סוף העולם ב-2012 (או שלא)

מדי פעם אנחנו שומעים בחדשות על אסטרואיד זה או אחר שמתקרב (באופן יחסי כמובן) לכדור הארץ ויש סיכוי שיתרסק עליו. עד כאן הכל טוב ויפה וברוב המקרים מדובר בחדשות אמיתיות, אם כי לרוב כאלו שיוצאות מכלל פרופורציה לגבי הסכנה האמיתית שלו. אבל לצד הסיפורים הללו ישנם סיפורים רבים, שהרשת רוחשת בהם, שבהם מתוארים גרמי שמיים שלא באמת קיימים וקיומם מוסתרים מעין הציבור הרחב. גרמי שמיים אלו יכולים לכלול ירחים לא ידועים או כוכבי לכת שהקהילה המדעית לא יודעת על קיומם (רשימה שלהם ניתן למצוא כאן). על פי המאמינים בקיומם של עצמים אלו, הקהילה המדעית מסתירה את קיומם מסיבות קונספירטיביות שונות. 

אחד הסיפורים המשעשעים בנושא הוא על כוכב הלכת ניבירו (הידוע גם בשם פלאנט X). ניבירו הוא כביכול כוכב הלכת העשירי (אם כוללים גם את פלוטו שלאחרונה ירד בדרגה וכעת הוא מוגדר ככוכב לכת ננסי), שבשנים האחרונות הרשת מלאה בסיפורים עליו ועל האפשרות שיתנגש בכדור הארץ ויוביל להשמדתו בשנת 2012. האסטרוביולוג דיוויד מוריסון ענה לאחרונה לשאלות הקשורות בנושא בכתב העת Skeptical Inquirer. מוריסון הוא אסטרוביולוג הבית של נאסא ואחראי לתת תשובות לציבור בנושאים הקשורים לחיים מחוץ לכדור הארץ דרך האתר המצוין שמכיל שאלות מדעיות מעניינות רבות, אבל גם כאלו שלא. בגלל הכמות הגדולה של השאלות בנושא הספציפי הזה הוא החליט להבהיר את הנושא בכתבה מיוחדת שמן הסתם לא תרגיע את כל אלו שמאמינים בתאוריות הקונספירציה למיניהן (להיפך, היא מהווה עבורם הוכחה לחששותיהם שלנאסא יש מה להסתיר). הכתבה כוללת שאלות אמיתיות שנשאלו על ידי אנשים ואת תשובותיו (את הכתבה במלואה ניתן לקרוא פה).

במה בעצם מדובר? על פי המאמינים, כוכב הלכת ניבירו מקיף את כדור הארץ במסלול שלוקח 3600 שנה להקפה אחת שלמה. הכוכב התגלה על ידי המסופוטמים שנתנו לו את שמו. בני המאיה צפו בו והם אלו שקבעו שבשנת 2012 הוא יגיע למסלול התנגשות עם כדור הארץ (גירסה קודמת קבעו שזה יקרה ב-2003, אבל כאשר השנה חלפה ושום דבר לא קרה למרבה הצער, התאוריות נאלצו לעדכן את התאריך). על פי תאוריית הקונספירציה, מדענים לא מדברים על הכוכב למרות שהם עוקבים אחריו באדיקות. אבל החל משנה הבאה הם לא יוכלו יותר להכחיש את קיומו כי הוא יהיה גלוי בחצי כדור הארץ הדרומי. ציר כדור הארץ כבר נוטה בגללו והימים נעשים קצרים יותר (למקרה שלא שמתם לב).

תיאוריות הקונספירציה בנושא החלו לצבור תאוצה כתוצאה מסקר שמיימי שהתבצע על ידי לוויין של נאסא לפני יותר מ-25 שנה, ושהשתמש לראשונה בטכנולגיית אינפרה אדום כדי לגלות עצמים שלא היו ידועים עד אז. המשימה קיטלגה יותר מ-350 אלף עצמים חדשים שרבים מהם היו לא מזוהים בתחילה. מאמר שהתפרסם בשנת 1983 דן באפשרות של קיומו של כוכב לכת עשירי שנובע מקרינות לא מזוהות. מאוחר יותר, התגלה שהקרינות מעידות על קיומן של גלאקסיות רחוקות.

אני ממליץ לקרוא את כל השאלות והתשובות במאמר כי הן מראות שככל שהתשובות מדויקות וסובלניות יותר, כך גם אנשים מאמינים יותר שמדובר בקונספירציה והשאלות נעשות כעוסות יותר ויותר. ככל שיש יותר הכחשות לקיומו של כוכב הלכת המדובר, מהווה הדבר הוכחה שלנאסא יש מה להסתיר (אם העולם אכן עומד להשמד האם נאסא תודיע לנו על כך? שואל אחד). הרי ברור למשל מהאתר הזה שיש אינספור הוכחות לקיומו של ניבירו (כולל ה"עובדה" שהשמש זזה ממקומה, ושניבירו התחבא מאחוריה ולכן לא יכלנו לצפות בו בצורה ישירה).

אנשים מסוימים אפילו מתרגזים לשמוע שהעולם לא יושמד ככל הנראה בשנת 2012. בכל מקרה, הפוסט הזה בוודאי ישמש להוכחה נוספת לקיומה של הקונספירציה.

לסיום, הנה מילה במילה שתיים מהשאלות המשעשעות ביותר שנשאלו באתר של דיוויד מוריסון:

I am an experimental physicist. I am currently working on anti-gravity technology. I have recieved an infra-red reading of an object travelling into our solar system. This lab does not contain any astrophysicists but we believe this object (around 1.2 times the size of Jupiter) is the new planet Niribu (Planet X). As rumours here have circulated. Its orbit is highly eliptical and will pass into the inner-solar system. I would like to comfirm a couple of things for me. Is this accurate—Our facts are based on rumour, the scan is only a basic, find objects to test on scan. Does this object pose any danger to the Earth? Would any danger occur in a test of experimental technology to deviate the object from its current course? The generator we have created theoretically can move any object of any size, as mass should not affect the fields created.

I hear that the beings who are on the Nibiru mother ship which houses smaller ships inside are coming to help the inhabitants of Earth to raise their polarity levels up so the plane would shift up to 4D. Have you heard about this? Please be honest. Theres a lot of information on YouTube that speaks about this. I always knew that another advanced lifeform was here and is working to get us ready for the shift. I would like for one of them to reveal theirselves on TV on CNN. Wouldn’t you?

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • טל שפיק  ביום 09/12/2008 בשעה 10:28 pm

  שמעתי גרסאות מסוימות של התאוריות האלה גם מפי אנשים אינטילגנטים באופן כללי. מדהים כמה רחוק שטויות יכולות להגיע.

 • גיל  ביום 09/12/2008 בשעה 10:36 pm

  מתוחכמות יותר. אם תסתכל באתר שהבאתי, הוא יכול לשכנע כמה אנשים שלא ממש מבינים באסטרונומיה.

 • הנדרסון מלך הגשם  ביום 09/12/2008 בשעה 10:49 pm

  לבנוני נוצרי שתומך בחיזבבלה , התראיין לקראת הבחירות הקרובות בלבנון.
  בבחירות האלו אירן שופכת כסף כדי שחיזבבלה ינצח וישתלט וסעודיה שופכת מנגד כסף על מתנגדי חיזבללה כי הם מפחדים מהסכנה השיעית-איראנית.
  המרואיין תומך חיזבללה הסביר שמשפחת סעוד, בית המלוכה הסעודי הוא ממוצא יהודי ובעצם הם מעין אנוסים כאלו ופרו ציונים. ואת מגדלי התאומים כמובן שהיפילו היהודים. חוששני שטירוף הקונספירציה הוא בטבע האדם.
  איזה יתרון אבולוציוני יש בלהאמין בקונספירציות ?

 • קיקה  ביום 09/12/2008 בשעה 10:54 pm

  היתרון האבולוציוני הוא מיקוד הרשע לגוף אחד, מטרה שניתן להשתלט עליה. יש נאשם ברור.
  אם אין קונספירציה יש רוע מטושטש, אמורפי, מאיים.

  זה הניחוש שלי.

 • קיקה  ביום 09/12/2008 בשעה 10:57 pm

  (קונספירציות סביב רוצחי פוליטיקאים אמנם מסירות את האשמה מהאדם האחד, אבל קל יותר להאשים את השב"כ או את האף.בי.איי מאשר אמריקאי שהיום הוא זר ומחר הוא שכן ומחרתיים הוא בנך וכן הלאה..)

 • חובבן  ביום 09/12/2008 בשעה 11:11 pm

  מנסה לעשות סדר בעולם הכאוטי בו אנו חיים.
  בדומה לדת, ובניגוד למדע, הקונספירציה לא זקוקה לאישורים חיצוניים, אלה להיפך:
  כל הפרכה רק מחזקת את האמונה.

 • ענבלא  ביום 10/12/2008 בשעה 12:04 am

  ולא סתם מאיה. פה משתלבות שתי אמונות ארמגדון אחת בשנייה. לוח השנה של המאיה סופר במחזורים קבועים של כמה עשרות שנים עד לשנת 2012. רבים ו(נגיד) טובים מאמינים שסוף לוח השנה של המאיה חוזה את סוף העולם. ופתאום גם ניבירו מתנגש בנו ב-2012.. אולי זו הקונספירציה?

 • גיל  ביום 10/12/2008 בשעה 12:26 am

  אני חושב שאנשים מנסים לעשות סדר בדברים וקשה להם לקבל שאנשים עלובים כמו לי אוסוולד, חסרי כל ייחוד או מוטיבים עמוקים הרגו להם את הנשיא הכריזמטי שלהם. אירועים גדולים ומשמעותיים דורשים תכנון עמוק. אפילו התקפות הטרור ב9.11 היו די פרימיטיביות ולא פלא שיש כל כך הרבה תאוריות קונספירטיביות בנושא, מה עוד שזו הזדמנות להאשים את מי ששונאים.

  כמובן שבנושא של ניבירו פועלת בחזקה התפיסה הדתית של אפוקליפסה וקץ הימים שמשפיעה על אנשים.

 • Dafna  ביום 10/12/2008 בשעה 2:18 am

  בסופו של דבר כדור הארץ הוא עוד כוכב לכת, כמו עוד הרבה כוכבים אחרים בגלקסיה שלנו ובגלקסיות אחרות.לא ברור אם זה יקרה דווקא ב2012 אבל מתישהו תבוא הקטסטרופה.אז תן לאנשים להתכונן בשקט לסוף העולם למה להרוס להם?

 • רעות  ביום 10/12/2008 בשעה 3:19 am

  ראיתי אתמול במקרה סרט תיעודי מזעזע על כת "אנשי המקדש" משנות ה-70 בארה"ב שהונהגו ע"י ברנש בשם ג'ים ג'ונס.
  הם תהחילו בתור קהילה אוטופית סוציאליסטית (שחורים ולבנים יחדיו, נוצרים), הברנש הפך לפרנואיד, לקח את כל קהילתו לגינאה, הקים קהילה מבודדת אגררית ובסוף כשהפרנואידיות שלו הכריעה אותו וקץ העולם הגיע לדעתו, הוא דאג שכל אנשי קהילתו ישתו ציאניד (ואלו שלא, קיבלו זריקת מוות של חומר כלשהו) ויבצעו התאבדות המונית.
  900 גופות.
  אז אגב קונספירציות סוף עולם – יש להן צד אפל לעיתים.

 • גיל  ביום 10/12/2008 בשעה 3:28 am

  ופה נכנסים תהליכים פסיכולוגים שונים למדי כי האנשים חיים פיזית ביחד תקופה ארוכה ומושפעים מאוד ממנהיג כריזמטי.

  היו כמה מחקרים בעבר על כתות פחות קיצוניות שהאמינו שהעולם יגיע לקיצו בתאריך מסוים ולאחר מכן כשהתאריך עבר, רצו לבדוק איך הם הסתדרו עם הדיסוננס. מעבר לעובדה שלרוב היו להם כל מיני תירוצים למה זה לא קרה, הם פשוט מצאו תאריך אחר מאוחר יותר שבו העולם יושמד.

 • ליאור  ביום 10/12/2008 בשעה 3:39 am

  אבל להאמין בזה שאלפי מדענים שלא כולם מכירים זה את זה ולא כולם מתקשרים זה עם זה עשו יד אחת כדי להסתיר דבר מה מהציבור זה כבר גובל בחוסר תבונה.

 • גיל  ביום 10/12/2008 בשעה 4:13 am

  וזה בדיוק מה שהמאמר טוען. יש אלפי אסטרונומים חובבים בכל העולם ואי אפשר להסתיר את השמיים. מצד שני, תמיד יהיה מי שיספק תמונות מזויפות ש"יוכיחו" שיש קונספירציה.

 • הנדרסון מלך הגשם  ביום 10/12/2008 בשעה 6:59 am

  שמבוססות על הסתרות המוניות.
  הקונספירציה שאף פעם לא נחתו על הירח וכל התמונות מהירח "צולמו ב"אולפני נאסא"
  מחייבת אלפי שותפי סוד…

 • אבי  ביום 14/12/2008 בשעה 4:29 pm

  והוא יפגע בכדה"א ב-2012 ויקח איתו את כל המאמנים בניו-אייג', עוני וג'נדר.

 • שכ"ג  ביום 14/12/2008 בשעה 5:30 pm

  אני מוכן להלוות כסף שיוחזר לי רק בשנת 2013 (ברבית נאה פלוס בטחונות). מאמיני ניבירו – אל תפספסו את עיסקת חייכם!

 • SilentMike  ביום 19/12/2008 בשעה 1:48 am

  אנשים יאמינו בכל דבר כנראה. להילחם בנטיה האנושית המסוכנת להאמין בשטויות מרגיש לפעמים כמו לרוקן את האוקיינוס בעזרת דלי מלא חורים.

 • הנדרסון מלך הגשם  ביום 19/12/2008 בשעה 7:28 am

  בערך ב 3 אחהצ הגיע המייל המזויף ש4 ילדים נפטרו אחרי שאכלו במבה ויש זיהום בבמבה אבל משרד הבריאות יודיע על זה רישמית רק מחר. מיד רוב העובדות אצלנו נכנסו להיסטריה והאמינו ב 100%, כמה שניסיתי להסביר שזה לא
  יכול להיות, לא הגיוני ולא סביר- לא עזר לי
  האמון היה מוחלט.
  אותו דבר היה לפני שנה עם שיגעון "שפעת העופות הפרוסטטית (!)

  שוב היה אמון מוחלט לסיפור שקיים כזה דבר, כשרוב הבחורות לא יודעות מה זה פרוסטטה או לא קישרו בין פרוסטטה ל"פרוסטטית" והאמינו שזה זן חדש של שפעת ובאמת נשלחו משכם 300 מחבלים מתאבדים חמושים בחיידקי פרוסטטה כדי להדביק את כל המדינה.

 • כריס  ביום 08/06/2009 בשעה 4:00 pm

  שמעו משה מאמין לזה שיפסיק מה יש לכם כולם מדברים על זה אומרים שיפול מטאוריט ענק ויהיה חור שחור וכו… אז שמעו זה לא נכון למה אמרו שזה יקרה ב2003 וזה לא היה כי הם טעו ואחשב הם עוד פעם טועים מאיפה הם יודעים את העתיד? אז עם מטאוריט יפול על כדור הארץ אחנו נפוצץ אותו לרסיסים עם טילים גרעניים הטילים הגרעינים יכולים לגרום להרס כולכך מוחלט עד שזה יכול לפוצץ את כדור הארץ אז אתם מבנים זה לא יקרה

 • חסויה  ביום 13/09/2009 בשעה 4:22 pm

  מתוקים אני בת 22 ואני רוצה להגיד שאין כזה דבר תישכחו מיזה גם אני יכולה להגיד מחר כולם ימות חס וחלילה … וזה לא יהיה כי זה לאא באמת הם סתם אומרים אני רוצה לתת לכם עצה לכל מי שמאמין תהינו מהחיים שלכם … ותעזבו תשטויות האלה וזה גם לא קשור לאדם אם משהו יקרה זה יקרה כי זה היה צריך ליקרות ולא כי בן אדם אחד אמר מה יהיה כמו אסטרנדמוס פשוט מאוד מתי שהוא חס וחלילה … מי יודע אולי משהו יקרה באמת אבל זה היה עוד אלפי שנים אז מתוקים תעזבו תשטויות האלה תהנו מהחיים .. ותישכחו תדברים האלה יאללה ביי נשמות ..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: