רוכבי אופניים מהירים יותר נתפסים כאטרקטיביים יותר

ישנו קשר ידוע בין אטרקיביות חיצונית וגנים טובים. אנשים יפים יותר הם בריאים יותר, חזקים יותר, ובעלי פוריות גדולה יותר אם למנות כמה מהיתרונות האבולוציוניים של יופי. למרות שיופי חיצוני חשוב יותר לגברים, נשים לא טומנות את ידן בצלחת וגם הן מעדיפות גברים אטרקטיביים עד כמה שאפשר. ישנן סיבות טובות לחשוב למה כושר גופני גבוה ובעיקר סיבולת הן תכונות חשובות מבחינה אבולוציונית, ובמיוחד עבור הגברים. למשל, מסעות ציד יכולים לקחת שבועות וצייד דורש כוח פיסי רב וגם סיבולת גבוהה במרדפים אחרי החיה הניצודה. מחקר חדש בוחן את הקשר בין יופי חיצוני ויכולת אתלטית במדגם של רוכבי אופניים מהטור דה פראנס.

החוקר ביקש מנשים לדרג את מידת האטרקטיביות של הרוכבים בטור שהתקיים ב-2012. למדגם הספציפי הזה יש יתרון בכך שהרוכבים מהווים מדגם הומוגני מה שעוזר לבטל הסברים חלופיים. 80 תמונות של רוכבים הוערכו על ידי 800 נבדקים כש-70% מתוכן נשים. התמונות היו תמונות ראש בלבד שנלקחו יום לפני תחילת הטור. הנבדקים במחקר התבקשו לדרג את האטרקטיביות של הרוכבים בסולם מ-1-5 והנשים גם נשאלו האם הן משתמשות בגלולות. אם הן בייצו באופן טבעי הן סיפקו מידע שאיפשר לחשב את היום במחזור שבו הן נמצאות. נשים שזיהו את הרוכבים לא נכללו במחקר.

התוצאות הראו על קשר בין אטרקטיביות הרוכבים להצלחה שלהם בטור כשרוכבים מהירים יותר נחשבו בממוצע ליפים יותר. הגיל האטרקטיבי ביותר היה 30 כשרוכבים גבוהים יותר היו גם אטרקטיביים יותר אבל הקשר בין יופי לביצועים בטור נשאר יציב גם כשביקרו את הגיל והגובה. מעניין לציין שנשים בשלב הפורה של המחזור לא דירגו את האטרקטיביות של הגברים בצורה שונה מהנשים בשלב הלא פורה של המחזור, אבל נשים שהיו על גלולות דירגו את הגברים כפחות אטרקטיביים בהשוואה לנשים שבייצו באופן טבעי וגם בהדוואה לדירוג של הגברים.

למה נמצא הקשר בין היופי החיצוני למהירות הרוכבים? יכולת רכיבה מעידה על בריאות כללית טובה, סיבולת וכושר גופני גבוהים. כמו כן הרוכבים חזקים מאוד פיסית ומאוד תחרותיים, כולן תכונות חשובות להשרדות. סיבולת וכושר גופני מאפשרים צייד יעיל וגם מעידים על היכולת לספק מקורות מחייה טובים לבת זוג ולילדים. בריאות כללית תמיד רצויה כי היא יכולה להעיד על מערכת חיסונית חזקה שתעבור בתורשה לדור הבא.

הממצא שנשים על גלולה דירגו את הרוכבים כפחות אטרקטיביים לא מפתיעה כל כך. מחקרים רבים מראים שנשים שלוקחות גלולות מעריכות בצורה פחותה רבות מהתכונות הנחשקות על ידי גברים מכיוון שהמערכת ההורמונלית שלהן אינה טבעית (ראו הפוסט הזה בנושא).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יאיר  ביום 21/12/2014 בשעה 12:47 pm

  לא מבין איך מוסבר הקשר בין האטרקטיביות של פני הרוכב לביצועים שלו. הרי בוודאי יש תכונות מבנה פנים של גברים שהן אטרקטיביות עבור נשים. האם מחבר המאמר טוען שאותם בעלי פנים אטרקטיביות הם בהכרח בעלי ביצועים אתלטיים יותר טובים? מה ההסבר האבולוציוני לכך? קצת מזכיר את המחקרים בעניין מבנה פנים ונטיות קרימינליות.

  • גיל  ביום 21/12/2014 בשעה 1:25 pm

   כן, אולי לא הסברתי טוב אבל הרעיון הוא שהתכונות המועילות אבולוציוניות באות לידי ביטוי בפנים (בין השאר). הרבה יותר קל לקבל מידע על מישהו מהסתכלות קצרה עליו מאשר לחכות חודש לסיום הטור 🙂

   • שינר  ביום 22/12/2014 בשעה 2:57 am

    איני מומחה בנושא, אבל אני יכול לאשר, בתור אחד שמשתתף בתריאטלונים, איש ברזל ומרתונים, שאכן הגברים המהירים ביותר הם בדרך כלל גם הגברים הנראים נאים ומרשימים יותר (אני לא שייך, לצערי, לאחד מאלה (:).

   • גיל  ביום 22/12/2014 בשעה 3:01 am

    אתה עדיין שייך לחבורת העלית של מסיימי הטריאתלון כך שביחס לאוכלוסייה מצבך די טוב.

 • יאיר  ביום 22/12/2014 בשעה 5:17 am

  לשינר – יתכן שאתה צודק, רק שים לב שבמחקר מדובר בפנים בלבד.

  • גיל  ביום 22/12/2014 בשעה 6:46 am

   נכון, אם כי גברים אתלטים מושכים באופן כללי אבל לא ברור אם המהירים יותר יהיו גם המושכים יותר מהבחינה הזו.

 • לאנס  ביום 28/12/2014 בשעה 4:58 am

  ניתן גם לחשוב שאטרקטיביות תנבע מצורת הפנים בתמונה, שהיא יכולה לנבוע ממגוון מדדים פיזיולוגיים.
  אין בכך כדי לסתור את המסקנה, אך אולי להציע הסבר חלופי בו מצב פיזיולוגי משתקף בתמונת פנים. אולי השוואה של תמונת רוכב לאורך שנים תספק נתונים מעניינים לגבי זה.

  חשוב גם לזכור, שחומרים אסורים מאוד נפוצים בענף האופניים, ואין לשלול שיכולים להיות שינויים כאלו ואחרים (בהם הורמונליים) במצב הרוכבים (אך אולי ניתן להזניח זאת בטענה שזה אקראי עבור כולם)

  • גיל  ביום 28/12/2014 בשעה 6:37 am

   המנגנון לא ברור אבל השאלה היא כמובן מה בדיוק במראה הפנים גורם להם להיות מושכים.

   לגבי סמים, אני לא יודע עד כמה הם משפיעים על צורת הפנים אבל בשנים האחרונות הבדיקות יותר מחמירות אז לא נראה לי שיש לזה אפקט כל כך גדול.

 • Yaniv  ביום 23/02/2015 בשעה 11:23 am

  אפשר לקבל את הממצא שאליטת הרוכבים יפת פנים יותר מהרוכבים הפחות מוצלחים/חובבים וגם להקיש שקיים מתאם בין מראה פנים אטרקטיבי וכושר גופני, אך נשאלות כמה שאלות:

  1) האם פני אליטת הרוכבים נתפשו כאטרקטיביים גם ביחס לגברים מושכים מקבוצה מדגמית?
  2) האם פני אליטת הרוכבים נתפשו כאטרקטיביים גם ביחס לגברים מתעשיית היופי והבידור? יש לצפות לדירוג דומה.
  3) האם היפים מבין קבוצת אליטת הרוכבים הם גם המוצלחים שבהם, או לחלופין, האם המוצלחים שבאליטת הרוכבים הם גם האטרקטיביים ביותר שביניהם?

  כל זאת נועד לחתור אל התרשמותי כי בקרב ספורטאים מקצועיים, שאכן מובחנים מכלל האוכלוסייה גם ע"פ מחקרים קודמים שבחנו אטרקטיביות, לאו דווקא האטרקטיביים ביותר הם המוצלחים ביותר וייתכן שמדובר במתאם חלש יותר מכפי שעלול להתפרש מהמחקר, כשהמתאם הולך וקטן ככל שרמת הספורטאים עולה. במקרה הנדון כאן אפשר גם להציע השגה נוספת: די ברור שפניו של רוכב מקצועי בכושר גבוה במיוחד ירמזו על אחוזי שומן נמוכים מאוד ורמת פעילות גופנית גבוהה שמעידה על כשירות, לעומת רוכב חובב בעל כושר סביר ואף גבוה שלא ישיג אחוזי שומן נמוכים מאוד שישתקפו גם במראה פניו; נוסף על כך, סמים משפרי ביצועים מאפשרים רמת פעילות החריגה בנפחה, וסמים על בסיס הורמון גדילה יכולים להשפיע על מראה הפנים דרך שינויים הורמונליים שבכוחם אף לשנות את מבנה הגולגולת לצמיתות. לעניין זה, הסמים לא הודברו מהספורט המקצועי וספורטאים תמיד הקדימו בצעד אחד את הגופים האמונים על בדיקות הסמים. מעט נאיבי להאמין שהדבר השתנה בעקבות חשיפה מתוקשרת של שחיתות בענף ספורט כזה או אחר. ישנו מחקר המספר שספורטאים אולימפיים לא יהססו לפגוע בגופם ובריאותם למען הבטחת מקומם על הפודיום.

  מהיבט הכושר הספורטיבי, רכיבת אופניים רחוקה מלייצג יכולת אתלטית כוללת או כזו החוזה יכולות צייד ועבודת כפיים, מכמה טעמים:
  1) ברכיבת אופניים פלג הגוף העליון אינו מאותגר באותן המשימות של פלג הגוף התחתון וכלל אינו נדרש להפקת כוח בעצימות דומה.
  2) עבודת כפיים או צייד הם פעילויות מורכבות ומגוונות יותר הדורשות סבולת לב-ריאה, סבולת כוח, כוח מתפרץ וקואורדינציה; כל זאת לא רק מפלג הגוף התחתון אלא גם, ולפעמים בעיקר, מפלג הגוף העליון.
  3) רכיבת כביש היא ספורט סבולת מובהק שלא מייצג את מכלול הכשרים האתלטיים, ובטח שתיאור רוכב אופניים מקצועי כחזק מאוד פיזית הוא הגזמה.

  • גיל  ביום 23/02/2015 בשעה 11:30 am

   יניב, השאלות ששאלת לא קשורות ישירות לממצא הזה והן מעבר למה שהמחקר מנסה לומר. ניתן להשוות את הרוכבים להרבה גברים אחרים אבל הרעיון פה הוא להראות שהרוכבים הטובים רוכבים יותר. זה לא בהכרח נכון לגבי השוואות אחרות.

   והמחקר נועד בדיוק כדי לבדוק האם התרשמויות שיש נכונות אמפירית. זה לא בהכרח יהיה נכון לכל ענפי הספורט אבל כנראה נכון פה. אגב, דווקא בגלל שהמדגם כולל קבוצה מובחנת הממצאים מרשימים יותר. אם תשווה לכלל הרוכבים באוכלוסייה התוצאות יהיו חזקות יותר.

   לגבי הסיבות, העלית נקודות טובות שאני חושב שחלקן נכונות. המנגנון באמת לא ברור וצריך מחקרים נוספים כדי להסביר את הממצא הנוכחי.

 • Yaniv  ביום 24/02/2015 בשעה 6:10 pm

  אולי לא התנסחתי בבהירות. אין לי כוונה לפתוח כאן דיון בנושא, אך רק אתמצת את דבריי הקודמים.
  אם מתוך "קבוצת הרוכבים" הובחנו "הרוכבים המקצועיים" (מן הסתם הרוכבים הטובים ביותר הם מקצועיים) כמושכים יותר, אז כושר גבוה יותר ומראה מושך יותר נמצאו במתאם. ע"פ ההיפותזה, גם "קבוצת הרוכבים" כולה, שנמצאת בכושר גבוה יותר מכלל האוכלוסייה, תהא מושכת יותר מכלל האוכלוסייה. לכן "הרוכבים המקצועיים" שהם הטובים והכשירים שב"קבוצת הרוכבים" — וכראוי למעמדם כספורטאי עלית מציגים את רמת הכושר הגבוהה ביותר — יהיו ניצבים בקצה העליון במנעד האטרקטיביות האנושית. זה רק עניין של קל וחומר, וכאן נכנסות תהיותיי בתגובתי הקודמת.

  באשר להיבטים המקצועיים הנוגעים לכושר גופני וסמים משפרי ביצועים, אני עומד מאחורי קביעותיי ומוכן לספק הבהרות.

  • גיל  ביום 24/02/2015 בשעה 6:59 pm

   זה בהחלט נכון שכל קבוצת הרוכבים יותר אטרקטיבית מהממוצע באוכלוסייה. תחשוב שלא כל שחקן קולנוע הוא בראד פיט או ג'ורג' קלוני וגם שחקנים יחסית זוטרים נחשבים למושכים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: