כיצד משפיע היופי החיצוני על מידת התחרותיות והחברות של נשים?

כשבני אדם מעוניינים במציאת בני זוג, הם מעוניינים כמובן להרשים בני זוג פוטנציאליים. ישנן שתי דרכים מרכזיות להשיג את המטרה הזו. דרך אחת היא כמובן הדגשת התכונות הבולטות שיש לכל אחד, מה שיהפוך אותנו ליותר אטרקטיביים לאחרים שיבחרו בנו כבני זוג. הדרך הזו נקראת תחרות בין מינית מכיוון שהיא מערבת בחירה של בני זוג על ידי בני המין השני (בקשרים הטרוסקסואליים). הדרך השנייה, המכונה תחרות תוך מינית, היא ניסיון להתבלט בקבוצת המין שלכם, להיות הגבר או האישה הבולטים בקבוצה, וזה מושג בין השאר על ידי דיכוי יריבים פוטנציאליים מאותו המין.

מחקרים שונים מראים שחברות של נשים יכולה להיות מועילה אבל גם מעיקה. מצד אחד, נשים מספקות אחת לשנייה תמיכה רגשית רבה, חלק גדול ממנה מוקדש לעניינים הקשורים ביחסים עם גברים (דייטים, פרידות, התגברות על עזיבה של בן זוג, וכו’). מצד שני, נשים רבות מדווחות שחברויות עם נשים אחרות מוציאות מהן אנרגיות גדולות מדי ומתישות. בנוסף, נשים רבות חשות שחברותיהן גורמות להן להרגיש רע עם עצמן ומתחרות על הזמן שלהן שיכל להיות מוקדש למציאת בן זוג.

מחקר שפורסם לאחרונה בוחן כיצד היופי החיצוני של חברות משפיע על מידת החברות והיריבות ביניהן. ההתרכזות ביופי החיצונית היא לא מקרית. יופי חיצוני, הוא הגורם החשוב ביותר בבחירת בני זוג אצל גברים (לפחות בתחילת הקשר). המחקר בא לבחון למעשה כמה מיתוסים סותרים הקשורים לחברויות של נשים. מצד אחד, נשים עשויות להעדיף חברות פחות יפות כדי להבדיל עצמן מהן כך שגברים יבחינו ביופיין. מצד שני, אולי נשים יעדיפו חברות יפות יותר שמושכות גברים אטרקטיביים כך שיגדל הסיכוי שאחד מהם יתעניין גם בחברה הפחות יפה? מצד שלישי, הניבוי ההגיוני ביותר כנראה הוא שנשים יעדיפו להסתובב עם חברות שיפות פחות או יותר כמותן, וזאת מכיוון שאנשים באופן כללי נוטים להנות מחברת אנשים אחרים שדומים להם בתכונות רבות (תחומי עניין משותפים, ערכים, וכו’). על פי ההגיון הזה, חברות יפות מדי יגרמו לאישה להראות רע מדי בהשוואה ויורידו את הסיכוי למצוא בן זוג, וחברות פחות יפות יגרמו לגברים לא לרצות להיות בחברתן כשהיא נמצאת עם החברות הללו. לכן הניבוי הוא שנשים ירצו חברות אטרקטיביות מספיק כדי שגברים יתעניינו בהן, אבל לא אטרקטיביות מדי כדי שימשכו את כל תשומת הלב לעצמן.

במחקר השתתפו 46 זוגות חברות, כולן סטודנטיות הטרוסקסואליות מאוניברסיטה אמריקאית בגיל ממוצע של 19 שנה. משך הזמן הממוצע של החברות היה 13 חודשים (אבל עם שונות גבוהה שנעה בין שבועיים ל-10 שנים). כל המשתתפות במחקר ענו על סדרה של שאלונים, ובהם בין השאר הן התבקשו לדרג עד כמה יפה הן תופסות את עצמן ואת החברה שלהן בהשואה לנשים אחרות בנות גילן (סולם 1-9). שאלות אחרות מדדו אספקטים שונים של החברות כגון: כמה החברות קרובה, עד כמה אפשר לבטוח בחברה וכו’. דגש מיוחד הושם על נושא הקנאה המינית והתחרותיות בהשגת גברים. למשל, עד כמה החברה מפלרטטת עם גברים שהחברה השנייה מעוניינת בהם, כמה תשומת לב היא מקדישה לחברה לעומת גברים אחרים, עד כמה החברה מרגישה שקשה להכיר גברים כשהחברה השנייה בסביבה וכו’.

בנוסף לשאלונים צולמו פניהן של כל הנבדקות ולאחר מכן הוצגו בפני 9 שופטים (5 סטודנטיות ו-4 סטודנטים). התמונות עורבבו כך שהחברות לא הוערכו אחת אחרי השנייה אלא בסדר אקראי. הסטודנטים העריכו את מידת האטרקטיביות, סקסיות והאינטליגנציה של כל אחת מהנבדקות. באופן כללי, הייתה הסכמה גבוהה בין הגברים והנשים לגבי המדדים השונים. די כצפוי, הנבדקות העריכו עצמן כיפות יותר ממה שחשבו השופטים (הטייה ידועה שנכונה לגבי כל תכונה אנושית כמעט), אבל ההערכות היו במתאם חיובי אחת עם השנייה. בכל מקרה, הנבדקות העריכו את היופי של עצמן ואת חברותיהן בצורה דומה, וגם השופטים חשבו כך. כלומר, ההשערה שלנשים יש חברות באותה דרגת יופי קיבלה תמיכה (אם כי חשוב לציין שהקשר היה בעל עוצמת בינונית). עם זאת, כמחצית הנשים חשבו שהן יפות יותר מחברותיהן בעוד רק חמישית מהן סברו שהן פחות יפות.

השערה נוספת שקיבלה תמיכה היא שנשים שחושבות שחברותיהן יפות יותר, יחושו תחרות מינית עזה יותר. גם ההשערה הזו אוששה. ככל שהפער בין תפיסת היופי העצמית לזו של החברה היה גדול יותר לטובת החברה, כך תפסו הנשים את החברות כיריבות על בני זוג פוטנציאלים. מכיוון ששופטים חיצוניים העריכו בצורה דומה את היופי של הנשים, אפשר לומר שרוב האנשים יכולים להעריך בצורה מדויקת איזו חברה תחווה תחרות מינית רבה יותר וקנאה – זו שהינה פחות אטרקטיבית (כשיש פער כזה בין חברות). זה גם יכול להסביר למה נשים אטרקטיביות מאוד מדווחות פעמים רבות על קושי למצוא חברות אמת. בסופו של דבר, נראה שלמרות שנשים מתחברות לנשים אחרות באותה דרגת יופי, נראה שבתפיסה של רבות מהן הן עדיין יפות יותר, מה שיכול לתרום לביטחון העצמי בהכרויות עם גברים.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יואב  ביום 07/07/2010 בשעה 12:18 am

  יש כאן הטיה עצומה במחקר הזה – לפי מה שאתה מתאר לא נבדקו נשים נשואות, כאלה שהתחרות על בן זוג הרבה פחות רלוונית לגביהן

 • גיל  ביום 07/07/2010 בשעה 12:25 am

  יואב, זו בדיוק המטרה של המחקר. להתרכז בנשים בשיא הפוריות ובשיא התחרות המינית. אפשר להניח שבגילאים מבוגרים יותר וכשהנשים נשואות תהיה הרבה פחות תחרות ובצדק.

 • טל  ביום 07/07/2010 בשעה 7:02 am

  הסטודנטים העריכו את האינטליגנציה של הנבדקות על סמך צילומי פנים?

  • גיל  ביום 07/07/2010 בשעה 8:57 am

   כן, אבל לא גילו עם זה שום דבר מהותי.

   • טל  ביום 07/07/2010 בשעה 12:10 pm

    לא מובן לי. ציפו מסטודנטים שעל סמך תמונת פנים יעריכו אינטליגנציה? למה? האם האינטליגנציה האמיתית שלהן נבדקה?

   • גיל  ביום 07/07/2010 בשעה 12:26 pm

    לא בדקו פה אינטליגנציה אבל יש מחקרים שמראים שכן אפשר להעריך אינטליגנציה על פי מראה פנים אז חשבו שזה אולי יתקשר למשהו.

 • תרצה  ביום 07/07/2010 בשעה 8:00 am

  כנציגה של ה"מין היפה" נהניתי מהרשימה. זהו ניתוח עלינו, הנשים.
  מלבד זאת, כמי שמרצה בענייני תקשורת בארגון, אוסיף לכאן הערה קטנה על תחרות בין נשים בעמדות בכירות בארגונים.
  התחרות הזו איננה מבוססת על יופי נשי אלא סממנים גבריים, ואסביר.
  נשים מחפשות פטרון שיעזור לכל אחת מהן להגיע לצמרת. במחקרים התברר שבמקום לטפח אחווה נשית ולתמוך אחת בשנייה נשים מאמצות את תרבות הגבר, נעשות אויבות זו לזו, כדי לסלול את הדרך לקצה העליון של הפירמידה.
  תקשורת גברית כוללת סיפור בדיחות גסות (המיועדות במקור לתגמל גברים מתוסכלים), השתתפות בספורט גברי כך שאפשר יהיה להשתתף בשיח גברי, תקשורת בלתי מילולית גברית כגון לבוש, תנועות גוף וכן הלאה.
  מביש אבל זו האמת על תופעה נפוצה…. גם בימינו אנו, לצערי.

 • גיל  ביום 07/07/2010 בשעה 8:58 am

  תרצה, זה דבר ידוע שנשים רבות מתנהגות בצורה גברית כדי להצליח. יתכן שהן מאמצות במודע או שלא במודע את כללי התחרות הגברית, אבל באותה מידה יתכן שיש כאן עניין של סלקציה טבעית שבה נשים עם טסטוסטרון גבוה מלכתחילה פונות למשרות הללו.

 • טל  ביום 07/07/2010 בשעה 12:47 pm

  אז זה בעצם לא קשור כל כך למחקר. וגם לא מוסבר ממש…

 • גיל  ביום 07/07/2010 בשעה 1:33 pm

  זה דווקא כן קשור, רק שלא מצאו מה שחיפשו, ככה עובד מדע. לא תמיד מקבלים מה שרוצים.

  • טל  ביום 07/07/2010 בשעה 4:09 pm

   מסתבר. מה חיפשו ומדוע זה לא מפורט? זה נראה כמו משהו שדורש הסבר.

   • גיל  ביום 07/07/2010 בשעה 4:41 pm

    אתה מוזמן לקרוא במאמר עצמו.

   • טל  ביום 07/07/2010 בשעה 6:49 pm

    גם שם זה נראה תמוה. הם לא הגיעו לתוצאות מספיקות, אז הם משתמשים בהערכה של הנשים עצמן לגבי האינטליגנציה שלהן. איזה מין מדד אובייקטיבי זה?

 • גיל  ביום 07/07/2010 בשעה 7:05 pm

  הוא לא אמור להיות אובייקטיבי כי אנחנו מדברים על התנהגות שמונעת מתפיסות אישיות. באותה מידה פחות חשוב לתחרות המינית איך הן נראות אלא איך הן תופסות עצמן ביחס לאחרות. המדדים האובייקטיביים רלוונטים למי שמסתכל או מעריך אותן מבחוץ.

 • ענת  ביום 08/08/2011 בשעה 10:49 pm

  פרסמת מחקרים על הקשר בין מראה לאינטיליגנציה??

  ובאשר לתגובה של יואב – המגיב הראשון: אני דווקא חושבת שנישואין מעלים את המתח ותחושת תחרות עם אחרות. כשאת רווקה – אז את באיזשהו מקום תמיד בלתי מושגת ונחשקת. אבל כשאת נשואה, אז כמה אטרקטיבית את כבר יכולה להיות לבן זוגך??

  עוד סיבה למה מצב הרווקות הרבה יותר בריא לנשים.

 • גיל  ביום 08/08/2011 בשעה 11:22 pm

  לא אני, אחרים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: