מדוע נשים מקיימות יחסי מין בשלב הלא פורה של המחזור?

עבור רוב היונקים (כלבים, חתולים, עכברים, פרות וכו’), המיניות של הנקבה מאופיינת בתקופת ייחום (estrus), חלון זמנים צר במשך המחזור שבו היא זמינה ליחסי מין ויכולה להתעבר. אצל חלק גדול מהפרימאטים לעומת זאת, הנקבה זמינה לסקס בתקופות שונות של המחזור, לא רק כשהיא פורייה. נשים נחשבות לחריגות אפילו בקרב פרימאטים, מכיוון שהן זמינות למין בכל יום של המחזור והשאלה היא למה? הרבה מחקרים מהשנים האחרונות שרבים מהם סקרתי כאן בבלוג מתמקדים בשלב הפורה של המחזור ושינויים שחלים באישה בזמן הזה. המחקרים הללו מראים שלמרות שלנשים אין סימנים חיצונים (כמו ישבן אדום אצל פרימאטים אחרים), עדיין הן חוות ייחום רק שהוא סמוי ברובו. רוב המחקרים שעוסקים בשינויים בהתנהגויות והעדפות של נשים בזמן המחזור לוקחים כמובן מאליו את השלב הלא פורה של המחזור שלרוב משמש כבסיס. מחקר חדש מנסה להפוך את מתמקד בשלב הלא פורה של המחזור ומנסה להסביר במונחים אבולוציוניים למה נשים מקיימות יחסי מין בזמן הזה.

כשנקבות מקיימות יחסי מין כשהן בשלב הלא פורה של המחזור נוהגים להתייחס לתקופה הזו כחלק מהמיניות המורחבת שלהן (extended sexuality) (שכוללת גם יחסי מין בזמן הריון, הנקה או אחרי גיל הפסקת הווסת). המיניות המורחבת משמשת לפונקציות אבולוציוניות שונות אצל פרימאטים שאינם בני אדם. נקבות האורנגאוטנים והשימפנזות למשל, שוכבות בשלב הלא פורה של המחזור עם זכרים מדרגה נמוכה שאינן מעוניינות להוליד להם צאצאים, כנראה כדי ליצור אי וודאות לגבי זהות האב האמיתי, מה שיוביל להפחתת האגרסיביות שלהם כלפי צאצאים עתידיים מזכר אחר.

אצל בני אדם המצב כנראה שונה ומיניות מורחבת מוסברת בהקשר של זוגיות מונוגמית. אחת ההשערות הבולטות לקיומה של המיניות המורחבת אצל נשים היא, שהיא משמשת כאמצעי לשמירה על בן הזוג. כשאישה שוכבת עם גבר לאורך כל המחזור, יש סיכוי נמוך יותר שהוא יבגוד בה (או שיהיה לו רצון לבגוד), ולהפך. האישה תוכל פחות לבגוד בו כי הוא יהיה בסביבה. האישה גם מבטיחה שהגבר יתמוך בה ובילדים כל הזמן, ולא ישקיע את המשאבים שלו באישה אחרת.

המחקר הנוכחי בודק את ההשערה שמיניות מורחבת נועדה להחזיק גברים לצד האישה במשך כל המחזור. אם זה נכון, נצפה למצוא שנשים זמינות יותר ליחסי מין כשהגבר משקיע הכי מעט, וזאת במטרה לשמור אותו בקשר הזוגי, וזאת כשהעניין של האישה בשימור הקשר גבוה (אם האישה כלל לא מעוניינת באותו גבר אז סביר שהיא לא תשקיע בניסיונות שימור שלו).

חמישים זוגות שקיימו יחסי מין בחודש האחרון ושבייצו באופן סדיר השתתפו במחקר. הגיל הממוצע של הנשים היה 21 ושל הגברים 22. לאחר מילוי ראשוני של שאלונים חזרו הזוגות למעבדה פעמיים, פעם אחת כשהאישה הייתה בשיא הפוריות, כלומר בשלב הביוץ, ובפעם השנייה כשהיא בזמן הכי פחות פורה של המחזור (ישנה בדיקת שתן פשוטה שמאבחנת את זמן הביוץ). בשני הביקורים הללו מילאו הזוגות שאלון לגבי הההמחשבות, רגשות והתנהגויות שלהם ושל הפרטנר שלהם (כל אחד מילא שאלון בנפרד). השאלות המרכזיות נגעו לקיום יחסי מין ביומיים האחרונים ובעיקר, מי מהצדדים יזם את יחסי המין.

אולי לא במפתיע, הייתה הסכמה מעטה יחסית בין הזוגות לגבי מי יזם את יחסי המין. מה שיותר חשוב לעניינינו הוא שנשים בזמן הלא פורה של המחזור נטו לדווח שהן יזמו יותר יחסי מי, אבל רק כאשר הן דיווחו שהן משקיעות יותר בקשר מהגברים. לא נמצא שנשים השקיעו יותר כשהן בשיא הפוריות. אצל גברים היוזמה של יחסי המין הייתה זהה בשלבים השונים של המחזור.

כלומר, נראה שנשים יוזמות יותר יחסי מין בניסיון לשמר קשר שהן מעוניינות מאוד בו ועושות את זה בשלב הלא פורה של המחזור. המחקר הזה נותן אם כך תמיכה להשערה שהמיניות המורחבת התפתחה כדי להגדיל את העניין של הגברים באישה. זהו מחקר ראשוני וללא ספק עוד מחקרים בנוגע למניעים של נשים וגברים לקיים יחסי מין בשלב הלא פורה של המחזור נחוצים, אבל הוא חשוב גם כי הוא מדגיש צד פחות נחקר של המחזור,כשרוב המחקרים מתמקדים בתקופת שיא הפוריות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Assaf Lavie  ביום 24/12/2013 בשעה 12:14 am

  אני חושב שהייתה לזה התייחסות ב Sperm Wars. אם אני לא טועה, ההסבר היה שזמינות למין במהלך כל ה"חודש" עוזרת להסתיר את עיתוי הביוץ. כלומר, לולא התנהגות זו היה קל לגבר לדעת מתי האישה מבייצת. ולהסתרת הביוץ יש כמובן לא מעט יתרונות, שחלקם ציינת.

  (אגב, בלוג פנטסטי!)

  • גיל  ביום 24/12/2013 בשעה 7:25 am

   אכן, רובין בייקר מתייחס לזה גם כן. ההשערה שיחסי מין נועדו לשמר בן זוג שלא יודע מתי האישה מבייצת הייתה קיימה הרבה זמן, רק שאף אחד לא בחן אותה.

  • שרון  ביום 16/10/2020 בשעה 11:21 am

   לא כל הנשים . רק אלו שבאמת אוהבות את בן הזוג שלהם ורוצות באמת שיהיה לו טוב. יש גם גברים שעושים אותו שבר עבור בנות הזוג . לר תמיד גבר רוצה יחסי מין ! לא תמיד !

 • אורי  ביום 24/12/2013 בשעה 12:26 am

  מדוע דופלינים מקיימים יחסי מין בשלב הלא פורה של המחזור?

  • גיל  ביום 24/12/2013 בשעה 7:40 am

   כי הם נהנים מזה? האמת היא שאנחנו לא היחידים שמקיימים יחסי מין מחוץ לתקופת הפוריות. אני לא יודע למה דולפינים עושים את שה באופן ספציפי אבל חשוב לזכור שאף בעל חי לא עושה את זה בתדירות שאנחנו עושים.

   • אורי  ביום 24/12/2013 בשעה 2:28 pm

    1. מדוע התשובה "כי הם נהנים מזה" מספקת כשמדובר בדולפינים, אבל לא כשמדובר בבני אדם?

    2. האם אתה בטוח שזה נכון שאף בעל חי לא מקיים יחסי מין מחוץ לתקופת הפוריות בתדירות שבני אדם עושים זאת? עד כמה שאני יודע דולפינים מקיימים יחסי מין בתדירות גבוהה מאוד ללא קשר לתקופת הפריון (אבל אני לא מומחה במיניות של דולפינים).

   • גיל  ביום 24/12/2013 בשעה 3:16 pm

    אורי, זו הייתה בדיחה. בוודאי שהתשובה אינה מספקת ברמה האבולציונית. ברור למה מין מהנה אבל צריך כמובן להסביר למה הוא מהנה בנסיבות הספציפיות הללו. יתכן שהיא תוצר לוואי של הנאה כללית ממין שפשוט מנצלים אותה גם למטרות לא רבייתיות, או שיש סיבה אחרת לא ישירה שמשפיעה על הרבייה. סביר שהאפשרות השנייה תקפה גם לגבי הדולפינים אבל אני לא בקיא בהיסטוריה האבולוציונית שלהם.

    כן, אני בטוח והסיבה פשוטה. אין אף בעל חי אחר שיש לו תקופה כל כך ארוכה שבו הנקבה לא פוריה אחרי הפסקת הווסת. בני אדם פשוט מקיימים יחסי מין בכל מצב ברגע שהגיעו לגיל שמאפשר זאת, מה שלא נכון לגבי חיות אחרות.

 • ארגמן  ביום 24/12/2013 בשעה 11:40 am

  א. האם הזמינות למין בתקופה שאין פוריות אינה מעידה על מצב מתקדם יותר של אבולוציה, כאשר האדם, בניגוד לפרימטים, יכול לבחור במין שאינו מביא להריון ?
  ב. מה לגבי ההלכה המודרנית המכוונת את הטבילה במקווה לימים הפוריים ביותר ? משום מה מרבים לדבר על "עקרות הלכתית" הנגרמת ממועד טבילה שמביא לפספוס הביוץ (שזה די חריג), ולא מדברים על כך ש"שבעת הנקיים" שהוסיפו לשמירת הנידה המקורית מביא את בני הזוג להיפגש בימים הצמודים לביוץ.

  • גיל  ביום 24/12/2013 בשעה 12:00 pm

   אבולוציה לא מתקדמת היא פשוט קיימת. ליצורים שונים יש אדפטציות שונות שאינן טובות יותר או פחות מאדפטציות של חיות אחרות, אלא פשוט מתאימות לסביבות שונות.

   בני אדם בהחלט יכולים לבחור במין שלא למטרות רבייה ועושים את זה כל הזמן. ההנאה מהמין כל כך גדולה שחבל יהיה לבזבז אותה רק על רבייה לא? הנקודה היא שגם מין שאינו לרבייה יכול במקרים רבים לשרת את מטרת הרבייה גם אם באופן עקיף.

   אין לי מושג בענייני נידה אבל לא הייתי מבסס תאוריות אבולוציוניות על מנהגים של דת.

  • יא-הא-לום  ביום 25/12/2013 בשעה 7:01 am

   עקרות הלכתית זה נדיר? ההערכה היא שזה מכסה רבע ממקרי העקרות בקרב אוכלוסיות דתיות וזה מצריך טיפולים הורמונלים מיותרים רבים.

   ראו גם כאן:

   http://www.haaretz.co.il/misc/1.1558549

   • ארגמן  ביום 25/12/2013 בשעה 7:55 am

    רבע ממקרי העקרות זה מעט לעומת כל הנשים שעבורן זה דווקא הזמן הפורה ביותר. ולגבי ״טיפולים הורמונלים מיותרים״, גם אלה מעט לעומת כל ההורמונים הנלקחים למניעת הריון.

   • גיל  ביום 25/12/2013 בשעה 8:41 am

    ארגמן, רבע זה המון וכשזה מיותר זה במיוחד אידיוטי. גם הטיפולים ההורמונליים הרבה יותר מסוכנים מגלולות כי כמויות ההורמונים גדולות מאוד.

   • ארגמן  ביום 26/12/2013 בשעה 7:17 am

    גיל, לדעתי רבע זה לא המון בכלל. אם יש 10% זוגות עם בעיות פוריות, זה בערך 5% נשים. ואם לרבע מ-5% יש בעיה הקשורה ליום הטבילה, זה באמת אחוז זניח לעומת אחוז הנשים שעבורן יום הטבילה הוא יום פורה במיוחד.
    לקביעתך שזה מיותר – זה תלוי בהשקפה הדתית או החילונית של כל אחד.
    בהמשך למה שכתבת לי קודם, כמובן שאין לבסס תאוריות אבולוציה על מנהגי דת. התכוונתי רק להפנות את תשומת לבך לכך שההלכה (לפחות בימינו, כי בעבר זה היה שונה) מכוונת את המפגש בין בני הזוג לימים הפוריים ביותר.

   • גיל  ביום 26/12/2013 בשעה 7:26 am

    ארגמן, מדובר ברבע מיותר לחלוטין שלא אמור לסבול מבעיות כאלו ולא סובל מבעיות כאלו אילו לא היה דתי. זה סבל מיותר שהדת משיתה על אנשים.

 • ido2267  ביום 26/12/2013 בשעה 12:12 am

  'לשמר קשר שהן מעוניינות מאד' .. חסר ההמשך

 • אורי ש  ביום 27/12/2013 בשעה 11:45 am

  עוד תהיות שאלות / מדוע זמן המחזור החודשי של אשה חופף פחות או יותר את מספר הימים של הקפת הירח ?מקרי ?

  • גיל  ביום 27/12/2013 בשעה 12:02 pm

   זו טענה ישנה אבל לא בדיוק נכונה. זמן המחזור משתנה מאוד ויכול להיות קצר בן 21 יום וארוך כמו 35.

 • ניצן  ביום 31/12/2013 בשעה 4:12 am

  שאלה הגדרתית: מדוע כתבת שזה "הזמן הלא פורה" במקום "הזמן הפחות פורה" הרי נשים יכולות להכנס להריון גם ב"זמן הלא פורה" של המחזור גם אם נמוך יותר. היות וקיום יחסי מין לא עולה אבולוציונית אז כדאי לקיים יחסי מין גם בשלב הפחות פורה.

  • גיל  ביום 31/12/2013 בשעה 8:14 am

   נשים עקרונית לא יכולות להכנס להריון בזמן הלא פורה של המחזור. מה שקורה לפעמים זה שמה שהן חושבות הוא הזמן הלא פורה הוא למעשה זמן פורה. הביוץ לפעמים לא סדיר ותקלות אכן קורות. דבר אחר שעשוי לקרות זה שהזרע נשאר זמן ארוך מהרגיל עד לזמן הפורה ואז יש הריון אז טכנית הכניסה להריון היא בשלב הפורה גם כאן למרות שהיחסים היו בשלב הלא פורה.

   • ניצן  ביום 31/12/2013 בשעה 9:28 am

    כלומר הסיכוי להכנס להריון קיים בכל תקופה. בגלל המצבים הללו

   • גיל  ביום 31/12/2013 בשעה 9:48 am

    שוב, זה לא בכל תקופה אלא יש מראית עין שזה ככה. יש תקופות שאי אפשר להכנס להריון רק שלא תמיד יודעים בדיוק מתי הן.

 • עין  ביום 06/01/2014 בשעה 6:57 pm

  שאלה שלא קשורה כ"כ לרשומה, אלא בעקיפין…

  נאמר על רוב המינים הביולוגים כי הזכר מקושט, מפואר וצבעוני יותר מהנקבה (אם כי הקביעה שזה בהכרח יפה יותר היא עניין של טעם לדעתי. אני למשל לא מוצאת את הזכרים של רוב המינים כיפים יותר, אבל נניח שזה כן).
  מה ההסבר לכך שבמין האנושי – הנקבה יפה יותר מהזכר ? (נראה לי שהיא סימטרית יותר, אבל לא יודעת אם יש מחקרים לגבי זה). המין הקרוב אלינו ביותר כעת הוא השמפנזה (המצוי והגמדי) – אצלם לא נראה שהזכר יפה יותר מהנקבה, צבעוני או מגונדר יותר. למעשה (אולי נדמה לי) הוא נראה מעט יותר גס.

  ספרי הביולוגיה מציינים שכאשר אחד הזוויגים מפואר בהרבה, אז מדובר במין שבו ככל הנראה תהיה תחרות קשה מאוד בין הזכרים (או במקרים בודדים כמו סוסוני ואבובוני ים אצל הנקבות) ורק מעטים מבין הזכרים ישיגו מין (בכמויות גדולות), בעוד המין השני יהיה הבוחר.

  איך זה מסתדר עם המין האנושי, אשר שוב הגברים אינם צבעוניים יותר (צבעי העיניים מתחלקים שווה בשווה אם אין אפילו נטיה קטנה לגיוון צבע העין אצל הנשים) ואינם מגונדרים יותר (אולי זה כבר עניין תרבותי). הם מעט גדולים יותר, אז לא פי 2 או 3 כמו חלק מהמינים האחרים בעלי דו צורתיות. הם שעירים יותר, אך ךא נראה לי שזה נחשב לדבר יפה איי פעם (אולי טועה) ואם כבר שיער, אז השיער שעל הקרקפת נשמר טוב יותר אצל הנשים וגם מגיע לאורכים ארוכים יותר (בלי קשר לתרבות התספורות של גברים…ואולי במקביל לנוצות ארוכות או זנב ארוך אצל זכרים בטבע)…

  בקיצור, אבקש את עזרת היודעות והיודעים.

  • גיל  ביום 06/01/2014 בשעה 7:13 pm

   זו שאלה מצוינת והתשובה עליה טמונה במשמעות של הקישוטים. כשהטווס מגדל זנב אימתני הוא בעצם מסמן לנקבה את הבריאות שלו כי זנב צבעוני כזה דורש הרבה משאבים לפתח ולשמר וגם הופך אותו ליותר פגיע לטורפים. הוא בעצם אומר לנקבה, תראי אותי, אני יכול להרשות לעצמי לגדל זנב כזה ועדיין לשרוד היטב אז כדאי לך להזדווג איתי. זו דוגמא לעיקרון ההכבדה. הגיוני שאת לא תמצאי את הקישוטים של חיות אחרות יפות כי הם לא מכוונים אלייך אלא לנקבות ממין אחר 🙂

   עכשיו, בבני אדם אני לא חושב שאפשר לומר שמין אחד יותר יפה מהשני אבל אין ספק שקישוטים מאפיינים בעיקר נשים. אחת המטרות היא לסמן שהן בריאות כמו אצל חיות אחרות אבל יש להן מטרה די ייחודית שאין בחיות אחרות. הן נועדו לסמן פוריות. נקבות ההומו סאפיינס ייחודיות בכך שתקופת הפוריות שלהן מוגבלת. אצל רוב היונקים, הנקבות יכולות להתרבות כל החיים או לפחות קרוב מאוד למוות. לעומת זאת אצל בני אדם יש תקופה ארוכה מאוד שבהן נשים אינן פוריות. זו הסיבה שגיל צעיר הוא כל כך אטרקטיבי לגברים ורוב הקישוטים שנשים שמות קשורות לניסיון להצעיר אותן.

   ואת צודקת, במינים שבהם יש מה שנקרא Sexual dimorphism, הזכר או יותר צבעוני מהנקבה או גדול ממנה בהרבה, סימן לתחרות תוך מינית קשה. במינים הללו אנחנו מוצאים שזכר אחד שולט על הרמון שלם של נקבות, כלומר הוא משקיע מאמצים רבים להיות הזכר אלפא אבל ברגע שהוא ניצח בתחרות יש לו גישה חופשית לכל הנקבות.

   אצל בני אדם, הדימורפיה בינונית וגברים גדולים מנשים ב10-15%. אגב, גם גברים מקשטים את עצמם לפעמים, לרוב לסמל חוזק וגוף אתלטי. שיער אגב לא קשור לזה ולא נחשב לסממן יופי אצל בני אדם.

   אני ממליץ גם לקרוא את הפוסטים הבסיסיים שיש אליהם קישור בצד ימין שמסבירים ביתר פירוט את הנושא וגם לפוסט האבולוציה של היופי למקרה שלא קראת אותם.

   • עין  ביום 06/01/2014 בשעה 7:31 pm

    תודה רבה על התשובה המהירה !

    ובכל זאת הייתי רוצה לשמוע עוד – לפי מה נקבע שהנשים מקושטות יותר ? זה כביכול לא מסתדר עם העובדה שהגברים גדולים יותר או בולטים יותר (מה שגם מוגדר כמגונדר יותר במינים אחרים ..אפילו חיפושיות גועל חח)

    לי הן נראות בעלות מראה מעודן יותר, עדין יותר, חלק יותר, העיניים גדולות יותר והשפתיים מעוצבות יותר..(כמובן שיש גם מקרים הפוכים) – האם אלו מקבילים ל"קישוטים" של הזכר בטבע ?

    האם במין האנושי החלוקה שונה ומסורבלת יותר ?

   • גיל  ביום 06/01/2014 בשעה 7:32 pm

    תסתכלי על תעשיית הקוסמטיקה ומי הצרכנים העיקריים שלה. מדברים על קישוטים חיצוניים לא על מראה חזק אתלטי.

   • עין  ביום 06/01/2014 בשעה 7:47 pm

    אבל תעשיית הקוסמטיקה היא תרבות (ואפשר להסביר אותה בהמות דרכים. אגב, המון מכונים להסרת שיער או שיפוצים קטנים למיניהם מדווחים על 50% גברים ויותר) . אני מדברת על תווים שנשים נולדות איתם שנחשבים כ"קישוט" לעומת הזכר. חשבתי על עור עם מרקם חלק יותר, עיניים מעט גדולות יותר ושפתיים מעוצבות או עבות יותר. זה לא קשור ל"גינדור" בילט-אין ?

   • גיל  ביום 06/01/2014 בשעה 8:08 pm

    תעשיית הקוסמטיקה אינה תלוית תרבות זה כל העניין. בכל חברה בעולם נשים מתקשטות יותר במטרה להראות צעירות יותר.

    לגבי מה שנשים נולדות איתו, כאמור, תקראי את הפוסט על האבולוציה של היופי זה יסביר לך הכל.

  • עין  ביום 06/01/2014 בשעה 7:18 pm

   ולגבי המחקר – הרעיון נראה לי תמוה מאוד. הרי מלכתחילה המונוגמיה (או מונוגמיה חברתית/סדרתית/חלקית) התפתחה כי הזכר שמר על הנקבה מזכרים אחרים והרחיק אותם בשיטות הכי הזויות ומשונות שיש. לאכי הנקבה רצתה לשמור עליו. בכל מקרה, לדעתי קיימת הטיה בהנחת המחקר.

   ואני לא חושבת שהאישה זמינה למין במשך כל החודש. אומנם אין סימנים גלויים לייחום, אבל רוב הנשים לא מסוגלות לחשוב על מין ביומיים הראשונים של הווסת למשל או אצל לא מעט נשים – רוב החודש בכלל. יכול להיות שהגילאים הצעירים עליהם נערך המחקר השפיעו על התוצאות, כי ככל שהאישה צעירה יותר, כך היא פחות מודעת לרצונותיה בסקס וכך נוטה הרבה יותר להסכים ליחסי מין שאינה מעוניינת בהם כלל. בכלל, מדובר כאן בתחום שלדעתי הרבה יותר רלוונטי לחקור אותו מהכיוון הנפשי והאיכותני. לא הסטטיסטי. אני בכלל לא חושבת שסקס משאיר משהו. גם אי עשיית סקס יכולה לשמר קשרים בדיוק באותה מידה.
   אני למשל לא מקיימת יחסי מין כלל ו"בני הזוג" לא בוגדים, אלא רק רוצים יותר.
   סקס שגרתי או יומיומי ועוד עם אותו אחד – נשמע לי כמו סיוט מחריד עבור רוב הנשים.

   • עין  ביום 06/01/2014 בשעה 7:20 pm

    ואבקש לא להגיב בזלזול. אני בטוחה שמסקנותיך מכל המחקריםהן שונות.
    אבל זו דעתי…ומה אני יודעת

   • גיל  ביום 06/01/2014 בשעה 7:30 pm

    מה בדיוק ההטייה לא הבנתי. נשים בוודאות מקיימות יחסי מין בשלב הלא פורה. זה נכון שכאבי מחזור והדימום יכולים להפחית ברצון למין אבל אחרי הביוץ ועד המחזור יש לא מעט זמן ונשים מקיימות בשמחה יחסי מין בזמן הזה.

    לא הבנתי מה זה הכיוון האיכותני או הנפשי. בכל מקרה, חשוב להבין שאין הכוונה שבפועל אנשים מקיימים יחסי מין כל יום אלא שיש להם אופציה כזו ולפעמים הם מממשים אותה.

  • עין  ביום 06/01/2014 בשעה 8:02 pm

   כי אני באמת מתקשה להבין. אם זה היה מקביל לדו צורתיות קיצונית ואפילו "בינונית" – הנשים היו אמורות להראות "אפורות" ביחס לגברים, לא ?
   הגברים היו אמורים להמשך לכולן כביכול ולא היה כזה פער עצום (בעינינו) בין יפהיפיות על למכועות על…כולן היו צריכות להראות דומות יותר אחת לשניה ורק הגברים היו צריכים לפתח מגוון ססגוני ותווים מאויירים כמו של דוגמניות. אומנם קיימים כאלה גברים, אבל הרבה יותר נדיר למצוא גבר יפהיפה עם תווים מסורטטים מאשר אישה יפהיפיה עם תווים כאלה.

   ולהזכירך, פעם גברים היו מתאפרים.
   והיום דראקווינז וטראנג'נדרים מגזימים עם איפור וקישוטים לעומת נשים שנולדו עם 2כרומוזומי x. (זו אנקדוטה שאולי נותנת רמז לנטיה של גברים להגזים בגנדרנות, למרות שאולי זה רק במקרה של דראג וכו')

   • גיל  ביום 06/01/2014 בשעה 8:09 pm

    תקראי את הפוסטים הראשונים וזה על האבולוציה של היופי, הכל מוסבר שם.

 • nisoshalom  ביום 10/10/2020 בשעה 2:02 pm

  רק הנשים שבאמת באמת אוהבות את הגבר שלהן ורוצות שיהיה רגוע בריא ושבכלל יהיה לו טוב !

  • עדו סוקולובסקי  ביום 10/10/2020 בשעה 9:24 pm

   כי אישה מקיימת יחסי מין בשביל הגבר שייהנה ולא חס וחלילה בשביל עצמה ולמען העונג שלה?

 • שרון  ביום 16/10/2020 בשעה 10:45 am

  לא כל הנשים . רק אלו שבאמת אוהבות את בן הזוג שלהם ורוצות באמת שיהיה לו טוב. יש גם גברים שעושים אותו שבר עבור בנות הזוג . לר תמיד גבר רוצה יחסי מין ! לא תמיד !

  • עדו סוקולובסקי  ביום 16/10/2020 בשעה 7:04 pm

   ואם הגבר לא רוצה יחסי מין, למה הוא צריך להכריח את עצמו?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: