כיצד משפיע הטסטוסטרון על הסיכוי ללדת בנים, והאם בני אדם סוחרים במין תמורת משאבים חומריים?

משאבים חומריים תמורת מין

נקבות הפינגווינים ידועות בזה שהן מזדווגות עם בני זוג המספקים להן חלוקי אבנים המשמשים לבניית קנים, השומרות על הביצים שלהן מכל משמר. ציפור יונק הדבש מזדווגת עם זכרים שיכולים לספק להן את הפרחים המלבלבים ביותר. משום מה, לאנשים יש רתיעה כשמזכירים סחר כזה של משאבים חומריים לטובת מין אצל בני אדם, והם ממהרים להטיל כל מיני הסתיגויות למרות שמדובר באותו העיקרון בדיוק. למעשה, זהו אחד הניבויים הברורים ביותר של הפסיכולוגיה האבולוציונית. נשים בכל מקום בעולם נמשכות לגברים בעלי סטטוס גבוה שיכולים לספק משאבים והגנה להן ולילדיהם (העתידיים או הממשיים). הדבר נובע בצורה ישירה מאי השיוויון בהשקעה ההורית, הגורם לנשים להיות בררניות יותר בבחירת בני זוג ולגברים לנסות להרשים את הנשים כדי שיבחרו בהם כבני זוג. זה נכון לגבי יונקים אחרים ובני אדם אינם יוצאי דופן בזה.

מחקר חדש מראה עד כמה הנטייה הזו מושרשת בנו כל כך חזק. במחקר נתנו לסטודנטים תרחישים שונים שבהם שאלו אותם בצורה ישירה, האם אי פעם ניסו לתת לבן זוג (אמיתי או כזה שהיו מעוניינים בו) משהו בעל ערך בתמורה למין? כצפוי, פי 2 גברים מנשים אמרו שכן. יותר נשים מגברים דיווחו שניסו את זה עליהם (כלומר, ניסו לקבל טובות הנאה מיניות תמורת משאבים). מה שמעניין הוא שלמרות שאנשים מודעים לניסיונות שלהם לסחור במין תמורת משאבים, סטודנטים שהיו במערכות יחסים ארוכות לא ראו את מערכת היחסים שלהם חלק מאותו סחר חליפין.

למה גברים רצים לאוטובוס?

מחקר שפורסם לא מזמן בודק את מידת הסיכונים שגברים ונשים לוקחים בסיטואציות יומיומיות שמוכרות לרבים מאיתנו. המחקר בחן מאות גברים ונשים שמחכים לאוטובוס בתחנה קבועה ומצא שגברים נוטים הרבה יותר מנשים להסתכן ולהגיע לתחנה זמן קצר לפני שהאוטובוס נכנס אליה. ההתנהגות הזו נצפתה כאשר הגברים היו לבדם או כאשר היו עם גברים אחרים, אבל לא כאשר לוו על ידי נשים אחרות. במקרה כזה, הגברים התנהגו בצייתנות והגיעו מוקדם יותר, כמו שרוב הנשים עושות כשהן לבדן.

מחקר נוסף בחן את הסיכונים שגברים ונשים לוקחים בחציית כביש. גברים נטו להסתכן הרבה יותר בחציית כביש, במיוחד כשנשים אחרות צפו בהם, מה שמעלה את הסבירות שההתנהגות הזו היא ניסיון למשוך בני זוג על ידי הפגנת סיכונים מיותרים. אפשר להסתכל על זה כסוג של הכבדה שבה גברים מנסים להפגין התנהגויות מסוכנות מיותרות כסימן לכשירות הכוללת שלהם.

נשים עם טסטוסטרון גבוה

עד לא מזמן התפיסה הרווחת הייתה שיש סיכוי שווה להולדת בנים ובנות. למרות שבפועל אנחנו מוצאים שכמחצית מהלידות הן של בנים ומחציתן של בנות, אין זה אומר שאין גורמים המשפיעים על הולדת בנים ובנות. ידוע למשל שבזמן מלחמות (מלחמת העולם הראשונה והשנייה לדוגמא) יש יותר לידות של בנים מאשר בנות.

סדרה של מחקרים שופכים אור על הגורמים המשפיעים על הסיכוי להולדת בנים לעומת בנות. ואלרי גרנט מאוניברסיטת אוקלנד שבניו זילנד היא מהחוקרות הבולטות בתחום. היא מצאה שלנשים עם רמות טסטוסטרון גבוהות יש סיכוי גבוה יותר ללדת בנים. לממצא השלכות לא רק על מין הילוד, אלא גם על עצם האמהות. טסטוסטרון גבוה קשור לדומיננטיות ולכן אמהות עם רמות גבוהות של טסטוסטרון דומיננטיות יותר ונוקטות יוזמה גדולה יותר בגידול בניהן. אמהות עם רמות טסטוסטרון נמוכות נוהגות בפאסיביות גדולה יותר ומגיבות יותר מאשר יוזמות כאשר הן מגדלות את בנותיהן. עד לאחרונה, הדיעה הייתה שהדבר נובע מסטריאוטיפים שונים שיש לאמהות לגבי בנים ובנות, ואילו עכשיו מבינים שזה נובע בעיקר מזה שהאמהות עצמן שונות והן מתנהגות בצורה הטבעית להן (מה שמדגיש את הנקודה שאני מעלה שוב ושוב. אי שיוויון נצפה לא אומר לנו דבר לגבי הסיבות שמובילות אליו).

גרנט פיתחה מבחן מיוחד שבו היא בוחנת את מידת האסרטיביות, הביטחון העצמי, וכו' אצל נשים, ומצאה שהוא נמצא במתאם גבוה עם רמת הטסטוסטרון שלהן. אמהות לבנות עם רמות טסטוסטרון נמוכות נוטות להיות יותר אמפתיות וסובלניות. המבחן יכול לנבא בהצלחה לא מעטה את הסיכוי להולדת בן או בת. גרנט גם מספרת שאם נולדו כמה בנים או בנות ברצף יש נטייה של ההורים לרצות ילד מהמין השני. למרות שהרצון הזה מובן, יתכן שיש סיבה למה נולדים רק בנים או רק בנות: הם פשוט מתאימים לסכגנון ההורי של האם (מחקרים אחרים מראים שהלחצים במקרים רבים באים מהאב, ולאם פחות איכפת מהנושא, אולי בגלל שהיא מרגישה שזה דווקא מתאים לה).

האם קופים היו הרופאים הראשונים?

רבים רואים בהיפוקרטס כאבי הרפואה. כיום יודעים בוודאות שהמצרים הקדמוניים השתמשו בדבש, שרף ומתכות שונות שהיום ידוע שיש להן השפעות אנטיביוטיות, והסבירות שתרבויות קדומות יותר השתמשו בתרופות שונות גבוהה למדי. כעת, מחקר חדש חושף שההיסטוריה של הרפואה מקורה כנראה מזמנים רחוקים הרבה יותר. מחקר חדש שנעשה באוגנדה, חושף ששימפנזות נוהגות לאכול בכוונה חול (משהו שאצל בני אדם מהווה סימן להפרעה נפשית). בעוד שחול מזיק לבני אדם, אצל שימפנזות הוא משפר את העיכול של אכילת צמחים שונים בעלי סגולות אנטי-מלריות. גם חימר שנאכל מכיל מינרלים שונים שמונעים שילשולים. מחקרים אחרים מראים איך שימפנזות אוכלות צמחים שבמצב רגיל נחשבים רעילים, על מנת לפתור בעיות עצירות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שירה  ביום 15/04/2008 בשעה 1:37 am

  ללידת בן זכר הוא גבוה במקצת מהסיכוי הסטטיסטי ללידת בת נקבה (105 לידות של בנים על כל 100 לידות של בנות בממוצע). מן הסתם, יגידו האבולוציוניסטים, שזה הגיוני לגמרי.

  בהתחשב בנתון הזה, מה שמעניין אותי לדעת הוא האם יש שינוי ברמות הטסטוטרון לאורך שנות הפוריות של האישה (אני לא מתייחסת כמובן לשינויים שחלים בגיל המעבר) או שמא מדובר במשתנה קבוע פחות או יותר?
  או, לחילופין, האם יש יותר נשים שרמות הטסטוסטרון שלהן מספיקות "באופן טבעי" בכדי ליצור קרקע לללידת בן זכר?

  מה שכן, לגמרי לא ברור לי איך מודדים באופן מהימן משתנים "נזילים" כגון בטחון עצמי, שהוא פקטור שמושפע, בין השאר, לא רק, הן מתפיסת חוויות החיים והן מחוויות החיים עצמן- שיש בהן מידה של אלמנט אקראי.

  ובמסגרת התהיה הקיומית דה ז'ור: יש לי רושם, וזה רק רושם, שבמסגרת התיאוריה שעשתה לה חוק מהאקראיות, נוטים חוקרים להצמד לחוק ולשלוח את האקראיות לעזאזל, משום שהיא בלתי ניתנת להסבר ולחיזוי מראש ולא מסתדרת יפה בטבלאות.

 • גיל  ביום 15/04/2008 בשעה 1:44 am

  הטסטוסטרון במשך החיים, רק שאני לא יודע אם זו מגמה עקבית או משהו אישי. מה שכן, ידוע למשל שלחץ ואירועי דחק מגדילים את רמת הטסטוסטרון של גברים ונשים כאחד (אולי כתגובה של הילחם או ברח).

  בהחלט לא קל למדוד משתנים כמו ביטחון עצמי, אבל זה אפשרי. ישנם שאלונים תקפים למדידת מדדים פסיכולוגים כאלו וכמו שכתבתי למעלה, העובדה שזה גורם המשתנה כתוצאה מהחוויות האישיות של האישה לא סותרת את ההשפעה שיש לזה על לידת בנים. זה אולי אקראי באוכלוסייה גדולה אבל לא אקראי לכל אחד מאיתנו למרות שלא תמיד ברור איך ההשפעות גרמו שיהיה למישהי ביטחון עצמי גבוה.

 • החתולה של שרודינגר  ביום 15/04/2008 בשעה 2:22 am

  אתה מכיר את המחקר שבו הלבישו תינוקת (אם אני זוכרת נכון) פעם בבגדים של בן ופעם בבגדים של בת ונתנו אותה לאנשים זרים ונמצא שהם התנהגו אליה שונה אם חשבו שהיא תינוק זכר לעומת נקבה?

 • גיל  ביום 15/04/2008 בשעה 2:25 am

  שימי לב שלא מדובר פה בזרים אלא באמא עצמה!

 • לו  ביום 15/04/2008 בשעה 6:59 am

  הפינגווינים, למיטב ידיעתי, מונוגמיים – האם זה מעיד גם על נטייתו של אדם?
  צריך להסתכל על התמונה הרחבה
  יש דברים בהם אנחנו דומים לחיות אחרות, ויש דברים בהם לא
  ובכל מקרה, גם נטיותנו השתנו מאז האדם הראשון

 • dudi goldman  ביום 15/04/2008 בשעה 9:17 am

  היי גיל. כרגיל, כל רשימה פצצה. שתי שאלות לי: האם לא הגבר קובע את מין הילוד?ככל שאני יודע, כן ולכן השאלה מה הקשר לכמות הטסטוסטרון אצל האשה?ושאלה שנייה, מה ההסבר, אפילו הסבר פוסט-פאקטום לעבודה שבמלחמה נולדים יותר בנים מאשר בנות? כלומר, כיצד נעשית פה הקפיצה מהפרטי לכללי? תודה רבה
  דודי

 • טל פ  ביום 15/04/2008 בשעה 3:18 pm

  ההשערות שלי בהתאם לנתונים שהביא גיל:

  נכון, מין היילוד נקבע ע"י המטען הגנטי של הזרע, אבל ייתכן שגופה של אישה שרמות הטסטוסטרון של גבוהות נוטה לקטול את הזרעים שמכילים כרומוזום X, או שמבנה ממברנת הביצית משתנה ומאפשר לזרעי Y להיכנס בקלות רבה יותר.
  לגבי המלחמה, בזמנים כאלה אנשים לחוצים וחרדים יותר—> רמת טסטוסטרון עולה—> יותר בנים נולדים.

  אגב, גיל, אני אסחף אם אקשר את הממצא הזה (אישה עם רמות טסטו' גבוהות נוטה ללדת יותר בנים) לאיזשהו ממצא שקראתי פעם שאנשים יפים נוטים להוליד בנות (אישה עם רמות טסטו' נמוכות יותר לרוב נחשבת יפה יותר)?

 • biohazard  ביום 15/04/2008 בשעה 3:26 pm

  דודי
  הגבר מייצר גם תאי זרע זכריים וגם נקביים
  ייתכן באופן תאורטי שפרמטרים שונים יכולים להשפיע איזה אחוז מהתאים הם זכריים או נקביים
  אך אין כל הוכחה לכך. מחקר בנושא זה הוא בעייתי מבחינה אתית.
  לעומת זאת, ידוע שהסלקציה של תאי הזרע , כלומר אילו תאי זרע יפרו, נעשית על ידי הנקבה. יש שלושה מחסומים בפני תאי הזרע : צוואר הרחם, החצוצרות ומעטפת הביצית. כל מחסום כזה גורם לסלקציה של חלק מתאי הזרע והישארות של חלק אחר. התנאים בכל אחד מהמחסומים הם דינמיים ומשתנים בתנאים שונים ובין נשים שונות.
  עם זאת, התוצאות של המחקר הזה נראות לי מופרכות.

 • זאת אומרת  ביום 15/04/2008 בשעה 4:30 pm

  כלומר שאם לבנים "מייצרת" בגופה רמה גבוהה של טסטוסטרון, אולי מכיוון שהורות לבנים מצריכה התנהגויות שונות במקצת מהורות לבנות?
  אם אני מבינה נכון, בדקו את הנשים אחרי שכבר היו אמהות – אם כך מנין הם יודעים שרמות הטסטוסטרון הגבוהות היו שם עוד לפני ההתעברות?

 • biohazard  ביום 15/04/2008 בשעה 4:40 pm

  לא חשבתי על זה שבדקו אחרי ההריון
  אם כך זה נכון בהחלט
  אם העובר הוא זכר הוא יעלה את רמות הטטוסטרון באם
  לדוגמא, ידוע שכשקיימים תאומים לא זהים ואחד הוא בן והשנייה בת , הרמות הגבוהות של הטטוסטרון פוגעות בבת
  nice

 • biohazard  ביום 15/04/2008 בשעה 4:55 pm

  הם לקחו שחלות של פרות. חלק' מהזקיקים הם לקחו לבדיקת טטוסטרון בתוך נוזל הזקיק וחלק הם לקחו להפריות חוץ-גופיות. על פי מה שהם מדווחים, הם קיבלו קורלציה בין כמות טסטסטרון גבוהה בזקיק לעוברים זכרים.
  אני עדיין סקפטי

 • גיל  ביום 15/04/2008 בשעה 6:02 pm

  סביר שיש קשר בין זה שאנשים יפים מולידים יותר בנות לטסטוסטרון, כי רמות גבוהות של טסטוסטרון הן לרוב פחות אטרקטיביות לגברים. אפשר לקרוא על זה כאן (נקודה מספר 6):

  http://psychologytoday.com/articles/pto-20070622-000002.xml

  בזמן מלחמה, יש הרבה יותר לחץ אצל שני המינים ורמות הטסטוטסרון עולות. ההשערה שלי היא שזה קשור לרמות טסטוסטרון גבוהות של גברים דווקא. בזמן מלחמה, גברים מקיימים פחות יחסי מין וכשהם עושים את זה יש להם רמות טסטוסטרון גבוהות שמצטברות אצלם.

  לזאת אומרת, לא בדקו רק אחרי ההיריון אלא גם בתקופות שלפניו. אם תיכנסי לאתר של גרנט, למאמר השני שכותרתו Sex-of-offspring differences between mothers תוכלי לראות בעצמך. היא מביאה שם הוכחות שונות לנושא מלפני ועד אחרי הלידה כולל כל מיני השלכות מעניינות שיש לרמות גבוהות של ההורמון.

 • טל פ  ביום 15/04/2008 בשעה 7:45 pm

  קראתי חלק מהמאמר, ויש שם טעות נראה לי, כי כתוב בטבלה ובכותרת המשנה שלנשים שילדו בנים יש יחס מותניים-אגן קטן יותר
  בכל מקרה, אני חושבת שניתן ללמוד מהמאמר שרמת טסטו' גבוהה יחסית (אבל עדיין בטווח הנורמלי) היא לא חסרון גדול במיוחד. הפוריות לא נפגמת, הראייה המרחבית טובה, הסיכוי להתגרש קטן יותר… מה רע?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: