האם חשיפה לנופים טבעיים גורמת לאנשים לחשוב על העתיד?

אחת הבעיות המרכזיות שעומדת בפני אנשים היא תכנון נכון של העתיד והם יכולים לשכוח מהאבולוציה שתעזור להם. בני אדם מעדיפים באופן כללי סיפוקים מיידים מכיוון שרוב ההיסטוריה האבולוציונית שלנו חיינו בעולם שבו לא היה צריך לתכנן מעבר לימים ספורים בלבד. ציידים לקטים חושבים על הארוחה הבאה, איך לצוד או ללקט מזון, איך למצוא בן או בת זוג או איך לבנות מקלט או מקום מגורים, כולם מצריכים חשיבה לטווח קצר למדי. מהבחינה הזו, החיים המודרניים מהווים אתגר למוח האנושי כי כיום אנחנו כן נדרשים לתכנן דברים לטווח הארוך. כתבתי בעבר איך אנשים נוטים להמעיט בערך סכנות עתידיות ואיך אנחנו לא תופסים סיכונים של מחלות בצורה נכונה בגלל הצורה שבה המוח שלנו עוצב אבולוציונית. אקטאוריה של סיכונים כמו מחלות מסובכת מדי עבורנו ואנחנו נוטים להמעיט במחשבה שנחלה במחלות עם סיכון גבוה, ולעומת זאת תופסים סכנות נדירות כנפוצות הרבה יותר (חישבו על ההבדל בין הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס לעומת החשש להפגע מכריש). אותה הטייה קיימת גם בנוגע להשקעות כספים, ובעיקר לחסכונות. בני אדם לא טובים בחיסכון לטווח ארוך, שוב, כי לא היינו צריכים לחסוך שום דבר רוב ההיסטוריה האבולציונית שלנו. ציידים לקטים הם בעלים של מעט מאוד חפצים רוב החיים שלהם, ויש לנו בעייה לתפוס מושגים ערטילאים כמו כסף בבנק. לכן השקעות בבורסה אינן טבעיות בשבילנו ויכולות להוביל בקלות לאבדן כספים. מחקר חדש בוחן את הנושא מזווית אחרת.

נניח שהיו מעמידים בפניכם שתי אפשרויות: לקבל 100 דולרים עכשיו, או לקבל 150 דולרים בעוד שלושה חודשים, מה הייתם מעדיפים? אם אתם כמו רוב האנשים, חלק גדול של האנשים מעדיפים לקבל את הכסף עכשיו כי מי יודע מה יקרה עוד שלושה חודשים. זוהי משימה נפוצה שכלכלנים ופסיכולוגים משתמשים בה כדי להעריך עד כמה אדם מסוים דוחה סיפוקים מיידים וכמה הוא חושב על העתיד.

מחקרים מראים שכדי לגרום לאנשים לחשוב על העתיד הם צריכים להרגיש ביטחון. כמו שתארתי בפוסט הזה, במצבי משבר אנשים מרקע של קשיים כלכליים נוטים לא לקחת סיכונים ולהעדיף קבלת כספים מיידית בהשוואה לאנשים מרקע כלכלי יציב יותר. עם זאת, יש צורות שונות שאנשים יכולים לחוש ביטחון. ביטחון יכול לנבוע מבריאות טובה, או כמו שהמחקר החדש מנסה לבדוק, גם מסביבת חיים ירוקה.

כתבתי על הנושא של אסתטיקה אבולוציונית ועל הנטייה של אנשים לאהוב נופים ירוקים וטבע בכלל ואיך הם משפיעים בצורה חיובית על החיים שלהם. ההשפעות הללו נעות מ מבריאות טובה יותר, החלמה מהירה יותר ועד לרמות אושר ושביעות רצון כללית מהחיים גדולים יותר. השאלה המרכזית שהמחקר הנוכחי בודק היא האם נופים טבעיים יכולים להשפיע על אנשים לדחות סיפוקים מיידים לטובת רווח עתידי?

נקודת המוצא של החוקרים היא שנופים אורבניים שאינם טבעיים לבני אדם גורמים ללחץ נפשי גבוה מכיוון שהם נתפסים בצורה בלתי מודעת כגורם סביבתי שמגביר את האי וודאות. נוף עירוני נתפס כלא יציב ורומז על תחרות בין אנשים על משאבים בסביבה. לעומת זאת נופים ירוקים וטבעיים נתפסים בטוחים יותר, כאלו שצפויים יותר מבחינה אבולוציוניים, מכיוון שהם מעידים על שפע של משאבים שבתנאים שבהם התפתחנו היו רלוונטים למחייה ולשרידה. ההשערה היא שתנאים טובים כאלו יגרמו לאנשים לחשוב יותר על העתיד כי יש להם פחות מה לדאוג בהווה.

47 נבדקים בגיל ממוצע 20 (מחציתם נשים), השתתפו במחקר הראשון. הנבדקים נחשפו לתמונות שונות על צג מחשב שלוו בקול שעודד אותם לשקוע בנופים שמוצגים בפניהם. חצי מהנבדקים צפה בתמונות של נופים טבעיים, בעוד החצי השני צפה בתמונות של נופים עירוניים כמו בניינים. לאחר מכן מילאו הנבדקים סדרה של משימות כמו שתארתי קודם שבו הם התבקשו לבחור אם הם מעוניינים ב-100 יורו עכשיו, או סכום גבוה יותר בעוד שלושה חודשים. הסכום הגבוה השתנה מ-110 יורו ועד ל-170 יורו וזאת כדי לבדוק את הנקודה שבה הנבדקים יעדיפו את הכסף העתידי. כדי שהנבדקים יענו תשובות אמיתיות, נאמר להם שהם יקבלו אחת מהבחירות שעשו ובזמן שבחרו אותה. הגרף הבא מציג את תוצאות הניסוי:

Figure 1.

הקווים המקווקוים מסמנים את הסכום הממוצע שהנבדקים העדיפו. כפי שאפשר לראות, נבדקים בתנאי הטבע נטו לדחות את קבלת הכסף לעתיד יותר מאשר הנבדקים שצפו בתמונות עירוניות, במיוחד בסכומים שבין 110-140 יורו. מסכום של 150 יורו ומעלה שתי הקבוצות העדיפו את הכסף העתידי במידה שווה.

במחקר המשך, רצו החוקרים לבדוק האם האפקט פועל גם בתנאים טבעיים מחוץ למעבדה שבהם אנשים נחשפים לנופים אמיתיים. לשם כך הם ביקשו מ-43 נבדקים בגיל ממוצע 32 ללכת במשך חמש דקות באחת משתי סביבות. חצי מהנבדקים שוטטו ביער, בעוד החצי השני צעד באיזור עירוני. לאחר מכן הם ביצעו אותה משימה כמו במחקר הקודם והתוצאות מוצגות בגרף הבא:

Figure 3.

ההבדלים בין הקבוצות דומים למדי לאלו שבנבדקים בתנאי הניסוי כך שנראה שטיול בטבע משפיע בדיוק כמו חשיפה לתמונות טבע. חשוב לציין שהחוקרים גם בדקו האם מצב הרוח של האנשים הוא גורם מתווך. אחרי חשיפה לנופי טבע אנשים חשים מצב רוח טוב יותר באופן כללי אבל זה לבדו לא הסביר את ההבדלים בין הקבוצות.

המסקנה של החוקרים היא שנופים עוזרים לאנשים לחשוב יותר על העתיד ולדחות סיפוקים מיידים בשיעורים שבין 10%-15%. ההשפעה של הנופים מיוחסת לתחושת השלווה והביטחון שנופים מקרינים על האנשים שגורמת להם לא להעדיף סיפוקים מיידים שאופיינים יותר לתנאי אי וודאות או משברים. המחקר הזה מצטרף למחקרים אחרים שמראים את ההשפעות החיוביות של נופים על בני אדם וזו עוד דוגמא להשפעות השליליות של חיים בסביבה עירונית.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יואל  ביום 12/03/2014 בשעה 8:12 am

  אבל למה נופים טבעיים, לאורך רוב הפוסט, הם אצלך בהכרח ירוקים?? למה לא מדבריים, למשל? או לבן של שלג וקרח?

  • גיל  ביום 12/03/2014 בשעה 8:28 am

   יואל, הסיבה היא שאלו הנופים שבני אדם עברו את החלק המרכזי של האבולוציה שלהם. זוהי הסוואנה באפריקה שמלאה בירק ומים ומה לעשות, שלג לא היה חלק ממנה למרות שאתה צודק שזה עקרונית טבעי כמו נוף ירוק.

 • עוז  ביום 27/03/2014 בשעה 11:57 am

  מעניין, ושם בקונטקסט חיובי את ההחלטה שלנו להשקיע בצילום נוף איכותי במשרד: http://goo.gl/uW98vK

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: