למה נשים לא נגעלות בזמן סקס?

תחושות גועל הן תחושות טבעיות עם בסיס אבולוציוני מוצק. אנשים נגעלים מדברים שעלולים להזיק להם, כמו מאכלים רעילים או חרקים שעלולים להעביר מחלות, וגם כתבתי בעבר על איך ריחות דוחים עשויים להגביר את הרצון להשתמש באמצעי מניעה, או איך הסתכלות על אנשים חולים גורמת לתגובה חיסונית מוגברת.

סקס נראה הדבר האחרון שמעורר גועל, אבל כשחושבים על זה, סקס כולל בתוכו הרבה דברים שמגעילים אותנו בחיים היום יום. זיעה, רוק, זרע ושאר הנוזלים וההפרשות מגעילים את רובנו בחיי היום יום כשהם לא נחווים בהקשר של סקס, שלא לדבר על שלל הריחות הלא נעימים שגם יכולים להרתיע. אז איך זה שאנשים מצליחים להתגבר על תחושות הגועל הטבעיות הללו בזמן סקס? התשובה היא שהכל קשור לעוררות מינית. מאמר שפורסם לאחרונה בדק את הנושא בקרב 90 נשים בגיל ממוצע 23.

הנבדקות במחקר חולקו לשלוש קבוצות שכל אחת מהן צפתה בסרט שונה. קבוצה הניסוי צפתה בסרט אירוטי ידידותי לנשים שנועד להעלות את הגירוי המיני אצל הנבדקות. קבוצה שנייה צפתה בסרט שעסק בספורט אתגרי כמו טיפוס הרים או ראפטינג, ומטרתו הייתה ליצור תחושת עוררות שאינה מינית. קבוצה שלישית צפתה בסרט נייטרלי שהראה נופים פסטורליים מחלון רכבת.

לאחר שצפו בסרט, התבקשו הנבדקות לבצע 16 משימות שונות, רובן מגעילות בדרכים שונות. המשימות התחלקו לקטגוריות שונות של גועל. קטגוריה אחת הוגדרה כקטגוריית הגועל העיקרית וכללה משימות כמו שתיית מיץ מכוס עם חרק בתוכה (החרק היה מזויף), לנגב ידיים מנייר טישו משומש או לאכול ביסקוויט ששוכב ליד תולעת חיה (היא באמת הייתה חיה). הקטגוריה השנייה היא קטגוריית הגועל המוסרי וכללה סיכוך ויברטור בחומר סיכה בידיים חשופות (הויברטור היה נקי), נעיצת מחט בבובת וודו תוך מחשבה על האדם הכי שנוא על הנבדקת, לחבק חולצה שכביכול הייתה שייכת לפדופיל שהשתמש בה בזמן אונס, או לומר בקול “הייתי מחורמנת מאוד כשהכלב חדר אליי”. הקטגוריה השלישית היא מוסר לגבי חיות, וכללה בין השאר תקיעת סיכה בעין של פרה (אמיתית, הובאה מהקצב השכונתי), זריקה לפח של טמפון משומש (שהיה למעשה חדש ורק נצבע באדום) או החזקה למשל 5 שניות של עצם מדממת של כלב (מזויף). הקטגוריה הרביעית והאחרונה היא תחושת גועל שנובעת מזיהום. היא כללה החזקה של תחבושת ששימשה פצוע (בפועל התחבושת הייתה נקייה ורק צבועה), שיפשוף מברשת שיניים משומשת על הלחי למשך חמש שניות, או נגיעה בקונדומים משומשים (שהיה בפועל חדשים ומסוככים). הנבדקות התבקשו לדרג אחרי כל השלמת משימה עד כמה הן נגעלו ממנה.

תוצאות המחקר הראו שמעבר למשימות ספציפיות, נשים שצפו בסרט הארוטי דיווחו על תחושות גועל מעטות יותר וגם הפגינו פחות רתיעה בכך שביצעו יותר משימות, בהשוואה לאלו שלא צפו בסרט הארוטי או לקבוצת הביקורת. ההבדלים הללו היו בולטים במיוחד במשימות שהיו קשורות למין שם קבוצת העוררות הכללית שצפתה בסרט הספורט וגם קבוצת הביקורת שצפתה בנופים המתחלפים דיווחו על יותר תחושות גועל. לגבי המשימות שלא קשורות לסקס, הירידה בתחושות הגועל היו משותפות לקבוצת העוררות המינית והכללית. כמו כן, עוררות מינית גרמה לירידה החדה ביותר בתחושות הגועל של הקטגוריה המוסרית ובמקום השני הקטגוריה של הגועל מפחד של זיהום.

מסקנות המחקר הן שגירוי מיני, ולא סתם גירוי כללי, תורמים לירידה בתחושות גועל כלליות ובמיוחד כאלו הקשורות למין, מה שמסביר למה אנשים ממשיכים לקיים יחסי מין למרות כל הלכלוך המעורב בכך. מחקרים שנעשו בעבר מצאו ממצאים דומים אצל גברים. אפשר גם לסכם את מסקנות המחקר באמרתו של פרויד: “גבר ינשק את פיה של אישה בתאווה גדולה, אבל לא יסכים להשתמש במברשת השיניים שלה”.

למחקר יכולות להיות השלכות על הבנה של חוסר תיפקוד מיני. אם אישה (או גבר) לא מעוררים מינית מסיבה כלשהיא, יתכן שתחושות הגועל מועצמות יתר על המידה ומונעות אפשרות לעוררות מינית. כמו כן, המחקר מצטרף למחקרים אחרים שמראים איך עוררות מינית מקטינים הרבה עכבות שיש לאנשים במצב רגיל. למשל, גברים יגעלו פחות מלקיים יחסי מין עם בת זוג שהם לא מחשיבים כאטרקטיבית ביום יום, כמו למשל אישה שמנה (משהו שרוב הגברים נרתעים ממנו בשגרה), כשהם מעוררים מינית. כלומר, יש כאן דיכוי של תחושות הגועל בזמן עוררות מינית. מחקרים שניסו להבין את הסיבות לאונס ותקיפות מינית מצאו שלגברים הרבה יותר קשה לשלוט בעצמם בזמן עוררות מינית, או שהשיפוטים שלהם לגבי נכונות הבחורה לקיים יחסי מין משתבשים (גם שתיית אלכוהול גורמת לפחות מעצורים).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • KB  ביום 15/11/2012 בשעה 9:53 am

  מעניין לבדוק אם מתקיים גם הקשר ההפוך – כפי שקורה לעיתים קרובות בקשרים אסוציאטיביים – ז"א האם תחושת גועל מגדילה עוררות מינית.

  • גיל  ביום 15/11/2012 בשעה 9:58 am

   למה אתה חושב שהוא יתקיים? נראה שזה ידכא את העוררות. עם כבר, צריך לבדוק את התפקיד של הריחות בכל העניין ואולי להציג לאנשים את המשימות פה כשהאף שלהם סתום ולראות האם הם פחות נגעלים.

 • כRובי  ביום 15/11/2012 בשעה 7:57 pm

  רק לתקן – תועלת = תולעת…

 • רות  ביום 16/11/2012 בשעה 3:50 pm

  מחקר משונה..הוא כאילו יוצא מנקודת הנחה שיחסי מין מגעילים נשים?
  וזה לא טריויאלי נורא, שעוררות מינית (חרמנות בלשון העם) גם אצל נשים וגם אצל גברים, גורמת להם לרדת במידה מסויימת בסטנדרטים שלהם בקשר לבני הזוג מצד אחד, ולאבד שליטה מצד שני?
  זו תובנה ברמה של סרטי בנות אמריקאים
  ורק לחשוב על החוקרים מעלים רעיונות איך להגעיל אנשים..משעשע

  • גיל  ביום 16/11/2012 בשעה 4:13 pm

   לא, הוא לא יוצא מנקודת הנחה שיחסי מין מגעילים נשים אלא שמה שמעורב ביחסי מין בכלל מגעיל במצב רגיל. וכן, עוררות מינית גורמת לירידה בסטנדרטים אבל זה יותר בולט אצל גברים כנראה.

 • niron1  ביום 17/11/2012 בשעה 11:16 am

  קראתי על מחקר דומה שערך דן אריאלי וחבריו ותואר בספרו "לא רציונלי ולא במקרה", אבל על גברים. גם המסקנה היתה דומה. מבחינה אבולוציונית די ברור שזאת תהיה תוצאת המחקר, כי אם המטרה העליונה של האבולוציה היא להפיץ את הגנים הלאה לדורות הבאים, ברור שבעת אקט ההפצה, יש להשקיט כל "רעשי רקע" והפרעות לאקט כמו נוזלים מגעילים, ריחות וכו'. שבעת רגילה אכן מגעילים מסיבה אבולוציונית טובה אף היא של העדפת נקיון והמנעות מזיהומים וכו, אבל כאן אין שיקולים אלו עומדים מול החשוב מכל.. 🙂
  אבל לדעתי מחקר זה ודומיו מלמדים בכלל על טבע האדם, ועל מצבים דומים אחרים בהם רגשות סוערים מובילים להפרעה בשיקול הדעת ו/או חוסר רציונליות. יש מחקרים וספרים שיצאו בתיאור ההשפעה של חרדה או פחד קיצוני על שיקול הדעת, גם כן בגלל הפעלה של מנגון FIGHT OR FLIGHT, בעל ההגיון והשורשים האבולוציוניים הברורים. גם " Jingoism" , תחושה פטריוטית אופורית למשל של חיילים הרוצים להשיב לאוייב כגמולו ואפשר אולי לתאר כ "לשוש אלי קרב", דבר שהוא האנטיתזה של מטרה אבולוציונית חשובה – שמירה על הקיום האישי, אבל מסייעת לקיום הקבוצה שמכילה אולי יותר גנים מאשר אצל אותו אדם, (נושא שנידון בהרחבה). אני רואה בחיים מצבים של רגשות סוערים בגלל קינאה רומנטית, קינאה מקצועית ועוד מצבים של רגשות קיצוניים המביאים אנשים לתפוס לאחר שוך הסערה את ראשם, בבחינת "מה עשיתי". דעתי האישית שרגשות קיצוניים אלו, עשויים לפגוע אנושות לא רק בפרט החווה אותן, אלא הם שורשן של בעיות חברתיות ואף עולמיות כמו מלחמות..

  • גיל  ביום 17/11/2012 בשעה 11:24 am

   אין בכלל ספק שרגשות מניעית רבות מההתנהגויות שלנו ויש להן בסיס אבולוציוני. זה לא אומר שהן תמיד עובדות בצורה מדויקת, אלא יותר כמו כללי אצבע. בעולם שלנו היום קל יחסית לשבש אותן או לגרות אותן יתר על המידה. קנאה היא באמת רגש שמאוד קשה להשתלט עליו ומוביל להרבה התנהגויות הרסניות.

 • anonymous moose  ביום 23/11/2012 בשעה 7:33 pm

  "גברים יגעלו פחות מלקיים יחסי מין עם בת זוג שהם לא מחשיבים כאטרקטיבית ביום יום, כמו למשל אישה שמנה (משהו שרוב הגברים נרתעים ממנו בשגרה), כשהם מעוררים מינית"

  האם המאמר המוסגר כאן באמת נחוץ? הרי אתה יודע היטב שמושג היופי השתנה לאורך הדורות, ושהיו (ועדיין קיימות) תרבויות שבהן אנשים שמנים נחשבים ליותר מושכים. יש גם הרבה אנשים בחברה שלנו שמוצאים עניין מיני באנשים שמנים, ועוד יותר, יש הרבה כאלה שמוצאים עניין בנשים שבסטנדרטים המודרניים נחשבות שמנות (אפרופו מרלין מונרו). למה להכניס את הויכוח הזה גם כאן, איפו שאינו נחוץ, ובאופן כל כך סר-טעם?

  • גיל  ביום 23/11/2012 בשעה 7:48 pm

   אנונימי, מה בדיוק סר טעם בלציין עובדה? זה לא קשור בכלל לשינוי תפיסת היופי. עובדתית, רוב הגברים בעולם המערבי נרתעים מנשים שמנות. זה אולי לא פוליטקלי קורקט אבל זו המציאות והיא רלוונטית מכיוון שהניסויים הללו נערכו עם נבדקים מערביים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: