העדפות רומנטיות ולא רומנטיות למאפיינים גבריים

מבנה הפנים חושף בפנינו מידע רב, הרבה יותר ממה שרובנו מעריכים. אנשים יכולים להעריך מידת אגרסיביות של אדם, נחמדות ואפילו אינטליגנציה, רק על פי הסתכלות בפנים. אחד הפסיכולוגים האבולוציוניים הבולטים בתחום הוא אנטוני ליטל שאת מעבדת המחקר אפשר למצוא כאן. בקישור יש הפנייה להרבה מחקרים שאתם מוזמנים להשתתף בהם להנאתכם. ברוב המחקרים הללו אתם צריכים לעשות אחד משני הדברים: להשוות בין שני פרצופים על פי קריטריון מסוים (למשל, אטרקטיביות), או לדרג פנים מסוימות על פי קריטריון נתון. הפנים הללו מעובדות בצורה דיגיטלית שמסתירה כל מיני סממנים חיצוניים, כמו שיער או אפילו מוצא. הפנים נראות נייטרליות ומעובדות כך שלא ניתן לזהות את האדם. במקרים מסוימים אפשר אפילו לגרום לפנים להפוך את מינם, כך שפנים גבריות יראו נשיות ולהיפך.

ידוע זה מכבר שמאפיינים גבריים שנובעים מעודף קל של טסטוטרון מושכים נשים. בגיל ההתבגרות הפנים של גבר גדלים, בעיקר בלסת ובעצמות הלחיים בעוד פני הנשים נשארות בעלות מאפיינים ילדותיים יותר (רמות גדולות של אסטורגן מונעות את הגדילה של הפנים אצלן). פנים ילדותיים יותר (של גברים או נשים) נחשבים לחמים יותר וישרים יותר. טסטוסטרון עובד על פי עיקרון ההכבדה. ככל שיש יותר טסטוסטרון כך המערכת החיסונית חלשה יותר. לכן רק גברים בריאים יכולים להרשות לעצמם לייצר כמויות גדולות של טסטוטרון ומאפיניים גבריים שמאותתים על עודף כזה נחשבים למושכים.

מעבר לכך, באחד המחקרים שליטל עשה הוא מצא שההעדפות לפנים גבריות משתנות כתלות בשלב של המחזור החודשי שבו הבחורה נמצאת. נשים מעדיפות פנים גבריות יותר, כאשר הן מבייצות. הווה אומר, ההעדפה הזו שלהם מעידה שהן קשובות יותר לרמזים שמעידים על בריאות טובה של הגבר כאשר הסיכוי להריון גדול יותר. במחקרים אחרים מצאו שלנשים יש נטייה לבגוד או לנהל סטוץ כאשר הן מבייצות. אם ניקח את שני הממצאים הללו יחד, אפשר להסיק שנשים משתדלות לקחת את הטוב משני העולמות. קשרים לטווח קצר עם גברים זכריים או בריאים יותר בזמן הביוץ יגרמו לכך שהילדים יהיו בריאים יותר. אלו לרוב קשרים קצרים או חד פעמיים עם הסתברות גבוהה להתעברות. בבחירת בן זוג לטווח הארוך עדיף לבחור גבר שהוא חם, ישר ונאמן ואלו מאפיינים של גברים עם פנים פחות גבריות (גברים עם רמות טסטוטרון גבוה נוטים גם לבגוד יותר בממוצע ולהחליף בנות זוג לעיתים קרובות).

השפעת הטסטוסטרון על תוצאות הבחירות

עד כאן דנו בנושא של העדפות רומנטיות. במחקר חדש, ליטל מראה שהבדלים בגבריות משחקים תפקיד גם בבחירות פוליטיות. ידוע זה מכבר שפנים גבריות נחשבות לדומיננטיות יותר, מה שנותן למשל יתרון בקריירה. מצאו למשל קשר בין דרגה בצבא לפנים דומיננטיות. ככל שהפנים גבריות יותר כך סביר יותר שהחייל יהיה בעל דרגה גבוהה יותר בסופה של הקריירה.

במחקר שיצא לא מזמן ושאפשר לקרוא אותו פה במלואו (בעיקר מי שרוצה לראות איך מבטלים את מאפייני הפנים שמזוהים עם כל אדם), מצאו שלפנים גבריות הייתה השפעה על בחירת המתמודדים בבחירות. ליטל לקח פנים של פוליטיקאים שונים שהתמודדו בבחירות (למשל, בוש נגד קארי ב-2004) והפך את הפנים שלהם לפנים ממוצעות יותר מבלי לפגוע במאפיינים הייחודיים של כל אחד. כלומר, נבדקים לא יכלו לזהות את הפוליטיקאים. הפוליטיקאים עצמם היו מארה"ב. בריטניה וניו זילנד. עתה, הוטל על הנבדקים לבחור מי מבין שני הפרצופים המונחים לפניהם יהיה לדעתם מנהיג טוב יותר. הסתבר שהנבדקים בחרו את המתמודד שניצח בפועל בבחירות בכל אחד משמונת זוגות המתמודדים שהובאו לשיפוטם (בוש ניצח את קארי שוב).

להעדפה הזו יש כנראה מרכיב אבולוציוני. נראה שבתקופות של חיים בקבוצות קטנות, אנשים היו צריכים לבחור מנהיגים בדיוק כמו היום. מאפיינים שמעידים על אגרסיביות או דומיננטיות נבררו עם הזמן והקלו על אנשים בבחירה.

מעניין להשוות את הממצא הזה לממצא דומה שפועל בצורה דומה גם על נשים וגם על גברים. ידוע שנשים מעדיפות גברים גבוהים כבני זוג. ההעדפה הזו קשורה לחוזק פיסי או אתלטיות וכנראה גם לכישורי צייד טובים יותר. מסתבר שלגובה יש משמעות גם בתחומים אחרים. אנשים גבוהים נוטים להרוויח יותר כסף מאנשים נמוכים על אותה עבודה. הבדל של סנטימטרים בודדים בגובה יכול להניב הבדל של אלפי דולרים במשכורת השנתית. אבל השפעת הגובה, בדיוק כמו מבנה הפנים הגברי, עוזרת גם למועמדים פוליטיים. מתמודד שגבוה יותר מיריבו ייטה לנצח בבחירות. למשל, ברוב הבחירות לנשיאות בארה"ב ניצח המתמודד הגבוה יותר, וכמעט כל המתמודדים על הנשיאות גבוהים מהממוצע. אם תסתכלו כאן תוכלו לראות את הגובה של הנשיאים האמריקאיים, כמו גם את הגבהים של המתמודדים מולם בבחירות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • עמית  ביום 09/07/2007 בשעה 3:16 pm

  בגדול, ניסויים שמשתמשים במניפולציות מלאכותיות על מנת לבדוק תופעות טבעיות – אינם בעלי תוקף רב בעיני (או יותר נכון – הם בעלי תוקף, אבל היכולת להכליל את ממצאיהם מעבר "למעבדה" מאד מוגבלת)….לכן התרשמתי הרבה יותר מאיך שתיארת את השפעת נתוני הגובה על הבחירות ובדקתי את הטבלה שבקישור.

  אני לא סטטיסטיקאי (יש אחד כזה באתר-אולי שווה לשאול אותו), אבל נראה לי ש 18 נצחונות לנמוכים לעומת 26 הפסדים אלה לא נתונים חותכים (בעלי תוקף סטטיסטי, כלומר ההסתברות שזה קרה במקרה היא די גבוהה בעיני אם כי לא חישבתי אותה במפורש).
  יותר מכך – אם סופרים רק מקרים בהם הפרש הגבהים עלה על 5 סנטימטר (2 אינץ'), מקבלים 14 נצחונות לנמוכים מול 17 הפסדים – אפילו משמעותי פחות.

 • גיל  ביום 09/07/2007 בשעה 5:22 pm

  קטנים יותר ממה שמקובל לחשוב (הם כותבים על זה בסוף הקישור). ועדיין, ההבדלים קיימים. כמו שהם מציינים ב3 מקרים המועמד הגבוה יותר קיבל יותר קולות בבחירות אבל הפסיד בגלל שיטת האלקטורים האמריקאית. מעבר לכך, אם תסתכל תראה שרוב הנשיאים גבוהים מהממוצע גובה של גברים בארה"ב כך שמכלתחילה ההבדלים ביניהם קטנים. וכמובן, גובה לבדו לא מסביר לבד את תוצאות הבחירות אבל יש לו השפעה מסוימת.

 • לינדה  ביום 09/07/2007 בשעה 6:22 pm

  יכול להיות שאנשים נוטים לשלם יותר כסף לאנשים גבוהים, כלומר לחשוב עליהם כבעלי יכולת טובה יותר או ככאלו שראויים יותר לתוספת שכר והכל – רק בגלל הגובה. בדיוק כפי שלאנשים יפים יש סיכוי למצוא עבודה מוצלחת יותר מבחינה כלכלית.

 • גיל  ביום 09/07/2007 בשעה 6:53 pm

  כשאני אומר שהם מרוויחים יותר כסף (או כמו בדוגמא שנתת לגבי אנשים יפים שמתייחסים אליהם בצורה מועדפת בכל הרמות), אין הכוונה שאחרים פחות טובים מהם. זו הטייה מסוימת שקיימת ובמידה מסוימת לא אדפטיבית היום. מצד שני, אנשים יותר גבוהים ויפים ייטו להיות בעלי ביטחון עצמי גבוה יותר בממוצע מה שיכול להיות לא השלכות על תחומים אחרים.

 • עמית  ביום 09/07/2007 בשעה 8:13 pm

  הטענה שטענת ברשימה שלך, אם הבנתי נכון, היא שגובה משפיע על תוצאות הבחירות. כראיה הבאת הבחירות לנשיאות ארה"ב בה ב26 פעמים זכה המועמד הגבוה יותר לעומת רק 18 פעמים בהם זכה המועמד הנמוך. האם זה אומר שגובה הוא גורם (גלוי או חבוי, או אולי מנבא) של תוצאות הבחירות?
  התשובה היא לא!!!!!!
  הוא לא מנבא בשום אופן…לא באופן חלש ולא באופן חזק והוא לא מהווה גורם מכריע…. כלומר לפחות לא על פי הסטטיסטיקה שבידינו.
  לשם המחשה עשה את ניסוי המחשבה הבא….
  אם היו אומרים לך שהטילו את אותה מטבע 44 פעמים, וב 26 פעמים יצא עץ. האם היית טוען שהמטבע אינה הוגנת? האם היית אומר שיש עדיפות מסויימת לצד "עץ"? אני מקווה מאד בשבילך שהתשובה היא לא.

  הסיכוי שב44 הטלות של מטבע הוגנת לחלוטין תצאנה 26 או יותר תוצאות "עץ" הוא מעל 14%
  לא סיכוי גבוה… אבל בהחלט לא מבוטל. ולהזכירך מדובר במטבע הוגנת לחלוטין.

  במדע מקובל שמותר להסיק מסקנה על סמך נתונים סטטיסטיים אם הסיכוי לקבל את התוצאות האלו במקרה הן קטנות מ 5% ולפעמים אפילו 1%.

  אז זה בכלל לא חשוב אם ההבדלים בגובה גבוהים או נמוכים, אם כולם מעל הממוצע או מתחת לממוצע…
  לא ניתן להסיק על סמך הנתונים שיש מתאם סטטיסטי בין הפרשי הגבהים בין המועמדים לזהות המנצח. פשוט אי אפשר.

 • גיל  ביום 09/07/2007 בשעה 8:32 pm

  מתוך 46 מערכות בחירות ב-28 קיבל המתמודד הגבוה יותר יותר קולות (אני מתעלם משיטת האלקטורים כי היא לא רלוונטית פה) וב-15 פחות קולות (3 מקרים היו שיוויון בגובה). אם תחשב את ההתפלגות הבינומית למה הסיכוי ששזה יקרה בהשערת אפס שהסיכויים לזכות הם 0.5 לכל אחד, תקבל שהסיכוי ל28 ניצחונות ומעלה הוא 0.092. זה סיכוי מאוד נמוך. אם תיחשב את ההיפך, מה הסיכוי ש15 פעם תקבל תוצאה מסוימת או פחות, הסיכוי לזה הוא 0.0129! כלומר, בהחלט נראה שיש פה משהו חריג.

 • straightJACKet  ביום 09/07/2007 בשעה 8:57 pm

  HARBE HARBE BRIUT GIL. TARGISH TOV

 • עמית  ביום 09/07/2007 בשעה 9:12 pm

  אז עכשיו קראתי את דברי ההסבר לטבלה והבנתי מאין הגיעו הנתונים שלך (ואני עדיין לא מבין איפה אני טעיתי בספירה… אבל זה נשמע לי סביר שאני טועה בספירה תוך גלילה של מסך).
  מצד שני – בקריאה המדוקדקת הזו גיליתי שפרנקלין רוזוולט שזכה 4 פעמים כמועמד גבוה…ישב בעצם על כיסא גלגלים. אז קשה לדעת איך, אם בכלל, הגובה שלו השפיע ישירות או בעקיפין.

  אם היה לנו מדגם מספקי גדול, הייתי אומר שצריך להוריד גם את 4 התוצאות האלה… אבל על זה אולי לא נסכים.

 • גיל  ביום 09/07/2007 בשעה 9:19 pm

  שתי הפיסקאות לפני EXTREMES. אם תוציא את אלו שבשיוויון יהיו לך 43 בחירות מתוכן 28 שזכו בהם הגבוהים. במקרה כזה יש לך 0.03 סיכוי. זה ללא ספק התסברות נמוכה על פי כל קנה מידה.

 • גבר שנותן חזק  ביום 10/07/2007 בשעה 6:35 pm

  "במחקרים אחרים מצאו שלנשים יש נטייה לבגוד או לנהל סטוץ כאשר הן מבייצות…"

  נשים אף פעם לא בוגדות.
  נשים אף פעם לא "בעד סטוץ".

  מה, אתה לא קורא "לאשה"? כולן אומרות שם "אני נגד סטוצים" וגם "בחיים לא היה לי סטוץ".

  כל הנשים, תמיד, נגד סטוצים.
  מחזור, לא מחזור, הן תמיד נגד סטוצים. כולן. מירי בוהדנה. נינט. ריטה. איילת זורר. כולן כולן. תמיד. אין אף אחת שקראתי אי פעם בראיון שאמרה שסטוצים זה סבבה. אף פעם.

 • פוסט-האקר-dar32  ביום 31/08/2007 בשעה 7:47 pm

  משום מה תגובתך נראית כמהולה בשנאת נשים קולקטיבית. ואני יכול לשער במי מדובר אף על פי שלא הזדהית בכינוי הרגיל שלך.

טרקבאקים

 • מאת עבודה שחורה ביום 10/07/2007 בשעה 4:34 am

  מחקרים מורים על נטיה לבחור במנהיגים גבריים וגבוהים, כותב הפסיכולוג האבולוציוני גיל גרינגרוז.תגיות:אין תגיות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: