האם אינטרקציות עם נשים גורמות לגברים להיות טיפשים יותר?

"יש אנשים שחושבים שנשים עם שדיים גדולים גורמים לנשים להיות טיפשות. למעשה זה להיפך. נשים עם חזה גדול גורמות לגברים להיות טיפשיים" (ריטה ראדנר, קומיקאית).

אתם (הגברים) משוחחים עם אישה אטרקטיבית מאוד שלא פגשתם מעודכם. אתם מעוניינם לעשות את הרושם הטוב ביותר האפשרי אבל אתם עצבניים, הלב שלכם פועם בחוזקה וקשה לכם להתרכז. היא שואלת אתכם איפה אתם גרים, ולמרבה הזוועה, אתם פשוט לא זוכרים!

תאור כזה של אירועים משותף לגברים רבים (אם כי אולי לא בכזו קיצוניות). גברים רבים סובלים מבעיות קוגנטיביות זמניות כשהם משוחחים עם בחורה יפה שהם מעוניינים לעשות עליה רושם. האם יש אכן בסיס פסיכולוגי לתופעה? מחקר חדש מנסה לענות על כך.

יש בסיס מחקרי מוצק לטענה שאנשים נוטים לחשוב בצורה פחות בהירה ולהתבלבל יותר באינטרקציות עם בני המין השני. לרוב, אנשים מודאגים יותר כיצד הם נראים בפני מישהו מהמין השני. זה נכון במיוחד כאשר הם מעוניינים בקשר רומנטי איתם, או כשמדובר במישהו אטרקטיבי מבחינה חיצונית. זה אגב לא חייב להיות רצון מודע, או אפילו לא מחייב שאותו אדם יהיה פנוי, ונכון במיוחד לגבי גברים. גברים רבים שנמצאים במערכת יחסים מעוניינים בקשרים עם נשים בתור ידידות, אולי כדי לשמור על אופציות פתוחות למקרה שמערכת היחסית הזוגית שלהם תסתיים.

אין ספק שלא קל ליצור רושם טוב על מישהו חדש, יהא אשר יהא. כשפוגשים מישהו, אין לנו לרוב הרבה מידע עליו ואנחנו צריכים להיזהר במה שאנחנו אומרים פן נעליב אותו או ניצור רושם מוטעה על עצמנו. בכל אופן, מדובר במאמץ קוגנטיבי ניכר.

המחקר הנוכחי בחן את הנושא בשני ניסויים. בניסויים הללו נבדקים עברו אינטרקציות עם בני המין השני כמו גם עם אנשים מאותו המין. בניסוי הראשון השתתפו 40 נבדקים גברים בתחילת שנות ה-20 שלהם. כל הנבדקים עברו מבחן ראשוני שבודק את התיפקוד הקוגנטיבי שלהם, מה ששימש כבסיס להשוואה בשלב מאוחר יותר. המבחן כלל הצגה מהירה של רצפי אותיות על המסך, ולאחר מכן הצגה של אות מסוימת שהנבדק היה צריך להגיב במהירות אם היא הוצגה קודם או לא. המבחן הזה מחייב את הנבדקים לעדכן בצורה רציפה את זיכרון העבודה שלהם, משימה קוגנטיבית תובענית למדי. לאחר מכן הופנו הנבדקים לחדר צדדי שם נאמר להם שהם ינהלו שיחה עם הנסיין שעורך את הניסוי, לכאורה כדי להעביר את הזמן עד לשלב הבא של הניסוי. בפועל מדובר היה במשתפי פעולה ששוחחו עימם על נושאים נייטרליים. חצי מהנבדקים שוחחו עם משתף פעולה גבר וחצי עם משתפת פעולה אישה. אחרי 7 דקות, משתפי הפעולה הונחו לסיים את השיחה ולהפנות את הנבדק לחדר המחשב, שם הם נבחנו שוב באותה משימה קוגנטיבית שנבחנו עליה קודם לשיחה. ההבדלים בין זמני הביצוע והדיוק בביצוע נמדדו. נבדקים ששוחחו אם הנסיינית נתבקשו לענות על מספר שאלות שבדקו את מידת המשיכה המינית שחשו אליה.

התוצאות הראו בבירור ששיחה עם משתפת הפעולה פוגמת ביכולת הקוגנטיבית בצורה גדולה יותר משיחה עם משתף פעולה גבר. זה היה נכון הן למשתתפים הרווקים והן לאלו שהיו במערכת יחסים. בנוסף, ככל שהנבדקים תפסו את הבחורה כאטרקטיבית יותר, כך הביצועים הקוגנטיביים שלהם היו גרועים יותר לאחר המפגש.

המחקר השני נועד להרחיב את הממצאים של המחקר הראשון וכלל גברים ונשים כאחד. הוא כלל 53 גברים ו-58 נשים שחולקו בצורה אקראית לזוגות. הזוגות היו מעורבים וגם בני אותו מין שהונחו לנהל שיחה בת 5 דקות אחד עם השני (במקום שיחה עם משתף פעולה כמו בניסוי הקודם). במחקר הזה השתמשו במבחן קוגנטיבי שונה מזה שבניסוי הראשון אבל בעל אפקט דומה. הפעם החוקרים בדקו בצורה ישירה יותר עד כמה הנבדקים מנסים להרשים יותר את הצד השני (מה שנעשה בצורה עקיפה על ידי בחינת האטרקטיביות הנתפסת של משתפת הפעולה בניסוי הראשון).

כמו בניסוי הראשון, הביצועים הקוגנטיביים של הגברים ירדו אחרי אינטרקציות עם נשים. לא היה שום הבדל בביצוע אחרי אינטרקציה עם גבר אחר, או באינטרקציות של הנשים בינן לבין עצמם.  כצפוי, גברים הרבה יותר מנשים, ניסו להרשים את הצד השני באינטרקציות מעורבות. הממצאים הראו שנשים שכן רצו להרשים את בן השיחה שלהם, הראו ירידה קוגנטיבית מסוימת.

באופן כללי, שני הניסויים מצביעים על כך שגברים חווים ירידה גדולה יותר בתיפקוד הקוגנטיבי מנשים באינטרקציות מעורבות. זה קשור כנראה לעובדה שגברים נוטים הרבה יותר מנשים לראות בנשים בנות זוג פוטנציאליות אפילו באינטרציה שטחית עימן, והם מושפעים הרבה יותר מהאטרקטיביות החיצונית שלהן. נשים זהירות ובררניות יותר בבחירת בני הזוג וזקוקות ליותר מסתם אינטרקציה קצרה כדי לחשוב על הגבר כבן זוג פוטנציאלי.

החוקרים אומרים שלמחקר יכולות להיות השלכות שונות. למשל, ישנו ויכוח מתמשך האם בנים ובנות צריכים ללמוד ביחד בבית ספר. אחת הטענות היא שבנות לא מצליחות לבטא את עצמן בכיתה מעורבת מכיוון שהבנים משתלטים על השיחה בכיתה. מצד שני, אם המחקר הזה נכון גם לגבי קבוצות מעורבות ולא רק לאינטרקציות של אחד על אחד, יתכן שהתיפקוד של בנים דווקא נפגע בכיתה כזו מכיוון שהם מנסים להרשים את הבנות (זה יהיה כנראה נכון רק אצל נערים בוגרים מינית).

השלכה נוספת יכולה להיות לדעת החוקרים בכל הנוגע להטרדות מיניות. אחת הדיעות הרווחות היא שגברים מטרידים מינית כתוצאה מתפיסה שגויה שהבחורה מעוניינת בהם מבחינה מינית, יותר ממה שזה באמת. יתכן שהסיבה היא לא התפיסה השגויה של הכוונות מהצד השני אלא דווקא חוסר מחשבה צלולה מצד הגבר.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • צ'יקי  ביום 02/06/2009 בשעה 2:13 pm

  בלי לראות את המקור, אך עם היכרות עם ז'אנר משפטי-המחץ, נראה לי שהתרגום הנכון יותר:

  "יש החושבים ששדיים גדולים הופכים נשים לטפשות יותר. להפך: שדיים גדולים הופכים לטפשים יותר את הגברים"

  אבל כשמדובר על שדיים גדולים, יש לך תירוץ לטעות (או לא)

 • גיל  ביום 02/06/2009 בשעה 2:23 pm

  בסך הכל לקחתי לעצמי את החירות לתרגם בחופשיות את המשפט:

  Some people think having large breasts makes a woman stupid. Actually, it's quite the opposite: A woman having large breasts makes men stupid

 • חנה בית הלחמי  ביום 02/06/2009 בשעה 3:48 pm

 • רג'ול ורדי  ביום 02/06/2009 בשעה 11:28 pm

  כל הנאום הזה נראה לי שוביניזם נשי ופמיניזם אגריסיבי. נתקלתי במספר לא מבוטל של נשים שאם הן לא היו מטומטמות לפני כן, הרי שהפגישה עם גבר הורידה לחלוטין את רמת האינטליגנציה שלהן, וגם הרגשית, וכמו כן, נתקלתי בלא מעט נשים שעושות הטרדה מינית לגברים. צריך לבחון את הדברים במינוחים שונים עבור מינים שונים.

 • Moshe  ביום 03/06/2009 בשעה 8:03 am

  From my own private experience I know I tend to act with reduced wisdom not only in the presence of a good looking woman but also in the presence of VIPs, celebrities and such. For example, put me next to the Prime Minister, and I suspect I will still smile like an idiot no matter how much I detest what the guy stands for.
  I'm therefore wondering whether this dumbing down effect the post is discussing has more to it than sex and whether it applies to any scenario where we approach someone with more power than us.

 • גיל  ביום 03/06/2009 בשעה 8:25 am

  לא הייתי אומר שלנשים יש יותר כוח מגברים, אבל כנראה ניתן להכליל את האפקט למצבים שבהם אנחנו מעוניינים להראות טוב יותר בעיני בני שיחנו.

 • תרזה  ביום 07/06/2009 בשעה 9:18 am

  מה אתה בעצם אומר פה?…

 • One Of the Crowd  ביום 15/06/2009 בשעה 4:14 pm

  דיבר על פגיעה בזיכרון האורך טווח אצל עכברים כתוצאה מגירוי מיני ותיאר את המנגנון הביולוגי
  הקשור לזה.
  לצערי,משום שאין לי גישה יותר ל BIOMED איני יכול לספק את פרטי המאמר.

 • ציפורה  ביום 29/06/2009 בשעה 3:50 pm

  גם אני נוטה להגיב בדרך דומה הן במפגשים עם אנשים חשובים והן עם גברים אטרקטיביים (ותחשבו מה קורה כשמדובר בגבר אטרקטיבי בעמדת-מפתח …)
  בגילי המתקדם פיתחתי "שיטה" – אני משתדלת להמעיט בדיבור. כך אני פולטת פחות שטויות והתדמית הכללית שלי כאדם אינטליגנטי עובדת עבורי…

 • Drazick  ביום 17/07/2009 בשעה 12:49 am

  אחלה מאמר…
  מעכשיו אני לא אקח את זה אישית בכל פעם שבחורה עם חזה גדול בועטת בי אחרי דייט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: