שינויים בצריכת פורנוגרפיה בזמן הבחירות

יש לא מעט עדויות שמראות שרמות טסטוסטרון של גברים משתנה בתגובה לסיטואציות שונות שעשויות להגדיל או להקטין את הסיכוי לרבייה מינית. כך למשל, רמות הטסטוסטרון של גברים עולה בזמן תחרות, במיוחד כזו עם גברים אחרים. כשגברים מנצחים בתחרות כלשהיא, ויהא זה משחק כדורסל, טניס או אפילו הטלת מטבע) רמות ההורמון עולות בעוד המנוצח חווה ירידה ברמת הטסטוסטרון. גברים אפילו לא צריכים להיות מעורבים ישירות בתחרות. אוהדים של קבוצות ספורט חווים ירידה או עלייה דומה ברמות הטסטוסטרון כתלות בתוצאת ההתמודדות.

בשנים האחרונות בוחנים החוקרים שינויים בטסטוסטרון שנובעים כתוצאה מתוצאות הבחירות. מחקר אחד מצא עלייה ברמות ההורמון אצל בוחרים בליל הבחירות ב-2008 שבחרו בברק אובאמה כנשיא, לעומת זאת, מי שבחר במקיין חוו ירידה. היה זה רק הגיוני שהצעד הבא יהיה לבדוק כיצד צריכת פורנוגרפיה מושפעת מתוצאות הבחירות וזה בדיוק מה שנעשה במחקר הבא. פורנוגרפיה משמשת בהרבה מחקרים כמשתנה שמעיד על דחף מיני. רוב צרכני הפורנוגרפיה הינם גברים וההסבר האבולוציוני המקובל הוא שפורנוגרפיה מבטאת את העניין הגברי המוגבר בסקס מזדמן עם מספר רב של פרטנריות מיניות, משהו שנמצא בראש הפנטזיות המיניות הגבריות.

מה שמעניין במיוחד במחקר הנוכחי זו המתודולוגיה ששימשה את עורכי המחקר. השערת המחקר המרכזית היא שתהיה עלייה בצריכה פורנוגרפיה אצל אנשים שבחרו במועמד שניצח מייד לאחר היוודע תוצאות הבחירות. איך בדיוק בודקים את זה? בשביל זה נוצר Google Trends. האתר הזה מפיק דו”חות שבועיים שכוללים מילות חיפוש נפוצות. מכיוון שבערך 25% ממילות החיפוש ביום ממוצע קשורות לפורנוגורפיה אפשר לעקוב אחרי דפוסי החיפוש לפורנוגרפיה בזמן הבחירות. המידע שמנותח במאמר כולל שלוש מערכות בחירות: הבחירות לנשיאות בארה”ב ב-2004 ו-2008 ובחירות אמצע הקדנציה ב-2006. השערות המחקר התבססו על החלוקה למדינות השונות: ב-2004 ניצח בוש בבחירות ולכן אפשר לצפות שתהיה עלייה בצריכה פורנוגרפית במדינות ה”אדומות” שבהן בוש ניצח. ב-2008 ניתן לצפות לעלייה בצריכת הפורנוגרפיה במדינות ה”כחולות” שאובאמה ניצח. ב-2006, השנה שבהם הדמוקרטים השתלטו על בית הנבחרים והסנאט, אפשר לצפות שתהיה עלייה בצריכה אצל מדינות “כחולות” גם כן (הבדיקה פה מעט מסובכת יותר בגלל שאין הצבעה למועמד אחד בכל מדינה אבל העיקרון זהה).

האתר Word Tracker ממפה מילות חיפוש בנושאים שונים בהתבסס על מיליוני חיפושים. דרכו הגיעו החוקרים למילות החיפוש המרכזיות שמשמשות אנשים בחיפושם אחרי פורנוגרפיה ברשת. המחברים השתמשו בעשר המילים הפופולאריות ביותר אבל לצערנו הם לא מציינים אותם במאמר ולכן נותר רק לשער מה הן היו. התוצאות הממוצעות לפי חלוקה למדינות “כחולות” ו”אדומות” מוצגות בגרף הבא:

image

הקו האמצעי מייצג את המספר הממוצע של חיפושים לאותו שבוע והוא מנורמל לאפס. חיפושים מעל הממוצע יראו מספרים גדולים מאפס וחיפושים מתחת לממוצע יראו על מספר קטן מאפס. בדיוק כפי ששוער, ממוצע החיפושים של פורנוגרפיה עלה במדינות שהמועמד שזכה בהן ניצח גם בבחירות הכלליות (או סך כל הקונגרס בבחירות אמצע הקדנציה).

כמובן שהמחקר הזה לא בדק ישירות עלייה ברמות הטסטוסטרון של הגברים. יתכן למשל שאנשים היו פשוט בעלי מצב רוח טוב יותר לאחר שהמעומד שלהם ניצח בבחירות ולכן חיפשו יותר פורנוגרפיה ברשת. כך או כך, נראה שאנשים חיפשו יותר סקס (או הקירוב הכי טוב אליו כשזה לא נגיש).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • pnina katz  ביום 04/12/2010 בשעה 10:35 pm

  מרתק ואולי לא מפתיע שאירועים תחרותיים המעוררים התרגשות
  מעודדת יותר את הגברים לקשר זאת למין/סקס/פורנו.

 • תרצה  ביום 05/12/2010 בשעה 1:38 am

  כרגיל, עוד רשימה מרתקת. ומה לגבי נצחונות במלחמה (מלחמת ששת הימים לדוגמה)? לעומת הפסדים וכשלונות במלחמה (לבנון השנייה)?
  אולי המדד הנוסף יהיה שיעור הילודה בעקבות נצחון/הפסד בקונטקסט שכזה?

 • גיל  ביום 05/12/2010 בשעה 1:49 am

  תרצה, יש עלייה לרוב עלייה במספר הלידות אחרי מלחמה. צריך לזכור שמלחמה היא ארוע מתמשך ולא חדש פעמי של ניצחון או הפסד. במצב מלחמה יש אי וודאות גדולה המובילה לקרבה גדולה בין אנשים ולדחף מיני חזק. יש בזה גם הגיון אבולוציוני פשוט. יש חשש מהמוות ולכן הדחף להביא ילדים לעולם גדול יותר.

  • ענבל  ביום 05/12/2010 בשעה 2:27 pm

   אגב, זה לא אמור להיות הפוך? בד"כ הנטייה לאורגניזמים הוא דווקא להתרבות כשהם יודעים שיש תנאים מיטביים מבחינת מזג אוויר, מזון וכו'…
   אם ההורים לא יודעים אם הם ישרדו בשביל לגדל את הצאצאים ובפרט שהם דורשים זמן רב לגידולם, למה להביא ילדים?

 • ראובן  ביום 05/12/2010 בשעה 2:25 am

  נראה לי שהתכוונת ל WORD TRACKER

 • לירן  ביום 05/12/2010 בשעה 7:45 am

  תודה גיל, מרתק כתמיד.
  את שני הסנט שלי לנושא אני תורם מתוך נסיוני כמוכר בחנות סקס לשעבר.
  בזמן לימודיי עבדתי בחנות סקס באיזור התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב, אשר בשכנות אליה 'התחבאו' להן כמה תחנות הימורים לא חוקיים (בעיקר מכונות מזל וקלפים).
  מתוך היכרות עם לקוחותיי הקבועים, הבחנתי בכך שביום של הצלחות מול מכונות המזל הם נהגו להשאיל יותר סרטי פורנו מאשר בימים בהם לא זכו. פירשתי זאת בשעתו כרצון לחסוך את מעט הכסף שלא אבד במשחקים, אך המאמר שלך הזכיר לי כי מעדויותיהם של הלקוחות, ביום של הפסדים, פשוט לא היה להם חשק לראות פורנו.
  נ.ב
  אני משוכנע כי ניתוח הרגלי צריכת פורנוגרפיה בקרב גברים יכולה להניב שפע של תובנות פסיכולוגיות, אך לדעתי יש לסייג כל ממצא המסתמך על ניתוח שכזה, מן הטעם הפשוט שבימינו צרכני פורנוגרפיה רבים רואים בכך אמצעי להפגת מתחים והתמודדות ( כמו צריכת אלכוהול וסמים) ולאו דווקא מתוך דחף מיני טהור

 • שומר הלילה  ביום 05/12/2010 בשעה 1:29 pm

  אני זוכר שלפני איזה עשור לערך, קראתי מחקר על אוהדי קבוצות כדורגל והתנהגותם לאחר נצחון או הפסד של הקבוצה. התוצאות היו די חד משמעיות (זה היה סיינטיפיק מעריב, אז אל תתפסו אותי במילה):

  נצחון – עליה דרמטית בטסטסטורון ורצון (ואף מימוש) לקיים יחסי-מין.

  הפסד – בדיוק הפוך.

  כאמור, אם תוכל למצוא את המחקר המקורי, נוכל כולנו להתענג עליו (התענגות אפלטונית בלבד, כמובן)

 • גיל  ביום 05/12/2010 בשעה 2:15 pm

  שומר, יש הפנייה למחקרים הללו במאמר.

 • צור  ביום 06/12/2010 בשעה 11:26 am

  באמת תוצאה מעניינת.
  מעניין יהיה לנסות לבודד טיפה יותר את הקשר בין התוצאות. כלומר, אולי לבדוק ישירות לגבי כל אדם בקבוצה גדולה למי הצביע, ובדיקה שמעידה באופן ברור יותר על עליה בטסטוסטרון (אני בור בנושא, אבל אני מתאר לעצמי שבמרפאה זה משהו שניתן לבדוק?).
  כמו שאמרת, נכון לעכשיו קשה לדעת אם באמת יש קשר בין צריכת פורנוגרפיה ורמות טסטוסטרון. בכל מקרה תוצאה מעניינת (בעיקר כשחושבים שבמדינות דמוקרטיות זה אומר שהצריכה הכוללת אמורה לגדול).

 • גיל  ביום 06/12/2010 בשעה 11:37 am

  צור, זה המחקר שנעשה לפני שנתיים ביום הבחירות בארה"ב: http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0007543

  הם לא בדקו פורנוגרפיה אבל נצפתה עלייה ברמות הטסטוסטרון אצל המנצחים.

 • שיבולת  ביום 07/12/2010 בשעה 4:25 am

  מה היו הממצאים לגבי נשים?

 • גיל  ביום 07/12/2010 בשעה 8:41 am

  שיבולת, הממצאים במחקר לא מחולקים לפי מין מכיוון שאי אפשר לדעת מי הזין את מילות החיפוש. ההנחה הסבירה היא שרוב המחפשים הם גברים מכיוון ש75% מצרכני הפורנו הינם גברים.

 • ניצן  ביום 08/12/2010 בשעה 4:51 am

  נראה לי שחיפוש בגוגל זו ראייה חלשה מידי לגבי צריכת פורנו.
  האם נבדקו צריכת שירותי מין או פורנוגרפיה בתשלום, שזה מצריך קצת יותר השקעה מחיפוש בגוגל.
  ישנה אפשרות שדווקא מי שמפסיד מחפש נחמה בפורנו למרות שזה נוגד את תוצאות המחקר הזה.

 • גיל  ביום 08/12/2010 בשעה 9:17 am

  למה ראייה חלשה? איך תסביר אחרת את העלייה או הירידה בחיפושים?

 • ניצן  ביום 09/12/2010 בשעה 7:50 am

  אני חושב שחיפוש באינטרנט לא מהווה מדד מספיק טוב,
  אלא מצבים שהאנשים משקיעים יותר משאבים, (צריכת פורנו-שרותי מין בתשלום)

 • גיל  ביום 09/12/2010 בשעה 9:18 am

  ניצן, בוודאי שיש מדדים אחרים אבל לא הסברת למה זה לא מדד טוב.

 • גל א  ביום 20/12/2010 בשעה 4:52 am

  אז זה פשוט מדעי, לדבר על הזיקפה הלאומית..

 • ישי פ.  ביום 20/12/2010 בשעה 5:09 am

  דוקינס קורא לזה "תוצא הדוכס ממרלבורו": "אמש חזר אדוני ממלחמותיו ועינג אותי פעמיים כשמגפיו לרגליו".

 • מומלצי הבלוגוספירה  ביום 26/12/2010 בשעה 9:31 am

  מעניין.
  ריגושים על מצע קונצנזוס חברתי כקטליזטור יצרי-מיני.
  מומלץ אצלי במאמרים.
  http://hamimlatsim.blogspot.com/2010/12/2912-2312.html

  אסתי כ.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: