השפעות המחזור החודשי על העדפות מיניות, הערכה של בני הזוג, הליכה ואוכל – כמה מחקרים מהעת האחרונה

בשנים האחרונות מחקרים על נשים בשלבים שונים של המחזור החודשי נעשים נפוצים ולא רק בקרב פסיכולוגים אבולוציוניים. נראה שכמעט כל העדפה או התנהגות נחקרים כדי לבדוק האם היא משתנה כתלות בזמן המחזור של האישה. סקרתי לא מעט מחקרים כאלו בבלוג, אבל מבול המחקרים ממשיך להגיע ולכן כדי להדביק את הקצב, אני מסכם בפוסט הזה כמה מחקרים מהעת האחרונה שנראים לי מעניינים.

ההגיון האבולוציוני שעומד מאחורי השינויים ההתנהגותיים של נשים בזמן המחזור קשור לעובדה שבזמן הביוץ, נשים אמורות להיות רגישות יותר לפרטנרים מיניים פוטנציאליים. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בצורות שונות, כשמצד אחד נשים מעוניינות במציאת פרטנר עם גנים טובים בזמן הזה ולכן ייטו למשל להתלבש בצורה פרובוקטיבית יותר, או לצאת יותר לבלות במקומות שהן עשויות לפגוע פרטנרים מיניים כמו פאבים, ומצד שני הן צריכות גם להזהר יותר כי הן פגיעות יותר בזמן הזה לפרטנרים לא רצויים שעלולים לכפות עליהן יחסי מין (ראו הפוסט בנושא).

המחקר הראשון נעשה על 41 זוגות שבהן האישה מבייצת באופן טבעי (כל המחקרים הם כאלו שבהן האישה לא נוטלת גלולות). המחקר רצה לבדוק האם נשים משנות את תפיסת האטרקטיביות שלהן כלפי בן זוגן כתלות בזמן המחזור. הנשים במחקר דירגו את האטרקטיביות של בן הזוג בשלבים שונים של המחזור, בנוסף, ענו על שאלות שמדדו את מידת המשיכה שיש להן לגברים זרים, האם שמו לב לגברים זרים בסביבה והאם פלריטטו ביומיים האחרונים עם גבר שאינו בן זוגן. בלי קשר, בני הזוג שלהן צולמו והתמונות שלהם דורגו על ידי 11 נשים כדי לקבל מדידה אובייקטבית של מידת האטרקטיביות של בן הזוג. מה שנמצא היה שככל שהנשים חשבו שבן זוג פחות אטרקטיבי, כך הן נמשכו אליהם פחות כשהן בשיא הפוריות, ולעומת זאת ביטאו משיכה גדולה יותר כלפי אדם זר, הרצון לפלרטט איתו או פלירטוטים בפועל. מה שמעניין הוא שהאטרקטיביות של הגבר כפי שנמדדה על נשים בלתי תלויות, גם היא ניבאה את המשיכה והפלירטוטים של בת הזוג לזרים בזמן שיא הפוריות. כלומר ניתן לסכם את המחקר כך שגברים לא אטרקטיביים נמצאים בסיכון גבוה יותר לבגידות כשהנשים שלהן מבייצות.

המחקר השני בעל מתדודולוגיה דומה נעשה על מדגם של 108 נשים שנמצאות בזוגיות. המחקר מצא שנשים שנמשכו מינית במידה פחותה יותר לבן זוגן, הרגישו פחות קירבה אליהם בשיא הפוריות, וגם היו יותר ביקורתיות כלפי כל מיני חולשות שלהם. המחקר הזה תומך בתאוריה שנשים מחפשות בני זוג עם תכונות שונות כתלות בסוג היחסים שהן מעוניינות בו. עבור קשר ארוך טווח, נשים מעוניינות בגבר נאמן ובעל סטטוס גבוה, כזה שמראה נכונות להשקיע באישה ובילדים שלהם. עם זאת, גם אם אישה מוצאת בן זוג יציב כזה, עדיין אין זה אומר שיש לו את הגנים הטובים ביותר ולכן היא עשויה לחפש גבר עם גנים טובים, לרוב טיפוס גברי יותר (עודף טסטוסטרון), סימטרי, אתלטי ובאופן כללי, יפה יותר. בניסיון להנות מכל העולמות, נשים שיש להם בן זוג והן נמצאות במערכת יחסים יציבה, ייטו יותר לבגוד עם בן זוג אטרקטיבי כזה בזמן הביוץ. האסטרטגיה לבחירת בן זוג כזה רלוונטית גם לבני זוג לטווח הקצר, שם נאמנות ומשאבים פחות חשובים לאישה.

המחקר השלישי של ניקולאס גוגן שנסקר כאן לא מעט פעמים, בחן האם נשים הולכות בצורה שונה כתלות בזמן המחזור שלהן. הרעיון הכללי הוא שנשים מעוניינות להראות מושכות יותר כשהן בשיא הפוריות וזה יכול לבוא לידי ביטוי בצורה ההליכה שלהן. 103 נשים הטרוסקסואליות שלא היו במערכת יחסים זוגית השתתפו במחקר. הנבדקות הגיע למעבדה לכאורה כדי להשתתף במחקר אחר, ובשלב מסוים התבקשו ללכת במסדרון שמוביל לחדר מסוים שם נמצא הנסיין. ההליכה הזו צולמה ללא ידיעתן ומאוחר יותר, שני גברים העריכו עד כמה היא הייתה סקסית. תוצאות המחקר הראו שנשים בשלב הביוץ נשפטו כסקסיות יותר וגם לקח להן זמן ארוך יותר ללכת במסדרון. למחקר יש חשיבות גדולה בבחינת התנהגויות לא מילוליות, והוא מראה איך שינויים במחזור משפיעים בצורות עדינות ולא מודעות על נשים.

המחקר הרביעי והאחרון בדק האם יש שינויים בהרגלי הצריכה של נשים כתלות בשלב של המחזור שבו הן נמצאות. המחקר השתמש בשיטה קצת שונה מהמחקרים האחרים, ובמקום לבדוק את הנשים בשני שלבים של המחזור (פוריות ולא פוריות) הוא עקב אחרי 35 נשים במשך יותר מחודש כך שהמידע היה מקיף יותר. הנשים מילאו יום יום סקר באתר מיוחד ששאל לגבי כמות הכסף שהן הוציאו באותו היום, על מה הן הוציאו אותו, ומידת הרצון שהייתה להן באותו היום לקנות מוצרים שונים. כמו כן הן נשאלו לגבי התנהגויות שונות ובעיקר, צורת הלבוש שלהן באותו היום. התוצאות הראו שבשיא הפוריות נשים התלבשו בצורה סקסית יותר, לבשו בגדים שמושכים תשומת לב גדולה יותר, והוציאו יותר כספים שקשורים לבגדים. מצד שני, בזמן הלא פורה של המחזור נשים אכלו יותר, קנו יותר אוכל והיו רעבות יותר באופן כללי, ממצא שעקבי עם מחקרים קודמים אבל עדיין לא ברורה הסיבה האבולוציונית לכך. אחת ההשערות גורסת שבשלב שיא הפוריות, לנשים עדיף להשקיע יותר זמן במציאת בן זוג מאשר להקדיש אותו לאוכל, בעוד כשהן לא פוריות ולא יכולות להכנס להריון, יש לנשים יותר זמן לחפש אוכל.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אלעד ברגר  ביום 04/12/2012 בשעה 1:26 pm

  מעניין, תודה.

 • הפי ליידי  ביום 04/12/2012 בשעה 1:31 pm

  מתוך מחקר על עצמי במשך שנים גיליתי שלמעשה בתקופת הביוץ אני גם יותר יפה. יכול להיות שאפילו המראה החיצוני משתנה קצת בתקופה הזו…

  • גיל  ביום 04/12/2012 בשעה 1:33 pm

   ליידי, זה בוודאות קורה. יש מחקרים שמראים שנשים יותר סימטריות (ולכן אטרקטיביות יותר) בזמן הביוץ.

 • תמר  ביום 04/12/2012 בשעה 3:23 pm

  קראתי לאחרונה בספר
  ״גברים ממאדים נשים מנוגה״
  שהתנודות ביחס של הנשים אל בני הזוג שלהן משתנה כן על בסיס חודשי אבל לאו דווקא קשור לזמן הביוץ והווסת. השאלה שלי, האם נלקח בחשבון אפשרות שישנו שינוי ביחס של הנשים אל בני הזוג שלהן אך שהשינוי נובע ממקום אחר (דעיכה של רגשות האהבה לדוגמא) ולאו דווקא בגלל המחזור?

  • גיל  ביום 04/12/2012 בשעה 4:16 pm

   הספר שהזכרת קצת ישן ואני בספק אם יש שם מחקרים מעודכנים, אם אני לא טועה מתייחסים שם לשינויים כתוצאה מתנודות הירח, מה שלא באמת קיים. בכל מקרה, יש במחקרים הללו לרוב קבוצת ביקורת של נשים על גלולות שם לא רואים את ההשפעות. אם רוצים לבדוק סיבה חיצונית אחרת, צריך לבדוק אותה באופן ספציפי אבל זה לא מערער ישירות על השינויים כתוצאה מהמחזור שלהם יש עדות ממשית.

   • פשוטה  ביום 09/05/2013 בשעה 5:05 am

    איך אפשר לדעת מהו ספר "רציני" בפסיכולוגיה אבולוציונית ומה זבל ניו אייג'י כמו מאדים ונוגה ?

    מה עם הספרים בשם "המוח הנשי" ו"המוח הגברי" ? גם שם יש המון שטויות שלא יאומנו.

   • גיל  ביום 09/05/2013 בשעה 8:24 am

    את יכולה להכנס לפוסט של ההמלצות שלי בנושא. הוא סוקר מאות ספרים טובים. הספר המוח הנשי והגברי הם ספרים מצוינים אגב, ולא הייתי פוסל אותם בלי להבין קצת בנושא.

   • פשוטה  ביום 09/05/2013 בשעה 2:56 pm

    מדוע הם מצוינים?

    הנה דוג' – הכותבת נתנה השערה לכך שאנו חיים הרבה אחרי גיל הפוריות. את הבאת את השערת הסבתא, היא הביאה את השערת הגבר הממשיך להתרבות עם צעירות.

    מה נראה לך הגיוני יותר, שגברים חיים יותר, בגלל שיש יתרון לטיפול הסבתא בהשרדות הצאצאים, או שנשים חיות יותר בעקבות גברים הממשיכים להתרבות?

    עוד דוג' – ניסוי שבו הביאו לבנות ובנים צעצועים – מכונית ובובה. ע"פ המחקר – הבנים העדיפו את המכונית והבנות התעניינו במכונית ובבובה באותה המידה. במקום להסיק שהנטיה ל"צעצועים מגדריים" וחלוקה קוטבית היא של בנים, או מקסימום להסיק שיש דבר כזה "צעצועים של בנים" אבל אין דבר כזה "צעצועים של בנות", מסקנת המחברת היתה שהבנים לומדים מהר יותר להבדיל בין "צעצועים של בנים" ל"צעצועים של בנות".

    יש עוד הרבה דוגמאות מביכות.

   • גיל  ביום 09/05/2013 בשעה 5:14 pm

    והיא אכן צודקת שגברים, לפחות בפונטציה, יכולים להמשיך להתרבות עד המוות כמעט. ההשערות כשמן הן, השערות, לא עובדות. אנחנו לא יודעים למה בני אדם שורדים הרבה מעבר לתקופת הפוריות ולכן מנסים להעלות השערות שונות.

    לגבי צעצועים, הפרשנות שלה היא אכן פרשנות אפשרית אחת לממצאים. בדברים שלך אין שום דבר שסותר אותה חוץ מהשמצות, אז אנא, נא להפסיק עם ההשמצות, כאן זה לא המקום לכך.

   • פשוטה  ביום 10/05/2013 בשעה 12:34 am

    זו באמת נראת לך פרשנות אפשרית? כל מי שסיפרתי לו על כך, פשוט התגלגל מצחוק. זו הפרשנות הכי הזויה שאפשר להעלות על הדעת.

    ובנוגע להשערות – היא הציגה זאת קצת יותר כעובדות. יש עוד דוגמאות.

   • גיל  ביום 10/05/2013 בשעה 12:52 am

    מה שקבוע זה רק הראיות בנושא. לומר שככה זה לא כי זה נראה לך בליווי הערות מזלזלות ובלי שום ראייה לפרשנות שלך לא תורם דבר.

 • רון  ביום 04/12/2012 בשעה 11:36 pm

  המתודה של הערכת אטרקטיביות על ידי בחינה בלתי תלויה של תמונות של בן הזוג נראת לי פשטנית ולא מדוייקת בלשון המעטה – נכון שאפשר להעריך אטרקטיביות על ידי תמונה אבל איזה תמונה נבחנה, כלומר תמונת פנים, תמונת תקריב, תמונת ערום וכו' ?
  בהרבה מחקרים שקשורים במיניות שתיארת בבלוג משתשמים במתודה הזו אבל לדעתי יש בה טעות יסודית: אפשר להפיק תמונה "אטרקטיבית" שתסתיר פגמים או תמונה שתדגיש פגמים.
  פתח כזה לטעות מאפשר לחוקרים להגיע במודע (או שלא) לתוצאות שרצו להוכיח – זה נכון גם למושאי המחקר וגם לקבוצת הביקורת.

  מצד שני (של המחזור) כמי שחיי מספיק שנים בזוגיות אני חושש שיש השפעה ניכרת של המחזור החודשי אצל האשה דווקא בימים של לפני הווסת וזה לא השפעה לטובה. והשאלה לפסיכולוגיה האבולציונית – למה ? דווקא לפני המחזור לריב שגם ככה האישה לא מי יודע מה במצב האטרקטיבי שלה – על פי הפסיכולוגיה האבולציונית הייתי מצפה שהאשה דווקא תכנס לתקופת ה"נחמדות" בכדי ל"החזיק" בבן זוגה כאשר היא לא במצב האטרקטיבי מבחינה מינית.

  • גיל  ביום 04/12/2012 בשעה 11:47 pm

   לא נכנסתי לזה אבל צילמו את הנבדקות פעמיים. פעם בגוף מלא ופעם רק את הפניםץ המהימנות בין השופטים מאוד גבוהה מה שאומר שכן ניתן להעריך בצורה אובייקטיבית אטרקטיביות חיצונית. לרוב משתמשים בתמונות פנים בלבד כדי לבטל השפעות כמו משקל, אבל במקרה הזה הדירוגים היו דומים.

   לגבי הצורה שבה התמונות צולמו אתה יכול לקרוא במאמר עצמו. הם צולמו בצורה אחידה ומכיוון שהנסיינים לא יודעים מה הנתונים של המחקר אז לא ממש יכולה להיות כאן הטייה.

   תסמונת קדם וסתית זו השפעה ידועה שיש לה אפילו שם PMS. היא תופעה ממשית שבוודאי משפיעה על נשים רבות אבל מכיוון שהיא לא קשורה לפוריות ההקשר האבולוציוני לא ממש רלוונטי. אתה יכול לומר שדווקא בגלל שהיא לא פורייה בימים הללו, יחסי מין זה הדבר האחרון שיעניין אותה ואולי זו דרך לדחות אותם (צריך לזכור שיש גם הרבה שונות בין נשים בהקשר הזה).

 • yohay7  ביום 05/12/2012 בשעה 12:09 am

  מרתק ועושה הגיון.
  תודה.

 • ירון  ביום 05/12/2012 בשעה 7:29 am

  רשימה מרתקת, תודה, במיוחד אהבתי את ציון העובדה החשובה שנשים מחפשות בני זוג עם תכונות שונות לפי סוג היחסים שהן מעוניינות בהן שהוא דרך אוילית לתאר דבר מה שלא מובן ובצורה אופינית.

 • niron1  ביום 07/12/2012 בשעה 2:38 am

  הגיוני ועדיין מעניין מאוד. מבחינה אבולוציונית בלבד (בלי להכנס לעניין המוסר ומצפון וכו), האם היית אומר, גיל, שמכך עולה שיש לאישה אינטרס, דחף או פיתוי, לשאת בתוכה צאצא של גבר עם גנים איכותיים (יפה, סימטרי וכו', גם אם לא השיגה כזה כבעל), כאשר האבא המגדל שלו, הוא בעל גנים פחות איכותיים אבל עם אופי נאמן ומשקיע באישה ובצאצאים וגם כזה שאינו יודע שהוא מגדל ילד שאינו שלו..? לדעתי התשובה חיובית בעולם "אופטימלי" – ( מבחינה אבולוציונית זו) שבו לאנשים אין מצפון ואין מוסר. אבל אז כאשר יוולדו ילדים עם גנים "טובים", אבל ללא מצפון או מוסר כמו אימם, לא יהיה זה הישג מבחינה אבולוציונית (חברה בה מס פרטים רב מידי ללא מוסר ומצפון נכשלת), האם כך? בנושא ה-PMS (שבה ע"פ חלק מהמחקרים נשים יותר תוקפניות ובעלות מצב רוח ירוד), אולי יש פה כלי אבולוציוני לשימור פוריות בגבר, שלא יבזבז וידלל 🙂 את זרעו לשווא ביחסים עם אישה לא פוריה, ובכדי שירבה את אונו ומירצו לתקופת הפוריות..שבאה זמן קצר אח"כ.

  • גיל  ביום 07/12/2012 בשעה 9:21 am

   בוודאי, וזה גם מה שאנחנו רואים. נשים שנשואות לאותם גברים פחות אטרקטיביים, סימטריים וכו', אבל נאמנים וטובים לאישה, ייטו לבגוד בו יותר ובמיוחד בזמן שיא הפוריות. יש לו מעט גברים שמגדלים ילד שאינו שלהם, אבל מאוד קשה להשיג על כך סטטיסטיקות מדויקות כמובן.

   • פשוטה  ביום 09/05/2013 בשעה 2:33 pm

    לדעתי נשים בוגדות במניאקים ובכאלה שדוחים אותן. אם הגבר טוב, הרבה יותר קשה לה לבגוד בו מבחינה מצ]ונית.

    לפחות לפי נסיוני, נשים בוגדות במניאקים הרבה יותר.

    חוץ מזה, גברים "טסטוסטרוניים" הם לא יותר סימטרים אלא אם כבר להיפך.

   • גיל  ביום 09/05/2013 בשעה 5:10 pm

    פשוטה, הבלוג הוא בלוג מדעי. דעתך לא עומדת במשקל שווה למחקר בתחום.

 • niron1  ביום 07/12/2012 בשעה 10:06 am

  נושא זה של גברים שמגדלים ילדים שאינם שלהם, מבלי לדעת זאת, דווקא מעניין מאוד (מטבע הדברים), ונחקר לא מעט. לפני כשנה פורסם ב-YNET, כתבה ובה סקירה על מחקר קנדי (על מה שנקרא "הונאת אבהות") ובו נמצא כי אחוז הילדים הללו נע בין 5-15 אחוז, כנראה תלוי בארץ. מחקר אחר (בריטי ) שבדק גברים וילדיהם גנטית, הראה כי 4% מגדלים ילדים שאינם שלהם, מבלי ידיעתם.
  http://genealogynotes.blogspot.co.il/2005/08/1-in-25-men-raising-children-not-their.html
  מבחינה אבולוציונית אבא המגדל ילד שאינו שלו זהו כשלון או אסון אבולוציוני עם בזבוז עצום של אנרגיה.. ולכן אולי כפי שכתבת נדמה לי בפוסט קודם הילדים יותר דומים לאבא, אמצעי עזר לאבא.., הקינאה הגברית קשה ואלימה יותר וכו.

  • גיל  ביום 07/12/2012 בשעה 10:22 am

   נדמה לי שסקרתי מחקר דומה שמראה שהאחוז כנראה לא כל כך גבוה ופחות מ10% אם כי קשה לדעת. זה גם משתנה בהתאם למעמד הסוציואקונומי והחברה. בחברות מסורתיות, האחוז כנראה גבוה יותר בגלל אי שימוש באמצעי מניעה.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: