נשים נוטות ללבוש בגדים אדומים או ורודים בזמן הביוץ

שני נושאים שכתבתי עליהם לא מעט בבלוג התחברו לאחרונה למחקר אחד מתבקש. על הנטייה של נשים לשנות את ההתנהגות שלהן בזמן הביוץ, כזו שממקסמת את התועלת הרבייתית שלהן, כתבתי באינספור הזדמנויות בעבר ומהיבטים שונים (הגדלת טיפים אצל חשפניות, הענות לחיזור במועדוני לילה, צריכת אופנה ונעיצת מבטים בגברים יפים, רתיעה מחברי קבוצה חיצונית כאסטרטגיה למניעת אונס, הליכה בצורה שונה, ושזמן הביוץ הוא הזמן הטוב ביותר למציאת בן זוג). כתבתי גם על חשיבות הצבע האדום במשיכה מינית ונכונות לסקס וכחלק מהאבולוציה של דומיננטיות הצבע האדום. כעת, פורסם מחקר חדש שמקשר בין שתי התופעות ובודק האם נשים בשיא הפוריות נוטות ללבוש בגדים בצבע אדום.

צבע אדום מסמל רומנטיקה ותשוקה מינית, וגברים נמשכים במיוחד לנשים שלובשות אדום, אולי בגלל שאצל פרימאטים אחרים איברי המין של הנקבות הופכים אדומים או ורודים בשיא הפוריות ומסמנים שהנקבה מוכנה להזדווג. הגיוני אם כך לשער שנשים שמעוניינות למשוך גברים תלבשנה בגדים אדומים, ובמיוחד כשהן פוריות.

100 נשים שגויסו דרך האינטרנט היוו מדגם אחד. טווח הגילאים שלהן היה 18-47, עם חציון 26. בנוסף, נקלח מדגם נוסף של סטודנטיות בנות 17-31, עם חציון 19. כל הנשים בייצו באופן טבעי וחישובים של זמן המחזור שלהן נעשו כמו במחקרים קודמים. הנשים נשאלו איזו חולצה הן לובשות כרגע וניתנה להן רשימה של צבעים שונים שכללו בין השאר אדום וורוד (אם הן לבשו חולצה עם יותר מבצע אחד הן התבקשו לציין את הצבע הבולט ביותר). התשובות קובצו לשתי קבוצות. אלו שלבשו אדום או ורוד, וכל השאר. התוצאות משני המדגמים מופיעות בגרף הבא:

F1.large

הגרף מראה את אחוז הנשים שלובשות חולצה בצבע אדום או ורוד לעומת צבע אחר בזמן שיא הפוריות במחזור. 76% מהנשים במדגם הראשון ו-80% מהסטודנטיות לבשו אדום או ורוד בזמן הזה, לעומת 46% ו-32% מהנשים שלבשו צבעים אחרים בכל מדגם בהתאמה (אני לא ממש בטוח למה האחוזים בכל מדגם גדולים מ-100%, אולי בגלל שכן התאפשר לנבדקות לתת יותר מצבע חולצה אחד בתשובות שלהן). כמו כן נעשו ניתוחים סטטיסטיים שבדקו כל צבע בנפרד לעומת השאר ולא נמצא שום צבע אחר שהנשים נטו ללבוש יותר בזמן שיא הפוריות. בקצרה, נשים בזמן שיא הפוריות נטו פי 3.5 יותר ללבוש אדום או ורוד בהשוואה לנשים בזמן הלא פורה של המחזור, ולבישת צבע אדום או ורוד היו בסבירות גדולה יותר פי 3 להיות בשיא הפוריות.

התוצאות מראות אם כך שצבע אדום או ורוד הוא סממן בולט שמסמל פוריות, ונשים כנראה משתמשות בצבעים הללו למשוך גברים, גם אם הן לא מודעות לכך (כמו רוב ההשפעות של זמן המחזור). המחקר יכול גם להסביר למה גברים נמשכים לנשים שלובשות אדום באופן כללי, וזאת מכיוון שהם “יודעים” שהצבע הזה קשור לפוריות (גם אם לא תמיד זה נכון, בממוצע זה רמז שמעיד על פוריות). ההבדלים בקבוצת הסטודנטיות בלבישת בגדים אדומים לעומת צבע אחר גבוהים יותר (הפרש של כמעט 50% לעומת 30% במדגם הראשון), אולי בגלל שמדובר בנשים צעירות יותר, גיל שבו התחרות המינית היא החזקה ביותר (המאמר לא מדווח האם ההפרש מובהק סטטיסטית). בכל מקרה, המחקר הזה הוא עוד עדות לשינויים שעוברות נשים בשיא הפוריות, ולהשפעות הפוטנציאליות שלהן על גברים ואין ספק שיגיעו אחרים בעקבותיו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Eli  ביום 14/07/2013 בשעה 1:17 pm

  Another amazing phenomenon is how much the red color is popular even when the women are not in their conception time…
  Any thoughts about that?

  • גיל  ביום 14/07/2013 בשעה 1:27 pm

   כבר כתבתי בפוסטים הקודמים איך באופן כללי נשים מעדיפות ללבוש אדום וגברים מגיבים לזה. ההעדפה לנשים בשיא הפוריות לא סותרת את זה שתהיה משיכה לאדום גם בשאר הזמן, אלא רק שהיא תהיה בולטת יותר בתקופה הזו. צריך לזכור שבניגוד לפרימאטים אחרים אצל בני אדם לא רק תקופת הפוריות היא היחידה להזדווגות ולכן הגיוני שמשיכה לנשים תהיה קיימת בכל עונות השנה.

 • אהרון  ביום 17/07/2013 בשעה 12:15 am

  שאלה בבקשה: פעם בחודש, מגיע אותו יום אחד, שהסתבר לי שהוא בערך כ10 ימים לפני בוא המחזור החדש, ובו יש לי ולזוגתי 'יום שיש בו ריב', יום שבו 'יש עצבים'.
  כיוון שאני נשוי באהבה זה יותר מעשרים שנה, אני יודע שגם לא יעזור לי להגיד 'אה, הגיע היום הזה, היום שבו אנחנו רבים'.

  ברמה האבולוציונית, מה ההסבר לכך ? האם זה קשור לכך שששוב הריון לא נקלט וכך הגוף מגיב לבן הזוג בכעס ובדחייתו. ?

  תודה רבה מראש.

  • גיל  ביום 17/07/2013 בשעה 7:24 am

   אהרון, אין אפשרות להסביר התנהגות של אדם בודד ולא חשוב מה התאוריה. אני לא יכול לדעת אם זה יותר קשור לאישיות של שניכם והזמן במחזור הוא רק מקרי. בשביל זה צריך לעשות מחקר מבוקר. בכל מקרה, יש תופעה של תסמונת קדם וסתית שמשפיעה על מצב הרוח של נשים רבות אז יתכן שזה קשור לכך.

 • Shahar Rodrig  ביום 17/07/2013 בשעה 11:11 am

  גם כאן היה מעניין לבדוק תוך-נבדקית לאורך זמן (כמה חודשים לפחות) 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: