קונפליקט בין אם לעובר: בחילות בוקר והקאות

בפוסט הקודם הראיתי איך ניתן להסביר תופעה שהיא לעיתים מאוד טראומתית כמו הפלות במונחים אבולציוניים. הרעיון הכללי נובע מההבנה שלאם ועובר יש אינטרסים שלא בהכרח עולים בקנה אחד אלו עם אלו ונוצר קונפליקט שיכול לגרום להפלה טבעית. מה שנראה לרבים כמשהו שלילי (וזה לעיתים קרובות כולל את האם) אינו בהכרח כזה מבחינה אבולוציונית. תחום נוסף שבו האינטרקציה בין עובר לאם מניבה תוצאה שהיא לכאורה לא נעימה ולא רצויה הוא כל הנושא של בחילות הבוקר וההקאות בתחילת ההריון.

הנושא של בחילות בוקר והקאות מהווה תעלומה מבחינה אבולוציונית. מה ההגיון בלדכא את התאבון בזמן הכי חשוב להתפתחות העובר? העובר זקוק לאנרגיה רבה ונוטריאנטים ונראה פרדקוסלי למנוע את זה ממנו. וזה לא שמדובר באיזה מיעוט קטן של נשים שחוות את הנושא. בערך 60% מהנשים יסבלו מבחילות, הקאות, סחרחורות ושאר תחושות לא נעימות לפחות באחד ההריונות שלהן. נוסף לכך פרדוקס נוסף והוא שיש קשר הפוך בין כמות בחילות הבוקר וההקאות להפלות טבעיות. כלומר, ככל שיש יותר בחילות והקאות כך הסיכוי להפלה טבעית נמוך יותר. יותר מזה, הנשים שסובלות הכי הרבה מבחילות והקאות הן אלו שמולידות את הילדים הכי בריאים, ולילדים הללו תהיה גם אינטליגנציה גבוהה יותר בממוצע בהשוואה לילדים שנולדו מהריונות בלי בחילות והקאות. אז למה כל הבחילות בוקר הללו מתקיימות? אלו הסברים אבולוציוניים יכולים להיות לתופעה? ישנם מספר הסברים אבולוציוניים ואחרים לנושא ואסקור אותם כעת.

ההסבר הראשון הוא שכל התחושות הרעות וההקאות נועדו להגן למעשה על העובר מפתוגנים מחוללי מחלה ורעלים שונים. הנחת היסוד היא שבתקופת ההריון ובמיוחד בשליש הראשון שלה, העובר פגיע מאוד לפתוגנים ורעלים שונים ולכן זקוק להגנה. למה הפגיעות הזה קיימת? העובר למעשה הוא גורם זר בגוף האישה וגורמים זרים לרוב מותקפים על ידי המערכת החיסונית. על מנת שזה לא יקרה, גוף האישה מתאים עצמו למצב החדש בזה שהוא מוריד חלק גדול מההגנות שלו. זה כמו להוריד את כפתור הויסות לעוצמת הקול בטלפון או בטלביזיה. האבולוציה עיצבה את גוף האם כך שהוא יהיה סלחני יותר לגוף הזר ולא יתקוף אותו. אבל להורדת עוצמת מערכות ההגנה יש מחיר כי כעת הגוף חשוף גם לפתוגנים ורעלנים שונים. מה הפיתרון לכך? אם הגוף לא מסוגל להגן על עצמו כראוי אז צריך לנקוט בטקטיקת הגנה אחרת והיא מניעה. מניעה של מאכלים שמכילים רעלנים ופתוגנים בסבירות גבוהה וכך יפחת הסיכון להרעלת העובר. המאכלים הללו כוללים בעיקר בשר, דגים וגם מוצרי חלב. כולם בעלי סיכוי גבוה להתקלקל ולהכיל רעלים. מה שיש לנו כאן למעשה הוא מנגנון פיצוי שבו במקום ההגנות הרגילות והאוטומטיות של הגוף האם מפתחת הגנות חדשות (ולא מודעות כמובן) למאכלים מסוימים.

תיאוריה אבולוציונית שנייה מתבססת בצורה ישירה יותר על הקונפליקט בין האם לעובר. כמו שציינתי בפוסט הקודם האינטרסים של האם והעובר אינם זהים. בתנאי מחסור קיצוני האם תעדיף לסיים הריון ולהשקיע בילדים עתידיים, אבל לפעמים כשיש מחסור מתון עדיף לפרטים באוכלוסייה להשקיע בהווה ולא בעתיד כי הסיכון לא כל כך גדול. סקרתי בעבר מחקר שהדגים את הנקודה הזו בהקשר של אי וודאות כלכלית אבל זה נכון גם לגבי היריון. מחקרים מראים שכאשר יש הגבלות מתונות על כמויות המזון של האם, האישה תעדיף להשקיע ברבייה עכשווית ובעובר הקיים על ידי הגדלת השלייה על פני השקעה עתידית בתינוקות אחרים. כדי לגרום לאם לפעול לטובתו העובר יכול ליצור מניפולציה על האם ולתמרן אותה כך שהוא יגביל במידה מסוימת את צריכה הקלוריות שלה וכך יגביר את הקצאת האנרגיה אליו על חשבונה. איך הוא עושה את זה? על ידי גרימת בחילות והקאות כמובן. יכול מישהו לשאול, אבל מה קורה במצב שבו האם בריאה לגמרי וצורכת הרבה קלוריות שיכולים להספיק לה ולעובר? האם מצב כזה לא מבטל את הצורך בבחילות בוקר? ובכן, במצב כזה מחקרים מראים שלאם יש נטייה לאחסן אנרגיות ושומנים בגוף ולשמור אותן לרבייה עתידית על חשבון והיא אינה משקיעה את כולן בעובר הקיים, למורת רוחו. כלומר זה מצב לא אידיאלי מבחינת העובר וזו הסיבה שהוא צריך ליצור מניפולציה שתגביל את צריכת הקלוריות של האם כדי שתשקיע יותר בו. לפי ההשערה הזו, האיתותים של העובר וגרימת הקאות ובחילות מתרחשים במצבים שהאם במצב הפיסי הטוב ביותר.

תאווריה נוספת שעלתה בדעתי ונדמה לי שכבר העלו אותה בעבר היא שהרעלים שהאם מכניסה לגוף נועדו לבחון את יכולת הקיום (viability) של העובר. עוברים חזקים יעמדו ברעלים הללו, בעוד עוברים חלשים יושפעו לרעה ואז תתרחש הפלה. תוצר הלוואי של כל זה הן הבחילות וההקאות. התאוריה במובנים מסוימים הפוכה לשתי התאוריות הקודמות. בניגוד אליהן, הרעלנים אינם משהו לא רצוי אלא למעשה הם משהו מכוון. אם תרצו זו גירסה מסוימת של עיקרון ההכבדה. עוברים מוכיחים לאם את חוזקם ובריאותם על ידי זה שהם שורדים תחת תנאים קשים ולכן כדאי לאם לשמור אותם ולא להפילם. כאמור, ככל שהבחילות וההקאות גדולים יותר כך הסיכוי של העובר לשרוד דווקא גדל וזה יכול להצביע על כך שהוא עמד בכל המבחנים שהאם העמידה אותו, שהוא חסין לרעלים שונים ולכן שווה לשמור עליו.

ישנם הסברים נוספים שלא רואים בבחילות הבוקר משהו אדפטיבי. הסבר אחד גורס שההגבלה של הקלוריות נעשית שלא בכוונה והיא רק תוצר לוואי אבולוציוני של המאבק בין האם לעובר. על פי ההסבר הזה הבחילות הן רע הכרחי אבל לא אדפטיביות. תאוריה נוספת רואה בבחילות הבוקר משהו שאינו אבולוציוני כלל אלא פתולוגיה שצריך להלחם בה כדי להגן על האם והעובר. זו למעשה לא תאוריה ממש כי אין לה שום רצון להסביר למה בחילות בוקר קיימות, אבל היא כן מנבאת שהיא תהיה נדירה ושלא יהיה קשר בינה לבין הפלות טבעיות ומאפיינים שונים של התינוק שיוולד. כפי שציינתי קודם הממצאים לא תומכים בניבוי הזה אלא להפך, יש קשר ישיר בין חומרת התופעות לבריאות כללית ואינטליגנציה של התינוק שיוולד.

כדי לבחון אלו מהתאוריות הללו הכי מתאימה להסביר את נושא בחילות הבוקר נערך לאחרונה מחקר חדש. המחקר נעשה באי קטן בפיג’י שכולל חברה של דייגים-חקלאים. החוקרים ראיינו 70 אימהות משלושה כפרים שונים כשכל האימהות נבחרו אקראית למחקר, ושאלו אותן שאלות שונות לגבי חוויות ההריון האחרון שלהן. כמו כן הציגו החוקרים בפני הנשים סדרה של מאכלים שאימהות בעולם המערבי חשות מהן סלידה או גורמות להן לבחילות בזמן ההריון כדי לבחון את האוניברסליות של התופעה.

התוצאות הראו ש-67% מהנשים (47 מהמדגם) דיווחו על בחילות בוקר והקאות, רובן ככולן בשליש הראשון של ההריון, אחוז דומה לזה של נשים בעולם המערבי. התסמינים היו דומים מאוד ולמה שמדווחות נשים במחקרים אחרים וכללו הקאות, בחילות, כאבי ראש, חוסר תיאבון ושילשולים. כל הנשים גם דיווחו רתיעה מלפחות מזון אחד חדש שקודם לכן לא נרתעו מלאכול. ממצא מעניין ולא צפוי היה ש-41% מהנשים שסבלו מבחילות בוקר (19 נשים) דיווחו גם על רתיעה מהריח של הבעל שלהן.

איזו תאוריה מקבלת את התמיכה האמפירית הגדולה ביותר מהמחקר בפיג’י? הממצאים תומכים בעיקר בתאוריה הראשונה שאומרת שבחילות בוקר והקאות הן מנגנון שנועד להגן על העובר מרעלים שונים. תמיכה לתאוריה הזו מגיעה מהעובדה שהנשים בפיג’י (ונשים בכלל) מראות סלידה ממאכלים חדשים, כאלו שלא אכלו קודם אבל שמכילים רעלנים שונים. אלו כוללים בעיקר מוצרי בשר, דגים ומאכלי ים שונים כמו סרטנים וצדפות וגם צמחים רעילים. הסלידה החדשה הזו לא מוגבלת רק למאכלים והיא יכולה לבוא מהפרשות גוף שונות, בעלי חיים ואפילו בני אדם. כפי שראינו חלק מהנשים דיווחו על סלידה מריח בעליהן שעולה בקנה אחד עם הניסיון לנטרל כל גורם חיצוני שיכול להזיק להן ולעובר.

התאוריה השנייה לא נתמכת מכיוון שהניבוי שלה היה שהסלידה תהיה ממאכלי עתירי קלוריות ומלאים בשומנים ולא בהכרח ממאכלים חדשים מה שלא נמצא כנכון. נשים לא פיתחו סלקטיביות בבחירת המזון שתואמת את הניבוי הזה.

אין ספק שצריך עוד מחקרים כדי לבחון את התאוריות השונות אבל די ברור לפחות שתאוריות המציעות שבחילות הבוקר הן פתולוגיה, תוצר לוואי או לא אדפטיביות כנראה לא נכונות. העובדה שנשים עורכות הפרדה בין מאכלים שדוחים אותן לכאלו שלא מצביעה על הסבר אבולוציוני של סלידה מרעלנים כהסבר הסביר ביותר כרגע. הקבלה של ההסבר הזה תאלץ גם לשנות את השיח והטרמינולוגיה שרופאים משתמשים בה סביב הנושא. במקום לדבר על בחילות הבוקר כסימפטומים להריון או התייחסות אליהם כתיסמונת שצריך להלחם בה, אפשר פשוט לקבל אותה כחלק טבעי מההריון (כמובן שזה לא שולל ניסיונות להקל על האישה). הסתכלות על תופעה דרך משקפיים אבולוציוניות יכולה להיות בעלת תרומה פרקטית מלבד הבנה טובה של התופעה וגם דברים שנתפסים כשליליים מעידים למעשה על משהו בריא שיכול להעיד על בריאות התינוק לטווח הרחוק.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אור  ביום 19/02/2015 בשעה 5:21 am

  בהריון השלישי של אשתי, היא עברה לתזונה טבעונית מבוססת פירות וירקות. בלי בחילות, בלי הקאות. הלידה הכי קלה שיכולה להיות. היא ילדה באמבולנס מרוב שהלידה הייתה מהירה.

  • גיל  ביום 19/02/2015 בשעה 6:26 am

   יפה! דרך מצוינת להמנע מרעלים אם כי כמובן צריך לשים לב שלא חסר כלום תזונתית.

 • שופונדרה  ביום 20/02/2015 בשעה 5:57 am

  קייס סטדי של אחד. יותר נכון אחת. שסובלת מכל תופעות ההריון בלי להיות בהריון אף פעם. בחיפוש אחר הסברים מצאתי שהרבה נשים חוות תופעות שמדמות תופעות שנקשרות בדרך כלל עם הריון סביב המחזור שלהן. אני לא היחידה. למשל בחילות, מסתבר שהבחילות קשורות להפרשה מוגברת של פרוסטוגלדינים. פרוסטוגלדינים מופקים כמעט על ידי כל ריקמה בגוף באופן רגיל, בזמן ההריון יש להם כנראה קשר עם זרימת דם תקינה לעובר ועם התגמשות הרקמות שחייבת לקרות במהלך ההריון. למרבה הצער אחת מתופעות הלוואי האפשריות של הפרשה מוגברת של פרוסטוגלדינים היא בחילות. כך שאין פה בעצם קונפליקט. יש מנגנון משמר עם תופעות לוואי מעצבנות. יש עוד הרבה תופעות שנחשבות "הריוניות" אבל הן לא באמת, משום שכל אישה, או כמעט כל אישה נתקלת בתופעות האלה במהלך הסייקל הרגיל שלה במהלך חייה. אם כבר, לדעתי הגיע הזמן לנפץ את המיתוס שהריון הוא תופעה מקודשת ומיוחדת עד כדי כך שקורים בה תהליכים שלא קורים בגוף הנשי באופן רגיל מידי חודש, אלא שפשוט אז לא מייחסים אותן להריון.

  • גיל  ביום 20/02/2015 בשעה 7:52 am

   מה שאת מדברת עליו נקרא הריון מדומה וזו תופעה ידועה. המלכה מרי, מלכת אנגליה סבלה ממנה. מן הסתם אנשים סובלים מבחילות והקאות גם כשהם לא בהריון אבל רק בגלל שמחלות או תופעות שונות חולקות אותן תופעות לוואי, לא אומר שהגורמים להם זהים או שהתופעה לא קיימת. הריון מהבחינה הזו לא יוצא דופן אבל מכלול התופעות שקיימות במהלכו והשינויים ההורמונליים שעוברים על האישה הם בהחלט ייחודים.

 • גלי  ביום 13/10/2016 בשעה 6:58 pm

  אז אם אין הקאות ובחילות עליי לחשוש שיצא לי ילד חסר אינטיליגנציה? מדכא משהו….

  • גיל  ביום 13/10/2016 בשעה 7:00 pm

   הדברים עובדים בממוצע וזה רק מרכיב אחד. חוץ מזה שאין דבר כזה ילד חסר אינטליגנציה, לכולם יש.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: