כיצד צפייה בפורנוגרופיה משפיעה על התפקוד המיני של גברים

הרבה מיתוסים קיימים לגבי סרטים פורנוגרפיים ונעשים מחקרים בשנים האחרונות על מנת לבחון את תקופתם. כפי שכתבתי בעבר, לא נמצא בסיס אמפירי לטענות ששחקניות פורנו נוצלו בילדות, שסרטים פורנוגרפיים מבזים נשים באופן מיוחד, או שסרטים פורנוגרפיים מעודדים תפיסות סקסיסטיות או גורמים לאלימות, (כשלמעשה יש ירידה במקרי האונס). מחקר חדש בודק מיתוס נוסף והוא שצפייה בסרטים פורנוגרפיים פוגעת בתפקוד המיני של הצופים ומזיקה לקשר הזוגי והמיני של בני הזוג.

מכיוון שרוב צרכני הפורנו הם גברים, התמקדו החוקרים בגברים ובתפקוד המיני שלהם. התאוריה היא שצריכת פורנוגרפיה גורמת לדה-סנטיזציה של הצופים. הגירויים חזקים מדי בפורנו, הנשים יפות ועושות דברים שרוב הגברים יכולים רק לחלום עליהם, והחיים האמיתיים לא מגיעים לרמה כזו של גירוי וריגוש ולכן התפקוד המיני נפגע. המחקרים שנעשו בעבר לא מצאו קשר בין חשיפה מוגברת לפורנוגרפיה ותפקוד מיני של גברים, אבל הם נערכו עם גברים שכבר סבלו מבעיות בתפקוד המיני, מה שעלול להטות את תוצאות המחקרים. המחקר הנוכחי נעשה לפיכך על אנשים בריאים.

280 גברים הטרוסקסואלים נכללו במחקר הזה שהיה חלק מסדרת מחקרים שונים על מיניות. הנבדקים דיווחו כמה שעות בשבוע בממוצע הם צופים בפורנו, וכן מילאו שאלון שמעריך בעיות בתפקוד המיני, ההנאה שלהם ממין ועוד. לאחר מכן הוכנסו הנבדקים לחדר עם מחשב שבו ישבו לבדם וצפו בתחילה בסרט טבע. המטרה של הצפייה בסרט היא להוריד את העוררות המינית שלהם למינימום. לאחר מכן הם צפו בסרט פורנוגרפי קצר (עד 3 דקות) ובעקבותיו הם ציינו עד כמה הסרט עורר אותם מינית בסולם מ-1-9. למרות שלא מדדו זיקפה בפועל, מחקרים קודמים מראים על קשר חזק בין העוררות הפיזיולוגית לדיווחי הנבדקים.

תוצאות המחקר היו כדלהלן: ככל שנבדק צפה בממוצע ביותר פורנוגרפיה במהלך השבוע ככה העוררות המינית שלו כתוצאה מצפייה בסרט במעבדה הייתה גדולה יותר. לא נמצא קשר בין מספר שעות הצפייה בפורנו לבין בעיות זיקפה, וזה היה נכון בין אם לנבדק הייתה בת זוג או לא. בנוסף, ככל שהגברים צפו ביותר פורנו כך הם היו מעוניינים יותר ביחסי מין עם בת זוג, וגם הביעו רצון חזק יותר לאונן.

הקשר בין צפייה בפורנו לעוררות מינית יכול להיות מוסבר בכך שאנשים עם דחף מיני גבוה יותר צופים בפורנו לעיתים קרובות יותר. בכל מקרה, המחקר הנוכחי לא מצא ראיות לכך שצפייה בפורנו פוגעת בדחף המיני לאורך זמן או גורמת לקשיים בתפקוד המיני. למעשה, המחקר הזה רומז שצפייה בפורנו עשויה לעזור לגברים עם בעיות בתפקוד המיני בכך שאולי חשיפה לסוגי מין שונים עוזרת לגברים לתפקד עם נשים שמציעות גירויים מינים או סיטואציות מיניות חדשות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עידית הראל שמש - מנהלת "מיתוס! ליום שאחרי הזנות"  ביום 14/04/2015 בשעה 2:55 am

  גיל גינגרוז, תחושה חזקה שהטקסט שכתבת נועד להרגיע את מצפונם של צופי הפורנו – המהווים את ליבת מנגנון הניצול של נשים וגברים, הרי בשבילם מיוצר הפורנו. עצוב מאוד שלקראת יום השואה, אתה נותן לגיטימציה לתופעה שבבסיסה החפצה גסה של בני אדם והפיכתם לתת אדם ע"י שימוש בגופם כמכשיר לאוננות, וסלילת הדרך לגורל של אלימות, התמכרויות קשות, פוסט טראומה, דיסוציאציה, מחלות עור ומין ביניהן הפטיטיס ואיידס, התאבדויות, עוני, מוות ממנת יתר, רצח והרשימה ארוכה. האם אתה היית מאפשר לעצמך או ליקיריך להיחדר לאברי מינך ולגרונך ע"י גברים רבים, לעתים באותו הזמן?? לצלם זאת ל"הנאתם" של מיליוני גברים בכל העולם, צילומים שנמצאים ברשת ולעולם לא תוכל להיפטר מהם?? לא נראה לי!! אבל אם זה נשים וגברים אחרים ש"אין בסיס אמפירי שהם נתונים לאלימות"… זה בסדר!! כדאי ללמוד ולהכיר מקרוב מה קורה שם על סט הצילום ומה ההשלכות של העינויים הנפשיים והגופניים שעוברים קורבנות הפורנו. השאלה האם הצופה חש זיקפה או לא – ממש לא מעניינת, (אולי את משתמשי הפורנו עצמם). אנתרופולוגיה של אבולוציית הדיכוי והניצול.

  • גיל  ביום 14/04/2015 בשעה 7:42 am

   עידית, אני מבין שהדברים שאני כותב לא נעימים לחלק מהקוראים שגדלים על המיתוסים השונים לגבי פורנו, אבל בשורה התחתונה, רק מחקרים אמפיריים יכולים להאיר את הסוגיות הללו בצורה אובייקטיבית כמה שניתן. אם יש לך מחקרים שמראים אחרת ממה שצוין פה או בפוסטים האחרים את מוזמנת להביא אותם או להתייחס עניינית לטענות. השאלה אם אני או כל אחד אחר רוצים לעסוק בזה או חושבים שהוא מוסרי לא רלוונטית לבחינת התופעות שאני מציין. אני מבין לחלוטין שהנושא מעורר הרבה אמוציות אבל צריך ליצור שיח שיהיה מבוסס על מה שבאמת קורה ולא מה שחושבים שקורה ואת זה רק מחקרים יכולים לספק. אחרת איך אפשר יהיה לשכנע מישהו בצדקת הטענות שלך?

 • דניאלה  ביום 14/04/2015 בשעה 3:06 am

  "לא נמצא בסיס אמפירי שהסרטים מבזים נשים" – תגיד אתה רציני? מאיפה המצאת את המשפט המבדח הזה? מבדח!! אין לי מילה יותר טובה לתאר את המשפט ההזוי שכתבת. בסיס אמפירי אלק. תגיד לכתוב סקס בגוגל ולצפות *רנדומלית* בכל סרט שהוא, ולראות אלימות, תוקפנות, קללות, ודה הומניזציה מוחלטת של נשים שהופכות להיות נגזרות מוחלטות לצרכים מיניים של הסרסור-מפיק-במאי, זה מספיק אמפירי בשבילך? ולמה לכתוב שקר שחור על גבי לבן, בפירוש נמצא שב90% מהסרטים ה*מיינסטרימים* יש *אלימות* כלפי נשים נקודה. זה שמרוב צריכת פורנו אתה כבר לא שם לב לזה ומבחינתך זה סבבה, זה בפירוש לא הפרכה של זה. ועוד לא דיברנו על הז'אנרים האלימים יותר שכל ילד בן 8 מגיע אליהם בקלות רבה.
  ועוד חולשה חזקה מאוד של המאמר המבדח הזה, היא שלא התייחסת לעובדה שרוב צרכני הפורנו מתחילים בגיל הזה, 8-9, משמע הפורנו מעצב את כל החוויה המינית של גברים היום פחות או יותר. תחבר אחד ועוד אחד ותתחיל משם חבוב.

  • גיל  ביום 14/04/2015 בשעה 7:48 am

   דניאלה, תגובה שמתחילה ב"אתה רציני?" לא יכולה להלקח ברצינות, כמו גם התקפות לגופו של כותב והערות מבזות ואלימות אחרות שמעמידות קצת בצורה מגוחכת את הטענות שלך לגבי אלימות בסרטים. כמו שכתבתי לעידית, אם את חושבת שהמחקר הזה או אחרים לא נכונים את יכולה להצביע על בעיות שיש בו או להציג מחקרים אחרים שסותרים אותו. למשל את יכולה להראות לי את המחקר שמצא ש90% מהסרטים מכילים אלימות כלפי נשים? כל עוד את לא עושה את זה אי אפשר לקחת את הדברים שלך ברצינות לא חשוב כמה חזק תצעקי אותם או תחשבי שהם נכונים.

 • liat  ביום 14/04/2015 בשעה 12:05 pm

  יכול להיות שהמחקר מעיד על רצון עז יותר לקיים סקס עם בת הזוג, אבל האם ההנאה מהסקס נפגמת כתוצאה מצפייה בפורנו, בגלל הציפיות הגבוהות יותר מהסקס?
  זה יכול להיות מאוד משמעותי אם כן, כי הנאה פחותה מסקס עם בת זוג, יכול להוביל להידרדרות ביחסים ואז גם לגירושין..
  מה אתה אומר?
  ובתחילת הכתבה כתבת שיש פחות מקרי אונס בשל צפייה בפורנו, וקישרת את זה לכך שלא יכול להיות שתפיסות סקסיסטיות מתגברות לאחר צפייה בפורנו, לא הבנתי איך זה קשור?

  • גיל  ביום 14/04/2015 בשעה 12:11 pm

   ליאת, זה בהחלט אפשרי שאנשים שרוצים יותר סקס באופן כללי צופים יותר בפורנו. כמו שכתבתי, דחף מיני גבוה מוביל הוא אולי הגורם המרכזי כאן. אבל לפי המחקר לא רואים שיש ירידה מהנאה מסקס לפי הדיווחים של הנבדקים. יתכן כמובן שאנשים עם בעיות עם בת הזוג צופים יותר בפורנו אבל לא נראה שהפורנו הוא גורם משמעותי בבעיות בין בני הזוג (אלא אם עצם הצפייה בפורנו מפריעה לבת הזוג).

   לגבי מקרי האונס תסתכלי על הקישור בסוגריים שבא אחרי הקישור על התפיסות הסקסיסטיות.

 • עמית  ביום 30/04/2015 בשעה 9:38 am

  אני רואה שאתה עדיין זוכה לאותן תגובות תרבותיות ומנומקות מבנות הפלוגתא שלך בכל פעם שאתה כותב על נושא כזה. הפקולטות למדעי החברה והרוח פשוט ממשיכות לפלוט החוצה את האנשים האלה שחושבים שנאומים והצהרות אקסיומטיות יכולים להתגבר על ראיות. ממה כולם מתפרנסים בעולם האמיתי?

  • גיל  ביום 30/04/2015 בשעה 9:43 am

   עמית, אכן התגובות הפאבלוביות הצפויות. מילא הדמגוגיה בתגובות אבל מה שמצער בכל העניין הזה הוא האנטי מדעיות שמופגנת בתגובות הללו. כל ניסיון לבחון את הנושא בצורה מדעית נפסל על הסף ולא לגיטימי. שלא לדבר על זה שאין כאן אפילו ניסיון לערוך דיון ולנסות לשכנע כי הן שמות את התגובות ונעלמות. איך בדיוק אפשר יהיה לשנות דיעה של מישהו בלי לדון בנושא?

 • קוף דרווניסט  ביום 30/04/2015 בשעה 4:41 pm

  המחקר קצת מצחיק כי מודדים עוררות מינית בזמן צפייה בפורנו, צריך לבדוק זקפה בזמן פעילות מינית. ברור שבזמן צפייה בפורנו תהיה זקפה כי לכך הצופה התרגל.

  • גיל  ביום 30/04/2015 בשעה 4:45 pm

   זהו, שזה לא כל כך ברור. הרי אחת התאוריות המרכזיות היא שצפייה בפורנו גורמת לדה סנטסיזציה של הצופים שלא יכולים להיות מגורים ולכן עוברים לפורנו קשה יותר או משהו אחר. בפועל, העוררות המינית מצפייה בפורנו די דומה לזו מיחסי מין רגילים ורוב מי שמסוגל להתגרות מפורנו אין לו בעייה להתגרות מיחסי מין רגילים. בכל מקרה, שים גם לב שהצפייה בפורנו עוררה אותם מעבר לעצם הצפייה אלא הם גם הביעו רצון גדול יותר לקיים יחסי מין בפועל.

 • אלעד אלפסי  ביום 25/06/2019 בשעה 7:12 am

  חידשת לי, לא הייתי מכיר בתפישה/דעה הזאת אם לא הייתי נכנס לבלוג במקרה, דיי באסה לייצג מיעוט הא?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: