כסא מתנדנד משפיע על תפישת היציבות במערכת יחסים

אחד הנושאים הנחקרים בעת האחרונה ביתר שאת הוא הקשר בין מגע למחשבות ורגשות. אנשים שמחזיקים כוס תה חמה, מרגישים תחושות חמות יותר כלפי אנשים אחרים, החזקה של משקה קר גורמת לאנשים לחוש כתף קרה, החזקת חפץ כבד גורמת לנו לחשוב שאנשים אחרים הם יותר כבדי ראש ורציניים, ומי שיושב על כסא רך תופס אחרים כרכים יותר. אפילו הטייה קלה של כסא שמאלה, גורמת לאנשים להסכים במידה גדולה יותר להצהרות שמאלניות ולהפך.

מחקר חדש, שעדיין לא פורסם אבל דווח בהרחבה בתקשורת בדק איך משפיע כסא מתנדנד על התחושות והרצונות של אנשים לגבי עצמם ואחרים. 47 נבדקים רווקים השתתפו בניסוי, מחציתם ישבו על כסא שהתנדנד קלות, וביצעו את המחקר על שולחן לא יציב. המחצית השנייה ישבה על כסא יציב וליד שולחן איתן.

הנבדקים התבקשו לשפוט את יציבות היחסים של ארבעה זוגות סלבריטאים: ברק ומישל אובאמה, דיוויד וויקטוריה בקהאם, ג’יי זי וביונסה, וג’וני דפ וונסה פרדייס. הם התבקשו לדרג על סולם מאחד עד שבע עד כמה הם חושבים שבני הזוג יפרדו זה מזו בחמש השנים הבאות. בנוסף, הם התבקשו לדרג את ההעדפות שלהם לתכונות שונות שהיו מעוניינים למצוא אצל בן זוג פוטנציאלי (כאמור, כולם היו רווקים). חלק מהתכונות היו תכונות שנחשבות ליציבות מבחינה פסיכולוגית, כגון בן זוג נאמן ואמין, תכונות אחרות נחשבו ללא יציבות מבחינה פסיכולוגית וכללו למשל ספונטאניות והרפתקנות. תכונות אחרות היו נייטרליות או לא רלוונטיות מבחינת יציבות פסיכולוגית (בן זוג אוהב או בעל חוש הומור). הנבדקים התבקשו לדרג את ההעדפות שלהם בסולם של 1-7.

התוצאות הראו שהנבדקים שישבו על הכסא המתנדנד וליד השולחן הלא יציב העריכו בסבירות גבוהה יותר שהסלבריטאים יפרדו, בהשוואה לאלו שישבו על וליד הרהיטים היציבים (דירוג של 3.2 לעומת 2.5). אבל מה שיותר מעניין היה שאלו שישבו על הכסא הלא יציב, לא רק שראו יותר אי יציבות ביחסים של אחרים, אלא גם חיפשו תכונות יציבות יותר בבן או בת הזוג (ממוצע של 5 לעומת 4.5 אצל הקבוצה היציבה). ההבדל לא גדול אבל מובהק סטטיסטית.

מה כל זה אומר? שלדברים הקטנים בחיים, במיוחד לחפצים שונים, יש השפעות לא מבוטלות על המחשבות ועל ההעדפות שלנו. משקל, חום, מרקם, ועכשיו גם יציבות, משפיעים כולם בדרכים עדינות שאנחנו לא מודעים אליהן. זה אומר שכאשר לוקחים החלטות חשובות, צריך לשים לב לסביבה ולראות אם היא משפיעה עלינו ולהפך, אפשר אולי לגרום לסביבת עבודה נוחה או מתאימה יותר שתוביל להחלטות טובות יותר בחיינו.

Both comments and trackbacks are currently closed.

תגובות

 • איתמר  On 09/08/2012 at 12:57 am

  אתה קונה את המסקנות של המחקרים האלה? נשמע כמו רדוקציה רצינית ביותר לתהליכים הקוגניטיביים של בני האדם. יכול להיות שכותב המאמר ישב על ענן בזמן שכתב את מסקנותיו..

  • גיל  On 09/08/2012 at 1:06 am

   אני קונה את הממצאים אבל ספקן לגבי התהליכים המדוברים. אני חושב שעוד צריך ללמוד הרבה על המנגנונים שמובילים לתוצאות ואולי יש פה משהו נסתר ומעודן יותר שעוד לא עלו עליו.

 • איתמר  On 09/08/2012 at 1:19 am

  לדעתי האפקט הנעלם הוא הרצון של כותב המאמר להעביר את המסר שלו לגבי בני האדם.
  קראת את "ביטול האדם" ? זו הרצאה מאוד מעניינת והוא נותן דוגמאות משני ספרי חינוך, המאמר הזה גם יכל להיות מוזכר שם.
  http://www.shalempress.co.il/catalog/product.asp?id=77&catalogName=%E0%FA%E9%F7%E4

  • גיל  On 09/08/2012 at 1:28 am

   מה הקשר לזה בכלל? לא צריך לקפוץ לכל מיני מסקנות הזויות רק בגלל מחקר אחד.

   • איתמר  On 09/08/2012 at 1:59 am

    🙂
    פשוט המסקנות האלו נשמעות לי ממש מופרכות. מה הקשר בין התוכן של המטפורה לתהליכי קבלת החלטות? אם תדע שאני אדם עם עודף משקל, הטענות שלי יהיו יותר כבדות משקל? אתה חייב להודות שזה קצת מוגזם.
    אני מהמר שאם ה"מחקר" היה נעשה בשיטת דאבל בליינד, לא היה נמצא בכלל אפקט.

 • גיל  On 09/08/2012 at 8:54 am

  עובדה שמצאו קשר. כאמור, למציאות הפיסית יש השפעה על המציאות הפנימית שלך ולהפך. מדע לא עובד לפי מה שאנחנו חושבים נכון או מוגזם אלא הוא אמפירי. אם חוקרים מוצאים ממצא כלשהו אז צריך להתייחס אליו ברצינות כל עוד לא הוכח אחרת. המחקר הזה נעשה בדאבל בליינד אגב.

%d בלוגרים אהבו את זה: