האם גברים חוששים יותר מנשים מבגידות מיניות?

בני אדם סובלים מהטיות קוגנטיביות רבות. אנשים לא תופסים את העולם בצורה מדויקת, ובחלק גדול מהמקרים מדובר בהטיות שנובעות מסיבות אבולוציונית. ברוב המקרים מדובר בהטיות שגורמות לאנשים לטעות על הצד הבטוח (מה שנקרא בשפה המקצועית טעות מסוג אחד או false positive). כך למשל, ילדים מניחים שחיות גדולות במצב מנוחה ישנות ולא מתות. עדיף לא להציק לחיה כזו מחשש שהיא תתעורר ותתקוף אותנו גם אם במקרים מסוימים היא לא מהווה סכנה בכלל. באותה מידה, אנשים תופסים רעשים שונים בטבע כמאיימים למרות שברוב המקרים אין זה כך. ההטייה נובעת מכך שעדיף להיות דרוכים ולחשוב שהרעש מגיע מחיית טרף מסוכנת ולא מסתם רוח נושבת. הטייה נוספת היא הערכת יתר של מרחקים אנכיים. עדיף לחשוב שהבור עמוק יותר ממה שהוא באמת וכך להימנע מקפיצה לתוכו, או שההר גבוה יותר ממה שהוא באמת וככה להיות מופתעים כשהטיפוס עליו קצר יותר ממה שציפינו שיהיה.

הטיות רבות כאלו מתרחשות ביחסים בין המינים. הזכרתי בחטף בפוסט הקודם הטייה קוגנטיבית כזו. גברים רבים שמשוחחים עם נשים משוכנעים פעמים רבות שהבחורה מעוניינת בקשר רומנטי איתם למרות שאין זה כך. עדיף לגברים לחשוב שבחורה מעוניינת בנו ולהתאכזב כשהיא לא, מאשר לפספס הזדמנות לקשר עם הבחורה. הסיבה לכך היא שהרבייה זולה יותר לגברים, מה שמוביל אותם להיות מעוניינים בקשרים מיניים מזדמנים. אצל הנשים, חוסר הערכה של עניין מיני מצד הגברים אינה יקרה מדי, ולכן הן מעריכות בצורה מדויקת למדי את כוונות הגבר שמולן. מצד שני, נשים שמות דגש על נאמנות ומחויבות של בן הזוג ולכן נוטות להעריך בצורה חסרה את הנושאים הללו. עדיף לחשוב שגבר מסוים לא נאמן כשהוא אכן כזה, מאשר להיפך, כי המחיר לטעות כזו קטן הרבה יותר.

מחקר חדש בוחן האם יש הטייה גם בתפיסה של חוסר נאמנות מינית של בן הזוג. מכיוון שבגידה מינית טומנת בחובה מחיר שונה לגבר ולאישה, ניתן לצפות שיהיו הבדלים בין המינים בתחום הזה. גבר שמגדל ילד לא שלו שלא מדעת סובל מהפסדים עצומים במונחים אבולוציוניים, ולכן הגיוני שגברים יהיו רגישים יותר לרמזים של בגידות מיניות מצד האישה ושיטעו יותר לחשוב שהיא בוגדת בהם או שהיא עשויה לבגוד בהם גם כשאין לחשש הזה בסיס במציאות.

החוקרים ביצעו שני מחקרים על מנת לבדוק את הנושא. במחקר הראשון הנבדקים היו 89 נשים ו-60 גברים שנמצאו במערכת יחסית זוגית הטרוסקסואלית במשך שנה וחצי עד שנתיים בממוצע. הגיל הממוצע שלהם היה 20. זהו הגיל שבו התחרות המינית והפוריות המינית נמצאים בשיאם. הנבדקים במחקר נשאלו סדרת שאלות שבדקו עד כמה הם מצפים לבגוד בבני זוגם בעתיד, ועד כמה הם חושבים שבן או בת זוגם יבגדו בהם. כצפוי, גברים חשבו הרבה יותר מהנשים שבת הזוג שלהם תבגוד בהם בעתיד. מעניין לציין שגברים, הרבה יותר מנשים, ציינו שיש סיכוי גבוה יותר שהם יבגדו בבנות זוגם.

המחקר השני, שכלל 101 נשים ו-61 גברים הטרוסקסואליים, גם הם במערכת יחסית קבועה, שאל שאלות דומות אלא שהפעם השתמש במדד פסיכומטרי שונה שנקרא Visual Analog Scale. בכלי הזה, במקום לענות ישירות לשאלות הנשאלות, הנבדקים מסמנים על קו רציף איפה הם עומדים ביחס לשאלות שונות. הדבר מאפשר לנבדקים להביע בצורה מדויקת יותר היכן הם עומדים, בהשוואה למשל לסולם שבו הם נדרשים לתת מספר מ1-7 כמו שהשתמשו בו במחקר הראשון (דוגמא ממחקר אחר ניתן למצוא פה) לאחר מכן, שופטים בלתי תלויים מדדו בסרגל את התגובות וההסכמה ביניהם הייתה גבוהה מאוד. כמו במחקר הראשון גם כאן, הגברים הביעו חשש גדול יותר מבגידות מיניות של בת זוגן, וגם שהם עצמם יבגדו בהן בסבירות גבוהה יותר.

התוצאות בשני המחקרים תומכות בהשערה שקיימת הטייה קוגנטיבית שגורמת לגברים להיות חשדניים יותר לגבי הבגידות המיניות של בנות זוגם. התוצאות הללו גם עקביות עם מחקרים אחרים שמראים שגברים נוטים הרבה יותר מנשים להעריך הערכת יתר את מספר הבגידות שהיו לבנות זוגם במערכות יחסים בעבר. המחקרים עולים גם בקנה אחד עם מחקרים שנעשו על קנאה. המחקרים הללו מצאו שגברים חוששים הרבה יותר מבגידה מינית של בת זוגם, ואילו נשים חוששות הרבה יותר מבגידה רגשית של בן הזוג (כלומר שבן הזוג יקשר לאישה אחרת גם אם לא מעורב בזה מין). הסיבה לכך היא שנשים חוששות יותר שגברים יעבירו את המשאבים שלהם לאישה אחרת בעוד שפחות מטריד אותן אם הוא ישכב איתה אבל לא יקשר אליה רגשית (אפשר לקרוא עוד על הנושא כאן).

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוסי דר  ביום 10/06/2009 בשעה 9:41 pm

  נדמה לי שההטייה נובעת מהמערכת הבלתי סימטרית, מבחינה זו שהגבר יכול לחשוד, שהילד מבת זוגו הקבועה אינו ממנו, ואילו אצל האשה הבעייה הזו אינה קיימת, שכן חשד דומה מצידה אינו יכול להתקיים, והיא לא יכולה לחשוד שילד שהיא יולדת אינו שלה.

 • גיל  ביום 10/06/2009 בשעה 9:52 pm

  כשכתבתי: "גבר שמגדל ילד לא שלו שלא מדעת סובל מהפסדים עצומים במונחים אבולוציוניים". הערכות שונות מדברות על כך שעד 10% מילדים אינם של האב שחושב שהילד שלהם.

 • אחד העם  ביום 11/06/2009 בשעה 6:50 am

  ההטייה יכולה להיגרם גם מנטייה גבוה יותר של גברים לבגוד. גברים מניחים שבנות הזוג שלהם יבגדו בגלל שכגברים הם רואים את אפשרות הבגידה כסבירה יותר. הם מניחים סימטריות בנטייה לבגידה.

 • גיל  ביום 11/06/2009 בשעה 6:56 am

  גברים מגיבים הרבה יותר בחריפות על בגידות ואם הם היו חושבים שזה צפוי הייתי חושב שהם היו פחות מתרגזים לא?

 • יוסי דר  ביום 11/06/2009 בשעה 7:47 am

  אפרופו ילד לא שלו, מזכיר לי שלפני כמה שנים היה אדם חרדי שחשד שהילד שאשתו הביאה לעולם אינו שלו.
  הלך האיש להתייעץ אצל הרב עובדיה לאפשרות שידרוש בדיקת רקמות.
  הרב אסר עליו לבצע בדיקת רקמות מטעמי שלמות המשפחה וכו'.

 • צביקה  ביום 11/06/2009 בשעה 10:11 pm

  מאוד מעניין.
  אני ממשיך בקו המטריד:"גבר שמגדל ילד לא שלו שלא מדעת סובל מהפסדים עצומים במונחים אבולוציוניים".
  מעניין אותי מהם אותם הפסדים אבולוציוניים? בכלל המושג הזה מעניין. אשמח להרחבה.

 • גיל  ביום 11/06/2009 בשעה 10:56 pm

  אני ממליץ לך לקרוא את הפוסטים הראשונים שכתבתי בבלוג בנוגע לפסיכולוגיה אבולוציונית ובעיקר את הפוסט הזה שעוסק בברירה מינית:

  http://www.notes.co.il/greengross/29489.asp

  בקצרה, יחידת הברירה האבולוציונית היא הגן, וכל חיה (כולל בני אדם) מהווים מעין "כלי" שהגנים משכפלים עצמם. רבייה היא הדרך היחידה להעביר את הגנים שלך הלאה. אם אב מגדל ילד שהוא אינו שלו מבחינה ביולוגית, הוא מפסיד פעמיים: לא רק שהגנים שלו לא עוברים הלאה אלא גם שהוא משקיע הרבה מאוד בגנים של מישהו אחר. לעומת זאת, הגבר שהאישה בגדה איתו מרוויח כפליים: הגנים שלו עוברים הלאה וההשקעה שלו בילד מינימלית.

  כל זה כמובן לא קשור לתחושות בפועל שיש לאותו אב כלפי הילד, או לעובדה שיש הרבה הורים שמגדלים במודע ילד מאומץ. זה רק אומר שמבנקודת מבט של הגן (מה שמקובל היום כנקודת ההסתכלות), יש מי שמרוויח מאוד ומי שמפסיד.

 • עומרי  ביום 16/06/2009 בשעה 8:56 pm

  פוסט מאוד מעניין,

  מה לגבי האפשרות שגברים יותר רגישים לבגידות כי הנורמות החברתיות הן שנשים פחות בוגדות מתוקף האמונה ברעיון ה"אהבת אמת" ולכן אם בגדו בהם (כשברוב כביכול לא בוגדים) אז זה בושה גדולה יותר מאשר לאישה שיכולה להגיד לעצמה "כל הגברים בוגדים" ו"לרכך" את המכה

 • גיל  ביום 16/06/2009 בשעה 9:00 pm

  די מקובל לחשוב שגברים ונשים בוגדים כמעט באותם שיעורים. בעולם המערבי כיום (ובחברות ציידים לקטים זה ככה תמיד) די מקובל לשבור מסגרות נישואין (או זוגיות) בגלל בגידות.

 • רות  ביום 19/06/2009 בשעה 7:24 pm

  גילו שגברים יותר חוששים מבגידות, ושהם גם יותר נמשכים לבגוד
  אבל מכאן אין להסיק דוקא שהסיבה היא בהכרח אבולוציונית
  יכולות להיות עוד הרבה סיבות
  למשל, כמו שמישהו הזכיר למעלה-בגלל שגברים מתכננים יותר לבגוד הם נוטים להשליך את זה על נשים , כי בני אדם באופן כללי נוטים להסיק על אחרים לפי מה שהם מכירים על עצמם.
  או-יתכן שלגברים יש יצר מיני חזק יותר (יש מחקרים על זה לא? חושבים מחשבה מינית כל דקה לעומת נשים -פעם בשעה או משהו כזה)
  ולכן הם חושבים יותר על בגידה-שלהם ושל נשותיהם-גם אם הם לא בוגדים יותר בפועל.
  וזו בעיה שאני נתקלת בה שוב ושוב בפסיכולוגיה אבולוציונית-הכל אפשר להסביר עם זה אבל אי אפשר להוכיח את המסקנות
  חוץ מזה-10% מהילדים הם תוצאה של בגידה? ממש ממש מוגזם-הייתי שמחה לראות מאיפה יצא הנתון הזה

 • רות  ביום 19/06/2009 בשעה 7:29 pm

  יתכן שגברים פשוט קנאים יותר-ולכך אפשר לתת פרשנות אבולוציונית אבל באותה מידה אפשר לתת לזה פרשנות פוליטית-פמיניסטית לדוגמה- שהגברים רואים בנשים רכוש שלהם, או פרשנות דתית- שנשים דעתן קלה וכן יש יותר חשש שיבגדו
  ,
  זו רק דוגמה למה שכבר כתבתי למעלה, אין לי כוונה לפצוח בויכוח פמיניסטי, אני רק מצביעה על כך שבין הנתונים והמסקנות יש ים של פרשנות אפשרית, איש איש לפי נטיות ליבו

 • גיל  ביום 19/06/2009 בשעה 10:10 pm

  הרי לא מספיק לומר שגברים כביכול רואים בנשים רכוש שלהם אלא צריך להוכיח שזה קיים. רק אם זה אכן קיים אפשר לראות האם הוא הסיבה לתוצאות שיצאו. אי אפשר לזרוק כל מיני הנחות יסוד או גורמים כאילו הם עובדות. מה שהפסיכולוגיה האבולוציונית עושה היא להתבסס על הנחות יסוד אבולוציוניות ולנסות לנבא מה יהיו התוצאות. במקרה הזה התוצאות מתאימות לניבויים וכדי להראות שזה לא כך צריך להראות שאכן יש גורמים אחרים שמשפיעים והם אלו שמובילים לתוצאה (אגב, העניין עם היצר המיני הוא גם הסבר אבולוציוני משלים).

 • רות  ביום 20/06/2009 בשעה 11:58 am

  העינין עם היצר המיני לא היה דוגמה להסבר לא אבולוציוני-אלא להפך-דוקא בגלל שיש לזה הסבר אבולוציוני זה מדגיש את הנקודה שניסיתי להעלות-יש נתון-יצר מיני מוגבר-שהוא ביולוגי. עכשיו אפשר לתת לו הסבר אבולוציוני-אבל זה הסבר שקשה להפריך . כלומר אפשר להוכיח שגברים יותר חושבים על מין אבל ההסבר האבולוציוני נשאר בגדר השערה. יש עובדות ואז מסבירים אותן אבולוציונית-זה משכנע לעיתים אבל עדיין משאיר בהרגשה של הקלות הבלתי נסבלת של ההסבר האבולוציוני. למשל-דוגמה קצת יותר קיצונית
  התפרסם לא מכבר מחקר שמנסה להסביר אבולוציונית למה בנות אוהבות ורוד יותר מבנים וההסבר היה שהנשים הקדמוניות היו אוספות פירות והפירות היו הרבה פעמים אדומים והן פתחו משיכה לאדום וורוד. נניח שורוד ואדום היו נחשבים גבריים בתרבות שלנו-אזי אפשר היה להסביר שגברים היו ציידים ולכן הם נמשכים לצבע האדום שמזכיר להם דם-

 • גיל  ביום 20/06/2009 בשעה 5:46 pm

  גם אם לגברים יש יצר מיני מוגבר, עדיין זה לא מספיק כדי להסביר את הקשר בינו לנושא הבגידות.

  אני לא יודע אם קראת את המחקר על הצבע הורוד, אבל הוא דווקא לא נעשה רק על אנשים מהעולם המערבי אלא גם על נבדקים מאסיה. זה כבר מעלה את הסבירות שהוא נכון. אז נכון שזו לא הוכחה מוחלטת אבל זה כבר מפריך את הטענה שזה משהו שרירותי תוצר העולם המערבי. מסכים שלא קל להוכיח משהו, אבל אם נתייחס למשפט האחרון שלך, למה שגברים יהיו חשופים יותר לדם מאשר נשים גם אם הם צדים יותר? תמיד צריך לחשוב עד כמה ההסבר הגיוני ואלו דרכים יכולים לאושש או להפריך אותו.

 • שכ"ג  ביום 01/07/2009 בשעה 12:59 pm

  הטיעון הזה היה הגיוני אם היו בע"ח עם דם בצבעים אחרים, אבל אלה בעלי הדם האדום היו מזינים יותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: