האם לסטנדאפיסטים יש בריאות טובה יותר מרוב האנשים?

בוב הופ וג'ורג' ברנס חיו עד גיל 100. פיליס דילר נפטרה בגיל 97. ג'קי מייסון (82), ג'ואן ריברס (80), מל ברוקס (87), דון ריקלס (87) וקרל ריינר (91) כולם עדיין חיים ובועטים. מצד שני, לני ברוס (40), מיץ' הדברג (37) ואנדי קאופמן (35), כולם נפטרו בגיל צעיר. שלא לדבר על ג'ון בלושי, ביל היקס וכריס פארלי שלא הגיעו אפילו לגיל 35. מה קורה כאן? האם קומיקאים חיים זמן רב יותר או מתים בגיל צעיר? באופן כללי יותר, האם יש לסטנדאפיסטים בריאות טובה יותר? (הפוסט המקורי מופיע כאן).

כולם מכירים את האמירה שהומור טוב לבריאות. אם האמירה הזו נכונה, אנחנו יכולים לצפות שקומיקאים, שכל חייהם סובב סביב הומור יהנו מבריאות טובה מהממוצע. אחרי הכל, הם לא רק מייצרים הומור באיכות גבוהה אלא גם מקיפים את עצמם באנשים עם חוש הומור ורואים הופעות של קומיקאים מצחיקים אחרים כל הזמן.

כפי שדנתי בפוסטים קודמים, הרעיון שההומור טוב לבריאות לא זוכה לתמיכה אמפירית. לדוגמא, מחקר אורך אחד מצא שילדים עם חוש הומור טוב סבלו מבעיות בריאות רבות יותר ומתו צעירים יותר בהשוואה לילדים עם חוש הומור פחות טוב. ספציפית לקומיקאים, כמה מחקרים הראו כי קומיקאים וכותבי הומור מתו צעירים יותר מאנשים אחרים שזכו לתהילה בתחומים אחרים. מדוע זה קורה?

כפי שסקרתי בפוסט הראשון שלי בסדרה על הסטנדאפיסטים, אורח החיים שלהם וסביבת העבודה שלהם מקשים על סטנדאפיסטים להישאר בריאים. סטנד-אפ קומדי היא עבודה מלחיצה מאוד עם ביטחון תעסוקתי קטן ושכר מועט ביותר במקרים רבים. הסטנדאפיסטים נוסעים הרבה וצריכים להיות ממושמעים מאוד אם הם רוצים לחיות אורח חיים בריא. בנסיעות הרבות הרבה יותר קשה לאכול בריא (במיוחד בארה”ב שהג’אנק פוד נמצא בכל מקום). לעתים קרובות אין לסטנדאפיסטים את האמצעים לקנות או לבשל מזון בריא בהופעות בדרכים ולכן הם אוכלים מה שזמין וזול וזה לרוב מסעדות מזון מהיר.

בנוסף, קשה לסטנדאפיסטים להתעמל או לעסוק בפעילות גופנית על בסיס קבוע. לא תמיד יש חדר כושר זמין, ולרוץ בחוץ זו לא אופציה עם מזג האוויר קר או חם מאוד או שסתם סובלים מהאנג אובר אחרי לילה של מסיבות. ישנם גם סיכונים מקצועיים בהקשר הזה. המתח והאופי התחרותי של סטנד-אפ קומדי עלול להוביל קומיקאים לשתות, לעשן, להשתמש בסמים, וגם לקיים יחסי מין מזדמנים, כולם מהווים מתכון לצרות בריאותיות. מועדונים רבים מאפשרים לקומיקאים משקה אלכוהולי אחד או שניים בחינם בכל לילה שהם מופיעים מה שגם יכול לתרום לשתיית אלכוהול מרובה. אפילו שנת לילה בריאה יכולה להיות בעייתית אם אתה יוצא למסיבות או שותה אחרי ההופעה.

עבודה בסטנד-אפ מקשה גם על טיפול בבעיות בריאות. לא פשוט ללכת לרופא כשמופיעים בדרכים, כשהליכה לרופא או חדר מיון יכולה לגזול הרבה זמן וכסף. לחלק מהאנשים אין ביטוח בריאותי (אם כי זה אמור להשתנות כעת עם חוק הבריאות הממלכתי שנכנס לתוקף בארה”ב). בנוסף, סטנדאפיסט שחולה לא רוצה לאבד את ההזדמנות להופיע ולכן עלול לא לטפל בבעייה או חולי שיש לו.

במחקר שלי, נקטתי בגישה קצת שונה לחקר הבריאות של סטנדאפיסטים. הדבר הראשון שבדקתי היה האם לסטנדאפיסטים יש אכן חיים אורח חיים לא בריא. מדד טוב לבחינת הבריאות הכללית של אנשים הוא מדד ה-BMI. מדד ה-BMI  מודד האם אדם מסוים נמצא במשקל תקין ביחס לגובה שלו, מה שמושפע כמובן מהרגלי אכילה ופעילות גופנית. זה לא מדד מושלם שכן אנשים שריריים מאוד נוטים להיות בעלי BMI גבוה גם אם הם בריאים לגמרי, אבל הוא מדד לא רע להערכת הבריאות הכללית של האדם הממוצע.

התוצאות הראו כי לסטנדאפיסטים היה מדד BMI ממוצע של 30.5. זהו מספר גבוה שמצביע על השמנת יתר. לשם השוואה, לסטודנטים היה מדד BMI ממוצע של 24.5 שנחשב נורמלי. כמובן, הסטודנטים היו צעירים יותר, מה שעשוי להסביר את ההבדל כי BMI נוטה לגדול עם הגיל, אבל זה גם יכול להיות קשור לאורח החיים של הסטנדאפיסטים. כמובן חשוב לזכור שהנתון הזה הוא בממוצע. לחלק מהסטנדאפיסטים היה BMI נורמלי ומצד שני, היו במחקר כמה סטנדאפיסטים עם BMI גבוה מאוד שמעיד על פוטנציאל לבעיות בריאות קשות.

הדבר השני שבדקתי במטרה לבחון את הבריאות הכללית של הסטנדאפיסטים היה הרגישות שלהם למחלות זיהומיות. רגישות למחלות זיהומיות היא מדד טוב להערכה של בריאות כללית של אדם מסוים, ואנשים לא בריאים נוטים ללקות יותר בזיהומים שונים. שאלתי את הסטנדאפיסטים על ההיסטוריה שלהם של מחלות זיהומיות, ובאופן ספציפי שאלתי אותם כמה פעמים בשלוש השנים האחרונות הם קיבלו דלקות בדרכי הנשימה (למשל, שיעול מתמשך או דלקת ריאות), כמה פעמים הם היו מצוננים או סבלו משפעת או דלקות פנימיות, כמה פעמים סבלו משילשולים, בחילות וזיהומים בעור ועוד.

התוצאות הראו כי בסך הכל, לסטנדאפיסטים היו כמחצית מספר הזיהומים שהיו לסטודנטים (6.8 זיהומים לעומת 13.8 של הסטודנטים). בנוסף, מספר הימים שבהם סטנדאפיסטים סבלו מזיהומים היה נמוך בהרבה מזה של התלמידים (26.5 לעומת 49). זה קצת מפתיע בהתחשב בכמות הנסיעות של הסטנדאפיסטים והסיכון שיש להם להדבק מאינטרקציות עם זרים (אם כי גם סטודנטים פוגשים אנשים רבים באוניברסיטה). תלמידים דיווחו גם על שימוש רב יותר באנטיביוטיקה, כפליים מהסטנדאפיסטים, אבל זה עלול להיות מושפע מהעובדה שלרוב הסטודנטים יש ביטוח בריאות שמכסה את רוב העלויות של התרופות בעוד לא ברור אם הסטנדאפיסטים היו מבוטחים.

לסיכום, תוצאות המחקר שלי מראות על מגמות הפוכות במקצת בקשר לבריאות של קומיקאים. סטנדאפיסטים היו שמנים יותר מאשר סטודנטים, אך מצד שני פחות רגישים לזיהומים. ההבדל הזה קשור אולי לשני מקורות שונים שמשפיעים על הבריאות של אנשים. מצד אחד, לאנשים יש אפשרות לבחור איך לנהל את החיים שלהם ואם הם בוחרים בחיים לא בריאים או שאין להם זמן לדאוג לבריאות שלהם, התוצאה תהיה בריאות פחות טובה. זה יכול להסביר למשל, למה לסטנדאפיסטים היה משקל עודף. מצד השני, ייתכן שיש משהו בריא יותר בחיים מלאי הומור (או שאנשים בריאים יותר בוחרים להיות סטנדאפיסטים), לפחות בכל הקשור למחלות זיהומיות. אולי דווקא נסיעות לאורכה ולרוחבה של ארה”ב עוזרת לחזק את המערכת החיסונית של הסטנדאפיסטים ומקטינה את הסיכון לחלות במחלות זיהומיות שונות. אולי יש משהו בזה שלהיות בסביבה של אנשים מצחיקים יכול לגרום לאדם להיות בריא יותר.

כך או אחרת, עדיין יש הרבה מה לחקור בנוגע לקשר בין הומור ובריאות, ובמיוחד בכל הקשור לבריאותם של סטנדאפיסטים. גם אם ההומור אינו משפיע על בריאות באופן ישיר, השפעתו על הבריאות יכולה לבוא בדרכים עקיפות. אולי הומור משמש כהסחת דעת מבעיות בריאות וגורם לאדם להרגיש טוב יותר עם עצמו בטווח הקצר, ומצד שני גורם לבעיות בריאות בטווח הארוך? אולי אם מישהו מאושר ושמח הוא פחות שם לב לסימנים שהוא חולה, ולכן לא הולך לרופא, מה שמוביל בסופו של דבר לבעיות בריאות קשות? אין ספק שתמיד צריך להיות קשובים לגוף שלנו.

בפוסט הבא אני אדבר על חוויות הילדות של סטנדאפיסטים והאם הם מהווים גורם חשוב שמסביר למה הם בחרו בקריירה הזו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דודי  ביום 06/02/2014 בשעה 1:03 am

  "כולם מכירים את האמירה שהומור טוב לבריאות. אם האמירה הזו נכונה, אנחנו יכולים לצפות שקומיקאים, שכל חייהם סובב סביב הומור יהנו מבריאות טובה מהממוצע."

  האמירה המקובלת יותר היא שצחוק טוב לבריאות. חוש הומור חד ושנון והיכולת לצחוק הרבה אינם זהים. אדם בעל חוש הומור "גרוע" יכול לצחוק הרבה מבדיחות שנחשבות לא טובות במיוחד.

  באנלוגיה, אכילת ירקות ופירות טובה לבריאות, אבל חקלאים לא נהנים בהכרח מבריאות טובה מהממוצע. למשל, הם עלולים להיחשף לחומרי הדברה.

  • גיל  ביום 06/02/2014 בשעה 8:14 am

   נכון, האמירה היא צחוק יפה לבריאות אבל הכוונה שלי היא לא להתמקד רק בצחוק. אין ספק שהומור וצחוק לא מקבילים זה לזה וכבר התייחסתי לזה בעבר אבל התמקדות רק בצחוק היא צרה מדי. רוב האנשים לא צוחקים בתגובה לבדיחות, וצחוק כלשעצמו גם ידוע ככזה שלא תורם לבריאות.

   • דודי  ביום 07/02/2014 בשעה 2:10 am

    איך הראו שצחוק כשלעצמו אינו תורם לבריאות?

    אם זה המצב אין שום סיבה לצפות, שדווקא עיסוק מקצועי בהומור ייטיב עם הבריאות.

   • גיל  ביום 07/02/2014 בשעה 8:31 am

    עשו הרבה מאוד מחקרים שבדקו השפעות שונות של צחוק על הבריאות. למשל, אפשר לבדוק האם הצחוק מחזק את המערכת החיסונית של האדם, האם הוא משחרר אנדרופינים שתורמים לבריאות, האם אנשים שצוחקים יותר בריאים יותר באופן כללי וכו'. הבעייה עם המחקרים הללו שקשה למצוא סיבה ותוצאה ואם מוצאים כזו בניסויים, היא לרוב מחזיקה מעמד לטווח קצר יחסית.

    לגבי הומור, אם מקבלים את זה שהוא לא חופף לצחוק, יש הגיון מסוים שאנשים עם חוש הומור יהיו בריאים יותר. אולי הם מחזיקים בראיית עולם אופטימית יותר, או ההומור משמש כמנגנון להורדת המתח הנפשי. למעשה, המחקרים הטובים היחידים בנושא מראים שצחוק והומור עוזרים להורדת מתח נפשי וזה בתורו כן משפיע על הבריאות. רק שלא צריך בהכרח צחוק או הומור כדי להוריד מתח נפשי.

 • סטודנטית  ביום 14/11/2014 בשעה 6:35 am

  שלום גיל, אני סטודנטית לפסיכולוגיה והנושא שאתה חוקר באשר "האם סטנדאפיסטים בריאים יותר?" מעניין אותי מאוד. אשמח אם תוכל להפנות אותי למאמר אקדמאי אמפירי שפרסמת שעוסק בנושא. תודה מראש!!

  • גיל  ביום 14/11/2014 בשעה 7:33 am

   היי סטודנטית, אם תשלחי לי אימייל אוכל להפנות אותך למאמרים בנושא אבל אני אישית לא פירסמתי עדיין מאמר בנושא.

 • סטודנטית  ביום 14/11/2014 בשעה 7:56 am

  תודה על המענה המהיר! ב"כתבו אליי" שלחתי לך הודעה בצירוף האימייל. אשמח להפניית המאמרים בנושא. תודה רבה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: