עוד על הומוסקסואליות והבדלים בין המינים

וקצת דברים אחרים

בהמשך לפוסט שלי בנושא הומוסקסאוליות מלפני כמה ימים, פורסמה כתבה במדור המדע של העיתון ניו יורק טיימס שדנה בנושא.

כידוע, ברירת המחדל של מין העובר הוא נקבה. עובר יהפוך לזכר רק עם גן מסוים יבוא לידי ביטוי. הגן הזה הוא זה שהופך את השחלות לאשכים ומעצב את מה שיהפוך להיות זכר. בגיל הבגרות, מפריש המוח הורמונים מסוימים שמתחילים להאיץ את ההתבגרות המינית של הנער. ההבדל העיקרי בין המוח הגברי למוח הנשי בהקשר הזה, קשור לכמויות השונות של הטסטוסטרון שמופרשות. הכמויות הללו גדולות אצל זכרים והופכות אותו למעשה לגבר.

בניגוד למקובל לחשוב, ההבדלים בין המוח הגברי לנשי לא מזעריים כלל. לא רק שיש הבדלים במבנה המוח עצמו, אלא ישנם הבדלים גדולים בצורה שכל אחד מהם משתמש במוח. גברים ונשים יכולים להשתמש במוח בצורה שונה כשהם עושים את אותה פעולה בדיוק. האמיגדלה למשל, שמורכבת משני חלקים ואחראית בעיקר לפעולות שקשורות בזיכרון ורגש, מופעלת בצורה שונה אצל גברים ונשים. במשימות שיש צורך לתת עדיפות שונה לזיכרונות לפי ההקשר הרגשי, גברים יפעילו לשם כך את האמיגדלה הימנית בעוד נשים את האמיגדלה השמאלית.

כפי הנראה, בתהליך ההתבגרות המינית של זכרים מחווט המוח את המעגלים שלו בצורה כזו שהופכת נשים למושא לתשוקה מינית. אם זה נכון, אפשר לצפות לחיווט שונה אצל הומוסקסואלים. אפשר לראות את ההבדלים הללו בניסויים שמראים תמונות של בחורות ובחורים אטרקטיביים לגברים הטרו והומוסקסואליים. הומואים יעוררו מינית על ידי תמונות של גברים, וסטרייטים על ידי תמונות של נשים.

ניסויים דומים שנעשים על נשים הטרוסקסואליות ולסביות לא מראים הבחנה חד משמעית כזו. העוררות המינית של שתי הקבוצות די דומה, בין אם מראים להן תמונות של נשים או גברים. ההבדלים הללו הובילו את מייקל ביילי מאוניברסיטת נורתווסטרן לחשוב שאולי לנשים אין אוריינטציה מינית כלל וכלל אלא רק העדפות מיניות. נשים הרבה יותר בררניות ורובן בוחרות לשכב עם גברים, אבל לא חייבות את זה. יתכן שהאוריינטציה המינית של גברים גורמת להם להיות הרבה יותר אקטיביים בחיפוש פרטנרים מיניים (משני המינים), בעוד הנשים יותר פאסיביות ומחכות שיתחילו איתן כדי שיוכלו לבחור בין אלו שמחפשים את קירבתם.

בעקבות כל הממצאים הללו, רוב המדענים חושבים שהנטייה המינית של גברים נקבעת בגיל מוקדם מאוד, אפילו לפני הלידה. אצל נשים, חלק נולדות לסביות אבל חלק אחר כנראה הופך ללסביות עם השנים. אחת העדויות החזקות שתומכות בזה היא העובדה שהומוסקסואליות היא תכונה שמושפעת מסדר הלידה במשפחה. שני חוקרים מקנדה, Ray Blanchard ו-Anthony F. Bogaert מצאו שבנים שהיה להם אח בכור בן, נטו להיות הומוסקסואליים בבגרותם יותר מהאחים הבכורים. לא הייתה השפעה דומה אם האחות הבכורה הייתה בת או אם האחות השנייה הייתה בת. כמו כן, לא הייתה השפעה לעובדה אם האחים גדלו באותו בית או בנפרד, מה שמוביל להשערה שמקור ההבדלים נעוץ בעוברים עצמם, על פי התיאוריה, המערכת החיסונית של האם מגיבה בצורה שונה כשיש שני זכרים, אחד אחרי השני, ומפרישה כנראה פחות טסטוסטרון לילד השני. על פי הסטטיסטיקה היבשה, כל הולדת של זכר נוסף מגדילה את הסיכוי של הילד להיות הומוסקסואל ב33%.

הבדלים בין המינים

העובדה שלגברים יש רק כרומוזום X אחד בעוד שלנשים יש שני כרומוזומים של X היא בעלת השלכות מרחיקות לכת על ההבדלים בין גברים ונשים. גברים סובלים יותר ממחלות נוירולוגיות בהשוואה לנשים כי יש הרבה יותר סיכוי שיווצרו מוטאציות בכרומוזום אחד מאשר בשניים. מכיוון שלגברים יש רק כרומוזום אחד כזה, הברירה הטבעית והמינית תפעל על גברים בצורה חזקה יותר, כי מוטאציות שמתרחשות בגנים יובילו לשינויים בצורה הרבה יותר מהירה. זה יכול להסביר למה הרבה מאוד גנים שקשורים לפעולת המוח מסתתרים בכרומוזום X. אם נשים אוהבות בחורים חכמים במיוחד, היה יתרון למוטאציות שתורמות לאינטליגנציה ושבאות לידי ביטוי בכרומוזום X. הגנים הללו יבררו בצורה מהירה כי היתרון של אינטליגנציה בא לידי ביטוי בצורה מהירה.

זה גם יכול להסביר ממצא מעניין אחר. בעוד שברוב התחומים האינטליגנציה של גברים ונשים דומה בממוצע, השונות או הפיזור אצל גברים גדול יותר. מה זה אומר? שיש הרבה יותר גברים שנמצאים בקצוות הסקאלה לכל כיוון, יש יותר גברים באחוזונים העליונים של האינטליגנציה ויש הרבה יותר גברים טיפשים באחוזונים התחתונים.

ולסיום, קצת הלן פישר

הלן פישר, אנתרופולוגית ופסיכולוגית אבולוציונית שכתבה כמה ספרים בנושאים הללו (רובם תורגמו לעברית), סבורה שיש שלושה מנגנונים מובחנים שמגדירים את ההתנהגויות המיניות שלנו. הראשון זה יצר המין שמכתיב לנו לחפש פרטנרים מיניים, השני הוא משיכה מינית שגורמת לנו להתמקד בבני זוג ספציפיים, והשלישי הוא המנגנון שגורם לנו להתמקד באדם אחד לטווח ארוך.

להלן פישר יש תיאוריות אבולוציוניות שלא תמיד מקובלות על שאר החוקרים בתחום. לא בטוח שהמנגנונים הללו באמת מובחנים זה מזה, ולא מבטאים למשל צרכים שונים שמשתנים בהתאם לתקופות בחיים. להלן פישר יש תיאוריה שנויה במחלוקת שלפיה אהבה רומנטית אורכת בממוצע 12-18 חודשים. לפי התיאוריה שלה, בני אדם לא עוצבו לחיי זוגיות ארוכה אלא הם מה שהיא קוראת "מונוגמיים סידרתיים". כלומר, מתרכזים באדם אחד, ואחרי שהאהבה שוככת עוברים לבא.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • רונן  ביום 19/04/2007 בשעה 10:24 pm

  כתבו על זה לפני חודשים רבים בדיסוננס קוגניטיבי:
  http://www.tntforthebrain.com/2006/05/12/homosexuality-and-birth-order/

  בתגובות יש גם סטטיסטיקות מעניינות.

 • א  ביום 20/04/2007 בשעה 1:44 am

  לעבר אותן עד שייצא חלב

 • מדהים  ביום 20/04/2007 בשעה 3:22 am

  הכתבה במדור המדע של העיתון ניו יורק טיימס פורסמה בהמשך לפוסט שלך בנושא הומוסקסואליות?
  כל הכבוד.

 • ללא שם  ביום 20/04/2007 בשעה 7:40 pm

  חחחחחח

  גיל גרינגרוז אולי די לחפור? אז יש איקס וואי ויש איייי ויש איקס איקס.

  דוקטורט באנתרופולוגיה זה לא אומר יותר מדי בימינו. והכם שומר על מה שיוצא לו מהפה

 • סאפי  ביום 21/04/2007 בשעה 4:17 am

  אולי די לחפור אתה בעצמך?

  לא רוצה, אל תקרא. אף אחד לא הכריח אותך. אין על זה בחינה בסוף.

  יש אנשים שזה עיניין אותם.

 • biohazard  ביום 22/04/2007 בשעה 1:05 pm

  אפשר עוד קצת מידע על התאוריות של הלן פישר ?
  ראיתי אותה בהמון סדרות תעודיות ב BBC

  תודה

 • גיל  ביום 22/04/2007 בשעה 7:33 pm

  אלו ספרי מדע פופולארי שיצאו גם בעברית.

 • אישה  ביום 14/01/2009 בשעה 6:54 pm

  סוף סוף מחקר שמדבר על זה.

  תמיד טענתי שנשים (ברובן) לא באמת נמשכות לגברים, ז"א שום ריגוש מיני לא קורה כשעובר גבר חתיך, והם מגיבות בעוררות מינית, דווקא כשהן רואות נשים ערומות בסרט פורנו, רק שהן לא מודות בזה.

  מה שגורם לנו "להמשך" לגברים, זה יותר השוני באינטראקציה, והעובדה שפרקטים הם המחזרים ונשים לא מחזרות אחרינו.

  הרבה מאוד הטרוסקסואליות לא חשות שום ריגוש מיני במראה של גבר עירום, לפעמים אפילו גועל, אולם מראה של גבר חתיך עדיין מעורר בנו עניין גבוה יותר ממראה של גבר מכוער.

  אגב, זה לא סותר את העובדה שיש נשים שמרגישות צורך "להשיב" את רוב הגברים שהן רואות. בהחלט קיימות כאלה

 • אישה  ביום 14/01/2009 בשעה 6:58 pm

  בני אדם באמת לא עוצבו לחיי זוגיות ארוכים.
  חלקנו נדלקות/ים גם מס' פעמים ביום, ורק כשיש התאהבות "אמיתית" זה יכול להמשך כמה שנים.

  גם בהתאהבות של כמה שנים, קשה לי להאמין שאין מחשבות רבות על עוד אופציות

 • ,  ביום 31/01/2010 בשעה 1:17 pm

  תמיד ידעתי שנשים לא באמת נמשכות לגברים במובן הפיזי, אלא פשוט נהנות מהחיזור שלהם וההשקעה שלהם, או הכיף שבמחיצתם.

  הרבה נשים מגיבות לתמונות נשים חזק יותר מתמונות של גברים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: