למה תוחלת החיים של נשים גדולה מזו של גברים?

כתבתי בעבר מספר פעמים על סיבות שונות שמקטינות את תוחלת החיים של נשים לעומת הגברים. הדבר קשור בעיקר למספר הילדים, ובאופן ספציפי יותר ללידת בנים. אבל למרות שנשים יולדות וגברים לא, עדיין קיימת הטייה ברורה במשך החיים. נשים בכל מקום בעולם חיות יותר מגברים בממוצע.

הסברים שונים ניתנו להטייה הזו עם השנים. הדיעה המקובלת הייתה שיונקים זכרים חיים פחות בגלל שהם משקיעים יותר בצייד, נלחמים יותר על בנות זוג, והתנהגויות מסוכנות אחרות. השערה אחרת נוגעת לזה שטפילים פוגעים יותר בזכרים, בגלל שהם גדולים יותר פיסית. השערה נוספת טוענת שהטסטוסטרון הגבוה אצל גברים גורם להם להזדקן מהר יותר מנשים.

מחקר חדש (שאת התקציר שלו ניתן למצוא פה), מסביר את ההבדלים הללו ברמת הפוליגמיות של המין. כתבתי בעבר על הסיבות שפוליגמיה טובה דווקא לנשים, ושלגברים יש יותר ממה לחשוש ממנה. ככל שיש יותר פוליגמיה בחברה מסוימת, יהיו יותר גברים ללא בנות זוג מה שמוביל לתחרות חריפה ביניהם. לתחרותיות הזו כנראה יש אפקט חזק על תוחלת החיים של הגברים. על פי המחקר החדש, ככל שיש יותר פוליגמיה במין מסוים, כך תוחלת החיים של הגברים קטנה יותר. אצל אריות, כלבי ים ובבונים שהם מינים פוליגמיים, הנקבות מאריכות חיים יותר מהזכרים. אצל ברבורים או נמייות, שהן חיות מונוגמיות, תוחלת החיים של הזכרים והנקבות שווה פחות או יותר. אצל מינים מונוגומיים אחרים, לא נמצא הבדל משמעותי לשום צד, וגם לא נמצאו שום הבדלים משמעותיים בתמותה לפי שנים.

אצל מינים פוליגמיים לעומת זאת, ככל שהמין היה פוליגמי יותר, כך תוחלת החיים של הזכרים הייתה קטנה יותר, כמו גם תקופת ההזדווגות שלו עם נקבות. אצל הצבי האדום (Red Deer), זכרים חיו 75% שנים בממוצע בהשוואה לתוחלת החיים של הנקבות, ותקופת ההזדווגות שלהם קטנה בחצי.

ההשערה היא, שבמינים פוליגמיים שבהם התחרות על הנקבות גדולה יותר, העדיפה האבולוציה זכרים חזקים על חשבון תוחלת החיים שלהם. התועלת של זכרים בגילאים מאוחרים יותר לצאצאים שלהם זניחה, ומה שחשוב זה שהצאצאים שרדו עד לגיל רבייה בעצמם. מבחינה אבולוציונית, אין חשיבות לשרידה כשלעצמה. מה שחשוב הוא להגיע לגיל רבייה, להתרבות, ולהבטיח שהצאצאים יוכלו לעמוד בפני עצמם. מהבחינה הזו, יש יתרון אבולוציוני למי שמתרבה מהר יותר.

אצל בני אדם, יתכן שרמות הטסטוסטרון הגבוהות של גברים מסוימים עוזרות להם בתחרות על מציאת בנות זוג (למשל, בבניית שרירים ובמבנה גוף אתלטי שאטרקטיבי בעיניי נשים), אבל מקצרות את חייהם בטווח הארוך. ידוע שטסטוסטרון גבוה נמצא בקונפליקט עם המערכת החיסונית שלנו. כך שגברים מאצ'ואיסטיים, אומרים מחברי המאמר, מרוויחים בטווח הקצר, אבל מפסידים בטווח הארוך.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • יונתן.ק  ביום 18/10/2007 בשעה 9:25 pm

  אני חושב שהמחזור(הווסת) כרוכך באובדן
  אני חושב שפריקת זרע כרוכה באובדן

  הזכר בורר את בנות הזוג שלו להזדווגות כי הפעולה מקצרת את אורך החיים שלו.

  הנקבה בוררת את בני הזוג שלה כי יש לה זמן פוריות קצוב.

 • גע"ס  ביום 19/10/2007 בשעה 12:48 am

  ל-XX ול-XY?

  (כבר מאוחר מדי ואני עייפה מדי מכדי לזכור בדיוק מה העניין שם, אבל במעורפל אני זוכרת משהו כזה).

 • נתיבה  ביום 19/10/2007 בשעה 1:03 am

  תוחלת חיים יכולה להיותארוכה יותר או קצרה, לא "גדולה".

 • כחולית  ביום 19/10/2007 בשעה 2:30 am

  משהו פה לא ברור.
  אם כל המאמר שלך מכוון לכך שאצל בעלי חיים פוליגמיים, הזכרים חיים פחות מהנקבות ואצל מונוגמיים זה שווה, אז יאך אתה מסביר את זה שבני אדם הם יצורים מונוגמיים והזכרים חיים פחות מהנקבות? הכל סותר פה. מה גם שהפסקה האחרונה שמנסה להסביר את אורך חייו הקצר של הגבר קשורה בטסטוסטרון לא קשורה בכלל למונוגמיות/פוליגמיות.

 • גיל  ביום 19/10/2007 בשעה 3:15 am

  מונוגומיה היא חלק מהתרבות המערבית העכשווית (וגם היא לא ממש טבעית עבור רבים), אבל לא הייתה כזו לאורך ההיסטוריה האבולוציונית שלנו ואינה כזו בחברות רבות גם היום. הטסטוסטרון הינו האמצעי שבו התחרותיות התוך גברית באה לידי ביטוי.

 • כחולית  ביום 20/10/2007 בשעה 3:12 am

  אז משהו פה לא ברור לי:
  אם בני אדם אינם מונוגמיים מטבעם, למה החברה גורמת לבני האדם להיות מונוגמיים? למה רוב בני האדם מבכרים מונוגמיה?

 • גיל  ביום 20/10/2007 בשעה 3:51 am

  אנחנו כנראה איפה שהוא באמצע (ואם מקבלים את ההסבר הנ"ל אפשר לראות שנשים חיות מעט יותר מגברים, לא משהו דרסטי). מונוגמיה הוא סוג של פשרה בין גברים ונשים. אני לא יודע אם רוב האנשים היו מבכרים מונוגמיה אם היו יכולים לעשות כל דבר שהם רוצים. אבל הנקודה היא שהם לא יכולים לעשות כל דבר. מונוגומיה נותנת ביטחונות (כלכליים, מיניים וכו') לשני בני הזוג, אבל זה לא בהכרח המצב הכי אידיאלי.

  פשרה הזו רחוקה מלהיות מושלמת כי אנשים נפרדים ובוגדים כל הזמן, ועל פי התיאוריה של הלן פישר אנחנו בכלל מונוגומיים סדרתיים. זה כנראה טוב לאנשים מסוימים ולא לאחרים.

 • יוסי לוי  ביום 20/10/2007 בשעה 10:05 am

  יש להבדיל בין משך החיים לתוחלת החיים. תוחלת החיים לוקחת בחשבון את כולם, כולל אלו שמתו בגיל צעיר. תוחלת החיים של נשים גבוהה יותר כי שיעור תמותת התינוקות הזכרים גבוה יותר. כשמנכים את תמותת התינוקות מחישובי התוחלת, תוחלת החיים של גברים ונשים שווה.

 • גיל  ביום 20/10/2007 בשעה 10:21 am

  החיים. התוחלת אכן לוקחת בחשבון הכל, אבל ההבדלים היו למעשה הרבה יותר גדולים אם לא הייתה תמותה גדולה יותר בגיל צעיר. אם נשווה תמותה של גברים ונשים אחרי גיל 20 נראה שברוב המחלות כמו מחלות לב וסרטן יש "יתרון" לתמותת גברים. זה נכון גם לכל מיני מחלות שונות.

 • עמית  ביום 20/10/2007 בשעה 6:23 pm

  למישהו מכם יש הפניה לנתונים רלוונטיים? כלומר נתונים על תוחלת חיים מותנה (כלומר תוחלת החיים תחת ההתניה שהנבדקים עברו את גיל 10 למשל)…

 • גיל  ביום 20/10/2007 בשעה 8:24 pm

  אפשר לראות שההבדלים בין גברים ונשים בתוחלת החיים מצטמצמים עם השנים אבל לנשים תמיד יש יתרון (הנתונים לגבי ארה"ב).

  http://www.ac.wwu.edu/~stephan/Animation/expectancy.html

  גרף שמשווה תוחלת חיים בלידה במדינות שונות:

  והנה עוד אחד:

 • biohazard  ביום 20/10/2007 בשעה 11:06 pm

  אבל יותר של הנשים מהסיבות הבאות

  תמותת נשים בהריון ירדה מאוד במדינות המפותחות

  בנוסף בזכות הטיפול הרפואי והתזונה ההשפעה הרעה של הריונות על הנשים קטנה

  בנוסף נשים מוגנות מהתקפי לב עד גיל הבלות בגלל האסטרוגן

  ההשפעה הכוללת של הגורמים הנ"ל הם הסיבה שאורך החיים של הנשים גדל יותר משל הגברים( שגם הוא גדל מאוד אבל בפחות)

  אל תשכחו שאורך החיים הממוצע רוב ההיסטוריה האנושית היה 30 והגובה הממוצע היה נמוך בהרבה

 • גיל  ביום 21/10/2007 בשעה 12:36 am

  תראה שלמרות כל מה שאמרת עדיין נשים חיות יותר מגברים (וזה ממש לא משנה שתוחלת החיים קטנה בממוצע).

 • יעל  ביום 02/02/2008 בשעה 5:55 am

  ויונתן, הוסת לא כרוחה באובדן, אלא גורמת לתחושת הקלה עצומה והידיעה שאיני בהריון ממלאת אושר וחופש

%d בלוגרים אהבו את זה: