מדוע החשק המיני של נשים עולה לקראת סוף שנות ה-20 לחייהן?

אתמול התפרסמה כתבה במוסף 7 ימים של ידיעות אחרונות שעסקה במיניות ואורגזמה הנשית. במסגרת הכתבה מופיע ראיון קצר איתי שעוסק בליבידו הנשי (קצת מתחת לתמונה של מג ראיין מזייפת אורגזמה מהסצינה האלמותית ב”כשהארי פגש את סאלי”). אני רוצה להרחיב קצת על המחקר שהזכרתי שם כי זה מחקר מעניין למדי שמציע תאוריה אבולוציונית חדשנית בנוגע לשינויים בחשק המיני של נשים (בניגוד למשתמע מהכתבה המחקר הזה לא שלי אלא של תלמידת מחקר של דיוויד באס).

המחקר מופיע במלואו ברשת כך שאתם יכולים להתרשם ממנו ישירות בעצמכם. נקודת המוצא של המחקר נוגעת לעובדה די ידועה בקרב חוקרים וסקסולוגים והיא שנשים משנות ה-20 המאוחרות שלהן ועד אמצא שנות ה-40 לחייהן חוות את החשק המיני הגבוה ביותר ומעוניינות בסקס יותר מבכל תקופה אחרת בחייהן. למה דווקא אז? הרי נשים עשויות להכנס להיריון מרגע התחלת הווסת (ואפילו לפניו). לאורך ההיסטוריה האבולוציונית שלנו גיל התחלת הווסת הוא אי שם בתחילת גיל העשרה בממוצע (בעולם המודרני הוא יורד בהתאמה בגלל סיבות שונות כמו השמנת יתר או הורמונים). כלומר, לנערות ונשים צעירות יש בערך 10-15 שנים עד שהן מגיעות לשיא החשק המיני שלהן. למה זה לא מגיע לשיא מוקדם יותר?

כמה עובדות שאולי יעזרו להעמיד את הדברים בהקשר המתאים. נשים בגילאים 16-27 נמצאות בשיא הפוריות שלהן מבחינה פיסית. כלומר, בגילאים הללו הכי קל לאישה להכנס להריון (ויש לה גם את הפוטנציאל ללדת הכי הרבה ילדים במהלך חייה). מסוף שנות ה-20 ובהתמדה, קשה יותר לאישה להכנס להריון. התאוריה שמוצעת במאמר היא שבגלל שיותר קשה להכנס להריון בגילאים הללו, מה שמחייב ניסיונות רבים יותר, נשים פיתחו אדפטציה פסיכולוגית שמעלה את החשק המיני שלהן מכיוון שעם יחסי מין מרובים יותר הסיכויים להרות גדלים. בכלל, הידיעה שהפוריות הנשית מסתיימת בגיל מסוים, לקראת סוף שנות ה-40 בממוצע, מדרבנת נשים ללדת לפני שחלון הפוריות נסגר.

כדי לבחון את הנושא בדקו החוקרים את הנטייה של נשים בגילאים שונים לרצות סקס, וגם בדקו את הפנטזיות המיניות שלהן מכיוון שיש קשר (אם כי לא מוחלט) בין פנטזיות מיניות ויחסי מין בפועל. המחקר נעשה אונליין ובצורה אנונימית לחלוטין. 827 נשים השתתפו במחקר בגילאים 18-65 והן חולקו לשלוש קבוצות: 18-26, 27-45, ו-46-65, עם 525, 222, ו-51 נבדקות בכל קבוצה בהתאמה. 528 מהנשים היו במערכת יחסים ול-661 מהן לא היו ילדים. 125 נבדקות שאינן הטרוסקסואליות לא נכללו בניתוח כך שהמדגם בפועל היה קטן יותר.

תוצאות: בממוצע, נשים בגילאים 27-45 דיווחו על חשק מיני גדול יותר ויותר פנטזיות מיניות משתי הקבוצות האחרות. כמו כן, הפנטזיות המיניות שלהן היו אינטנסיביות יותר. ממצא מעניין נגע למושא הפנטזיות המיניות בקרב הנשים שהיו במערכות יחסים. נשים בקבוצת הגיל הצעירה נטתה לפטנז יותר על בן הזוג הקיים, בעוד נשים בשתי הקבוצות האחרות נטו בצורה שווה לפנטז על בן הזוג או על מישהו אחר.

לגבי יחסי מין בפועל, נשים בגילאים 27 ומעלה (בשתי הקבוצות) נטו לקיים יחסי מין יותר מהנשים בקבוצת הגיל הצעירה. בנוסף, נשים בקבוצת הגיל 27-45 דיווחו שהן מוכנות לשכב עם בן זוג חדש אחרי הכרות של חודש, שבוע ויום, הרבה יותר מהנשים בקבוצות האחרות.

הממצאים תומכים בהשערות שנשים שחוות ירידה בפוריות מעוניינות יותר וגם בפועל מקיימות יחסי מין לעיתים קרובות יותר מנשים אחרות. זה ממצא מפתיע למדי מכיוון שנשים בגיל צעיר (סוף שנות העשרה, תחילת שנות ה-20) אטרקטיביות יותר בממוצע ויש להן כנראה יותר הזדמנויות לקיים יחסי מין (מזדמנים או בקשר מחייב). המחקר הזה הוא מחקר ראשוני למדי וצריך לכן לקחת את התוצאות בערבון מוגבל ולראות אם הממצאים משוחזרים במקומות אחרים. בכל מקרה, זו דוגמא טובה לאיך מנסחים השערה אבולוציונית שמבוססת על תופעה ביולוגית מתועדת היטב, ואיך בודקים אותה בפועל. גם לא כל ההשערות אוששו (נשים בקבוצת הגיל האמצעית פינטזו על הגבר שאיתו הם במערכת היחסים במידה שווה כמו שהן חשבו על גבר זר).

ישנם גם הסברים אלטרנטיביים לממצאים במחקר ובראשם הקשר האפשרי בין הניסיון המיני לפנטזיות מיניות. נשים צעירות חסרות ניסיון מיני נוטות באופן כללי לפנטז מינית פחות. עם זאת, קשר כזה אינו מסביר למה הנשים הצעירות מעוניינות פחות וגם חוות פחות יחסי מין. גם החלוקה לקבוצות גיל מעט גסה מדי למרות שהיא מקובלת במחקרים מהסוג הזה והייתי מעדיף להשתמש במשתנים רציפים. לסיכום, מחקר חביב שעוד נתונים ועוד מחקרים יאירו את כל הנושא בצורה ברורה יותר בעתיד.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • דני מר"ג  ביום 31/12/2011 בשעה 4:13 pm

  אני מבין ש 27 עד גיל 45 זה הגיל של חשק מקסימלי.
  אבל זה טווח די רחב .
  מהי נקודת המקסימום בתוך טווח זה ככל הידוע לך ?

  אגב , מאמר מאוד מעניין 🙂

  • גיל  ביום 01/01/2012 בשעה 12:31 am

   זה באמת טווח רחב והמאמר לא מפרט בתוכו. אלו פשוט קטגוריות מקובלות לחלוקה אבל אני מסכים שרצוי לתת קצת יותר פירוט.

 • אפרת  ביום 01/01/2012 בשעה 12:21 pm

  מעניין 🙂

  רציתי להוסיף, שההיגיון הפשוט לכל פרט ופרט עובד באותו כיוון עם ההשערה האבולוציונית.
  כפי שאתה כותב, "נשים בגיל צעיר (סוף שנות העשרה, תחילת שנות ה-20) אטרקטיביות יותר בממוצע ויש להן כנראה יותר הזדמנויות לקיים יחסי מין (מזדמנים או בקשר מחייב)". כיוון שהן יודעות שהן אטרקטיביות ושיש להן שפע הזדמנויות, הן יכולות להיות בררניות יותר.

  עוד יכולות לעבוד באותו כיוון כל מיני נטיות פסיכולוגיות או חברתיות, נניח בתולות שרוצות "לשמור את עצמן" (אם כי אני לא יודעת אם עדיין התופעה קיימת בימינו).

  אבל הנתון המפתיע ביותר הוא כמובן 125/827=15% נשים לא-הטרוסקסואליות. באמת יש כל כך הרבה לסביות וביסקסואליות?!

  • גיל  ביום 01/01/2012 בשעה 2:44 pm

   אפרת, אני מסכים שהן יותר בררניות אבל אל תשכחי שיש להן גם יותר מחזרים כך שזה מאזן. השאלה היא למה הן רוצות ועושות פחות סקס.

   הנתון של ההומואים והלסביות באמת מפתיע. לרוב יש אחוזים נמוכים יותר. יכול להיות שזה בגלל שליקטו חלק מהנתונים בקרייגליסט מה שמשפיע בצורה כלשהיא על הנתון הזה.

   • אפרת  ביום 01/01/2012 בשעה 10:44 pm

    ההיגיון של "יותר מחזרים = פחות סקס" נראה לי ברור. אולי בגלל שאני בחורה והייתי במצב הזה? בחורה צעירה יודעת שבאופן כללי גברים הם כמו אוטובוס 🙂

    גברים נמצאים בתמונת הראי של המצב: יש להם פחות הזדמנויות, והם יותר נוטים לנצל אותן.

    לא בטוח שהאבולוציה הזאת היא גנטית, כי יש הרבה גורמים שפועלים באותו כיוון. היא בטוח עובדת.

   • גיל  ביום 02/01/2012 בשעה 12:27 am

    את יכולה להסביר לי את ההגיון של יותר מחזרים פחות סקס? האם המבחר הרב מבלבל אותך?

   • אפרת  ביום 02/01/2012 בשעה 1:44 pm

    יותר מדוייק, "שפע מחזרים = פחות רצון לסקס". זה לא מבילבול, נשים צעירות פשוט לא חוששות לפספס הזדמנויות כי יש להן כל הזמן הזדמנויות נוספות.
    זה כאילו שהגברים נמצאים בכלכלה הסובייטית מהבדיחות – אם יש סחורה בחנות, כדאי להם לקנות מהר כי אולי מחר לא יהיה. הנשים האטרקטיביות חיות בחברת השפע ויכולות לקנות מה וכמה שהן רוצות – אבל כדאי להן לשמור על הכסף…

    גם המאמר עצמו מזכיר: עבור נשים סקס הוא מסוכן, הרבה יותר מעבור גברים. גם מהבחינות האבולוציוניות (גנטיות ו/או חברתיות) וגם באופן אישי.
    למשל, ברמה הפיזית, גברים מצפים להנות מסקס כמעט כל פעם. נשים לפעמים לא נהנות, ולפעמים ממש סובלות. לכן מבחינת הנשים (בהכללה ובממוצע) יש עלות לסקס, יותר מאשר מבחינת הגברים.

   • גיל  ביום 02/01/2012 בשעה 1:50 pm

    אבל גם אם נקבל את ההסבר שלך זה לא מסביר למה נשים צעירות ירצו בפחות סקס גם אם אולי לא יעשו ככה בפועל. הן אולי יותר בררניות מעודף מחזרים אבל זה לא אמור להפחית את הרצון שלהן.

    החלק השני שכתבת נכון אבל זה נכון לכל הנשים. זה בעצם מסביר למה נשים באופן כללי בררניות יותר מגברים.

   • אפרת  ביום 02/01/2012 בשעה 10:48 pm

    אולי באמת זה משהו שרק נשים יכולות להבין 😉

    ברצינות, אני לא בטוחה שניתן באמת למדוד בשאלון את ההבדל בין רצון לבין מה שעושים בפועל.

   • גיל  ביום 02/01/2012 בשעה 11:38 pm

    אולי, אבל עובדה שכן הצליחו להפריד ביניהם. כלומר, לא כל מי שהביע רצון לקיים יחסי מין אכן עשה את זה בפועל ולהפך..

 • אנה  ביום 02/01/2012 בשעה 3:05 am

  האם לקחו בחשבון פרמט של ילדים, כלומר האם יש לאותן נשים בגילאי 27-45 והאם יש קשר בין הרצון שלהן לקיום יחסי מין לבין היותן כבר אמהות? שהרי, אם אין הבדל ברצון לקיים יחסי מין בין נשים אמהות לנשים לא אמהות, ההשערה והממצאים לא מדוייקים

  • גיל  ביום 02/01/2012 בשעה 3:10 am

   כן, למיעוט מהנשים היה ילדים אבל תוצאות הניתוחים הסטטיסטיים היו זהות בין אם לאישה היו ילדים או לא.

 • אנה  ביום 02/01/2012 בשעה 3:13 am

  מעניין, תודה

 • דברים שקרו באמת  ביום 04/01/2012 בשעה 2:18 am

  מעניין מאוד. תודה. נדמה לי שאני אלך לירות לעצמי בראש עכשיו (בת 27)

 • אריאל גרייזס  ביום 04/01/2012 בשעה 10:33 am

  עד כמה שאני יודע, השיא המיני של גברים מגיע בגיל 18 בערך. איך זה מסתדר עם התיאוריה?

  • גיל  ביום 04/01/2012 בשעה 12:58 pm

   אני לא יודע עד כמה זה נכון, וגם אם כן, אני חושב שהתנודות אצל גברים גדולות יותר. אתה יכול לראות את זה שאם יש מישהי מושכת הטסטוסטרון עולה. כלומר, קל לספק אותנו הגברים עם הבחורה הנכונה.

 • אוף  ביום 24/01/2012 בשעה 4:10 am

  אני מרגישה דווקא ירידה בחשק המיני. לא שפעם הוא היה משהו. המראה נשאר באותו גיל (מבחינת הגברים) והחשק שלי יורד ויורד ויורד.

  אולי זה באמת קשור למצב שבו יש הרבה הזדמנויות, כפי שאפרת כתבה.

 • אוף  ביום 24/01/2012 בשעה 4:15 am

  רק אצלי החשק יורד עם הגיל.
  מבחינת הגברים (לטעמם) אני באותו הגיל כמו לפני עשור והחשק רק הולך ויורד ויורד ויורד..

  אגב, קשה לי להאמין שהצעירות באמת מפנטזות על הגבר שאיתן. שקרניות.

  • גיל  ביום 24/01/2012 בשעה 8:52 am

   אוף, מקובל בבלוג לשמור על תרבות דיון. אין צורך לקרוא לאחרות שקרניות רק כי הן חוות דברים שונים משלך. תזכרי שבסופו של דבר מדברים על ממוצעים והעובדה שאת חווה דברים בצורה שונה לא מבטלת את החוויה של אחרות. יש כמובן סיבות שונות שהחשק המיני יורד ואני לא יכול לומר למה זה כך אצלך, אבל אם זה דבר שחשוב לך, יש כל מיני דרכים להעלות אותו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: