האם גברים ונשים יכולים להיות רק ידידים?

אחת השאלות הנצחיות בנוגע ליחסים המורכבים בין גברים ונשים היא האם תתכן ידידות אמיתית בין גברים לנשים, ידידות אפלטונית לגמרי, כזו שבה סקס לא מעורב? עשרות ספרים, סרטים וסדרות טלביזיה דנו בנושא בצורות שונות, החל מ”כשהארי פגש את סאלי” וכלה ב”חברים”. די ברור שגברים ונשים מפגינים יחסי ידידות נטולי סקס בפועל, אבל השאלה המרכזית היא האם הם גם לא חושבים על סקס או לא רוצים להפוך את הידידות הזו למערכת יחסים זוגית. זו שאלה שלא נחקרה הרבה ומחקר חדש מנסה למלא את הפער הזה, וגם להסביר מבחינה אבולוציונית את הנושא.

המחקר מתרכז בשאלה עד כמה מחשבות על סקס ומערכת יחסים מינית מעסיקות גברים ונשים ידידים? ההשערה האבולוציונית המרכזית היא שידידות בין המינים היא למעשה משהו מודרני שלא התקיים רוב ההיסטוריה האנושית, ולכן כיום משמשת כאסטרטגיה למציאת בני זוג או פלטפורמה לסקס, כתוצר לוואי של אדפטציות כלליות יותר למציאת בני זוג. ההנחה שידידות היא משהו מודרני לא בהכרח נכונה, אבל יש לה תמיכה אמפירית לא מעטה. בחברות ציידים לקטים למשל כמעט לא מוצאים ידידויות כאלו ומסיבה טובה. נשים מולידות ילדים בגיל צעיר יחסית וחיות לאחר מכן עם הבעל, שמצידו מנסה להגביל מאוד את היחסים של האישה עם גברים אחרים. הסיכוי שאישה וגבר בגילאי פוריות יקיימו קשר ידידות לא מיני הוא נמוך למדי וכמעט לא מוזכר בספרות האתנוגרפית.

כיום לעומת זאת, יש אינספור מפגשים בין גברים ונשים בגילאי הפוריות שאינם קשורים גנטית זה לזו. המפגשים הללו כמובן לא מיניים ברוב המקרים אבל אין זה אומר שאין מתח מיני או מחשבות על מין שנמצאות ברקע ועשויות להשפיע על היחסים האפלטוניים. אם אכן ידידות אפלטונית היא תוצר לוואי של חיים בעולם המודרני, נצפה שגברים ונשים ינסו להשתמש בידידות כפלטפורמה אפשרית לסקס וסביר שהגברים ייטו הרבה יותר מנשים להשתמש באסטרטגיה כזו. הסיבה לכך היא שגברים, יותר מנשים, מונעים מהשאיפה לסקס מזדמן וריבוי פרטנריות מיניות, מה שנושא בחובו מחיר נמוך מבחינתם במונחים אבולוציוניים (הם לא אלו שנכנסים להריון, צריכים להשקיע הרבה בתינוק אחרי הלידה וכו’). ידידות מאפשרת לאנשים לשמור על אופציות פתוחות ולהגדיל את הסיכוי ליחסי מין בעתיד, גם אם כרגע הסבירות לכך נמוכה, למשל אם בן הזוג נמצא במערכת יחסים עם מישהו אחר. מחקרים קודמים מראים שגברים הם אלו שבעיקר יוזמים קשרי ידידות עם נשים, אפילו כאלו שנמצאות במערכות יחסים עם גבר אחר (כי מי יודע מה יקרה בעתיד) ושהם גם מעדיפים נשים יפות כידידות (העדפה אבולוציונית מובהקת). לא במקרה גם קיים כנראה בהקשר הזה המושג “friends with benefits”.

החלק הראשון של המחקר הנוכחי בדק עד כמה גברים ונשים נמשכים באמת זה לזה במערכת יחסים ידידותית. 88 זוגות ידידים השתתפו במחקר (כולם סטודנטים). הם נשאלו שאלות שונות לגבי המשיכה לידיד או הידידה וכמו כן התבקשו להעריך, עד כמה הם חושבים שהידיד או הידידה נמשכים אליהם. התוצאות הראו שכצפוי, גברים נמשכים יותר מהנשים לבן המין הנגדי, וכמו כן גברים מעריכים שהנשים נמשכות אליהם יותר ממה שהן באמת נמשכות אליהם בפועל, ויותר מממה שהם סבורים שהיא נמשכת אליהם. התוצאה האחרונה צפויה בהיבט האבולוציוני של הערכת יתר שיש לגברים לגבי כוונות הנשים. עדיף לגבר לחשוב שאישה נמשכת אליו כשהיא לא, מאשר לא לחשוב שהיא נמשכת אליו בעוד היא כן, וכך הגבר מפספס הזדמנות רבייתית. יותר מזה, המשיכה של הגברים וגם הרצון שלהם לצאת לדייט עם הידידה לא השתנו כתלות באם הידידה הייתה במערכת יחסים עם גבר אחר. הנשים לעומת זאת נמשכו פחות לידיד והביעו פחות עניין בדייט עימו אם ידעו שהוא נמצא במערכת יחסים.

החלק השני של המחקר בדק האם יש הבדלים בהעדפות בגילאים שונים. לשם כך השוו מדגם של סטודנטים בגיל ממוצע 19.5 (טווח 18-23), למדגם של אנשים מבוגרים יותר בגיל ממוצע 37 (טווח 27-52). הממצאים העיקריים היו שהמבוגרים הביעו כצפוי פחות משיכה לידידים בני המין השני, בהשוואה לצעירים, אבל ההבדלים הללו נמחקו כשמדובר היה ברווקים. כלומר, אנשים בלי בני זוג רואים בידיד פוטנציאל גדול יותר לבן או בת זוג, בהשוואה לכאלו שנמצאים במערכת יחסים וגברים רווקים הביעו עניין גבוה יותר מאשר הנשים.

אז מה כל זה אומר לגבי ידידות בין גברים ונשים? הממצאים לא שוללים ידידות כזו בכל מצב, ונראה שעם הגיל וכשהצדדים נמצאים במערכת יחסים זוגית, הסיכויים לידידות אפלטונית אמיתית גוברים. לפעמים, כשמדובר בבני זוג לשעבר, כשהסקס כבר מאחוריהם ולא נמצאה התאמה זוגית, קל יותר להיות ידידים. בכל מקרה, צריך להיות מודיעם למחשבות על סקס ושיש מתח מיני בין ידידים במקרים רבים שעלולים להפריע לידידות. הנה דוגמא למחקר שדה לא רשמי שבחן את הנושא ואת ההפתעה של הנשים כשהן מגלות שידידים שלהן רוצים לשכב איתם:

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוסי דר  ביום 25/01/2013 בשעה 6:10 am

  הזמר אנריקו מסיאס אמר פעם בראיון כלשהו שהוא לא מסוגל לעבוד עם אשה בעיבוד או הפקה של שיר, כי בכל הפעמים שהוא ניסה הוא מצא עצמו כעבור זמן קצר עם האשה במיטה.

 • niron1  ביום 25/01/2013 בשעה 6:52 am

  בדיוק לסיטואציות כאלה בהם רוב הגברים מפנטזים והידידות שלהן לא קולטות.. יצרו את המושג friend zone

 • ניצן  ביום 26/01/2013 בשעה 3:17 am

  אכן לגבר הכי טוב למצוא יזיזה, הרבה סקס ומעט אחראיות.

  • גיל  ביום 26/01/2013 בשעה 9:09 am

   רק שלא כל אלו שרוצים יכולים, במיוחד שנשים לא אוהבות סוג כזה של יחסים.

 • niron1  ביום 26/01/2013 בשעה 4:21 am

  http://en.wikipedia.org/wiki/Friend_zone

 • אמיר  ביום 09/03/2013 בשעה 8:46 am

  היי גיל, איך מסיקים על סמך תשובות הנשים שעל רמת המשיכה שלהן? ניתן להשוות בין רמות משיכה, אבל מה הקשר לכך שגברים מאמינים שרמת המשיכה היא מסויימת? אין לנו שום סיבה לחשוב שהתשובות הנשיות נכונות עובדתית, במיוחד כאשר מדובר בנושא הקשור כל כך לנושאים שמייחסים לתת מודע השפעה רבה עליהם. לכן התוצאות אלו לא תומכות בהשערה שגברים מעריכים הערכת יתר (השערה שנתמכת על ידי מחקרים אחרים), ורק מחזקת בעיני את הביקורת על התחום.

  שנית, מדוע מעריכים שידידות בין המינים היא תוצר לוואי של אדפטציות כלליות למציאת בן זוג ולא אדפטציות כלליות לחברתיות? דווקא מפני שמין הוא יצר כל כך חזק אין לשייך לנושא כל תופעה הקשורה אליו, כלומר יתכן העובדה שגברים משתמשים בידידות לצורך מין לא מעידה שידידות קשורה למין אלא שניצול הזדמנויות בתחום המיני היא אדפטציה חזקה מאוד. דווקא מהתבוננות ביחסי ידידות בין המינים אפשר להבחין בכך שבעוד שחלק מהיחסים הללו הם מיניים ברמת ביטוי כלשהי, חלקם הם בבירור לא כאלה. ידידות בין המינים נשנעת רבות על טובות הנאה לא מיניות או מתקיימת בין אינדיודואלים שלא רואים אחד בשני אופציה מינית, והדוגמאות נמצאות במגוון תחומים החל מידידות לצרכים חומריים גרידא ועד לידידות מתוך רחמים או ידידות בין בני משפחה.

  אני מעריך שכיוון מבטיח יותר יהיה ניסיון לתאר ידידות בין מינית לא סקסואלית ככזאת שמכילה בהכרח יסוד של תפיסת הידיד כבן משפחה, כיוון שידידות בין מינית במשפחה הרבה יותר סבירה בהיבט האבולוציוני וכיוון שנראה שהכלל הזה אכן מתקיים לפחות במידה מסויימת.

  • גיל  ביום 09/03/2013 בשעה 8:55 am

   מה הבעייה להסיק את רמת המשיכה מדיווחים של הנשאלים? כמו כל שאלון לדיווח עצמי אולי יש פה ושם אי דיוקים אבל אם מישהי כותבת שהיא נמשכת למישהו ברמה 10 ובמקום אחר זו רמה 5 אז די ברורה ההעדפה שלה לא?

   אין לי מושג על אלו השפעות תת מודעות אתה מדבר, אבל הדברים די ברורים ולרוב מודעים בהחלט.

   לגבי למה חושבים שזה תוצר לוואי של מציאת בני זוג ולא חברתיות היא בגלל ההבדלים הברורים בהעדפות בין גברים ונשים שהברירה המינית מנבאת. אם זו הייתה אדפטציה כללית של חברתיות לא היו הבדלים ניכרים כל כך בין המינים.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: