האינסטינקט האבהי: שינויים הורמונליים שגברים עוברים בקשר זוגי ואחרי לידת ילד

רבות נכתב על האינסטינקט האמהי, החל בשינויים ההורמונליים שגורמים לאישה לרצות בהולדת ילדים, המשך בשינויים שעוברים עליה בזמן ההריון, וכלה בתחושות שלאחר הלידה כלפי הרך הנולד. מעט נחקר מה עובר על גברים, הרבה מזה בגלל שגברים הם לא אלו שמקבלים מחזור ולא אלו שנכנסים להריון. ההנחה במשך שנים, במידה רבה של הגיון יש לומר, היא שהשינויים ההורמונליים שגברים חווים מינוריים יחסית לנשים בגלל השוני במערכות האנטומיות. בשנים האחרונות יש שינוי במגמה ויש יותר ויותר מחקרים על שינויים הורמונליים בקרב גברים. מחקר חדש בדק שינויים כאלו בהורמון הטסטוסטרון.

אצל יונקים זכרים, הורמון הטסטוסטרון חשוב להתפתחות ולתחזוק תכונות רבות הקשורות לרבייה ובחירת בת זוג. גברים עם רמות גבוהות של טסטוסטרון הם בעלי מראה שרירי יותר, עם ליבידו חזק יותר, תחרותיים יותר, אגרסיביים יותר, יהיו בעלי מספר פרטנריות מיניות גבוה יותר, וגם ייטו לבגוד יותר בהשוואה לגברים בעלי טסטוסטרון נמוך. אצל יונקים רבים רמות הטסטוסטרון משתנות בהתאם למצב הדייטים שלהם. כשהם מחפשים בנות זוג, הרמות גבוהות, וכשהם נמצאים במערכת יחסים זוגית ובעיקר כשיש להם צאצאים, רמות של ההורמון יורדות. האם דבר דומה מתרחש גם אצל בני אדם?

בשביל לבדוק את הנושא נערך מחקר אורכי (longitudinal), כזה שעוקב אחרי נבדקים במשך תקופה ארוכה, במקרה הזה שנים. מחקרים מהסוג הזה מאפשרים לעקוב אחרי שינויים אצל אותם אנשים במשך שנים וכך לנטרל משתנים מתערבים או הסברים חלופיים כשמשווים קבוצות גיל שונות של אנשים שונים בו זמנית. מחקר אורכי מבטל חלק גדול מהשונות הבין אישית כי כל אדם מהווה השוואה לו עצמו.

הנבדקים במחקר הגיעו ממחקר אורך גדול יותר שהתחיל עם תינוקות שנולדו לפני כמעט 30 בפיליפינים ושבמחקר הספציפי הזה עקבו אחריהם מגיל 21 עד גיל 26. משתנים דמוגרפיים שונים נאספו על הנבדקים בנוסף לבדיקת רמת הטסטוסטרון בכל אחת מהשנים. בסך הכל השתתפו במחקר 624 גברים.

מהשוואות רמות הטסטוסטרון בשתי נקודות הזמן נמצא כי באופן כללי, חלה ירידה טבעית ברמת הטסטוסטרון של הגברים, מה שצפוי עם עלייה בגיל. ממצא שלא ממש קשור אבל עדיין מעניין היה שגברים עם רמות טסטוסטרון גבוהות יותר בגיל 21 היו בעלי השכלה גבוהה יותר בגיל 26. בקשר לזוגיות והשקעה הורית נמצאו הממצאים הבאים: רווקים עם רמות טסטוסטרון גבוהות בגיל 21 היו בעלי סיכוי גבוה יותר להיות בקשר זוגי בגיל 26 והיו להם בגיל המאוחר רמות טסטוסטרון נמוכות יותר ברמות של בין 26%-34% בהשוואה לרווקים. יותר מכך, מאלו שהיו בקשר זוגי וגם אבות לילדים, רמות הטסטוסטרון היו הנמוכות ביותר. ככל שלהורה היה ילד צעיר יותר, ילד בגיל פחות משנה, כך הרמות היו נמוכות יותר, וככל שהורה בילה זמן רב יותר עם הילדים שלו, כך הטסטוסטרון שלו היה נמוך יותר. כל זה תוך בקרה על משתנים שונים כמו הפרעות שינה ולחץ נפשי.

התוצאות הללו תומכות בהשערה שלטסטוסטרון יש חשיבות במציאת בת זוג (ורמות גבוהות נותנות יתרון), ובאופן כללי מחזקות ממצאים קודמים שמראים על קשר בין טסטוסטרון למציאת בת זוג והצלחה רבייתית. מה שמיוחד במחקר הנוכחי הוא שהוא הראשון להראות שברגע שהמטרה הרבייתית מושגת אחרי מציאת בת זוג ועוד יותר אחרי לידת ילדים, רמות הטסטוסטרון יורדות. התוצאות הללו גם מסבירות למה אצל גברים שלא חווים ירידה בטסטוסטרון אחרי נישואין סובלים מבעיות רבות יותר עם בת הזוג וגם נוטים להתגרש יותר. מסיבה כלשהיא, גברים מסוימים ממשיכים לחשוב ולהרגיש (מבחינה הורמונלית) כאילו עדיין אין להם עדיין בת זוג, מה שמשפיע על חיפוש אקטיבי של בנות זוג מחוץ לקשר הזוגי הקיים. כמובן שהקשר בין המשתנים יכול להיות הפוך וחוסר שביעות הרצון מהקשר הקיים עשוי להוביל לרמות טסטוסטרון גבוהות.

ההסבר האבולוציוני לממצאים די ברור: גברים מתרכזים קודם כל במציאת בנות זוג והטסטוסטרון עוזר להם בזה. ברגע שיש להם כבר בת זוג אין ברמות גבוהות של טסטוסטרון צורך ולכן יש ירידה גדולה בהורמון. האדפטציה הניאו-אנדוקרינית הזו מצביעה גם על החשיבות הגדולה שיש להשקעה הורית גברית אצל בני אדם, משהו שהתפתח במהלך האבולוציה של ההומינידים. אחת התאוריות המקובלות לגבי בני אדם היא שאנחנו מונוגומיים סדרתיים. כלומר, אנחנו מתחברים לבן או בת זוג קבוע לתקופה מסוימת ואז עוברים לבן זוג אחר. גברים ייחודיים למדי בהשקעה ההורית הגבוהה מצידם ובתמיכה אקטיבית בגידול ילדים. זה אולי נראה מובן מאליו עבורנו שגברים צריכים להשקיע בילדים אבל אצל רוב היונקים אין השקעה שמתקרבת לזה.

יש גם למחקר הזה השלכה מעניינת על הבריאות של גברים נשואים. מחקרים רבים מראים שגברים נשואים נוטים להיות בריאים יותר מגברים לא נשואים וניתנו הסברים שונים לממצא הזה. המחקר הזה מצביע על אפשרות נוספת: כמויות גבוהות של טסטוסטרון משפיעות על הסיכוי לחלות במחלות שונות כמו סרטן הערמונית, ולכן גברים רווקים יהיו בסיכון גבוה יותר. גבר שנמצא בקשר זוגי רוב תקופת הפוריות שלו יכול להפחית לפיכך חלק מסיכוני הבריאות הללו.

Both comments and trackbacks are currently closed.

תגובות

 • הפנר  On 30/09/2011 at 3:12 pm

  האם אפשר להזריק את ההורמון הזה לגברים לא נשואים כדי שיתחתנו? הורים פולנים הם שוק לא מבוטל של זה. האם נשים יכולות לכפות על גברים לעבור מדידה של ההורמון הזה, כדי לבדוק אם הגבר מרוצה מהן?
  האם גם לנשים יש מדדים פיזיולוגים שבודקים עד כמה האישה מרוצה מבן זוגה?
  אם הגבר מאמץ ילד- האם ההורמון הזה ברמה גבוהה או נמוכה?
  מה הרמה אצל הומואים בזוגיות, הומואים בודדים, והומואים שאימצו ילד?
  יש ים של שאלות מעניינות על זה. נראה שכולן מוציאות את האישה פחות רע מהגבר. זה כאילו שחיפשת לפצות נשים על המחקרים עם האונס? מפחידים יכולים להיות הפוסטים שלך. אתה צריך איזה רגולציה שתאפשר לך לפרסם רק מה שיש לך היתר :-).

  • הפנר  On 30/09/2011 at 3:12 pm

   יו, פעם ראשונה שאני הראשון.

   • אריאל  On 02/04/2012 at 3:09 am

    חבל שאתה שני דווקא, ובנוגע אליך הפנר, עדיף שלא להתחתן מאשר ללכת לייעוץ זוגי כל החיים ולהיפרד לאחר מכן, אף אחד לא חייב להתחתן למרות שלא טוב האדם לבדו.

  • גיל  On 30/09/2011 at 5:05 pm

   אני לא יודע אם זה יגרום להם להתחתן, אבל כמה זריקות של טסטוטסרון צריכות להכניס אותם ישר לתחרות עם גברים אחרים על תשומת הלב של נשים. זה אגב לא מדד של כמה הגבר מרוצה, חשוב להבחין אלא הורמון מין שיש לו בין השאר תפקיד במציאת בני זוג. אין לי מושג לגבי הומואים זו שאלה טובה.

   • הפנר  On 01/10/2011 at 8:46 am

    אם גבר לא מרוצה מחיי הנישואין שלו, אז רמת ההורמון שלו כנראה צריכה לא לרדת אחרי הנישואין, לא?

   • גיל  On 01/10/2011 at 9:15 am

    אפשר להסתכל על זה משני הכיוונים. מצד אחד, היא לא צפויה לרדת כי אז הוא כאילו עדיין בתחרות ומחפש נשים אחרות. מצד שני, לא כל מי שלא מרוצה מהנישואין באמת מחפש לצאת מהם ואז במקרה כזה הרמה תשאר נמוכה.

  • אחת  On 12/04/2012 at 12:04 pm

   הפנר, איך זה בדיוק מוציא את הגברים רע ואיך זה בדיום מפצה נשים על המחקרים ההם?

   בכל מקרה, כל ההנחות במאמר כבר ידועות, אבל אזכיר שוב – אין לאישה שום צורך פיזי או שינוי הורמונלי שגורם לה לרצות הריון…וגם אותו "שינוי" שמדברים עליו כביכול..הוא משהו שקורה לנשים לקראת גיל 40..וגם הוא כמובן לדעתי מדומיין..פשוט דמיון פורה וכניעה לסביבה. אין לאישה שום צורך בהריון או בילדים.

   • גיל  On 12/04/2012 at 12:25 pm

    אחת, זה לא ממש מדויק מה שאת אומרת. האינסטינקט האימהי כן גורם לנשים רבות לרצות ילדים ולהיות בהריון. אם לאישה לא היה שום צורך בהריון או בילדים היו הרבה יותר נשים שלא רוצות ללדת ילדים, או שהיית מוצאת תרבויות כאלו. סטטיסטית, המספר זניח יחסית ואי אפשר להסביר את זה רק על ידי השפעות סביבתיות.

 • גיל  On 30/09/2011 at 9:00 pm

  אגב, זה לא מקרה שאתה ראשון כי הפוסט כבר פורסם כמה ימים ואף אחד לא הגיב אליו. אולי זה בגלל החג ואולי זה בגלל הנושא שלא נתפס כבעייתי. זה מעלה גם קצת תהיות בקשר ללמה אנשים מגיבים לפוסטים מסוימים אבל לא לאחרים.

  • מהגג  On 02/10/2011 at 3:40 am

   רק בגלל החג.
   למי יש כח לקרוא כתבות מדעיות מעמיקות אחרי ארוחה ממלאת עם המשפחה?

 • עדי סתיו  On 01/10/2011 at 5:39 am

  מה לגבי שינויים הורמונליים בזמן ההריון? האם הטסטוסטרון יורד כבר בזמן ההריון או רק לאחר הלידה?

  מאמר מסקרן ומגניב.

 • גיל  On 01/10/2011 at 8:45 am

  אני לא מכיר מחקרים על שינויים בזמן ההריון עצמו, אבל נדמה לי שיש שינויים אם כי מינוריים יותר.

 • דני מר"ג  On 01/10/2011 at 9:37 am

  שאלה שלא קשורה לפוסט הספציפי כאן :
  אתה מכיר אולי מחקרים מחקרים מדוע אנשים מאוננים ?
  קראתי באיזשהו מקום , שמי שלא מאונן הופך להיות יותר סקסי .
  אז מה המטרה של אוננות ?

 • גיל  On 01/10/2011 at 10:56 am

  אני לא מכיר מחקרים ספציפיים על אוננות אבל הגישה הרווחת היא שזה תוצר לוואי טוב מאוד. כלומר, אנשים יכולים לספק עצמם בלי פרנטר בצורה יעילה. יש את הספר של רובין בייקר – מלחמות הזרע שעוסק בין השאר באוננות והתאוריה שלו היא שזו דרך "לנקות" את הגוף מזרעונים ישנים ומיותרים אבל ממש סימוכין לתאוריה הזו.

 • ליאור שיאון  On 01/10/2011 at 10:20 pm

  דבר אחד שנראה לי מוזר בכל הנתונים האלה הוא זה: אם גבר עם טסטוסרון גבוה נוטה למצא מהר יותר יחסים, וכתוצאה מיחסים אלה הטסטוסטרון שלו יורד, איך יכול להיות שגברים עם טסטוסרון גבוה בוגדים יותר? הרי ברגע שיש להם עם מי לבגוד, הטסטוסרון שלהם כבר ירד והם אמורים לבגוד פחות.

  • גיל  On 01/10/2011 at 10:48 pm

   זה נכון עקרונית מה שאתה אומר. כנראה ההבדליםנמצאים בפרטים הקטנים. אנחנו מוצאים כאן קורלציות של מדגם גדול, אבל לא ברור איך ההתפלגות של אנשים עם טסטוסטרון גבוה באמת נראית. הסבר אפשרי אחד הוא שאלו שבוגדים מעטים יחסית ולכן לא משפיעים על המגמה הכללית אבל באמת זה משהו ששווה לבדוק.

 • עודד  On 05/10/2011 at 11:10 am

  משהו ששמתי לב אליו- אחרי כל לידה (שלוש) אני מרגיש שיפור מאד משמעותי בזריזות- תפיסת דברים שנופלים וכד'. יש קשר?

  • גיל  On 05/10/2011 at 11:14 am

   איך זה בדיוק קשור לפוסט?

 • הפנר  On 05/10/2011 at 11:56 am

  נסיון אישי שמעיד על קשר בין לידה, לבין שינויים פיזיולוגיים.

 • גיל  On 05/10/2011 at 12:11 pm

  לא כל שינוי אחרי לידה קשור למה שנכתב עליו בפוסט. מן הסתם יש הרבה שינויים אחרי הלידה.

 • דני מר"ג  On 06/10/2011 at 5:39 pm

  יש דרך לגברים להעלות את רמת הטסטרון שלהם (פרט לזריקות) כדי לשפר את היכולת למצוא בת זוג ?

 • גיל  On 06/10/2011 at 10:12 pm

  אני בספק. טסטוסטרון יותר מהכל הוא ברומטר של מה שעובר על הגבר. יש בו כל הזמן עליות וירידות שמשקפות מצבים שונים כמו שמתואר בפוסט. ספק אם שינוי מלאכותי ברמות ישפיע על ההתנהגות, יותר סביר שזה הפוך.

 • ענבל  On 15/10/2011 at 6:47 am

  מעניין למה לא בדקו או האם יש מחקרים שבודקים (וזה מה ששיערתי שהמחקר שהבאת יבדוק והופתעתי לגמרי) את הורמון האוקסיטוצין שהוא הורמון ההיקשרות. הוא נוצר אצל נשים בלידה ובהנקה וגם אצל בני זוג בזמן גיפופים וסקס.
  האם ישנה עלייה לאחר לידה אצל האב של אוקסיטוצין? אולי זה מה שמשאיר אותו שם וככל שהורמון זה עולה, הטסטוסטרון יורד?

  ולגבי התגובה לאוננות- אם אדם מאונן ומספק את עצמו, זה לא עלול לגרום לו לא לרצות להיפגש עם בני זוג פוטנציאליים (לראייה מכורים לפורנו ואוננות) ואז זה מאבד את הפואנטה של רבייה?
  גם המחקר שהאוננות נועדה לכאורה לאבד זרע ישן לא הגיונית כי לכן יש קרי לילה וזה לא מסביר למה נשים מאוננות.

 • גיל  On 15/10/2011 at 7:43 am

  אי אפשר לבדוק הכל במחקר אחד מן הסתם. אני מסכים שהורמונים אחרים יכולים להשפיע אבל הבחירה בטסטוטסרון הכי הגיונית מכיוון שהוא ההורמון שהכי משפיע על גברים.

  אני לא חושב שאוננות פוגעת ברצון למצוא בת זוג. אלא אם כן זה נעשה בצורה אובססיבית ומוגזמת, הדחף המיני תמיד יהיה שם.

  לגבי המחקרים של רובין בייקר, צריך להפריד גמובן בין אוננות גברית ונשית. התאוריה בדבר איבוד זרע נוגעת לגברים כמובן.

 • אחת  On 12/04/2012 at 5:41 pm

  האינסטינקט האמהי גורם לרצון להגן על גור/תינוק חמוד שרואים. וגם הוא לא קיים אצל כולן. אולם, אין אינסטינקט שגורם לרצון כניסה להריון/לידה או רצון לגדל ילדים.

  • גיל  On 12/04/2012 at 5:57 pm

   מותר לשאול על סמך מה את מבססת את זה? זה לא מה שמחקרים מראים. האינסטינקט האמהי קיים בצורות שונות ובשלבים שונים בחים והוא כולל רצון להוליד ילדים, להגן ולגדל אותם. האם לדעתך סתם כך נשים מעוניינות בילדים בגלל לחצי החברה?

Trackbacks

%d בלוגרים אהבו את זה: