עם מי אנשים עשירים מתחתנים?

גברים מעוניינים בנות זוג צעירות מהן בעוד נשים מעוניינות בגבר שמבוגר מהם. רבים חושבים שזוהי הצגה סטריאוטיפית של יחסי גברים נשים בחברה שנובעת מאי שיוויון חברתי או תוצר של חברה פטריארכלית אבל למעשה היא נובעת בעיקר מהבדלים ביולוגים בולטים. כמו שהסברתי בפוסט הזה, אישה צעירה פוריה יותר ויש לה פוטנציאל רבייתי גדול יותר ולכן האבולוציה עיצבה נשים כך שהן יראו יפות יותר בגיל צעיר וגברים נמשכים ליופי הזה (לא במקרה היופי מתפתח בגיל העשרה וחופך את ההתבגרות המינית של האישה). הרצון של נשים בגברים מבוגרים יותר נובע מהמשיכה שלהן לסטטוס ולגבר שיש לו משאבים חומריים. לגבר מבוגר יש סיכוי גבוה יותר להשיג את כל אלו כי הוא כבר בעל קריירה מבוססת במקרים רבים, או בעל יכולות צייד משופרות עם מדובר בחברה של ציידים לקטים. אפשר לראות כל זאת כטרייד כלכלי בין המינים כשגברים מציעים סטטוס ומשאבים ואילו נשים מציעות פוריות ונעורים. אכן, מחקרים מראים שוב ושוב את ההבדל בהעדפות הגיל בבחירת בן או בת זוג. למשל, במחקר הקלאסי של דיוויד באס שנעשה ב-37 תרבויות נמצא שגברים מעוניינים בבת זוג צעירה מהן בהפרש ממוצע של 3.42 שנים, בעוד נשים מעדיפות בן זוג שהוא בממוצע 2.66 שנים מבוגר מהן (יש כמובן שונות בין המדינות אבל המגמה זהה בכולן).

ישנן כמובן השפעות חברתיות בנושא ובעיקר חשוב לקחת בחשבון את הפער בין העדפות לבן או בת זוג ובין הבחירות שאנשים עושים בפועל. גבר בן 50 יהיה מעוניין אולי למצוא בת זוג בת 20, אבל מעטות בנות ה-20 שיתעניינו בו כי פער הגילאים גדול מדי ויש מספיק גברים אטרקטיביים ובעלי סטטוס גבוה בגילאים הרבה יותר צעירים. מצד שני, במקרים קיצוניים שבהם מדובר על גברים עשירים מאוד אנחנו צפויים למצוא לא מעט נשים שיהיו מעוניינות בהם ומחקר שנעשה לאחרונה בוחן בדיוק את זה.

המחקר התמקד בכמה מהגברים העשירים ביותר בעולם, אלו ששייכים לרשימת פורבס ה-400 שזו רשימה שכוללת את 400 האנשים העשירים ביותר בארה”ב (בממוצע יש לכל אחד מהם הון בשווי גבוה מ-4 מיליארד דולר). החוקרים מצאו מידע על גיל האנשים ובני זוגם אצל 89 גברים ו-19 נשים  מהרשימה. הם השוו את הפרש הגילאים לנתונים ידועים מהאוכולוסייה בארה”ב. הפרש הגילאים הקיים לנישואין ראשונים בארה”ב הוא 2.7 שנים, ו-9 שנים לנישואין בפעם השנייה.

התוצאות הראו שגברים מרשימת הפורבס 400 התחתנו בפעם הראשונה עם נשים צעירות מהם בהפרש ממוצע של 7 שנים שזה הפרש גדול יותר מהממוצע באוכלוסייה. לעומת זאת נשים ברשימה היו צעירות ב-4 שנים מהבעלים שלהן בדיוק כמו מה שרואים בכלל האוכלוסייה. הממצא הזה מדגים עד כמה הנטייה להתחתן עם גבר מבוגר יותר נטועה עמוק אצל הנשים שאפילו הנשים העשירות ביותר, אלו שאינן זקוקות לגבר בעל סטטוס גבוה כדי שיתמוך בהן ובילדיהן, עדיין מראות העדפה לגברים מבוגרים מהן.

מה קורה כשהגברים העשירים מתחתנים פעם שנייה? כאן הפער גדול עוד יותר. גברים התחתנו עם נשים שצעירות מהן בהפרש ממוצע של 22.3 שנים. זה הפרש גדול יותר בהרבה מהממוצע של 9 שנים לנישואין שניים באוכלוסיה וכמובן גדול יותר מההפרש בנישואין הראשונים. שום אישה ברשימה לא התחתנה פעם שנייה. הממצא הזה הוא לא חסר חשיבות כי הוא מדגים עד כמה גיל צעיר של בן הזוג הוא משתנה פחות רלוונטי עבור הנשים, וכן את הרצון החזק של גברים למצוא בנות זוג צעירות כך שהם מוכנים לעזוב בת זוג קודמת (ובדרך לוותר על חלקם מהונם). ההפרש הגדל מבת הזוג מראה גם שההעדפה לבת זוג צעירה היא קבועה והגברים פשוט נעשו זקנים יותר. רוב הגברים ימשכו לנשים צעירות מאוד אבל לגברים העשירים ביותר יש גם אפשרות בפועל למשוך אותן כבני זוג ופה נעוץ ההבדל. זה גם יכול להצביע על המשיכה הגוברת של הגברים ככל שהם נעשים עשירים יותר. יתכן שבנישואין הראשונים הגברים לא היו כל כך עשירים ולא הצליחו למשוך נשים מאוד צעירות כבנות זוג (אם למשל התחתנו בגיל יחסית צעיר). לעומת זאת, ככל שהם עולים בשנים כך הם נעשים עשירים יותר ומושכים יותר בעיניי נשים צעירות.

לסיכום, המחקר הזה תומך בהסבר האבולוציוני להעדפות גיל וסביר שנמצא ממצאים דומים אצל אנשים עשירים אחרים כמו למשל שחקנים בהוליבוד או סלבריטאים אחרים. המסקנה עבור הנשים לדעתי היא מה שאגתה כריסטי אמרה פעם: הבעל הכי טוב לאישה הוא ארכיאולוג כי ככל שהיא מזקנת ככה העניין שלו בה גובר (היא עצמה הייתה נשואה לארכיאולוג עד יום מותה, נישואין שניים אגב).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • זיו  ביום 04/01/2015 בשעה 1:55 pm

  זה הבלוג הכי מדכא והכי מחכים שאני מנוי אליו. תודה.

 • נון  ביום 04/01/2015 בשעה 5:10 pm

  אתה מציג עובדות אך לא עושה אתן כלום. כל מה שאתה אומר ידוע זה מכבר, השאלה מה המשמעות המוסרית או הפסיכולוגית של העובדות הללו עלהפרט ועל הכלל? איך זה משפיע על אנשים, על יחסים, על בחירות של אנשים ופשרותיהם? מה חידוש שגברים נמשכים לצעירות ונשים נמשכות לכוח ומעמד? במדע אמורים לחדש ואין פה תחושה של חידוש…

  • גיל  ביום 04/01/2015 בשעה 5:29 pm

   זה נכון שהממצא לא חדש לחלוטין אבל הוא לא נבדק על קבוצה כל כך עשירה ומעניין לראות איך הפערים הללו באים לידי ביטוי שם. מה לעשות עם הממצא הזה כל אחד יחליט בעצמו. אני חושב שלקבל את הממצא הזה זה לא דבר טריוויאלי כל כך ואני שמח שאתה לא מוצא אותו כל כך מפתיע. יש אנשים שעדיין יחשבו שזה רק השפעה חברתית.

 • מחקרים  ביום 28/01/2015 בשעה 9:26 pm

  העובדה היא שככל שיש לאישה בחירה גדולה יותר – כך היא תבחר בגבר צעיר יותר. נכון שאולי היא תבחר גם בגברים שהינם מבוגרים ממנה ב5 שנים, אך אף אחת לא תמשך בשום צורה לגבר שמבוגר ממנה ב20 שנה.

  כשאין ברירה ויש שידוכים, אז הילדות משוגכות לזקנים.

  כשלאישה יש ברירה (או אחרי שניסה לנצל איזה זקן) היא תמיד תכעדיף צעיר (יחסית) עד 8 שנים מעליה (או בוגר ועמוק מאוד אם הוא צעיר ממנה בכמה שנים).

  • גיל  ביום 29/01/2015 בשעה 2:06 am

   שוב, את כותבת דברים לא מבוססים. האם כל אותן נשים שמתחתנות עם כוכבי הוליבוד או אתלטים לא נמשכות אליהם בשום צורה? מה שאת טוענת פשוט לא עומד במבחן המציאות ובמחקרים הרלוונטיים. אם את חושבת שאני טועה את מוזמנת להביא מחקרים אחרים ולא לקבוע "אמיתות" לא נכונות.

  • טל פ  ביום 01/02/2015 בשעה 2:11 am

   מחקרים, יצא לי כבר להימשך לגברים מבוגרים ממני גם ב-20 שנה. וזה היה הדדי, אך כלום לא יצא מז. אבל את צודקת שיותר פרקטי להתחתן עם מישהו קצת יותר קרוב לגיל שלך.

 • ניצן  ביום 30/01/2015 בשעה 11:28 am

  לא חסרות מפורסמות ישראלית שהתחתנו עם גברים שבוגרים מהם ביותר מ10 שנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: