הבדלים בין המינים בהתנהגות לאחר סקס

באופן מפתיע למדי, ישנם מעט מאוד מחקרים על התנהגותם של אנשים בזמן של לאחר קיום יחסי מין. מטבע הדברים יש מחקרים רבים שעוסקים במין עצמו ובמה שמוביל אליו, אבל הזמן שאחרי הסקס נחשב כנראה לזמן לא ממש חשוב. מחקר מהעת האחרונה הוא אחד המחקרים הראשונים בנושא שמנסה לכסות על הפער הזה ועושה את זה גם מזווית אבולוציונית.

מבחינה אבולוציונית, אפשר לחשוב על דפוסי התנהגות שונים שיאפיינו אנשים אחרי סקס, כתלות ברצונות של כל אחד מהצדדים. סביר שאחרי סקס מזדמן הצדדים לא ירגישו מחויבות גדולה להשאר קרובים אחד לשני, או להתנהג בצורה אינטימית, בעוד שאם מדובר ביחסים לטווח ארוך, יהיו יותר חיבוקים, ליטופים והתנשקויות, בעיקר מצד הנשים. נשים שמעוניינות בקשר ארוך טווח ירצו לקבל חיזוקים גדולים יותר שהגבר שאיתן לא נמצא איתן רק בגלל הסקס ולכן יחפשו אינטימיוות גדולה יותר. הנקודה המרכזית היא שהמוטיבציה של גברים ונשים בבחירת פרטנרים מיניים שונה במקרים רבים ונובעת מהשפעות אבולוציוניות ייחודיות לכל מין. מכיוון שנשים בררניות יותר, עם מחיר רבייתי גדול יותר אם הסקס נעשה עם האדם הלא נכון, הן זהירות יותר בבחירת פרטנרים מיניים. זה נכון מבחינת הנשים בכל יחסי מין, ולמעשה נשים רבות מביעות נכונות לסקס מזדמן כשיש סיכוי גבוה שזה יוביל לקשר ארוך.

במחקר הנוכחי השתתפו 170 סטודנטים, 71 גברים ו-99 נשים, בגיל ממוצע 22.5. הם מילאו שאלון בצורה מקוונת שבדק התנהגויות שונות לפני קיום יחסי מין ומייד לאחריהם. חצי מהנבדקים היו במערכת יחסים כלשהיא בזמן מילוי השאלון.

די כצפוי, נשים היו מעוניינות ויזמו יותר פעילויות אינטימיות אחרי הסקס. בין הפעילויות הללו שהיו הבדלים בין המינים (כשנשים מעוניינות או יוזמות יותר) היו: שיחה כללית, נשיקות, חיבוקים, לומר “אני אוהבת אותך”, ושיחה לגבי טיב היחסים בין השניים – או בקיצור, אינטימיות גדולה יותר. גברים היו מעוניינים יותר בהמשך קיום יחסי מין (באותו הזמן או בזמן מאוחר יותר) ובפעילויות שהוגדרו כחיצוניות ליחסי המין או לאינטימיות בין השניים, כמו עישון, אכילה ושתייה. נשים הביעו רצון חזק יותר לנקות עצמן אחרי הסקס, ללכת למקלחת או לשירותים. מעניין אגב, שנשיקות נחשבות באופן כללי לחשובות יותר לפני הסקס מאשר במהלכו או לאחריו אצל שני המינים, אבל גברים יזמו יותר נשיקות לפני הסקס ונשים יזמו יותר לאחריו. כנראה שזה קשור לעובדה שנשיקות יכולות להיות מיניות או כאלו שמחזקות את הקשר הזוגי.

ההבדלים הללו לא מפתיעים במיוחד בראייה אבולוציונית. נשים מחפשות אינטימיות כדרך לחיזוק הקשר, דבר שיכול להיות מוסבר על ידי צורך חזק יותר בתמיכה של הגבר בהן ובצאצאים עתידיים. גברים מעוניינים יותר בפעילויות שמובילות לסקס, ולאחריו הם מאבדים עניין מסוים באישה או בפעילויות שיכולות לחזק את הקשר ומתרכזים בפעילויות אחרות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איןשם  ביום 24/04/2011 בשעה 7:35 am

  האם יש סיבה לרצון של נשים להתנקות אחרי סקס?

 • גיל  ביום 24/04/2011 בשעה 9:05 am

  הן מעוניינות יותר להיות נקיות אולי?

 • smiley82  ביום 24/04/2011 בשעה 9:17 am

  יש נשים שרואות בסקס אקט מלוכלך.
  אני מאמין שישנם גם גברים כאלה אבל לא יצא לי לשכב איתם.

  מחקר שערכתי על 2 משתתפות, רווקות, סטודנטיות, לחוד (לצערי) העלה כי 100% מהמשתתפות שחוו תקיפה מינית בעברן הביעו רצון עז להתקלח (ואכן התקלחו) לאחר האקט המיני.

  • נ.ב.  ביום 24/04/2011 בשעה 10:19 am

   מצאתי בשבילך 3 סיבות: (1) מהו לכלוך? נהוג להגדיר "לכלוך" כמשהו שלא נמצא במקומו, כמו גרגר אבק, למשל. זו אולי אחת הסיבות לרצונן של נשים "להתנקות" אחרי סקס. (2) בואו גם לא נשכח כי מדובר גם בחינוך שכולנו מקבלים – במיוחד נשים – לנקיון הגוף, וגם (3) בתחושת הדביקות הנוצרת מנוזלים המתייבשים על העור.

 • גיל  ביום 24/04/2011 בשעה 9:19 am

  יכול להיות, אבל אני חושב שההסבר פשוט יותר. נשים יותר מתלכלכות בזמן הסקס ולכן יותר מעוניינות בניקוי עצמן.

 • YםYם  ביום 24/04/2011 בשעה 1:07 pm

  סתם תיקון טעות: צ"ל מהנבדקים ולא "מהנדבקים". נקווה שהם לא נדבקו בכלום.

  "הם מילאו שאלון בצורה מקוונת שבדק התנהגויות שונות לפני קיום יחסי מין ומייד לאחריהם. חצי מהנדבקים היו במערכת יחסים כלשהיא בזמן מילוי השאלון"

 • גיל  ביום 24/04/2011 בשעה 2:34 pm

  צודק, תודה.

 • חגי  ביום 25/04/2011 בשעה 3:49 am

  בכנות, זה נשמע לי לכל הפחות לא מדעי. מה האמצעי הרציני שהמחקר השתמש בו בשביל לנטרל הטיות חינוכיות ותרבותיות, ולבודד את המשתנה האבולוציוני?

 • גיל  ביום 25/04/2011 בשעה 8:57 am

  מה הכוונה בבידוד המשתנה התרבותי? היו כאן כמה השערות אבולוציוניות והתוצאות עלו בקנה אחד איתן. זה לא אומר שזה יהיה בהכרח נכון בכל מקום אבל זו התחלה. אם יש תאוריה תרבותית שמסבירה את הנתונים אני אשמח לשמוע.

 • ענבל  ביום 28/04/2011 בשעה 3:57 pm

  אממ…
  יש כמה דברים שאני לא מבינה/ מסכימה איתם.

  אני, לדוגמה, רואה באקט של להתנקות מיד אחרי המקלחת אקט שמשדר שאני נגעלת מבן זוגי ומהסקס ושזה ההיפך מאינטימיות. אינטימיות זה להתחבק אח"כ או לדבר, לא לרוץ להתקלח.
  אז אני לא מתקלחת אחר כך, אבל אני רצה לשירותים, מסיבה ביולוגית גרידא שבה יש לי דחף עז להשתין לאחר חדירה ובפרט לאחר אורגזמה.

  לא דובר במחקר על הסיפורים הקלאסיים שנשים רוצות דווקא עוד מזמוזים ואף סקס ולדבר, והגברים מעדיפים לישון…
  אצלי ואצל בן זוגי זה ההיפך- יש לי אורגזמות חזקות ולכן אני רוצה שיעזבו אותי במנוחה, ואילו הוא נהיה עירני לאחר זמן קצר יחסית. כמו כן, שמתי לב שבמערכות יחסים ארוכות טווח, לאחר זמן מה זה לגמרי מרגיש בסדר לקום אחרי סקס, לתת נשיקה קטנה וללכת לעשות משהו לא אינטימי כמו לראות טלביזיה, פשוט בגלל שעצם המעשה היה אינטימי וגם ככה מערכת הזו מלאה באינטימיות ולא צריך "להוכיח" את זה.

  ודבר אחרון, אני חושבת שיש הבדלים (שלא דובר עליהם פה) בין התנהגות של שני בני המינים לאחר סקס שהוא בתוך מערכת יחסים רצינית ושלא בתוך מערכת יחסים רצינית (היה כתוב רק "מערכת יחסים כלשהי" שיכלה להיות גם יזיזות, לצרוך העניין).

  לא ברור לי למה זה רק האינטרס של האישה לבדוק ולשמר את האינטימיות לאחר הסקס. זה אמור להיות האינטרס של הגבר (במערכת יחסים רצינית) גם לשמר את האינטימיות, כדי לוודא שהאישה מסופקת ותישאר איתו לא תעשה ילדים מהצד עם גבר אחר והוא יגדל אותם (ודובר על זה רבות בפוסטים אחרים בבלוג שלך).

 • גיל  ביום 28/04/2011 בשעה 5:02 pm

  ענבל, אני מסכים עם מה שאת אומרת. צריך לזכור שרוב הנחקרים במחקר הזה היו צעירים וסביר שלא חוו מערכות יחסים ארוכות מאוד. אין ספק שנצפה להתנהגות שונה כתלות בסוג היחסים. במערכות לטווח קצר שאנחנו רוצים שיובילו לטווח ארוך אפשר לצפות ליותר אינטימיות אחרי סקס.

  לגבי אינטימיות, הרעיון הוא שנשים מעוניינות יותר בקשר מחייב עם גבר שהן שכבו איתו בעוד לגברים יש נטייה גדולה יותר לסקס מזדמן. בסקס מזדמן האינטימיות הבין אישית (לא המינית) קטנה. הרי יש את המיתוס שנשים מתאהבות עם כל מי שהן שוכבות איתו ואני חושב שיש לזה בסיס מסוים.

 • ניצן  ביום 28/04/2011 בשעה 8:30 pm

  שאלה

  אם בררה מינית מכוונת נשים וגברים להתנהגויות שונות
  מה בסוף הם עושים בפועל. כלומר איך הם מתפשרים ועל מה הם מוכנים
  להתפשר.
  עם כל הכבוד למניעים השונים בסופו של דבר נשים וגברים הצליחו ליצור זוגיות מספיק טובה כדי לגדל ילדים עשרות אלפי דורות.

 • גיל  ביום 28/04/2011 בשעה 9:03 pm

  הברירה המינית יותר מהכל מכוונת אנשים לשים דגשים שונים אבל חשוב לזכור שהיא מעוצבת ביחס למין השני. כלומר, הם לא נעשים בחלל ריק. רוב הבחירות של אנשים הם פשרות בין מה שהם רוצים לבין מה שהיה הכי אידיאלי עבורם. למשל נישואין או זוגיות לטווח ארוך טובים לשני המינים. גברים מקבלים "בעלות" על הרבייה של אישה אחת וכך מבטיחים שהילדים יהיו שלהם (אם כי זה כמובן לא מושלם ויש בגידות), נשים מקבלות את כל התמיכה של גבר אחד במקום שהוא יפזר אותה על פני נשים רבות.

 • דודו  ביום 01/05/2011 בשעה 4:44 am

  במחקר שאני קראתי נמצא שאחרי קיום יחסי מין, שליש מהגברים נרדמים מייד, שליש מדליקים סיגריה ושליש מתלבשים וחוזרים הביתה, לאישה.

 • ענת  ביום 07/08/2011 בשעה 9:56 pm

  הייתי עם עשרות גברים וכולם ללא יוצא מהכלל רצו חיבוקים, מזמוזים, עוד סקס, לישון אצלי, לישון כפיות, באופן כללי מתנהגים כנזקקים מאוד ועוד ועוד. אני לעומת זאת רציתי לישון (לבד), לאכול, לעשות הכל כדי לגרום להם ללכת.
  וללא יוצא מהכלל (פרט לאחד שמתגורר בחו"ל), כולם גם חיזרו אחריי שוב ושוב במהלך השנים.

  נראה לי שגברים לא אמינים כשהם ממלאים שאלון. חבל שאי אפשר להכניס את החוקרים לחדר המיטות.

  מאוד מאוד מוזר לי לקרוא את הדברים.

 • גיל  ביום 07/08/2011 בשעה 10:14 pm

  שוב, הסיפורים שלך מעניינים ואני לא מפקפק בזה שהם נכונים, אבל בשביל ידע מוצק צריך לערוך מחקרים. למה שגברים ירצו לשקר כאן? מילא אם היה מדובר במספר הפרטנריות המיניות שבו הם נוטים לשקר אבל בהתנהגות לאחר סקס? הם היו מאוד רוצים שיחשבו עליהם שהם נשארים לאחר סקס. אגב, זה לא רק דיווחים של גברים, יש גם דיווחים של נשים שמאששים את זה.

 • ענת  ביום 08/08/2011 בשעה 10:09 pm

  מדוע אתה חושב ששאלונים מעידים על משהו??

  אלה הנשים שלא נשארות אחרי סקס, הן אלה שזורקות גברים והן אלה שמתעלמות מגברים (לפני ואחרי…כי בכלל אין לזה משמעות עבורן).

  מיילא, אם היה מדובר בשאלונים שנבדקו במכונת אמת..

  אגב, יש מחקרים שנעזרים במכונת אמת ?

 • ענת  ביום 08/08/2011 בשעה 10:11 pm

  נשים גם מעשנות יותר – אז וודאי שאחרי סקס הן מעשנות יותר.
  הן גם מתמכרות יותר לאוכל ושאר דברים, אז וודאי שיש לזה ביטוי לאחר סקס.
  ברור שהן מתקלחות יותר. הן תופשות את גוף הגבר כמלוכלך לרוב.

 • גיל  ביום 08/08/2011 בשעה 10:13 pm

  אם שאלונים לא מעידים כל כלום, אז אפשר לזרוק את כל המחקרים במדעי החברה לפח. הם לא מושלמים אבל מכאן ועד לקבוע שהם לא מעידים על כלום רחוקה הדרך. דווקא מכונת אמת היא כלי לא אמין.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: