חשיבות הצבע האדום כגורם משיכה מינית ונכונות לסקס אצל נשים

צבע אדום מזוהה אצל אנשים עם אהבה ומיניות. ורדים אדומים נחשבים למחווה רומנטית, ובכל וולנטיין דיי או יום אהבה, אפשר לראות בבירור שהמוצרים בצבע אדום שולטים בשוק. נשים עם שפתיים אדומות נחשבות לסקסיות יותר, וליפסטיק אדום בוהק הוא גורם רב חשיבות במשיכה מינית. גם אודם על הלחיים מגביר את האטרקטיביות במידה לא מועטה. לצבע אדום יש חשיבות אבולוציונית רבה בהקשרים שונים. כתבתי כאן על הדומיננטיות שהצבע מסמל והחשיבות שלו במאבקים תוך מיניים, אבל לצבע אדום יש גם חשיבות מיוחדת במשיכה מינית, בעיקר של גברים שנמשכים לנשים שלובשות אדום. לא מעט מחקרים על בני אדם מראים שאישה שלובשת אדום מושכת הרבה יותר מבחינה מינית, וגברים מוכנים להוציא יותר כסף בדייט עם אישה כזו. מספיק אפילו שהרקע שבו אישה מצטלמת יהיה אדום, כדי להגביר את המשיכה אליה. ברוב המקרים הגבר כנראה לא מודע להשפעות שיש לצבע האדום על המשיכה שלו לאישה, בעוד אצל אישה יש כנראה מודעת קצת יותר גדולה לכך. שני מחקרים מהעת האחרונה בוחנים את הנושא.

המחקר הראשון נעשה על ידי ניקולאס גוגן שמחקרים אחרים שלו סקרתי בעבר בבלוג. גוגן עורך מחקרים מאוד מקוריים שהרבה פעמים בודקים התנהגויות בפועל מחוץ למעבדה. כך למשל, מחקר אחד שלו שגם הוא עוסק בצבע האדום, מראה שאישה שמחפשת טרמפ ולובשת אדום תגרום להרבה יותר גברים לעצור לידה בהשוואה לאישה שלובשת כל צבע אחר. נשים לעומת זאת לא יתרשמו במיוחד מהצבע והוא לא ישפיע על ההחלטה שלהן לעצור.

ההשערה האבולוציונית לחשיבות הצבע האדום במשיכה מינית מבוססת על מחקרים בפרימאטים אחרים. שאצלם צבע אדום הוא גורם רב חשיבות למשיכה מינית של זכרים. נקבות בבונים, קופי מקק ושימפנזות, מאדימות את החזה והישבן בזמן קרוב לביוץ, מה שמסמן לזכרים שהנקבה בשלה ומוכנה להזדווג. הצבע האדום גורם לזכרים לנסות להזדווג עם הנקבות, והם גם מאוננים יותר. ההשערה היא שאותו מנגנון עובד גם אצל בני אדם, והבע אדום מושך גברים בגלל שהוא מסמן לגבר שהאישה מעוניינת בסקס או בדייט.

כדי לבחון האם באמת נשים שלובשות אדום מושכות יותר מינית, גויסו 120 סטודנטים בגיל ממוצע 19, לניסוי. הנבדקים חולקו לארבע קבוצות שוות בנות 30 איש שכל אחת מהן הסתכלה על בחורה מחייכת שלבשה חולצה בצבע שונה: אדום, ירוק, כחול ולבן. האישה בצילום הייתה אותה אישה, אבל הצבע של החולצה שלה שונה תוך שימוש בפוטושופ. הנבדקים התבקשו להעריך עד כמה היא מושכת, כמו גם עד כמה לדעתם היא מעוניינת בסקס בדייט הראשון.

התוצאות הראו שהאישה שלבשה חולצה אדומה נחשבה ליותר אטרקטיבית בהשוואה לצבעים אחרים (דירוג ממוצע של 6 לעומת 5 בצבעים האחרים בסולם של 1-9). כמו כן, בחולצה האדומה העריכו הנבדקים שהיא מעוניינת בסקס הרבה יותר מאשר עם חולצה בכל צבע אחר (6.3 לעומת 4.5). הממצאים הללו היו בלתי תלויים אחד בשני, כלומר, תפיסת האטרקטיביות של האישה לא השפיעה על הערכת הנכונות שלה לקיים יחסי מין ולהפך.

המחקר השני (מופיע במלואו ברשת) שכלל שלושה מחקרי משנה, בדק כיצד נשים מתלבשות בפועל כשהן מעוניינות בדייט. במחקר הראשון, 101 נשים בגיל ממוצע 27 חולקו לשתי קבוצות. קבוצה אחת התבקשה לענות איך הן היו מצטלמות לאתר הכרויות אילו היו מעוניינות למצוא דייט למין מזדמן, כשהשאלה החשובה ביותר התייחסה לצבע החולצה שהיו לובשות. הקבוצה השנייה נשאלה איך הייתה מתלבשת אילו היו באתר הכרויות, אבל ללא איזכור למין המזדמן. התוצאות הראו שהנשים שהתבקשו לציין את צבע החולצה שהיו לובשות למין מזדמן, דיווחו בצורה משמעותית יותר שהיו לובשות אדום, בהשוואה לנשים שרק רצו למצוא דייט באופן כללי. לא היה הבדל בין שני התנאים בכל צבע אחר, למרות שבאופן כללי נשים נטו לומר שהן ילבשו בגדים שחורים יותר מכל צבע אחר. ירוק אגב, היה הצבע הכי פחות פופולארי.

כדי לבחון האם התוצאות הללו משקפות גם התנהגות אמיתית של נשים באתרי הכרויות, 500 נשים באתר הכרות פופולארי שסימנו שהן מעוניינות במין מזדמן נבחרו באקראי ממיליוני נשים שגולשות באתר, ונבדק האם הן לובשות אדום. כמו כן, 500 נשים אחרות שהיו מעוניינות ביחסים מסוג אחר, גם הן נבחרו באקראי ונבדק מה הן לובשות כהשוואה. רק נשים שצולמו לבד בצבע בתמונה שכללה גוף מלא נכללו במחקר. התוצאות הראו שגם פה, נשים שהתעניינו במין מזדמן לבשו אדום בשיעורים גבוהים יותר מנשים שהתעניינו ביחסים מסוג אחר. לא נמצא הבדל דומה בהשוואה של כל צבע אחר.

המחקר השלישי שיחזר את הממצאים של המחקר השני בבדיקה קצת שונה. כאן, השוו החוקרים שני אתרי הכרויות, אחד שנועד למפגשים חד מיניים וחילופי זוגות, והשני שמרני יותר שמדגיש יחסים לטווח ארוך. התוצאות היו זהות למחקרים הקודמים. נשים באתר המתירני יותר נטו ללבוש אדום הרבה יותר מהאתר השמרני.

המסקנות מכל המחקרים הללו די חד משמעיות. צבע אדום חשוב לשני המינים ומשפיע על הנכונות למין מזדמן. לרוב אין בבלוג מסקנות אופרטיביות אבל הממצאים משני המחקרים הללו יכולים להוביל למסקנות פרקטיות לגברים ונשים כאחד. אם את אישה, שימי לב לבגדים שאת לובשת. אם את רוצה לשדר מיניות, חולצה אדומה תעשה את זה, לעומת זאת חולצות בצבע אחר לא. אם אתה גבר, שים לב שהמשיכה שלך לאישה בדייט מושפעת ממה שהיא לובשת ויתכן שאתה מעריך בצורה לא נכונה, הערכת יתר, את מידת האטרקטיביות שלה או הנכונות שלה לסקס רק בגלל שהיא לובשת אדום.

השימוש בצבע אדום שנשים עושות, והמשיכה לצבע הזה על ידי הגברים יכולה עקרונית להתרחש מסיבות תרבותיות ואבולציוניות כאחד. עם זאת, המחקרים האחרונים על פרימאטים ובני אדם מראים שיש לזה כנראה בסיס אבולוציוני. מחקר אחד הראה למשל, שהפנים וצבע הגוף של נשים מבייצות נעשה אדום יותר, בגלל תהליך שנקרא וסקולריזציה, שבו נוצרים כלי דם חדשים. יתכן גם שנשים לומדות (בצורה שאינה מודעת בהכרח) שגברים מוצאים אותן יותר מושכות כשהן לובשות אדום ולכן מעדיפות את הצבע הזה כדי להעביר מסר של זמינות לסקס. בנוסף, נשים שלובשות אדום מעבירות מסר גם לנשים אחרות בסביבה שהן זמינות לקשר מיני, ובכך התחרות התוך מינית הנשית מחריפה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ido2267  ביום 10/07/2012 בשעה 11:11 pm

  הייתה לי פעם מכונית בצבע אדום ולא פחות משלוש נהגים שונים התנגשו בי מאחור בפרק זמן של חצי שנה. הם כולם נמשכו אלי?

 • magusvulgaris  ביום 11/07/2012 בשעה 12:52 am

  לא רק נשים יכולות להינות מיתרונות האדום: http://www.psych.rochester.edu/research/apav/publications/documents/ElliotNiestaGreitemeyerLichtenfeldGramzowMaierLiu_RRR.pdf

  • גיל  ביום 11/07/2012 בשעה 8:18 am

   נכון, לא רק נשים. אצל גברים זה קשור לדומיננטיות שדיברתי עליה בפוסט הקודם. בכל מקרה, מכיוון שנשים הן הבררניות, הן אלו שיהנו מזה יותר וישתמשו בפועל יותר.

 • ארגמן  ביום 11/07/2012 בשעה 9:45 am

  הזכרת וסקולריזציה של נשים מבייצות. יש הגיון שאשה תהיה מושכת יותר כשהיא פוריה. אבל ציפיתי למצוא בכתבה אזכור של מחזור האשה – האם הצבע האדום שייך כאן לענייננו ?

  • גיל  ביום 11/07/2012 בשעה 10:19 am

   היי ארגמן, זה מתרחש בזמן הביוץ כך שהקשר למחזור ברור לא? או שאולי לא הבנתי למה את מתכוונת?

   • ארגמן  ביום 18/07/2012 בשעה 6:55 am

    התכוונתי שצבעו האדום של המחזור לא מגיע בתקופת פוריות. בנוסף, גם גלי חום של אשה בגיל המעבר גורמים לה להסמיק, וגם זה לא בתקופת פוריות.

   • גיל  ביום 18/07/2012 בשעה 8:44 am

    זה קשור לצבע הדם, שיש סיבות אבולוציונית אחרות למה הוא אדום (קשור לברזל וחמצן שמעביר את כדוריות הדם). אבל להסמקה כנראה כן יש קשר לנטייה שלנו לאהוב אדום אצל נשים.

 • niron  ביום 12/07/2012 בשעה 10:23 am

  אני זוכר מחקרים פסיכולוגיים שהפכו מבוקשים גם בקרב חברות מסחריות, על השפעת הצבעים על הפסיכולוגיה האנושית: צבעים המשדרים יוקרה (שחור?), צבעים המשדרים רוגע (ירוק), צבעים המשדרים שמחה והתלהבות (צהב, אדום) וכו. יש חברות שמאמצות צבעים שונים בעקבות זאת שמעונינות שהמוצר שלהם יתפס בקונוטציה מסויימת..אולי, אדום מושך כי הנשים שלובשות אותו משדרות גם התלהבות, מצב רוח טוב, וגם גברים נמשכים לנשים שמחות וחייכניות יותר מכאלו דיכאוניות? לדעתי, נשים מאוהבות, לובשות אדום יותר, וכאשר האהבה בשיאה האושר בשיאו וגם החשק המיני. קשה לדעת מה גורם לנשים ללבוש אדום, מצב הרוח הטוב או/ו המצב רוח המיני..מעניין היה באמת לבדוק מהו הקשר בין לבישת בגדים בצבע אדום ע"י נשים והחשק המיני שלהם באותו זמן. מחקר כזה יכל היה להבהיר דברים רבים, משום מה לא חשבו לחקור מה הנשים המתלבשות חושבות ומרגישות כשלובשות אדום..

  • גיל  ביום 12/07/2012 בשעה 10:27 am

   כן, זה תחום די מתפתח. שחור זה צבע קלאסי וירוק באמת יכול לדמות שללוה סטואית של טבע (אם כי כאמור, זה די מזעזע בתור לבוש). אכן, כמו שכתבתי בסוף לבוש אדום משפיע פנימית על אותן נשים והן יותר שמחות מה שמשפיע בתורו על הגברים גם. אני מניח שיחקרו בעתיד למה באמת נשים בוחרות אדום ועד כמה הבחירה הזו מודעת להשלכות.

 • הפנר  ביום 13/07/2012 בשעה 6:39 am

  זה אומר שהדוגמנית בתוך הפנס של הרמזור שמסמנת לעצור, בעצם רומזת שעדיף שלא לעצור, אלא להתקרב אליה?

  גברים עוצרים יותר טרמפים לנשים באדום, פשוט כי שמים לב לזה יותר- זה בולט בכביש, ופחות מאפשר להתעלם.

  חוצמזה, נשים באדום נראה לי הרבה יותר כמוסכמה חברתית זמנית, מאשר משהו אבולוציוני.

  • גיל  ביום 13/07/2012 בשעה 8:13 am

   אתה שוב מתעלם מכל המחקרים שמצביעים על זה שזה כן אבולוציוני. מן הסתם זה מועצם על ידי התרבות, אבל גם צבעים אחרים בולטים לא גורמים לאותו אפקט.

 • ניצן  ביום 13/07/2012 בשעה 11:23 am

  עכשו אני מבין מדוע החרדים אוסרים על נשים ללבוש בגדים אדומים.
  הם שמעו על מחקרים אלו קודם.

 • נ  ביום 13/07/2012 בשעה 8:46 pm

  הם לא אוסרים ללבוש אדום דווקא (ככל הידוע לי), אלא אוסרים ללבוש צבעים בולטים ומתבלטים ויוצאי דופן . זה יכול להיות צבעים זוהרים או בגדול כל דבר שחורג משחור/לבן/אפור.
  וגם כחלק מאידיאולוגיה אנטי-אינדיוידואלית. תמיד מבקרים דתיה בעלת "שיק" משל עצמה שהולכת באופן לא מקובל ועדיין מחשיבה עצמה כדתיה (ובעלת סממנים או שאריות מלבוש דתי).
  גם אם היא הולכת רק בלבן בוהק ומרקמים מיוחדים.
  אם אוסרים אדום, זה כי מדובר בצבע הבולט ביותר. והרי הם רכושניים כלפי הנשים.

  • ארגמן  ביום 18/07/2012 בשעה 6:53 am

   לא נראה לי שזו אידיאולוגיה אנטי אינדיוידואלית, אלא פשוט צניעות (במובן של לא להתבלט).
   זו גם לא רכושנות כלפי נשים, כי זה תקף גם לגבי הגברים.

 • נ  ביום 14/07/2012 בשעה 8:57 pm

  טעיתי. באמת לפי הקבלה – אוסרים על נשים ללכת עם אדום.

 • ניצן  ביום 15/07/2012 בשעה 10:19 am

  כמה שאלות:
  האם לג"ינגיות יש יתרון טבעי בזכות שערם האדום?

  האם בוצע מחקר שבדק איזה גוון של אדום הכי גורם למשיכה מינית , האם השינוי רציף בין גווני (אורכי גל) האדום , או שיש גוון מסוים שהוא מדליק את הגברים?

  האם תאורה אדומה גם היא מעוררת מינית?

  • גיל  ביום 15/07/2012 בשעה 10:35 am

   לגברים רבים אכן יש חיבה מוגברת לג'ינגיות וזה יכול להסביר למה. לא ידוע לי על מחקרים על גוונים שונים אבל ברוב המקרים משתמשים באדום בוהק, אם כי אפשר לראות שגם צבע ורוד מאפיין הרבה נשים. לגבי תאורה, זה אולי מסביר למה יש את רובע החלונות האדומים.

 • ע  ביום 17/07/2012 בשעה 1:53 am

  אבל ג'ינג'י הוא צבע כתום! לסוגיו. אז מה הקשר לאדום? אם כבר יש לשאול זאת על נשים הצובעות את שיערן לצבע אדום ממש. אף פעם לא הבנתי למה אנשים מתיחסים לג'ינג'יות כאדומות שיער? הרי זה שונה לחלוטין.

  אגב, מעניין שלעוורי צבעים (שרובם גברים) יש הפרעה דווקא בספקרום (אולי המילה לא ממש מתאימה) האדום – ירוק. והם רואים את האדום והירוק (שהם צבעים שונים במיוחד) כאותו צבע. מעניין אם יש לזה קשר או השפעה על הנושא.

 • ע  ביום 17/07/2012 בשעה 1:56 am

  ואותו דבר ניתן לשאול לגבי גוון העור – האם גברים מעדיפים עור עם פיגמנט אדמדם או אחר (צהבהב למשל). נראה לי לכאורה צפוי שיעדיפו גוון עור בהיר שנוטה יותר לורדרד או אדמדם מאשר בהיר צהבהב, או שחום אדמדם מאשר שחום צהבהב.

  • גיל  ביום 17/07/2012 בשעה 9:11 am

   לא, לעור יש חשיבות אחרת. עור בהיר לרוב מתקשר לפוריות ובריאות כך שצבע כהה פחות משמעותי פה.

 • נ  ביום 17/07/2012 בשעה 2:13 pm

  כן, אבל לא התכוונתי להעדפה של עור בהיר על עור שחום…
  אלא על העדפה של עור עם פיגמנט מעט אדמדם/ורדרד על פיגמנט צהוב.

  כך שגם אלה שמעדיפים בהירות, יעדיפו בהיר "ורדרד" וגם אלה שאוהבים שחומות יעדיפו שחום "ורדרד" מאשר פיגמנט צהוב..

  • גיל  ביום 17/07/2012 בשעה 2:16 pm

   לא חושב שיש העדפה כזו. זה שיש העדפה לאדום לא אומר שבכל מקרה היא תבוא לידי ביטוי.

 • נ  ביום 17/07/2012 בשעה 2:17 pm

  ולפני 100 שנה, החליטו באירופה שכחול זה נשי ואדום/ורוד זה גברי…
  מהסיבה שאדום שווה "דומיננטיות" וכחול שווה שקט ועדינות.

  לא שזה סותר את הטיעונים, אבל זה אכן עניין מאוד תרבותי.

 • עידן  ביום 31/07/2012 בשעה 2:00 am

  גיל, עוד טענה שמחזקת את המחקר (לגבי נשים וגברים שלובשים אדום כאחד) היא שמשום מה יש לצבע האדום קשר ישיר לסטטוס High Value (המונח המוכר מפסיכולוגיה ומפסיכולוגיה אבולציונית בפרט) אנחנו מתוכנתים לחשוב שאנשים שלובשים אדום הערך שלהם יותר גבוה ולכן אנחנו נמשכים עוד יותר אליהם, לפני כמה שנים קראתי על מחקר שמחזק את ההשערה הזאת.

  • גיל  ביום 31/07/2012 בשעה 2:03 am

   כן, נדמה לי שקראתי את המחקר בזמנו. השאלה היא אם הקישור לסטטוס ישיר או שפשוט זה עוד תוצאה של השימוש באדום.

 • ניצן  ביום 06/08/2012 בשעה 10:48 am

  למלצריות משלמים יותר טיפים אם הם לובשות אדום
  עוד אישוש למחקר שרשמת
  בקישור:
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/392/804.html?hp=1&cat=352

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: