למה אנשים מפחדים מחורים?

לאנשים יש פחדים שונים ומשונים, חלקם נפוצים ודי הגיוניים, למשל פחד מנחשים או פחד קהל, בעוד פחדים אחרים נשמעים משונים מאוד, למשל הפחד מעננים, או חשש בלתי מוסבר ממילים (אלו כנראה לא יצלחו את הפוסט הזה). הרבה פעמים מתייחסים לפחדים הללו כפוביות, למרות שמבחינה קלינית חלק גדול מהן אינו מוגדר כפוביה על פי ה-DSM. באופן כללי, פוביה מוגדרת כפחד חזק וקבוע מעצם כלשהוא או מצב שמעוררים חרדה. כמו שהרשימה הכמעט אינסופית של פוביות כאן מעידה, אנשים מסוגלים לפתח חרדה מכל דבר כמעט (בין אם זה פוביה רשמית או לא). אם הפחד הזה גורם לשיבוש משמעותי בחיי היום יום שלהם אז הם נמצאים בבעייה. אחד הפחדים הפחות ידועים הוא הפחד מחורים (Trypophobia). אם אתם סבורים שאתם חסינים לפחד הזה, גשו לאתר הבא ודעתכם אולי תשתנה. 11% מהגברים ו-18% מהנשים סובלים מהפוביה הזו, ומחקר שנעשה לאחרונה מנסה להסביר מבחינה אבולוציונית למה היא קיימת.

אנשים שסובלים מטריפופוביה נרתעים לרוב מחורים שמקובצים באשכול. החורים הללו נראים תמימים למדי ולא נראים מאיימים במיוחד אבל כמו שהתמונות באתר שהפניתי אליו מראים, חלקם יכולים לעורר אי נוחות מסוימת גם למי שלא ממש נרתע מהם. התמונה שלרוב גורמת לאנשים לסבול מהפוביה היא של גרעין של פרח הלוטוס:

Trypophobia : Definition of Trypophobia Do you have Trypophobia ?

שוקולד אוורירי ובועות סבון גם הן מובילות לפוביה. אנשים שסובלים מהפחד מחורים נרתעים מאוד אם החורים מופיעים על עור של בני אדם. אבל מה בחורים הללו מרתיע? החוקרים, מומחים לראייה, טוענים שתמונות מסוימות מרתיעות בכלל מאפיינים ויזואליים ייחודים. במקרה הזה, קונטרסטים (ניגודים) בתדירויות מרחב בינוניות. ניגודים בצילום או ציור מאפשרים לאנשים להבחין בין המאפיינים השונים של התמונה (למשל, להבחין בין שמים לים). השאלה המרכזית היא למה דווקא הדימויים הללו מרתיעים? השערת החוקרים היא שהדימויים הללו דומים במאפיינים שלהם לחיות רעילות מאוד. החוקרים בדקו מהן 10 החיות שנחשבות לרעילות ביותר וחיפשו תמונות שלהן. בין החיות נמצא את נחש הקוברה, עכבישים שונים, דגים, עקרב והתמנון כחול הטבעות (Blue-ringed octopus) שמופיע בתמונה הבאה:

blue-ringed-octopus-1-1

הנה דוגמא נוספת, של נחש (Inland Taipan Snake):

והנה עכביש (Brazilian Wandering Spider):

ומי היה מאמין שגם חילזון יכול להיות כל כך מסוכן אבל מסתבר שכן (Marbled Cone Snail):

או הצפרדע הזו (Poison Dart Frog):

החוקרים ניתחו את התמונות של החיות הללו ומצאו שמבחינת ניגודים ומאפיינים ויזואלים נוספים, הן היו דומות מאוד לתמונות החורים שאנשים נרתעים מהם. המסקנה של החוקרים הייתה שמכיוון שהחיות הן ארסיות ומסוכנות מאוד לבני אדם, הרתיעה מתמונות של חורים מקורה אבולוציוני. במילים אחרות, יש ערך הישרדותי לטריפופוביה. גם אם בעולם המודרני ברוב המקרים הפוביה הזו אינה אדפטיבית, מכיוון שהיא מופנית לגירויים לא מסוכנים ולא מאיימים, בעולם שבו בני אדם התפתחו מבחינה אבולוציונית הייתה חשיבות גדולה לפחד הזה.

הרתיעה מחורים היא רק דוגמא אחת נוספת לפוביה שיש לה בסיס אבולוציוני. מכיוון שמערכת הראייה היא תוצר אבולוציוני מובהק, אז סביר שלחלק ניכר של הפוביות יש שורשים אבולוציוניים והמחשבה שפוביות נלמדות בלבד מוטעית. כמובן שיש גם תמונות רבות אחרות שמכילות מאפיינים ויזואליים דומים שלא גורמים לרתיעה, מה שאומר שמאפיינים ויזואליים הם רק תנאי אחד הכרחי אבל לא יחיד לפיתוח פוביה.

גם לא ברור עדיין למה אנשים מסוימים מפתחים פוביה בעוד אחרים לא. מישהו שננשך על ידי כלב יכול לפתח רתיעה מכלבים, בעוד אדם אחר שגם ננשך על ידי כלב לא מפתח רתיעה דומה. אבל לפחות על פי המחקר הזה, גם אנשים שאינם סובלים מטריפופוביה מצאו שהדימויים של חורים מרתיעים למדי, הרבה יותר מגירויים ויזואליים של חורים שנעדרו את המאפיינים הספציפיים הללו. יתכן שזה רק עניין של דרגה ושכולם נרתעים במידה זו או אחרת מחורים או מניגודים דומים רק שאחוז מסוים מפתח חרדה שהיא פוביה. האמת היא שגם השם של הפוביה מוטעה. במקום פחד מחורים צריך לקרוא לה “הפחד מניגודים בתדירויות מרחב בינוניות”. איכשהוא נראה לי שהשם הזה לא יתפוס.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אריאל גרייזס  ביום 17/12/2013 בשעה 12:34 am

  לא יודע לגבי פחד מחורים, אבל התמונה באתר שהפנית אליו של הבלוברי פנקייק עשתה אותי רעב..
  ומי החולני שהוציא לתות את כל הזרעים?

 • ניצן  ביום 17/12/2013 בשעה 9:35 am

  חלק מהתמונות מצמררות משהו.
  השערה לגבי הסיבה אולי זה פחד ממחלות שבהם גוף האדם מתכסה באבעבועות או פריחה, מה שדומה לתמונות החורים בפוטושופ על גוף האדם.

  • גיל  ביום 17/12/2013 בשעה 9:48 am

   אכן, החורים על הגוף די דוחות ולא טבעיות, מה שמעלה מייד חשד למחלה. זה כנראה סיבה עקיפה ש"התלבשה" על הסכנה הטבעית של רעלים ומחלות טבעיות שגם גורמות לגוף להראות רע.

 • יאיר  ביום 18/12/2013 בשעה 2:52 am

  יכול להיות שיש ערך הישרדותי לרתיעה מחורים. אבל לא נראה לי שזה * מוכיח * שלפוביה יש בסיס אבולוציוני…

  • גיל  ביום 18/12/2013 בשעה 8:38 am

   ואיפה כתוב שזה מוכיח משהו? במדע אין הוכחות אלא רק ראיות שתומכות או מפריכות. במקרה הזה, המחקרים תומכים בזה שלרתיעה מחורים יש בסיס אבולוציוני.

   • יאיר  ביום 18/12/2013 בשעה 11:04 pm

    אבל זה נראה לי מאד חלש. החוקרים מצאו שזה דומה לחיות ארסיות והסיקו מסקנה, אבל מן הסתם אפשר גם למצוא דברים אחרים לגמרי בעולם שדומים לחורים ולהסיק משהו אחר לגמרי…

   • גיל  ביום 18/12/2013 בשעה 11:32 pm

    הם עשו יותר מזה. הם בדקו את המאפיינים הויזואליים של הגירויים המאיימים ומצאו הקבלה לתמונות של חורים. אם אתה חושב שהם פספסו איזה גורם חשוב במערכת הראייה שמשותף לחורים ולחיות ארסיות או סכנות אחרות, אז בבקשה, תמצא אותה. יכול להיות שגורם כזה קיים ואז הוא יוסיף לתאוריה הזו. אני מסכים איתך שאפשר למצוא משהו שדומה לחורים ולא קשור לסכנות כלשהן, אבל השאלה אם זה משהו מהותי בצורה שבה המוח שלנו תופס דימויים או סתם גורם שטחי.

 • רונן  ביום 20/12/2013 בשעה 10:42 pm

  ההסבר האבולוציוני ייכול להיות יותר פשוט – פחד מקן צרעות – מי שנתקל בקן רוחש חש פחד וקן צרעות הוא "חפץ" עם חורים קטנים.
  מנסיון אישי : האפקט להתקל בקן צרעות דומה לאפקט להתקל בנחש – פחד אינסטקטיבי
  http://en.wikipedia.org/wiki/Fear_of_bees

  • גיל  ביום 20/12/2013 בשעה 10:47 pm

   כן אבל צרעות זה רק מקרה אחד של קן מסוכן. מה עם קן נמלים? לא אמורים לפחד גם מזה? בהחלט יש רתיעה כללית מדבורים וצרעות אבל היא לא קשורה לפחד מחורים לדעתי.

 • עין  ביום 06/01/2014 בשעה 8:20 pm

  זו הסיבה שקראו למין הנשי "נקבות"? פוביה מנשים ? (אין צורך לענות 🙂

  כאילו גם אם רצו לקרוא ליצורים ע"פ איברי מין, זה אפילו לא מתאר את איבר המין הנשי, הכולל הרבה חלקים…ואילו הנקב הוא אפילו לא איבר…ולכולם יש "נקבים". מוזר.

  וכנראה שבעברית המילה אישה הגיעה לפני המילה נקבה…כשפה עתיקה יחסית, וודאי המציאו מילים שמתארות דברים מוכרים, לפני שחקרו את הטבע.

  אגב, התמונה הראשונה באמת מרתיעה משום מה. אפילו דוחה.

 • nesiatova  ביום 03/03/2014 בשעה 10:42 pm

  רק הערה אבולוציונית קטנה על המנגנון שגורם לחיות ארסיות לסמן את עצמן כך:
  בשונה מצפרדע רגילה שצריכה להתחבא או להסוות את עצמה כדי לא להטרף – לצפרדע הארסית ולטורף יש אינטרס משותף שהוא לא יאכל אותה בטעות ואז שניהם ימותו. לכן ההגיון ההישרדותי של חיה כל כך ארסית הוא דווקא לסמן את עצמה בצורה בולטת ומכאן ניגוד הצבעים החזק ומושך תשומת הלב

  • גיל  ביום 03/03/2014 בשעה 10:46 pm

   נכון, וצריך לזכור שגם אם הן לא ארסיות חלק גדול מהחיות יכולות להשיב מלחמה ולהזיק לטורף.

 • sivan  ביום 11/03/2015 בשעה 8:31 am

  יש לי טירופוביה.שיט

 • ץ  ביום 28/12/2015 בשעה 6:41 pm

  לי אישית כשאני רואה את התמונה עם החורים על היד למשל עולות לי אסוציאציות של תולעים שמחוררות גופה אחרי המוות התמונה זיעזעה אותי

 • חלי  ביום 07/10/2016 בשעה 5:21 pm

  יש לי את הפחד הזה. שנים סבלתי מזה עד שאימנתי את עצמי לא להתעמק בזה. זה פחד נוראי. למען האמת זה לא פחד. זו תגובה של צמרמורת קשה שמתעוררת בי. מין נימול כזה, כאילו המון נמלים הולכות לי על הפנים ועל הקרקפת. זה גרם לי סבל עצום, ועד לא מזמן לא היה רמז באינטרנט על זה וחשבתי שאני היחידה בעולם שסובלת מזה.
  בנוסף יש לי פחד מעכבישים. זה באמת פחד, שלא כמו החורים שזה יותר תגובה של צמרמורת קשה וסבל נפשי עז. לכן יש סיכוי שזה קשור.
  אחד הדברים המצחיקים הוא שאני מגדלת לוטוסים. יש לי את כל הצבעים וכל המינים. לוטוסים כמו שיש לי לא מצאתי באף חוות גידול ובאף משתלה. הפרי של הלוטוס מזעזע, ואני פשוט לא מסתכלת עליו יותר מדי.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: