרכים מאוד יצירתיות לתאר את מה שהם אוכלים, רואים ושומעים, כך גם השפה שלנו גדושה בתיאורים על מנה קטיפתית, או על הזעקה העולה מהפסל. על פי ההסבר הזה, אלו שמאובחנים בסינסתזיה פשוט רגישים יותר מאחרים בהקשר הזה. אני עוד אשוב להסבר הזה בהמשך.

מחקרים קוגנטיביים של סינסתזיה

לחקור סינסתזיה זה בכלל לא פשוט. חוקרים נתקלו בבעיות קשות בבואם לחקור את התופעה. אנשים מדווחים למשל שהם רואים מספרים בצבעים "בערך", כלומר רואים אותם חלקית. אחרים טוענים שהם רואים את המספרים בצורה ברורה בצבעים שונים, אבל הם יודעים שהם שחורים (אם הם קוראים מדף נייר). על מנת לראות אם מדובר באמת בתפיסה שונה ולא רק במשהו שקשור לסיגנון הדיבור של האנשים, השתמשו חוקרים שונים במבחן תפיסתי מקובל לבדיקת עיוורון צבעים. במבחן כזה בודקים עד כמה דימוי מסוים "קופץ" או בולט ביחס לאחרים, ועד כמה מהר יכולים הנבדקים להבחין בין דימוי אחד למשנהו. תביטו למשל על שתי התמונות הבאות:

 

בשתי התמונות יש מספר קטן של מספרי 2 והרבה מספרי 5. בתמונה השמאלית כל המספרים באותו הצבע ולמי שאין סינסתזיה יתקשה להבחין במספרי 2. אפקט ה"Pop Out" לא יתקיים, ואנשים בעצם צריכים לעבור על פני כל המספרים אחד אחרי השני על מנת למצוא את המספרים החריגים, דבר הלוקח כמובן זמן רב. לעומת זאת, בתמונה הימנית אפשר לראות בבירור ובלי להתאמץ מה המספרים השונים. אם אכן סינסתזיה היא עניין תפיסתי, לא יהיה הבדל בביצועים של מוח סינסתזי בשני המקרים. ואכן, למי שיש סינסתזיה אין בעייה להבחין במספרים החריגים בתמונה הימנית ובעובדה שהם מרכיבים משולש (כמובן שצריך להתאים כל מבחן כזה לתפישות הצבע הספציפיות של האדם). בהערת אגב, ליכולת הזו יש ערך רב לצבא. כשאויב מנסה להסוות את כוחותיו, סינסתזיים יכולים בקלות לחשוף אותם כי הם "עיוורים" להסוואה שאינה פועלת עליהם.

מעניין אגב שאם במקום המספר 5, שמים את המספר 5 באותיות רומיות, V, הסינסתזיים מאבדים את היכולת לזהות מספרים בצורה מהירה. המשמעות של זה היא שהראייה של המספר 5, להבדיל מהקונספט של המספר 5, הם אלו שעושים את ההבדל.

בהקשר הזה, מעניין לראות את הביצועים של סינסתזיים במשימת סטרופ המפורסמת. במשימה הזו מראים לנבדקים שמות של צבעים, כאשר המילים עצמן צבועות בצבעים שונים. על הנבדק לומר בקול את הצבע שבו צבועה המילה. ראו למשל את הדוגמא הבאה:

 

כאשר שם הצבע שונה מהצבע שבו הוא כתוב מתרחשת "הפרעה", וזמן התגובה ארוך יותר. במילים אחרות, חוסר התאמה בין שם הצבע לצבע בה צבועה המילה מעכב את זמן העיבוד, במה שנקרא אפקט סטרופ. אתם מוזמנים לראות איך האפקט עובד עליכם כאן.

איך יגיבו סינסתזיים למשימת סטרופ? אנשים שרואים צבעים במספרים יגיבו בדיוק כמו שכל אחד אחר מגיב למשימת סטרופ אם יראו להם מספרים במקום מילים. במילים אחרות, אם מישהו רואה את המספר 8 כאדום, ומציגים בפניו את המספר 8 צבוע בצבע כחול, נוצרת הפרעה כמו אפקט סטרופ רגיל ולוקח להם זמן ממושך יותר לזהות את הצבע שבו כתובה הספרה. זה נכון הן לגבי מי שרואה מספרים בצבעים ספציפיים והן לגבי מי שרואה אותיות בצבעים. אגב, העיכוב הגדול ביותר מתרחש כאשר מציגים לבעל הסינסתזיה צבע נגדי לצבע שבו הוא חווה את המספר או האות (למשל, אדום מול ירוק. עוד על צבעים נגדיים אפשר לקרוא פה). גירסה אחרת של אפקט סטרופ אצל סינסתזיים יכולה להתרחש אצל אלו שחווים צלילים כצבעים. במקרה כזה, חל עיכוב כאשר הם מתבקשים למשל, לנקוב בצבע אדום שכתוב בפניהם, כאשר הם מאזינים לצליל שמסמל עבורם את הצבע הכחול. זה אפילו עובד עם סינסתזיה של טעמים. יש עיכוב בביצוע כאשר אדם כזה מתבקש לזהות טעם מריר, כאשר מוצג לו צליל שמייצג עבורו טעם מתוק.

אז מה המשמעות של כל זה?

הגישה המודרנית לחקר סינסתזיה מתרכזת, איך לא, בחקר המוח. מכיוון שהצורה הנפוצה ביותר של סינסתזיה קשורה לעירבוב בין מספרים ואותיות לצבעים, עלה החשד שהעירבוב הזה נובע מחיווט מיוחד של האיזורים האחראים על עיבוד מספרים וצבעים. האיזורים הללו, שבמצב רגיל, מופרדים זה מזה, מפעילים אחד את השני, וגורמים לעירוב בין שני איזורים במוח שאמורים להיות נפרדים. בסוגי סינסתזיה שונים, האיזורים השונים במוח שאמורים להיות מופרדים לא באמת כאלה.

אבל מדוע החיוווט המוטעה מתרחש מלכתחילה? ידוע שלסינסתזיה יש מרכיב גנטי חזק והיא עוברת בתורשה (לפחות חלקית). אחת ההשערות היא שמוטאציה מסוימת גורמת לאיזורים שונים, שבמצב רגיל נפרדים, להיקשר אחד לשני. יתכן מאוד שהמוטאציה קיימת רק באיזור אחד ולא אחר. זה מסביר למה מי שלוקה בסינדרום אחד סינסתזי, הוא בעל סיכוי רב יותר להיות עם סינדרום סינסתזי אחר, או שקרובי משפחה שונים יחוו סינסתזיה בצורות שונות שיש להן בסיס משותף. כך, אחד יכול לחוות עירבוב בין צבעים ומספרים, שני יחווה עירוב של צבעים ומוסיקה, ושלישי יחווה עירוב של צבעים עם צורות.

בעוד שבתחילה דיברו על עודף חיווט שעובר בצורה פיסית בין שני איזורים במוח שלא קשורים זה לזה, מסתבר שבמקרים רבים החיווט עצמו נורמלי. מה שקורה כנראה זה שפעילות כימית מסוימת גורמת לנוירוטרנזמיטרים מסוימים לא לפעול כיאות, מה שגורם להפעלת יתר של איזורים מסוימים, והפחתה בפעילות באיזורים אחרים. התופעה הזו נקראת Cross Activation והוכחות לה אפשר למצוא במבחן הבא:

 

 

אם תמקדו את מבטכם בסימן ה+ שבריבוע השמאלי, לא תהיה לכם שום בעייה לראות את הסיפרה 5, אפילו אם אינכם מתרכזים בה. לעומת זאת, אם תמקדו את מבטכם בסימן ה+ בריבוע הימני, הסיפרה 5 "נבלעת" בין כל הספרות 3. אבל כשמציגים את המבחן הזה בפני סינסתזים, הם אומרים בערך כך: "אני לא ממש רואה את המספר, הוא מאוד מעורפל, אבל  הוא נראה אדום ולכן הוא חייב להיות 5". במילים אחרות, המוח שלהם כן עיבד את התמונה בצורה כלשהיא, ועל פי ההיגיון שלהם הם ניחשו נכון את המספר. כלומר, העיבוד המוחי שלהם עובד כך, שגילוי הצבע מעובד במוח שלהם לפני עיבוד המספר.

סינסתזיה נוספת מאוד מעניינת היא זו שממקמת מספרים בחלל האוויר. הסינסתזיה הזו תועדה כבר על ידי גלטון ובהם האדם רואה מספרים במקום מסוים באוויר. מספרים שונים ממוקמים במקום שונה, והמספרים מסודרים בסדר מסוים בקו חשבוני דימיוני. לא תמיד מספרים שקרובים זה לזה נמצאים אחד ליד השני. למשל, המספר 2 יכול להיות קרוב למספר 25 ולא ל-3. השורה הזו יכולה גם להיות מאוד מפותלת ולרוב היא אינה ישרה. אם האדם מטה את ראשו, השורה המספרית תזוז איתו. בחלק מהמקרים אנשים יכולים לראות את המספרים בצורה תלת מימדית.

איך יודעים שהאנשים אכן רואים את המספרים ולא סתם מדמיינים אותם או ממציאים אותם? בניסוי שנערך נתנו לקבוצה של סינסתזים מהסוג הזה לראות רשימה של 15 מספרים למשך 30 שניות. פעם אחת הראו להם את המספרים בצורה אקראית, ופעם שנייה הם ראו אותם בצורה שהם טענו שהם רואים אותם באוויר. אחרי 2 דקות ביקשו מהם לשחזר את המספרים. הנבדקים זכרו את המספרים שסודרו בצורה שהם רואים אותה, הרבה יותר טוב מהסידור האקראי.

ניסוי נוסף בדק את אפקט המספרים המרוחקים. כששואלים נבדקים נורמלים איזה משני מספרים גבוה יותר, הם מגיבים מהר יותר אם המספרים הם 9 ו-4, מאשר אם הם 4 ו-5. התופעה הזו מרמזת שמספרים מיוצגים על ידי מרווחים במוח. מספרים סמוכים מבלבלים יותר וגורמים לעיכובים ולטעיות. כשמבחן כזה ניתן לסינסתזים התגלתה תופעה מדהימה: ההצלחה שלהם במשימה לא הייתה תלויה בקירבה המספרית של המספרים, אלא בקירבה שלהם כפי שהיא נראית על ה"מסך" הסינסטזי שלהם. זו הוכחה נוספת לממשות של הטור החשבוני ה"אוורירי" שלהם. הטורים החשבוניים יכולים גם לגרום גם לקשיים בחישובים אריתמטיים פשוטים. בגלל שהמספרים לא בהכרח מסודרים לפי הסדר, מתקשים הנבדקים בביצוע פעולות חשבוניות פשוטות מצד אחד, אבל טובים בביצוע פעולות חשבוניות של מספרים שקרובים זה לזה איך שהם תופשים אותם, מצד שני.

השלכות המחקר בסינסתזיה

אז מה אנחנו יכולים ללמוד מחייהם של מי שחווה סינסתזיה? יתכן כי סינסתזיה יכולה להסביר לנו יכולות מופלאות של ציירים, משוררים, מדענים וכו'. אולי איינשטיין ראה קשרים בין מספרים או תופעות שאף אחד לא ראה לפניו בגלל שהיה לו יתרון חזותי כזה? אולי משוררים רואים קשרים בין מילים שבני התמותה הרגילים אינם מבחינים בהם? בדיוק כמו שסינסתזיה עורכת קשרים לא טריוויאליים בין חושים שונים, כך גם מטאפורות קושרות מושגים שונים שלא נראה שום קשר ביניהם. אולי שתי התופעות הללו בעצם לא כל כך שונות? במחקר אחד למשל נמצא, כי סינסתזיה נפוצה יותר אצל אנשים יצירתיים מאשר אצל כאלו שלא.

מעבר לכך, יתכן מאוד שאצל כולנו קיימת סינסתזיה בצורה כלשהיא, ולא רק זה, היא אפילו לא שרירותית. הביטו על שתי הצורות הבאות:

איזו מהצורות הבאות נראית לכם יותר כ"בובה (Bouba)" ואיזו נראית "קיקי (Kiki)"?

רוב מוחלט של האנשים (98%) יזהה את הצורה הימנית כ"בובה" ואת הצורה השמאלית כ"קיקי" במה שידוע כאפקט בובה/קיקי (הממצא שוחזר בתרבויות שונות בעולם). אפילו תינוקות בגיל שנתיים וחצי מסוגלים להגיע להבחנה הזו (מעניין שהאוכלוסייה היחידה שלא מגיעה לאותה תוצאה היא אוכלוסיית האוטיסטים). התוצאה מרמזת, שלא רק שהמוח שלנו מערבב בין צורות מופשטות לבין ביטויים שמיים קוליים, אלא שהעירבובים הללו אוניברסליים ולא שרירותיים. אולי כתב דיו בעל פינות מעודנות נראה לנו כ"בובה", בעוד צורה קוצנית עם קצוות מחודדים נראית לנו כ"קיקי"? יכול להיות שהקירבה של המערכת הויזואלית והקולית משפיעה על הבחירות הללו? האם יתכן שהתפתחות שפות הרבה פחות שרירותית ממה שנראה, ושהאבולוציה של השפה השפיעה השפעה מכרעת על הקשר הזה? ידוע זה מכבר שמילים רבות בשפות שונות דומות זו לזו (למשל, המילה אמא דומה מאוד בתרבויות שונות), למרות שאין שום קשר ביניהן. הרבה ייחסו את זה לדימיון צורני אקראי, אבל יתכן שהחיווט המוחי הדומה שלנו אחראי לכך. יתכן שיש אוצר מילים אוניברסלי והתפתחות השפות אינה אקראית כפי שנדמה לעיתים.

 

לקריאה נוספת:

Synesthesia: Perspectives from Cognitive Neuroscience

Blue Cats and Chartreuse Kittens: How Synesthetes Color Their Worlds

Synesthesia: A Union of the Senses – Second Edition

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יונתן.ק  ביום 29/09/2007 בשעה 5:48 pm

  מספרים צבעים צלילים נקודות שיא ומעברים הדרגתיים
  הם משדרים את עצמם או יותר נכון נקלטים כתדרים

 • לא סינסתזית  ביום 29/09/2007 בשעה 6:47 pm

  בדוגמה הראשונה.

 • שלומית  ביום 29/09/2007 בשעה 6:53 pm

  צבע האהבה, טעמו של הירח, ופתיתי שלג.

  Minister for Exams

  When I was a child I sat an exam.
  This test was so simple
  There was no way i could fail.

  Q1. Describe the taste of the Moon.

  It tastes like Creation I wrote,
  it has the flavour of starlight.

  Q2. What colour is Love?

  Love is the colour of the water a man
  lost in the desert finds, I wrote.

  Q3. Why do snowflakes melt?

  I wrote, they melt because they fall
  on to the warm tongue of God.

  There were other questions.
  They were as simple.

  I described the grief of Adam
  when he was expelled from Eden.
  I wrote down the exact weight of
  an elephant's dream

  Yet today, many years later,
  For my living I sweep the streets
  or clean out the toilets of the fat
  hotels.

  Why? Because constantly I failed
  my exams.
  Why? Well, let me set a test.

  Q1. How large is a child's
  imagination?
  Q2. How shallow is the soul of the
  Minister for exams?

  Brian Patten

  http://www.poetryarchive.org/poetryarchive/singlePoem.do?poemId=5921

 • דינה ראלט  ביום 29/09/2007 בשעה 7:04 pm

  נזכרתי במאמר שכתבתי מזמן על הצלבת החושים ובו דווקא על הטעם של מוסיקה. חשבתם על מוסיקה שלא טעימה לכם?
  http://www.nrg.co.il/online/15/ART/878/815.html

 • אבי  ביום 29/09/2007 בשעה 9:47 pm

  בסוף שנות השישים השתמשו בדימויים סינסתטיים כדי למכור כימיקלים מסוימים.

 • עולמית  ביום 29/09/2007 בשעה 10:40 pm

  מרתק. גיל – התעלית על עצמך. פשוא תענוג לקרוא

 • הקטור זולטן  ביום 29/09/2007 בשעה 10:46 pm

  ציינת במאמרך שקיימים כיותר מחמישים סוגים מתועדים של סינתזיה. כיצד יכול להיות הדבר אם יש לנו רק חמישה חושים?

  שאלה שניה, האם אפיון של מספרים בתכונות אופי הוא גם סוג של סינתזיה?

  ושאלה שלישית, כמובן, היא, למה לדעתך קיימת הפרעה נוירולוגית שכזו מבחינה אבולוציונית?

  (ד"א, לנבוקוב הייתה סינתזיה, ואני חושב שזה מובהק מספריו)

 • גיל  ביום 29/09/2007 בשעה 10:58 pm

  להקטור: יש קומבינציות שונות בין החושים, ואפילו בין שני חושים לבין עצמם. למשל, ראיית צבעים יכולה לבוא לידי ביטוי במספרים, אותיות, ימי השבוע, חודשים וכו' וכל מיני קומבינציות אחרות. אפשר לקרוא לזה אולי ואריאציות שונות ואני לא יודע מה הסיווגים.

  לגבי איפיון המספרים בתכונות אופי, אני לא חושב שזה מוגדר כסינסתזיה כי אתה לא "רואה" את תכונות האופי אלא זה יותר מטאפורה.

  לגבי האבולוציה של זה, לא ממש ברור למה זה קורה, אבל כפי שציינתי בסוף כנראה שלכל אחד מאיתנו יש יכולת כזו ואצלהם זה רק בא בצורה יותר מוגזמת. ההפרעה הזו גם לא ממש מזיקה ברוב המקרים ולכן לא היו לחצים גדולים להכחיד אותה.

  אני מוסיף רשימת ספרים בסוף הפוסט שעוסקים בנושא.

 • רעבה  ביום 30/09/2007 בשעה 3:05 pm

  אני יכולה לתת, למשל, את הדוגמא שלי – קולות של אנשים מסויימים נותנים לי הרגשה של מאכל מסויים (אותו המאכל קשור תמיד לאותו הקול של אותו אדם. זה לא משתנה).

 • biohazard  ביום 30/09/2007 בשעה 6:27 pm

  האם ניסיתם פעם לאכול עם אף סגור ?
  ריח וטעם הם שני חושים שבאופן קבוע מחוייטים אחד עם השני
  מבחינה אבולוציונית זה ברור, בגלל שהרחת רעלנים לפני נגיעתם בלשון נותנת עוד "מעטפת ביטחון" להמנעות מהם ולכן ייתרון יישרדותי
  אבל מי אמר שלא יכולים להיות עוד חושים כאלו ?

 • אודי שרבני  ביום 30/09/2007 בשעה 8:48 pm

  נהנתי לקרוא. תודה.

  (היה ממש סגול(

 • עומר.  ביום 30/09/2007 בשעה 9:05 pm

  מעניין.
  האם סינסתזה היא דבר שניתן לפתח?
  אפשר פסיכולוגית, אולי, להתאמן על הקשר בין שתי חושים שונים.
  בספר "האף של פינוקיו ואיש הפיל" יש פרק רחב על הנושא, עם דוגמאות לאנשים סינסיתזיים במיוחד.

 • גיל  ביום 30/09/2007 בשעה 10:21 pm

  זה משהו שדי נכפה עליהם. אפשר לפתח דימויים ויכולות מטאפוריות, אבל ממש לראות מספרים בצבעים זה לא משהו שניתן ללמוד. אתה יכול ללמוד אולי בעל פה קשרים שונים, אבל זה לא יהיה לך טבעי.

 • יונתן.ק  ביום 30/09/2007 בשעה 11:33 pm

  לא טבעי כמו ללמוד שפה חדשה לגמרי

 • חגי  ביום 01/10/2007 בשעה 12:37 pm

  כבר הכרתי את התופעה, אבל הדוגמאות שהבאת בתור תמונות ממש מועילות.

 • אריאל  ביום 01/10/2007 בשעה 4:25 pm

  בהקשר למשפט האחרון שלך – "יתכן שיש אוצר מילים אוניברסלי והתפתחות השפות אינה אקראית כפי שנדמה לעיתים" – מזכיר במשהו את התיאוריה של נועם חומסקי שטוענת שכולנו נולדים עם השפה צרובה במוחנו בעצם

 • גיל  ביום 01/10/2007 בשעה 6:32 pm

  אחר. הוא מדבר על דיקדוק אוניברסלי והכוונה שכל בני האדם מוכנים אבולוציונית לקלוט שפות. הטענה היא שאנשים לא לומדים קשרים בין מילים מאפס, וכל השפות בעולם נופלות תחת קטגוריות מסוימות. הטענה הזו לא מוטלת בספק היום. הטענה שהעליתי פה, שהיא יותר בגדר השערה כרגע, היא שיש קשרים בין המילים עצמם לחושים אחרים.

 • מוחן  ביום 02/10/2007 בשעה 1:27 am

  פרט להערה האגבית בהתחלה לא התייחסת לקשר בין סינתזה וסמים.
  ל.ס.ד והידרו (סוג של כנביס חזק במיוחד) מצטיינים בכך.

  ניתן לקרןא קצת כאן: http://brain.oxfordjournals.org/cgi/content/abstract/126/6/1252

 • דינה  ביום 03/10/2007 בשעה 1:19 am

  דובר פה על כך שהסינסתזים יצירתיים יותר, ונזרק כאן גם שמו של איינשטיין

  ואלו שלא נולדו עם נתונים כאלו
  (ולא מדובר ספציפית על סינסתזים)
  יכולים לפתח את המח? בצורה משמעותית?

  תודה

 • גיל  ביום 03/10/2007 בשעה 2:04 am

  לא אומר שכל מי שיצירתי הוא גם סינסתזי. בנוגע לפיתוח המוח זו שאלה טובה שעדיין נמצאת בויכוח. נדמה לי שהדבר הכי חשוב הוא לגרות את המוח ולאתגר אותו ולא להשאיר אותו מנוון. איך עושים את זה, זו שאלה אחרת.

 • דינה  ביום 04/10/2007 בשעה 12:00 pm

  ומה התשובה לה?

 • גיל  ביום 04/10/2007 בשעה 5:11 pm

  זו באמת שאלה טובה. יש כל מיני פסיכולוגים שמציעים דרכים שונות לשפר יצירתיות. אני לא בטוח שזה בהכרח עוזר.

 • עמי  ביום 09/10/2007 בשעה 12:35 am

  גיל,
  בהקשר של פרנסיס גלטון, כדאי לציין שהוא מאבות תורת ה"אאוגניקה", שדוגלת ב"השבחה" גנטית של בני אדם.

  אשמח אם תרחיב בנושא בהזדמנות.

 • גיל  ביום 09/10/2007 בשעה 1:40 am

  בזמנו אאוגניקה נחשבה למדע מקובל, ואילו היום אנחנו יודעים שהיא פשוט בלתי אפשרית. זו דוגמא בעיניי להתפתחות מדעית ולא הייתי מחזיק את זה בהכרח לגנותו. גם גאונים יכולים לטעות.

 • טלי  ביום 05/12/2007 בשעה 9:26 pm

  אבל חשוב לי להגיד שזה היה באמת מרתק- תודה!

  ולדינה- כנראה שאחת התשובות היא לקרוא מאמר כזה, בעיקר אם את רחוקה כמוני מנושאים שכאלה.

  לפתוח את התודעה לעניינים חדשים, לסוגי שיח חדשים או נושאים חדשים, זה סוג של גירוי למוח. מעבר לעובדה הפשוטה שזה מעניין, המוח נפתח לכיוונים אחרים כשמאכילים אותו במזון חדש.

 • יובל  ביום 06/06/2008 בשעה 10:25 pm

  אני סינסתזית ובכל זאת לא עניתי על המבחנים שהצגת כאן. כשאני שומעת ספרה/אות וכשאני חושבת עליה אני רואה צבעים במוחי בדמיון, שמות וכד', אבל אני כן מודעות לעובדה שה-8 הנ"ל שחור למרות שכשאני חושבת עליו לבד אני רואה סגול. נראה לי שהמאמר לא מדוייק.
  בנוסף בקשר לבובה וקיקי. קיקי נראתה לי הימנית ובובה השמאלית. ואני לא אוטיסטית.
  איך תסבירי את הדברים האלה?

 • גיל  ביום 06/06/2008 בשעה 10:57 pm

  האם אובחנת בתור סינסטזית או שזו פשוט התחושה שלך שהיא כזו? חשוב לזכור שישנם סוגים רבים מאוד של סינסתזיה ובדרגות שונות כך שבהחלט אפשרי שמה שהמאמר מדבר עליו לא קשור אלייך ואת עדיין תהיי סינסתזית. בנוסף, הממצאים נכונים מבחינה סטטיסטית. זה שמגלים תופעה מסוימת לא אומר ש-100% מהאנשים יגיבו אליה בצורה זהה. אין בזה שום דבר פסול או להעיד שמשהו בך לא בסדר.

 • רחמנ א ליצנ  ביום 04/06/2009 בשעה 10:23 pm

  זה רק אני או שרבים מהמגיבים רואים את זה בתור תופעה שלילית. האם הנדריקס לא היה סינסטזי? בתור מוזיקאי זה נראה לי יתרון גדול..
  זה משהו שהאבולוציה היתה צריכה לעודד ולא לחסל

 • גיל  ביום 04/06/2009 בשעה 10:40 pm

  אבל בסך הכל אם אלו החיים שלך ולזה אתה רגיל גם לי זה לא נראה בהכרח שלילי. זה בהחלט יכול לתרום ליצירתיות.

 • לימור  ביום 09/07/2009 בשעה 12:36 pm

  האם אפשר לומר שסיניסתזיה משמשת כשיטת טכניקה לארגון דברים לאותם אנשים סיניסתזיית

 • גיל  ביום 09/07/2009 בשעה 4:56 pm

  סינסתזיים פשוט חווים דברים אחרת בלי לדעת איך אחרים חווים אותם. בדיוק כמו שאדם עיוור או חירש מלידה לא מכיר אחרת. הרבה פעמים הם מופתעים לראות שלא כל העולם חווה מילים בצבעים או מה שלא תהיה הסינסתזיה.

 • אמא של הדר  ביום 22/07/2009 בשעה 4:56 pm

  כסינסטזי, ובנוסף לכך הינו ילד עם PDD קל, כנראה אספרגר, ובנוסף לכל – חרדתי, אני יכולה למצוא חסרונות ויתרונות לתופעה:

  חסרונות –

  זה לא מקל על חייו של ילד/מתבגר כאשר הוא רואה את העולם בצורה שונה מהותית, הוא לומד להסתיר את התכונה הזו כי הוא נחשב ל"מוזר", הוא מצניע משהו שלדעתי הוא מתנה, ובבית אנחנו כן מעודדים לבטא זאת.

  הגברת חרדה – לרעשים מציקים יש צבע מסויים וההצפה הרגשית היא גדולה, לעיתים בלתי ניתנת להכלה.

  יתרונות

  היצירתיות היא פנומנלית – ציורים של עילוי, יכולת מוזיקלית מופלאה, דמיון ספרותי רב המצאה.

  יכולת זיכרון ולמידה משופרת ויכולת חישובית (מתמטית) נדירה בשל עבודה שונה של תהליך החשיבה, המערב חושים (צבע, טעם וכו') ולא רק רציונל.

  כך שלסיכום אני יכולה להעיד לפחות מעולמנו הפרטי שיש יתרונות וגם חסרונות, כמו לכל אדם באשר היותו אדם.
  לא חושבת שיש לשאוף לזה, ולא חושבת שיש להכחיד את זה.
  פשוט לחיות עם זה כתכונה אנושית מן המניין.

  • אשתו של אמנזי'ה  ביום 24/07/2011 בשעה 5:48 pm

   מאוד אוהבת את הדרך שבה את מסבירה ורואה את הדברים
   דבר שמראה את כל התפיסה שלך לחיים 🙂

 • גיל  ביום 22/07/2009 בשעה 5:41 pm

  תודה על התגובה שלך. גם אני לא חושב שזו תכונה שצריך להתבייש בה או להסתיר. ילדים כמובן יכולים להיות מאוד רגישים אליה וילדים אחרים יכולים קצת להציק לילד על הרקע הזה, אבל רוב הסינסתזיים לא סובלים יותר מדי בגלל זה אלא להפך.

 • ליאת  ביום 08/08/2009 בשעה 9:26 pm

  אני סינסתזית
  לכל צליל יש צבע אחר
  ולכל המספרים יש צבעים
  עד גיל שמונה לא הבנתי שיש לי את זה זה כמו שאינך מדבר על היכולת שלך לנשום לראות או לשמוע
  חסרונות:
  קשה לי ללמוד שפות
  בגלל שכל מילה מורכבת מצבעים שונים ושפת האם שלי היא עברית
  אותה מילה בכל שפה אחרת יש לה כבר צבעוניות אחרת וזה מאד מבלבל

  לפעמים יש לופים סביב מילים בגלל שהמילה נצבעת אל מול העיניים

  כשהדיבור נצבע זה פחות מציק כי ישנו את שטף הדיבור שעולה על התצוגה הצבעונית
  אבל במחשבות זה כבר סיפור אחר שם זה מעייף יותר

  טעויות לשון מתקבעות כי מאד קשה לשנות סקאלה של מילה.

  מאט מעט את הקריאה

  יתרונות- אין ספק זכרון מאד מאד חזק לשמות פרטים מספרים

 • גיל  ביום 09/08/2009 בשעה 2:42 am

  התופעה מרתקת כמובן אבל עוד יותר מעניין לשמוע אנשים שחווים אותה אישית. איך ידעת שאת שונה ומתי שמעת לראשונה שאת סינסתזית?

 • גורו יאיא  ביום 06/12/2009 בשעה 9:40 am

  מה שכתבת הזכיר לי מאמר שקראתי, על האופן שבו אנשים בעלי שמיעה אבסלוטית (אנשים היכולים לזהות תו מבלי להיעזר בתו נוסף כנקודת ייחוס), כמי שחווים את התוים באופן דומה לאיך שאנחנו חווים צבעים. למשל, היחס בין כחול לאדום הוא שוני באורכי הגל, אבל ביום יום לא נתייחס לכחול כנמוך מאדום.
  האם נחקר קשר בין סינטזה לשמיעה אבסלוטית?

 • גיל  ביום 06/12/2009 בשעה 10:07 am

  סינסתזיים מסוג מסוים נוטים להיות בעלי שליטה אבסולוטית ולהפך.

 • דן  ביום 06/01/2010 בשעה 6:41 pm

  גם לי יש סינסתזיה- אני רואה מילים מספרים וצלילים בצבעים, ובמידה מסוימת אני גם מריח דברים מסוימים.
  בכלל לא ידעתי שיש הפרעה כזו עד שיצא לי לקרוא על זה באיזה ספר. עד אז חשבתי שיש את זה לכולם.
  תודות לסינסתזיה יש לי זכרון די טוב. אני זוכר מאד טוב רשימות של דברים, במיוחד כשהן ממסופרות והצבעים מאד בולטים לי. אני זוכר את רוב היסודות הכימיים ואת כל נשיאי ארה"ב. כשאני מנסה להיזכר במשהו אני מרגיש את הצבע שלו וזה עוזר לי להיזכר. אבל זה גם יכול להיות מאד מבלבל מצד שני.

 • שלי  ביום 17/01/2010 בשעה 12:41 am

  לפעמים קורה לי שאני שומעת צפצופים באוזניים.. אמרו לי שיכול להיות שאני שומעת צבעים..
  לא שמתי לב אם יש צבע מסויים שגורם לי לשמוע צפצופים וזה גם לא קורה לי ממש כל הזמן…
  אבל מעניין אותי לחקור את זה. אם יש לך תשובה עבורי, או שתוכל להפנות אותי למקום בו אוכל לקבל תשובה על כך אודה לך מאד.

 • א  ביום 13/02/2010 בשעה 7:07 pm

  התופעה אצלי היא כזאת-
  לכל צליל של אות שאני הוגה יש צבע מסויים והוא שונה ממה שתואר במאמר וזה קבוע כולל חוקיות מורכבת של צבעים שיהיו במילים מסוימות יותר דומיננטים. הצבע היחיד שלא קיים בתכונה זו הוא ירוק. הצבעים הרבה יותר מורכבים ולא כולם חלקים ומופשטים
  אני לא עיוורת צבעים. אבל למילה אדום יש צבע שונה בחוקיות פנימית זו מסתם אסוציאציה של אדום
  אלא הוא בכלל חום עם צהוב כהה וצבע בז',גם לבת דודה של אבא שלי יש את זה באותה התאמה של צבעים לצליל שיוצא מהגוף של בן אדם.

 • ארז  ביום 11/03/2010 בשעה 3:49 am

  המאמר נפלא ומרתק. נהניתי מאד, תודה.

  אני תוהה האם סינסיתזיה הינה בהכרח רק תכונה מולדת או שאולי היא יכולה להגרם במהלך החיים, הן בתהליך של למידה או כתוצאה מחבלה כלשהי (למשל נזק מוחי). האם ישנם נתונים לגבי התפלגות הגילאים של תופעות סינסתזיות שונות?

  ומה בדבר הזיות שונות, אולי מדובר בסינסתזיה המתרגמת גירוי כלשהו להזיות השמיעה המקובלות על ידי סכיזופרנים, והזיות אחרות המוכרות בעולם הפסיכיאטריה

  לגבי ההתייחסות שלך בתגובה קודמת לאאוגניקה, אני חושב שהעיסוק בתחום הוא בלתי מוסרי (על פי תפישת המוסר הנוכחית שלנו) אבל לא בלתי מדעי. הרי, אם אנחנו חיות ככלל החיות, וחיות ניתן להשביח, אז מדוע לא בני אדם?

 • גיל  ביום 11/03/2010 בשעה 4:30 am

  כי מדובר כנראה ב"חיווט" שונה של המוח שאותו אי אפשר לשנות. עבור הסינסתזים הכל בא כל כך בטבעיות שהם אפילו לא מודעים לכך שלאחרים אין את זה. עם זאת, יכול להיות שבעקבות תאונות או שבצים נראה תופעות כאלו,, אם כי אני לא מכיר מקרים כאלו.

  לגבי אאוגניקה, מעבר לעניין המוסרי, זה פשוט לא יעבוד באוכלוסיות גדולות כמו שלנו ובטח בתהליך איטי כל כך. עם זאת, רפואת גנים תוכל כנראה להתגבר על הבעייה מכיוון אחר.

 • אורנית  ביום 11/03/2010 בשעה 5:45 am

  המאמר הזה באמת מרתק ומעורר מחשבה….
  אני חושבת שיש עוד הרבה סוגי סינטזה,או משהוא דומה לסינטזה… אגב, כשאני שומעת את המילה קרח, או רואה תמונה של קוביית קרח, כן נהיה לי קר…… יש אנשים שהזיכרון התחושתי מאוד מחווט אצלהם עם הזיכרות החזותי או השמיעתי….
  אני לא בטוחה אם זה בדיוק אותו הדבר כמו סינטזה כפי שהגדרת אותה.
  לאחרונה גילית שלא כל האנשים רואים תמונה של חתול ספציפי כשאומרים להם "חתול" (מצוייר, בצבע שחור, קוים כללים, במקרה שלי- וכתום, קטן מאוד, במקרה של מישי שאני מכירה) בעלי למשל רואה את המילה כתובה לפניו ולא כציור…
  מאוד מעניין…
  תודה!!

 • גיל  ביום 11/03/2010 בשעה 7:20 am

  כן, נראה שלרוב האנשים יש תחושות סינתסטזיות קלות כי המוח שלנו לא בנוי מחלקים נפרדים לגמרי. אצל סינתסתזיים זה הרבה יותר בולט וגם עקבי.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 24/03/2010 בשעה 12:26 am

  יש לי סנסתזיה- רואה אותיות ומספרים בצבעים. מאז ומתמיד לא הלך לי עם מתמטיקה. יכול להיות שזה נובע מהסנסתזיה?

  • ytmsh  ביום 25/07/2011 בשעה 7:05 am

   זה לא קשור. אני סיניסתז וכן מסתדר עם מתמטיקה. להיפך – זה עושה אותה מעניינת יותר, כי היא נהיית צבעונית 🙂

 • אורנה  ביום 26/04/2010 בשעה 5:40 pm

  בילדותי מספרים היו קשורים אוטומטית לצבעים.
  1.צהוב
  2.כתום
  3.אדום
  4.ירוק בהיר
  5. כחול
  6.תכלת
  7.בז
  8.סגול
  9.אפור כהה
  לא הייתה לי תחושה שהמצאתי את הדברים. ה נראה שהם פשוט כך והנחתי שגם אצל שאר הילדים, אם כי לא ביררתי. איני רואה דף עם ספרות כדף צבעוני. אמירת ספרה מעוררת בי את אסוציאצית הצבע, אם כי הרבה פחות מבעבר.
  כשקראתי שסינסטטיים רואים 3 באדום, תהיתי אם גם שאר המספרים שלי תואמים

 • רועי  ביום 23/10/2010 בשעה 7:21 pm

  האם יש לי סינסתזיה? אני לא רואה מספרים ואותיות בצבע מסוים פיזית על הדף, אלא רק כאשר אני מדמיין אותם, אני רואה אותם "צבועים" בראש בצבע מסוים, כל מספר וכל אות בצבע אחר, כמו כן אני רואה גם את ימות השבוע והחודשים הלועזיים "צבועים" בצבע מסוים כאשר אני חושב עליהם בראשי, אני גם רואה סימנים מסוימים עד כה חשבתי שכולם חויים את התופעה הזאת, אבל אני מבין שכנראה שלא.

 • גיל  ביום 23/10/2010 בשעה 7:38 pm

  רועי, נוירולוגים יכולים לערוך מבחן סינסתזיה, אי אפשר לאבחן דרך הרשת. יש רמות שונות של סינסתזיה ואם זה חשוב לך אתה יכול לעבור איבחון כזה. מה שכן, הרבה סינסתזים באמת לא יודעים שיש משהו מיוחד אצלם.

 • אריאלה  ביום 24/10/2010 בשעה 4:32 am

  אתמול בתוכנית מאסטרשף הופיע בחור שציין שיש לו את התופעה, בעקבות זה הגיע אלי בני (בן 13 וחצי) וציין שגם אצלו, מאז שהוא קטן, לכל יום יש צבע. אני תוהה האם יש לזה השפעה על יכול הלימוד שלו, ואיפה או אצל מי אפשר לבדוק את זה.

 • גיל  ביום 24/10/2010 בשעה 9:17 am

  אני לא בטוח שיש לזו איזו השפעה קרדינלית אם הוא אכן סינסתזיה. נוירולוג או חוקר מוח צריך להיות האדם המתאים לאיבחון.

 • ytmsh  ביום 28/06/2011 בשעה 2:15 pm

  לגבי ה"הסבר" עם ה"תיאור המטאפורי", מדובר בשטויות במיץ.
  לגבי מבחן המספרים הראשון, אני חושב שהצבע השחור של המספרים כופה את עצמו על הצבע הכתום שאני נוהג לשייך למספר 5, ולכן אני רואה את ה 5 כשחורים.
  בנוסף, כשאני קורא טקסט בשחור, הצבע השחור כופה את עצמו על צבעי האותיות שאני נוהג לראות כשהאותיות מופיעות ביחידות, ולכן אני רואה את הטקסט כשחור. מישהו מכיר עוד אנשים שצבעי אותיותיהם נכפים על ידי צבע הטקסט שהם קוראים כאשר הצבע ממלא את הטקסט באופן גורף?

 • גיל  ביום 28/06/2011 בשעה 3:08 pm

  יפה שאתה אומר שטויות במיץ. בבלוג נהוג לנמק כל מיני קביעות אם אתה מעוניין שיקחו אותך ברצינות.

 • ytmsh  ביום 29/06/2011 בשעה 2:32 am

  אני מתנצל, העניין הוא שהפסקה הזאת מעליבה, כי היא מטילה ספק באמיתות העדויות של הסיניסתזים. אני מניח שאני מייצג את שאר הסיניסתזים כשאני אומר שאני יודע להבדיל יפה בין מטאפורה לראייה ממשית ומוחשית של צבעים. הייתי שמח לנמק אם הייתי חושב שיש צורך.

  • אביגיל  ביום 10/11/2012 בשעה 4:49 am

   אתה לא מייצג אף אחד פרט לעצמך.
   אני סינסתטית, רואה אותיות ומספרים בצבעים, ואני כן מגדירה את הראיה הזו כ"הרגשה", ולא כראיה ממשית ומוחשית של צבעים. אני *יודעת* שהטקסט שחור, אבל *מרגישה* ש- א היא כחולה וש- ב היא כתומה.
   בניגוד למקרה שלך, צבע הטקסט לא כופה את עצמו על האותיות והמספרים שאני קוראת.

   בכל פעם שאני קוראת כתבה על סינסתזיה, אני "מתעצבנת" מהדוגמאות, כי אף פעם אין בהן הצבעים שאני רואה. אני פשוט לא יכולה לקרוא את זה.

   • גיל  ביום 10/11/2012 בשעה 8:21 am

    עזבי, לא צריך להתרגש מתגובות כאלו. כל אדם שונה.

 • גיל  ביום 29/06/2011 בשעה 7:49 am

  אף אחד לא מטיל ספק בסינסתזיים אבל בוודאי שיש אנשים שמשתמשים במטאפורות ולכן יש צורך להבחין בין השניים.

 • ytmsh  ביום 29/06/2011 בשעה 9:34 am

  "האנשים שאומרים שהם רואים מספרים בצבעים… לא באמת מרגישים כך". השורה הזאת צרמה לי במיוחד. בלעדיה המאמר היה מושלם =)

 • גיל  ביום 29/06/2011 בשעה 11:55 am

  אתה לא צריך לקחת את זה אישית. יש באמת אנשים כאלו, אי אפשר להכחיש שזה לא קיים. לכן יש מבחנים שמבחינים בין סינסתזיים אמיתיים לכאלו שחושבים שהם כאלו.

 • ytmsh  ביום 30/06/2011 בשעה 9:06 am

  אם רק מדובר באבחנה, אין שום בעיה 🙂
  מאמר נפלא, אגב.
  עד לפני חודש הייתי בטוח שכולם ככה, התייחסתי לזה כאל מובן מאליו…
  כנ"ל לגבי עוד סיניסתז שאני מכיר. מוזר לחשוב שיש אנשים שלא רואים
  מספרים בצבעים, אחרי שזה נהפך לחלק מובן מאליו בחיים!

 • גיל  ביום 30/06/2011 בשעה 1:18 pm

  הרבה סינסתזיים לא יודעים שאחרים לא תופסים את המציאות כמותם. הרבה פעמים הם יכולים להגיע לגיל מבוגר בלי לדעת שמשהו אצלם שונה.

 • א.ק  ביום 30/07/2011 בשעה 1:30 am

  אני חווה את התופעה בצורה קצת שונה מהמתואר. כשאני שומע דיבור בשפות שונות אני רואה רואה את הזרימה הצורנית שלה (אנגלית שפה עיגולית, צרפתית משלושת, עברית מרובעת, ערבית זורמת וכו'), כמו כן, כשאני שומע מוסיקה מכל סגנון, שפה וכד' אני רואה גם את הזרימה הצורנית שלה. לי אישית קשה להאזין למוסיקה שיוצרת את הצורה המרובעת…דוגמא נוספת היא הזיקה הקיימת בין צורות גיאומטריות, צבען ומיקומן במרחב. אני יכול לראות את המתח הנוצר בין מיקום עיגול כתום לדוגמא ומיקום עיגול צהוב על גבי נייר, או בחלל החדר. חייב להיות מרחק מאוד מדויק בינהם כשהם מתקיימים על מנת ליצור הרמוניה בינהם. במקצועי אני גרפיקאי, עכשיו נסו לדמיין איך אני חווה את שולחן העבודה שלי…

 • גיל  ביום 30/07/2011 בשעה 8:11 am

  א.ק. יש הרבה הבדלים בין אנשים בצורת החוויה וסינתזיות שמערבות חושים אחרים אצל כל אחד.

  • א.ק  ביום 30/07/2011 בשעה 2:47 pm

   הי גיל. בוודאי שישנם הבדלים בצורות החוויה. חלילה לא באתי לבקר או לשפוט, אלא להדגיש את השוני הקיים ולשתף מתוך החוויה האישית שלי….
   אני דווקא מוצא את התופעה כיתרון יחסי שיש לי בכל הנוגע למקצוע שלי. החוויה בשבילי היא חוויה מדהימה, אם כי לעיתים מתישה. מצאתי שמאוד קשה לתאר אותה בפני אנשים שלא מודעים לתופעה הנ"ל…

 • גיל  ביום 30/07/2011 בשעה 4:33 pm

  א.ק., אני יודע שלא ביקרת. זה בטח מוסיף הרבה למקצוע שלך. מתי ידעת שאתה סינסתז? כלומר, מתי שמת לב שאחרים לא חווים את העולם כמוך?

 • מירב  ביום 02/10/2011 בשעה 1:36 pm

  איזה כיף שיש לזה שם!!! עד עכשיו אנשים חשבו שזה הכי הזוי ואני לא הבנתי איך הם לא רואים צבעים כמוני ואז גיליתי שיש לזה שם! סינסתזיה! וזה הופך את זה ליותר פשוט! אני רואה את זה כיתרון. לפעמים זה קצת מבלבל אבל ברוב המקרים זה עוזר. הצבעים אצלי הם מאוד חזקים. יש כיום אנשים שחוקרים את העניין הזה? ממה זה נובע וכו'…?

  • גיל  ביום 02/10/2011 בשעה 1:50 pm

   מירב, בוודאי, על זה כל הפוסט. יש המון מחקרים בנושא, נגעתי רק בחלק קטן מהם.

 • מיכל  ביום 18/10/2011 בשעה 4:16 am

  כל החיים ראיתי אותיות/צבעים/ ימי שבוע בצבעים. רק בכיתה י"א בזמן unseen בשיעור אנגלית בנושא הבנתי שזו תופעה שלא מופיעה אצל כולם.
  הייתה פה למעלה תגובה של ליאת שממש מתארת מה שקורה לי.
  קריאה איטית מאוד בגלל הצבעים
  זכרון מטורף לתאריכים, או מפרי טלפון וכו' ושמות
  רק שאצלי יש קליטה מהירה לשפות

  מעולם לא אובחנתי אני פשוט מסיקה שאני כזאת בגלל כל המאמרים והראיית צבעים החזקה הזאת שמשפיעה עליי מאוד.

  רציתי לדעת איפה מאחבנים את זה ואיך.

  ובקשר לתגובות שהיו פה לגבי בושה- אין פה שום דבר שדורש להתבייש בו!

  • גיל  ביום 18/10/2011 בשעה 9:05 am

   מיכל, נוירולוגים מאבחנים סינסתזיה, וכמובן שאין שום בושה בזה, זו לא מחלה ולא מזיק זה פשוט שונה.

  • Nessie  ביום 07/11/2011 בשעה 1:35 pm

   גם אני גיליתי את הסינסתזיה שלי דרך האנסין הזה! 🙂
   הוא בהחלט שינה לי את החיים… עצרתי באמצע המבחן בתדהמה וחשבתי לעצמי "מה?! הם לא שומעים סגול???"

   גיל, האם תוכל לתת לי מידע בדבר מחקרים בנושא שנעשו/נעשים בארץ? אשמח אם יתאפשר לי לתרום את חלקי למדע.

   ולגבי עניין הבושה… נהפוך הוא – הרבה חברים מקנאים בי על כך שיש לי windows media player בתוך הראש.

  • גיל  ביום 07/11/2011 בשעה 1:47 pm

   אין לי מושג לגבי מחקרים בארץ אבל אתה יכול לחפש באינטרנט או במאגרי מידע אקדמיים כמו גוגל סקולר.

  • Lilium  ביום 17/05/2013 בשעה 2:24 am

   חחחחחחח גם אני גיליתי דרך אותו האנסין.

 • מיכל  ביום 15/12/2012 בשעה 4:39 pm

  מאמר מעולה! אני בדיוק קוראת ספר בשם "האישה ששמעה צבעים" של קלי ג'ונס, וזו פעם ראשונה שנתקלתי בתופעה הזאת, אז החלטתי לקרוא על העיניין וכך הגעתי לכאן. אני לא סינסתזית אבל פה ושם אני נתקלת במילים או קולות שמזכירות לי מאכלים מסויימים, רק שזה ממש לא משהו חזק או עקבי אצלי, וזה מדהים בעיני שיש אנשים שאצלם קיימות תופעות עקביות מהסוג הזה. תודה רבה על המידע!

  • גיל  ביום 15/12/2012 בשעה 4:55 pm

   היי מיכל, לא מכיר את הספר הזה, האם הוא יצא בעברית? אני מכיר כמה ספרים מעולים באנגלית אם זה מעניין אותך.

 • אהד  ביום 06/11/2013 בשעה 2:58 pm

  הי,
  שאני שומע מוזיקה הגוף שלי (בעיקר הידים)מגיב בריקוד (רק שאני מאפשר לו) האם זה סוג של סינסטזיה?

 • חנה  ביום 07/11/2013 בשעה 4:43 pm

  סיפרתי למישהו שכאשר אני שומעת מוזיקה אני רואה צבעים ,הרבה צבעים מכל מני סוגים. וגם אני יכולה לסווג למה שמרגיש לי חם/ קר . לעיתים גם אני שומעת קול(בדיבור) וזה ניכנס לי בראש לקטגוריה של סוג מאכל (בצל קצוץ. רוטב פטריות וכדו') והוא אמר לי שיש לי כנראה סינסתזיה למוזיקה. איך אני יכולה לבדוק את זה ?

  • גיל  ביום 07/11/2013 בשעה 4:47 pm

   חנה, כמו שכתבתי לאהד, צריך ללכת למומחה שמבין בנושא. בתכלס, מה זה ממש משנה לך אם יאבחנו אותך או לא? זו לא הפרעה ואני מניח שלא משפיע עלייך במיוחד ביום יום. תהני ממה שיש לך.

 • אני :)  ביום 08/11/2013 בשעה 6:51 am

  אצלי לכל יום בשבוע יש צבא.. לכל צליל יש נוף (צורה..צורות שזזות לפעמים)..ולנופים יש צלילים לטעם יש מצב רוח.. כל אדם הוא חייה אחרת..יש לי כישרון מדהים לזכור מספרים בעל פה (אין לי אנשי קשר באייפון כל מספר שאני צרכה אני זוכרת) יש לי כישרון מדהים לשפות אבל יש לי בעיה קשה בקרוא וכתוב.. ועוד דברים מוזרים… אני ככה מאז שאני זוכרת את עצמי וחשבתי שכל האנשים כאלה ובגלל זה היתי מדברת על זה וכולם היו חושבים שאני מוזרה.. לא מזמן איבחנו את זה עצלי במפחן IQ שעברתי ומסתבר שהוא גבוהה עצלי בהרבה יותר מהממוצא.. אנחנו אנשים מיוחדים ומאוד יצירתיים.. והיום כבר לא אכפת לי שחושבים שאני מוזרה :)))

 • Dor Shahar  ביום 17/01/2014 בשעה 4:25 pm

  אני שמח מאוד לדעת שאני לא לבד… לא הייתי בטוח אם מה שאני חווה זה אמיתי או לא.
  אצלי יש סינסתזיה כמו שאמרת בתחום של אותיות ומספרים.
  אני חושב שאני גם יודע מאיפה זה התחיל. כשהייתי קטן הייתי בחוג טניס והקבוצות היו מחולקות לפי השעות. ז"א 3-4 , 4-5, 5-6, וכו'…הקבוצות והצבעים התחילו להיתפס אצלי לפי התאורה בשעת היום. ז"א שהקבוצה של 3-4 הייתה בצהריים ואני רואה את 3 כאדום ואת 4 כירוק בהיר. אני חושב שזה גם ככה בגלל הצבעים של המגרש טניס. ב5 כבר התחילה השקיעה והשמיים נהיו כחולים ולכן אולי אני רואה את 5 ככחול כהה (לפעמים דווקא ככחול בהיר). דווקא את 6 אני רואה כשעת שקיעה וככתום.
  כנל גם עם אותיות או מילים שלמות. רק היום חשבתי על התארים שאני רוצה ללמוד באוניברסיטה והפריע לי נורא חוסר הקשר בין צבעי המילים… את המילה מתמטיקה כשלמותה אני רואה בצבע כחול בהיר. אבל כשאני מפרק אותה לאותיות ה-ת בצבע כחול. ה-ט בכתום וה-מ בחום. י ו ה בצבע אפור כהה/שחור..
  כנל גם עם המילה גנטיקה למשל שאני רואה כירוק ופיזיקה כסגול..
  העובדה שה " חוסר חיבור " בין הצבעים האלה מפריע לי לא קשורה בכלל ונובעת מOCD שאולי יש לי

 • לולי  ביום 16/05/2014 בשעה 4:07 am

  מעניין מאוד… לפני שקראתי את הכתבה הייתי בטוחה שכל אחד מקשר צבעים ומספרים. מאוד הפתיע אותי לגלות שזאת תופעה מיוחדת ושאין אותה לכל אחד. יש לי סינתזיה.. מי ידע?

 • שי האוטיסט  ביום 02/10/2014 בשעה 1:09 am

  אני אובחנתי כאוטיסט אספרגר. וגם אני רואה בצבעים קצת.
  זה לא חלק מהאבחון אבל אני רואה את המספר 1 כלבן צהוב 2 3 ירוק 4 אדום 5 כחול 6 לא יודע 7 חום 8 לא יודע 9 שחור.
  יש גם חזיונות, חלומות בהקיץ עם מספרים ואותיות בצבעי נאון זרחני.
  זה לא מטאפוורה זה ממש עם מילים . אז החלטתי לחקור את המיסטיקה ולמדתי תנך שנים וגם פזלתי לביקורת המקרא וכמה שקראתי הפכתי יותר ויותר אתאיסט. למרות שהכוונה הראשונית היתה לפתור את הפאזל במח שלי.
  קינאתי בדתיים, חשבתי שיש להם חוש 6.
  ובסוף הפאזל התברר מאוד פשוט. את יום השבת המציאו השומרים וכולי וכולי. קוראי הספרים ידעו הכול כי התנך רצוף רמזים עבים. אבל אנחנו מריחוק ומתוך הוצאת דברים מקשר יכולים לטעון מה שאנחנו רוצים. וזה מה שעושים דתיים אין חוש 6.
  מקסימום עירבול ועירפול חושים.
  אז ככה כנראה עובד המח שלי. אני ממש רואה צבעים.

 • שומעת צלילים  ביום 28/04/2016 בשעה 2:06 am

  עבר כל כך הרבה זמן מאז שזה פורסם. אני לא בטוחה אם יענו לי.

  אין לי סינסתזיה אבל לרוב הצלילים שאני שומעת מתלווה בראש שלי גם צורה מסויימת או תנועה. יד צלילים שאני שומעת בתור ריבוע, עיגול או קו. יש צלילים שנשמעים לי כמו תזוזה כלפי מטה. לפעמים יש לי את זה בצורה בולטת ולפעמים אני לא שומעת/רואה את זה בכלל. זה גם לא תקף לכל הצלילים. למשל, תקתוק שעון הוא בבירור קו אבל התדפקות טיפות לא נראות לי כמו שום צורה.
  יכול להיות שאלה סממנים של סינסתזיה קלה מאוד?

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: