כיצד מחלות שונות משפיעות על הנכונות לסקס מזדמן, ולמה משתלם להתחתן עם בן דוד?

מתי מעוניינים בסקס מזדמן?

מחקר שנעשה לאחרונה ופורסם בכתב העת evolutionary psychology מראה שהסיכון לחלות במחלות קשור למידת העניין שמביעים אנשים בסקס מזדמן. המחקר כלל 48 מדינות ברחבי העולם. באופן הגיוני, במדינות עם תחלואה גדולה של איידס רוב האנשים זהירים בבחירת הפרטנרים המיניים שלהם ליחסים לטווח הקצר. אבל אם יש שיעור גבוה של מחלות שאינן מחלות מין באוכלוסייה, נשים דווקא מעוניינות יותר ביחסי מין מזדמנים.

ההסבר האבולוציוני לפרדוקס לכאורה הוא, שבמדינות שיש תחלואה גדולה שאינה כוללת מחלות מין, נשים מעוניינות ביחסים לטווח קצר, מכיוון שיש סיכוי גבוה יותר שילד שיוולד מיחסים כאלו יהיה בעל עמידות גדולה יותר למחלות, בזכות גנים טובים יותר שהוא יקבל מהאב (פוליגמיה למשל, נפוצה הרבה יותר במדינות עם תחלואה גבוהה).

המחקר מצא גם שבמדינות עשירות יותר, נשים מעוניינות ביחסי מין מזדמנים הרבה יותר מנשים במדינות עניות יותר, בעוד אצל הגברים זה בדיוק להיפך. במדינות עם צפיפות אוכלוסין גבוהה אנשים מעוניינים פחות ביחסי מין קצרי טווח, כנראה בגלל נורמות חברתיות שלא מעודדות יחסי מין כאלו. גם המחיר של יחסי מין כאלו גבוה יותר (ילד לא רצוי, פגיעה אפשרית באפשרות למצוא חתן או כלה איכותיים ועוד).

נישואי בני דודים

מחקר שנעשה באיסלנד (מדינה מבודדת שהאוכלוסיה שלה הומוגנית, מה שהופך אותה לאידיאלית למחקרים על אילנות אוכלוסין), מצא שלנשים מהמאה ה-19 שנישאו לבן דוד שלישי, היו יותר ילדים ונכדים בממוצע, מנשים שהתחתנו עם גברים שאינם קרובים שלהן. המחקר מצא שלנשים הללו היו 4 ילדים ו-9 נכדים בממוצע, לעומת 3.5 ילדים ו-7 אצל הנשים הנשואות לגברים מחוץ למשפחה. הפרופורציות הללו היו זהות גם מאה שנה מאוחר יותר, כשהמשפחות נעשות קטנות יותר בממוצע.

נישואי קרובים מפחיתים כנראה את הסיכוי להפלות טבעיות הקשורות לחוסר התאמה של המערכת החיסונית בין האם לעובר. כמובן שיש הגבלה על הקירבה האפשרית. בני דודים מדרגה ראשונה או אחאים שנישאו הולידו פחות ילדים, בגלל שנישואים כאלו מגדילים מאוד את הסיכוי למוטאציות מזיקות שמקצרת את חיי העוברים או גורמת לפגמים קשים בהם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 19/05/2008 בשעה 10:07 pm

  האם הסבר חברתי לעניין הצלחת נישואי בני דודים (כמו למשל שיש התאמה בין נישואי קרובים ומספר ילדים בגלל מעמד כלכלי נמוך שמשפיע על שניהם) הוא קביל מבחינת הראיה האבולוציונית?

  האם הסבר כזה יכול לייתר את ההסבר האבולוציוני?

 • גיל  ביום 19/05/2008 בשעה 11:22 pm

  ההסבר החברתי והאבולוציוני משלימים זה את זה. אם ההסבר החברתי היה נכון באופן מוחלט, היינו מצפים שגם בנישואין של בני זוג שאינם בני דודים אבל כן ממעמד כלכלי דומה היו מתקבלות תוצאות דומות. אני לא חושב שזה ככה. זה גם לא מסביר למה יש פחות הפלות טבעיות.

 • עומר  ביום 20/05/2008 בשעה 4:59 pm

  "פוליגמיה למשל, נפוצה הרבה יותר במדינות עם תחלואה גבוהה"

  פוליגמיה נפוצה יותר במדינות לא מפותחות – במדינות לא מפותחות יש יותר מחלות. להסיק מזה שפוליגמיה נפוצה במדינות עם תחלואה גבוהה זה לא נכון

 • רני  ביום 20/05/2008 בשעה 11:06 pm

  רוצות ביחסי מין מזדמנים ואם כך הדבר בגברים בארצות עניות הנה ההסבר המדוייק לאונס בעין גדי. כמובן בהנחה שנורווגיה או אולי דנמרק עשירות מישראל. האם ניתן להעלות עובדה מוכחת זו בבית משפט?

 • גיל  ביום 21/05/2008 בשעה 2:13 am

  המחקרים הללו בנויים על סטטיסטיקות. אי אפשר להקיש מהם למקרה זה או אחר שמאוד ייחודי בנסיבות שלו וגם אם משהו התרחש זה לא אומר שהוא היה צריך בהכרח להתרחש ואין לאנשים שליטה על עצמם.

 • luxa  ביום 21/05/2008 בשעה 9:14 am

  דווקא מתאימים יותר למעמד הגבוה, לאנשי האצולה- היו הרבה פחות מהם, ולא היה זה מכבודו/ה של אציל/ה להתחתן "מתחת" למעמד, דבר שהוביל לנישואי קרובים רבים.
  כמובן מעמד גבוה נלווה ל"זכויות יתר" חברתיות כגון אוכל טוב בהרבה וטיפול רפואי משובח יותר, דברים שאפשר להבין בקלות כיצד הם תורמים אם לא לכמות ילדים בוודאי לכמות נכדים, בשל השיעורים הנמוכים יותר של תמותה (תמותת תינוקוות ואחרת)

 • גיל  ביום 21/05/2008 בשעה 9:31 am

  אבל צריך לזכור שהפרופורציות הללו נשארו גם אחרי מאה שנה.

 • טלי לרנר  ביום 25/05/2008 בשעה 6:39 am

  אם אני אבחר אוכלוסיה באקראי שלמרות היותה מספיק גדולה יש בה איזו חריגהש טטיטית, או אפילו שניים – אני מיד סטטיטית מניחה קשר בין המשתנים
  או לפחות ככה אתה עושה כאן

  אם לא הוכח קשר בין התחלואה לפוליגמיה, אלא רק ששניהם מתקיימים באותו המקום, מה הערך של המאמר הזה?

 • גיל  ביום 25/05/2008 בשעה 9:59 am

  לא בכל אוכולוסייה גדולה ימצאו קשרים בין משתנים וקשרים לא מעידים על מהות הקשר או סיבתיות. הקשר שנמצא חזק למדי אבל הסיבות אליו לא ממש ברורות. העובדה שפוליגמיה נפוצה במקומות עם תחלואה גבוהה רק מחזקת את הקשר אבל לא בהכרח מסבירה אותו.

 • קוראת אחת  ביום 27/05/2008 בשעה 1:03 pm

  בקהילייה שלהם, הנישואים בין עצמם גרמה להתפרצות מחלה נדירה, בגלל גן רצסיבי שבא לביטוי בגפיים מעוותים, חלקים ריקים במוח וכו…מחלה תורשתית שהמורמונים באמריקה, שומרים בסוד, אבל בהחלט מרתיעה על קשרי דם בתוך המשפחה. אגב, הנישואים שם נערכים לבני דודים מדרגה ראשונה. עריות הוא בראש וראשונה איסור ביולוגי.

 • גיל  ביום 27/05/2008 בשעה 5:51 pm

  נישואין בין קרובים מולידים מחלות קשות ברוב המקרים ובן דוד ראשון זה קרוב, קרוב מדי לנישואין.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: