למה אני לא הולך להצביע בבחירות הקרובות

בעוד מספר ימים הולכת המדינה לבחירות, שכמו תמיד הן הבחירות החשובות ביותר אי פעם ואנחנו נדרשים להכריע בהן הכרעה היסטורית (עד לבחירות הבאות בעוד שנה-שנתיים שגם הם יהיו, הפעם באמת, הבחירות הכי חשובות אי פעם). בבחירות הקרובות אני לא אצביע, וגם לא הצבעתי בבחירות הקודמות, וסביר שלא אצביע בבחירות הבאות. הסיבה לכך אינה חלילה אדישות פוליטית אלא פרוזאית הרבה יותר. אני נמצא כרגע בארה"ב לרגל לימודיי ומדינת ישראל לא מאפשרת לאזרחים רגילים להצביע מחוץ לגבולות המדינה. אני סבור שהגיע הזמן שמדינת ישראל תאפשר לאזרחיה להצביע גם מחו"ל, ובכך היא תתרום לחיזוק הדמוקרטיה הישראלית.

מדינות שונות בעולם מאפשרות לאזרחיהן להצביע גם אם הם לא נמצאים בגבולות המדינה בזמן ההצבעה.  למעשה, 115 מדינות מאפשרות הצבעה של אזרחים מחוץ לגבולות המדינה, בצורה זו או אחרת, בעוד אצל 100 מדינות אחרות האפשרות הזו לא קיימת. אין מדובר רק במדינות מערביות כמו כמו ארה"ב, צרפת ואוסטרליה.אפילו מדינות כמו מונגוליה, אפגניסטן, עירק ואקוודור מאפשרות הצבעה מחו"ל. כיום רק שליחים דיפלומטים ישראלים, בנציגויות רשמיות בשגרירויות וקונסוליות יכולים להצביע, ומהווים כ-4500 בוחרים.

החוק קובע שרק בעלי זכות בחירה שנמצאים בארץ יכולים להצביע. למעשה, ישראל מעניקה זכויות הצבעה לתושבים בעלי אזרחות, בעוד מדינות כמו ארה"ב מעניקות זכויות הצבעה לאזרחים בלי קשר למקום מגוריהם. ישראלים רבים השוהים בחו"ל באופן זמני, בין אם הם סטודנטים או נמצאים ברילוקיישן, משלמים מס הכנסה וביטוח לאומי בשהותם בחו"ל והקשר שלהם לישראל לא מוטל בספק. האם זה הוגן לשלול מהם את זכות ההצבעה? נשאל אחרת, האם זה הוגן שישראלי שחי או מטייל בחו"ל יהיה חשוף להתקפות טרור, אנטישמיות, או סתם ימנעו ממנו להיכנס למלון מסוים בגלל שישראלים התפרעו בו, רק בגלל שהוא ישראלי, אבל הוא לא מספיק ישראלי בשביל להצביע? 

כל העניין נראה עוד יותר משונה אם בוחנים את המאמצים הבלתי נדלים שמדינת ישראל עושה כדי להחזיר ישראלים הביתה או כדי להביא מהגרים חדשים (אבל רק אם אתם יהודים, כן?). זה מתחיל בעובדה שהמדינה שומרת על אזרחותם של כל הישראלים וכמעט בלתי אפשרי לאבד אותה (ולכן לרבים יש אזרחות כפולה). זה ממשיך בזה שהמדינה שולחת נציגי סוכנות לכל מקום בעולם כדי לשכנע יהודים טובים לבוא ארצה, ונמשך בהטבות מפליגות לעולים חדשים ולתושבים חוזרים. מדינת ישראל משקיעה מאמצים כבירים, יותר מכל מדינה אחרת, בעזרה לישראלים בחו"ל, בעיקר ברגע שנקלעו לבעיות. אם הסתבכתם בטרק בפרו, או חלילה אתם בכלא בגלל הברחת סמים בתאילנד, סביר שהמדינה תנסה לעזור לכם. האם נתינת זכות הצבעה לא תהיה הגורם האולטימטבי לחיזוק הקשר עם הארץ, והתמריץ הכי גדול שיעודד ישראלים  לחזור?

ישראל תמיד התגאתה באחוזי הצבעה גבוהים לעולם המערבי. האחוזים הללו עמדו במשך שנים על קרוב ל-80% אבל הם מידרדרים בהתמדה. בשתי מערכות הבחירות האחרונות ישנה ירידה דרמטית באחוז המצביעים. 63% הצביעו בבחירות האחרונות,ו-67% בבחירות שלפניהן שזו ירידה דרמטית מה-77% שהצביעו רק לפני עשור בבחירות של 1999. הסיבות לירידה הן שונות, אבל חלק מהן נעוץ כנראה באדישות של הציבור בארץ ובתחושה שלא חשוב למי נצביע שום דבר לא ישתנה או שאין למי להצביע. הוספת מצביעים ישראלים שחיים בחו"ל למאגר המצביעים הפונטציאלים יכולה להפיח רוח רעננה במערכת הבחירות. פתאום מפלגות ידרשו לתת את הדעת למצביעים הללו, והשיח שיתעורר עם הישראלים בחו"ל יכול לגרום להם לחוש רצויים יותר, ולחזק את הזיקה שלהם לארץ, והדבר החשוב ביותר הוא לבחון את המציאות הפוליטית הישראלית במבט שונה, מרוחק, משהו שלא יזיק לפוליטיקה הישראלית כלל.

כמעט כל ישראלי החי בחו"ל טוען שהחיים במקום החדש נותנים לו פרספקטיבה חדשה על המצב בארץ. אותה פרספקטיבה יכולה לחזק דיעות ישנות או לשנות דיעות מקצה לקצה, לא זו הנקודה. היינו רוצים שהבוחרים בארץ יהיו מיודעים לגבי האפשרויות העומדות בפניהם, לגבי ההשלכות של בחירה במועמד או רשימה זו או אחרת. לכן אי אפשר לטעון שניסיון של חיים מחוץ לישראל יזיק לפוליטיקה הישראלית אלא סביר שבדיוק להפך. לישראלים הגרים בחו"ל אין גם שום בעייה לשמור על קשר עם הארץ. רבים קוראים חדשות מהרשת על בסיס יומיומי, משוחחים עם חברים וקרובים במסנג'ר, משתתפים בפורומים, מגיבים בטוקבקים או כותבים בלוג. כל הדברים הללו מאפשרים ליותר ויותר ישראלים להיות בקשר הדוק עם המתרחש בארץ מה שהופך אותם לבוחרים לא פחות מיודעים מאלו שחיים בארץ.

על פי הערכות שנעשו לפני מספר שנים חיים בחו"ל כ-650 אלף ישראלים (לא כולל ילדים), מחציתם בארה"ב. אלו כמובן הערכות, וקשה מאוד לדעת עד כמה הן מדויקות מכיוון שהן סופרות רק מי שהוציא דרכון ישראלי ועזב את גבולות המדינה, אבל הוא לא כולל ישראלים שמחזיקים בדרכון זר, ישראלים שלא חידשו את הדרכון הישראלי ואף כאלו שנפטרו בחו"ל. בכל מקרה, הערכות שונות מדברות על כך שרק כרבע מהישראלים ששוהים בחו"ל מחזיקים בדרכון ישראלי תקף. כלומר, אם דרכון תקף יהיה הקריטריון להצבעה בבחירות, במקרה האופטימי ביותר ל-150 אלף ישראלים תהיה זכות הצבעה. יש היום למעלה מ-5 מיליון בעלי זכות הצבעה (כולל אלו שמתגוררים בחו"ל). לכנסת הקודמת הצביעו קצת יותר מ-3 מיליון אנשים ומנדט אחד היה שווה בערך 25,000 קולות. כלומר, מספר המצביעים בחו"ל יהיה בערך 5% מהמצביעים בפועל, שזה אומר משהו שווה ערך ל-6 מנדטים בתסריט האופטימי ביותר, וכנראה הרבה פחות מכך. האם הצבעה כזו תגרום לשינוי שינוי קיצוני בתוצאות הבחירות? ספק רב. ממש לא ברור אם הישראלים השוהים בחו"ל יותר ימנים, שמאלניים והאם השהייה בחו"ל השפיעה עליהם לכיוון זה או אחר. מה שכן ברור הוא שלרבים מהם איכפת מאוד ממה שקורה בארץ והיו רוצים להשפיע על המתרחש בה.

טענה אחת שמושמעת תדיר נגד המציעים לאפשר לישראלים לבחור מחו"ל היא שאין זה מוסרי שאנשים שאינם חיים בארץ ישפיעו על אלו שכן חיים שם. מעניין שטענה כזו לא מפריעה למדינות אחרות לאפשר לאנשים לבחור מחוץ לארצן, אבל הנקודה החשובה היא ההנחה המובלעת שאנשים החיים בחו"ל ירצו ברעת הארץ ולא בטובתה. כן, אנחנו אולי לא חיים בארץ, אבל יש לנו קרובים וחברים שכן חיים שם, וזה לא שאנחנו בכוונה מעוניינים ברעתם או ברעת הארץ נכון?

הצבעה של ישראלים בחו"ל יכולה להוות נדבך אחד בצורה שבה נערכות בחירות בארץ. חלק אחר של המהפיכה הוא לאפשר הצבעה מוקדמת גם למי שחי בארץ בדומה למקומות אחרים בעולם. הצבעה כזו נעשית לרוב על ידי מעטפות הצבעה שנשלחות מראש לאנשים, ושליחתם בחזרה בדואר לועדת הבחירות המקומית. במדינת אורגון שבארה"ב למשל, כל הצבעה נעשית בדואר בלבד ולא נפתחות קלפיות ביום הבחירות. אמנם ישראל מדינה קטנה יחסית ואין בעייה להצביע ביום אחד, אבל התפרסות ההצבעה יכולה לפתור את הדילמה הנצחית שעומדת מאחורי כל מתכנני הבחירות לדורותיהם: מתי בדיוק לערוך את הבחירות? אי אפשר לערוך אותם קרוב לחגים, או בקיץ מכיוון שעם ישראל נופש בחו"ל ולכן צריך למצוא תאריך שיהיה נוח לכולם. הצבעה מוקדמת גם חוסכת תורים מיותרים ביום הבחירות עצמו, וגם את הדיווח הבלתי נמנע על עומסים גדולים ותורים ארוכים מהרגיל בקלפיות, שלא לדבר על החיסכון בבביטול יום השבתון שהצבעה מוקדמת גורמת.

למי יש לתת זכות הצבעה והאם להגביל את מספר מצביעי חו"ל זה נושא שאפשר לדון בו ולהגיע להסכמה. ישנן מדינות המאפשרות לאזרחים להצביע רק עד 10 שנים מיום עזיבתם את הארץ, בעוד מדינות כמו ארה"ב מאפשרות לאזרחיהן להצביע גם אם כל חייהם חיו במקום אחר. אפשר לקבוע שרק למי שיש דרכון ישראלי תקף, או שביקר בארץ בשנים שקדמו להצבעה יוכל להצביע. אפשר למצוא נוסחא שתהיה מקובלת על הרוב ותשמור על זיקה מסוימת לארץ. כיום רק מי שיש לו כסף לטוס לארץ ביום הבחירות, או למי שיש אינטרס ואמצעים להטיסו לארץ יכול להצביע. זה הרבה פחות דמוקרטי מאשר לאפשר לכל האזרחים להצביע גם עם הם סטודנטים בלי אמצעים או מטיילים שלא יחזרו לארץ רק בשביל הבחירות.

הצבעה מחו"ל אינה דבר שצריך להקל בו ראש והיא גם לא משהו שקל לממשו. הנושא מחייב הערכות חדשה, וגם יש שאלות כבדות משקל שנוגעות לפרוצדורה עצמה (האם למשל ישראלים ידרשו להצביע בשגרירויות או בקונסוליות או שפשוט יוכלו לשלוח מעטפת בחירות לארץ), כמו גם למחיר הכלכלי שכרוך בהצבעה כזו. עם זאת, אני סבור שהצבעה כזו תועיל לדמוקרטיה הישראלית יותר משהיא תזיק לה, ובכל מקרה ראוי לדון בנושא בציבור הרחב ולא לפסול אותו על הסף כמו שעושים תמיד.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יוסי לוי  ביום 02/02/2009 בשעה 9:33 am

  בעיה אחת לדוגמא היא שישראל גם מעניקה אזרחות אוטומטית לכל יהודי שרוצה בכך. השילוב של הענקת האזרחות עם הצבעה מרחוק עלולה לגרום למצב בו עשרות ואולי מאות אלפי חרדים החיים בארה"ב דרך קבע מקבלים אזרחות ישראלית, מצביעים, ומשפיעים על החיים שלנו כאן.

 • גיל  ביום 02/02/2009 בשעה 9:46 am

  שתשמור על זיקה לארץ. למשל, דרכון תקף או ביקור תקופה מסוימת בארץ בתקופה שקדמה לבחירות.

 • בלוגר וטוקבקיסט  ביום 02/02/2009 בשעה 9:55 am

  היא שרוב הישראלים שנמצאים מחוץ למדינה – יצאו ממנה מכיוון שאינם מרוצים מהממשלה, אז לפי ההגיון שלה – אדרבא, "שיישארו בחוץ" ולא יצביעו.

 • דני  ביום 02/02/2009 בשעה 10:00 am

  הטיעון הזה "מעניין שטענה כזו לא מפריעה למדינות אחרות לאפשר לאנשים לבחור מחוץ לארצן" לא רציני. התשובה המתבקשת היא כמובן "ואם כולם היו קופצים מהגג" וכו'.
  זה שבמדינות אחרות מאפשרים זה מדד למשהו, אבל לא שיקול מכריע.

  אני דווקא לא בטוח שלאפשר למי שלא גר פה להצביע זה נכון.
  זאת תחשוה נורא משונה שמישהו שגר בחו"ל ושתוצאות ההצבעה שלו הרבה יותר משפיעות עלי מאשר עליו יכול לקבוע את גורלי.
  יש בזה חוסר הוגנות די גדול לטעמי.

 • CrazyVet  ביום 02/02/2009 בשעה 12:36 pm

  גם אני לא אצביע מהסיבות הנ"ל. עם זאת, אני יודעת ש"מקורבים" תושבי חו"ל שאינם שליחי מדינה (עובדי אל-על, לדוגמא) כן זוכים להצביע מרחוק, כך שמדיניות זו היא מלכתחילה מפוקפקת ומפלה. לדעתי תשלום ביטוח לאומי יכול להיות אינדיקטור מעולה – כי הרי למה אנחנו ממשיכים לשלם כל השנים הללו, אם לא בשביל לחזור בעתיד הקרוב?

 • יוסי  ביום 02/02/2009 בשעה 1:58 pm

  הסוגייה הזו נדונה בעבר כמה פעמים.
  מי שניסה לקדם את העניין היה משה ארנס מהליכוד.
  מפלגות השמאל מתנגדות לרעיון כיוון שלדעתן ישראלים תושבי חו"ל נוטים ימינה.

 • ערן  ביום 02/02/2009 בשעה 2:18 pm

  אני אמנם שותף לתחושות החוסר צדק שבמניעת הצבעתם של ישראלים בחו"ל אבל נראה לי שיש פה עוד בעיה מובנת בהצעה שלך גיל: הצבעה מראש, לפני מועד הבחירות נוגדת את רוח הדמוקרטיה. למעשה, המשמעות שלה היא שלילת התעמולה הפוליטית או יותר מזה, ביטול התרשמות הבחור מההתנהלות של פוליטיקאים ממועד ההצבעה המבויילת ועד התאריך הפיזי של הבחירות. פתרון נכון יותר יהיה לדעתי בהצבעה פיזית בשגרירות בשבוע המקדים לבחירות, יחד עם נציגי ממשל אחרים בחו"ל.

 • ישראל  ביום 02/02/2009 בשעה 2:19 pm

  הצבעה מוקדמת היא אמנם נוחה, אבל בעייתית מבחינת חשאיות ההצבעה. הורה או מעסיק יכול לפקח על הילד/העובד שלו ולוודא שהוא אכן מצביע לפי הדרישה. ריימונד צ'ן כתב על זה בהקשר של הבחירות בארצות הברית.

  http://blogs.msdn.com/oldnewthing/archive/2008/11/04/9040248.aspx

 • מוישלה  ביום 02/02/2009 בשעה 2:39 pm

  בא וננסח את זה אחרת כדי שעשרות אלפי חילוניים היורדים מהארץ ימשיכו לקבל הטבות מהמדינה

  או לחילופין מאות אלפי גויים שהמדינה העלתה ומשמשים בישראל כתחת מעבר למדינות אחרות ימשיכו לקבל הטבות מהמדינה

  כדי שתלך לפסיכולוג – הוא ינסה לפתור את בעיתך

  לא כל דבר שזז קשור בחרדיים – גם אם אתה מאד מאד שונא אותם

 • טלי  ביום 02/02/2009 בשעה 3:16 pm

  יש לי לא מעט חברים/מכרים/קרובים ששוהים בחו"ל לתקופות קצרות או ארוכות, כולם מתעניינים בארץ ואכפת להם מהמתרחש כאן.

  אין ספק שצריך לקבוע קריטריונים וסייגים כמו אלה שהצעת (פספורט, ביקורים בארץ, תשלום ביטוח לאומי וכו' ו/או לשלול את הזכות הזאת ממי שחי בחו"ל, לדוגמא, למעלה מעשור ברציפות.

  ועדיין, חשוב מאוד לאפשר גם לאזרחים ישראלים שנמצאים רחוק להצביע ולהשפיע על עתיד המדינה שלהם ושלנו.

 • אביעד  ביום 02/02/2009 בשעה 3:23 pm

  אם תתן זכות הצבעה, המשמעות היחידה של הדבר היא מאות אלפי קולות נוספים לימין הישראלי.
  מאות אלפי יהודים יהפכו לישראלים על מנת להצביע לביבי
  כמו כן, אני מניח שרוב הישראלים, ינטו להצבעה למלפגת ימין
  אני אישית אולי בעד, אבל צריך להבין את המורכבות

 • רני  ביום 02/02/2009 בשעה 5:07 pm

  אם 100 מיליון אמריקאים בעליזכות הצבעה יחיו מחוץ לארהב – השיטה שם תשתנה.
  אי אפשר לאפשר למספר גדול של אנשים שלא נושאים בעול להשתתף בזכות ההצבעה.
  אתה רוצה להצביע על גובה המסים שלי – תגור פה ושלם פה.
  אתה רוצה להצביע על המלחמות שלי – תגור פה ותילחם או תספוג
  אתה רוצה להצביע על הייצוג שלי – תגור פה

 • גיל  ביום 02/02/2009 בשעה 6:18 pm

  אני בכלל לא בטוח שזה נכון. גם ככה יש רכבות אוויר של חרדים שלא גרים בארץ שבאים לכאן ביום הבחירות. אם החוק יהיה שהבוחר חייב לשהות מספר מסוים של שבועות ב5 שנים שלפני הבחירות בארץ רבים מהם לא יעמדו בקריטריון. אפשר גם לקבוע שאותם אנשים חיו בארץ תקופה ממושכת ואז עזבו לחו"ל ואנשים שמעולם לא התגוררו בארץ לתקופה ארוכה לא זכאים. אל תשכחו שיש גם עשרות אלפי אקדמאים וסטודנטים שסביר שהנטייה שלהם שמאלית.

  אני לא חושב שההצבעה מוקדמת נוגדת את רוח הדמוקרטיה. תעמולת הבחירות השפעתה זניחה.

  לגבי סודיות ההצבעה, אפשר למצוא מנגנון מוסכם. הצבעה בשגרירות או בקונסוליה או אולי הצבעה במעמד נוטריון, לא זו הבעייה.

 • יואב  ביום 02/02/2009 בשעה 6:59 pm

  אני מסכים שאפשר למצוא מנגנון שיאפשר רק לישראלים ששוהים בחו"ל באופן זמני להצביע. לי זו מערכת הבחירות השנייה שאני מפסיד.

  אבל, אני גם מסכים עם הטענה שיש משהו לא הוגן בכך שאנשים ששוהים זמן רב בחו"ל ישפיעו על תוצאו הבחירות באופן מהותי.

  לי קל להבין זאת מהדוגמה של החרדים ומהחשש שלי שהם יהפכו את המדינה לדתית יותר ממה שאני רוצה שהיא תהיה. אחרים יכולים לחשוב על מצב שבו יהודים אמריקאים יחליטו בשבילם שיש לצאת מהשטחים אפילו במחיר טילים מהמדינה הפלשתינית, כשהם לא האנשים שאחרי זה יצטרכו לחיות תחת איום הטילים האלו.

  אם לא תהיה השפעה משמעותית, והתפלגות הישראלים בחו"ל דומה להתפלגות הישראלים בישראל, אז אין צורך בישראלים בחו"ל כדי להעריך את רצון העם. מהסיבה הזו, לי יהיה חסך פסיכולוגי מכך שארגיש שאני לא מבצע פעולה שתורמת הרבה להגדרה העצמית שלי, אבל הבחירות עדיין ייצגו את רצון העם באותה מידה.

 • גיל  ביום 02/02/2009 בשעה 7:07 pm

  החרדים מברוקלין למשל הם בכלל לא האישו כי הם מעולם לא חיו בארץ. אם תגביל את החוק רק למי שחי בארץ תקופה מסוימת ושוהה בחו"ל נניח, עד עשר שנים זו לא תהיה בעייה.

 • אנוס  ביום 03/02/2009 בשעה 12:09 am

  הבעיה היחידה הינה שמי שחי בחו"ל לא מתמודד עם ההשלכות של הצבעתו. נורא קל לחיות בחו"ל ולטעון שאתה בעד שלום ושהישראלים לא עושים מספיק ולא מוכנים באמת לשלם מחיר.
  באותה מידה נורא קל לחיות בחו"ל ולהגיד שישראל צריכה להכנס בכולם בכל הכוח ולהיות חזקה…
  אנחנו, ישראלי ישראל, משלמים חתיכת מחיר כבד בדמות מלחמות, פיגועים, מריבות קשות בתוך גבולות הארץ בין המחנות. רוצה לייעץ לנו? בוא לפה ותהיה חלק מאיתנו.
  (כמה מגוחך למשל יהיה אם לשון המאזניים בקואליציה בעד יציאה למלחמה תהיה "מפלגת יורדים" אשר אף אחד ממצביעיה כלל לא נלחם והם מסתכלים על הקרבות שלנו כמו על חיילים בלוח שחמט).

 • גיל  ביום 03/02/2009 בשעה 12:17 am

  לרוב מוחלט של הישראלים בחו"ל יש משפחה וחברים בארץ והם לא באמת רוצים שמשהו רע יקרה להם. רבים מהם נמצאים באופן זמני ומתכוונים לחזור כך שזה לא כמו שאתה מתאר.

 • הלה, סידני, אוסטרליה  ביום 03/02/2009 בשעה 5:36 am

  כיוון שמדינת ישראל נותנת אזרחות למי שבכלל לא גר בה (מתוקף חוק השבות) שום דבר לא אפקטיבי יותר מתשלום ביטוח לאומי מתמשך, גם בשהייתך בחו"ל.
  אני לא משלמת ביטוח לאומי, ועל כן הכלל לא חל עליי, אבל זו נקודה חשובה של בחירה.

 • גיל  ביום 03/02/2009 בשעה 7:29 am

  הקריטריון היחיד. הוא מגביל את הבחירות לכמה שנים בלבד אחרי עזיבת הארץ וזו נראית לי הגבלה גדולה מדי. צריך לאפשר הצבעה למשך עשור לפחות אחרי עזיבת הארץ בעיניי.

 • רעות  ביום 04/02/2009 בשעה 3:17 am

  וזה יאפשר סוף סוף נורמליזציה ביחס של אנשים בארץ לישראלים בחו"ל.
  יש יותר מידי צרות עין וקנאה ואם יראו שגם ישראלים בחו"ל עדיין בוחרים ואיכפת להם מהמדינה אולי השד ירגע.

  איזה קשקוש כולם ייטו ימינה….ישראל דמוקרטיה אמיתית ולא רק בגבולותיה, הגיע הזמן להתקדם הלאה ולהכיר בתרומה האדירה שיש לישראלים שחיים בחו"ל לתרבות העולם ולארצם.

 • Dafna  ביום 04/02/2009 בשעה 5:03 am

  אני דווקא חושבת שזה טוב שרק נציגים שנשלחו לחו"ל על ידי המדינה יוכלו להצביע.
  יהיה קשה מאד לדייק בנוסחה שתגדיר איזה אזרח יוכל להצביע ואיזה לא, כי זה לא הגיוני שיתחילו לחשב לכל אזרח כמה פעמים ביקר בארץ או כמה שילם מס הכנסה ועד כמה יש לו זיקה לארץ מלבד היותו יהודי במקרים מסוימים.
  ובכלל לא בא לי טוב שכל ברוקלין תקבע לנו מה יהיו תוצאות הבחירות.
  עם כמה שאני מנסה להתעדכן אני לא בעניינים כמו כל אחד שחי בארץ את אווירת הבחירות כדי לדעת למי אני נוטה לתת את קולי, וזו לדעתי צריכה להיות החלטה רצינית ומחושבת .
  יש לי אמנם מישהו בארץ שיתן לי את הקול שלו, (דהיינו יצביע בשבילי למי שאגיד לו להצביע במקום להחליט בעצמו) ואני עדיין בהתלבטות איזה פתק להורות לו לשים.
  ובקשר לקביעת התאריך בו יערכו הבחירות, אז אם לא שמת לב כבר משנת 1992 אף ממשלה לא שרדה קדנציה מלאה וכל הבחירות הוקדמו למועד הקרוב ביותר האפשרי לעריכת בחירות.נו טוב ככה זה שלא חיים בארץ.

 • גיל  ביום 04/02/2009 בשעה 5:47 am

  למשל, אנשים שעזבו בעשר השנים האחרונות. אני לא חושב שיש בעייה לחשב כמה זמן אדם ביקר בארץ. כמו שכבר אמרתי, ברוקלין לא תהווה בעייה מכיוון שהם מעולם לא חיו בארץ.

  כן, אני יודע שאף ממשלה לא שרדה. זו עוד סיבה לאפשר לאנשים מחו"ל להצביע. מה את אשמה שתכננת את החופשה השנתית שלך בדיוק על יום הבחירות?

 • גיל  ביום 04/02/2009 בשעה 5:56 am

  ולא חיים את אווירת הבחירות מהווה יתרון בעיניי. הרי שום דבר אמיתי לא נאמר במערכת בחירות והכל ספינים. מבט מרוחק הוא יותר מפוכח בהרבה מקרים.

 • אורן  ביום 04/02/2009 בשעה 9:03 am

  אולי זו ירייה באפלה כי באמת שאין לי את הנתונים אבל מערכת דמוקרטית מתנאה באחוזי הבחירה הגבוהים שלה. בישראל (היו) אחוזי החירה גבוהים יחסית ולא צריך לשפר אותם בעזרת הקלות למצביעים פוטנציאלים. בארה"ב (ואולי במדינות מערביות אחרות) שיעור ההצבעה הוא נמוך יחסית ולכן המדינה מנסה להקל על אנשים להיכנס למשחק הדמוקרטי.

  דבר שני וגם הוא התרשמות גרידא – רוב האמריקאים שחיים מחוץ לארצם לא מגדירים עצמם כמהגרים. אני חושב שלא מעט ישראלים שחיים מחוץ לארצם מגדירים את עצמם יורדים/מהגרים והעמדת הפנים של "עוד שנה-שנתיים חוזרים" כבר פחות בנמצא.

  ואולי נקודה שלישית – נידמה לי שארה"ב רואה בכל אמריקאי החול במפיץ את התרבות האמריקאית בין אם הוא דיפלומט ובין אם הוא עובד בחברה אמריקאית לה סניפים מעבר לים. התפיסה הישראלית מעט שונה, כלומר אנחנו רוצים שהישראלי ייצג בכבוד אבל אין ניסיון מודע להפיץ את התרבות הישראלית. במובן זה – כל אמריקאי בחול הוא מעין עובד מדינה.

  אלו היו שלוש השערות לא מבוססות על בחירות, אזרחות ותרבות 🙂

 • Dafna  ביום 04/02/2009 בשעה 2:39 pm

  כל יום קורה משהו חדש שמשפיע על נטיית לבו של הבוחר בהתאם למציאות הישראלית שמשתנה בקצב מטורף. כך שישראלי בחו"ל לא בעניינים לא בגלל תעמולת הבחירות (שברור שלא מחדשת כלום) אלא בגלל אירועים שקורים ברקע ומשפיעים על ההחלטה למי להצביע, כמו המבצע בעזה למשל.
  חוץ מזה כתבת שגם בבחירות הקודמות לא היית וגם בעתיד לא תהיה, אז בעצם נשמע שאתה משתקע בחו"ל כך שאין סיבה שתשתתף במשחק כל עוד אתה שם.
  ובקשר למבט המפוכח מרחוק- אז מרחוק זה נראה שאנחנו מדינה של משוגעים. ודווקא אני כאן משתגעת מלהסביר לאירים למה יש אצלנו בחירות כל שנתיים וחצי ואיך זה ששלושת המועמדים העיקריים לראשות הממשלה , הם בעצם שני ראשי ממשלה לשעבר ואישה.

 • אלי אבידר  ביום 05/02/2009 בשעה 12:55 pm

  לגבי מי שהציע שתלך לפסיכולוג- זו תגובה לא ראויה ולא רלבנטית. פסיכולוגים לא פותרים בעיות פוליטיות. לרמוז שמי שיש לו דיעה פוליטית -יש לו בעיה נפשית-זהו טיעון שלא תורם לדיון ומשמש כלי ניגוח פוגעני. אני פסיכולוג בעצמי דרך אגב. מצד שני לא ברור לי מדוע פורום/אתר/בלוג בעינייני פסיכולוגיה אבולוציונית משמש לבמה לדיעות פוליטיות. כמו ששיחה עם פסיכולוג לא רלבנטית לעניין-כפי שציינתי לעיל- כך לא מתאימה לכך המסגרת הנוכחית.

 • גיל  ביום 05/02/2009 בשעה 5:34 pm

  זה פשוט עניין שאני חושב שצריך לדבר אליו. נחזור לפסיכולוגיה אבולוציונית בקרוב 🙂

 • Amir A  ביום 06/02/2009 בשעה 7:09 am

  שישראלים החיים בחו"ל לא צריכים להיות זכאים לזכות ההצבעה גם מתנגדים לקבל תרומות כספיות מישראלים אלו. משום מה יש לי הרגשה שקיימת תפיסה שלקחת מהישראלים שגרים בחו"ל זה בסדר אבל לתת להם את האפשרות להשפיע על האופן שבו יעשה שימוש בכסף הזה (בדרך של מתן הזכות להצביע) זה כבר משהו אחר.

 • סתם משהו  ביום 06/02/2009 בשעה 9:21 am

  בסקר הבלוגרים אתה כן יכול להצביע.
  http://www.aplaton.co.il/story_513

 • גיל  ביום 06/02/2009 בשעה 9:35 am

  אנחנו ישראלים בשביל מיסים וביטוח לאומי, בשביל לשנורר מאיתנו כסף, בשביל שישנאו לנו בכל מקום בעולם, אבל להצביע לא. אם אנחנו לא ישראלים, אז למה המדינה משקיעה כל כך הרבה בלנסות להחזיר אותנו או שאם נתקע בטרק על ההימליה היא תשלח משלחת חילוץ?

 • אריאל  ביום 06/02/2009 בשעה 10:13 pm

  מיסים למדינה אתם לא משלמים – אתם משלמים מס הכנסה לארה"ב. ביטוח לאומי אתם משלמים (אם אתם רוצים, כמובן) כדי לשמר את הזכויות שלכם בביטוח לאומי, כדי שאם תחליטו לפרוש לפנסיה בארץ, תוכלו להיות זכאים לקבל פנסיה. יש בזה הגיון פשוט – באיזה שהוא שלב המדינה תצטרך לשלם לכם והיא צריכה כסף כדי שהיא תוכל לעשות זאת. חוץ מזה, אף אחד בארץ לא ביקש ממכם שום כסף. אם ישראלים בחו"ל בוחרים לתרום למדינה – זאת זכותם, אבל הם לא צריכים לצפות לתמורה בעקבות זאת, בדיוק כמו שאם אני תורם כסף ללב"י או לאגודה למלחמה בסרטן, אני לא אמור לקבל שום דבר בתמורה.
  עוד דבר שנדייק לגביו – למדינה יש אחריות כלפי התושבים שלה. לא מדובר רק בישראל, אלא כל מדינה בעולם. ולכן, אם אזרח אמריקאי נקלע לצרה בעזה, אתה תראה את השגריר האמריקאי מתערב כדי לשחרר אותו. בכל מקרה, אני לא ראיתי מקרים שהמדינה היא זאת ששלחה משלחות חילוץ להימלאיה – מדובר באנשים ובחברות פרטיות. ובין זה לבין הזכות להצבעה ולהשפעה על מדינה שאתה לא גר בה – אין ממש קשר.

  אני מבין את התסכול של חוסר היכולת להצביע, אבל אני חייב לשאול את השאלה הבאה – למה אתה כל כך רוצה להשפיע על מקום שאתה לא גר בו? באותה מידה אפשר להגיד שאני גרתי שנה בארה"ב, יש לי חברים שגרים שם ואפילו משפחה ולכן צריכים לתת לי להצביע בבחירות לנשיאות שם. כמובן שזה לא יעלה על הדעת. אז אתה רוצה להשפיע, וזה יפה, גם אני רוצה שיהיה דמוקרט בבית הלבן, אבל אתה חייב לשאול את עצמך האם באמת מגיע לך להשפיע. האם אתה באמת רוצה להשפיע על משהו שלא ישנה את החיים שלך אישית במאום

 • גיל  ביום 06/02/2009 בשעה 10:46 pm

  משלחות לכל העולם על כל אמריקאי נעדר, וישראל הרשמית בפרוש מתערבת בהרבה מקרים דרך הקונסוליות והשגרירויות המקומיות.

  למה אני רוצה להשפיע על מקום שאני לא גר פה? זו שאלה טובה שיש בה בעצם שני חלקים. אחד, הרבה אנשים נמצאים באופן זמני בחו"ל וכמעט בוודאות יחזרו לארץ (מטיילים, סטודנטים). החלק השני של האנשים רוצה להשפיע על מקום שיש לו בהם שורשים עמוקים, ואולי אם הוא ישתנה הם יחזרו. אז במובן הזה זה כן יכול להשפיע על החיים שלי, ובמובן הרחב יותר כל מה שקשור לישראל ונעשה בשמה כן משפיע עליי כי אי אפשר לברוח כמעט מהישראליות בחו"ל.

  למה אתה לא שואל למה רכבות אווירות מברוקלין מצביעים בלי שום בעייה למרות שאין להם שום קשר לארץ?

 • דני,מעלה חמציצים  ביום 07/02/2009 בשעה 11:29 am

  לאזרחים שהם גם תושבים בארץ. מזה נובע שמי ששהותו בחו"ל זמנית, צריך לאפשר לו להצביע בחו"ל, כי בעיקרון הוא תושב הארץ. למשל סטודנטים, מטיילים ושליחים של חברות ישראליות בחו"ל צריך שיהיה להם זכות הצבעה.
  אבל מי שבחר לחיות באורך קבע את חייו בחו"ל- לא צריך לתת לו להצביע.
  איך נזהה מי שבחר לגור בחו"ל ? מי שאינו שליח או סטודנט ונמצא בחו"ל מעל שנתיים ברציפות יחשב יורד שבחר להעתיק חייו לחו"ל.
  שנה של שהות בחו"ל תחשב שנה שבה האדם נמצא בחו"ל מעל 9 חודשים, כלומר ביקור קצר בארץ לעד 3 חודשים יגרור שלילת הזכות,.

 • משה  ביום 10/02/2009 בשעה 12:31 am

  וזמנית בהחלט – גם לי זו הפעם הראשונה בחיים שאני לא מצביע אבל אני לא מסכים אתך לחלוטין. אני מוכן לותר פעם אחת על זכות הבחירה ולא לאפשר ל"ישראלים" להצביע מחוץ למדינה , ולא – אני לא מתגורר בקרבת "חרדים". ההצבעה היא לכנסת/ממשלה של מדינה ריבונית ולא יתכן שאזרח שחי מחוץ למדינה , זמנית או נצחית, ימשיך להיות בעל זכות להחליט עבור מקום שאינו חי בו , במיוחד בסיטואציה היחודית של קבלת אזרחות אוטומטית עבור כל יהודי. להזכירך שמדינת ישראל היא מדינה יהודית אבל לא מדינת היהודים.מתן הצבעה ,אפילו בכל מיני קונסטלציות , יחמיר את אי-הנורמליות

 • יענקלה  ביום 12/04/2009 בשעה 3:13 pm

  עיכסה עלייק, למה אתה לא מוסיף אותי, נעלבתי:(
  😦

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: