השפעת צריכת פורנוגרפיה על תפיסות סקסיסטיות ואלימות של הצופים

בפוסט קודם נתתי רקע לגבי מה שאני חושב הוא ההסבר השלם ביותר לצריכה המאסיבית של פורנוגרפיה בימינו. כמובן שאם לפורנוגרפיה יש בסיס אבולוציוני, תוצר לוואי של אדפטציות שהמין שלנו עבר במשך מיליוני שנים, אין זה אומר שהצפייה בה היא משהו טבעי ורצוי, או שאין לה השלכות שליליות. מעבר לעניין ההתמכרות שהיא תמיד לא רצויה, לפורנוגרפיה יכולות להיות השלכות שליליות רבות על הצופים והיא גם מתקיימת בעולם חברתי מסוים. השאלה אם כן, היא מהן אותם ההשפעות של צפייה בפורנוגרפיה על הצופה?

התחלתי את הדיון בנושא בבחינה של הטענה שהתוכן המוצג בסרטי פורנו משפיל נשים. המידע שהתקבל ממחקר בנושא לא מצא לכך תימוכין. כמובן, העובדה שפורנוגרפיה כשלעצמה אינה משפילה נשים לא אומרת שאין לה השפעות שליליות על הצופים. הרבה נכתב על ההשפעות ההרסניות של פורנוגרפיה. ישנם כאלו שמאשימים אותה בעידוד אלימות נגד נשים. אחרים מבקרים את הנזק שהיא גורמת ליחסים בין גברים ונשים, לזוגיות ויחסי מין בכלל. נטען שהיא הורסת נישואין, שגברים באים בדרישות לא הגיוניות מבנות זוגן כמו גילוח שיער הערווה או תנוחות מיניות שהנשים אינן מעוניינות בהן או נהנות מהן, שהיא מייצרת ציפיות לא ריאליות מאנשים בזמן סקס, שהיא פוגעת בתפקוד המיני של הגבר שלא יכול להתגרות מזוגתו אחרי שצפה בפורנו, ועוד ועוד. הבעייה עם הטענות הללו היא שיש מעט מאוד מחקרים אמפיריים על הנושא, ורוב המסקנות מתבססות על עדויות אנקדוטיות, אם בכלל. יחסית לתחומים אחרים שמרכזיים לחיי אנשים, המחקר בנושא מצומצם מאוד וניתן בהחלט להצטער על כך (יש סיבות רבות לכך, למשל החשש של חוקרים לגעת בנושאים שנויים במחלוקת שיגרום לכך שיותקפו ויוקעו על ידי אחרים). למרות זאת, בשנים האחרונות יש כמה מחקרים מעניינים שאני מעוניין לסקור בפוסט הזה.

כל המחקרים שאסקור הם מהשנים האחרונות בלבד ויש לכך סיבה טובה. עד לפני עשור בערך, רוב האנשים שנחשפו לפורנו עשו זאת דרך קריאת מגזינים כמו פלייבוי ופנהאוז, או בצפייה בסרטים שהשאילו חנויות הוידאו. צריכת הפורנו הייתה קטנה יותר בעבר ורחוקה מלהיות על בסיס יומי או שבועי (אלא למכורים בלבד). עם הפיכת האינטרנט לנפוץ, כמעט כל מי שמעוניין בכך יכול לצרוך פורנו כמה שירצה ומתי שרק יחפוץ בכך. לכן, מחקרים שנעשו לפני עשור ויותר הפכו ללא רלוונטיים במידה רבה והם לא אומרים הרבה על המצב הקיים היום.

המחקר הראשון בדק איך אנשים מרגישים אחרי צפייה בפורנו. האם הם מרגישים שהצפייה פוגעת בהם? האם יש בה תועלת? לשם כך נדגמו אקראית 688 דנים (316 גברים ו-372 נשים) בגיל ממוצע 25 (טווח 18-30), שנשאלו לגבי הרגלי הצפייה שלהם בפורנו, היחס שלהם לפורנו, ואיך הוא משפיע עליהם. כצפוי, יותר גברים מנשים צפו בפורנו (98% לעומת 80%), וגם בתכיפות גדולה יותר (80 דקות בשבוע אצל הגברים לעומת 20 של הנשים). באופן כללי ואולי קצת מפתיע, כשנשאלו לגבי ההשפעות של הפורנו על חייהם, גם גברים וגם נשים דיווחו על השפעות חיוביות של הפורנו על החיים שלהם. ההשפעות החיוביות שדיווחו היו על חיי המין, עמדות כלפי מין, ותפיסות לגבי בני המין השני והחיים בכלל. גברים נטו בממוצע לדווח על השפעות חיוביות גדולות יותר מהנשים. הדבר היחיד שלא היה מובהק היה שנשים לא תפסו גברים בצורה חיובית יותר או שלילית אחרי צפייה בפורנו.

מחקר נוסף שנעשה על מדגם של 4,600 צעירים מהולנד, בגילאים 15-25, מצא שההשפעות של צפייה בפורנוגורפיה על התנהגות מינית מכל סוג שהיא, היו מינוריות למדי. אחרי בקרה על משתנים אישיותיים ודמוגרפיים הסתבר שההשפעה של פורנוגורפיה על התנהגות מינית כמו סקס הרפתקני יותר, מכירה או קנייה של מין, ועוד, הסבירה רק בין 0.3%-4% מההתנהגות המינית של האנשים. כלומר, השפעה  שולית לגמרי. לטוב או לרע, נראה שצפייה בפורנו לא נחשבת עבור רוב האנשים כגורם משמעותי שמסביר את התנהגותם המינית.

עכשיו, דיווחים של אנשים זה דבר אחד, אבל אין זה אומר שהדיווחים שלהם מייצגים את המצב בפועל. רק בגלל שאנשים חושבים שזה משפיע עליהם בצורה חיובית או לא משפיע עליהם בכלל, לא אומר שההשפעות אכן חיוביות ובשביל זה צריך מחקרים אחרים. כמה מחקרים נעשו לאחרונה כדי לבדוק השפעות בצורה ישירה יותר. אפתח בשאלת השפעת הפורנוגרפיה על עמדות סקסיסטיות של הצופים.

האם פורנוגרפיה הופכת גברים לסקסיסטיים יותר?

מחקרים שונים שבדקו איך פורנוגרפיה משפיעה על עמדות סקסיסטיות העלו ממצאים סותרים. בחלק מהם לא נמצא שום השפעה של הפורנוגרפיה על עמדות שליליות כלפי נשים (לדוגמא פה), בעוד אחרים מצאו שחשיפה לפורנוגרפיה מחזקת סטראוטיפים נגד נשים ותפיסות שנשים הן בובות מין, בעיקר בקרב אלו שהחזיקו בדיעות כאלו קודם לכן. הבעייה עם רוב המחקרים הללו היא שהם כוללים בעיקר סקרים ובודקים מתאמים בלי שום בקרה על משתנים רלוונטיים, ולכן קשה מאוד לדעת מה הסיבה ומה התוצאה. אולי אנשים שמלכתחילה מחזיקים בדיעות שליליות כלפי נשים צופים יותר בפורנו? אולי יש משתנה אחר שמסביר גם את הצפייה בפורנו וגם דיעות סטרואטיפיות נגד נשים? כדי להתגבר על הבעייה נדרשים מחקרים ניסויים ישירים שהינם מבוקרים יותר.

מחקר שפורסם לאחרונה מנסה לעשות סדר בנושא. ראשית, כדי לענות על השאלה האם פורנוגרפיה מעודדת סקסיזם, צריך להגדיר מהו סקסיזם. באופן מסורתי סקסיסט הוגדר כמישהו שמחזיק בדיעות שליליות וסטראוטיפיות כלפי נשים כקבוצה. למשל, מישהו שחושב שמקומן של הנשים במטבח, או שנשים לא צריכות להרוויח כמו גברים על אותה עבודה. סוג כזה של סקסיזם מוגדר כסקסיזם עוין ולא נראה לי שלמישהו תהיה בעייה עם ההגדרה הזו. הבעייה מתחילה כשבשנים האחרונות מכניסים מימדים שונים לסקסיזם שלא היו קיימים בעבר, כאלו שנמצאים במחלוקת, ומגדירים מישהו כסקסיסט גם אם הוא מחזיק בדיעות שרבים לא יקשרו לסקסיזם. למשל, אם אתם חושבים שבזמן אסון צריך להציל את הנשים לפני הגברים, שנשים בעלות מוסר נעלה יותר מגברים, או שגבר אף פעם לא יהיה שלם בלי אהבה של אישה, מסתבר שאתם מחזיקים בדיעות סקסיסטיות על פי הגדרות מסוימות. חוקרים מכנים את סוג הסקסיזם הזה כסקסיזם נדיב (אתם יכולים לבחון עד כמה אתם סקסיסטים מכל סוג בשאלון הזה). בעיניי הסוג השני הוא קשקוש מוחלט אבל מכיוון שהחוקרים במחקר הנוכחי השתמשו בשאלון שמודד את שני המדדים בנפרד, צריך להכיר בקיום שלו ולכן הזכרתי אותו.

100 גברים ו-100 נשים בגיל ממוצע 25 מדנמרק השתתפו במחקר, כולם נדגמו במדגם אקראי כמו במחקר הקודם, דבר נדיר במחקרים במדעי החברה שלרוב משתמשים במדגמי נוחות. הם קיבלו 40 דולר או 3 בקבוקי יין בתמורה להשתתפותם במחקר (הפיצוי הכי שווה להשתתפות במחקר שנתקלתי בו). כל המשתתפים היו הטרוסקסואליים. המשתתפים מילאו שאלונים שונים שבין השאר בדקו את מידת צריכת הפורנוגרפיה שלהם ומאפייני אישיות שונים.

כדי לבדוק את ההשפעות הישירות של הפורנוגרפיה על עמדות סקסיסטיות נערך ניסוי. חצי מהמשתתפים צפו בקטעים מסרטים פורנוגרפיים פופולאריים במשך 25 דקות, בעוד המחצית השנייה צפתה בסרטי טבע שנמשכו אותו הזמן. לאחר הצפייה באחד משני הסרטים מילאו הנבדקים שאלון שמדד את מידת הסקסיזם שלהם וכמו כן שאלון שבדק את מידת העוררות המינית שחוו אחרי הצפייה.

עכשיו, כדי לבדוק את הקשר בין מידת הסקסיזם לצריכת פורנוגרפיה נבדקו מספר דברים. ראשית, בדקו את המתאם הכללי בין צריכת פורנוגרפיה למידת הסקסיזם במנותק מתנאי הניסוי. נמצא שרק עבור גברים היה קשר כזה. ככל שגברים צפו יותר בפורנוגרפיה, כך הם דיווחו על סקסיזם עוין גבוה יותר (מתאם של 0.3). לא נמצא שום קשר בין צריכת פורנוגרפיה וסקסיזם נדיב. את הממצאים הללו צריך לקחת בערבון מוגבל, וזאת מכיוון שבדיקת הסקסיזם נעשתה אחרי המניפולציה הניסויית, שיכלה להשפיע על התוצאות לכאן או לכאן.

איך השפיעה הצפייה בפורנוגרפיה על מידת הסקסיזם? מתברר שעבור נשים, צפייה בפורנוגרפיה הגדילה את מידת הסקסיזם הנדיב, ועבור גברים נמצא שצפייה בפורנוגרפיה הגדילה את הסקסיזם העוין שלהם, אבל רק עבור גברים שהיו נמוכים בתכונת האישיות של נועם הליכות. אלו גברים שבאופן כללי נחשבים לציניים, חשדניים, קרים ואנוכיים. אבל גורם חשוב נוסף השפיע על התוצאות והוא העוררות מינית. כשעוררות מינית נבדקה כגורם מתווך הסתבר שהצפייה בפורנוגרפיה כבר לא הייתה גורם משפיע על עמדות סקסיסטיות (של שני המינים). במילים אחרות, זו לא הפורנוגרפיה שגרמה לאנשים להחזיק בדיעות סקסיסטיות אלא העוררות המינית שחוו כתוצאה ממנה. אנשים שצפו בסרטים הפורנוגרפים ולא מצאו אותם מגרים, לא החזיקו בדיעות סקסיסטיות. משתנה נוסף שנבדק היה עד כמה אנשים תפסו את הסצינות המיניות כריאלסיטיות. פה התברר שהריאליזם של הפורנוגרפיה לא היווה שום גורם שהשפיע על התוצאות. הממצאים הללו מהווים עוד עדות שעומדת בסתירה לטענות שהתכנים הפורנוגרפיים משפילים נשים ומחזקים דיעות סקסיסטיות נגד נשים. מתברר שהתכנים עצמם לא ממש רלוונטיים אלא רק עד כמה הם מגרים את הצופים.

האם פורנוגרפיה מגבירה עמדות אלימות כלפי נשים?

אחת השאלות המרכזיות בקשר להשפעות הצפייה בפורנוגרפיה נוגעת להשפעות שיש לה על עמדות אלימות יותר כלפי נשים. מחקרים רבים שחקרו את הנושא מצאו ממצאים סותרים. הבעיות במחקרים הללו רבות. החל ממדגמים קטנים מדי, המשך בחוסר בקרה של משתנים רלוונטיים, וכלה בהגדרות בעייתיות לעמדות אלימות ולפורנוגרפיה (למשל כאלו שכוללות גם סרטים רגילים שמציגים איברי מין ולא נועדו לגירוי הצופים). על מנת לערוך קצת סדר בנושא נערך לפני מספר שנים מחקר מטא אנליזה שסיכם ממצאים מ-9 מחקרים מתאמיים (כלומר, כאלו שלא כללו ניסויים).

המחקרים כללו שאלונים שונים לבדיקת עמדות אלימות כלפי נשים. נבדקים נתבקשו לענות עד כמה הם מתייחסים בסלחנות להתנהגויות כמו הכאת בת זוג ואונס. ככל שהעמדה שלהם סלחנית יותר, כך הם מסווגים כבעלי עמדות אלימות יותר כלפי נשים. בניתוח הנתונים נכללו רק מחקרים שהגדירו פורנוגרפיה כסרטים שנועדו לגירוי מיני (העובדה שרק 9 כאלו נמצאו, מעידה על החוסר במחקרים בנושא). המחקרים כללו בחינה של פורנוגרפיה לא אלימה ופורנוגרפיה אלימה. פורנוגרפיה לא אלימה היא כזו שבהן נשים מקיימות יחסי מין בחפץ לב ואין צורך לשכנען. פורנוגרפיה אלימה היא זו שכוללת כפייה של מין (כמו סצינות אונס). בסך הכל, כללו המחקרים 2,309 נבדקים גברים.

הממצאים העיקריים שעלו מהמטא אנליזה היא שאכן, קיים קשר חיובי בין צפייה בפורנוגרפיה לבין אלימות נשים. המתאם שנמצא היה 0.18, שהוא די נמוך. ככל שאנשים צפו ביותר פורנוגרפיה, כך העמדות האלימות שלהם כלפי נשים היו חזקות יותר. עיקר המתאם מגיע מצפייה בפורנוגרפיה אלימה, שם המתאם היה 0.24. עבור פורנוגרפיה לא אלימה, המתאם היה 0.13 (כל הממצאים הללו מובהקים אבל זה בעיקר בגלל המדגם המשותף הגדול).

אבל למטא האנליזה הזו היו גם מגבלות. מבחנים סטטיסטיים לבדיקת הטרוגניות התוצאות הראו שיש הרבה שונות בתוצאות בין האנשים. מבחינה סטטיסטית, הדבר לרוב מצביע על כך שההבדלים הבינאישיים בין הנבדקים לבין עצמם היוו גורם מכריע, או במילים אחרות, שיש איזה שהוא גורם או גורמים שמשפיעים על התוצאות אבל לא נמדדו במחקרים הללו. כדי לבחון את הנושא ישירות נערך מחקר נוסף. המחקר הזה התבסס על מדגם מייצג של גברים עם השכלה אקדמית שנתונים לגביו נאספו בשנות ה-80 של המאה הקודמת. מטרת המחקר הייתה לבדוק קשר בין מאפיינים אישיותיים שונים לצריכת פורנוגרפיה ולזהות לאלו גברים יש סיכוי גבוה יותר להיות מושפעים לרעה מפורנו.

קרוב ל-3000 גברים השתתפו במחקר בגיל ממוצע 21. הם מילאו שאלונים שונים שבדקו צריכת פורנוגרפיה, עמדות שתומכות באלימות כלפי נשים וגם שאלון שבדק את מידת הסיכון שהם מהווים לאלימות מינית כלפי נשים. גם במחקר הזה נמצא מתאם חיובי נמוך בין צפייה בפורנוגרפיה לעמדות אלימות כלפי נשים (0.12). במחקר הזה לא הייתה הבחנה בין פורנוגרפיה אלימה ללא אלימה כך שלא ברור בדיוק מה המתאם מייצג. מה שיותר חשוב ומה שהיווה את המטרה המרכזית של המחקר, היה לבדוק מי הם האנשים שמחזיקים בעמדות שתומכות באלימות נגד נשים. שתי קבוצות זוהו לצורך העניין. אנשים שצורכים פורנוגרפיה בתדירות גבוהה וכאלו שמראש זוהו כבעלי סיכון גבוה לאלימות מינית כלפי נשים.

לסיכום, נראה שצפייה בפורנוגרפיה משפיעה במידה קטנה למדי הן על עמדות סקסיסטיות או אלימות כלפי נשים. ההשפעות שנמצאו מעטות, והן בעיקר קשורות לצפייה מאסיבית בפורנוגרפיה ועבור אנשים מלכתחילה החזיקו בעמדות שליליות כלפי נשים או שהיו בסיכון גבוה לאלימות כלפי נשים. נראה שרוב הצופים לא ממש מודעים להשפעות הללו (אם הן קיימות) וחושבים שפורנוגרפיה תורמת בצורה חיובית לחיי המין שלהם או בכלל.

עד כאן טוב ויפה. ועדיין, נשארת שאלה אחת חשובה שאני רוצה להתייחס אליה בפוסט הבא, שיהיה האחרון בנושא. המחקרים שסקרתי כאן בדקו תחושות של אנשים ועמדות שיש להם כלפי אלימות וסקסיזם וחיי המין בכלל. ההנחה המובלעת במחקרים כאלו היא שעמדות מייצגות התנהגות בפועל, אבל זו הנחה לא טריוויאלית בכלל. פעמים רבות יש פער גדול בין מה שאנשים חושבים או אומרים שיעשו בסיטואציה מסוימת לבין איך שהם מתנהגים בפועל. השאלה הנשאלת היא, עד כמה צפייה בפורנוגרפיה קשורה להתנהגות אלימה של גברים כלפי נשים?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אורנית  ביום 22/10/2013 בשעה 9:34 am

  יש עוד שאלה חשובה – כמה ילדים/נוער לומדים על יחסי מין מצפייה בפורנוגרפיה, ואם האחוז גבוה, אז האם הגישה שלהם לנושא (ציפיות וחששות למשל) שונה מילדים שלמדו על כך ממקורות אחרים

  • גיל  ביום 22/10/2013 בשעה 9:38 am

   זו שאלה טובה שהאמת לא נחקרה כל כך. הבעייה המרכזית היא שקשה מאוד למצוא היום בני נוער שלא צפו בפורנו ברמה זו או אחרת ולכן אין קבוצת השוואה טובה.

 • ניצן  ביום 23/10/2013 בשעה 8:45 am

  עצם זה שלמרות שפורנו נהיה יותר ויותר נגיש לא היו שינויים משמעותים באלימות מינית באוכלוסיה בעשרות השנים האחרונות מראה שעל רוב האוכלוסיה זה לא משפיע מאוד לרעה.

  השאלה האם קיימת קבוצת סיכון שבגלל הפורנו הם עלולים לבצע פשעי מין להפסיד מערכות יחסים להתחיל בהתנהגות אנטי חברתית? כלומר האם יש מיעוט שעליהם הפורנו מצית את "הרוע"?

 • שלומי  ביום 24/10/2013 בשעה 10:55 am

  פורנו מעודד הומוסקסואליות, מכיוון שהוא מדגיש את ההיבט הנשי – בין אם זה בזוויות המצלמה או בנראטיב העלילה: זה לאט לאט, מכניס את הצופה לתוך נקודת מבטה של האישה, עד שהוא למעשה מתחרמן יותר כשהוא מתרכז במיניות הגבר ממיניות האישה; ומפה, אין דרך חזרה.

  • גיל  ביום 24/10/2013 בשעה 11:02 am

   שלומי, מה שאתה כותב מופרך לחלוטין. אין שום תמיכה לתיזה ההזויה הזו.

 • אור  ביום 28/10/2013 בשעה 1:18 pm

  שלום גיל. אני תמיד שמח לקרוא את מחקריך ומצפה כל פעם לרשומה חדשה.

  אשמח אם תכתוב ותעלה עוד רשומות על הומוסקסואליות ולסביות.
  האם תעלה גם רשומות על פורנוגרפיה הומוסקסואלית?
  האם יש מחקרים שעלו בעברית על סוג פורנוגרפיה כזו?

  תודה רבה

  • גיל  ביום 28/10/2013 בשעה 1:22 pm

   היי אור, תודה רבה. האמת היא שחוץ מהמחקר הקודם שעסק בצורה עקיפה בפורנו הומואי, אני לא ממש מכיר מחקרים שנעשו במיוחד על הנושא. האם יש לך מידע על מחקרים כאלו?

   • אור  ביום 28/10/2013 בשעה 2:14 pm

    לא. קיוותי שאתה יודע. כל הנושא של הומוסקסואליות גברית ונשית בראייה אבולוציונית מאוד מעניין אותי. תודה רבה בכל מקרה ותמיד כיף ומחכים לקרוא רשומות שלך

 • Sarit Alony  ביום 10/07/2014 בשעה 8:11 am

  האם אתה מכיר את שיחת ted X של רן גבריאלי? או את המאמר הזה:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4356607,00.html

  • גיל  ביום 10/07/2014 בשעה 8:16 am

   שרית, זה בדיוק ההבדל בין הסתמכות על עדויות אישיות ומחקרים בנושא. אין ספק שיש מקרים קשים של ניצול בפורנו, או לפחות היו כאלו בעבר, אבל מכאן ועד לכל מיני מסקנות שכתובות במאמר רחוקה הדרך ולצערי זה גובל יותר בתעמולה מאשר במציאות האמפירית.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: