למה אנחנו מתנשקים? האבולוציה של נשיקה רומנטית

נשיקה רומנטית היא אחד הדברים הנעימים ומרגשים ביותר בקשר בין שני בני זוג. מחקרים שנעשו לאחרונה שופכים אור על המסרים הסמויים של נשיקה כזו בבניית קשר זוגי וגם בשימורו. כתבתי בעבר על מחקר אחד כזה ומאמר בכתב העת סיינטיפיק אמריקן מרחיב על מחקרים נוספים בנושא.

יש בנשיקה הרבה מאוד מידע שרוב האנשים לא מודעים לו כלל, או לא מייחסים לו חשיבות גדולה למרות שההשלכות שלה מרחיקות לכת. נשיקה כוללת בתוכה ריחות, טעמים, מרקמים ורגשות שונים, שכל אחד מהם טומן בחובו סוד מסוים. אנשים מתנשקים בתאווה, בעדינות, בקשיחות, בביישנות, מנסים לגנוב נשיקה, רוצים ממנה עוד ועוד או מנסים להתחמק ממנה (אתם יכולים למצוא באתר הזה רשימה ארוכה מאוד של סוגי נשיקות שונים).

שפתיים משמשות בראש ובראשונה לקליטת מזון. הן מאוד רגישות למגע, חום וקור (משמשות תינוקות לבדיקת חפצים לא ידועים), וחשובות מאוד גם לדיבור. הן משמשות ליצירת צלילים שונים, הגיית מילים וחיתוכי דיבור. יש להן תפקיד חשוב גם בהבעת פנים או רגשות לא מילוליים, אבל אנחנו כאן כדי לדבר עליהן כאיזור ארוגני.

שפתיים מהוות סימן לפוריות. שפתיים שרוב הגברים מוצאים כחושניות הן שפתיים מלאות ולנשים עם שפתיים כאלו יש יותר אסטרוגן. נשים יכולות להבליט את השפתיים שלהן בדרכים שונות, החל ממריחת ליפסטיק וכלה בניתוח פלסטי למילוי השפתיים (זו רק דוגמא אחת שבהן נשים בעיקר יכולות "לרמות" את הטבע). האטרקטיביות של השפתיים יורדת עם השנים, בעיקר אצל נשים, בדיוק כמו יופי חיצוני כעוד סממן שמעיד על פוריות האישה.

אז מה יש בנשיקה שהופך אותה לכל כך מיוחדת? נשיקה מעלה את לחץ הדם והדופק, גורמת לאישונים להתרחב, הנשימה נעשית כבדה יותר והמחשבה נעשית מעורפלת ופחות רציונלית. יש בשפתיים כמות עצומה של קצות עצבים שהופכות אותה למאוד רגישה. נשיקה שולחת איתות למוח המפעיל כימיקלים שונים שמעבירים את תחושות המגע והקירבה, ההתרגשות המינית, מוטיבציה ואפילו אופוריה. התמונה הבאה מציגה את הייצוג המוחי של השפתיים במוח. אפשר לראות את הייצוג הלא פרופורציונלי של השפתיים בקורטקסים הסנסורי-מוטורי והמוטורי (שימו לב לייצוג היתר של אצבעות הידיים ובהונות הרגליים). למרות הגודל הפיסי הקטן יחסית של השפתיים התחושות שהן מעבירות חזקות מאוד בגלל ריכוז גדול של עצבים שקיים שם.

 

 

השפתיים מורכבות מהשכבה הדקה ביותר של עור בגוף, אבל למרות זאת כוללת את מספר הנוירונים התחושתיים הגדול ביותר. אם נוסיף לזה את הנוירונים שנמצאים בלשון, בפה ובלחיים, אפשר לראות למה נשיקה מערבת תחושות מהחזקות ביותר שיש.

נשיקה משחקת תפקיד חשוב בברירה מינית. מטרת הנשיקה היא להעביר מסר מסוים לבן או בת הזוג (הקיים או הפוטנציאלי), כמו גם לקבל מידע חשוב בקשר למהות הקשר. נשיקה מערבת בתוכה החלפת מידע מורכבת למדי. היא כוללת את חוש הריח, חוש המגע, תנוחה פיסית של המנשקים, ויתכן אפילו שהיא נותנת מידע לגבי ההתאמה הגנטית של בני הזוג דרך פרומונים שונים (נושא שהרחבתי עליו כאן). אם פרומונים אכן משחקים תפקיד חשוב בבחירת בני זוג, אזי נשיקה תהיה דרך אפקטיבית ביותר להעביר את המידע שכלול בהם מאחד לשני.

כמו שכבר הזכרתי, לרוב הגברים הנשיקה היא רק אמצעי בדרך ליחסי מין, בעוד אצל האישה הנשיקה עומדת בפני עצמה ככלי להערכת בן הזוג. הדבר נובע מהעובדה שנשים בררניות יותר בבחירת בני זוג ולכן מחפשות כל שבריר מידע על בן הזוג הפוטנציאלי שיוכל לומר להן אם הוא יהיה בן זוג מוצלח. כנראה שהכימיקלים שעוברים ברוק מעבירים מסר כזה, ומנשקים לא מוצלחים מהווים סיבה לדחיית הקשר עם הגבר. עם זאת, מחקרים מראים שדחיית קשר עם בן זוג פוטנציאלי כתוצאה מנשיקה לא מוצלחת לא נובע בהכרח מזה שהנשיקה עצמה הייתה גרועה. אנשים מתארים הרבה פעמים ירידה בעניין שנובעת מזה שהנשיקה פשוט לא הרגישה מתאימה, מה שמלמד שכלול בה מידע נוסף.

הזואולוג דסמונד מוריס הציע כבר בשנות ה-60 שנשיקה התפתחה ממנהג של אימהות קופי אדם ללעוס את האוכל קודם שצאצאיהם אוכלים אותו, ולהעבירו מפה לפה אליהם. סביר שהתנהגות כזו אפיינה גם את ההומינידים שהובילו להתפתחות בני אדם, כדרך להעברת מזון בזמני מצוקה ועם הזמן התפתחה גם כצורה להבעת אהבה. עם התפתחות ההומו סאפיינס, האבולוציה של הנשיקה התפתחה לכיוונים אחרים, רומנטיים יותר. הבונובו למשל, ידועים בנשיקות הסוערות שלהן (כולל עם הלשון).

נשיקה משחררת הורמונים שמווסתים לחץ נפשי, מוטיבציה, חברתיות ועוררות מינית. מחקר שנעשה לאחרונה בדק את רמות ההורמונים של זוגות הטרוסקסואליים לפני ואחרי שהם התנשקו, ולפני ואחרי שהם שוחחו זה עם זו כשהם אוחזים ידיים. החוקרים מצאו שרמות של אוקיטוסין (הורמון שקשור ליצירת קשרים חברתיים, זיהוי אנשים, אורגזמה וממלא תפקיד בלידה) עלו רק אצל הגברים וירדו אצל הנשים בשני המקרים (נשיקה והחזקת ידיים). הדבר מרמז שנשים צריכות הרבה יותר מנשיקה על מנת להתעורר מינית או להימשך רגשית לפרטנר שלהן (למשל, אווירה קצת יותר רומנטית מהתנאים במחקר שבו השתתפו). רמות הקורטיזול ירדו אצל שני המינים, מה שמראה שנשיקה אכן מפחיתה לחצים.

מחקר מעניין נוסף מצא שאנשים נוטים להטות את ראשיהם ימינה הרבה יותר מאשר שמאלה, בבואם לנשק את בן או בת זוגם. לנטייה הזו אין קשר ליד הדומינמטית. לא ברור עדיין למה זה כך ואחת ההשערות היא שהנטייה מתפתחת כבר בשלב ההיריון. הלטרליזציה (חלוקת העבודה של שני ההמיספרות של המוח) קשורה אולי למרכזי השפה שנמצאים בהמיספרה השמאלית (ולכן שולטת על הצד הימני של הגוף). יתכן שזה גם קשור לעובדה שיותר מ-80% מהאימהות מחזיקות את התינוקות שלהן בצד השמאלי של גופן (בלי קשר להיותן ימניות או שמאליות), מה שמחייב את התינוק להפנות את הראש לצד הימני על מנת לינוק או להצטנף בחיק האם. יתכן שתינוקות לומדים לקשר חום וביטחון להטיית הראש לימין.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • צור  ביום 28/05/2008 בשעה 10:45 am

  קודם כל, מאמר מרתק.
  יש לי כמה שאלות:
  האם יותר שטח פנים שמושפע מאיבר מסוים אומר שהאיבר רגיש יותר? כמה ידוע בנושא?
  האם המנהג של הנשיקה נמצא למשל בחברות ציידים לקטים?
  איך הנשים מתרגמות את הכימיקלים שמועברים בנשיקה למידע כלשהו? איזה מנגנון קיים אצלן?

 • צור  ביום 28/05/2008 בשעה 10:45 am

  התכוונתי, שטח פנים בחתך המוח (כמו שיוצג בתמונה)

 • גיל  ביום 28/05/2008 בשעה 10:59 am

  ידוע די במדויק כיצד כל איבר בגוף מיוצג בקורטקס הסנסורי-מוטורי. זו הסיבה למשל שהאצבעות שלנו כל כך רגישות.

  כן, גם ציידים לקטים מתנשקים, למרות שיש כמה חברות יוצאות דופן גם בזה (אתה יכול לקרוא על זה בסוף הכתבה המקורית).

  לא ידוע איך התירגום של הסימנים נעשה, זו שאלה שעדיין מחכה לתשובה.

 • segel zutar  ביום 28/05/2008 בשעה 11:12 am

  לגבי הסוף –
  רוב הנשים מחזיקות את התינוק בצד שמאל (וזה בהחלט מרתק, כי אני תמיד חשבתי שזה פשוט משחרר את יד ימין ולא מנטרל את יתר הפעילות בבית), ולכן זה אולי נכון שתינוקות צריכים להנות את הראש ימינה כדי להצטנף אבל לא כדי לינוק.
  כדי לינוק, התינוק צריך להפנות את הראש לשני הצדדים באופן שווה כיוון שהתנוחה שונה בהנקה והוא גם מחליף צדדים (בדר"כ לא יונקים רק משד אחד) ועוד לא דיברנו על תנוחות שונות בהנקה, ויש יותר מהנוסחה הקלאסית.
  הדבר אפשרי אם התינוק יונק מבקבוק באופן מלא ואם אמנם המאכילים את התינוק תומכים בו עם זרוע שמאל שלהם ומאכילים עם יד ימין (וגם כאן יש מספר תנוחות אפשריות). ואז השאלה היא האם גם שמאליים נוהגים כך. (אולי אתה יודע?)
  בקיצור, מעניין מאוד (כרגיל).

 • גיל  ביום 28/05/2008 בשעה 11:20 am

  כשהתינוק מחפש את הפטמה. אחרי זה מה שאת אומרת נכון.

 • avivsky  ביום 28/05/2008 בשעה 12:32 pm

  האם יש השוואה בין רמת העצבוב של השפתיים אצל בני אדם לבין רמת העצבוב של חיות? אני מניח שאם התאוריה שאתה מציג נכונה אז צריך לצפות לפחות רגישות אצל חיות כי הן אינן מתנשקות.
  אביב

 • קוראת אחת  ביום 28/05/2008 בשעה 2:51 pm

  שר ידעה לומר כל זאת במשפט אחד…
  מעניין ביותר, גיל..
  תודה

 • אני  ביום 28/05/2008 בשעה 3:15 pm


  חח…כן

 • הדס מטס  ביום 28/05/2008 בשעה 3:22 pm

  נשיקות
  (סליחה על התגובה הלא מתורבתת. התהלהבתי)

 • דובי  ביום 28/05/2008 בשעה 4:01 pm

  נשים איטרות נוהגות לטעון שזה הרבה יותר הגיוני להחזיק את הילד בצד שמאל, כי זו היד החזקה שלהן, והן רוצות לשמור על הילד כמה שיותר. מה שרק מראה שהנטייה אינה קשורה כלל ליד הדומיננטית, וההסבר הוא רק רציונליזציה של אחרי מעשה.

  אני תוהה אם נעשו מחקרים לגבי נטייה מקבילה אצל גברים…

 • ערן  ביום 28/05/2008 בשעה 8:20 pm

  גיל תודה על מאמר מרתק

 • גיל  ביום 28/05/2008 בשעה 8:34 pm

  אביב, אני חושב שאתה צודק. לחיות אחרות יש בדרך כלל חוש ריח מפותח יותר ואמצעים אחרים להעריך כוונות של חיות אחרות.

 • segel zutar  ביום 28/05/2008 בשעה 11:11 pm

  אז גם בשלב הראשון של חיפוש הפטמה התינוק מפנה את הראש שמאלה ולא ימינה.
  בדר"כ מחליפים את הצד ההתחלתי בכל הנקה ככה ש50% מהזמן התינוק יפנה את הראש שמאלה כדי לחפש

  ואם כבר, צריך להוסיף שמרבית התינוקות שמוצצים אצבע מפנים את הראש לצד האצבע המועדפת עליהם (זה לא מעיד על יד חזקה בהמשך) ותינוק שמוצץ את בוהן ימין יפנה את הראש שמאלה כאשר האם מחזיקה אותו בצד שמאל. תינוק שמוצץ את בוהן שמאל יפנה לצד ימין. וגם למציצת אצבע יש קשר לתחושת ביטחון (אבל אולי לא לסיפוק צרכים ע"י אדם אחר). משפיע? לא משפיע? לא קשור?
  (תראה כמה חשבתי על זה, ממש כל היום 😉 )

 • ליאור  ביום 28/05/2008 בשעה 11:20 pm

  קראתי פעם באיזה מקום שהמגע של האם בפה של התינוק שימש את הקופים גם להרגעת התינוק, כאשר אוכל לא היה בנמצא.

 • גיל  ביום 28/05/2008 בשעה 11:30 pm

  לגבי שאר הדברים שהזכירה סגל חשוב לזכור שמדובר על קשר ולא על סיבתיות. ההשערות שהעלו בנושא הן רק השערות ודרושים עוד מחקרים.

 • גיל  ביום 28/05/2008 בשעה 11:31 pm

  קשורה כנראה גם לעובדה שהלב מוטה לצד הזה. יתכן שאימהות פשוט למדו שהתינוק רגוע יותר כשהוא מונח שם כי פעימות הלב של האם שהוא מורגל אליהן עוד מהרחם מרגיעות אותו.

 • יוכי חסרת השיניים  ביום 29/05/2008 בשעה 4:18 pm

  איך מתנשקים כשיש שיניים תותבות….מישהו יודע?

 • SilentMike  ביום 06/06/2008 בשעה 12:05 pm

  מעניין ומחכים. כרגיל.

 • מלי  ביום 06/06/2008 בשעה 2:39 pm

  מתפרסמת כתבה עם תוכן דומה מאוד לזה של המאמר?

 • גיל  ביום 06/06/2008 בשעה 6:57 pm

  גם הזכירו שם את הבלוג.

 • ליאור  ביום 13/11/2008 בשעה 5:53 pm

  תקשיבו גם אני הומו ועם מישהוא רוצה לשות איתי סקס אני מוכן אבל רק בנים הם הכי סקסים

 • נטשה  ביום 29/12/2008 בשעה 2:14 am

  חברה
  על מה אתם מדברים?
  יש ספר בן 1040 עמודים שכתב בחור בשם מרטין ואן קמפה שחי במאה ה-17 ובוא הוא מונה ומרחיב על 20 סוגי נשיקות.

 • בן  ביום 03/12/2009 בשעה 9:21 am

  תודה על המאמר.
  יש לי שאלה…
  מה המשמעות כשבת הזוג שלי לא יודעת להתנשק ולא ממש אוהבת את זה..גם כשאנו נמצאים יחד באווירה אינטימית לקראת סקס היא מסיתה את ראשה הצידה, כאילו רומזת שלא נהנת מהנשיקה או לא אוהבת להתנשק איתי.
  אודה לך על התשובה

 • רקדנית  ביום 04/02/2010 בשעה 6:12 pm

  אין לזה משמעות.
  3 אפשרויות:
  1 – היא לא אוהבת להתנשק. לא חסר כאלה.
  2 – היא לא אוהבת להתנשק איתך, לא עושה לה את זה.
  3 – יש לך בעיה של ריח רע מהפה.

 • בחורה  ביום 04/02/2010 בשעה 7:00 pm

  בשבילי נשיקה זה בעיקר הלשון.

  נשים צריכות יותר מנשיקה בשביל להתעורר מינית? לא אני.

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: