האם אנשים שגרים בסביבה ירוקה מאושרים יותר?

הקשר בין מקום המגורים לבריאות הנפשית של הבן אדם היא נושא שמעניין חוקרים רבים לאחרונה. אחת הטענות היא שעיור (או אורבניזציה) פוגמת בבריאות הנפשית של הפרט ופוגעת באיכות החיים שלו. הסיבות לכך רבות. צפיפות אוכלוסין גבוהה גורמת ליחסים בין אישיים להיות פחות אישיים ויותר מנוכרים. אנשים מרגישים אבודים ולא מיוחדים בהמון, וגם לחוצים הרבה יותר. אחד הגורמים המשמעותיים שנחקר יותר ויותר לאחרונה היא הניתוק מהטבע ומנופים ירוקים. כתבתי בעבר שני פוסטים שעוסקים בחשיבות של נופים ירוקים לבני אדם ואיך הם חלק מהתחום שנקרא אסתטיקה אבולוציונית. מחקר חדש שבודק את ההשפעות של סביבה ירוקה על בריאות הנפש של האדם נותן לי הזדמנות לחזור לנושא.

המחקר הנוכחי ייחודי בכך שהוא כולל נתונים שנאספו ממחקר אורך ענקי באנגליה שכלל יותר מעשרת אלפים נבדקים שנשאלו שאלות שונות, כולל כאלו שנוגעות לבריאות הנפשית שלהם במשך 20 שנה. בכך מאפשר המחקר לעקוב אחרי שינויים פנימיים אצל אנשים לאורך התקופה, אבל גם להעריך בצורה טובה יותר בריאות נפשית של הנבדקים שלא מושפעים מגורמים מצביים בגלל מדידות חוזרות ונשנות במשך התקופה (מחקרים חד פעמיים מושפעים יותר מגורמים כמו מצב הרוח של הנבדק בזמן שענה על שאלון). המחקר מאפשר גם לבקר על משתנים מתערבים רבים שנאספו על הנבדקים כמו הכנסה, מצב סוציואקונומי, גיל הנבדק, תעסוקה, השכלה, מצב משפחתי, מספר ילדים, שיעורי הפשיעה באיזור, סוג הבית שהוא גר בו ואפילו משך הזמן שלוקח לו להגיע לעבודה.

המחקר נעשה כאמור באנגליה וכמות הירק שנמצאת בסביבה המחייה של הנבדקים חושבה על פי מסד נתונים קיים שמחלק את המדינה לשטחים קטנים שכל אחד מורכב מ-4 ק”מ רבועים. מאגר המידע הזה מסווג בין השאר את האיזורים לפי מספר הבניינים באיזור, האם יש פסי רכבת, כמה גנים יש בו וגם מספר השטחים ירוקים. זה דומה לחלוקה לפי מיקוד שעוזרת לחוקרים להעריך את המצב הסוציואקונומי של האנשים שגרים באיזור מסוים, רק שבמקרה הנוכחי השטחים שהאיזורים מחולקים אליהם הרבה יותר קטנים, מה שמאפשר רזולוציה גבוהה יותר ויותר דיוק במדידות. כמות השטח הירוק הוגדרה על פי האחוז המצטבר של השטחים הירוקים והגנים מכלל השטח. הבריאות הנפשית הוערכה על פי שאלון שבודק מצוקה נפשית. השאלון המתוקף משמש באופם רגיל ככלי לאיבחון הפרעות שונות כמו דיכאון ומבקש מהנבדק לדווח על מצב רוחו בשבועות האחרונים. כמו כן נשאלו הנבדקים עד כמה הם מרוצים מהחיים בסך הכל.

התוצאות הראו שאכן, חיים בסביבה ירוקה היו במתאם חיובי עם מצב רוח טוב (מה שלא מעיד על פוטנציאל לבעיות נפשיות כלשהן), וגם עם שביעות רצון כללית מהחיים. המתאמים הללו מתקיימים אחרי בקרה של כל המשתנים המתערבים האפשריים שהוזכרו למעלה. כלומר, סביבה ירוקה הייתה בעלת תרומה ייחודית לרווחת נפשו של הפרט מעבר לנישואין או תעסוקה. המודל הסטטיסטי מאפשר גם הערכה של התרומה היחסית של חיים בסביבה ירוקה בהשוואה למשתנים האחרים. כך למשל, ההשפעה החיובית של סביבה ירוקה הייתה בערך שליש בהשוואה ללהיות נשוי, ועשירית בהשוואה ללהיות מועסק (בניגוד למובטל). זוהי השפעה לא קטנה, במיוחד בהתחשב בזה שגורמים אחרים כמו שיעורי הפשיעה באיזור או הכנסה לא השפיעו בכלל על הבריאות הנפשית של הנבדקים.

המשמעות של המחקר הזה גדולה. ראשית, זה המחקר הגדול ביותר שנערך שבדק השפעות של חיים בסביבה ירוקה על חיי האנשים שגרים באיזור. שנית, יש בתוצאות משהו מעודד למדי. בניגוד להרבה דברים בחיים שאין לנו שליטה עליהם כמו מציאת בן זוג או מציאת עבודה, אפשר לבחור לחיות בסביבה ירוקה. וגם אם אנחנו גרים במקום מסוים ולא יכולים לעבור ממנו, עדיין יש לנו אפשרות ללכת לפארקים או להסתובב במקומות ירוקים. להזיק זה בטח לא יזיק וכנראה יכול להשפיע רק לחיוב על הבריאות הנפשית שלנו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • נגה לביא  ביום 24/06/2013 בשעה 5:18 pm

  וואלה, איזה יופי.
  רשמתי לי!

 • אריאלה  ביום 24/06/2013 בשעה 9:29 pm

  גם למי שגר בעיר יש סביבה ירוקה. מספיק שאני מסתכלת מבעד לחלון ורואה את הצמחיה בחצר הבניין ובחצרות השכנים גם כשמדובר בבתים משותפים. וכמו שציינת יש פארקים. לא חייבים ממש ללכת ולשבת שם שעות. נחמד גם כשחולפים על פניהם. העניין הוא בזה ששמים לב אליהם והעין מחפשת אותם. גם בעיר יש דברים שמוסיפים לי אישית לקורת רוח מעבר לאפשרות הברורה של פרנסה זמינה יותר. לי עושה הרגשה טובה פשוט לראות אנשים חולפים ועוברים על פני. אולי זו מחשבה טיפשית אבל אני מרגישה שזה גורם לי הנאה.

  • גיל  ביום 24/06/2013 בשעה 9:43 pm

   בהחלט! אם תקראי את הפוסטים הקודמים בנושא תראי שנוף לצמחייה ירוקה יכולה לעשות פלאים. אפילו תמונות של נופים יכולים להיות בעלי אפקט חזק. צריך פשוט לדעת לחפש את המקומות הללו גם בעיר.

 • נעמה  ביום 24/06/2013 בשעה 10:31 pm

  מה עם תרבויות שהתפתחו, בניגוד לבריטים, באזורים קצת פחות ירוקים? מדבר, ערבה, שלג, יש הרבה נופי מולדת שהצבע הדומיננטי בהם הוא לא ירוק.
  מה בנוגע לטבע אחר? ים לא יכול לא משפיע. במדגם לא מייצג שערכתי על עצמי, כולם חוזרים רגועים יותר מהים.

  • גיל  ביום 24/06/2013 בשעה 10:42 pm

   נעמה, עשו מחקרים על אנשים שכל חייהם חיו בסביבה מדברית וגילו שגם הם מעדיפים נופים ירוקים.

   לגבי מים, בוודאי שהם משפיעים ואנשים מגלים העדפה לאוקיינוסים, נהרות וכל נוף עם מים.

   • נעמה  ביום 24/06/2013 בשעה 10:57 pm

    זה לא קצת מפתיע שאסקימוסים שלא ראו ירוק מאז שהאנושות הגיע לאנטרטיקה מעדיפים ירוק?

   • גיל  ביום 25/06/2013 בשעה 7:37 am

    זה באמת יפתיע לגבי אסקימוסים אבל לא מדובר בהם. סביר שלהם יש אדפטציות מקומיות שאולי לא מגלות העדפה לירוק. אבל אצל אנשים אחרים שרק לאחרונה בדורות האחרונים עברו לחיות במדבר, ההעדפה הזו קיימת.

 • נועה זמסקי  ביום 25/06/2013 בשעה 12:17 am

  הפוסט שלך הסתיים בנימה אופטימית ובתחושה שכל אחד יכול לבחור לחיות בסביבה ירוקה, או לחילופין, אם הוא גר בעיר, לצאת לפארק הסמוך למקום מגוריו. לצערי, אני לא שותפה לאופטימיות הזו מכיוון שככל שהאוכלוסיה גדלה לא תהיה ברירה אלא להפוך את היישובים הירוקים לערים ואת הערים לצופף יותר ויותר עד שבסופו של דבר רק למעטי מעט תהיה האפשרות לחיות בסביבה ירוקה.

  • גיל  ביום 25/06/2013 בשעה 7:38 am

   אני אכן אופטימי אבל זה נכון שלא תמיד זה כל כך קל. דווקא בארץ יחסית פשוט ללכת לפארקים כי המדינה שלנו קטנה. מה עושה מי שגר באריזונה?

   • נועה זמסקי  ביום 25/06/2013 בשעה 7:45 am

    השאלה מה יקרה בעתיד כלשהו, לאו דווקא במדינת ישראל, שבו הצפיפות האנושית תהיה כל כך גדולה עד שלא יישאר מקום לירוק, למעט בשוליים החקלאיים של הציווילזיציה.

   • גיל  ביום 25/06/2013 בשעה 8:05 am

    קשה לנבא את העתיד אבל אני חושב שאנשים מתחילים להבין שכל הצפיפות הזו לא טובה עבורם ועוברים למקומות אחרים. דווקא היום עם כל הטכנולוגיות המודרניות, לנוכחות הפיסית בערים יש פחות חשיבות. אפשר לעבוד רחוק מהבית וגם התחבורה משתפרת (לפחות בחלק מהמקומות) כך שלא חייבים לגור עם כל המאסות של האנשים)

 • שירלי  ביום 25/06/2013 בשעה 7:03 am

  אולי אנשים שמחים מעדיפים נופים ירוקים, ולכן יש יותר אנשים עם מצב רוח טוב שחיים בסביבה ירוקה?

  • גיל  ביום 25/06/2013 בשעה 7:42 am

   זה בהחלט אפשרי על פי המחקר הזה כי מדובר במחקר מתאמי ולא בניסוי. עם זאת, יש עדויות ניסויות שאת יכולה לקרוא בפוסטים קודמים שמראה את ההשפעות החיוביות של ירוק במנותק מאיפה שאדם גר וגם פה, מכיוון שנוף ירוק הוא לא הגורם הכי מרכזי לאושר, קשה להאמין שאנשים היו בוחרים מקום מגורים רק על פי הנוף כשיש גורמים יותר חשובים שמשפיעים על האושר שלהם.

   • תרצה הכטר  ביום 25/06/2013 בשעה 11:39 pm

    ההעדפה שלי היא מגורים בסביבה אורבנית. כי החיים בסביבה כזו מאתגרים וממריצים, מעניינים ומספקים מגוון של הזדמנויות לבילוי וגם חשיפה לבני אדם – אפילו אנונימיים. אין זה אומר שאינני נהנית לטייל בחיק הטבע, מדי פעם. לשאוף חמצן, להתענג על סביבה הררית ירוקה. אבל לגור שם? מדכא אותי לחשוב על זה.

   • גיל  ביום 26/06/2013 בשעה 8:31 am

    אין ספק שיש הרבה יתרונות לחיים בסביבה אורבנית. רק צריך לשים לב שלא מאבדים את הקשר עם הטבע גם בסביבה כזו.

 • תמר  ביום 26/06/2013 בשעה 11:57 am

  אז כשאומרים "סביבה ירוקה" מתכוונים לכל פיסת אדמה שהיא ירוקה, זה לא חייב בהכרח להיות שמורה טבעית, זה יכול להיות גם איזשהו פארק שהאדם יצר באמצע עיר…? אם הבנתי נכון…?

  • גיל  ביום 26/06/2013 בשעה 1:25 pm

   נכון. מחקרים מצאו שאפילו צילומים של נופים ירוקים יכולים להיות אפקטיביים אבל כמובן שעדיף הדבר האמיתי.

 • ארן  ביום 27/06/2013 בשעה 12:30 am

  האמירה הבאה היא לא ממש מדעית (מה שהופך אותה לבעייתית בבלוג הזה).

  היינליין כותב במספר ספרים שלו בערך כך: ניתן לשגע את רוב בעלי החיים אם מצופפים אותם ומביאים אותם להתפוצצות אוכלוסין, רק בני אדם עושים את זה לעצמם מרצונם.

  • גיל  ביום 27/06/2013 בשעה 6:53 am

   בוא נאמר שיש סיבות טובות לעבור לערים גדולות, אבל בדרך אנחנו מאבדים גם חלק מהיתרוונת של חיים בטבע.

 • niron1  ביום 27/06/2013 בשעה 12:59 pm

  אני חושב שהעניין הזה ברור כבר שנים רבות גם אם אינטאיטיבית. יש נסיון עיקש להכניס לתוך הערים כמה שיותר טבע, דשאים ופרחים בכיכרות, בבתי חולים ומוסדות ואפילו הבתים מתמלאים בעציצים ופרחים והמשתלות בארץ פורחות תרתי משמע..
  מבחינה אבולוציונית, אנשים שבחרו ללכת לאיזורים המוריקים הירוקים שרדו יותר מאלו שהמדבר גרם להם לחוש יותר מאושרים ולכן רובנו היום, צאצאי השורדים נהנים יותר מירוק.. מעניין לדעת האם החמצן שמשחררים הצמחים הירוקים עושה את העבודה על מצב הרוח או הצבע הירוק. אני מנחש שהצבע הירוק. בכל מקרה, אני חושב בעקבות המחקר הזה לרמות את החושים ולשים דשא סינטטי על כל הגג שלי (דירת גג) ולקבל תחושה של בית בכפר שנמצא בלב העיר..

 • daniel  ביום 28/06/2013 בשעה 6:23 am

  מה יכולות להיות הסיבות האבולוציוניות להעדפה של סביבה ירוקה?

  • גיל  ביום 28/06/2013 בשעה 8:04 am

   תקרא בפוסטים הקודמים שקישרתי. בקצרה, זו הסביבה בסוואנה שבה התפתחנו ומסמנת שפע ואיזור טוב למחייה.

 • shosh hazan grinberg  ביום 03/07/2013 בשעה 5:56 am

  יש עוד יתרון, במקום שיש עצים , אין שכנים. פחות שכנים פחות מתח.

  • גיל  ביום 03/07/2013 בשעה 7:39 am

   כתבתי על זה שצפיפות האוכלוסין משפיעה לרעה על מידת הלחץ הנפשי של האנשים, אם כי מגע מסוים עם אנשים אחרים חיוני. עניין של איזון.

 • אחת  ביום 10/07/2013 בשעה 10:58 pm

  מוזר שמשווים זאת לנישואין.

  אני רואה בנישואין – מקור מתח גדול ומרתיע. תמיד ראיתי זאת כמוסד מדכא ומהלך שהורס את היופי והטבע 🙂

  מגורים ירוקים לעומת זאת – זה באמת נשמע כמקדם אושר. כמובן בייחוד אם זה מגיע יחד עם פחות זיהום, פחותרעש, פחות מבנים שמטרידים את העין רעיונית, כמו בתי כנסת/מסגדים וכו'.

  • גיל  ביום 10/07/2013 בשעה 11:03 pm

   משווים את זה לנישואין כי אנשים נשואים מאושרים יותר באופן כללי מרווקים.

 • יניב  ביום 31/07/2013 בשעה 1:51 pm

  האם נבחן במחקר עד כמה הדוק המתאם בין מעמד סוציו-אקונומי לבין מגורים בסביבה ירוקה, ובהתחשב בזאת, הובחן בין רמת חיים גבוהה התורמת לשביעות רצון ובין המגורים לבדם בסביבה ירוקה?

  • גיל  ביום 31/07/2013 בשעה 4:19 pm

   המשתנה של מעמד סוציואקונומי בהחלט נלקח בחשבון במחקר על כל מה שמשתמע מכך.

 • yuval  ביום 24/05/2016 בשעה 8:55 pm

  יש מצב לקישור למחקר? תודה רבה

  • גיל  ביום 24/05/2016 בשעה 9:04 pm

   הקישור בפוסט.

   • yuval  ביום 24/05/2016 בשעה 9:31 pm

    תודה. יש אולי הסבר לכך שלרמת פשיעה ולגובה ההכנסה לא נמצא אפקט על בריאות נפשית?

   • גיל  ביום 24/05/2016 בשעה 9:45 pm

    אלו שיעורים כללים של האיזור. כלומר, המצב הכלכלי של אדם מסוים בהחלט יכול להשפיע אבל אם הוא גר בסביבה יותר או פחות עשירה אז זה פחות משמעותי.

   • yuval  ביום 24/05/2016 בשעה 10:15 pm

    ושאלה אחרונה בהחלט!
    מה ההערכה לגבי סיבתיות? האם היא מוצקה או שקשה מאוד להגיד?

   • גיל  ביום 24/05/2016 בשעה 10:25 pm

    תקרא את הפוסטים על אסתטיקה סביבתית ויהיה לך מושג יותר טוב על למה זה משפיע.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: