פסיכולוגיה אבולוציונית – חלק ב’

לחלקים אחרים של המבוא לפסיכולוגיה אבולוציונית ראו פה ופה.

בחלק הזה אני מעוניין להתרכז בכמה דוגמאות מייצגות שנחקרו היטב בתחום של פסיכולוגיה אבולוציונית, ומדגימות את ההיגיון שעומד בבסיס ההכרה שגורמים אבולוציוניים עומדים בבסיס ההתנהגות שלנו. עיקר הדגש יהיה על הבדלים בין גברים ונשים, פשוט כי זה נושא שנחקר בצורה אינטנסיבית וגם מעניין את רוב האנשים. באותה מידה יכלתי להתמקד  בדוגמאות אחרות, ובהמשך הבלוג אני אעלה גם נושאים אחרים, פחות ידועים.

ברירה מינית

כאמור, הנושא הכי נפוץ אצל פסיכולגים אבולוציוניים וזה שתופס את מירב תשומת הלב בתחום, הוא ההבדלים בין המינים שנוצרו במהלך מיליוני שנות אבולוציה. יש לכך סיבה טובה כמובן, מכיוון שבלי רבייה אין אבולוציה. לכל אורגניזם יש לכאורה שתי מטרות עיקריות: הישרדות ורבייה. למעשה, ההישרדות היא משנית לרבייה ואפשר לראות אותה כמכשיר שמוביל לרבייה. המטרה של כל אורגניזם היא להעמיד צאצאים ושהצאצאים הללו ישרדו מספיק זמן כדי להעמיד צאצאים משלהם. שרידותו של האב או האם (ואני בכוונה מתרכז ברבייה מינית), אינה הכרחית תמיד. בן זוגה של האלמנה השחורה לא במיוחד חשוב להישרדות הצאצא, וכל תכליתו בחיים הוא להפרות את הנקבה. אחר כך הוא יכול להיטרף על ידה תוך ידיעה שהוא את שלו עשה. אצל בני אדם, זה כמובן הרבה יותר מסובך וניגע בכך בהמשך.

לפני שנגיע להבדלים בין גברים ונשים, חשוב להבין למה בעצם נוצרה רבייה מינית? מה היתרון של צאצא שהוא תוצר של אב ואם? הסיבה המרכזית היא שונות גנטית. אם הצאצא היה מקבל 100% של גנים מאורגניזם אחר, קשה היה מאוד ליצור שונות גנטית. כמות המוטאציות בסביבה מסוימת קטנה יחסית, והאוכלוסייה הייתה מאוד הומוגנית. ברגע שמישהו יורש גנים משני הורים, אז הוא דומה בממוצע ב-50% לכל אחד מהם. הוא לא בדיוק כמו האב, ולא בדיוק כמו האם, והוא יהיה שונה מכל אחד אחר בחברה שהוא חי בה (אלא אם כן יש לו תאום זהה). השונות הגנטית הזו מאפשרת לו להימנע ממחלות, מגיפות וטפילים שונים. אם יש נגיף מסוים שעושה שמות באוכלוסייה (וההיסטוריה מלאה בדוגמאות כאלו, למשל המגיפה השחורה שהייתה מגיפת דבר שקטלה רבע מאוכלוסיית אירופה במאה ה-14), אז ככל שיהיה יותר שוני גנטי באוכלוסייה, יהיה סיכוי גדול יותר שאנשים מסוימים יהיו חסינים לה. בכל מגיפה תמיד יש אנשים שעמידים לה ויש להם חיסון טבעי כנגדה. יש אנשים למשל, שחסינים טבעית כנגד נגיף האיידס. לא משנה כמה פעמים הם יבואו במגע מיני עם נשא המחלה, הם לא ידבקו (הצורה הראשונה שבה נתגלו אנשים כאלו הייתה כשגילו זונות שלא נדבקו במחלה, לא משנה כמה יחסי מין קיימו עם לקוחות נשאים). למעשה, קיים מירוץ חימוש חריף ביותר בין נגיפים וחיידקים שנעשים אלימים יותר ויותר מדור לדור, לבין בני אדם שמנסים להתגונן מפניהם. הדרך הטובה ביותר להתגונן נגד חיידקים שנעשים אלימים יותר ויותר ומשנים את צורתם, היא לשנות את צורתינו, כלומר ליצור צאצאים שונים גנטית שיהיה להם סיכוי גבוה יותר להתגנונן נגדם.

אוקיי, אז הסכמנו שרבייה מינית נותנת יתרון אבולוציוני. עכשיו נעבור להסתכל על ההבדלים בין גברים ונשים ועל הכוחות האבולוציוניים שמדגישים את השוני ביניהם. באופן כללי, האבולוציה מתחלקת לשני כוחות עיקריים: ברירה טבעית וברירה מינית. ברירה טבעית עוסקת בהישרדות בתנאי מחייה מסוימים והתגובות האדפטיביות לאותה סביבה. הברירה המינית (או הזויגית) היא התהליך שבאמצעותו זכרים ונקבות בוחרים בני זוג. כל צד מעוניין לבחור את בן הזוג הטוב או הטובה ביותר כדי להעביר בצורה המוצלחת ביותר את הגנים שלהם הלאה לדורות הבאים. ההנחה הבסיסית היא שכל אורגניזם שואף להתרבות, ותנאים סביבתיים שיגרמו לכך שאורגניזם יתרבה יותר מבני מינו האחרים, יגרמו לכך שהגנים שלו יהיו נפוצים ביותר בסביבה, והצאצאים של אותו פרט ישתלטו על האוכלוסייה (תיאוריית הגן האנוכי גורסת למעשה, שהגנים הם יחידת הברירה, ואנחנו רק "מכשיר" שדרכו הם מתרבים). הם עושים זאת בשתי צורות עיקריות: תחרות תוך מינית שבה הם משתדלים להיות הכי בולטים בתוך אותו מין, ותחרות בין מינית שבה הם שואפים "להיבחר" על ידי בן המין השני כשותף לרביה.

גברים ונשים שונים מבחינה ביולוגית מכיוון שהם עברו אבולוציה שונה. ההבדלים המרכזיים ביניהם, אלו שיהיו להם את ההשלכות מרחיקות הלכת ביותר על בחירת בו זוג, באים לידי ביטוי בשלושה תחומים עיקריים: לגבר יש תאי זרע רבים, קטנים וזריזים, ואילו האישה מחזיקה ביציות מעטות, גדולות ונייחות. לא פה המקום לדון בסיבות שהובילו להבדלים הללו, אבל כאשר אנחנו יוצאים מנקודת ההנחה הזו, ההבדלים הבסיסיים הללו גורמים לאסטרטגיות מיניות שונות שיש להן השלכות מרחיקות לכת. האסטרטגיות הללו עוצבו כשחיינו בפלייסטוקין, ולמרות שהיום החיים שונים קיצונית מהחיים שלנו אז, ההשפעה התרבותית של כמה אלפי שנים לא משנה את הצורה הבסיסית בה אנו חושבים, או את הבסיס האבולציוני שכל אחד נולד עימו. לכן, מעשים שיראו מאוד לא הגיוניים היום, יראו הגיוניים הרבה יותר אחרי שנבין את השורשים האבולוציוניים האמיתיים שלהם.

בטבע, המין שמשקיע יותר בגידול הצאצא הוא זה שבררן יותר. מכיוון שנשים משקיעות יותר בצאצא מגברים (הריון, הנקה) הן תהיינה בררניות יותר מגברים בבחירת בן זוג. טעות בבחירה יכולה לעלות לה הרבה מאוד. אם הגבר שאיתה עזב אותה בזמן ההריון יהיה לה הרבה יותר קשה לגדל את הילד לבד. למרות שהקושי היום לא נראה גדול במיוחד, וכמעט בכל המקרים הילד ישרוד, החשיבות של שני ההורים להישרדות הילד הייתה גדולה מאוד בסביבה שבה המוח שלנו עוצב. אצל ציידים לקטים, אי נוכחות של האב מגדילה ב-40% את הסיכוי שהוא ימות לפני הגיעו לבגרות. בנוסף, הריון והנקה חוסמים את האפשרות להריון נוסף למשך מספר שנים (שוב, בחברות של ציידים לקטים אין תחליפי חלב אם), ולכן אם האישה בחרה בבן זוג לא מתאים, היא מקטינה מאוד את הסיכויים למצוא בן זוג אחר (שגם יצטרך לקבל על עצמו טיפול בילד לא שלו), ומכיוון שתקופת הפוריות שלה מוגבלת יחסית, היא צריכה לבחור היטב בבן זוג שיתמוך וישאר איתה.

גברים לעומת זאת לא צריכים להשקיע הרבה ברביה ולכן יש להם נטיה גדולה יותר לחפש מין מזדמן. גברי ייטה יותר לאסטרטגיה "כמותית", כלומר יעדיף לפזר את זרעו כמה שיותר גם במחיר נטישת האישה, וגם במחיר שחלק מילדיו ימותו. גם אם רק ילד אחד ישרוד בלי שהאב השקיע בגידולו מאומה, הרווח האבולוציוני של האב יהיה גדול מאוד. השקעה של מספר דקות בקיום יחסי מין, יכולה להביא לו רווח עצום. זה נשמע אולי כשיקול מאוד קר ואכזרי, אבל כשאנחנו חושבים על אסטרטגיות שבסיסן אבולוציוני לא תמיד אנשים מודעים למניעים שלהם. לרוב, מניעים אולטימטיביים לא פועלים ברמה המודעת, לעומת מניעים מקורבים שאנשים כן מודעים אליהם.

אבל כמובן שנשים יודעות את זה, ולכן הן לא תמהרנה להתחבר לכל גבר. לאישה יהיו השיקולים שלה, שבל נשכח, עוצבו בחברה שבה אמצעי מניעה מודרניים לא קיימים. האישה תעדיף אסטרטגיה "איכותית". מכיוון שהיא נושאת בעיקר הנטל של הריון, הנקה וכו', ומכיוון שהביציות שלה יקרות יותר מהזרעונים של הגבר, היא תהיה בררנית יותר בבחירת בן זוג. לפיכך, גורם אחד מאוד חשוב עבורה הוא שהגבר יהיה נאמן לה, כי המוח שלה עוצב לבחור גבר שיתמוך בה בזמן ההריון ואחרי הלידה (וגם בצאצא העתידי).

מההבדלים בכמות ההשקעה ההורית נובעות אדפטציות שונות ואסטרטגיות בחירות בני זוג שונות. גברים מתחרים בצורה חריפה יותר בינם לבין עצמם על לב הנשים. הסיבה לכך היא שאישה היא הבררנית ולכן הם מנסים להרשים אותה כך שתבחר בהם. ומכיוון שהרבה גברים ישמחו ליחסים מזדמנים איתה, היא תמיד תוכל למצוא בן זוג. יתכן שזה לא יהיה הבן זוג האידיאלי שהיא מבקשת, יתכן שאלו לא יהיה יחסים לטווח ארוך, אבל אם היא תרצה היא תמיד תוכל למצוא מישהו שיסכים לקבל יחסים איתו. גבר, לעומת זאת, יכול בקלות להישאר בלי בת זוג מכיוון שאף אחת לא תהיה מעוניינת ביחסים איתו. ואכן, תצפיות בתרבויות שונות מראות שיש שונות הרבה יותר גדולה במספר בני הזוג של גברים לעומת זה של נשים. לנשים יש מספר דומה של פרטנרים מיניים במהלך החיים, ולגברים יכול להיות ממספר קטן מאוד עד למספר עצום של פרטנרים מיניים, כתלות במידת האטרקטיביוות שלהם.

מה מושך גברים ונשים?

מה בדיוק נחשב למושך בבני זוג? אנשים נמשכים לסימני פוריות ובריאות אצל המין השני. גברים יותר רגישים מנשים לסימני פוריות מכיוון שכמות הביציות של האישה מוגבלת, ומשך הזמן שהיא פורייה קטן יחסית. גבר לעומת זאת, יכול להביא ילדים לעולם כמעט בכל גיל. זו הסיבה שהאטרקטיביות של אישה יורדת פלאים בשנות ה- 40 לחייהן, במקביל להפסקת המחזור החודשי שלה. זו גם הסיבה שגברים נמשכים לנשים צעירות יותר. ככל שהאישה צעירה יותר כך יש סיכוי קטן יותר שהיא הייתה בהריון מגבר אחר, יש סיכוי גבוה יותר להכניס אותה להריון (פוריות האישה מידרדרת עם השנים), והסיכויים שיהיו להם ביחד מספר ילדים גדול.

סימני פוריות אצל אישה כוללים סימטריה בפנים ובגוף שמעידים על בריאות טובה וגנים טובים. סימן נוסף הוא יחס מותניים ירכיים של 0.7 בערך, שנחשב לאטרקטיבי מאוד אצל אישה עבור גברים. יחס כזה מאפיין נשים שלא נכנסו להריון מעולם ונשים בגיל צעיר. מצאו גם שלנשים עם יחס כזה, יש סיכוי גבוה יותר להיכנס להריון. ממצא מעניין נוסף הוא, שלא חשוב מה משקל האישה, אם היחס מותניים ירכיים יהיה קרוב ליחס האידיאלי, היא תהיה יותר אטרקטיבית לגברים בקבוצת המשקל שלה. זו דוגמא מצוינת לשילוב בין סביבה לגנים. מחקר שנעשה על מיס אמריקה מצא שהזוכות נעשו רזות יותר ויותר עם השנים, אבל יחס המותניים-ירכיים שלהן נשאר קבוע. כלומר המשקל עצמו מושפע תרבותית. זה יכול להסביר את המשיכה שהייתה במאות קודמות לנשים עגלגלות, שסימלו למעשה את החברה הגבוהה, השבעה והנהנתנית. היום לעומת זאת, לרוב האנשים אין בעייה להשיג מזון בסיסי והבעייה העיקרית היא להילחם במשקל ולכן רזון נהפך לסמל ססטוס (בהערת אגב, אפשר להוסיף שהנטייה להשמנה כיום מקורה אבולוציוני. בחברות ציידים לקטים החיים הם לרוב על סף רעב. לאנשים יש נטייה לאכול כמה שיותר מזונות עתירי שומן וסוכר כי יתכן שלא ימצאו אוכל בימים הבאים. כיום, כשאוכל כזה מאוד נפוץ וזול, קשה לאנשים לא לאכול אותו למרות מודעות גוברת והולכת לסכנות שיש באכילת אוכל כזה בצורה מוגזמת).

אם נחזור לעניין הפוריות, אישה פחות מתענינת בפוריות של הגבר (שוב, כי הוא פורה רוב הזמן, והירידה בפוריות קטנה הרבה יותר משל האישה) ויותר חשובים לה המשאבים שיש לו. בחברה ציידים לקטים זה היה האוכל שהוא מביא לה ובחברה מודרנית זה בעיקר סטטוס וכסף. גברים בעלי סטטוס גבוה יותר נתפסים כיותר אטרקטיביים מנשים. טבועה בנשים ההכרה שעל מנת שהיא וילדיהם העתידיים יוכלו לשרוד, רצוי שלגבר יהיו משאבים כדי לתמוך בהם. לכן, ובהיפוך תפקידים מרצונם של הגברים, אישה תעדיף גברים מבוגרים ממנה, כי ככל שהגבר מבוגר יותר (עד גבול מסוים) יש סיכוי רב יותר שיהיה לו את הסטטוס והמשאבים שהיא חפצה בהם. זו גם הסיבה שיש ירידה הרבה יותר דרסטית באטרקטיביות של האישה מאשר של הגבר, שחופפת את תקופת הפוריות שלה. גברים כידוע יכול להוליד כמעט בכל גיל ולכן הירידה באטרקטיביות שלהם מתונה יותר. לכן סימני זיקנה, כמו שיער לבן, יהיו בעלי משמעות שונה לגברים ונשים. אצל גבר, שיער לבן מראה על מכובדות, ואילו אצל אישה זה מאפיין בולט של התבגרות או זיקנה.

חשוב לומר, שאין זה אומר שיופי חיצוני גברי לא ימשוך נשים. יופי חיצוני (כמו סימטריה בפנים ובגוף) נמצאים במתאם גבוה עם בריאות אצל שני המינים. סימטריה מעידה שלאדם לא היו שום מחלות, בעיות התפתחותיות, או תאונות שיפגמו בסימטריה הזו לכן הן סממן בריאותי בולט. אבל מכיוון שאצל גברים יופי יעיד רק על בריאות טובה בעוד אצל נשים יופי מעיד גם על פוריות, הגיוני שיופי נשי יהיה מאפיין הרבה יותר חשוב לגברים. לא מפתיע למצוא שיופייה של אישה נחשב לתכונה מספר אחת שגברים מחפשים באישה, בעוד שהוא נמצא במקום הרבה יותר נמוך אצל הנשים. אצל הנשים רמזים הקשורים לסטטוס נמצאים במקום הראשון.

מוסכמה ידועה היא שנשים מעדיפות גברים גבוהים מהן. תשאלו כל אישה, ורובן ככולן יאמרו שהן תעדפנה בן זוג גבוה (במקרים רבים גבוה הרבה יותר מגובהן). אם נשאל אותן לסיבה להעדפה הזו, רבות תתקשינה לשים את האצבע בדיוק על מה מפריע להן. הן יתנו תשובות כמו, זה פשוט לא נראה טבעי, זה לא מרגיש מאוד נוח וכו'. כמו בדוגמא שנתתי לשאלה למה גברים גבוהים בממוצע מנשים (ראו חלק א'), כך גם פה התשובה היא מעגלית ולא ממש מסבירה שום דבר. אם לעומת זאת מסתכלים על הנושא מבחינה אבולוציונית, אפשר בקלות לראות את ההיגיון שעומד מאחורי זה. גברים גבוהים ואתלטיים היו לרוב חזקים יותר פיסית, וגם ציידים טובים יותר. משיכה למאפיינים הללו הגיונית אצל נשים, אבל לא לגברים. נשים גבוהות ואתלטיות לא נחשבות למושכות במיוחד ובהרבה מקרים נתפסות דווקא כלא אטרקטיביות.

נאמנות ובגידות

האם להבדלים באסטרטגיות בין מיניות יש השפעה על הקנאה המינית? את הנושא הזה בדיוק יצא לחקור הפסיכולוג האבולוציוני, דיוויד באס. בשורה של מחקרים בין תרבותיים הוא שאל גברים ונשים ממה היו נפגעים יותר: בגידה מינית או בגידה רגשית של בן הזוג? הממצאים הראו תמונה חד משמעית. גברים הרבה יותר נפגעים שהאישה שאיתם בוגדת בהם מינית, ואילו נשים נפגעות יותר מבגידה רגשית של בן הזוג (דהיינו, היקשרות נפשית לאישית אחרת, ללא מין). אם חושבים על הנושא מבחינת הברירה המינית, התוצאות הגיוניות. אם אישה בוגדת בגבר מינית, אפילו חד פעמית, יש סיכון גדול שהיא תיכנס להריון והוא יגדל ילד לא שלו. זהו הפסד אבולוציוני עצום (ורווח עצום למאהב, שילד שלו גדל בלי השקעה מצידו). אישה לעומתו, תפגע יותר מבגידה רגשית, מכיוון שאז יש סיכוי שהגבר ישקיע במאהבת במקום בה ובילדים שלהם. תמיכה נוספת לזה אפשר למצוא בעובדה שנשים יותר סלחניות לבגידה מינית של בן זוגם, במיוחד אם היה מדובר במעידה חד פעמית. לגבר הרבה יותר קשה לסלוח גם על מעידה חד פעמית כזו. זה כמובן לא אומר שהן גברים והן נשים לא יפגעו מסוג הבגידה השני, אבל הפגיעה תהיה קטנה יחסית.

לסיכום, אפשר להדגים את ההבדלים בין המוח הנשי לגברי כך:

החלק הבא יעסוק בעיקרון אבולוציוני נוסף ורב חשיבות, עיקרון ההכבדה.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • ,היותם  ביום 31/01/2010 בשעה 11:16 am

  אבל זו עובדה שלמרות היותם פוריים, מתכערים נורא ומזדקנים נורא, איך אפשר לבטל את המציאות הזו בצורה כ"כ גסה?
  (בנוסף לכך הטסטוסטרון גורם להזדקנות מהירה יותר)
  עובדה שאם תתבונן על אישה ועל גבר טראנס שעשה שינוי מין לאישה, ונניח שתיהן באותו גיל, האיש ה שהיתה גבר תראה הרבה יותר מבוגרת מבנות גילה (יש משהו מזקין בתווים גבריים/הורמונים גבריים)

  ויש פה סתירה, אם לפי הפסיכולוגיה האבולוציונית,גברים חוששים מבגידות של נשים (עד כדי התעללות והתאכזרות כמו רצח על "כבוד המשפחה", חיתוך דגדגנים, כליאה, איסור על קרוא וכתוב, עונשי סקילה וכיו"ב..)
  אז נובע מכך שדווקא לגבר הדבר הכי חשוב הוא אישה נאמנה וקשר ארוך, לא לאישה, שהרי היא תמיד יכולה להשיג גבר והתחרות היא עליה..

  וגם עצם זה שתמיד יש על אישה תחרות מכמה גברים סותרת את התאוריה כאילו הכמות היא החשובה להם.
  אם מה שהיה חשוב לגברים זה הכמות ולא האיכות, הם לא היו מבזבזים כ"כ הרבה זמן בלריב על אותה בחורה,וממילא היו הולכים ומציעים לאחרת.

  גם עצם זה שיש לאישה ולגבר מנגנון הדלקות-התאהבות שנעלם לאיטו (אמור) אחרי שנתיים שלוש, אומר שהתפתחו באופן דומה מאוד.
  ולמה שאישה תחשוב לטווח כ"כ רחוק אם היא יודעת שעוד שנתיים או (לרוב יומיים) בטוח כבר לא תתעניין באותו זכר.
  ואז מה זה משנה אילו משאבים היו לגבר אם היא ממילא לא תתעניין בו רגשית-אבולוציונית?
  ואיזו משמעות תהיה לילד בן שנה-שנתיים מבחינת כושר ההשרדות שלו, הרי ילד בן שנה-שניים לא יכול להשרוד לבדו.

  ולמה שכ"כ הרבה גברים בכלל יגיעו למצב של אונס, אם הכמות חשובה ולא האחת הספציפית?
  ?או לחילופין שיחזרו שנים אחרי אותה אחת שלא מעוניינת

  ומהיכן הגעת למסקנה כי נשים גבוהות ואתלטיות לא נחשבות מושכות במיוחד?

  ואיך אפשר לקבוע שכל אורגניזם מעוניין להעמיד צאצאים, כאשר זו עובדה שיש כאלה שלא מעוניינים (ובמיוחד נשים שלא מעוניינות, כי גברים לא צרכים לעבור הריון, לידה והנקה)

  ומי אמר שהמוח שלנו עוצב דווקא בתקופת ציידים לקטים ולא בכל תקופה אחרת או אולי באופן שווה/שונה בתקופות השונות?

  הרי לא יתכן הגיוני שהמוח האנושי ישאר באותו מצב תקופות כה ארוכות, אך מצד שני אם להשוות אותו אז לתקופה שהתפתחנו מהקוף ולאו דווקא תקופת ציידים-לקטים.

  ומה בדיוק מדעי בלהגיד ששיער לבן הוא מכובד לגברים אבל מעיד על זקנה אצל נשים?
  אח"כ אתה מתפלא למה המחקרים הפסיכו-אבולוציוניים נראים לא אובייקטים ומוטים רצונות מסוימים, למרות שכנראה המחקרים עצמם טובים ויפים, אבל הניתוח, הניסוח וההסבר לממצאים שגוי, מוטה או מגמתי.

  להגיד שגברים רוצים להפיץ את זרעם כמה שיותר, זה כמו להגיד שרצונה של אישה להכנס לכמה שיותר הריונות.
  עצם היכולת והאופציה לא מעיד כלום על הרצון והאבולוציה הפסיכולוגית של העניין.

  ויש כמובן את המציאות שכל אחד מאיתנו מכיר, לא שהיא "מדעית", אבל יוצרת מספיק תדהמה למקרא דברים שלא מסתדרים עם המציאות..
  לא בנוגע להתנהגות הנשית ולא בנוגע להתנהגות הגברית.

  אפשר לחשוב שמישהו בכלל יכול לחיות חיים כפי שמתוארים בראי הפסיכולוגיה האבולוציונית.
  כאילו שאם מישהי רואה מישהו שמוצא חן בעיניה, היא תקשור זאת לעתיד במקום לחשוב על אותו רגע, או תחשוב על איזה ילדים יצאו ממנו, במקום איך לגרום לעצמה שעשוע באותו ערב או מס' חודשים.
  הרי בידיעה שהיא נניח לא תכנס להריון, אין שום אינטרקציה מעשית עם גברים שקשורה להעמדת צאצאים (מלבד אותה סיבה קדומה שהפכה לדבר הכי פחות רלוונטי בקשר)

  כל הפסיכולוגיה האבולוציונית בעצם מתעלמת מהרבה תופעות, כמו נשים שלא רוצות ילדים, ומוחקת הרבה סוגים של אנשים, במטרה ליצור תבנית אחת קבועה.

  אם למשל יחקרו איזו אישה יותר מאושרת – זו שלבד, זו שבזוגיות קבועה או זו שנמצאת בכמה רומנים במקביל, אני בטוחה שיגלו שמי שלבד או נמצאת בכמה רומנים במקביל הרבה יותר מאושרת ממי שנמצאת בזוגיות קבועה.
  וכמובן שמי שמחליט על המחקרים מתעלם מזה
  כמו גם מהעובדה שלגבר יש יותר אינטרס בקשר ארוך, כיוון שזה מעריך את חייו, בעוד קשר כזה מקצר את חיי האישה.

  איך זה שאם מתעסקים בנפש האדם שכ"כ רבת פנים, מנסים לצמצם אותה לרבייה רק כי משם התפתחנו..

 • גיל  ביום 31/01/2010 בשעה 4:34 pm

  בלי שום תמיכה אמפירית. בנוסף, את מתעלמת שוב ושוב שהממצאים הם סטטיסטיים. זה שיש גבר או אישה X שמתנהגים אחרים ממה שרוב הגברים או הנשים עושים לא סותר את העובדה שיש הבדלים עקרוניים בין גברים ונשים. וצר לי, את מביעה בורות בסיסית באבולוציה. מה זאת אומרת לא יתכן שהמוח האנושי לא יהיה דומה לזה של ציידים לקטים ולא לזה של הקוף? זו דיעה? קביעה? הצעה?

 • audrey2  ביום 11/02/2010 בשעה 10:52 pm

  לפחות לגבי האימרה התמוהה ש"שיער לבן הוא מכובד אצל גברים".
  גם האיור בסוף הפוסט ממש לא לעניין.

 • גיל  ביום 11/02/2010 בשעה 11:16 pm

  קחי תמונות של נשים וגברים עם שער בצבע רגיל והפכי אותו ללבן. מי את חושב יחווה ירידה באטרקטיביות?

  יכול להיות שלא אצל כל הגברים שער לבן נחשב למכובד, אבל הרבה פעמים הוא מוסיף לאטרקטיביות ובטח לא מוריד כמו אצל נשים.

  • אפרת  ביום 01/02/2023 בשעה 8:12 pm

   אני לא הולכת להתכחש למאמרים שלך שמבוססים מחקרית. אבל אני חושבת שאתה מנסה לשכנע אנשים בדעות שונות חלקן שובניסטיות באמצעות המאמרים שלך ובכך אתה גם סותר את עצמך. לדוגמה כתבתה שגברים מחפשים לקיים יחסי מין כמה שיותר (מעדיפים כמות על איכות) ובתגובה שלך בדיון כתבת שנשואים (שנוצרו על ידי גברים) הם פשרה לנשים וגברים, שבהם לגבר יש בלעדיות על הפוריות של האישה ולאישה יש ביטחון כלכלי לטווח הארוך. ראשית אתה סותר את עצמך כי כתבת שגברים לא מחפשים מחויבות אלה לפזר את הזרע שלהם כמה שיותר ולכן גם נמשכים לצעירות כדי להפרות. ככה שלא הגיוני שהם ירצו להתחייב לאישה אחת ולהפרות רק אותה. שנית לנשים לא הייתה בחירה חופשית באמת אם לערר על הרעיון של הנישואים הן פשוט היו כפופות לו. ככה שכשאתה כותב שזה פשרה בין המינים זה ממש לא נכון.

   • גיל  ביום 01/02/2023 בשעה 8:27 pm

    אפרת, יש הבדל בין מה שאנשים רוצים מבחינה אידיאלית לבין מה שהם בוחרים. הרבה נשים היו רוצים בן זוג שנראה כמו בראד פיט, האם זה שהם בוחרים בן זוג פחות יפה ממנו הן סותרות את עצמן? בכל מקרה, גברים יכולים לרצות לשכב עם כמה שיותר נשים, אבל אם הם לא מאוד אטרקטיביים, הסיכויים שלהם להצליח נמוך. במצב נתון, עדיף בהרבה לגברים אישה נאמנה שתהיה אמא לילדים שלהם מהרבה נשים פוטנציאליות שלא ברור שהן מעוניינות בהם. בחברות מסורתיות שבהן נהוגה פוליגמיה, להרבה גברים אין בכלל בת זוג, אז בת זוג קבועה זה משהו יקר ערך.

 • audrey2  ביום 11/02/2010 בשעה 11:35 pm

  אבל מה לעשות שאני אשה ומכירה נשים ורובנו המוחלט מעדיפות גברים עם שיער שופע וללא שיבה. בוודאי כאשר מדובר על נשים בגיל הפוריות.

  נשים אולצו במשך אלפי שנים להנשא לגברים מבוגרים מהן ולהאמין ששיבה וקמטים זה "מכובד" אצל גבר. קשר בין אשה מבוגרת לגבר צעיר יותר ננחשב מגונה ובדרך כלל פשוט בלתי אפשרי.

  העולם משתנה בדורות האלה. נשים נעשות יותר חופשיות וחזקות, ומקבלות לראשונה את אפשרות הבחירה. כתגובה לכך, הגברים בוחרים/נאלצים להשקיע יותר בטיפוח חיצוני. לפני עשרים שנה כמעט אף גבר לא צבע את שיערו והיום זה מאוד מקובל. אני מאוד מופתעת מהגישה שלך לנושא.

 • גיל  ביום 12/02/2010 בשעה 2:15 am

  בשביל זה הם קיימים. לכל אחד יש את החברים שלו והחוויות שלו אבל מה לעשות שרק מחקרים מבוקרים יכולים לתת לנו תשובה מדעית ומדויקת ולא אנקדוטית? זו הבעייה עם חלק גדול של התגובות פה שאנשים בטוחים שהחוויות שלהם הם אלו שמייצגות בעוד הן לא.

  לא צריך להגזים בקשר לכפיית נישואין. בחברה המערבית זה לא קיים היום וזה שכפו עליהן פעם דווקא אמור להוביל לזה שהם יסלדו מזה לא?

  זה שגברים מסוימים משקיעים היום יותר בטיפוח לא ממש רלוונטי. קודם כל, מעטים יחסית צובעים את השיער שלהם ודבר שני, ההעדפות שלנו עוצבו במשך תקופה ארוכה עד להשפעות תרבותיות עכשוויות אין משמעות אבולוציונית. אם זה היה נכון, למה גברים עדיין מעדיפים נשים צעירות למרות שגם נשים מבוגרות יותר יכולות ללדת היום?

 • audrey2  ביום 12/02/2010 בשעה 11:26 am

  אני מסכימה שאין טעם להתווכח על ה"עובדות", במיוחד שמדובר בנושא שמשתנה as we speak במושגי זמן אבולוציוניים.

  מה שמפריע לי זה שמצד אחד אתה דורש (ולרוב גם מקיים) גישה מדעית, ומצד שני אתה משתמש בהשערות לא מדעיות כדי להצדיק את העמדות שלך.

  העובדה שכפו על נשים להנשא לגברים מבוגרים מהן לא בהכרח צריכה להביא לסלידה מגברים מבוגרים. שהרי בתקופה המודרנית רוב הנשים במערב לא אולצו להנשא באמצעים אלימים, אלא פשוט "חונכו" להאמין שזה מה שטוב בשבילן. גם כיום נשים מחונכות להאמין שראוי לקשור את גורלן עם גבר מבוגר יותר, משכיל יותר, עשיר יותר, אבל לא יפה יותר.

  "ההעדפות שלנו עוצבו במשך תקופה ארוכה עד להשפעות תרבותיות עכשוויות אין משמעות אבולוציונית." בדיוק. אבל התרבות העכשיווית היא זו שגורסת שהאשה חייבת להראות צעירה ומטופחת ואילו הגבר נראה טוב כפי שהוא בכל גיל.

  "אם זה היה נכון, למה גברים עדיין מעדיפים נשים צעירות למרות שגם נשים מבוגרות יותר יכולות ללדת היום?" מכיוון שזו נטיה גנטית של גברים להעדיף נשים צעירות. נטיה זו לא דוכאה במשך אלפי שנים של התרבות האנושית, אלא להיפך, קיבלה עידוד מתמיד. לעומת זאת, נטיותיהן של נשים דוכאו באופן מתמיד. ואתה משום מה מתעלם מזה באופן שיטתי.

 • גיל  ביום 12/02/2010 בשעה 5:31 pm

  כפו מתי? איפה בדיוק? כפיית נישואין אינה חלק מהעבר האבולוציוני שלנו. בחברות ציידים לקטים נשים עם מי להתחתן (גם אם מדובר בפוליגמיה). כפיית נישואין מהווה חלק קטן מההסטוריה הקרובה שלנו ובוודאי לא מייצגת. אני חולק עלייך לגמרי שנשים דוכאו בצורה שיטתית בכל מקום ולאורך תקופה של אלפי שנים. זה נכון למקומות מסוימים ולתקופות מסוימות אבל את מגמדת את הבחירות שנשים עשו לאורך ההסטוריה. שוב, אם היה דיכוי כזה היינו מצפים להעדפות הפוכות ולא דומות. בדיוק כמו שקשירת רגליים של נשים בסין במשך אלפי שנים לא מובילה נשים שם לרצות לקשור רגליים אלא בדיוק להפך.

  על סמך מה את מבססת בדיוק שנשים "מחונכות" להתחתן עם גבר מבוגר מהן? אני ממש לא חושב שזה נכון בעולם המודרני. זו טענה מעגלית שמניחה מה שהיא מחפשת להוכיח. אם תסתכלי על מחקרים בין תרבותיים, תראי מגמות שאי אפשר להסביר כל כך בקלות על ידי חינוך או תרבות. תסתכלי למשל על המחקר הקלאסי הזה:

  יש ללחוץ כדי לגשת אל SexDifferencesinHuman.PDF

  זה מחקר שנעשה על 37 תרבויות מכל היבשות בעולם. מגלים שם הבדלים ברורים בין גברים ונשים. כך למשל, בכל חברה גברים מעדיפים נשים צעירות מהן ונשים מעדיפות גברים מבוגרים מהן. איך בדיוק את יכולה להסביר את זה?

  לגבי טיפוח, צריך להתסכל על מה בדיוק מטפחים. אולי דווקא בגלל שהאבולוציה עיצבה גברים להעדיף נשים צעירות, תעשיית הקוסמטיקה פועלת בכיוון הזה? אולי העובדה שיש העדפה לנשים עם אסטרוגן גבוה מהממוצע גורמת לנשים לשים שפתון שמדגיש את השפתיים וסומק שמדגיש עצמות לחיים שמשיגות בדיוק אותו אפקט?

  המשפט האחרון שלך לא ממש הגיוני. הרי את מניחה שגברים דיכאו נשים במשך אלפי נשים. אם זה באמת היה כך, גברים היו הראשונים לשמוח על פלאי הטכנולוגיה שמאפשרים לנשים ללדת בגיל מבוגר מכיוון שהתחרות בין גברים לבין עצמם חריפה ביותר. אם יש יותר נשים פנויות ופוריות זה טוב בראש ובראשונה לגברים.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום 12/02/2010 בשעה 6:18 pm

  אבל אני חושבת שצריך להיות עיוור או בעל שכנוע עצמי גדול במיוחד כדי להכחיש שכולנו, גברים ונשים, שבויים בהרבה מאוד נורמות חברתיות. זה מחייב אותנו לזהירות באבחנה בין גורמים גנטיים לגורמים חברתיים.

  לא קראתי את המאמר שבקישור שלך, אבל ממה שראיתי שם מדובר על נישואין. ובכן, נישואין היא תופעה מאוחרת יחסית (שהומצאה על ידי גברים ולמענם) ולא חלק מההתפתחות האבולוציונית שלנו.

  קיימים יתרונות בנישואין לגבר מבוגר, בעיקר יתרונות חומריים, אבל זה לא אומר שנשים ככלל מעדיפות גברים מבוגרים כבני זוג רומנטיים, ובוודאי לא שנשים נמשכות מינית לגברים בעלי מראה מבוגר. לפי מיטב ידיעתי רוב הנשים שפונות לשירותי ליווי או חשפנות מעוניינות בגברים צעירים.

  אני לא יודעת מהן הנטיות הגנטיות הממוצעות של נשים, אני רק מטילה ספק בדעות הנחרצות שלך, אבל אתה פוסל באופן גורף כל מה שאני אומרת. באופן אירוני, אני מדברת על העדפות של נשים, ואתה כל פעם חוזר לדבר על העדפות של גברים.

  לגבי הפסקה האחרונה, זה בדיוק ההבדל בינינו לבין הגנים שלנו. האינטרסים שלנו שונים מאלו של הגנים שלנו, שהרי אחרת כל הגברים היו רצים בהמוניהם לבנק הזרע.

  רוב הגברים נמשכים יותר לנשים צעירות מכיוון שהגנים שלהם מכתיבים להם זאת ולא מכיוון שהם מעוניינים להפיץ את זרעם. רוב הנשים נמשכות לגברים אתלטיים, בריאים, גבוהים, בעלי בטחון עצמי וקול גברי, לא מכיוון שהן מחפשות תורם זרע (טוב, יש כאלו שכן), אלא מכיוון שהגנים שלהם פועלים באופן זה.

  לדעתי רוב הנשים נמשכות לגברים במגוון מסויים של גילאים שכולל גם מבוגרים יותר וגם צעירים יותר. ככל שהקשר יותר מיני, יש חשיבות רבה יותר למראה חיצוני מושך וצעיר, שמשדר בריאות, מיניות וכח. אבל כמובן שזוגיות כיום היא הרבה מעבר לפריון וגידול ילדים, ולכן נשים מחפשות הרבה תכונות נוספות אחרות אצל בן זוג. גם גברים מחפשים אצל בנות זוגן הרבה מעבר לפוריות. בעולם המערבי (בעיקר באירופה) ישנה מגמה הולכת ונרחבת להמנע לגמרי מהולדת ילדים, ועדיין אנשים מחפשים חום, אהבה ומין.

 • גיל  ביום 12/02/2010 בשעה 6:31 pm

  לא אני ואף לא פסיכולוג אבולוציוני אחר טוענים שנישואין זה משהו אבולוציוני. להפך! נישואין (על צורותיו השונות) זה מוסד שהוא במידה רבה פשרה בין גברים ונשים שמתאים לרצונות שהם לפעמים מנוגדים. למשל, נישואין אמורים להבטיח לגבר בלעדיות על הרבייה של האישה ומצד האישה אמורים להבטיח ביטחון כלכלי לטווח ארוך. אלו הן רצונות שמושפעים מכוחות אבולוציוניים אבל גם נישואין לא מבטיחים שהם תמיד יתקיימו והראייה, יש הרבה בגידות וגירושין.

  בקשר למראה מבוגר, אני חושב שאת ואחרות שהגיבו מגיבות לדברים שלא כתבתי. בשום מקום לא כתבתי שנשים בגיל 20 יעדיפו בהכרח מישהו בן 50. אם תסתכלי בקישור שהבאתי בתגובה הקודמת תראי שההעדפות הממוצעות הן למישבו שהוא 3-4 שנים מבוגר מהן. הפערים הללו משתנים בהתאם לגורמים שונים. אם הגבר בעל סטטוס גבוה יותר אז יכולים להיות פערים משמעותיים הרבה יותר. בכל מקרה, הנקודה המרכזית היא שגבר בגיל מבוגר חווה ירידה מתונה הרבה יותר באטרקטיביות בהשוואה לאישה מבוגרת.

  לגבי הפסקה האחרונה, את נופלת לכשל הנטורליסטי. אין בשום מקום טענה שאם יש גורמים אבולוציוניים שמשפיעים עלינו אז הם בהכרח חייבים לבוא לידי ביטוי. הרי אם זה היה כך, אף אחד לא היה משתמש באמצעי מניעה נכון?

  לגבי הפסקה האחרונה שלך זה מאוד תלוי כמו שכתבתי. מראה חיצוני הוא לא הגורם מספר אחד בכניסה לקשר לטווח ארוך אצל נשים והסטטוס וכסף משחקים תפקיד חשוב. כמובן שזה לא אומר שאם ניקח שני גברים עם סטטוס זהה, אז ההעדפה תהיה בבירור לגבר היפה והאתלטי יותר.

  את גם מבלבלת בסוף בין גורמים מקורבים לאולטימטיביים שכתבתי עליהם בפוסט הראשון בנושא. העובדה שגברים לא מעוניינים או מכוונים להפצת הזרע, לא אומרת שהנטיות שלהם לא עוצבו כך שהם ימקסמו את הרבייה שלהם. כך יוצא שגברים נמשכים לנשים צעירות ויפות אבל ההחלטה אם להוליד ילדים או לא היא החלטה אישית והאבולוציה לא קובעת בה דבר.

 • גיל  ביום 12/02/2010 בשעה 9:42 pm

  ובעקבות הקוראים החדשים שהצטרפו, אני אכתוב בימים הקרובים פוסט נוסף בקשר לצורה שבה נערכים מחקרים בפסיכולוגיה אבולוציונית ואיך יודעים אם תופעה מסוימת מקורה אבולוציוני או לא.

 • audrey2  ביום 13/02/2010 בשעה 10:54 am

  נישואים הם פשרה. זה לא שכל צד הולך לסופרמרקט ובוחר את מה שהוא רוצה. ומכיוון שמטרת הנישואים היא בדרך כלל גידול צאצאים, והאשה מוגבלת בפוריות שלה, לגברים יש יכולת מיקוח גדולה יותר בעניין הגיל. מכאן הפער הלא-גדול של 3-4 שנים לטובת הגבר. לאשה פשוט קשה יותר למצוא בן זוג צעיר, ואם יש לה בן זוג צעיר, היא מוטרדת יותר מהשאלה האם הוא יעזוב אותה לטובת אשה צעירה ממנה.

  אתה יכול לקרוא לזה העדפת גברים מבוגרים, אבל אני לא בטוחה שאפשר לפרש את מערכת השיקולים הזו כהעדפה אבולוציונית. אני גם לא מצליחה להבין את היתרון האבולוציוני בגבר מבוגר יותר. ואם נניח שיש יתרון לגברים בגיל מסויים, מדוע הנשים בוחרות את גיל הגבר ביחס לגיל שלהן? היום אני מבינה שנשים מחפשות בן זוג עם נושאי שיחה משותפים, אבל בעבר האבולוציוני הנושא הזה לא ממש ברור לי.

  "גבר בגיל מבוגר חווה ירידה מתונה הרבה יותר באטרקטיביות בהשוואה לאישה מבוגרת" – כבעל וכמפרנס, ובתנאי שהוא מסטטוס גבוה. כמאהב זה פחות נכון, וגם זה מושפע מהדימויים שאנחנו מוקפים בהם. אנחנו רגילים לראות סימני זקנה אצל ידוענים גברים, ולכן הם לא נראים לנו דוחים במיוחד.

  לא נפלתי לשום כשל נטורליסטי. בסך הכל עניתי לטיעון שלך "את מניחה שגברים דיכאו נשים במשך אלפי נשים. אם זה באמת היה כך, גברים היו הראשונים לשמוח על פלאי הטכנולוגיה שמאפשרים לנשים ללדת בגיל מבוגר".
  באמת שעד עכשיו אני לא מבינה מה רצית להגיד. בכל אופן, נתתי את בנק הזרע כדוגמה לניגוד אינטרסים בינינו לבין הגנים שלנו.

  "העובדה שגברים לא מעוניינים או מכוונים להפצת הזרע, לא אומרת שהנטיות שלהם לא עוצבו כך שהם ימקסמו את הרבייה שלהם. כך יוצא שגברים נמשכים לנשים צעירות ויפות אבל ההחלטה אם להוליד ילדים או לא היא החלטה אישית והאבולוציה לא קובעת בה דבר."
  ברור. זה בדיוק מה שאמרתי.

  אני אשמח לקרוא את הפוסט החדש שלך. אגב, קראתי את כל חלקי המבוא ולא הבנתי מהם גורמים מקורבים וגורמים אולטימטיביים.

 • גיל  ביום 13/02/2010 בשעה 6:09 pm

  זוג הוא סטטוס הגבר או כמות המשאבים שיש לו. נשים מעוניינות בגבר שיוכל לתמוך בהן ובצאצים העתידיים שלהם מבחינה כלכלית. בממוצע, הסיכוי שזה יקרה עם גבר מבוגר יותר שהתבסס בחיים גבוה יותר. מה שמעניין בהקשר הזה ומוכח מחקרית, הוא שאפילו אם לאישה יש משאבים משל עצמה היא עדיין מעוניינת בגבר עם יותר משאבים. איך תסבירי את זה? הרי אם לאישה בחברה המודרנית יש כסף ועבודה טובה, ההעדפות הללו צריכות להתבטל. בסוף זה בדיוק להפך. אישה משכילה מאוד ובעלת קריירה הופכת להיות יותר בררנית למרות שזה לא אמורה להיות בעייה. זה רק מראה לך שהכוחות האבולוציוניים שפועלים עליה משפיעים יותר מהתנאים שבהן היא חיה.

  אגב, ככל שהאישה מבוגרת יותר אכן פערי הגיל מצטמצמים מבחינתה. אישה בת 40 או 50 לא תייחס חשיבות גדולה להפרשי הגיל. לעומת זאת, ככל שהגבר מזדקן פער הגילאים המבוקש רק גדול. אם מישהו בן 20 ירצה בת זוג בת 18-19, אז מישהו בן 30 ירצה מישהי בשנות ה20 המוקדמות וגבר בן 40 יעדיף מישהי בשנות ה20 על פני שנות ה30 כשכל שאר הדברים קבועים. זו העדפה אבולוציונית מובהקת לגיל צעיר שמסמל פוריות.

  לא ממש הבנתי למה נשים מושפעות בדיוק מידוענים גברים. אין שום ראייה שיודענים כאלו משפיעים על הבחירות שלנו יותר מאשר האנשים שסובבים אותנו ואנחנו חיים איתם. יש גם סתירה בדברים שלך. דווקא אצל ידוענים רואים הרבה פחות סימני זקנה ויש כמות אדירה של ידוענים צעירים ויפים. למה אין משיכה דווקא לצעירים שבהם? נראה לי שאת מייחסת השפעה מאגית לסביבה בלי שום הסבר למה ואיך זה קורה. לא מספיק לומר שהסביבה משפיעה אלא צריך לראות למה כוחות סותרים בסביבה מובילים דווקא לתוצאה אחת ולא אחרת. בנוסף, את מתעלמת מהבדלים בין תרבותיים גדולים שקיימים ושאינם משפיעים על ההעדפות שונות. אם תסתכלי על המאמר שהבאתי, 38 התרבויות שונות זו מזו בהמון פרמטרים ויש ביניהם הבדלים בין תרבותיים גדולים. אז אין יכול להיות שמצד אחד קיימים הבדדלים אלו בתחומים שונים, ומצד שני החברות כל כך דומות בהעדפות לבחירת בני זוג? ההסבר התרבותי פשוט לא קיים פה. כשדיוויד באס התחיל עם המחקר שלו, כל הפסיכולוגים בסביבה שלו אמרו לו שאין סיכוי שהוא ימצא העדפות כל כך דומות במקומות כל כך שונים.

  לגבי הסברים מקורבים ואולטימטיביים אני אסביר שוב בפוסט החדש אבל בינתיים את יכולה לקרוא על זה בפוסט אחר שלי שנכתב בהקשר אחר (זה מתחיל 4 פסקאות מהסוף):

  http://www.notes.co.il/greengross/37221.asp

 • audrey2  ביום 14/02/2010 בשעה 2:38 pm

  למרות שמעניין לי לדבר איתך, אני חייבת לציין שבערך חצי מהדברים שאתה אומר הם תגובות לדברים שלא אמרתי. כנראה שאתה ממאדים ואני מנוגה (או להיפך; לפי המבחן הזה http://community.sparknotes.com/gender/ אני כנראה גבר).

  שאלתי אותך מה יכול להיות ההסבר האבולוציוני להעדפת גברים מבוגרים. האם אצל הציידים-לקטים לגבר מבוגר יותר היו "נכסים" שהאשה יכולה להנות מהם בחייו או במותו?

  בדיעבד נזכרתי בהסבר אפשרי שקראתי ב"גן האנוכי". העובדה שגבר שרד עד גיל מבוגר והוא עדיין פורה היא אינדיקציה לגנים טובים. לכן יש יתרון להזדווגות עם גבר מבוגר, אולי אפילו מבוגר ככל האפשר. מצד שני, אם יש ציפיה שהזכר גם יסייע לאורך זמן בטיפול בצאצאים, עדיף שהוא לא יהיה מבוגר מדי.

  מאוד לא ברור לי מה היה המבנה החברתי של הציידים-לקטים: עד כמה הוא היה מונוגמי/פוליגמי, עד כמה הזכר השקיע בטיפול בילדיו אם בכלל, האם גברים צעירים השתמשו באלימות בכדי לתפוס את מקומם בשבט או שהם עזבו לשבט אחר, וכו'. אשמח מאוד אם תפרסם בהזדמנות פוסט על כל הנושאים האלו.

 • audrey2  ביום 14/02/2010 בשעה 5:35 pm

  ניקח גברים ונשים ונשאל אותם לגבי העדפות הגיל של בנות/בני זוג פוטנציאליים. נניח שהנשים ציינו שהן מעוניינות בבן זוג מבוגר יותר ב-X שנים והגברים ציינו שהם מעוניינים בבת זוג צעירה ב-Y שנים.

  עכשיו נראה לנבדקים תמונות של בני זוג פוטנציאליים: לגבר נראה תמונה של אשה ש*נראית* בגיל הרצוי לו, אך למעשה היא מבוגרת יותר, ותמונה של אשה בגיל הרצוי לו הנראית מבוגרת יותר. לאשה נציג תמונה של גבר ש*נראה* בגיל הרצוי לה אך למעשה הוא צעיר יותר, לעומת תמונה של גבר בגיל הרצוי לה הנראה צעיר יותר.

  כעת נשאל את הנבדקים את מי הם מעוניינים להכיר.
  ההשערה שלי היא שהגברים יטו יותר להעדיף את האשה שנראית צעירה, ואילו הנשים יעדיפו את הגבר המבוגר באמת. זאת מכיוון שהמשיכה של גברים לאשה (שנראית) צעירה היא בלתי רצונית, ואילו הבחירה של נשים בגבר מבוגר, "מסודר", "משכיל" וכו' היא הרבה יותר מחושבת. שוב, כל זה כאשר מדובר בקשר לטווח ארוך. כאשר מדובר בקשר לטווח קצר, הדברים יכולים להיות שונים לגמרי.

 • גיל  ביום 14/02/2010 בשעה 6:05 pm

  הם לא יהיו בהכרח חומריים אלא ידע גדול יותר. גברים מבוגרים יותר הינם ציידים טובים יותר. שיא יכולת הצייד של גברים הוא בין גיל 30-40 כשלאחר מכן יש ירידה מתונה. מהבחינה הזו זה נכס להיות בקשר עם גבר כזה.

  זה לא ממש מדויק שהעובדה שגבר שרד לגיל מבוגר מבטאת גנים טובים. בסך הכל, אחרי גיל 4, תוחלת החיים של ציידים לקטים לא שונה בהרבה מזו של העולם המערבי. מאוד קשה לשרוד את השנים הראשונות לחיים אבל אחרי הסיכון קטן בהרבה.

  בשביל ללמוד על המבנה של חברות ציידים לקטים כל שאת צריכה זה לקרוא אתנוגרפיות בנושא. יש כמה וכמה טובות מאוד. יש כמובן שוני בין חברות שונות, אבל יש גם כמה מאפיינים בסיסיים. םוליגמיה למשל נפוצה מאוד. זכרים בהחלט משקיעים בילדים אבל לא בהכרח בצורה שאת חושבת. נדיר מאוד שדברים יעברו לשבטים אחרים.

  את בהחלט צודקת שיש הבדלים בהעדפות לטווח ארוך וקצר. לטווח קצר גברים גברים כמעט לא יעשו שום סלקציה בעוד נשים יעדיפו גברים מכל גיל כל עוד הם נראים טוב.

 • audrey2  ביום 14/02/2010 בשעה 6:43 pm

  אם אחרי גיל 4, תוחלת החיים של ציידים לקטים לא שונה בהרבה מזו של העולם המערבי, אז גבר בן 30-40 הוא לא מבוגר, אלא סתם באמצע החיים. נשים בנות גילו עדיין פוריות.

 • גיל  ביום 14/02/2010 בשעה 6:53 pm

  טווח הפוריות גדול יותר בעולם המערבי בגלל רפואה יותר מתקדמת. אבל בהחלט, נשים בגיל הזה בהחלט פוריות אבל יש כאן כמה עניינים שצריך לקחת בחשבון. בגיל הזה, סביר שלאישה יהיו כבר ילד אחד ולרוב יותר. כניסה למערכת יחסים עימה מחייב במידה זו או אחרת תמיכה בילדים הללו וגברים ייטו פחות לתמוך בילדים שהם לא הילדים הביולוגיים שלהם. בנוסף, וקשור לנקודה הראשונה, גברים מעוניינים לא רק בבלבדיות על פוריות האישה אלא גם למצות אותה כמה שיותר. ככל שהאישה מבוגרת יותר ככה מספר הילדים האפשריים איתה קטן יותר. מבחינת ההעדפות, עדיין קיימת העדפה לבחורה צעירה (מה קורה בפועל זו שאלת אחרת, תמיד יש פשרות).

 • audrey2  ביום 14/02/2010 בשעה 7:44 pm

  באופן עקרוני הבנתי. באופן מעשי אני לא מבינה איך נראתה "מערכת יחסים" אצל הציידים-לקטים, וכיצד הגבר הבטיח בלבדיות על האשה/נשים. בכל אופן, אם באמת הבלבדיות הזו אכן התקיימה, אז כמו שכתבת באיזשהו מקום, זה היה רע מאוד לגברים שנשארו בלי אשה. אם ניקח בחשבון שחלק מהגברים האלו היו צעירים מאוד, ושדווקא בגיל הזה הדחף המיני של גברים הוא בשיא, אני לא רואה איך חברה כזו יכלה להתקיים בלי אלימות מתמדת בין הגברים. מצד שני, אם אני מבינה נכון, הגברים היו צריכים לשתף פעולה בציד. ככה שכל העניין לא כל כך מסתדר לי, או בכל אופן נראה לי מאוד מסובך…

  מקווה שאני לא שואלת יותר מדי שאלות, בכל אופן תודה שאתה עונה :).

 • גיל  ביום 14/02/2010 בשעה 8:00 pm

  מערכת יחסים מונוגמית. מערכת יחסים זוגית מבטיחה בקרה מסוימת על התנהגות בני הזוג אבל זה רחוק מלהיות מושלם. אחוזי הבגידות בחברות ציידים לקטים דומים לאלו שיש בחברה המודרנית, מה שמראה שמונוגמיות היא לא תוצר אבולוציוני אלא יותר מערכת יחסים של פשרה שטובה לשני הצדדים בנסיבות מסוימות.

  ואת צודקת, זה אכן דבר מסובך. אצל הגברים יש שונות גדולה מאוד בהצלחה הרבייתית וישנם רבים עם הצלחה מועטה או בלי בנות זוג כלל. זה מוביל בהחלט לתחרות חריפה יותר בהרבה מישורים כולל צייד. רק קחי בחשבון שיש קשר (לא מושלם אבל עדיין קיים) בין יכולת צייד להצלחה רבייתית. עם זאת, על מערכת יחסים חברתית היא מאוד מורכבת עם איזונים אבל גם הפרות של אותן איזונים והיא בהחלט לא חיים הרמוניים ושלווים כפי שאנשים לפעמים מדמיינים.

 • audrey2  ביום 14/02/2010 בשעה 8:26 pm

  קראתי את הספר "פרידה מאמא-אגם" שמתאר שבט בסין שבו יש "אהבה חופשית", והאשה מגדלת את ילדיה בעזרת האחים שלה. מה שהדהים אותי בשלב הראשון הוא שתוארה שם חברה נטולת אלימות וקנאה. בהמשך התחלתי להבין שהם חיים בעוני מחריד.

  עכשיו אני מבינה שכנראה דווקא בגלל העדר האלימות והעדר הרכושנות, חברות כאלו לא התקדמו.

 • גיל  ביום 14/02/2010 בשעה 8:32 pm

  קנאה או אלימות. אני לא מכיר את הספר ואם הוא מבוסס על חברה אמיתית, אבל קשה להסיק מסקנות לגבי חברות שונות מדיווחים אנקדוטיים. אפילו אנתרופולוגים נופלים בזה והדוגמא הכי מפורסמת היא של מרגרט מיד שהדיווחים שלה על הילידים בסמואה המערבית שלא חווים קנאה היוו סנסציה בזמנו, רק שהתברר שהם לא מדויקים.

  אני בהחלט חושב שתחרות ואי שיוויון הם בלתי נמנעים. רק משטרים טוטאליטריים יכלו למנוע תחרות וגם הם נכשלו בסופו של דבר. אפילו קיבוצים לא החזיקו מעמד כי אחרי הלהט המהפכני של הדור הראשון שבאמת האמין בשיוויון כזה, הדורות הבאים פשוט לא יכלו לקבל את זה.

 • audrey2  ביום 14/02/2010 בשעה 8:53 pm

  הוא נכתב על ידי אנתרופולוגית, אבל זה לא מחקר אלא סיפור אישי של בת השבט שעזבה אותו. לא כתוב שם בפירוש שאין אצל המוסו קנאה ואלימות, אבל זו תחושה מאוד חזקה תוך כדי קריאה. מתוארים שם הרבה מצבים שהיו מעוררים קנאה ואלימות אם הם היו קורים בתרבות שלנו. כמובן שיתכן שהסיפור מייפה את המציאות, אבל כנראה שיש בו מן האמת.

 • a  ביום 05/03/2016 בשעה 8:38 pm

  ד"ר, יש נקודה שלא התחוורה לי דיה, חיפשתי בבלוג שלך מידע על נאמנות מינית ולהפך מתירנות מינית בראי האבולוציה, כלומר למה נשים נוהגות במתירנות מינית למרות שברור שישנן השלכות שליליות רבות כגון ירידת הערך המיני שלה (הרבייתי, מכיוון שאם היא מופקרת מינית ולא בררנית כנראה שהגנים שלה לא איכותיים) בעיני זכרים, ירידה בסיכוי למצוא בן זוג לטווח הארוך וכו'.
  ומצד שני ישנם גברים שבוחרים בנשים "פרוצות" (אני כותב את המילה בהקשר המדעי שלה ולא בהקשר הרווח בציבור) כקשר לטווח הארוך, בידיעת הרפרטואר המיני שלהן.
  הסבר אפשרי אחד לגברים הללו הוא שגברים אלה בעלי הערכה עצמית נחותה ולכן בוחרים בבת זוג "משומשת" אך בעלת נתונים חיוביים אחרים (יופי וכו') כי בעצם אין להם דרך אחרת להשיג בת זוג פוטנציאלית, זו אדפטציה בעצם לצרכים של הזוויג השני.. זה יכול להסביר חילופי זוגות כהסכמה של גבר שאינו בטוח בעצמו למצב שברור שמבחינה אבולוציונית, האישה מרוויחה הרבה יותר (יש לה בן זוג "בטוח", בעל גנים לא איכותיים, שמאשר לה לקבל גנים מזכרים משובחים אחרים).

  • גיל  ביום 05/03/2016 בשעה 9:40 pm

   ישנם הסברים רבים למה נשים מתנהגות בצורה מינית מתירנית למרות שבממוצע הן עושות כך הרבה פחות מגברים. למשל בזמן המחזור נשים נוהגות בצורה יותר מתירנית. כתבתי על זה לא מעט בהקשרים שונים.

   • a  ביום 05/03/2016 בשעה 10:13 pm

    אני מתכוון להתנהגות באופן קבוע, לאו דווקא בזמן המחזור.
    ישנן נשים שמתנהגות בהפקרות מינית (לאו דווקא לבוש חשוף, אלא בעיקר ריבוי פרטנרים מיניים) במודעות ובהתרסה, בניגוד גמור לטבען.
    אבל אני מניח שהסיבות הן תרבותיות או אחרות מכיוון שרוב הנשים פועלות על פי האבולוציה המינית.

   • גיל  ביום 05/03/2016 בשעה 10:46 pm

    אנשים גם משתמשים באמצעי מניעה בניגוד לטבעם אז מה? ואין דבר כזה מופקרות. יש אנשים שנהנים ממין יותר מאחרים וזה נכון גם לגבי נשים. אין בזה שום דבר יוצא דופן.

  • Shirly  ביום 03/02/2020 בשעה 8:18 am

   שלום רב
   מתעניינת לדעת מה דעתך..מאחר ו קיימים הבדלים מולדים בין המינים…מה בקשר להבדלים מולדים בין גזעיים?הרי זה נושא שרבים מתרחקים ממנו כמו מאד..ובצדק לדעתי,כמובן..

   • גיל  ביום 03/02/2020 בשעה 8:22 am

    היי שירלי, זה אכן נושא שנוי במחלוקת שרבים חוששים לגעת בו בכלל ההשלכות ההרסניות כביכול. אני אישית לא חושב שיש בעייה לחקור את הנושא אבל עד כה לא ראיתי שיש ראיות להבדלים גנטיים בין גזעים. הבעייה היא שההגדרה של גזע או מוצא היא בעייתית. זה לא שולל שאין מאפיינים גנטיים ייחודיים למוצא מסוים אבל שונות תוך גזעית גדולה יותר.

   • Shirly  ביום 03/02/2020 בשעה 3:44 pm

    הי שוב
    נתקלתי לא מזמן במאמר בעיתון "הארץ,"שבו הכותבת מתרעמת על גננת שטוענת כי כבר בגן ניתן לראות תחומי עניין שונים אצל בנים ובנות,וניתן להכליל ולראות גם שוני בהתנהלות ובהתנהגות הכללית אצל שני המינים,כבר בגילאים הצעירים ביותר.אותה כותבת טענה כי מי שמעז ומציג עמדה כזו,הריהו כאותם גזענים המוצאים שוני בתחומי העניין ובהתנהלות המולדת אצל הגזעים השונים…הרי גם הנאציזם התגדר בהיבטים המדעיים והאבולוציוניים של תורת הגזע.ולכן גם בהיבט זה אני מעוניינת לשמוע את דעתך.. מקווה שהתנסחתי בצורה מספיק ברורה..

   • גיל  ביום 03/02/2020 בשעה 3:48 pm

    אמירות כאלו, ועוד של מישהיא שיש לה פלטפורמה כזו גדולה כמו עיתון, רק עושות נזק. לא משנה אם האמירה של הגננת נכונה או שגויה ומה מקור ההבדלים, מה בדיוק בעייתי בהעלת השאלה המדעית הזו שמעניינת רבים? זה ניסיון להכתיב לאנשים ומדענים מה מותר לחקור ומה לא על פי השקפת עולם מסוימת וזה דבר חמור.

 • אורי  ביום 04/11/2019 בשעה 11:57 am

  מדהימה הסבלנות שלך עם הנקבה הקשקשנית, קצת פחות סבלנות היתה לך עם המגיב הגבר. התגובות היו מענינות לא פחות מהכתבה

טרקבאקים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: