השפעת המחזור החודשי על הנכונות להענות לחיזור של גברים במועדון לילה

נשים מושפעות הרבה יותר מגברים משינויים הורמונליים בגופן. זה יכול לבוא לידי ביטוי מעצם העובדה שהן בגיל הפוריות (כמו שהמחקר הזה הראה), או ביתר ספציפיות, השפעות שמתרחשות אצל נשים פוריות המבייצות באופן נורמלי (למשל, המחקר שמראה שנשים מבייצות מרוויחות טיפים גבוהים יותר במועדון חשפנות). בשנים האחרונות יש יותר ויותר מחקרים שבוחנים את הסוג השני. מחקרים שונים מראים איך ההעדפות וההתנהגויות של נשים משתנות כשהן מבייצות, בזמן שיא הפוריות במהלך החודש, לעומת הזמן שהן לא מבייצות ולא פוריות. המחקרים הללו מראים שבזמן הביוץ נשים הן בעלות יצר מיני רב יותר, הן תיטנה לחפש פרטנרים מיניים בצורה פעילה יותר (כולל לבוש חושפני יותר, או נטייה לצאת מהבית וללכת לפאבים או מועדונים) ואפילו יהנו ממספר אורגזמות גבוה יותר בתקופה הזו. נשים נוטות יותר לבגוד בבני זוגם בזמן הביוץ, ובנוסף, נשים מבייצות יגלו העדפה לגברים עם רמות טסטוסטרון גבוהות יותר (למשל, פנים גבריות יותר), ואפילו העדפה לגברים שהריח שלהם מעיד על בריאות כללית טובה יותר. כל ההעדפות הללו מבטאות ניסיון להזדווג עם גברים שיש להם גנים טובים יותר ולהגדיל את הסיכוי להתעברות כתוצאה מהמפגש עם גברים אלו.

רוב המחקרים שנעשו בעבר היו בתנאי מעבדה או כאלו שביקשו מהנשים לדווח על התנהגותן. במקרים מסוימים התבקשו הנשים לתעד באופן יומיומי את התנהגותן כדי לבחון שינויים במהלך המחזור (חשוב לציין שכל המחקרים הללו נעשו על נשים שמבייצות באופן טבעי ושאינן משתמשות באמצעי מניעה כימיים שמשבשים את המחזור הטבעי). מחקר חדש שאת התקציר שלו ניתן לקרוא פה, ניסה לקחת את הנושא צעד אחד קדימה ולבחון כיצד שינויים במחזור החודשי משפיעים על ההתנהגות בפועל של נשים.

המחקר כלל 211 נשים בגיל ממוצע 20, שנבחרו באקראי ממועדוני לילה שונים בצרפת. החוקרים קבעו מראש עם בעלי המקום שינגנו שירי סלואו שקטים ורומנטיים במהלך הערב, ושלושה גברים משתפי פעולה עם המחקר ניגשו אל נשים שונות במהלך השירים הללו וביקשו מהן לרקוד. הגברים נבחרו ממדגם של 20 גברים שונים שמידת האטרקטיביות שלהם הוערכה על ידי 20 נשים שונות. שלושת הגברים הכי אטרקטיביים היו אלה שהשתתפו במחקר. הגברים לא היו מודעים למטרת המחקר ונאמר להם שהמחקר נועד לבחון את הסיבות למה נשים מסכימות לרקוד עם גברים במועדוני לילה. כל הנשים שהגברים פנו אליהן היו לבדן, או בחברת נשים אחרות. הגברים הונחו במפורש לא לפנות לנשים שהיו בחברת גברים אחרים. כל מה שהגברים עשו היה לפנות לבחורה, להציג את עצמם בפניה בשם ולשאול אותה האם היא מוכנה לרקוד עימם.

במקרה שהנשים סרבו לרקוד, הגברים לא ניסו לשכנע אותן וניגשו לבחורה אחרת. מכיוון שמועדוני הלילה היו צפופים מאוד ורועשים, לא סביר שנשים אחרות שמו לב שהגברים מבקשים מנשים שונות לרקוד עימם מה שהיה מעלה את חשדן. תמיכה לזה אפשר לראות בכך ששיעורי הדחייה לא עלו ככל שהערב התארך. אחרי סירוב כזה, משתפת פעולה של המחקר ניגשה אל הבחורה והתוודתה בפניה שהבקשה לרקוד הייתה חלק ממחקר, וביקשה ממנה לענות על שאלון קצר. רק שתי בחורות סירבו להשתתף במחקר, וכל השאר עברו לחלק אחר של מועדון הלילה, מקום שהיה שקט יותר ואיפשר לענות על השאלון בנוחות. במקרה שהבחורה הסכימה לרקוד התוודה הבחור בפניה שהבקשה הייתה חלק ממחקר וביקש ממנה להשתתף במחקר. גם כאן נכנסה לתמונה משתפת פעולה שהלכה עימה לחלק השקט יותר של המועדון שם היא מילאה את השאלון. חמש בחורות שהסכימו לרקוד סרבו להשתתף במחקר.

בשלב הבא, סיננו החוקרים את כל אותן נשים שהשתמשו באמצעי מניעה אוראליים וגם כאלו שהיו כרגע במערכת יחסים (שהרי נשים יכלו לסרב לריקוד בגלל שהיה להן חבר או בעל). בנוסף, שתי לסביות נגרעו גם הן. ובסופו של דבר 161 נשים שהמחזור שלהן היה טבעי ואורך 28 יום היו חלק מהמדגם הסופי. החוקרים חילקו את הנשים לשלוש קבוצות: קבוצה אחת כללה נשים שהיו במהלך הוסת (ימים 1-5 של המחזור, 32 נשים בסך הכל), נשים פוריות (ימים 6-14 של המחזור, 51 נשים), ונשים בשלב לא פורה (ימים 15-28, 78 נשים). לגבי כל קבוצה חושבו אחוז הנשים שהסכימו לרקוד. בשלב הפורה, נענו קרוב ל-60% מהנשים לבקשה לרקוד. בשני השלבים האחרים אחוז ההענות היה 34% ו-38% בהתאמה. הבדל מובהק בין השלבים השונים.

בסך הכל, הממצאים תומכים בהשערה שנשים מתנהגות שונה בשלבים שונים של המחזור. נשים פוריות נענו באחוזים גבוהים יותר לבקשה לרקוד. המחקר בדק לראשונה התנהגות בפועל של אותן נשים ובכך הוסיף נדבך חשוב לממצאים הקודמים. יתכן כמובן שנשים בשלבים הלא פוריים לא רצו לרקוד בגלל כאבי מחזור, אבל מאידך לא היה שום הבדל מצד אותן נשים בהענות לבקשת משתפת הפעולה לענות על השאלון ככה שסביר שההסבר החלופי הזה חלש למדי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עולמית  ביום 21/10/2009 בשעה 7:32 am

  מעניין מאוד ונשמע מאוד הגיוני.
  אבל:

  בשלב הבא, סיננו החוקרים את כל אותן נשים שהשתמשו באמצעי מניעה אוראליים בשלב כלשהו של חייהן

  זה המשפט שתפס אותי כמשהו שיכול להשפיע על התוצאות ולתת הסבר אחר-

  האם זה לא משפט שמראה על קיצוץ תחום משמעותי? אני חושבת שנשים שמעולם לא השתמשו באמצעי מניעה אוראליים – גלולות, הן די יוצאות דופן וזה יכול להעיד משהו ובעצם לגרום לזה שמראש יש שם משתנה אחר שמשפיע

 • גיל  ביום 21/10/2009 בשעה 7:45 am

  למעשה, כתבתי לא נכון. לא גרעו נשים שהשתמשו בעבר באמצעי מניעה אוראליים אלא רק כאלו שהשתמשו באותו זמן. גרעו כאלו שהיו במערכות יחסים. אני אתקן בפוסט.

 • אסתי  ביום 21/10/2009 בשעה 8:00 am

  איך נדרשים מחקרים כדי להוכיח את מה שגלוי על פני השטח.

  אגב, המדריכה שלי במכון כושר אמרה לי שיש הבדלים בגמישות של הגוף במהלך המחזורי הזה של המחזור החודשי. בגלל הפעילות ההורמונלית ובלי קשר לכאבים וכו'

 • גיל  ביום 21/10/2009 בשעה 8:02 am

  אבל תמיד יהיו אנשים שיחלקו על זה וינסו למצוא סיבות אחרות.

 • שרון רז  ביום 21/10/2009 בשעה 8:19 am

  נשים מושפעות הרבה יותר מגברים משינויים הורמונליים בגופן

  טל מי אבאוט איט… זה הכל כימיה והורמונים, הכל
  מאמר מאוד מעניין, נושא החרמנות הנשית בעת ביוץ, ולהבדיל או לא, בעת מחזור הוא נושא מרתק

 • hilanoga  ביום 21/10/2009 בשעה 10:52 am

  בפתיחה הצגת מחקר שמראה שחשפניות בזמן ביוץ מרוויחות יותר טיפים. סביר להניח שבשלב זה של המחזור החודשי שלה, החשפנית יותר אטרקטיבית עבור גברים ולכן הם משקיעים יותר בכרכור סביבה.

  יכול להיות שהעובדה שנשים מסויימות במועדון היו בזמן ביוץ גרמה לנסיינים לגשת אליהן בצורה שונה?
  כלומר – יכול להיות שהנטייה להענות יותר להצעות לרקוד מקורה גם בכך שהנסיין באמת נראה יותר נלהב באופן יחסי, מאשר כאשר דיבר עם נשים אחרות?

  אגב – אי אפשר להגיב לבלוג מגוגל כרום – לא רואים את התמונה של קוד ההפעלה.

 • SilentMike  ביום 21/10/2009 בשעה 2:38 pm

  בהנתן שנשים (וגם גברים) מושפעות מההורמונים שלהם להעדפות מסוימות שהיו טובות בפלייסטקון אבל לא בטוח שזה מה שהן באמת רוצות עכשיו, האם יהיה זה אפשרי לספק להם, וגם לנו, את האמצעים התרופתיים שיתנו לנו את השליטה בחיי האהבה והמין שלנו?

 • גיל  ביום 21/10/2009 בשעה 5:52 pm

  במחקר על החשפניות, לא ברור אם עליית הטיפים מקורה בשינוי התנהגותי של החשפניות עצמן או שהן מקרינות משהו שגורם לגברים לכרכר יותר סביבן או שילוב של שניהם. במחקר הזה, ברור שזה לא משהו שהן מקרינות מכיוון שהגברים פנו אליהן בצורה אקראית ולא על פי איך שהן נראו.

  לגבי גוגל כרום, זו בעייה של האתר כולו מצטער.

 • גיל  ביום 21/10/2009 בשעה 5:54 pm

  אל תשכח לשלוח אחוזים כשזה יצא לפועל.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 21/10/2009 בשעה 7:38 pm

  ולא על פי איך שהן נראו?

 • גיל  ביום 21/10/2009 בשעה 8:07 pm

  לאישה אחרי אישה. בכל מקרה, זה לא ממש ישנה לתוצאות הסופיות.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 21/10/2009 בשעה 8:51 pm

  את כוונתך, פניה סדרתית משמע שהם פנו לכל הנשים במועדון?
  בתגובה להילה אמרת שבמחקר הזה ברור שזה לא משנה מכיוון שזה אקראי וכאן כתבת שזה לא משנה…

 • גיל  ביום 21/10/2009 בשעה 8:57 pm

  כי היו יותר מדי. הם פנו לנשים בצורה אקראית אבל אבל סדרתית כדי להמנע מפנייה לאותן נשים פעמיים. לא הייתה שום הטייה בגלל איך שהנשים נראות וזה גם לא משנה אם הייתה הטייה כזו. הרי נניח שפנו רק לנשים יפות, יש סיבה שדווקא הן יענו בזמן הביוץ יותר מאחרות?

 • hilanoga  ביום 22/10/2009 בשעה 1:25 am

  כשגבר מושך מדבר איתי, אני נחמדה אליו יותר, במודע ושלא במודע, בלי קשר לנסיבות. כשאני הולכת לקיוסק לבושה כדי להרוג המוכר מחייך אלי, וכשאני הולכת כאילו אני עוזרת בית מודל 61 מכניסים אנשים לפני בתור. ככה זה.

  מכאן שאם הנסיין מדבר עם אשה בזמן ביוץ (מה שאולי מקרב אותה לעמדת ה"לבושה כדי להרוג", כפי שאפשר לפרש את מחקר החשפניות), לא משנה מה היו הנסיבות שהובילו לשיחה בינהם – האינטרקציה כנראה תהיה יותר חיובית.

  כלומר, מסקנה אפשרית משני הניסויים שהצגת היא שמה שגורם להטיה זה שהנשים יותר מושכות בעיני הגברים בזמן ביוץ ולאו דווקא (או לא רק) שהן זמינות יותר מבחינה מינית.

  שים לב גם שלא התייחסתי לפילוג של הנשים שבחר הנסיין. כלומר, אם הנסיין דיבר עם 100 נשים יפות (או מבייצות, זה לא משנה לצורך הטיעון) כי זה יותר כיף לו, ומתוכן נענו לו 50, ועם 30 נשים כעורות, כי זה בעסה, ומתוכן נענו 15, עדיין שיעור ההיענות הוא 50%.
  כלומר – שיטת בחירת הנשים של הנסיין לא אמורה להשפיע על התוצאות כי אחוז ההיענות נבחן בתוך הקבוצה.

 • רקדנית  ביום 29/01/2010 בשעה 5:53 am

  זה לא שהן מושפעות יותר משינויי ההורמונים בגופן.
  זה שהן חוות הרבה יותר שינויי הורמונים בגופן, ומכאן ההשפעה.

  כל יום בחודש הוא מאזן הורמונים חדש/שונה.
  קשה להתרגל:)

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: