הבסיס הביולוגי והאבולוציוני של הומוסקסואליות

בעקבות הפוסט של נולי עומר שעסק בהומוסקסואליות ועורר הרבה תגובות, חשבתי להתייחס לנושא בצורה אחרת, מההיבט הביולוגי שלו.

אין ספק שהומוסקסואליות ולסביות מעוררת עדיין אי נוחות רבה בקרב הרבה מאוד אנשים, אם זה מתוך בורות או הומופוביה, או כל סיבה אחרת. עד סוף שנות ה-70, הומוסקסואליות הוגדרה כסטייה על ידי ה-DSM, שהוא הכלי המשמש פסיכולוגים ופסיכיאטריים לאיבחונים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים (אני בכוונה לא אומר מחלות נפש, כי הכלי מאפשר לאבחן הפרעות בדרגות שונות, ומחלת נפש היא מושג לא ממש מדעי). ההחלטה על הסרת ההומוסקסאוליות ממדריך הסיווגים התקבלה בהצבעה על ידי האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית. או כמו שגור וידאל אמר פעם: 30 מיליון אמריקאיים "החלימו" בבת אחת.

הומוסקסואליות היא נושא מאוד מורכב ואין ספק שהיא תוצר של אינטרקציה בין גנים וסביבה. אף אחד לא יודע מהם בדיוק הגורמים הסביבתיים שגורמים לאדם להימשך לבני מינו, אבל יש יותר הבנה של המרכיבים הביולוגיים, ויש גם כמה תיאוריות מעניינות בנושא. 

באופן עקרוני, אפשר לחשוב על מיניות האדם כמחולקת לשלושה מרכיבים שונים:

1) המין שאיתו אנחנו שואפים לעשות סקס.
2) המין שבו אנחנו מרגישים נוח עם עצמנו.
3) המין הביולוגי שלנו (ונתעלם ממוטציות של XXY).

בעניין החלק השני: ישנם אנשים, ניקח לדוגמא גברים, שנמשכים לבחורים, אבל מרגישים שהם בעצם נשים. אלו הם האנשים שיעשו ניתוח לשינוי מין כי הם חשים שהם בעצם גבר בגוף אישה. מצד שני, רוב ההומסקסואליים מרגישים נוח מאוד עם הגוף שלהם אבל הם נמשכים לבני מינם, כך שיש כל מיני קומבינציות אפשריות. דבר נוסף, ישנם הומסקסואליים שנראים כמו בני המין השני וישנם כאלו שלא. כולנו מכירים את הסטריאוטיפים של גברים נשיים אבל מצד שני יש גברים שנראים כמו גברים סטרייטים ועדיין נמשכים לגברים אחרים.

 

איך יודעים שלהומוסקסואליות יש בסיס ביולוגי חזק?

יש כמה דרכים לבחון את העניין. ראשית, יש כמה גנים "חשודים" ככאלה שאחראים במידה זו או אחרת על קביעת הזהות המינית. שנית, אפשר לראות איך שינוי במינונים של הורמונים מסוימים בעובר משפיעים על זהות מינית עתידית. לעוברים זכרים שסובלים ממחסור בטסטוסטרון יש סיכוי הרבה יותר גבוה להיהפך להומואים, בעוד שלעובר נקבי שיש לו עודף בטסטוסטרון יש סיכוי גבוה יותר להיהפך ללסבית. מחקרים מהשנים האחרונות מראים שאפשר לזהות נטייה מינית כבר מגיל צעיר, אפילו של כמה חודשים. אם מציגים לאנשים סרטוני וידאו של תינוקות או ילדים קטנים (שהיום הם כבר אנשים בוגרים), הם מסוגלים לזהות במידה רבה מי מהם הומוסקסואל ומי לא. ילדים שיגדלו להיות הומוסקסואליים ייטו לשחק בצעצועים של ילדות. הורים מסוימים ינסו למנוע מהם לשחק במשחקים הללו מתוך פחד שהם יגדלו להיות הומוסקסואליים, אבל מניעת משחקים כאלו לא תשנה את הנטייה המינית שלהם. זו גם דוגמא טובה, איך להורים יש השפעה מוגבלת על התפתחות ילדיהם. עוד ממצא מעניין: סיכויו של אח תאום זהה שאחיו הומוסקסואל או לסבית להיות כזה גבוהים ב50% מאחים רגילים.

בניגוד למה שהיה מקובל לחשוב, אי אפשר לשנות נטייה מינית. במהלך ההיסטוריה היו ניסיונות שונים ומשונים להפוך הומואים לסטרייטים. הורים לילדים הומוסקסואליים הפנו את ילדיהם לפסיכיאטריים על מנת שיהפכו אותם לסטרייטים. כל מיני שיטות פסיכולוגיות מפופקות נוסו על הומוסקסואליים אומללים. למשל, על פי שיטת ההתנייה הקלאסית של פאבלוב, בכל פעם שהומואים חוו ריגוש מיני, הציגו בפניהם תמונות של בחורות ערומות בניסיון נואל לקשר בין השניים. כל הניסיונות הללו לשינוי נכשלו.

הומוסקסואליות גם אינה ייחודית לבני אדם. כבשים, איילים ושימפנזות הם רק חלק מהחיות שנצפתה בהן התנהגות הומוסקסואלית, ובמקרה כזה אי אפשר להאשים את ההורים השתלטניים או המנוכרים שגרמו לנטייה הזו.

הבסיס האבולציוני להומוסקסואליות

אם מקבלים את ההנחה שלהומוסקסואליות יש מרכיב ביולוגי חזק, נשאלת כעת השאלה למה הוא התפתח מלכתחילה? מבחינה אבולוציונית נראה תמוה שעד 10% מהאוכלוסייה יהיו הומוסקסואליים, כי הרי יחסים כאלו אינם מובילים לרבייה ולכן נראים מיותרים מבחינה אבולוציונית. מיעוט של חוקרים סבור שאחוז ההומוסקסואליים באוכלוסייה זניח יחסית, והסיבה שהתופעה עדיין קיימת היא פשוט "שגיאה" ביולוגית, שאינה מפריעה להתפתחות התקינה של האבולוציה. הטיעון הזה בעייתי מכמה בחינות. בעיקר, אם להומוסקסואליות יש בסיס ביולוגי, סביר שהגנים האחראים לו היו נכחדים או לפחות מתמעטים במהלך ההיסטוריה. והנה, למרות רדיפות חוזרות ונשנות של הומוסקסואליים לאורך כל ההיסטוריה האנושית, האחוז שלהם באוכלוסייה קבוע למדי.

יתכן שהומוסקסואליות נוצרה על מנת לחזק קשרים תוך מיניים (בין גברים לבין עצמם ובין נשים לבין עצמן). ביוון העתיקה למשל, יחסים הומוסקסואליים היו דבר שבשיגרה. חיזוק להשערה הזו אפשר למצוא בעובדה שבני אדם אינם בעלי החיים היחידים שמראים נטיות הומוסקסאליות. לא תופתעו לשמוע שקופי אדם אחרים כמו אורנגאוטנים נצפו כמקיימים יחסים הומוסקואליים, אבל התופעה נפוצה מאוד בקרב כבשים, דולפינים, עטלפים, פינגווינים, חיפושיות ועוד. בהרבה מקרים מדובר על פרטים שמקיימים יחסים בלבדית עם בני מינם.

ישנו אלל מסוים (אלל הוא הביטוי של הגן) שכאשר הוא מורש מהאם, הוא מגדיל את הסיכוי של הילד להיות הומוסקסואל. יתכן שאותו אלל מעלה את הכשירות של האישה כאשר הוא מורש לנשים, אבל מקטין את הכשירות של הגבר אם זה מופיע אצלו. יתכן שישנם יתרונות מסוימים לקיום יחסים עם שני המינים. לקיום יחסים עם בני אותו מין יש יתרונות חברתיים. אצל צבועים למשל, הנקבה מתחברת לנקבות אחרות שעוזרות לה בגידול הצאצאים שלה, וההזדווגות איתם מקטינה את הסיכוי שהן יהיו מעוניינות בצאצאים משלהן.

אחת הדיעות המקובלות היום היא שגברים ונשים אינם דיכוטומיים באוריינטציה המינית שלהם אלא נעים על רצף. אבל רוב האנשים לא אוהבים להגדיר עצמם על רצפים, והדו משמעות יוצרת מתח מסוים מבחינה קוגנטיבית (יכולה ליצור דיסוננס למשל) וגם מבחינה חברתית (הרבה יותר קל להתייחס למישהו שיודעים בדיוק מהו מאשר למישהו שיכול להיות הכל). לכן רובינו מעדיפים להגדיר עצמנו כהטרוסקסואליים או הומוסקסואליים. יתכן, שמי שמגדיר עצמו בלעדית כהומוסקסואל או לסבית, פשוט נמצא בקצה הסקאלה.

לנשים כנראה קל יותר לנוע על אותו רצף מאשר גברים. הסיבה היא כנראה שברגע שגבר נחדר (או מקיים מין אורלי), המעשה מאוד מובחן וקשה להתעלם ממנו, בעוד שליחסים לסביים יש רמות שונות שמאפשרות לנשים לחוות דברים חדשים בצורה פחות חודרנית, ומבלי להגדיר את עצמן כלסביות. נשים יכולות להינות מסקס בצורות יותר מגוונות, עם דגש רב יותר על אינטימיות ומשחק מקדים ולכן פתוחות יותר לצורות אחרות של סקס. גברים לעומת זאת הרבה יותר ממוקדי מטרה, וזה נכון הן ליחסים הטרוסקסואליים והן ליחסים הומוסקסואליים. יתכן שנשים, שנוטות להיות יותר חברתיות מגברים ולהחצין את רגשותיהן, קל יותר לחוות מגע פיסי עם נשים אחרות (כמו נשיקה על הלחי). אם גברים היו עושים את אותם דברים זה היה נתפס כמחוות הומוסקסואליות.

גם המחשבה שיחסים הומוסקסואליים מבטלים את האפשרות להולדת צאצאים כנראה לא נכונה. פעמים רבות אנשים מנסים להסתיר את העובדה שהם הומוסקסאוליים או לסביות על ידי בניית מערכת זוגית עם בני המין השני, שכוללת גם ילדים. דווקא בגלל שהומוסקסואליות נתפסת כלא רצויה, הרבה מאוד מההומסקסואליים ממהרים להתחתן על מנת להפריך את השמועות, ובד בבד עם ניהול מערכת יחסים הטרוסקסואלית במהלך הנישואין הם משוחררים ל"בגידות" הומוסקסואליות. מה שעוד יותר מעניין הוא, שבמחקר אחד מצאו שלא רק שהומוסקסואליים לא סבלו מבעיית גישה לבני זוג מהמין השני, אלא שבממוצע הם הולידו יותר ילדים מגברים הטרוסקסואליים באותן חברות שבהן נבדקו. בדרך זו אפשר לראות איך גנים שאחראים על נטייה הומוסקסואלית יעברו הלאה לדורות הבאים. הומוסקסואליים ולסביות נוטים לחשוב כמו בני המין השני, ולכן יש להם אפיל רב. הם לא מהווים שום איום שעלול "לחטוף" בני זוג פוטנציאליים, וכולנו מכירים את הסטיריאוטיפ (שבסיסו נכון) שבו בחורה אומרת לידידה ההומוסקסואל, "אילו היית סטרייט, היינו יכולים להיות זוג נהדר". מה שהיא לא מבינה הוא שעצם העובדה שהוא הומוסקסואל כנראה מושכת אותה אליו, כמו גם בגלל שהוא לא חושב כמו גבר טיפוסי.

האם הומוסקסואליות יכולה להתפתח גם בגיל מאוחר?

הרבה פעמים קורה שאדם שחשבנו שהוא סטרייט כל חייו, התחתן והוליד ילדים, "ישבור את הכלים", יצא מהארון, יתגרש ויתחיל בחיים חדשים. בהרבה פעמים מדובר במישהו או מישהי שתמיד נמשכו לבני מינם וניסו להסתיר את זה, אבל האם יתכן שאנשים באמת מפתחים נטייה הומוסקסואלית בגיל מאוחר? אם אנשים אכן נעים על רצף בין סטרייטיות מוחלטת מצד אחד לבין הומוסקסואליות מוחלטת בצד השני, יתכן שכישלון סידרתי עם בני המין השני "ידחוף" אותם לבני מינם. מצד שני, אפשרי שהם נכשלו כל הזמן בפיתוח קשרים זוגיים הטרוסקסואליים בגלל שהנטייה ההומוסקסואלית הייתה חזקה אצלם מלכתחילה.

בכל זאת יש הבדל מסוים בין הומוסקסואליים ללסביות בנקודה הזו. ישנה טענה שהזהות המינית הנשית גמישה יותר ומתפתחת בגיל מאוחר יותר. ישנן הרבה יותר נשים שגילו בגיל מאוחר יותר שהן מעדיפות נשים (אם בגלל מערכות יחסים כושלות עם גברים או מסיבות אחרות) מאשר גברים שמגלים את זה בגיל מאוחר. יכול מאוד להיות שגברים מסתירים יותר את הנטייה המינית שלהם, או שהם חשים יותר בושה. אולי זה קשור למה שהוזכר קודם, לעובדה שלנשים יש פחות בעייה להפגין רגשי חיבה או מגע פיזי עם נשים אחרות. ככה גם קל יותר לנשים לחוות חוויה לסבית ועדיין להגדיר עצמן כסטרייטיות בעוד שאצל רוב הגברים ברגע שהם מקיימים יחסי מין הומוסקסואליים הרבה יותר קשה להם לחזור ולהגדיר עצמם כסטרייטים מוחלטים. 

ממצא מאוד מעניין הוא שלא משנה מה הנטייה המינית של הגבר או האישה, גם גברים וגם נשים הומוסקסואליים נוטים להתנהגות שדומה לחבריהם הסטרייטים. למשל, גברים הומוסקסואליים ייטו לסקס מזדמן ונשים לסביות ירצו מערכות יחסים מונוגניות יותר ויתרכזו באספקטים של חום, אהבה וקשר עם פחות דגש על סקס. מהבחינה הזו, לגברים ונשים הומוסקסואליים ולסביות יש יתרון על פני הסטרייטים, מפני ששני הצדדים מעוניינים באותם הדברים. קל להם יחסית למצוא בני זוג בלי לשחק את משחקי החיזור שכל כך אופיינים לסטרייטים. בהערת אגב, אצל רוב הגברים ההטרוסקסואליים, הפנטזיה שגורם לעוררות המינית הגבוהה ביותר הינה לסביות שמקיימות יחסי מין. זה בגלל שיש בפנטזיה הזו כדי לכוון לנטייה האבולוציונית של גברים לחפש מגוון מיני ולקיים יחסים עם כמה שיותר נשים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • בועז  ביום 11/04/2007 בשעה 9:08 am

  אתה כותב:
  "גברים הומוסקסואליים ייטו לסקס מזדמן ונשים לסביות ירצו מערכות יחסים מונוגניות יותר ויתרכזו באספקטים של חום, אהבה וקשר עם פחות דגש על סקס".

  זה, אם יורשה לי, בכלל ההבדל בין גברים לבין נשים – וכנראה שזה לא משנה אם זה גבר הטרוסקסואל או הומוסקסואל, אשה לסבית או הטרוסקסואלית. גבר-הוא-גבר, אשה-היא-אשה.

  גבר, כנראה מטבעו מטבע בריאתו, מנווט לסקס מזדמן עם כמה שיותר פרטנרים.
  אשה לא.

  זה מעניין מה שכתבת פה. מעורר מחשבה. תודה.

 • גיל  ביום 11/04/2007 בשעה 9:18 am

  יכול להיות שלא כתבתי ברור.

  אם נשים את עניין הנטייה המינית בצד, הומואים מתנהגים כמו גברים סטרייטים ולסביות כמו נשים סטרייטיות. זה כנראה מראה, שיש מנגנון ספציפי במוח שאחראי לנטייה המינית אבל בשאר הדברים אין הרבה שוני.

 • בועז כהן  ביום 11/04/2007 בשעה 9:32 am

  אף פעם לא חשבתי על זה שיש מנגנון ספציפי במוח שאחראי לנטיה המינית.

 • גדיוי  ביום 11/04/2007 בשעה 9:54 am

  יש הסבר מעמיק באמת לשנאה/הומופוביות/דחיה מהומוסקסואליות? כלומר מעבר לזה לאמירה השטחית(באמת!)שהדת היא חשוכה וכו' ומעבר לכל הרדידות הזו,במחילה.יש הסבר אבולוציוני?
  זה מאוד מענין אותי בתור אחד שקל להגדיר כ"הומופוב" למרות שאין מדובר בפוביה-פחד,כך שההגדרה אינה נכונה…

 • גיל  ביום 11/04/2007 בשעה 10:03 am

  ממצה, אבל שים לב שהביטוי הומופביה מתייחס בעיקר להומואים ואין ביטוי מקביל ללסביות. זה כנראה תוצר לוואי לעובדה שציינתי, שלסביות דווקא "מדליקות" גברים והן הרבה יותר רצויות. במובן העמוק יותר, יתכן שכשסטרייטים שומעים על הומואים הם בעל כורחם מדמיינים את עצמם בסיטואציה וזה דוחה אותם.

  אנשים באופן כללי לא אוהבים אנשים שונים מהם ורוצים לתחום את גבולות ברורים של הקבוצה שאליה הם משתייכים. זה נכון לגבי גזע, שנאת זרים וגם הומואים.

  אתה צודק שההגדרה לא ממש נכונה, ואין לה שום משעות קלינית.

 • אריאל  ביום 11/04/2007 בשעה 10:24 am

  מצד אחד אתה אומר שברור היום שהומוסקסואליות היא תוצר של שילוב בין גנים וסביבה, מצד שני אתה טוען שהמחקרים מראים שכבר בתור ילדים הנטיה המינית שלנו נקבעת ואינה ניתנת לשינוי, מה שלא משאיר שום מקום לסביבה להשפיע. או שאני מבין לא נכון?

 • גיל  ביום 11/04/2007 בשעה 10:32 am

  הנטייה המינית מתעצבת בגיל צעיר, אבל לא כל מי שיש לו גן X או עודף או חוסר בטסטוסטרון יהיה בוודאות הומו או לסבית. הדברים עובדים בממוצע, ויש גורמים סביבתיים שאף אחד ממש לא הצליח לבודד אותם. לא נראה לי שזה גם ממש חשוב.

 • סאפי  ביום 11/04/2007 בשעה 1:17 pm

  לפני שמנסים להסביר את המקור להומוסקסואליות, צריך הסבר להטרוסקסואליות.

  יש איזה מנגנון שגורם למוח לזהות שהוא מוח ממין מסויים, ובנוסף המנגנון הזה, או מנגנון שונה במוח גורמים למוח להמשך לגוף של מישהו מהמין הנגדי. זה נראה לנו "טבעי" אבל כשחושבים על זה זה לא פשוט הכלל, ולא ברור אם זה יעיל. הרי גם אם מישהו מקיים יחסי מין באופן שווה עם בני שני המינים, מחצי מהמפגשים האלה יכולים לצאת צאצאים. אז למה יש מנגנון כזה מוסבך שדואג שזה יהיה 100 אחוז?

  אני לא יודע אם יש הסבר, קודם כל ביולוגי, לאיך המנגנון הזה עובד. אבל בכל מקרה מפה צריך להתחיל. קודם כל להסביר את ההטרוסקסואליות, שכשחושבים עליה ככה, היא תופעה לא פחות מוזרה. זה נשמע הרבה יותר פשוט אם כולם היו ביסקסואליים.

 • הומו אב ל4 ילדים  ביום 11/04/2007 בשעה 3:30 pm

  אני הומו ויש לי 4 ילדים שאותם עשיתי עם אישה על פי עדות הסטרייטים, ז"א זיון מלא של זין בתוך כוס ולא הפריות.
  אני לא נמשך לנשים ולא נמשכתי מעולם, וגם כששכבתי עם אם ילדי לא נמשכתי אליה והיא ידעה את זה.
  הומואים תמיד הביאו ילדים לעולם לאורך כל הדורות וזה לא סתר את האבולוציה שגורמת להורים סטרייטים להביא ילדים הומואים לעולם.

  חשבת על זה שרוב רובם של ההומואים הם גם תוצר של הורים סטרייטים

 • מישהו  ביום 11/04/2007 בשעה 3:43 pm

  הםביסקסואלים והומואים מודחקים.
  אנחנו לא יודעים כלום על סטרייטים כי כל התחום הזה מלא שקרים הדחקות ולחצים חברתיים.

  כשאדם אומר שהוא סטרייט אי אפשר לדעת אם הוא אומר אמת או נתון ללחץ חברתי להיות כמו כולם כדי לא לסבול השפלות והתעללות.

 • אלוהים  ביום 11/04/2007 בשעה 3:44 pm

  בתור זכר גאה אני רואה את זה כזכות וחובה ללמוד את מה שמושך ודוחה את הנקבות השוות.

 • אלוהים  ביום 11/04/2007 בשעה 3:56 pm

  הזרעים שלך לא רק צריכים להפרות ביצית כדי שאנשים יתרבו, הם גם ממש רוצים לעשות את זה.
  וזה משהו משותף להטרוסקסואלים ולזרעים שלהם שהומואים לא מתחברים אליו.

 • אורה בכר  ביום 11/04/2007 בשעה 7:02 pm

  אחרי שנהנתי והחכמתי,כרגיל מכתיבתך,עלה בראשי שאלה אחת שאני נתקלת בה רבות בפרט על ידי הדור המבוגר יותר
  אתה מדבר על כך שהומואים מהווים 10% מהאוכלוסיה ואתה מוסיף שמדובר בנתון יציב,אז למה לאנשים יש את הרושם שהיום יש הרבה יותר הומואים ולסביות?
  האם זה בגלל הפתיחות החברתית היום לעומת אז? או שמא מדובר באשלייה אופטית?

  , ,

 • גיל  ביום 11/04/2007 בשעה 7:17 pm

  קודם כל תודה על ההתייחסות בבלוג שלך.

  כמו שאמרתי, המחשבה היום היא שאין דיכוטומיה בין הומואים להטרוסקסואליים. יותר סביר שהומואים נמצא בקצה אחד של הסקאלה, והטרו נמצאים קרובים לקצה השני (אבל לא באותה קיצוניות כמו הומואים). סביר שמבחינות חברתיות נוח לרוב ההטרוסקסואליים להתרכז בבני זוג מהמין השני, כי המחיר החברתי של יחסים הומוסקסואליים היום גדול מדי עבורם. אנחנו יודעים שלאורך ההיסטוריה יחסים ביסקסואליים היו נפוצים.

  ועדיין, אני סבור שההפרדה בין ביולוגיה לתרבות אפשרית ואף הכרחית. מאוד יכול להיות שיש סוגים שונים נטייה מינית, אצל חלק היא חלק מרצף התנהגויות ואצל חלק אחר היא מופיעה בצורה דיכוטומית והסיבות לכל אחד מהם יכולות להיות תרבותיות או ביולוגיות.

  לא כל חיפוש אחר מקור ביולוגי של תופעה מסוימת, אומר שהתופעה שלילית או "מחלה" כפי שניסית להציג. אפשר למצוא היום גנים שאחראים לחוש הומור, ליצירתיות וכו'. ואני מסכים שצריך לחפש את המקור ההטרוסקסואלי באותה מידה.

  השאלה אם גברים יכולים להינות ממשחק מקדים ואינטימיות היא לא רק נכונה לגבי גברים הומוסקסואליים, אלא נכונה לגבי גברים גברים הטרוסקסואליים. השאלה בעצם לא מנוסחת נכון. זו לא שאלה של יכולת אלא של רצון, ויש סבירות גבוהה שהרצון הזה שונה גם מסיבות אבולוציוניות ולא רק מסיבות חברתיות.

 • גיל  ביום 11/04/2007 בשעה 7:20 pm

  הנתון של 10% הוא נתון משוער. קשה מאוד כמובן לקבל נתון מדויק, כמו שגם קשה לדעת למה הכוונה שאומרים הומוסקסואלים. האם מישהו שקיים יחסים עם בני מינו פעם אחת עונה על ההגדרה? פעמיים? וכו'.

  בתקופה שלנו יש יותר לגיטימציה להומוסקסואליות ולכן סביר שנראה שהיא נפוצה יותר (כמו הרבה התנהגויות אחרות). מה שנעשה פעם בחדרי חדרים, תוך הסתרה, ולפעמים תוך הכחשה או הדחקה של האדם עצמו, מקובל הרבה יותר היום.

 • תודה על המאמר  ביום 11/04/2007 בשעה 8:58 pm

  שלום לגיל ולכולם,
  לעניות דעתי, המבוססת על 'גיי-דאר' שניחנתי בו, לטוב ולרע, לכל גבר שביעי-שמיני יש נטיות הומוסקסואליות דומיננטיות. כלומר משהו סביבות 12%-14% אחוז. כמובן שלא כולם מחוץ לארון. יש שנשארו בארון ויש אלה המדחיקים שהתחתנו והם 'הטרוסקסואלים' בעיני החברה.

 • ביולוגית  ביום 11/04/2007 בשעה 11:48 pm

  נתקלתי במאמר של איתן טל בלימודיי. אני לא מסכימה עם כל מה שנכתב שם אבל הבסיס הרעיוני והיישום שלו מעניין.
  יש תקציר ב-YNET.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3122533,00.html

 • גיל  ביום 12/04/2007 בשעה 12:24 am

  גם אני לא מסכים עם כל מה שכתוב שם אבל אין ספק שככל שיהיו יותר רעיונות שניתנים לבחינה אפשר יהיה לחשוף יותר את השורשים הביולוגיים של הומוסקסואליות.

 • יונתן,ק  ביום 12/04/2007 בשעה 10:26 am

  מעניין אם נעשו מחקרים על ייחוד של ילדים שגדלו להורים שמביעים משיכה אחד לשני.
  כשמענינת עוד ההבחנה בין הורים ביולוגים לעומת הורים שהם לא(נישואים שניים, זוגו חד מיניים וכו'
  תודה.

 • גיל  ביום 12/04/2007 בשעה 8:40 pm

  שבחנו אם יש קשר בין הנטייה המינית של ההורים לילדים שלהם ולא נמצא קשר כזה. מה ששכחתי להזכיר במאמר, זה שמחקרים הראו לאחרונה שהסבירות להומוסקסואליות גדלה אם הילד הוא לא הבכור. הסיבה היא כנראה רמת טסטוסטרון נמוכה יותר בעוברים לא בכורים.

 • יונתן.ק  ביום 12/04/2007 בשעה 8:43 pm

  האם נעשו מחקרים על ייחודם של ילדים שגדלו להורים הנמשכים זה לזה(לעומת הורים שאין משיכה מינית וקרבה פיסית ביניהם?
  כשמענינת עוד ההבחנה בין הורים ביולוגים להורים שהם לא(נישואים שניים, זוגות חד מיניים ועוד וכו'?

  אני שולח שוב כי נרא לי שפה ברורה יותר הכוונה

 • גיל  ביום 12/04/2007 בשעה 8:57 pm

  אבל אתה מוזמן לחפש..

 • כחולית  ביום 28/08/2007 בשעה 5:59 pm

  יש משהו אחד שלא הבנתי- שמעתי את התיאוריה על עודף או חוסר בטסטוסטרון, הבנתי שזה לא בעובר עצמו, אלא בסביבה הרחמית ובמי השפיר. זה נכון? מכאן נובע שמדובר ב"תאונה" לאחר שכבר נוצר העובר, אבל שמעתי גם על תיאוריות שמדברות על גנטיקה שזה כבר לא קשור להורמונים, אלא נקבע ברגע ההפרייה… לא היה ברור אם אתה מתכוון גם לזה, כי כתבת בכמה מילים על גנים אללים. האם כדעי להיות הומו/לסבית צריך שיהיו גם א המרכיב הביולוגי/הורמונאלי וגם הגנטי או שמספיק אחד מהם?

  בנוסף המאמר הזה לא ענה לדעתי על השאלה למה האבולוציה "צריכה" הומוסקסואלים, למה הם לא נכחדו, ואם מדובר במשהו גנטי, איך זה לא נכחד כשהם לא נישאו? (אם כי אני מניחה שבעבר מרביתם המכריע כן נישא כי זה לא היה מקובל להיות רווק)

  השאלה איך אתה מגדיר הומוסקסואל. צדקת שיש סקאלה של רצף, אבל הומוסקסואליות(וכאמור לגבי לסביות) היא נטייה ולא תהנסות. אדם יכול להיות מוגדר בעיניי עצמו הומוסקסואל גם אם לא קיים יחסים מעודו עם גבר וגם אם הוא נשוי לאישה ויש לו ילדים. מצד שני, גם אדם שמתנסה בקיום יחסים מידי פעם ואפילו במשך תקופה מתוך רצון להתנסות או מתוך כורח התנאים (כמו בכלא למשל וההוכחה הניצחת היא שרק מיעוט קטן מאלה שקיימו יחסים בכלא עם בני מינם ממשיכים בכך לאחר השחרור)- לא נחשב להומוסקסואל.

  בין החיות זה קורה, אבל כמעט לא באופן בלעדי עם בן המין שלהם. גם הסיבות לכך יכוליות להיות השלטת כוח ושררה על ידי זכר אלפא למשל, סיבות חברתיות כמו הדוגמה של הצבועים וכו',ופחות מסיבות מיניות של משיכה ואהבה כמו אצל הומוסקסואלים. אולי בין השאר כי מטבע הדברים אדם אינו מקיים יחסים רק למען רבייה.

  ודבר אחרון- ההשערה שאחוז ההומוסקסואלים עומד על 10% מהאוכלוסיה הוא שגוי ומבוסס בעיקר על דו"ח קינסי שלמיטב ידיעתי לא בדיוק נערך כמו שמחקר צריך להיערך ושנתונים שם נופחו מעבר לכל פרופורציה בתחומים נוספים. על פי הספר "סטייה חברתית", ויסלח לי מחברו שאני זוכרת את שמו, הנתנונים נמוכים בהרבה ועומדים על בערך 6% לאדם שמעדיף רק את בן מינו.
  הבחור שאמר כאן שלדעתו זה יותר, זוהי רק אשליה בגלל הנכונות של האנשים להתנסות ובגלל כל הבאזז התקשורתי בעניין ואיך שכל התחום הפך להיות אופנתי.

  אגב, אני מאוד נהנית מהבלוג שלך, יקח לי זמן לחפור בכולו 🙂
  יש אפשרות לדעת מתי אתה מגיב לי, או שאאלץ לבדוק את המאמרים שוב כל פעם מחדש? 😉

 • גיל  ביום 28/08/2007 בשעה 6:23 pm

  השפעה הורמונלית שונה מהשפעה גנטית. האבולוציה לא צריכה או "לא צריכה" הומוסקסואלים. הם פשוט קיימים בקרבנו. ישנם הסברים שונים לאי היכחדות התכונה באוכלוסייה שחלק מהם הבאתי פה (למשל, אללים שקיימים אצל שני המינים ומהווים יתרון למין שאינו הומוסקואל).

  אתת יכולה לראות בעמוד הראשי של הבלוג את התגובות האחרונת באתר וכך לדעת שמישהו מגיב.

  ההערכות לשכיחות ההומוסקסאוליות אכן שונות ותלויות בהגדרה. ישנן הגדרות שונות על ידי חוקרים ואנשים שונים שחלק מהן הזכרת פה.

 • יהונתן  ביום 03/03/2008 בשעה 10:06 pm

  אני מתפלא שבבלוג ידעני וחכם כמו שלך, אני מוצא את האומדן המופרך של 10%. המספר המקובל כיום לאומדן ההומואים באוכלוסיה הוא 2%-4%.

 • גיל  ביום 04/03/2008 בשעה 1:45 am

  עד 10%. זה מאוד תלוי בחברה, במדידה ובהגדרה של הומוסקסואליות (למשל, הומוסקסואליות בלבדית לעומת דו מיניות).

 • יוסי  ביום 02/07/2008 בשעה 3:29 pm

  בדוק ברשת על סקרים וסטטיסטיקות ותמצא שהאחוז היא בין 6 ל-3, ונמוך יותר אצל לסביות – 2-3.

  ה-10 אחוז זו פיקציה שזכתה לפירסום (כתב עת ידוע בסן פרנסיצקו) כי היא הופיע במחקר הראשון הרציני על המיניות מ-1947, של אחד שנעשה עליו סרט כושל לא מזמן.

  הסתבר שהאומדנים שלו נעשו בבתי כלא, שם האוכלוסיה ממש לא היתה ייצוגית. היום האומדן הרשמי שהזכרתי לעיל מקובל על מרבית החוקרים – אם כי כמובן מאכזב מאוד את אנשי הקהילה.

  באשר לנשים – קיים דבר שאני מכנה 'אינטימיות פיזית', שהיא שוות ערך לאוננות משותפת (שקיימת אגב אצל גברים צעירים בחברות חקלאיות). זו אינה מיניות שונה או דו-מיניות, אלא סוג של אינטימיות לצורך הנאה ואחווה. קל לבלבל בינה לדו-מיניות. ההערכה של גייל שיהי היא שעד 20 אחוזים מהנשים התנסו במשהו כזה.

 • גיל  ביום 02/07/2008 בשעה 3:41 pm

  והכל שאלה של הגדרה. המחקר שאתה מתכוון אליו הוא דו"ח קינסי אם אני לא טועה, וההערכות היום הן אכן שיש רק 4-5% הומוסקסואליים ולסביות שמקיימים יחסים אך ורק עם בני מינם. עדיין, יש אחוז גדול יותר שהתנסה ביחסי מין הומוסקסואליים ולכן השוני במספרים.

 • עובר אורח  ביום 16/10/2008 בשעה 8:27 pm

  הייתי הומו סקסואל.הלכתי לפסיכולוג.בעצם לכמה.ועכשיו אני לא.אני נמשך לנשים בצורה מלאה בעוד שקודם לא נמשכתי אליהן כלל,ורק לפעמים מרגיש איזה שביב של"זיכרון" מהתקופה הקודמת.פרש את זה איך שתרצה,קח את זה לאן שתיקח,הייתי והישתניתי.

 • Queer eye  ביום 12/04/2009 בשעה 7:27 am

  From your overall writing I have no doubt you didn't try to promote any "agenda" on the issue or any overall "normative" view on the issue (and maybe you don't have one personally either). Yet take note of how, by picking certain words and by embracing arbitrary definitions, you did just that.

  if you define Heterosexuality as "the norm" and have a way of looking at the world (including Biology) as "black or white" then surely Homosexuality is by default "abnormal".
  If it's "abnormal" we should study it to understand what "makes" someone "abnormal".
  In the same manner, if you define X ng of Testosterone in the fetus's bloodstream as "normal" then anything below or above it is "abnormal" and a fetus with less than "normal" levels of Testosterone is "lacking" Testosterone.

  If a fetus is "lacking" Testosterone and as a result will become "abnormal" then he is "suffering" from a "lack" of Testosterone as you wrote.

  This is so arbitrary that if we somehow had an island of people where the genetic makeup was such that 90% were homosexuals then they would actually research the "poor fetuses who suffer from an abnormal overdose of Testosterone and therefore show very abnormal sexual behavior".

  Homosexuality is not more abnormal or normal than heterosexuality is.
  That is why I have an issue with research done around "the origin of Homosexuality" – it is tainted by people who do it out of a normative view and or with some social agenda (to either "promote" or "reduce" homosexuality) rather than mere objective scientific curiosity.

 • גיל  ביום 12/04/2009 בשעה 7:41 am

  בשום מקום לא הגדרתי הומוסקואליות כאבנורמלית, וכל מי שקורא את הפוסט יכול לראות שאני כותב על המורכבות של הנושא. אנא, אם אתה או את מעוניינים בשיח רציני, נא להגיב בצורה קצת יותר עניינית מאשר סתם לייחס לי דברים שלא נכתבו. העובדה שרוב האנשים הטרסוקטאליים היא נקודת ייחוס טובה כי כל הסבר של תופעה מסוימת מבוסס על בסיס השוואתי. לכן יותר או פחות טסטוטרון מתייחס לממוצע באוכלוסייה. אין שום משמעות ערכית ומצער ששוב ושוב את/ה מנסה בכוח לייחס לי דברים שלא נכתבו.

 • Queer eye  ביום 12/04/2009 בשעה 6:28 pm

  I literally start my comment by saying I don't think you have any agenda:
  "From your overall writing I have no doubt you didn't try to promote any "agenda" on the issue or any overall "normative" view on the issue (and maybe you don't have one personally either). Yet take note of how, by picking certain words and by embracing arbitrary definitions, you did just that."

  I'm not trying to attribute anything to YOU personally but rather that carelessness in wording plays into the arbitrary definitions of heteronormative society.

  I dont know you and dont care the least about writing "for" or "against" you (-:
  For me, You are not the center of this blog – the theories you present are.
  The fact that this is your blog doesn't mean every comment is "for/against" you.

  If you start reading my comment again without "looking" for where am I blaming you, you'll see I'm not blaming any one person. Just raising an issue.

  Be the critical thinker that you are and give it another try.
  If it's still insulting to you – I'll refrain from commenting here on the issue.

 • גיל  ביום 12/04/2009 בשעה 7:46 pm

  בוודאי שקראתי את ההערה הראשונית אבל זה נראה לי יותר כמס שפתיים כי אחרי זה כתבת איך אני בוחר הגדרות שרירותיות ומילים מסוימות, ומכאן יצאת לדיון על הגדרות של הומוסקאוסליות כנורמה כשמשתמע מכך כאילו אני תורם לכך בכתיבה שלי. אין לי שום בעייה שיכתבו על נושאים שקשורים לפוסט אבל כן יש לי בעייה כשמייחסים לי במפורש או במרומז דברים שלחלוטין לא כתבתי ומזה אני מבקש להימנע.

 • Queer eye  ביום 13/04/2009 בשעה 5:37 am

  קראתי את ההערה הראשונית אבל זה נראה לי יותר כמס שפתיים

  הפוסל במומו פוסל
  you've just made a personal attribution regarding my intentions even though you admit you understood I wrote the opposite of what you insist to attribute to me.

  let's let it go

 • ענת  ביום 06/05/2009 בשעה 3:50 am

  הי גיל,
  מה אתה חושב על הרצון והמשיכה של הרבה הומו' דווקא לגברים סטרייטים, רצונם להפוך סטרייטים להומו' וכן הרצון שלהם לזהות כמה שיותר הומו'.זה נראה לי מאוד דומה לרצון הנשי שאפיינת לחפש כמה שיותר גברים ולהיות מאוימת מהתחרות עליהם מצד נקבות רבות. בנוסף אני יודעת גם שאצל גברים הומו' מתפתחות הפרעות אכילה (אמנם לא באותה תדירות) "נשיות" כמו בולימיה ואנורקסיה. (לעומת הפרעות אכילה פחות נשיות כמו "השמנת יתר).

 • גיל  ביום 06/05/2009 בשעה 5:31 am

  אני חושב שזה נובע במידה מסוימת מזה שמאגר ההומואים הוא מוגבל יחסית, וגם התפיסה הרווחת אצל רבים מהם שהרבה סטרייטים הם הומואים מוסווים או לפחות כאלו שיכולים להינות גם מיחסים הומוסקסואליים. לגבי הפרעות אכילה, אני באמת לא מתמצא ולא ידעתי שזה כך אצלם.

 • Queer eye  ביום 07/05/2009 בשעה 12:40 am

  I don't think the fact that there are less gays is what supports this phenomenon since even though there are less gays, they are much more geographically concentrated and their ability to find "mates" or "partners" is higher in gay centers than in heterosexual society. Especially today when you can find anyone at any place at any time through online dating/cruising.

  I do believe it is more an issue of feeling like you know the "truth" while others don't. sounds condescending I know.

  Dichotomy VS Continuum
  =======================
  We were all socialized into a system in which sexuality is a dichotomy –
  male -> man -> attracted only to women (and vice versa for females).
  (biology) (gender) (orientation)

  However, none of us fit perfectly and exactly with this description. Most men (and even moreso women) have had homosexual urges and actual experiences in their lives (most commonly in their dreams). However, the fact that we were socialized to believe that there is no other way BUT the above dichotomy, made us discount those experiences and deny them
  (remember the old answer "homosexuality is just a phase. In the end of puberty all teenagers will be heterosexuals"?)

  Kinsey and other researchers have showed that sexuality is not a dichotomy but a continuum and we move along it throughout life.
  Most of us continue denying this fact (some unaware of it, some aware but in denial) but some percent of us (some say 5%, some 10%) can't deny these movements and our sexuality's existence on a continuum.
  These people later "come out" as LGBTQ (Lesbian, Gay, Bi, Transgender, Queer).

  The idea that gay people have is not that ALL men are gay but that ALL men (and ALL women) have the ability to enjoy hetero- and homo-sexual activities (in other words, the ability to move on the continuum of sexuality).

  That's the origin of this phenomenon.
  To that you can add some fantasies some people have about "controlling/changing" a person, or about "showing them" showing "straight society" the "facade they live in" and all that stuff but, in my view, those reasons are more subjective and less informative.

  Love the question – thanks!
  And thanks Gil – interesting blog (even if we do get contentious at times its a great platform for discussion you have here)

 • גיל  ביום 07/05/2009 בשעה 1:07 am

  זה באמת לא עניין דיכוטומי אבל כמו שכתבתי בפוסט עצמו, גברים נרתעים יותר מחוויות הומוסקסואליות כי החוויה ההומוסקוסאלית הגברית היא לרוב אבסולוטית ואין ממנה דרך חזרה. בעוד אצל נשים, יש הרבה יותר מגוון של התנהגויות לסביות שמאפשר להן להגדיר את עצמן עדיין כסטרייטיות בלי בעייה.

  אני מסכים שלהומואים ולסביות יותר קל למצוא פרטנרים מיניים. כמו שכתבתי בפיסקה האחרונה אחת הסיבות המרכזיות לכך היא שהם מוצאים מישהו עם אותן העדפות, וזה חוסך הרבה מאבקים על אינטרסים מנוגדים שיש בין גברים ונשים.

 • hineta  ביום 13/06/2009 בשעה 5:41 pm

  ואולי אתה לא הכתובת הנכונה לשאול, אבל בכל זאת: בהינתן הרעיון שהצגת שהמטרה האבולוציונית של יחסים חד מיניים היא לחזק קשרים בין בני אותו מין בתוך הקבוצה, מהם הקריטריונים של המשיכה אצל אלה שנמשכים אל בני מינם? איזה תכונות רובם יעדיפו? האם הומואים יחפשו את אותן תכונות שסטרייטיות מחפשות אצל גברים? (בעיקר מעמד וגיל מבוגר?) לסביות יחפשו את אותן תכונות כמו סטרייטים? (סימנים שמעידים על פוריות?) או שיחפשו תכונות שמעידות על אדם ששווה לחזק את הקשרים איתו? (שני המינים יחפשו אדם בעל מעמד והשפעה). מה הסיבה שלהם לחפש מונוגמיה אם הם לא מביאים ביחד ילדים לעולם? (לחצים חברתיים זו סיבה מספיק טובה?) אצל רוב הלהט"בים שאני מכירה אחד הקריטריונים החשובים הוא נשיות או גבריות. רוב הלסביות שאני מכירה מחפשות נשים "נשיות". רוב ההומואים שאני מכירה מחפשים גברים "גבריים". כמובן, המדגם הזה לא מייצג, אבל האם יש בו משהו להעיד על הכלל? ואם כן אז למה מבחינה אבולוציונית שזו תהיה ההעדפה שלהם?

 • גיל  ביום 13/06/2009 בשעה 6:04 pm

  מחקרים מראים שהומואים ולסביות מעדיפים בני ובנות זוג בדומה להטרוסקסואליים. כלומר, גברים מעדיפים גבר לסקס מזדמן ונשים מחפשות בת זוג לקשר ארוך טווח ושמות דגש יותר על הקשר הנפשי מאשר אל הסקס. אני לא מכיר מחקרים שבודקים מעמד חברתי אבל אני יודע שגם להומואים וגם ללסביות היופי החיצוני חשוב.

  העדפה לנשים נשיות וגברים "גבריים" אכן נפוצה. לא ברור המקור שלה. יכול להיות שהיא פשוט העתקה של נטייה הטרוסקסואלית שפשוט מופעלת על אותו המין. נשים מעדיפות גברים "גבריים" שהם לרוב בעלי טסטוטרון גבוה וגברים מעדיפים נשים נשיות שהן בעלות אסטרוגן גבוה ולכן יפות יותר. בשני המקרים יש קשר לפוריות של הצד השני. יתכן שההעדפה הזו קשורה לכך שבן או בת הזוג פוריים יותר.

 • אלון  ביום 28/01/2010 בשעה 5:29 pm

  שאוהבות קשרים מזדמנים מאשר גברים שאוהבים זאת.
  הבעיה היא שגברים מגדירים קשרים באופן דיכוטומי ותבניתי. כאילו יש או סטוץ או קשר ארוך, בעוד שנשים יכולות לחוות מגוון סוגי קשרים ופחות אוהבות את דרגות הקיצון כמו סטוץ או קשר שיוגדר כרציני וארוך.

  ובנוסף יש יותר דו-מיניות וא-מיניות מדו-מיניים או א-מיניים.

 • יש לזכור  ביום 28/01/2010 בשעה 6:12 pm

  האנשים שמגדירים נשים כמונוגמיות הם גברים, כי כך נוח להם יותר לחשוב עליהן ומרגיע.
  אם זה אכן היה כך, לגברים לא היתה מוטיבציה ואינטרס להגביל את מיניות האישה ולסגור אותה עם אחד באיומי חנק או סקילה.
  נשים עצמן לא מרגישות כלל מונוגמיות, וגם כאן אנשים נעים על רצף סקאלה בין נטיה "מונוגמית" מוחלטת לבין ריבוי פרטנרים וכו'
  העובדה שהרבה נשים לא רצות לשכב עם כל דבר שזז לא קשורה למונוגמיה, כמו שהיא קשורה לעובדה ש"ריבוי הפרטנרים" מבחינתן הן התנסויות שונות עם גברים שונים בלי צורך לשלב בכך סקס בהכרח.
  מה שאתם קוראים לו "משחק מקדים" מבחינת האישה הוא הסקס עצמו! לרוב (וגם מבחינת לא מעט גברים)
  את תחושת הכיבוש היא חשה הרבה לפני הסקס שיול לקרות או לא לקרות ואין בכך מי יודע מה משמעות או אובססיה וחשיבות כמו עבור הרבה גברים.
  אבל כמעט ולא יכול לקרות מצב שבו אישה לא תתעניין רומנטית או פלרטטנית בגברים שונים מדי שבוע, גם אם היא נמצאת בקשר ומבחינה אבולוציונית זה בטח לא מעיד על מונו'.

  יש הרבה מגווןוייחודיות בהומוספיאנס כדי להגדיר אנשים בצורה כ"כ תבניתית.
  הרבה יותר טבעי לאישה למצוא את "ידיד הנפש" שלה אצל מישהו אחד ואת התשוקה הפיזית עם מישהו אחר וכן הלאה.

  לגבי מה שאמרת על הומואים וסטרייטים ברצף הסקאלה, דווקא נראה כאילו הסטרייטים הם על הקצה באופן מוחלט ובהומואים יש איזו הערצה ליופי הנשי ולאו דווקא רתיעה כמו שיש לסטרייטים מהומואים.
  ברור שהומואים ירצו לחשוב שהם קיימים במספרים גדולים מכפי שהינם, וזו נטיה חובקת מגזרים ונטיות.

  לגבי המאפיינים של קשרים אותן לסביות מחפשות וקשרים אותם הומואים מחפשים, היה באותו אופן ניתן לחשוב שלסביות מתנהגות באופן "גברי" יותר והומואים באופן ,נשי" יותר בעניין סוג הקשר, וגם אז זה היה נראה לכולכם הגיוני באותה המידה.

  ניתן גם לומר שסטרייטים הם יותר סטרייטים מסטרייטיות.
  כי התנהגותם יותר משקפת את נטייתם המינית וכידוע גוף של אישה מוחר וגוף של גבר לא.

 • גיל  ביום 28/01/2010 בשעה 7:45 pm

  אנא, בחר(י) כינוי אחד להבא.

 • שולי כתב  ביום 14/12/2013 בשעה 5:22 am

  היי גיל, אפשר קישור למאמר ממנו מצאת את החומר "הבסיס האבולוציוני
  להומוסקסואליות"?

 • lipaz  ביום 15/01/2014 בשעה 4:06 am

  היי,
  במקרה של הריון עם תאומים זהים תיתכן חשיפה שונה של כל עובר להורמונים שונים כך שאחד ייחשף ליותר הורמונים נשיים מה שיכול להוביל בהמשך לנטיות הומוסקסואליות ואילו השני לא?

  • גיל  ביום 15/01/2014 בשעה 9:01 am

   בהחלט, וזו אולי הסיבה למה אם תאום אחד הומו השני לא בהכרח כזה גם.

 • אנונימי  ביום 27/06/2016 בשעה 6:59 am

  למה הומאים ולסביות חושבים כמו בני המין הנגדי להם?
  ומאין לך לדעת שהומוסקסואליים זה לא פשוט שגיאה ביולוגית?

 • GeorgVon1  ביום 05/04/2021 בשעה 8:29 am

  אם אנו על הרצף בדרגה זו או אחקת ופשוט מתחברים חנייה מסוימת – אז מדוע אי אפשר לשנות או למקד את הפרקטיקה המינית ואולי גם הנטיה?

טרקבאקים

 • מאת המשתה - אייל גרוס ביום 11/04/2007 בשעה 2:10 pm

  הבלוגספירה –  ובפרט רשימות – רוגשת בדיונים בנושא ההומוסקסואליות. הכל התחיל בפוסט של נולי עומר , שכפי שחנן ציין, עירב מספר טענות. נולי ציינה שהומואים שמתנהגים בצורה לא "נורמלית" וביחוד בצורה "ביצ'

 • […] מדעית, הומו לא בוחר את משיכתו. זה עניין של כרומוזומים. גבר הומו נמשך מגיל צעיר לגברים וגברים בלבד. גם אם תשים […]

 • […] הומואים דומה לאלו של הטרוסקסואליים. כמו שדנתי בפוסט על הבסיס האבולוציוני להומוסקסואליות, הומואים מעוניינים בבני זוג עם מאפיינים דומים לאלו […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: