האבולוציה של דומיננטיות הצבע האדום

בצורה כמעט אוניברסלית צבע אדום מסמל סכנה או מזהיר אנשים מפני סכנה אפשרית. אדום זה משהו חם או לוהט, וכשאנשים נתקלים במשהו עם צבע אדום, כמו שלט רחוב, הם יודעים שהם צריכים לעצור ולהסתכל מסביב. מחקר שנעשה במשחקים האולימפיים באתונה ב-2004 מצא שבענפי ספורט המגע, במיוחד כאלו שמערבים מגע ידיים כמו האבקות, משתתפים שלבשו מדים בצבע אדום היו בעלי סיכויים גבוהים יותר לנצח מאלו שלבשו מדים בצבע כחול. נראה שצבע אדום מסמל דומיננטיות ואגרסיביות ואנשים נוטים להרתע ממנו. הרתיעה מאדום משפיעה על ביצועים לא רק בספורט אלא בכלל. מחקרים מראים שכאשר אנשים חשופים לצבע אדום לפני משימה חשובה, הביצועים שלהם נפגעים. האם הנטייה הזו שרירותית ותוצר של תרבות או נטועה עמוק בעבר האבולוציוני שלנו? לשם כך, שווה לבחון מה קורה עם קופי אדם אחרים.מחקרים שנעשו בעבר מצאו שזכרים של פרימאטים הקרובים לבבונים, שהיו בעלי חזה אדום יותר מאלו של זכרים אחרים, נהנו ממעמד חברתי גבוה יותר, מה שמוביל למספר פרטנריות מיניות גבוה יותר והצלחה רבייתית רבה יותר בטווח הארוך (בבונים חיים בלהקות עם היררכייה ברורה, כשלזכר האלפא יש גישה אקסקלוסיבית לנקבות). כלומר, הצבע האדום הוא חלק חשוב מהברירה המינית ומעיד על איכות הנושא אותו, אם כי עדיין לא ברור לגמרי מה יש בו בצבע האדום שמושך כל כך נקבות.

צבע אדום משמש גם ככלי חשוב במאבק תוך מיני, מה שנראה יותר רלוונטי לבני אדם. אצל זכרים בקופי מנדריל למשל, צבע אדום בחזה, ישבן ובאיבר המין מרתיע יריבים פוטנציאלים שנמנעים מלהכנס למאבק עם אותו פרט. הצבע האדום מסמל במקרים הללו דומיננטיות גבוהה ומקום גבוה בהיררכייה של אותו זכר, מישהו שלא שווה להכנס למאבק איתו אלא אם כן אתה נמצא גם גבוה בהיררכייה (וצבוע בצבע אדום בולט גם כן). נראה, אם כך, שהצבע האדום מעביר מידע חשוב מבחינה אבולוציוניות לשני המינים, בין אם אתה זה שצבוע באדום או לא. לזכר הדומיננטי זה מביא יתרונות בדמות שליטה על הרמון של נקבות והרתעה של זכרים, לנקבות יש יתרון בהזדווגות עם זכרים דומיננטיים כאלו, ועבור זכרים נמוכים במדרג ההיררכייה, צבע אדום משמש להרתעה ומונע מהם להכנס למאבקים שיש להם סיכוי קלוש לנצח ויותר סביר שיפגעו מהם קשות.

המחקרים הקודמים בדקו בעיקר קורלציות בין צבע אדום לדומיננטיות אבל לא בחנו את ההשפעה בפועל שיש לצבע אדום על התנהגות. מחקר חדש על קופי מקק רזוס מנסה לשפוך אור על הסוגייה הזו. הבחירה בקופי מקק רזוס אינה מקרית. לקופי מקק רזוס יש מערכת ראייה דומה לזו של בני אדם ולכן הם יכולים לשמש כקבוצת השוואה טובה. בנוסף, צבע אדום משחק תפקיד חשוב בחיי הקופים הללו. כלומר, אם ההשערה שצבע אדום מסמל דומיננטיות, קופי מקק צפויים להרתע כשצבע אדום מוצג בפניהם בזמן שיש להם הזדמנות לגנוב אוכל מבני אדם.

חוקרים יצאו לפורטו ריקו שם יש במקומות מסוימים חוות של קופי מקק חופשיים. שני חוקרים שוטטו בחווה עד שנתקלו בקוף מקק (המחקר נעשה על זכרים בלבד). או אז הם נעמדו במרחק 3 מטרים ממנו בצורה אלכסונית כך שביניהם ובין הקוף נוצרה זווית ישרה של 90 מעלות. לאחר מכן הוציא כל אחד מהחוקרים חתיכה של תפוח והחזיק אותו קרוב לחזה כך שהקוף יוכל לראותו. אחרי שהקוף ראה את שתי החתיכות לקחו החוקרים שני צעדים אחורה והקוף בחר בחתיכה אחת מבין השניים. המניפולציה הניסויית הושגה על ידי זה שכל חוקר לבש צבע חולצה אחר. אחד לבש חולצה בצבע אדום והשני חולצה בצבע ירוק. כמו כן, מכיוון שהניסוי כלל חוקר וחוקרת, בחצי מהמקרים החוקר לבש חולצה אדומה והחוקרת חולצה ירוקה ובחצי מהמקרים בדיוק להיפך. החוקרים מנמעו מיצירת קשר עין עם הקופים כדי לא להשפיע עליהם בצורה כלשהיא. לרוב, פנו הקופים לעבר חתיכת התפוח שהם רצו, לקחו אותה וברחו.

תוצאות הניסוי הראו בצורה חד משמעית שהקופים העדיפו את התפוח של החוקר שלבש חולצה ירוקה ונמנעו מהחולצה האדומה. זה קרה ב-70% מהמקרים ובלי קשר לזהות החוקר או החוקרת. כלומר, לא הייתה שום העדפה או רתיעה כתלות במי לבש את החולצות, ההעדפה הייתה באופן גורף לזה עם החולצה הירוקה. כדי לבדוק שאין משהו בצבע הירוק שמושך אותם במיוחד נעשתה בדיקה השוואותית בין חולצות כחולות לאדומות וגם כאן ההעדפה הייתה ביברור לחולצה הכחולה בשיעורים דומים. כשנבדקה קבוצת ביקורת שלא הכילה חולצה אדומה אלא חולצות ירוקות וכחולות, הייתה העדפה קטנה לחולצות הכחולות (58%) אבל היא לא הייתה מובהקת סטטיסטית.

המחקר הזה הוא המחקר הראשון שמדגים רתיעה מצבע אדום בצורה ניסויית, ומראה שהוא כנראה סימן לדומיננטיות. המחקר על קופי מקק מחזק את ההשערה שהרתיעה מצבע אדום בזמן תחרויות ספורט שמערבות קרבות מגע פנים אל פנים היא אדפטציה פסיכולוגית אבולוציונית. ההשערה היא שבתת מודע מתחרים נוטים להתנהג בצורה כנועה יותר כשהם רואים יריב בצבע אדום. מאוד יכול להיות שמתחרים צריכים לקחת בחשבון את גורם הצבע כשהם בוחרים מה ללבוש לתחרות או שהתאחדויות יאסרו על מתחרים לבישת מדים אדומים כדי לא ליצור את ההטייה. מעניין יהיה לבחון אם האפקטים של צבע אדום עובדים בצורה דומה על נשים, או שהעובדה שהצבע הזה דווקא מושך נקבות אצל קופי אדם מנטרלת את האפקט. גם ההשפעות על ספורט קבוצתי לא ברורות ושווה לבדוק מה קורה במשחקים קבוצתיים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מהגג  ביום 05/09/2011 בשעה 12:36 am

  מעניין, האם יש הסברים ללמה דווקא אדום?

  אולי זה קשור למה שזה אומר על איכות הדם וריבוי הכדוריות האדומות בו שנדרש כדי לייצר אדום כל כך מובהק וכך זה משמש אינדקציה לבריאות טובה?

 • גיל  ביום 05/09/2011 בשעה 1:02 am

  למה אדום צבע בולט אצל חיות? זו שאלה טובה שאני לא חושב שקשורה לדם, אלא יותר שזה צבע באמת בולט.

 • אבי  ביום 05/09/2011 בשעה 2:07 am

  אז הוא הצבע האדום גורם לרתיעה או שהוא מסמל הצלחה ודומיננטיות? הוא צבע מוצלח שמושך או גורם לפחד ולרתיעה?

 • אייל  ביום 05/09/2011 בשעה 2:43 am

  אז ללבוש אדום או לא? 😉

 • תרצה  ביום 05/09/2011 בשעה 3:02 am

  בטבע יש דוגמאות מוכרות לתגובות של "רוגז" אצל בעלי חיים כלפי הצבע האדום. לדוגמה: תרנגולי הודו, שוורים.
  הם בדרך כלל תוקפים את האובייקט האדום וכלל אינם נרתעים ממנו.

 • רם  ביום 05/09/2011 בשעה 8:07 am

  צריך לעשות ניסוי על מנצ'סטר יונידטד שהיא קבוצה מובילה ואולי גם על הצנחנים

  • גיל  ביום 05/09/2011 בשעה 9:12 am

   מנצ'סטר אכן קבוצה נשגבת שאני גם במקרה אוהד אותה. לגבי צנחנים, אני לא בטוח שזה יעבוד באותה צורה. אחרי הכל, יש לך רובים ונשק אחר שקצת מבטל את היתרון של הצבע.

 • אריאל גרייזס  ביום 06/09/2011 בשעה 7:43 am

  כן, עם ליברפול זה לא כזה עובד בשנים האחרונות..

 • דני מר"ג  ביום 11/09/2011 בשעה 4:00 am

  אני מאוד אוהב את הרשימות שלך.
  אין ספק – תחום מרתק.

  מתי מיתפרסם הפוסט הבא ?

  • הפנר  ביום 11/09/2011 בשעה 1:41 pm

   גם אני כבר לא יכול לחכות לפוסט הבא. זה פשוט לא מעניין. אפשר להזמין מחקר? למצוא מאפיינים של משיכת הומואים/לסביות ביניהם. לנסות איכשהו למפות גורמי משיכה של הומואים/לסביות. זה יכול להיות נושא מזה מפוצץ.

   מה קרה בכלל לתחומים הפרובוקטיביים של פעם?

   • גיל  ביום 11/09/2011 בשעה 2:07 pm

    הפנר, אתה הראשון שמתלונן שהנושאים פה לא מספיק פרובוקטיביים 🙂

    האמת היא שנושאים לא חסר, זמן זו הבעייה..

   • הפנר  ביום 11/09/2011 בשעה 3:23 pm

    פעם הם היו, היום לא.
    התאכזבתי מהפוסט הזה ומהקודם.

   • גיל  ביום 11/09/2011 בשעה 4:38 pm

    המטרה של הבלוג הוא לא להיות פרובוקטיבי אלא להציג מחקרים מדעיים עכשויים. לפעמים אנשים יחשבו שהם פרובוקטיביים אבל זו לא מטרה. אתה מוזמן לפתוח בלוג משלך ולכתוב בו על כל נושא שתרצה.

   • הפנר  ביום 13/09/2011 בשעה 3:32 pm

    אבל יש גם מחקרים מדעיים עכשיויים שמדברים על הרבייה מלאכותית של זבובים בסומליה במטרה לגרום לסומלים להתחיל לאכול זבובים ולהפסיק למות ברעב. יש גם מחקרים שבודקים כמה פעמים מופיעה המילה אלוהים בתנ"ך ומוצאים משמעויות חדשות למספר שיוצא.

    לעומת זאת יש מחקרים שמציגים נשים כמזמינות אונס ומכסים את זה בסיפור כיסוי מדעי שמוציא אותן עוד יותר גרוע כשהן מנסות להתווכח, כי איכשהו, באמצעות המדע אפשר גם להראות שהווכחנות שלהן אפילו מחזקת את העבודה שהן מזמינות להאנס.

    זה לא שאתה מספר על מחקרים כאלה (חס ושלום). אבל ברור לשנינו שגם אתה שואף לפרסם מחקרים שדומים יותר לקבוצה השניה מאשר כאלה שדומים יותר לקבוצה הראשונה.
    זה לא כי הם יותר מעניינים, אלא כי הם דומים יותר למקצוע שבחרת לחיים 🙂

   • גיל  ביום 13/09/2011 בשעה 3:55 pm

    הפנר, אנא, די עם העיוותים. לא היה פה שום מחקר שמציג נשים כמזמינות אונס.

    וכן, אני מן הסתם מסקר מחקרים שמעניינים אותי אישית.

   • הפנר  ביום 15/09/2011 בשעה 1:24 am

    חס ושלום, אמרתי בפירוש שאתה לא מספר על מחקרים כאלה. אלא רק כאלה שדומים להם. אמרתי גם שאתה שואף שיהיו דומים להם. ברור שמחקר שכזה הוא חציית סוג של קו אדום שאתה עדין נרתע ממנו. כדי לחזק את נקודתי, שים לב כמה מעט תגובות יש לפוסט הזה.

   • גיל  ביום 15/09/2011 בשעה 8:29 am

    אוקיי, אתה צודק, מתנצל, לא קראתי נכון מה כתבת. ואגב, בדיוק חשבתי על זה גם אני. לפוסט כזה יש באמת מעט תגובות. אני לא חושב שזה קשור רק לעניינים פרובוקטיביים (אם כי ברור שזה גם), אלא לזה שלא מדובר בבני אדם. באמת איפה הם כל אותם מגיבים שממהרים לבקר ולמצוא כל חוקר אפשרי במחקר כשיש תאור של מחקר שלא מוצא חן בעיניהם. אני חושב שזה מעיד על ההטייה שיש לאנשים כנגד הסברים פסיכולוגים אבולוציוניים. אפשר רק לתאר מה היה קורה אם הייתי מתאר מחקר שבו נשים מעדיפות אדום או ורוד (ויש כאלו שאולי אתאר בעתיד).

 • גיל  ביום 11/09/2011 בשעה 8:35 am

  דני, תעשה מנוי על הבלוג ותקבל התרעה על כל פוסט חדש.

 • ירון  ביום 22/09/2011 בשעה 8:18 am

  מעניין. יכול להיות שליקוי אדום-ירוק הוא סוג של התפתחות אבולוציונית בדיוק בנושא זה… אגב, האם ידוע על חיות שחלק מאוכלוסייתן לוקה בעיוורון צבעים?

 • גיל  ביום 22/09/2011 בשעה 8:36 am

  מאוד יכול להיות. לגבי חיות, צריך לזכור שהן מלכתחילה בעלות תפיסת צבע שונה משלנו (כמו שיש תפיסת קול שונה). חתולים למשל תופסים הרבה פחות צבע מבני אדם, אבל ראיית הלילה שלהם טובה הרבה יותר.

 • Veblen  ביום 29/02/2012 בשעה 1:40 pm

  שני הסברים מעניינים ללמה אדום מרתיע או מושך מצד שני:
  א. הכבדה – אדום זה הצבע הכי גרוע ל-Camouflage שיכול להיות, זכר שצבוע באדום מבצע הכבדה אקטיבית.
  ב. דם – יכול להיות שאדום מרמז על פרט מדמם, כלומר יש טורפים באיזור וכדאי להתרחק.

 • אוהד  ביום 06/02/2013 בשעה 8:39 am

  האם נכון להניח שצבע אדום בלט יותר בעבר, כאשר הראייה לא הייתה מפותחת כמו שהיא כיום? כלומר, האם סביר שבשלב מסוים באבולוציית העין, הצבע האדום, היה בולט יותר מצבעים אחרים או אפילו היחידי שניתן היה לראות כצבע ממשי ולכן משך תשומת לב רבה יותר ?

  • גיל  ביום 06/02/2013 בשעה 9:52 am

   למה הכוונה שהראייה לא הייתה מפותחת כמו היום? האם אתה מתכוון לבני אדם שחיו בעבר או להומינידים שונים? הראייה לא השתנתה כבר כמה עשרות אלפי שנה כמו כל מאפיין פיסי אחר של בני אדם.

   • אוהד  ביום 10/02/2013 בשעה 3:08 am

    הכוונה להומינידים שונים במהלך האבולוציה, שמהם התפתח האדם.

   • גיל  ביום 10/02/2013 בשעה 9:15 am

    אכן, יכול להיות שהצבע היה בולט יותר מבחינות מסוימות, למשל ישבן אדום מסמל שהנקבה מוכנה להזדווג במינים רבים של יונקים. מצד שני, הראייה כנראה הייתה חדה פחות ממה שהיא היום.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: