האם נשיקה רומנטית מינית היא התנהגות אוניברסלית?

בחברה המערבית נשיקה רומנטית או מינית נחשבת לאחד מהדברים החשובים והמענגים ביותר בקשר זוגי ולא בטוח שתמצאו מישהו שהיה בזוגיות שלא חווה אותה. נשיקה נחשבת ליותר אינטימית מחיבוק, החזקת ידיים, ליטוף או עיסוי. כל כך אינטימית נחשבת הנשיקה שזונות רבות נמנעות מלנשק את הלקוחות שלהן, כאמצעי לנתק עצמן מהאקט המיני. כתבתי בעבר על הסיבות האבולוציונית האפשריות לקיומה של נשיקה רומנטית, סיבות שקשורות להערכת בן או בת הזוג. פראנס דה ואל הפרימאטולוג והאתולוג הנודע דיווח על ממצאים שהראו שגם שימפנזות ובונובו מתנשקים עם פה פתוח והלשון ולכן סביר שיש לה בסיס אבולוציוני מוצק. במשך שנים הנשיקה נחשבה להתנהגות אוניברסלית או קרובה לאוניברסלית, כזו שקיימת כמעט בכל חברה אנושת. חוקרים לקחו כמובן מאליו את האוניברסליזם של הנשיקה הרומנטית אבל האם זה באמת נכון? מחקר חדש בודק את הנושא.

המחקר השתמש באטלס האתנגורפי המפורסם של ג’ורג’ מורדוק כמקור מרכזי לקבלת מידע על נשיקות. זהו האטלס המקיף ביותר באנתרופולוגיה שמכיל מידע על המאפיינים של 1250 חברות שונות. החוקרים במחקר הנוכחי השתמשו במדגם מאותו האטלס שכולל מידע על 186 חברות שהן הנחקרות והמייצגות ביותר. המדגם משמש במחקרים רבים כך שהוא כולל חברות שנבחרו בקפידה לייצג את השונות בהתהנגות האנושית, חברות שרחוקות זו מזו במימדים רבים ככל הניתן. המטרה בבחירת חברות שונות זו מזו היא להמנע ממה שנקרא בעיית גאלטון. בעיית גאלטון מתארת מצב שבו חברות דומות זו לזו בגלל שהן קרובות אחת לשנייה ומשפיעות זו על זו ולא בגלל שההתנהגות המדוברת התפתחה בה בצורה בלתי תלויה בחברות אחרות. לרוב זה מתרחש אצל שתי חברות שחיות בסמיכות אחת לשנייה ולכן חשוב לבחור חברות רחוקות גאוגרפית כמה שיותר אחת מהשנייה.זו הסיבה גם שהמדגם כולל חברות מבודדות (או שהיו כאלו), כמו ציידים לקטים, אם מעט מגע עם התרבות המערבית. למי שמתעניין בנושא יכול להסתכל על הקובץ שרוב החוקרים משתמשים בו בבואם להשוות בין תרבויות שונות.

אחרי שהם שמו ידם על המאגר החוקרים חיפשו על איזכור שיש בו לנשיקה או נשיקות, כמו גם התנהגויות שיכולות להיות מסווגות כנשיקות, למשל קירוב שפתיים או פה זה לזה, או החלפת רוק בין שני בני אדם. בנוסף, בדקו החוקרים מקורות היסטוריים נוספים שכללו חברות שכבר נכחדו, אתנוגרפיות שלא פורסמו, וגם פנו לאנתרופולוגים פעילים כדי לקבל מידע מקיף כמה שניתן על כמה שיותר חברות מבודדות. בסך הכל התקבל מידע לגבי 168 חברות שונות. החוקרים קידדו את סוגי הנשיקות השונים שנאספו או דווחו על כל חברה. לחוקרים לא היה מידע לגבי תדירות הנשיקות ולכן הקידוד כלל רק אם החברה כוללת נשיקה רומנטית או לא.

אז בכמה חברות הנשיקה הרומנטית/מינית קיימת? מתברר שב-77 חברות יש נשיקות רומנטיות, מספר שמהווה 46% ממספר החברות שנכללו במחקר. ב-91 חברות במדגם לא היה זכר לנשיקה רומנטית. מעניין לציין אגב, שבמזרח התיכון ,כל 10 החברות שנכללו במדגם כללו את הנשיקה הרומנטית, האיזור היחיד בעולם שהנשיקה הזו קיימת בכל חברה. גם בחברות ציידיל לקטים או חברות מסורתיות בצפון אסיה וצפון אמריקה הנשיקה הרומנטית קיימת כמעט תמיד. מהצד השני, לא תועדה חברה לאורך יערות האמזונאס, אפריקה שמדרום למדבר סהרה, או גיניאה החדשה, שבהן הנשיקה הרומנטית נוכחת. היסטוריונים אפילו תעדו בעבר את הגועל שחשו ילידים מקומיים בשבטים בדרום אפריקה ובאמזונאס כאשר האירפואיים הראשוניים שבאו במגע איתם התנשקו לנגד עיניהם. עוד נקודה מעניינת שנמצאה במחקר הייתה שככל שהחברה נחשבה למורכבת יותר, כזו עם ריבוד חברתי גדול יותר, כך היה סיכוי גבוה יותר שתכלול נשיקה רומנטית.

האם אי קיומה של נשיקה רומנטית אומר שאין לה בסיס אבולוציוני? לא בהכרח. המחקר לא סותר את העובדה שבמקומות שהיא קיימת, נשיקה רומנטית מהווה כלי חשוב במשחק מקדים, תורמת לשיפור האינטימיות בין בני זוג, וגם יכולה לשמש ככלי להערכת בן או בת הזוג. נשיקה יכולה להיות חלק מאדפטציה מקומית כחלק מררפטואר ההתנהגויות המיניות שמשפיעה על איכות הקשר הרומנטי או אף קיומו. ככלות הכל, אנשים רבים נהנים להתנשק והיא מהווה סממן חשוב לאהבה רומנטית שהיא אולי כן אוניברסלית. הדבר דומה קצת לחוש הומור שקיים בכל בחברה בעולם אבל הצורה שבה הוא בא לידי ביטוי בכל חברה, ומה נחשב מצחיק ומה לא, משתנה מחברה לחברה.

חשוב גם לזכור שאף אם הנשיקה הרומנטית אינה אוניברסלית כל העדויות מצביעות שנשיקה מסוג כלשהוא, כמו נשיקה מהורה לילד או נשיקה שנועדה לקדם פנים או לומר שלום, קיימת כנראה ברוב התרבויות (אם כי גם את זה צריך לבדוק – הרי זה בדיוק מה שחשבו על הנשיקה הרומנטית). זה אומר שנשיקה ומגע בין אנשים בכלל חשובים ביחסים בני אדם. איך הם באים לידי ביטוי ומה הם מביעים בדיוק משתנה מחברה לחברה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אורי  ביום 15/07/2015 בשעה 5:09 am

  שאלה בשולי הדברים. כתבת: "זונות רבות נמנעות מלנשק את הלקוחות שלהן, כאמצעי לנתק עצמן מהאקט המיני". אתה יודע לבסס את הקביעה הזאת? תמיד הייתי סבור שהתפיסה הזאת קיימת רק בגלל הסרט ההוא עם ג'וליה רוברטס.

 • אורי  ביום 15/07/2015 בשעה 6:00 pm

  תודה על התשובה. המאמר השני לא רלבנטי כי הוא רק מצטט את הראשון. המאמר הראשון מביא דוגמה של אישה אחת ספציפית שלא מנשקת את לקוחותיה בשל האינטימיות שבפעולה זאת. בנוסף הוא מפנה לכמה מאמרים שאני לא יודע מה כתוב בהם, אולם כותבי המאמר מעירים שלא ברור עד כמה הימנעות מנשיקות היא מנהג רווח, ושלרוב הסיבה לה היא חשש מהידבקות באיידס.

  שאלתי על הסוגיה בגלל עניין פרטי שלי בתפקיד המרכזי שממלא הקולנוע (וגם טלביזיה) בחינוך שלנו, במיוחד בנוגע לדברים שבהם אנחנו לא נתקלים בחיי היומיום. מאחר שרובנו לא נתקלים בזנות בחיינו, המידע שיש לנו על העניין לקוח כמעט כולו מ"אישה יפה" וגם מהסופרנוס או עוד כמה סרטים וסדרות. מכיוון שברור התפקיד הדרמטי שסוגיית הנשיקה ממלאת ב"אישה יפה", הנחתי תמיד שזאת המצאה של תסריטאים (בדיוק כמו המיתוס שאפשר להתרגש עד כדי דמעות מאופרה של ורדי גם ללא כל היכרות עם הז'אנר, המסורת המוסיקלית, והעלילה).

  בכל אופן, אפילו אם זאת אכן הייתה המצאה תסריטאית, ישנה אפשרות שהסרט חינך בעניין זה גם חלק מהזונות עצמן, ושבעקבות הסרט הימנעות מנשיקות בשל האינטימיות הפכה לפרקטיקה מקובלת במציאות (כפי שמנסחים זאת כותבי המאמר שהפנת אליו: "To some extent the intimacy argument has been mythologized, but it is unclear whether this is by the researchers or some of the prostitutes themselves").

  כאמור, כל זה בשולי דבריך ולא נוגע ישירות למאמרך. סליחה שליהגתי כל כך הרבה אוף טופיק.

  • אורי  ביום 15/07/2015 בשעה 6:07 pm

   אם כבר קשקשתי, אולי לא יהיה בלתי רלבנטי גם להזכיר בהקשר זה את הסצנה הנפלאה הזאת של בסטר קיטון:

  • גיל  ביום 15/07/2015 בשעה 6:14 pm

   היי אורי, מה שאתה אומר נכון באופן כללי להרבה דברים שרואים בסרטים. אני לא יודע כמה הסרט אישה יפה משפיע היום, כבר עברו יותר מ20 שנה מאז שיצא והדור הצעיר בקושי מכיר אותו לדעתי, אבל זה ידוע שלאנשים יש תפיסות לא מציאותיות של דברים שרואים בסרטים. למשל, אנשים לא מודעים עד כמה מכה אחת יכולה להרוג כי בסרטים רואים הרבה מכות בלי פגיעות רציניות (יש אפילו אתר בנושא).

   בכל מקרה, תודה על הקריאה של המאמרים כי אני לא קראתי אותם. השאלה אם יש המנעות מנשיקות בגלל אינטימיות היא שאלה פתוחה, אבל אני יכול להעיד שהכרתי שתי נשים לפחות שלא אהבו להתנשק אבל לא הייתה להם בעייה עם יחסי מין (לא איתי אישית אם מישהו מתעניין) אז אולי יש בזה משהו. אולי אם נשים יגיבו כאן על הנושא נדע קצת יותר.

 • שואלת  ביום 23/07/2015 בשעה 9:29 pm

  גיל, יש לי שאלות שעלו לי במהלך הקריאה בבלוג שלך שנשאבתי אליה מרוב שמרתקת =]
  *בחלק מהפוסטים ציינת שאנו נמשכים לפי הריח לאנשים עם MHC שונה משלנו כדי ליצור ילדים חזקים יותר. אז, איך זה ייתכן שקורים מקרים בהם צד אחד נמשך והשני לא?
  *ציינת גם שלאנשים יש מושג די טוב לגבי מידת האטרקטיביות שלהם – הכיצד הם מקבלים אותו? בנוסף בפעם אחרת כתבת שאנשים אופטימיים ולכן מעריכים את עצמם יתר על המידה, אז איך יש להם מושג ברור אם כך על מידת היותם מושכים אם הם חושבים שהם יותר מושכים ממה שהם?

  תודה:)

  • גיל  ביום 23/07/2015 בשעה 10:10 pm

   שואלת, זה שמישהו שונה ממך גנטית לא בהכרח אומר שתמשכי אליו אלא שבממוצע, אנשים נמשכים לבני זוג שונים מהם גנטית. כלומר, את תמשכי יותר למישהו שונה גנטית מדומה אבל לא בהכרח לכל מי ששונה.

   הפידבק האינסופי של אחרים נותן לך מושג מצוין לגבי מידת המשיכה שלך. אנשים יפים מושכים יותר תשומת לב, יותר אנשים מתחילים איתם (במיוחד אם מדובר באישה), ורוצים להיות בקרבתם באופן כללי. אנשים פחות מושכים מקבלים פחות תשומת לב מהמין השני. אנשים מודעים לכמה היופי שלהם מושך או לא אבל הם טועים בהשוואות לאחרים. כלומר, גם אם הם מדייקים בזה שהם חושבים שהם לא הכי מושכים הם עדיין חיים באשלייה שזה טוב יותר מאחרים בממוצע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: