פסיכולוגיה אבולוציונית – רשימת קריאה

הפוסט שהיה פוסט ה-100 לבלוג וכלל רשימה בבליוגרפית מקיפה התרחב במהלך השנים וכלל עוד ועוד ספרים במטרה לשמור אותו מעודכן ככל האפשר.  כעת, עם תאור הספר ה-200 חשבתי שיהיה נחמד להפוך אותו לדף קבוע בראש הבלוג. אני אמשיך לעדכן אותו כל הזמן כרגיל אבל אתם מוזמנים להציע ספרים שנראים לכם רלוונטיים בתגובות לפוסט המקורי.

קטגוריות

1.  ספרים כלליים על אבולוציה

2.  קלאסיקות וספרי יסוד

3.  מדע פופולארי

4.  ספרי מבוא לפסיכולוגיה אבולוציונית

5.  ספרים המקיפים מבחר גדול של נושאים

6.  אהבה, מיניות, בחירת בני זוג

7.  אלימות, תוקפנות ורצח

8.  משפחה ודינמיקות משפחתיות

9.  כלכלה, רציונליות, קבלת החלטות ותורת המשחקים

10.  דארוויניזם רפואי

11.  אושר

12.  אינטליגנציה

13.  אסתטיקה, אמנות, יצירתיות, הומור

14.  אנתרופולוגיה ומחקרים באקולוגיה אבולוציונית התנהגותית

15.  תרבות

16.  שפה

17.  דת, פוליטיקה, חברה ומשפט

18.  פילוסופיה ומוסר

19.  פמיניזם והבדלים בין המינים

20.  שונות

1. ספרים כלליים על אבולוציה

מוצא המינים – צ'ארלס דארווין (1859)
כן, הספר ההוא. הספר שהתחיל בעצם הכל, שכולם מתייחסים אליו אבל מעטים יחסית קראו אותו. הוא אולי לא הספר הראשון שכדאי לקרוא בנושא אבולוציה (בכל זאת, התרחשו אי אלו התפתחויות במחקר ב-150 השנים האחרונות) אבל בהחלט מומלץ לקרוא אותו בשלב כלשהו כדי לראות מאיפה הכל התחיל. לספר יש גירסאות ומהדורות שונות. הוא יצא בעברית בתרגום ארכאי מ-1960 שמקשה על הקריאה השוטפת. אני ממליץ על הגירסא הזו, משום שהיא כוללת בספר אחד ובמחיר זול במיוחד, את כל ארבעת ספריו של דארווין: Voyage of the Beagle (1845), The Origin of Species (1859), The Descent of Man (1871), and The Expression of Emotions in Man and Animals (1872). 1706 עמודים שחוללו מהפיכה רבתי במדע. לא רק שמקבלים ארבעה ספרים במחיר של אחד (כולל הערות השוליים המקוריות של דארווין עצמו), אלא שמקבלים גם בונוס מיוחד בדמות אדוארד וילסון, הביולוג הנודע, שכתב הקדמה לכל אחד מהספרים, כמו גם סיכום שלהם. בסוף הספר יש גם אינדקס חדש לכל ספר בנפרד ולכל הספרים ביחד. למי שמעוניין במהדורה מאוירת מרהיבה שיצאה לקראת חגיגות ה-150 שנה לכתיבת מוצא המינים, יוכל למצוא אותה כאן.

השען העיוור – ריצ'רד דוקינס (1986)

ריצ'רד דוקינס הוא הבולדוג המודרני של דארווין. זהו הספר הפופולארי הטוב ביותר בנושא אבולוציה והראשון שכדאי לקרוא על הנושא. אין יותר מדי מה להכביר מילים על הספר הזה אלא פשוט למהר ולקרוא אותו למי שטרם עשה כן. הספר מיועד להדיוטות, ולכל מי שאין שום מושג באבולוציה ומעוניין ללמוד עליה. הספר כתוב בשפה פשוטה וקלה לעיכול, ובניגוד לרוב ספריו האחרים של דוקינס אינו דורש מאמץ רב מדי מצד הקורא.

הגן האנוכי- ריצ'רד דוקינס (1976)

נבחר לאחד מ-100 ספרי המדע הפופולארי הטובים ביותר של המאה שעברה. ספר מהפכני, שמתבסס על רעיונותיהם של רוברט טריבס, ויליאם המילטון וג'ורג ויליאמס. דוקינס מציג את התיזה שהפכה למקובלת מאז, שיחידת הברירה היא הגן, ואנחנו, הפרטים הם רק נשאים. כלומר, הרעיון הבסיסי שגנים הם אלו שמנסים לשרוד ולהשתכפל והם ישתמשו בגוף שלנו או של כל חיה אחרת לעשות זאת. ספר שהוביל להרבה מחלוקות ואי הבנות מצד רבים שלא הבינו כנראה את הרעיון לעומקו.

ההצגה הגדולה בתבל – ריצ'רד דוקינס (2009)

ריצ'ארד דוקינס כתב הרבה מאוד ספרים על אבולוציה אבל באופן מפתיע לא כתב שום ספר שמתאר את העדויות לנכונות האבולוציה. עד עכשיו. הספר כולל את מגוון הראיות מתחומים שונים, שכוללים בין השאר עדויות מאובנים, עדויות לאבולוציה שנצפתה בפועל, הסברים שמבוססים על ביו-גיאוגורפיה ופיזור המינים בטבע ועוד. הספר הזה מגיע בעידן שבו עדיין יש כל כך הרבה בריאתנים ומכחישי אבולוציה (שדוקינס משווה אותם למכחישי שואה).

הטיפוס על ההר הבלתי סביר – ריצ'רד דוקינס (1996)

ספר מעט פחות ידוע של דוקינס שמורכב מאוסף הרצאות שנתן ולכן הוא לא תמיד בעל חוט מקשר מעט מבולגן. בספר הזה שהוא מעין ספר המשך לשען העיוור, עונה דוקינס בעיקר לביקורות המרכזיות של בריאתנים. החלק הראשון של הספר עוסק בדוגמאות ספציפיות לאבולוציה, כולל שני פרקים שעוסקים באבולוציה של כנפיים והעין, ושבהם הוא מפריך את טיעוני הבריאתנים (מה התועלת בחצי כנף? העין לא יכולה להתפתח באופן הדרגתי וכו'). פרק נוסף עוסק באבולוציה של קורי העכביש. החלק השני של הספר מסובך קצת יותר לקורא הממוצע ובהם הוא עוסק בנושאים קצת פחות מוכרים כמו חיי הדבורים.

מקור הפרוש – ג'ונתן ויינר (1994)

אולי הספר הטוב ביותר שנכתב על אבולוציה עם אחת הדוגמאות הידועות ביותר לאבולוציה בפעולה. זהו סיפורם של רוזמארי ופיטר גראנט שחקרו את אוכלוסיית הפרושים באיי גאלאפגוס. הם הדגימו איך האבולוציה פועלת גם בתקופות קצרות יחסית והפריכו באיבחה אחת את אחת הטענות המרכזיות של בריאתנים שהאבולוציה אינה ניתנת לצפייה. ספר שנדרש בו מאמץ מסוים לקריאה, אבל הרווח גדול מאוד. ויינר הוא סופר שכותב בעיקר על אבולוציה וזכה בפרס פוליצר על כתיבה הספר הזה. נחשב לאחד מספרי המדע הטובים בכל הזמנים. זה.

גנום – מאט רידלי (1999)

אחד מהכותבים הטובים ביותר על האבולוציה וכל ספר שלו הוא פשוט חובה. רידלי הוא זואולוג שהפך לכתב וסופר ספרי מדע פופולארי. בספר הזה הוא מספר את סיפורם המופלא של 23 זוגות הכרומוזומים ובכל אחד מהם הוא מתרכז בגנים מסוימים. כל סיפור כזה כולל רקע היסטורי רחב, ודיון בשאלות אתיות, פילוסופיות ומדעיות. רידלי כותב בצורה אינפורמטיבית, ישירה, לא מתחנפת, מקיפה ומאוד מעניינת, והלוואי וכל ספרי המדע היו נכתבים כך. לטעמי, אחד מספרי המדע הכי טובים שנכתבו אי פעם.

בוהן הפנדה – סטיבן ג'יי גולד (1980)

סטיבן ג'יי גולד היה אחד המתנגדים החריפים והמפורסמים ביותר של הפסיכולוגיה האבולוציונית עוד בגילגולה הקודם כסוציוביולוגיה. למרות זאת, אין בכך לקחת ממנו את כישרונו הגדול בכתיבתו על האבולוציה. אין שני לו מבחינת יכולת הכתיבה והעומק הספרותי והתרבותי שהוא מפגין. הספר הזה מהווה את גולת הכותרת של הכתיבה הזו. יותר מכל דבר אחר אפשר לראות בגולד כהיסטוריון של המדע בכלל והאבולוציה בפרט. במשך 27 שנה ברציפות, פירסם גולד בכל חודש בחודשו מאמר בכתב העת Natural History, בלי לדלג על אף חודש (המאמר ה-300 והאחרון שלו היה בגיליון האחרון של שנת 2000 עם תום המילניום). בוהן הפנדה הוא אחת מאסופות המאמרים מאותו כתב העת, ולדעת רבים המוצלחת ביותר, שבה באה לידי ביטוי יכולת הכתיבה הנדירה שלו. בספר הזה הוא מתאר את האבולוציה שעברה דמותו של מיקי מאוס, ולמה אנחנו כל כך נמשכים אליה (רמז: זה קשור לניאונטניה). הוא מסביר מה גורם לשיוויון המספרי בין זכרים ונקבות בטבע, מספר את סיפור הפילטדאון ועוד ועוד. אסופות מאמרים אחרות של גולד מומלצות גם הן, והן בדרך כלל דורשות מאמץ מסוים מהקורא. הן כמובן מושפעות מהפרשנות האישית של גולד של האבולוציה, אבל עדיין מעניינות מאוד.

כמעט כמו לוויתן: מוצא המינים נכון לעכשיו – סטיב ג'ונס (1999)

גירסא מודרנית של מוצא המינים של דארווין. סטיב ג'ונס הוא גנטיקאי שיודע היטב שרוב האנשים שמדברים על מוצא המינים לא קראו אותו, ולכן מגיש לנו מהדורה עדכנית שלו. הוא משתמש בכותרות הפרקים והסיכומים המקוריים שדארווין כתב במוצא המינים, כדי להביא לנו את המשמעות הרלוונטית המודרנית שלהם. מאיידס ועד גילויי מאובנים של העת המודרנית, מסביר ג'ונס מדוע אבולוציה אינה רק תיאוריה ואיך היא באה לידי ביטוי ביום יום. למרות שהספר כתוב גם למי שאין שום ידע באבולוציה, הספר כתוב ברמה גבוהה למדי, ומי שאין לו רקע באבולוציה יכול לאבד את עצמו בים הפרטים. לספר אין שלד ברור והקריאה בו די מעייפת ואיטית לפרקים ודורשת מהקורא מאמץ לא קטן. כמו כן, נראה שתחומים מסוימים הקרובים לליבו של המחבר זוכים לייצוג יתר בעוד תחומים אחרים במחקר המודרני מודחקים. למרות כל זאת, זהו ספר בסיסי טוב מי שמעוניין להבין את האבולוציה לפרטיה.

הדג שבתוכנו -ניל שוביין (2008)

ספר שסוקר את האבולוציה שלנו דרך חקירה מדוקדקת של חיות אחרות. שוביין בודק מאובנים, דנ"א וחיות מודרניות ומראה את המקורות המשותפים שיש לאיברים שונים בגופנו עם חיות אחרות לאורך ההיסטוריה האבולוציונית שלנו, מה שמצביע על מוצא משותף וגם על גירסה פרימיטיבית יותר של האיברים הללו. למה אנחנו נראים כפי שאנחנו נראים? מה משותף ליד ולכנף של זבוב? שאלות אלו ושאלות מרתקות אחרות נדונות בספר הזה.

למה האבולוציה נכונה – ג'רי א. קוין (2009)

ספר מקיף שבפשטות ובתמציתיות סוקר את כל העדויות לנכונה של האבולוציה. הספר מכיל את העדויות החזקות ביותר מתחומים כמו אנטומיה, גנטיקה, ביולוגיה מולקולרית, פליאונטולוגיה, גיאולוגיה ועוד. ספר מצוין למי שרוצה להתווכח עם בריאתנים או מכחישי אבולוציה אחרים.

מוצא המינים של דרווין – ג'נט בראון (2007)

ספר מעניין מאוד שמתאר את הרקע לכתיבת מוצא המינים ומה שקרה בעקבות פרסומו. הספר מתאר את ההתלבטויות שהיו לדרווין שמנעו את הפירסום במשך עשורים, ואת המקורות ההיסטוריים, התרבותיים והרעיוניים של עיקרון הברירה הטבעית.

(1930) The Genetical Theory of Natural Selection – Ronald Fisher

אחד מספרי האבולוציה החשובים ביותר אי פעם שנכתב על ידי הביולוג והסטטיסטיקאי רונאלד פישר. הספר הזה מהווה את אחד הנדבכים החשובים ביותר בסינתיזה המודרנית של האבולוציה. המהדורה הנוכחית היא מ-1999. הספר דן בחוקי התורשה, מוטאציות, ברירה טבעית ומינית, חיקוי והסוואה בטבע, ועוד. רוב הדברים הכתובים בספר מופיעים בספרים אחרים מעודכנים יותר, אבל כל מי שמעוניין לעקוב אחרי ההיסטוריה של התיאוריה האבולוציונית, זה אחד הספרים שהוא צריך לקרוא.

(1966) Adaptation and Natural Selection – George C. Williams

לדעת רבים, ספר האבולוציה החשוב ביותר שנכתב אי פעם אחרי מוצא המינים של דארווין עצמו. המגדלור ומורה הדרך כדברי דונאלד סימונס, והספר שצריך לקרוא אותו שוב ושוב עד שמרגישים אותו בעצמות שלנו כדברי ריצ'רד דוקינס. וויליאמס מגדיר מחדש את האבולציה בעקבות המחקרים בשנים שקדמו לו ושיצרו את הסינתיזה החדשה. רבים מכירים את הספר בגלל שהוא מפריך בו את קיומה של ברירת קבוצות, אבל הספר חשוב בעיקר בגלל שהוא נותן הגדרה מדויקת לאדפטציה שכל אחד צריך לשנן (תפיסה שמאז נחשבת למקובלת ביותר). כדי שפנוטיפ מסוים יחשב כאדפטציה צריך לזהות מטרה. שתהיה התאמה גדולה בין בעייה אדפטיבית שצריך היה לפתור לבין הפיתרון הפנוטופי, כך שאפשר יהיה לשלול פיתרון מקרי. אפשר לזהות אדפטציה על פי הדיוק, היעילות, המורכבות והיציבות שהפנוטיפ משיג. וויליאמס מתווה את הדרך למחקר של אדפטציות והבנה של הרעיונות שלו יובילו למחקר טוב יותר של אדפטציות וזיהוין, כמו גם להערכה טובה יותר של מחקרים אחרים בתחום. רבים מהרעיונות בספר נעשו פופולאריים בעקבות כותבים אחרים כמו דוקינס, אבל אין דבר שמשתווה למקור. ספר חובה לכל מי שעוסק באבולוציה. ספר נוסף שלו על ברירת קבוצות עומד לצאת בקרוב וצפוי להיות מעניין מאוד.

(1982The Extended Phenotype: The Long Reach of the Gene – Richard Dawkins

אחד הספרים הפחות מוכרים של דוקינס בציבור הרחב, אבל כנראה הספר האקדמי הטוב ביותר שלו ויצירת מופת של ספרות אבולוציונית (דוקינס עצמו טען שזה הספר הכי טוב שכתב ואם היה יכול להמליץ רק על ספר אחד שלו שהיה רוצה שאנשים יקראו – זה הספר). דוקינס הקדיש פרק שלם לספר במהדורה השנייה של הגן האנוכי, אבל אין דבר שמשתווה למקור. הפנוטיפ המורחב מתבסס על ההבדל בין משכפל (הגן) לבין נשא (הגוף שמכיל את הגן). גנים שורדים טוב יותר אם יש להם דרך להשפיע על עולמו של הנשא. דוקינס מתאר את מה שהוא מכנה ידו הארוכה של הגן. גנים משפיעים לא רק על הפנוטיפ הנראה (למשל, צבע עיניים ושיער) אלא יש להם גם השפעה נרחבת על ההתנהגות שלנו. למשל, התאווה למאכלים עתירי סוכר ושומן שגורמת לנו לחפש מאכלים כאלו, גם אם הם מזיקים לגוף הנושא אותם, או הנטייה להציל את חייהם של אחינו או ילדינו, ולהתאמץ קצת פחות אם מדובר בבני דודינו. הספר כולל גם תשובה למבקרים את ספרו הגן האנוכי תוך דיון ארוך בסוגיית יחידת הברירה, והסברים למה זו חייבת להיות הגן. המהדורה הנוכחית והמורחבת מ-1999 כוללת אפילוג של דן דנט. על מנת להפיק את המירב מהספר נדרש ידע בכתביו האחרים של דוקינס והביקורות עליו כדי להבין על מה כל המהומה.

(2008) Genes in Conflict: The Biology of Selfish Genetic Elements – Austin Burt & Robert Trivers

אחד הספרים המעניינים ביותר שיצאו לאחרונה. הגנטיקאי אוסטין ברט רוברט טריברס כותבים ספר על איך נראית האבולוציה מנקודת מבטו של הגן. איך גנים עובדים, איך הם מתקשרים באינטרקציות עם גנים אחרים או נמצאים איתם בקונפליקט ועוד. מהספר אפשר ללמוד על החשיבות של גנים למיניות, לרבייה, להתפתחות ולהתנהגות בכלל. הספר הוא ספר ביולוגי במהותו ופחות מדע פופולארי, אבל ככזה הוא מלא במטעמים על תיפקודם של גנים שונים. טריברס ממעט לכתוב ספרים אבל כשהוא עושה את זה מדובר ביצירות מופת.

(2011) The Folly of Fools: The Logic of Deceit and Self-Deception in Human Life – Robert Trivers

ספר חדש שעוסק בתופעה המרתקת של הונאה עצמית מבחינה אבולוציונית. רוברט טריבס, הביולוג האבולוציוני המהולל חקר את הנושא במשך שנים ארוכות והוא המומחה מספר אחד לתחום. מדוע המוח שלנו גורם לנו להאמין בדברים לא נכונים? איזה יתרון אבולוציוני יש לשקר? הרעיון הכללי הוא שעל מנת לשקר היטב וללא מאמץ כך שאנשים אחרים יאמינו לכם, אתם צריכים להאמין בשקר בעצמכם. בצורה כזו אי אפשר יהיה למצוא סימנים שמעידים שאתם משקרים. מהצד השני, רמייה עצמית היא בעלת מחיר גבוה מאוד כי היא יכולה להוביל לתוצאות לא רצויות, כולל אסונות קולוסאליים. למשל, טייס שמשוכנע שהכל בסדר עם מערכות המטוס למרות כל העדויות כנגד זה. למה רמייה מסוג כזה קיימת? יש לרמייה עצמית השלכות בחיזור, סקס, עבודה, ובעצם כל דבר שקשור ליחסים עם אנשים אחרים. הספר עוסק במגוון רחב מאוד של השלכות שיש לנושא תוך הסתמכות על מחקרים במדעי המוח, מחקרים על דינמיקות קבוצתיות וכלה בתורת החיסון (אימיונולוגיה).

(1993) The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature – Matt Ridley

בספרו זה מסביר רידלי למה אי אפשר להבין כמעט שום דבר בטבע האנושי בלי לעסוק במיניות האנושית ובברירה המינית. בספר מדגים רידלי את החשיבות של רבייה מינית באבולוציה בכלל ובבני אדם בפרט (בגלל החשיבות הגדולה של יצירת שונות גנטית שתהיה עמידה למחלות). הוא מביא שלל הסברים לנושאים שונים כמו פוליגמיה ווגם טוען שהאינטליגנציה האנושית היא תוצר של ברירה מינית (טיעון דומה לזה של ג'פרי מילר שמרחיב עליו).

(2004) The Ancestor's Tale: A Pilgrimage to the Dawn of Evolution – Richard Dawkins

אין מה לעשות, לספרים של דוקינס יש ייצוג לא פרופורציונלי ברשימה שלי ובצדק רב. ביצירת המופת הזו, דוקינס מתאר את האבולוציה דרך מסע ארוך שמתחיל בימינו ועוסק באנושות כולה, ויורד במורד הסולם האבולציוני עד לחיידק. מאוד דומה למסע שורשים משפחתי, אלא שהמשפחה הזו היא בת כמה מיליארדי שנים. ב-39 צעדים מביא אותנו דוקינס לראשית האבולוציה תוך תיאור מלא חיים שלה. במהלך המסע הזה אנחנו פוגשים יצורים מיצורים שונים שמספרים לנו את סיפור האבולוציה מנקודת מבטם. הומו סאפיינס הארכאי, אוראנג אוטנים, כרישים, תולעים ומיקרובים ועוד רבים וטובים, כולם באים לספר את סיפורה המופלא של האבולוציה באפוס הענק הזה. בלתי אפשרי לתאר בתיאור קצר את שפע הפרטים המופיעים בספר הזה, כולל שפע מקורות לאלו המעוניינים להמשיך ולחקור בנושא ספציפי. ספר שהוא לא מדע פופולארי במובן המקובל, וללא ספק נדרש מעט מאמץ מהקורא וקצת רקע באבולוציה, אבל אפשר לצאת רק נשכרים ממנו.

(2007) Evolution for Everyone: How Darwin's Theory Can Change the Way We Think About Our Lives – David Sloan Wilson

ספר מצוין של הביולוג דיוויד סלואן וילסון שמסביר למה האבולוציה רלוונטית לכל אחד ואחד מאיתנו ביום יום. וילסון ידוע בתור אחד הדובר הבולט ביותר לתיאוריית ברירת הקבוצות ולכן יש לקרוא את הספר בזהירות המתבקשת. עם זאת, הוא כותב בצורה מעניינת ביותר איך האבולוציה משפיעה על דברים יומיומיים כמו יצירת שפה, מוסר, תרבות ואפילו רכילות. ספר מדע פופולארי הכתוב בצורה קולחת.

(1993) The Ant and the Peacock: Altruism and Sexual Selection from Darwin to Today – Helena Cronin

ספר מדע פופולארי מצוין של הפילוסופית הלנה קרונין. בספר הזה היא סוקרת את התפתחות תורת האבולוציה מבחינה מדעית ומבחינה פילוסופית (לפני ואחרי דארווין וואלאס). שני דגשים מרכזיים בספר שלה: החשיבות של ברירה מינית תוך הסברים על קישוטים בטבע כמו זנב הטווס, ואלטרואיזם תוך שימוש בנמלים כדוגמא.

(1999) Mother Nature: Maternal Instincts and How They Shape the Human Species – Sarah Blaffer Hrdy

הספר החשוב ביותר שנוגע באבולוציה מנקודת מבט של הנקבה. שרה בלאפר הרדי היא מחשובות האנתרופולוגיות והפרימאטולוגיות בעולם, ובספר הזה היא כותבת על חשיבות האינסטניקטיים האימהיים באינטרקציות של האם עם התינוק, והיחסים שלא ניתנים לניתוק ביניהם. האינסטינקטים האימהיים אינם קבועים ותלויים קשר בל ינתק עם הסביבה הקרובה לאם. הספר גם מתאר את הנושא מנקודת מבטם של התינוקות ואיך האינטרסים שלהם באים לידי ביטוי. בניגוד לספריה האחרים, הספר הזה עוסק בעיקר בבני אדם, למרות שדוגמאות רבות מובאות מתחום התמחותה, קופי אדם. היא מדגישה את החשיבות של עזרת קרובים (אבות, סבים וסבתות אחים ואחיות בוגרים) לגידול הילדים (מה שנקרא allomothering), וטוענת שהעזרה שלהם היא כוח אבולוציוני חשוב שבלעדיו לא היינו מתפתחים למה שאנחנו.

2. קלאסיקות וספרי יסוד

(1975) Sociobiology: The New Synthesis – Edward O. Wilson

כאן הכל התחיל. אדוארד וילסון היה האנטומולוג (חוקר החרקים) המפורסם ביותר בעולם כשהוא הוציא את הספר הזה שעוסק בהתנהגות חברתית של חיות. אף אחד לא היה מתרגש יותר מדי וסביר שהספר לא היה מושך תשומת לב מיוחדת אילולא החליט וילסון להקדיש את הפרק האחרון  לבני אדם. כל מה שוחלסון רצה לעשות היה למקם את בני האדם על הרצף ההתנהגותי של חיות אחרות, משל היה זואולוג מכוכב אחר שבוחן את החיים על פני כדור הארץ. הספר, שיצר באיבחה אחת דיסיפלינה בעלת אותו שם, עורר סערה רבתי בעולם האקדמי והרבה מחוצה לו. וילסון בודד כמעט לחלוטין באקדמיה. מדענים סירבו לדבר איתו, ושפכו עליו מי קרח בזמן הרצאה בנושא. הספר הוא ספר ענק, והמהדורה כאן היא מהדורה מיוחדת שיצאה לפני מספר שנים במלאת 25 שנה לספר. מאז הרוחות הצטננו קמעא, והיום הספר נחשב לספר הראשון בסוציוביולוגיה אנושית, המקדימה של הפסיכולוגיה האבולוציונית. אז מה יש בספר עצמו? הספר הוא תרומה חשובה לסינתיזה המודרנית של האבולוציה שהתרחשה במחצית השנייה של המאה ה-20. מלבד הפרק המדובר על בני אדם הספר עוסק באלטרואיזם, אלימות, טיפוח וכל מה שקשור בחברתיות. הוא סוקר את העקרונות הכלליים בנושא ואז מדגים אותם על מינים שונים של חרקים ועד לבני אדם. זהו ספר לימוד בעיקרו, שהיום יהיה קצת מיושן, אבל העקרונות המוזכרים בו עדיין תקפים ברובם. מומלץ לכל מי שרוצה ללמוד על מה הייתה כל המהומה ולקבל פרספקטיבה היסטורית על התפתחות הפסיכולוגיה האבולוציונית, כמו גם על חילוקי דיעות במדע.

הגן האנוכי – ריצ'רד דוקינס (1976)

חדי העין שביניכם ישימו לב שזהו הספר היחיד שמופיע בשתי קטגוריות שונות (השנייה היא ספרים כלליים על אבולוציה). הסיבה היא שקשה להגזים בחשיבותו של הספר הזה מבחינה היסטורית על התחום, וגם עליי באופן אישי, מרות שהדברים הכתובים בו אינם נראים מהפכניים כלל ועיקר היום. הרעיון שבספר, שיחידת הברירה היא הגן היה מאוד מהפכני לזמנו, למרות שלא היה זה דוקינס שהמציא אותו. דוקינס רק סיכם בצורה מבריקה את הרעיון שהובע במובלע בכתבים של וויליאם המילטון וג'ורג וויליאמס, כמו גם ג'ון מיינארד סמית ורוברט טריברס. רעיון הגן האנוכי נחשב היום למובן מאליו בקרב חוקרי אבולוציה, אבל עוות ללא היכר על ידי מתנגדיה. בעיקר עיוותו אותו כך שייחסו למילה "אנוכי" משמעויות שונות ומשונות ובעיקר את המחשבה שהגנים שולטים בבני אדם והתנהגותם דטרמיניסטית כביכול, והשליכו ממנה שבני אדם מתנהגים בצורה אנוכית (קורא אחד אפילו האשים את הספר שגרם לו לדיכאון). כל מי שקורה את הספר קריאה בלתי משוחדת יתקשה להגיע למסקנות מופרכות כאלו. על פי משאלים שונים, הספר נבחר לאחד מספרי המדע הטובים והמשפיעים ביותר של המאה ה-20. הספר כתוב בצורה בהירה מאוד למרות שהוא דורש מעט מאמץ מצד הקורא. המהדורה העברית שלו מ-1989 כוללת שני פרקים חדשים והערות לוואי לפרקים הקודמים. במלאות 30 שנה לספר יצאה מהדורה מיוחדת של הספר, כמו גם אסופת מאמרים של 25 מדענים שונים שכותבים איך דוקינס עצמו והספר השפיעו עליהם, על המדע ועל החברה.

(1979) The Evolution of Human Sexuality – Donald Symons

קלאסיקה אמיתית. מאז ומעולם הנושא של מיניות אנושית היווה חוד החנית של המחקר בפסיכולוגיה אבולוציונית. הספר הראשון שעסק בנושא ונחשב מאז לקלאסיקה זה הספר הזה של סימונס, אנתרופולוג ביולוגי, ומהאבות המייסדים של התחום. בספר הזה מניח סימונס את היסודות התיאורטיים והמעשיים למחקרים על הבדלים בין המינים. אינספור מחקרים נעשו בעקבות הספר הזה, אבל העקרונות נשארו אותן עקרונות. סימונס מסביר ממה נובעים ההבדלים בין המינים, מהות התחרות התוך והבין מינית אצל גברים ונשים, למה נשים בררניות יותר מגברים ולמה גברים מעוניינים יותר במין מזדמן, האם האורגזמה הנשית היא אדפטציה או תוצר לוואי, ההבדלים בין הומוסקסואלים ללסביות, אונס ועוד ועוד. שאר הרוח של סימונס ניכר בכל אחד מדפי הספר, ואי אפשר שלא להתפעל מהכתיבה המדויקת שלו כמו גם מהיכולת שלו להסיק מסקנות בזמן שכמעט לא היו מחקרים על הנושאים הללו. ספר מומלץ מאוד וקריא מאוד לכל מי שרוצה להבין את ההיסטוריה של התחום, כמו גם פשוט לקרוא ספר קלאסי שרבים מהדברים הכתובים בו רלוונטיים גם היום.

(1992) The Adapted Mind: Evolutionary Psychology and the Generation of Culture – Jerome Barkow, Leda Cosmides & John Tooby

הספר ששם את הפסיכולוגיה האבולוציונית על המפה, ולאחריו התחום השתנה לבלי שוב. הספר הזה הניח את היסודות התיאורטיים המודרניים לתחום. עד לכתיבת הספר מחקרים בתחום נעשו בצורה ספוראדית, ועם קשר רופף ביניהם. בספר הזה, שהוא אסופת מאמרים של כותבים שונים, נכללים כמה מהמאמרים הידועים ביותר בתחום. במאמר מונומטלי בן 120 עמודים מתארים קוסמידס וטובי את הבסיס התיאורטי לפסיכולוגיה האבלוציונית המודרנית, ויוצאים כנגד מה שהם מגדירים "המודל הסטנדרטי של מדעי החברה". הספר כולל שמונה חלקים שונים שמתמקדים במגוון נושאים כגון: שיתוף פעולה, בחירות בני זוג, השקעה הורית, יכולת מרחבית ותפיסה, אסתטיקה (למשל העדפה לנופים מסוימים ולא אחרים, נושא שעסקתי בו פה) ועוד. הספר כולל מאמר של מדען צעיר ומבטיח שלא היה מוכר עד אז בשם סטיבן פינקר שכותב על שפה וברירה טבעית. זהו ספר לימודי בעיקרו ולמרות חידושים רבים בנושאים השונים שהספר עוסק בהם, זה ספר חובה לכל מי שעוסק בתחום.

(1989) Darwin, Sex, and Status: Biological Approaches to Mind and Culture – Jerome Barkow

אחד הספרים המקיפים הראשונים בנושא פסיכולוגיה אבולוציונית, כזה שלא נס ליחו. בארקו הוא אנתרופולוג שהיה ממניחי היסוד של התחום. בספר הזה, שהיום נחשב למעט מיושן, הוא מניח רבים מהרעיונות הבסיסיים ששימשו מאוחר יותר למחקרים אמפיריים בנושא. הספר עוסק במגוון רחב של נושאים כמו ברירה מינית, סטטוס, תרבות, אלטרואיזם. תחרותיות ועוד, בצורתן הראשונית והדי ספקולטיבית שהייתה אז. למרות שהספר עוסק במידה רבה בהשערות שטרם נבדקו בתקופה שהוא נכתב, רבות מההשערות הללו נמצאו נכונות עם הזמן. הספר עדיין שומר על הרעננות שלו ומלא ברעיונות מלאי חיוניות שרבים מהם טרם נבדקו. עדיין יכול לשמש כספר מבוא טוב למדי.

(1996) Human Nature: A Critical Reader – Laura Betzig

אחד הספרים החשובים ביותר בתחום. הספר הוא אוסף של 18 מאמרים שהם אבני יסוד של התחום, ושמגיעים מתחומים שונים. רוב המאמרים נכתבו בשנות ה-80 והחוקרים שכתבו אותם חוזרים אליהם אחרי מספר שנים ומבקרים את המאמרים שלהם עצמם. הם כותבים מה התגלה מאז כתיבת המאמר, ואיך היו כותבים אותו אחרת. האוסף מורכב משלושה שערים: מחקרים על חברות מסרותיות, מחקרים על חברות מודרניות, ומחקרים היסטוריים והשוואתיים. בצורה כזו, מקבל הקורא תמונה מקיפה של האבולוציה והתנהגות בני אדם על היבטיה השונים. רוב המאמרים נחשבים למאמרי יסוד בתחום שנכתבו ומצוטטים תדירות. היו הרבה התפתחויות מחקריות מאז שהתפרסמו המאמרים לראשונה, אבל על מנת להבין התפתחות מדעית בתחום מסוים חייבים לדעת את נקודת המוצא. בין המאמרים שכלולים באוסף: המחקר הבין תרבותי של דיוויד באס על העדפות בבחירת בני זוג, המחקר של לידה קוסמידס וג'ון טובי על תפיסת רמאים (שדיברתי עליו כאן), נדוניה כמכשיר לתחרות בין נשים, מודלים מתמטיים לחיפוש מזון אצל האינואיט, מהו המרווח האופטימלי בין לידות אצל הבושמנים, ועוד.

(1994) The Moral Animal: Why We Are, the Way We Are: The New Science of Evolutionary Psychology – Robert Wright

אחד הספרים המפורסמים ביותר בנושא פסיכולוגיה אבולוציונית. אפשר לראות בו את ספר המדע הפופולארי המודרני שהציג לעולם את הפסיכולוגיה האבולוציונית בצורה שווה לכל נפש. בניגוד לספרי פסיכולוגיה אבולוציונית אחרים שמאריכים למדי בהסברים אבולוציוניים כלליים שקצת מעייפים את הקורא (דיונים ארוכים בברירת שארים וכו'), הספר הזה עוסק בחיים היומיומיים של בני אדם בלי לסבך אותם בהסברים גדושים מדי. אין זה אומר שהספר שטחי, נהפוך הוא, הספר עוסק בנושאים כמו הבדלים בין המינים, שוק הנישואין, משפחה, ידידות, מעמד חברתי ועוד, בצורה עניינית ומלאת חיים. מה שיפה בספר הזה זה העיסוק בנושאים קצת פחות מדוברים כמו רמייה עצמית, דת, מוסר ואתיקה. הוא כמובן מעט לא מעודכן בגלל ההתפתחויות האדירות בתחום, אבל בתור ספר בסיסי הוא מצוין.

(2007) The Evolution of Mind: Fundamental Questions and Controversies – Steven Gangestad & Jeffry Simpson

בעיניי זהו אחד הספרים החשובים ביותר בתחום שיצא מאז ומעולם. הספר כולל אוסף של 43 מאמרים קצרים למדי (5-7 עמודים בממוצע) של כל המי ומי במחקר האבולוציוני שעוסק בבני אדם כיום. המטרה של הספר היא ללבן את המחלוקות השונות והחריפות ולהציג דיעות שונות של אנתרופולוגים, פסיכולוגים, ביולוגים, ארכיאולוגים, פסיכולוגיות פמיניסטיות ופילוסופים בכל הנוגע לשאלות יסוד של טבע האדם. השאלות שהספר נוגע בהן הן השאלות המרכזיות ביותר שהתחום עוסק בהן, ואלו שמהוות את הבסיס לכל המחקר האבולוציוני בבני אדם. מהי אדפטציה? איך אפשר למדוד כשירות כוללת? מה תפקיד החברה המודרנית במחקר האבולוציוני? מה אפשר ללמוד ממחקרים על חיות אחרות? עד כמה המוח מודולרי? ברירת קבוצות, האבולוציה של המוח, תרבות ואבולוציה ועוד ועוד. סך הכל יש 12 שאלות יסוד המחולקות לשלושה שערים. על כל אחד מהנושאים הללו יש בין 2-5 מאמרים שונים שנכתבו על ידי חוקרים מתחומים שונים. בדרך הזו אפשר לקבל פרספקטיבה רחבה על כל שאלה, נקודות ההסכמה והמחלוקות. העורכים עצמם כותבים הקדמה עם סקירה היסטורית של התחום לדיסיפלינות השונות (פסיכולוגיה אבולוציונית, אקולוגיה אבולוציונית התנהגותית והדואליות בין סביבה לאבולוציה), וסיכום מפורט שמהווה תגובה שלהם לכל המאמרים והבהרת השאלות שעדיין עומדות על הפרק.

(1985) Social Evolution– Robert Trivers

טריברס הוא אחד הביולוגים האבולוציוניים החשובים ביותר אי פעם. הוא ממעט לכתוב ספרים, אבל כשהוא עושה זאת הספר הופך לקלאסיקה מיידית. בספר עוסק טריברס בנושאים כמו אלטרואיזם, גנים אנוכיים, השקעה הורית, ברירה מינית, הבדלים בין המינים ועוד. זה ספר יסוד לכל מי שמתעניין באבולוציה חברתית, והוא כולל רעיונות רבים שנעשו פופולאריים על ידי ספרים אחרים (בעיקר אלו של דוקינס). זהו ספר שכולל מבוא מצוין לאבולוציה, וסיכום בשפה שווה לכל נפש של הרעיונות המרכזיים של טריברס על אבולוציה חברתית. הספר מתאים לכל מי שמעוניינים להעמיק בנושאים הללו אבל מתקשים בקריאת המאמרים הטכניים.

(2002) Natural Selection and Social Theory: Selected Papers of Robert Trivers – Robert Trivers

אחד הספרים האהובים עליי אישית ביותר, מפי אחד הביולוגים האהובים עליי וגם המשפיעים ביותר על חיי המקצועיים. הספר כולל אוסף של המאמרים המקוריים מההיסטוריה הארוכה של טריברס, ומה שמיוחד בו שטריברס עצמו כותב הקדמה לכל אחד מהמאמרים הללו שמתאר את הרקע לכתיבתם, כמו גם סיכום של מצב המחקר המדעי כיום בעקבות המאמר. טריברס כתב אחדים מהמאמרים המצוטטים ביותר בהיסטוריה של האבולוציה. אלטרואיזם הדדי, השקעה הורית והצלחה רבייתית, הקונפליקט בין הורים לילדים, רמאות עצמית ועוד ועוד. כל אחד מהמאמרים שלו הוא קלאסיקה בפני עצמה, שהובילה לשינוי בתפישה שלנו את האבולוציה, והניבו מחקרים רבים בעקבותיהם. הספר מאפשר קריאה נוחה של כל המאמרים הללו, וההערות של טריברס עצמו מוסיפות הרבה עניין מכיוון שהן כתובות בסגנון אישי ולא מכופתר, מה שמאוד ייחודי לו. הן גם מראות את המדען שמאחורי המאמרים המדעיים היבשים, ואיך מחקרים מדעיים עובדים בפועל. המאמרים עצמם אמנם כתובים בצורה מדעית, אבל גם למי שאין הרבה רקע בהם יכול להבין את הרעיונות המרכזיים בהם ללא קושי.

(1998) Narrow Roads of Gene Land: The Collected Papers of W. D. Hamilton Volume 1: Evolution of Social Behaviour – W. D. Hamilton

(2002) Narrow Roads of Gene Land, Volume 2: Evolution of Sex – W. D. Hamilton

(2006) Narrow Roads of Gene Land: The Collected Papers of W. D. Hamilton Volume 3: Last Words – W. D. Hamilton

אלו הם ככל הנראה, הספרים הכי קשים לקריאה ברשימה שלפניכם. וויליאם המילטון היה ביולוג בריטי שמועמד רציני לתואר הדארוויניסט הכי חשוב מאז דארווין עצמו ולביולוג התיאורטיקן הגדול ביותר במאה ה-20, שלצערנו נפטר בטרם עת אחרי שנדבק במלאריה בזמן שחיפש את מקור האיידס בקונגו. באסופות הספרים שלפנינו ניתנת לנו הזדמנות להבין גם למה. האסופות כוללות מאמרים מהקריירה הארוכה של המילטון, כאלו שהשפיעו על הבנת האבולוציה ללא הכר. המילטון תרם לעולם מושגים כמו חוק המילטון, אסטרטגיות לא יציבות אבולוציונית, חוסר פרופורוציה בין נקבות לזכרים בקרב חרקים וחיות אחרות, רבייה מינית, אבולוציה חברתית (מה שהשפיע מאוד על טריברס ודורות רבים של חוקרים), ועוד. בין המאמרים שלו אפשר למצוא הסברים ללמה אנחנו מזדקנים ומתים? חשיבות הברירה המינית ועוד. מאמרים שנכתבו בשיתוף פעולם עם אחרים זוכים לתוספת מיוחדת מצד המחבר הנוסף שמרחיב על הנושא ועל הרלוונטיות שלו היום. רבים מהמאמרים שלו מבוססים על מודלים מתמטיים מורכבים ביותר, והרעיונות שלו מאוד לא קלים לקריאה לקורא הלא מיודע.

(2004) The Cambridge Encyclopedia of Hunters and Gatherers – Richard Lee & Richard Daly

טיעונים רבים של הפסיכולוגיה האבולוציונית מגיעים ממחקרים על ציידים-לקטים, שהסביבה שלהם נחשבת לדומה לזו שבה התפתחו בני אדם. האוסף הענק הזה הוא האוסף הגדול ביותר של חברות כאלו וכולל תיאורים מפורטים של יותר מ-50 חברת ציידים-לקטים מכל פינה בעולם. התיאורים נכתבו על ידי אנתרופולוגים שחקרו וחוקרים את החברות הללו, ובכל חברה כזו מתוארים ההיסטוריה שלה, אקולוגיה, כלכלה,התיישבות, אירגון חברתי ופוליטי, דת ומקורות קריאה נוספים. בצורה כזו, אפשר לערוך השוואות שונות בין החברות ולנסות להגיע למסקנות כלליות לגביהן. העורכים הוסיפו מספר פרקים כלליים לכל איזור כולל הארכיאולוגיה שלו. הספר כולל 150 מפות וצילומים שונים מהחברות הללו.

3. מדע פופולארי

כיצד פועל המוח – סטיבן פינקר (1997)

הספר המקיף ביותר הקיים בעברית בנושא של פסיכולוגיה אבולוציונית. הסבר מסביר את עקרונות הפסיכולוגיה האבולוציונית, התיאוריה המחשובית של המוח, ונוגע כמעט בכל נושא שהפסיכולוגיה האבולוציוניות עוסקת בו. זהו ספר מקיף ביותר, כתוב מצוין, עם הפניות רבות לתרבות הפופולארית. רוב הקוראים את הספר מתקשים בקריאת החלק הראשון, שמתמקד בהסברים קשים למדי של מבנה ותיפקוד המוח. אתם בהחלט יכולים לדלג על החלק הזה וההנאה שלכם לא תיפגם במאום. החלק השני עוסק ביישום הפסיכולוגיה האבולוציונית בתחומים שונים כמו אלימות,משפחה, הטיות חשיבה, אמנות ומה לא. כאן פינקר נמצא בשיאו ואלו החלקים המעניינים ביותר.

הקוף העירום – דסמונד מוריס (1967)

בני מיננו – מרווין האריס (1989)

השימפנזה השלישי – ג'ארד דיימונד (1991)

אני עושה לספרים הללו עוול כשאני כולל אותם ביחד, מכיוון שכל אחד מהם הוא ייחודי על פי דרכו. ובכל זאת, יש הרבה מן המשותף לספרים הללו למרות שנכתבו בתקופות שונות. שלושתם ספרי מדע פופולארי שזכו להצלחה פנומנלית ועוסקים באבולוציה של בני אדם ובייחודיות של על פני מיני קופי אדם אחרים. הזואולוג דסמונד מוריס, האנתרופולוג מרווין האריס והביולוג האבולוציוני ג'ארד דיימונד כתבו שלושה ספרים שנחשבים לקלאסיקות בקרב הציבור הרחב, ומהווים כמה מספרי המדע פופולארי הכי ידועים בתחום. הכוח הרב של הספרים הללו הוא בראש ובראשונה ביכולת כתיבה מעולה של שלושתם (למרות שהתירגום לקוף העירום קצת ארכאי), בניסיון המחקרי שלהם, ובידע עצום בתחומים שונים כמו אבולוציה, אנתרופולוגיה, היסטוריה ועוד. מה שעוד מייחד את הספרים הללו הוא הטווח הרחב של הנושאים שבהם הם עוסקים, ובעיקר בגלל היכולת שלהם לרתק את הקוראים בתערובת מנצחת של ידע עצום מתובל בקורטוב פופוליזם וספקולציות. נושאים כמו מיניות, אבולוציה תרבותית, מנהגי אכילה, דת, גידול ילדים, הזדקנות, חקלאות ועוד ועוד, שזורים זה בזה ומהווים שעטנז אינסופי שנועד לחקור את היצור המוזר הנקרא הומו סאפיינס. קל להבין למה כל מי שקורא את הספרים הללו נסחף בקלות אחרי התיאוריות שנשמעות מאוד נכונות והגיוניות, למרות שחלקן לא מבוססות במיוחד וכיום אפילו נחשבות למיושנות (בייחוד הדברים נוגעים למוריס). עם זאת, בתור ספרי מבוא שנועדו לגרות את הקורא הם עושים עבודה מצוינת וההצלחה של הספרים הללו מדברת בעד עצמה. זה לא ממש חשוב אם יש אי אלו אי דיוקים בספרים הללו, או שמה שכתוב בהם לא תמיד רלוונטי למחקר המודרני. הספרים הללו מגרים את הדימיון ומושכים הרבה אנשים להמשיך לקרוא ולחקור בנושאים הללו, ובכך משיגים את מטרתם. שלושתם פירסמו ספרי מדע פופולארי רבים נוספים, למרות שאף אחד מספריהם האחרים לא נחשב לספר פולחן כמו הספר הזה (מוריס בעיקר עוסק בספרים שלו במיניות האנושית, בהבדלים בין המינים ובפרשנות אבולוציוניות לגוף הגבר והאישה. למשל הספר הזה על גוף האישה).

רובים, חיידקים ופלדה – ג'ארד דיימונד (1997)

לספר הזה מגיעה התייחסות מיוחדת. הוא לא ספר פסיכולוגיה אבולוציונית קלאסי אבל זה לא ממש חשוב. הספר זכה בפרס הפוליצר וכל מי שקרה אותו מבין גם למה. דיימונד מתאר בכישרון כתיבה יוצא דופן, את ההבדלים בין חברות שונות. למה חברות מסוימות שיגשגו ואחרות נשארו בנחשלותן? איך בדיוק מתפתחות חברות? הספר משלב ידע היסטורי, אנתרופולוגי, ביולוגי וגאוגרפי ומלא בסיפורים ועובדות מרתקות, וברובן לא ידועות, על חברות שונות בעולם. הניתוח שלו לא מושלם ושנוי במחלוקת, אבל אחד המעניינים והחשובים שתקראו. בספר נוסף שתורגם לאחרונה לעברית וקטעים ממנו ניתן לקרוא כאן, הוא ממשיך את התיזה שלו ומתאר את התמוטטותן של חברות עם דגש על הסברים סביבבתיים ואקולוגיים, ומה כל זה יכול ללמד אותנו על חברות היום ואיך הן יכולות לשרוד בעתיד.

טווסים, אלטרואיזם, ועקרון ההכבדה – אמוץ זהבי (1996)

זהו הספר היחיד ברשימה שנכתב במקור בעברית, ושתורם תרומה משמעותית לפסיכולוגיה האבולוציונית בכלל. הספר יצא לאור 3 שנים לפני שתורגם לאנגלית, ומהווה סיכום של יותר מ-20 שנות מחקר עלעקרון ההכבדה. הרעיון עצמו לא היה חדש והוצג לראשונה בשנות ה-70 (למרות שהתקבל בספקנות רבה בקרב מדענים ורק בתחילת שנות ה-90 הוא הפך למיינסטרים), אבל הספר הוא ספר מדעי פופולארי שמסכם את הנושא בצורה טובה. אין שום ספק שעקרון ההכבדה הוא אחד העקרונות החשובים ביותר בתקשורת בין פרטים, כולל בני אדם (למרות שזהבי נוטה יותר מדי להשתמש בו להסביר כל דבר, ולהמעיט בתיאוריות משלימות אחרות כמו ברירת שארים או אלטרואיזם הדדי, והוא אחד הבודדים שסבור שהברירה הטבעית עובדת על האורגניזם עצמו). ספר מעניין וקל לקריאה, אם כי נוטה קצת לחזור על עצמו.

האמת אודות סינדרלה: מבט אבולוציוני על אהבה הורית – מרטין דאלי ומרגו וילסון (1998),חלוקת עבודה: מבט אבולוציוני על נשים בעבודה – קינגסלי בראון (1998), עיצוב החיים: גנים, עוברים ואבולוציה – ג'ון מיינארד סמית (1998)

לפני 10 שנים החליטה הוצאת ייל לצאת בסדרת ספרונים שדנה בנושאים אבולוציוניים ספציפיים, ושלושה מהם תורגמו לעברית. אפשר להתייחס לכל אחד מהספרונים הללו כמו למאמר סקירה אחד ארוך (בין 50-80 עמודים) שנועד להביא בפני הציבור נושאים הקשורים לאבולוציה בשפה פשוטה. הספרים הללו נכתבו על ידי מדענים שזה תחום מומחיותם והנושאים שנבחרו לרוב פרובוקטיביים. הספר הראשון של דאלי ווילסון עוסק בסיכון המוגבר שיש לילדים חורגים מאביהם (בניגוד למיתוס על האם החורגת הרשעית, ומכאן שם הספר). כתבתי על הנושא בקצרה כאן. הספר השני של בראון עוסק בסיבות האבולוציונית להבדלים בין נשים וגברים בשוק העבודה (התייחסתי לנושא בהקשר האקדמי שלופה ופה).  בראון הוציא גם ספר שלם נוסף שמרחיב על הנושא. הספר של מיינארד סמית עוסק בשאלה למה יצורים חיים הם כמו שהם ואיך האמבריולוגיה מסבירה כיצד גנים מעצבים חיים. יש בסדרה הזו מספר ספרים מעניינים שלא תורגמו לעברית: Worrior Lovers עוסק בסיבות שגברים נמשכים לפרונוגרפיה ונשים לרומן הרומנטי על פי עקרונות אבולוציוניים, כמו גם ספרות הסלאש הצוברת פופולאריות רבה. הספר Neanderthals, Bandits and Farmers: How Agriculture Really Began עוסק במהפיכה החקלאית, שעל פי טענת המחבר החלה הרבה לפני עשרת אלפים שנה כפי שמקובל לחשוב. Mind the Gap עוסק בהסברים לאי שיוויון בחברה על פי הפסיכולוגיה האבולוציונית.

ההבדל המהותי: נשים, גברים והמוח הגברי הקיצוני – סיימון בארון כהן (2003)

בן דודו של בוראט הוא אחד המומחים הגדולים בעולם לאוטיזם. בספר הזה הוא דן גם בנושא האוטיזם והגירסא הקלה יותר שלה, תיסמונת אספרגר, אבל בעיקר עוסק בשלושה סוגי מוחות שלדעתו מאפיינים, בגדול, את רוב האנשים: המוח הגברי, המוח הנשי והמוח המאוזן. בארון כהן היה הראשון שקישר בצורה רצינית בין הבדלים ידועים בין המינים לבין אוטיזם. בסוף הספר יש מספר מבחנים שכל אחד יכול לבחון את עצמו בהם, כולל מבחן מנת אמפתיה ומבחן ספקטרום האוטיזם. ספר מאוד קריא שאפשר לקרוא את הפרק הראשון שלו פה.

עקבות מן העבר – קארל סייגן (1993)

אולי לא ספר פסיכולוגיה אבולוציונית קלאסי, אבל האסטרונום ואחד האנשים שתרמו יותר מכל לפופולאריזציה של המדע, כתב ספר שבו הוא סוקר את התפתחות המין האנושי, ומה הופך אותנו למה שאנחנו. הוא בונה על הדימיון הרב שיש בינינו לבין חיות אחרות (במיוחד פרימאטים אחרים), דימיון שנובע מכך שכולנו פרי התפתחות אבולוציונית, ומקיש ממנה על שורשי האלימות, המיניות, וכו'. אותן עקבות אבולוציוניים מהעבר הם אלו שמניעים אותנו והכרה בהם יכולה להוביל אותנו לעולם טוב יותר ולבחירות מושכלות יותר.

האינסטינקט האנושי – רוברט ווינסטון (2002)

ספר שעוסק, איך לא, באינסטינקטים האנושיים. הישרדות, מין, תחרות, אגרסיביות, אלטרואיזם, מוסברים על ידי האינסטינטקים האבולוציוניים שלנו. הוא מבסס את הספר על מחקרים במדעי המוח, אבולוציה,פסיכולוגיה ועוד. ווינסטון הוא רופא ומפיק טלביזיה והספר מבוסס על סדרת טלביזיה בנושא. אפשר לקרוא עוד על הספר פה.

האם שימפנזים חושבים על פרישה? – יעקב בורק (2007).

ספר חדש למדי שיצא בעברית עוסק בהיבטים האבולוציוניים של הכלכלה היומיומית. הספר מקשר בין תיאוריות אבולוציוניות שונות ובין תופעות יומיומיות שרבים נתקלים בהן.

למה גברים לא זוכרים ונשים לא שוכחות? – מריאן ג. לגאטו (2005)

ספר נוסף שעוסק בהבדלים בין גברים ונשים מבחינה ביולוגית ואבולוציונית. הספר הוא מעין גירסה אבולוציונית לספר המפורסם "גברים ממאדים ונשים מנוגה". הוא מנסה להסביר למה התקשורת בין נשים וגברים לא תמיד עובדת ואיך אפשר לשפרה אם רק נבין מה בדיוק גברים ונשים מתכוונים ושומעים במהלך שיחה. הספר סוקר מגוון נושאים כמו משיכה מינית, חיזור, דיכאון, הורות, הזדקנות ועוד.

נפש ערומה – עדה למפרט (2007)

מעין ביוגרפיה אבולוציונית של המחברת שמשתמשת בסיפור חייה, אהבותיה, כאביה ומאבקיה כדי להאיר נושאים כמו מיניות אנושית, יחסים עם ההורים, אימהות, חרדה, דיכאון, יופי ועוד. הספר הוא למעשה פסיכולוגיה אבולוציונית בחיי היום יום מנקודת מבטה של פסיכולוגית אבולוציונית שהיא גם אם, בת ומאהבת (לשני המינים). עוד על הספר אפשר לקרוא כאן.

רכבת הרים רגשית – קלאודיה המונד (2005)

ספר העוסק בהבנת רגשות מבחינה אבולוציונית ומדעית. הספר מקיף מבחר גדול של מחקרים העוסקים ברגשות ומנסה לענות על שאלות שונות כמו מאיפה נובעת תחושת הגועל ומה ההבדל בין גברים ונשים בכל הנושא של רגשות.

מחיר האלטרואיזם – אורן הרמן (2011)

ספר שמשלב בין מדע לטבע האנושי. הרבה ספרי מדע פופלארי שוכחים שמאחורי המדע יש גם בני אדם על כל החולשות והמאבקים שלהם ולא רק עובדות יבשות ותאוריות. הספר הנוכחי כתוב בצורה מעולה ומספר על חייו של ג'ורג' פרייס, מדען לא שגרתי שהיה חדור מוטיבציה למצוא את הנוסחא המושלמת שתסביר אלטרואיזם בטבע, וגם מצא אותה. הנוסחא שינתה הרבה מהתפיסות של ביולוגים לגבי הטבע והמאבק האישי שלו לחיות חים אלטרואיסטיים שהוביל בסופו של דבר למותו מרתק מבחינה אנושית.

(2012) Curious Behavior: Yawning, Laughing, Hiccupping, and Beyond – Robert Provine

ספר שעוסק בכמה מההתנהגויות היומיומיות הבסיסיות ביותר ומנסה לתת להן הסבר אבולוציוני. צחוק, פיהוק, שיהוק, בכי, דיגדוג, עיטוש, בחילה, הקאות ואפילו גאזים זוכים לעדנה בספר החביב הזה. רוברט פרוביין חקר בעצמו את הנושאים הללו ומביא תובנות אבולוציוניות שמסבירות אותן, אם כי חלק מהן הן רק השערות בשלב זה.

(2011) Sex, Murder, and the Meaning of Life: A Psychologist Investigates How Evolution, Cognition, and Complexity are Revolutionizing our View of Human Nature – Douglas T. Kenrick

ספר מדע פופולארי עכשוי שנכתב על ידי אחד מהפסיכולוגים האבולוציוניים הידועים ביותר. הספר הזה אישי מרוב ספרי הפסיכולוגיה האבולוציונית בכך שקנריק לוקח את החיים שלו ומדגים באמצעותם עקרונות אבולוציוניים כלליים יותר. בין השאר הוא מראה איך למרות תפיסת הגן האנוכי השלטת בני אדם פועלים פעמים רבות בצורה לא אנוכית.

(2009) Caveman Logic: The Persistence of Primitive Thinking in a Modern World – Hank Davis

(2012) Tribal Science: Brains, Beliefs, and Bad Ideas- Mike Mcrae

שני ספרי מדע פופולארי שמנסים להראות איך הפסיכולוגיה האבולוציונית באה לידי ביטוי בחיי היום יום. על מנת להדגים איך המוח שלנו מושפע מההיסטוריה האבולוציונית שלנו, שני הספרים נותנים שלל דוגמאות להתנהגויות שאינן אדפטיביות בעולם המודרני וההגיון האבולוציוני שעומד מאחוריהן. איך בני אדם מחפשים ומוצאים סיבתיות בכל דבר, למה אנשים מאמינים באמונות תפלות, למה אנשים מפרשים הסתברויות בצורה שגויה ועוד.

4. ספרי מבוא לפסיכולוגיה אבולוציונית

(2011) Evolutionary Psychology: The New Science of the Mind – David Buss

בשנים האחרונות, עם עליית הפסיכולוגיה האבולוציונית, יש פריחה של ספרי מבוא בתחום. הספרים מתחלקים לרוב לספרים מקיפים ביותר שמשתדלים לתת הצצה רחבה למדי לתחומים שונים שהפסיכולוגיה האבולוציונית עוסקת בהם, וספרים קטנים יותר שנותנים את הבסיס הרעיוני לתחום.הספר הזה של דיוויד באס הוא ללא ספק הספר הידוע ביותר בקרב הספרים ה"כבדים". זוהי המהדורה הרביעית שלו ומן הסתם צפויות מהדורות נוספות בעתיד (ספרי המבוא מתקשים להתאים עצמם למחקרים הרבים שמתפרסמים כל העת ולכן שווה תמיד לבדוק מהם הספרים שהתפרסמו לאחרונה). אין זה ספר קריאה רגיל, אלא ספר לימוד לקורס בסיסי בנושא, ושיכול לשמש כמקור ראשוני טוב.

(2013) Evolutionary Psychology 101 (Psych 101) – Glenn Geher

ספר שיצא בסדרת סרטי המבוא הפופולאריים לפסיכולוגיה שנותנים סקירה על תחום או נושא מסוים על ידי מומחה ובשפה שווה לכל נפש. הספר הקצר יחסית הזה מהווה מבוא מצוין למי שלא מכיר את התחום ורוצה להבין מונחים ותאוריות בסיסיות. הוא כתוב בצורה לא אקדמית (כמו הספר של באס) וגם זול יותר.

(2011) Evolutionary Psychology: A Critical Introduction – Viren Swami

ספר עדכני שכולל את מיטב המחקרים מהשנים האחרונות, עם דגש מיוחד על מחקרים קוגנטיביים. הספר כולל סקירה של נושאים שלרוב לא נכללים בספרי מבוא אחרים כמו הבדלים בין אישיים, מחלות נפש, תרבות וגם דגש על אקולוגיה התנהגותית השאולה מתחום האנתרופולוגיה.

(2008) Evolutionary Psychology: An Introduction – Lance Workman & Will Reader

ספר עדכני למדי שנותן מבוא טוב לתחום. מקיף את כל הנושאים הנפוצים אבל נותן גם הקדמה ביולוגית רחבה למדי.

(2008) Foundations of Evolutionary Psychology – Charles Crawford & Dennis Krebs

ספר שהוא אסופת מאמרים אבל כזו שנועשה בעיקר לקהל הרחב. לא בדיוק ספר מבוא קלאסי אבל כזה שללא ספק יכול להלמד בקורס מבוא.

(2006) Introducing Evolutionary Psychology – Dylan Evans & Oscar Zarate

מבין הספרים הקצרים, זהו כנראה הספר הטוב והקליל ביותר. 176 עמודים של ציורים, בדיחות וקריקטורות ולא הרבה מדי טקסט, מעבירים את הרעיונות המרכזיים של הפסיכולוגיה האבולוציונית בצורה ויזואלית, אם כי מעט פשטנית. מתאים לאנשים שאין מושג בתחום אבל לא מעוניינים, או שאין להם זמן, לקרוא ספרים רציניים יותר. טוב בתור מתנה.

(2005) Evolutionary Psychology: A Beginner's Guide– Robin Dunbar

עוד ספר מהסוג הקליל ובמחיר שווה לכל נפש. הספר הזה רציני יותר מהספר הקודם ומלא ביותר תוכן קונקרטי. ספר קצר, אבל כזה שעוסק בכל הנושאים הבסיסיים המרכזיים. רובין דונבר הוא אנתרופולוג וביולוג שמתמחה בעיקר בחקר קופי אדם. ספר נוסף שלו שנכתב עם אחרים, מקיף הרבה יותר, ונחשב לטוב מאוד, למרות שהוא מעט מיושן.

(2004) Evolutionary Thought in Psychology: A Brief History – Henry Plotkin

לא בדיוק ספר מבוא, אלא יותר מבוא להיסטוריה של התחום. כשמו כן הוא, הספר סוקר את התפתחות הרעיונות האבולוציוניים, מאז דארווין ועד ימינו אנו. כיצד נדחקה המחשבה האבולוציונית מהפסיכולוגיה במשך שנים, ומה גרם לחזרתה לזירה המרכזית בעת האחרונה.

5. ספרים המקיפים מבחר גדול של נושאים

(2005) The Handbook of Evolutionary Psychology – David Buss

מדי כמה שנים יוצאת אסופה של מאמרים שכתובים על ידי המדענים הבולטים בתחום ושמטרתה לסכם את הידע הקיים בתחום נכון לאותו זמן. זהו האוסף האחרון והעדכני ביותר. הספר מחולק לשבעה שערים שכל אחד מהם כולל מגוון מאמרים, החל משיטות מחקר בפסיכולוגיה אבולוציונית, נושאים שנויים במחלוקת, כיצד אנשים מנווטים את דרכם, בחירות בני זוג, יחסים משפחתיים, דארוויניזם רפואי, פסיכולוגיה אבולוציונית התפתחותית ועוד. ספר מצוין למי שמעוניין ללמוד על נושאים רבים ועדכניים בבת אחת. מהווה ספר מצוין לסמינרים או קורסים מתקדמים בפסיכולוגיה אבולוציונית.

(2010) How Many Friends Does One Person Need?: Dunbar's Number and Other Evolutionary Quirks – Robin Dunbar

ספר קליל שעוסק בכל מיני חידות אבולוציוניות ומדבר בעיקר על חוסר ההתאמה בין החיים בסביבה המודרנית לעולם שממנו התפתחנו אבולוציונית. דאנבר הוא כותב מצוין ובין השאר הוא מסביר את מספר הקסם 150, שהוא מספר האנשים שבני אדם יכולים להכיר (חלקם הכרות קרובה ואינטימית, ואחרים הכרות רחוקה) ומעבר אליו יותר בעיות בתפיסה שלנו ואנחנו חשים מוצפים וחסרי אונים. הספר הזה מומלץ למי שמעוניין לערוך הכרות ראשונית עם כמה נושאים בסיסיים שהפסיכולוגיה האבולוציונית עוסקת בהם ונוגעים לכל אחד מאיתנו וכתוב בשפה נגישה מאוד.

(2007) Oxford Handbook of Evolutionary Psychology – Robin Dunbar & Louise Barrett

ספר נוסף שהוא אסופת מאמרים בפסיכולוגיה אבולוציונית. הספר מחולק לשישה שערים ובכל אחד מהם מספר מאמרים. בין השאר הוא כולל מאמרים שעוסקים בהיבטים פילוסופים ומתודולוגיים, מה השוואות לפרימאטים אחרים חושפות בפנינו על הטבע האנושי, ניורוביולוגיה, התפתחות, אבולוציה תרבותית וחברתית ועוד. כמו ספרים אחרים דומים ספר זה מהווה ספר לימוד מצוין למתקדמים, או כאלו שמעוניינים לקבל סיכום של פני מצב המחקר בתחומים המוזכרים בספר.

(2010) The Evolution of Personality and Individual Differences – David Buss & Patricia Hawly

ספרים רבים בפסיכולוגיה אבולוציונית מתרכזים בהשפעות אבולוציוניות שהינן אוניברסליות. הספר הנוכחי עוסק בהבדלים אינדיבידואליים ובחשיבות שלהם לאבולציה ולחיים שלנו היום. הספר הוא אסופת מאמרים ממיטב הכותבים ומקיף מבחר גדול של נושאים כמו הבדלים בתוך המשפחה בין אחים ואחיות ופסיכופתלוגיה, או אנשים מסוימים סובלים מהפרעות מנטליות ואחרים לא (נושא שהרחבתי עליוכאן).

– (2007) Why Beautiful People Have More Daughters: From Dating, Shopping, and Praying to Going to War and Becoming a Billionaire – Two Evolutionary Psychologists Explain Why We Do What We Do – Alan Miller & Satoshi Kanazawa

ספר מדע פופולארי שעוסק במגוון רחב של נושאים. למה לאנשים יש יפים יש סיכוי גבוה יותר ללדת בנות? למה מחבלים מוסלמים נוטים להיות מחבלים מתאבדים יותר מאחרים? למה פוליגמיה טובה יותר לנשים? למה גברים מטרידים מינית אינם סקסיסטיים? שאלות אלו ורבות אחרות נענות בספר שנותן את הבסיס האבולוציוני שלהן. חלק גדול מהנושאים בספר שנויים במחלוקת ואינם פוליטקלי קורקט (למשל, זנות ופורנוגרפיה), אבל אין זה אומר שאסור לדבר עליהם. כתבתי על כמה מהרעיונות המופיעים בספר בעבר.

(2012) The Oxford Handbook of Sexual Conflict in Humans  – Todd K. Shackelford & Aaron Goetz 

אסופת המאמרים שבספר הזה עוסקת בקונפליקטים מיניים אצל בני אדם מנקודת מבט אבולוציונית. על בסיס הברירה המינית, האינטרסים של גברים ונשים לא תמיד עולים בקנה אחד זה עם זה ולכן מתעוררים חיכוכים ביניהם. הספר מחולק לשערים שונים שכל אחד מהם עוסק בתקופה שונה של החיזור או היחסים. קונפליקטים שנוצרים לפני בכלל שנוצר קשר בין גבר ואישה, כאלו המערבים תחרות תוך מינית עזה, קונפליקטים בזמן החיזור, בזמן מערכת היחסים וגם לאחריה. נושאים כמו אונס, הטרדות מיניות, stalking, אלימות בין בני זוג, קנאה וכו', כולם מסוקרים בספר הזה.

(2012) The Oxford Handbook of Comparative Evolutionary Psychology Jennifer Vonk & Todd K. Shackelford 

הספר הזה הוא אסופת מאמרים שעוסקת בפסיכולוגיה אבולוציונית השוואתית. המאמרים בספר עוסקים בבני אדם וחיות אחרות ועוסקים במגוון נושאים כמו שפה, אינטליגנציה, זיכרון, תקשורת בין פרטים באוכלוסייה, תרבות, חברה ושיתוף פעולה.

(2011) The Oxford Handbook of Evolutionary Family Psychology – Catherine Salmon & Todd K. Shackelford

ספר שהוא אסופת מאמרים שעוסקת בנושא החשוב של משפחה מנקודת מבט אבולוציונית. הספר כולל מאמרים בנושאים כמו האם מונוגמיה הגיונית מבחינה אבולוציונית, יחסי הורים ילדים כולל הקונפליקט בין הורים לילדים, אחים ואחיות ביולוגיים וחורגים, זיהוי קרובי משפחה ויש אפילו חלק שלם שמוקדש למשפחות בדיוניות כולל יחסים עם חיות בית. הספר עוסק בבני אדם אבל גם בחיות אחרות.

6. אהבה, מיניות, בחירת בני זוג

 (1994) The Evolution Of Desire – David Buss

הספר יצא לאור לראשונה ב-1994 אבל המהדורה מ-2003 היא המהדורה העדכנית שלו. במידה רבה הספר נחשב לספר היסוד בכל הנוגע למיניות אנושית על בסיס אבולוציוני. הספר עוסק בכל הנושא של בחירות בני זוג על שלל ההיבטים שלו שנדונו כאן בבלוג בהרחבה. למה גברים מעוניינים יותר בסקס מזדמן? מהם מאפייני היופי האוניברסלי? אלו גורמים חשובים לבני זוג בקשר? איך שומרים בני זוג על קשר? אסטרטגיות מיניות, קונפליקטים בקשר ועוד ועוד. למי שכבר מכיר את הנושא הספר לא יחדש הרבה, אבל הוא ספר מבוא מצוין למי שעושה את צעדיו הראשונים בתחום, והוא ספר בסיסי מאוד שמצוטט תדירות. הרבה מהנושאים המדוברים בספר הופיעו בספרים אחרים ספציפיים יותר (למשל, הקנאה המינית או האבולוציה של האונס).

(1999) Why Sex Matters: A Darwinian Look at Human Behavior – Bobbi Low

ספרה של בובי לו הוא אחד הספרים המרכזיים שנוגע בהבדלים בין המינים. לו היא אנתרופולוגית ביולוגית שמתמחה בחיות בר וחולייתנים, והיא משתמשת במחקרים על חיות אחרות כדי להאיר את ההבדלים בין גברים ונשים. היא מבססת את המסקנות שלה על מחקרים באבולוציה, פסיכולוגיה אבולוציונית, אקולוגיה התנהגותית ועוד, על מנת לתת תמונה שלמה של הנושא. כך, היא עוסקת בכל הנושאים הקלאסיים של הבדלים בין המינים אבל נותנת תמונה מקיפה יותר מרוב הספרים בנושא כי היא מתבססת בעיקר על מחקרים אנתרופולוגיים בתחום ולכן הדוגמאות שלה רחבות ומקיפות יותר, מה שמחזק מאוד את טיעוניה ונותן עומק רב להסברים האבולוציוניים שלה. הספר אינו ספר מדע פופולארי אלא יותר ספר לימוד לקורס בסיסי בנושא, אבל ככזה הוא מאוד מומלץ וקריא.

(2000) The Mating Mind: How Sexual Choice Shaped the Evolution of Human Nature – Geoffrey Miller

אחד הספרים החשובים ביותר של השנים האחרונות שמעמיד את הברירה המינית במקומה הראוי. למרות שדארווין כתב עליה בהרחבה בספרו הידוע The Descent of Man התיאוריה נזנחה כמעט כליל במאה השנה שחלפו מאז, עד שהחלה לצבור פופולאריות גוברת בשנות ה-70 של המאה הקודמת (בעקבות רעיונות כמו אלטרואיזם הדדי ועקרון ההכבדה). לאורך רוב אותה תקופה, ביולוגים אבולוציוניים ניסו להסביר התנהגויות של חיות במונחים של ברירה טבעית בלבד, תוך מתן דגש על התנהגויות כללית של המין והתעלמות כמעט מוחלטת מהבדלים אישיים. בעוד רוב המחקרים שנעשו בתחום עסקו עד לאחרונה בחיות אחרות, מילר מניח את הבסיס התיאורטי לברירה המינית של בני אדם. העיקרון הבסיסי שעומד בבסיס התיאוריה של מילר, הוא שהתנהגויות רבות של בני אדם שנראה היה שאין להם שום תוצר אדפטיבי, נועדו בראש ובראשונה לחיזור ומשמשות כמעין אינדיקטורים מנטליים להערכת בני זוג. בעיקר הוא מתרכז בהתנהגויות ויכולות קוגנטיביות שונות כמו אינטליגנציה, יכולות מילוליות, יצירתיות, הומור, מוסיקה, ציור ועוד. הספר קריא ביותר ומילר מסביר מונחים אבולוציוניים מן הבסיס (כולל מילון מונחים בתור נספח) תוך שילוב הומור דק ודוגמאות רבות מהתרבות הפופולארית. דנתי ברעיונות הללו בהרחבה בהקשר של הומור.

(2008) Mating Intelligence: Sex, Relationships, and the Mind's Reproductive System – Glenn Geher & Geoffrey Miller

(2013) Mating Intelligence Unleashed: The Role of the Mind in Sex, Dating, and Love– Glenn Geher & Scott Barry Kayfman

שני ספרים, האחד אסופת מאמרים, והשני ספר מדע פופולארי שעוסקים בתחום של אינטלגינציה זוויגית. אינטליגנציה זוויגית עוסק בדרכים שבהן גברים ונשים כאחד משתמשים ביכולות קוגנטיביות שונות כדי למשוך בני זוג, וכיצד הם מעריכים את היכולות הללו אצל בני זוג פוטנציאלים. הספרים כוללים מאמרים של מומחים בנושא ספציפי (הספר הראשון), והיבטים שונים של התופעה משלבי החיזור ועד זוגיות יציבה. הנושאים המסוקרים כוללים את האבולוציה שהובילה להתפתחות אינטליגנציה כזו, כיצד היא קשורה להתפתחות המוח האנושי, כיצד היא באה לידי ביטוי ביחסים לטווח קצר וארוך, איך אפשר להסביר מחלות נפש שונות על פי הפרדיגמה הזו, וגם סקירה ספציפית של יכולות כאלו (הומור, יצירתיות וכו'). הספר הראשון הינו אקדמי יותר ואילו הספר השני מסביר את הנושאים בשפה שווה לכל נפש ונגיש יותר לקורא שאין לו שום ידע מוקדם בנושא.

(2007) The Psychology of Physical Attraction – Viren Swami & Adrian Furnham

ספר המסכם את המחקר העכשווי של יופי ואטרקטיביות חיצונית מבחינה אבולוציונית. הספר מסביר עקרונות כמו ברירה מינית, ועוסק בסממנים אבולוציוניים ליופי כמו סימטריה, משקל, יחס מותניים-ירכיים ועוד. המחברים גם עוסקים בהרחבה ביחס שבין יופי לחברה ובפוליטיקה של היופי. הם דנים בקשיים שעומדים בפני מדענים לחקור את הנושא שמבוססים על שיקולים אידיאולוגיים ולא מדעיים, אבל גם מרחיבים בנושאים של אפליה על בסיס יופי, דימויים תרבותיים של יופי,הפרעות אכילה וניתוחים פלסטיים.

(1996) Physical Attractiveness and the Theory of Sexual Selection: Results from Five Populations – Doug Jones

ספר המשווה 5 תרבויות שונות ומראה את האוניברסליות האנושית בהעדפות רומנטיות, בחירת בני זוג, בתפישת יופי חיצוני וכו', בהתבסס על הברירה המינית. הספר הוא סיכום עבודת הדוקטורט של ג'ונס בנושא.

(2008) The Evolutionary Biology of Human Female Sexuality – Randy Thornhill & Steven Gangestad

ספר שהייתה לי הזכות לקרוא חלקים גדולים ממנו עוד לפני פרסומו כחלק מסמינר מחלקתי. מקובל לחשוב שבניגוד ליונקים רבים אחרים נשים איבדו את תקופת הייחום. לא כך, טוענים הביולוג ראנדי תורנהיל והפסיכולוג האבולוציוני סטיב גאנגסטד. על פי התיאוריה שלהם הייחום חי ובועט, רק שהוא הרבה יותר מעודן ומוסתר. מחקרים רבים בשנים האחרונות מראים שכאשר נשים מבייצות הן מתנהגות בצורה אחרת, בעלות העדפות ורגישויות שונות, ואפילו חושבות אחרת, הכל כדי למצוא בן זוג מתאים. הספר אינו עוסק רק במיניות הנשית אלא גם בהשפעות שיש להסתרת הייחום של נשים מהגברים, ובניסיונם של הגברים, בתהליך קו-אבולוציוני, לאתר מתי נשים מבייצות על מנת להפיק מכך את המירב .

(2009) Why Women Have Sex: Understanding Sexual Motivations from Adventure to Revenge (and Everything in Between) – Cindy Meston & David Buss

ספר חדש שכמו הספר הקודם של תורנהיל וגאנגסטד עוסק באופן בלבדי במיניות האישה. את דיוויד באס לא צריך להציג, אבל סינדי מסטון היא חוקרת מיניות ידועה. המתמחה במיניות האישה. הספר מהווה את הסקירה העדכנית ביותר לסיבות שמובילות נשים לקיים יחסי מין על שלל צורותיהן. מהם "מדליק" נשים מבחינה חיצונית ואישיותית שמוביל ליחסי מין? מה גורם להן להנאה במיטה? איך כל זה קשור לאהבה? בין הנושאים הנסקרים בספר אפשר למצוא גם את הגורמים לחוסר הנאה מינית, מניפולציות שנשים עושות ועושים עליהן שמובילות ליחסי מין, וצדדים אפלים של המיניות הנשים כולל קנאה מינית ואובססיה לגברים מסוימים. הספר כולל תוצאות סקר שערכו השניים בקרב הנשים, ובו מפורטות 237 סיבות ספציפיות שנשים נותנות לקיום יחסי מין.

(2009) Strange Bedfellows: The Surprising Connection Between Sex, Evolution and Monogamy – David Barash & Judith Eve Lipton

(2010) How Women Got Their Curves and Other Just-So Stories: Evolutionary Enigmas – David Barash & Judith Eve Lipton 

שני ספרים שנכתבו על ידי בעל ואישה, אחד פסיכולוג אבולוציוני והשני פסיכיאטרית. הספר הראשון מסביר בצורה ברורה מיניות בראי האבולוציה, תוך דגש מיוחד על היתרונות האבולוציוניים שיש למונוגמיות הן לגברים והן לנשים. הספר השני עוסק באופן בלבדי במיניות האישה, למה לאישה יש מחזור, מדוע הביוץ שלה מוסתר, מדוע האישה מפסיקה לקבל את הווסת בגיל צעיר יחסית, תפקיד השדיים אצל האישה, ועוד.

(2012) Homo Mysterious: Evolutionary Puzzles of Human Nature – David Barash

ספר נוסף של דיוויד באראש שעוסק בכמה מהתעלומות הגדולות שעדיין לא מוסברות על ידי פסיכולוגים אבולוציוניים ושחייב להיות להם מרכיב אבולוציוני כלשהוא. הומוסקסואליות, הורגזמה הנשית, המחזור החודשי המוסתר של אישה, דת ואמנות,  הם בין הנושאי הנסקרים בספר. באראש מציע כמה הסברים אפשריים לכל תופעה, אבל לא בהכרח מקבל אותם ומודה שלחלקן אין עדיין הסבר משביע רצון. אפשר לראות את ההסברים הללו כהיפתוזיות שונות שעדיין לא הוכחו . החידות הללו מרתקות ומראות כמה עוד יש ללמוד בנושאים שונים שהם חלק מרכזי ממה שהופך אותנו לבני אדם.  

(2009) Sex at Dawn: The Prehistoric Origins of Modern Sexuality – Christopher Ryan & Cacilda Jetha

ספר פרובוקטיבי שיצא לאחרונה ונתן מבט אבולוציוני שונה לגבי החיים הפרה היסטוריים של בני אדם מזה שמקובל בקרב רוב הפסיכולוגים האבולוציוניים. במידה רבה זוהי התקפה ישירה על הפסיכולוגיה האבולוציונית הקלאסית ויוצא למשל נגד הדיעה שבני אדם עוצבו לחיי זוגיות מונוגמיים.

(2013) Evolution and Human Sexual Behavior – Peter Gray & Justin Garcia

ספר שמסביר את המיניות האנושית על בסיס אבולוציוני. הספר מתבסס על מחקרים רבים שנעשו במכון קינסי הידוע לחקר המיניות, אבל גם מחקרים אחרים. הספר סוקר בין השאר את המיניות המשתנה במהלך החיים והחוקרים מבססים את ההסברים שלהם בין השאר על מחקרים בפרימאטים אחרים.

הישרדותם של היפים ביותר – ננסי אטקוף (1999)

ספר לא כל כך ידוע שיצא בעברית ומתאר את היופי כתוצר של ברירה טבעית ומינית. אטקוף (שהייתה אגב אישתו הראשונה של פינקר) יוצאת בגלוי נגד התפישה של נעמי וולף, והרווחת בקרב רבים, שיופי הוא משהו שרירותי ותלוי תרבות (עוד על הנושא אפשר לקרוא פה). זהו ספר מדע פופולארי הכתוב היטב, וממצה את הנושא. הספר עוסק בהרחבה בחשיבות היופי לבריאות ורבייה, נושאים שעסקתי בהם רבות בבלוג. אטקוף גם כותבת על היחסים שבין אופנה מתחלפת לאבולוציה, ומדגישה כמובן שיופי אינו רק תוצר אבולוציוני כפי שרבים מתוקפי התיזה האבולוציונית מנסים להציג את הנושא. היו כמובן מחקרים רבים חדשים על הנושא מאז שהספר פורסם, אבל זהו ספר בסיסי (עם פרק מקורות מצוין) שמעביר בצורה ברורה ביותר שכל דיון על יופי חייב לקחת בחשבון גם גורמים אבולוציוניים.

אנטומיה של אהבה – הלן פישר (1994)

הלן פישר היא אחת האנתרופולוגיות המפורסמות ביותר בעולם. היא כותבת בעיקר על מיניות ואהבה והזכרתי מחקרים שלה בעבר. הספרים שלה קריאים מאוד ומהווים מבוא מצוין למי שמעוניין להבין את השורשים האבולוציוניים של המיניות האנושית והאהבה. בספר הזה היא כותבת בצורה שווה לכל נפש על כל מה שקשור לאהבה ולמין מבחינה אבולוציונית, תוך דגש על הפרשנות האישית שלה לנושאים הללו. היא בעיקר שמה דגש על התהליכים הכימיים שמשפיעים בשלבים שונים של התאהבות וקובעים גם את משכה. ביקורת מצוינת של הספר נכתבה על ידי צבי ינאי. שימו לב שהספר מודפס כיום תחת השםאהבה ובגידה, נישואין וגירושים. יש לה גם ספרים נוספים שהבולט שבהם נקרא Why We Love: The Nature and Chemistry of Romantic Love

אנטומיה של התשוקה – סיימון אנדראה (1998)

משום מה הספר הזה לא זכה לפופולאריות גדולה ומעט מאוד אנשים שמעו עליו, וזו הזדמנות מצוינת לתקן במקצת את העוול. הספר נכתב על ידי עיתונאי ומפיק טלביזיה בריטי שערך מחקר מקיף בתחום. הוא כתוב היטב ונותן מבוא מצוין לכל הנושאי של מיניות גברית ונשית, משיכה מינית, יופי חיצוני וכל מה שקשור אליהם. היתרון הגדול שלו על ספרים אחרים הוא שהוא לא מנסה להתחנף לקורא בכל מיני קביעות פופוליסטיות אלא באמת מבוסס על מחקרים מדעיים מבוקרים, והמסקנות שלו כתובות באיפוק בריטי אופייני. אנדראה יודע לספר סיפור מעבר לעובדות היבשות, והכתיבה הספרותית שלו נותנת עומק לנושא. אחד היתרונות הגדולים שלו ביחס לספרים אחרים דומים הוא ברקע ההיסטורי והאנתרופולוגי הנרחב הכלול בו כמו גם בסיפורים על כל מיני אנשים על פרקטיקות מיניות יוצאות דופן.

האבולוציה של האהבה – עדה למפרט (1994)

ספר מסדרת האוניברסיטה המשודרת שעוסק (איך לא) באהבה. הספר מהווה מבוא קצר למדי לנושא ומעט לא מעודכן בגלל המחקרים הרבים שהצטברו מאז. עם זאת, הוא בעברית והוא כתוב בשפה נגישה לקוראים שמעוניינים לקבל הצצה ראשונית לתחום.

התשוקה המסוכנת: מדוע הקנאה הכרחית כמו האהבה והמין – דיוויד באס (2000)

ספר שלם שמוקדש לכל הנושא של קנאה מינית. מי מקנא יותר, גברים או נשים? האם נשים וגברים מקנאים זה לזו בצורה זהה? מה פוגע יותר, בגידה מינית או רגשית? באס נותן דוגמאות היסטוריות לקנאה, כמו גם סיפורי קנאה של אנשים רגילים ומדגים באמצעותם את חשיבות הקנאה מבחינה אבולוציונית. כתבתי בזמנו ביקורת על הספר, וגם הזכרתי אותו בבלוג (וגם פה וכאן).

זרעים הם מגברים ביציות הן מנשים – ג'ו קווירק (2006)

ספר כללי נוסף שעוסק בהבדלים בין גברים ונשים על בסיס הברירה המינית. הספר עוסק בהעדפות השונות בבחירת בני זוג של גברים ונשים, כמו גם באסטרטגיות מיניות של כל אחד ואחד מהם. קטעים מהספר אפשר לקרוא כאן.

מלחמות הזרע  – רובין בייקר (1996)

רובין בייקר מציג תיזה מהפכנית שבה זרעונים של גברים שונים נלחמים זה בזה בתוך גופה של האישה בדרך לביצית ולהפרייה המיוחלת. בייקר מתאר אנשים שונים בסיטואציות שמוכרות לרבים ודרכם מנסה להדגים היבטים שונים של מיניות אנושית כמו אוננות, בגידות, הומוסקסואליות ועוד, בראי האבולוציה, תוך מתן דוגמאות רבות מהטבע. הספר קל לקריאה אבל רבות מהתיאוריות שמוצגות בו שנויות מאוד במחלוקת בלשון המעטה. בספר המשך שנכתב עשור מאוחר יותר הוא מנסה להתמודד עם הביקורות ומציג ממצאים חדשים שתומכים לדעתו בתיאורית מלחמות הזרע. לא ממש עזר לו, הוא עדיין נחשב לשנוי במחלוקת אבל עדיין הספר הזה מעניין כי הוא מציג הרבה מההסברים על השורשים האבולוציוניים של המיניות בצורה שווה לכל נפש.

7. אלימות, תוקפנות ורצח

(1988) Homicide – Martin Daly & Margo Wilson 

כיצד ניתן להבין רצח מבחינה אבולוציונית? דאלי ווילסון הם שניים מבכירי הפסיכולוגים האבולוציונים, שהקדישו את עיקר מחקרם לאבולוציה של רצח ואלימות. הספר הזה מסכם את הרעיונות המרכזיים בנושא, ולמרות שהוא כבר בן 20 שנה, הטיעונים הבסיסיים בו לא השתנו ובהם רצח ותוקפנות הם חלק אינטגרלי מהאבולוציה האנושית. למה הורים הורגים תינוקות? למה ילדים חורגים בעלי סיכון גבוה יותר להירצח? למה גברים רוצחים יותר מנשים? תשובות לשאלות אלו ורבות אחרות בספר הזה. הספר אינו קל לקריאה ואינו ספר מדע פופולארי. הוא ספר מדעי וככזה נדרש מעט ידע מוקדם ויכולת לקרוא טקסט מדעי.

(2000) A Natural History of Rape: Biological Bases of Sexual Coercion – Randy Thornhill & Craig Palmer

כנראה שלא ניתן לדון בספר הזה בלי מעורבות רגשית עמוקה, ולראייה, חצי מהביקורות באתר אמאזון נותנות לספר חמישה כוכבים וחצי כוכב אחד בלבד. הספר הזה הוא מסוג הספרים שקשה להפריד בדיון עליו בין מציאות לדמיון, עם זאת מעטים יחסית קראו אותו ובעיקר קראו עליו. הבאתי את עיקרי הרעיון בבלוג (וגם כאן) ואני בכל זאת ממליץ לקרוא את הספר כדי שתוכלו להתרשם ממנו בעצמכם קריאה לא משוחדת ולא מסוננת על ידי אחרים. הספר מציג את הצדדים היותר שליליים של המיניות האנושיות והרעיון, שמשום מה נתפס כשערורייתי בעיניי רבים, שלאונס יש גם מרכיבים ביולוגיים ואבולוציוניים ולא רק מרכיבים חברתיים. תוך תיעוד מקיף של מחקרים וממצאים תומכים, מציגים המחברים שתי תיאוריות מרכזיות לבסיס האבולוציוני של האונס. אחת, האונס הוא אדפטציה, והשנייה שהאונס הוא תוצר לוואי של האבולוציה ובעיקר הברירה הטבעית. כך או כך, קשה לטעמי להתעלם מהתיזה המרכזית של הספר שלאבולוציה יש תפקיד חשוב בתקיפות מיניות והכרה אמיתית בכך יכולה לתרום למניעתם.

(2009) Sexual Coercion in Primates and Humans: An Evolutionary Perspective on Male Aggression Against Females – Martin Muller & Richard Wrangham

ספר שהוא אסופת מאמרים שעוסקים בכפייה מינית בראי האבולוציה. המאמרים השונים עוסקים בהבדלים בין זכרים ונקבות שמובילים לקונפליקטים מיניים שיכולים להדרדר לכפייה מינית ואונס. המאמרים לא מתמקדים רק בבני אדם אלא עוסקים בהרחבה כם בפרימאטים אחרים (נושא שלא עלה כמעט בספרם של תורנהיל ופאלמר). נקודת המוצא היא שקונפליקטים מיניים בין זכרים ונקבות נפוצים בכל מקום בטבע. הם נובעים משיעורי רבייה שונים והשקעה הורית דיפרנציאלית. על הרקע הזה, די ברור למה האינטרסים של זכרים ונקבות לא תמיד זהים. כפייה מינית יכולה להופיע בצורה ישירה, על ידי אונס, או בצורה בלתי ישירה, על ידי מניעת הנקבה מהזדווגות עם זכרים אחרים. עם זאת, כפייה מינית ואונס לא נפוצים בטבע ומתקיימים בעיקר אצל פרימאטים שונים. מדוע זה כך? מה זה אומר עלינו כבני אדם? כיצד ניתן ליישם את הידע הזה על מנת למנוע תקיפה מינית בנשים?

(2005) The Murderer Next Door: Why the Mind Is Designed to Kill – David Buss 

ספרו של דיוויד באס, מחשובי הפסיכולוגים האבולוציוניים, הוא ספר מדע פופולארי שעוסק בסיבות האבולוציוניות לרצח. הדגש שלו, בניגוד לזה של דאלי ווילסון הוא על החברה המודרנית, תוך התבססות על הברירה המינית. הוא מראה כיצד קנאה מינית, אהבות אובססיביות, סטוקרים ומצבים אחרים יכולים להוביל בנסיבות מסוימות לרצח, ומה ההיגיון האבולוציוני מאחורי כל זה. הספר יכול לשמש ככלי חינוכי חשוב לנשים וגברים כאחד, בכך שהוא מאפשר לנו לזהות התנהגויות שמדליקות נורות אדומות שיכולות להוביל לאלימות מסוכנת.

(2008) Infanticide: Comparative and Evolutionary Perspectives  – Glenn Hausfater & Sarah Hrdy

ספר שהוא אסופת מאמרים שכולם עוסקים בהמתת תינוקות על היבטיה השונים. השוואות בין תרבותיות והסברים אבולוציוניים לאחד הנושאים המרתקים ביותר מבחינה אבולוציונית. הספר יצא לראשונה ב-1984 אבל מהדורה עדכנית ומסקרנת שלו מתפרסמת בימים אלו.

(2008) The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil – Philip Zimbardo

פיליפ זימברדו אחראי לאחד הניסויים המפורסמים ביותר בהיסטוריה של הפסיכולוגיה, ניסוי האסיר. בניסוי המפורסם הזה חולקו נבדקים בצורה אקראית לאסירים וכלואים, ולאחר זמן קצר ה"אסירים" התחילו להתעלל ב"כלואים" והניסוי הופסק. בספר הזה מתאר זימברדו את הניסוי בפרוטרוט, מרחיב על ההשלכות המוסריות שלו, ומדגים כיצד הבנה של שורשי הרוע האנושי יכולה לעזור לנו להתמודד במצבים דומים (למשל, כאלו שנראו בהתעללויות של חיילים אמריקאים בעיראקים בכלא אבו גרייב). למרות שהספר לא מתמקד באבולוציה, פרק אחד שלו עוסק בסיבות האבולוציוניות ללמה אנשים הופכים לאלימים בנסיבות מסוימת. למשל, עצם העובדה שמחלקים אנשים לקבוצות בצורה שרירותית (על בסיס גזעי, דתי, מדינתי וכו') יוצרת תחושה של "אנחנו" מול "הם" ויוצרת עימותים ביניהם. מה שהיה בעל ערך הישרדותי בחיינו כציידים-לקטים אינו כזה היום. הספר גם עוסק באיך אפשר להילחם בקטגוריזציה ודמוניזציה של קבוצות שאנחנו לא משתייכים אליהן.

(2004) Darwin and International Relations: On the Evolutionary Origins of War and Ethnic Conflict – Bradley Thayer

הספר הזה עוסק באבולוציה של המלחמה. למה קבוצות, תרבויות ומדינות שונות נלחמות זו בזו? מדוע סיכסוכים אלימים התפתחו אבולוציוניים ואיזה יתרון הם נותנים לאנשים? המחבר סוקר את האלימות שקיימת בטבע ומשתמש בה להדגים כיצד היא באה לידי גם עם בני אדם.

(2007) The Most Dangerous Animal: Human Nature and the Origins of War – David Livingstone Smith

ספר נוסף שעוסק בבסיס האבולוציוני למלחמה וסיכסוכים אלימים בין קבוצות. המחקר מבסס את התיזה האבולוציונית שלו על הנטייה המולדת לאלימות (בעיקר גברית) ועל המאבק בין קבוצות על מזון, מחסה ותחרות עזה על בני זוג. הוא סוקר מחקרים אנתרופולוגים וארכיאולוגים על רצח עם וטרור בקרב קבוצות ציידים-לקטים, ומנסה להשליך מזה על החברה המודרנית.

(2008) Beyond Revenge: The Evolution of the Forgiveness Instinct – Michael McCullough

הספר הזה דן בשני אספקטים הנובעים ממעשי אלימות, נקמה והיכולת לסלוח. הספר מתבסס על עשרות שנות מחקר בפסיכולוגיה, אבולוציה, מדעי המוח, כלכלה, אנתרופולוגיה, ועוד. המחבר מסביר למה וכיצד התפתח מבחינה אבולוציונית הרצון לנקום, ואיך התפתחה היכולת שלנו לסלוח. הוא מראה אלו תנאים סביבתיים מעודדים נקמה ואלו סליחה, ואיך אנחנו יכולים ליצור תנאים שיעלו את הסיכוי לסליחה ויפחיתו נקמות. ספר נוסף שהוא ערך, עוסק בפסיכולוגיה של הכרת תודה (gratitude) כולל מאמרים שדנים בנושא מבחינה אבולציונית.

(2011) The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined – Steven Pinker

ספר של סטיבן פינקר שעוסק בצדדים החיוביים של האבולוציה שלנו שגורמים לנו להיות פחות אלימים. פינקר מראה איך למרות שנראה שיש אלימות רבה בכל מקום, בחברה המודרנית אלימות מכל הסוגים נמצאת בירידה. זה נכון אם מודדים לפי אלפי שנים, מאות שנים או עשרות שנים – בכל קנה מידה האלימות נמצאת בירידה. הספר עוסק באדפטציות האבולוציוניות שלנו שעוזרות לנו לחיות ביחד והכלים שהאבולוציה ציידה אותנו להיות חברותיים יותר.

(2013) The Anatomy of Violence: The Biological Roots of Crime – Adrian Raine

ספר שסוקר את הבסיס האבולוציוני של אלימות, בהתבסס על מחקרים בפסיכולוגיה אבולוציונית, גנטיקה, ומחקרי מוח עדכניים. האם יש אנשים שהמוח שלהם קרימינלי יותר משל אחרים מלידה? האם גידולים במוח יכולים להשפיע על התנהגות עבריינית? מה התפקיד שיש לסביבה בעיצוב מבנה המוח של פושעים? האם ילדות עשוקה יכולה לשנות את מבנה המוח ולגרום לאדם תמים להפוך לפושע אלים? הספר סוקר פשיעה מסוגים שונים, החל מגניבות, דרך אונס וכלה ברצח. הספר גם כולל דיון בהיבטים המוסריים והמשפטיים שנובעות מההבנה שלאלימות יש שורשים אבולוציוניים.

8. משפחה ודינמיקות משפחתיות

מיתוס גידול הילדים – ג'ודית ריץ' האריס (1998)

כשהאריס פירסמה את התיאוריה המהפכנית שלה לגבי גידול ילדים באמצע שנות ה-90, האקדמיה עיקמה את האף. היא לא הייתה דמות מוכרת, הייתה רחוקה ממחקר אקדמי, ובכלל הייתה רק בעלת תואר שני בפסיכולוגיה. רק אחרי שכמה מדענים בולטים, בראשם סטיבן פינקר, תמכו בה ובתיאוריה שלה, האקדמיה החלה לקבל אותה לשורותיה. מה כל כך הכעיס בתיאוריה שלה? האריס יצאה כנגד התפיסה הרווחת שאישיות הילדים נקבעת במידה רבה על ידי הוריהם. היא טענה, בצדק, שאם אישיות הילדים דומה לזו של הוריהם, אין בכך הוכחה להשפעות הסביבתיות של ההורים אלא במידה רבה ההשפעות הללו יכולים להיות גנטית. התרומה החשובה שלה היא בהעלאת הרעיון, שילדים מושפעים במידה רבה מקבוצות הגיל שהם משתייכים אליה. בקבוצות הללו נוצרות היררכיות מסוימות שנוטות לשכפל עצמן במעבר מקבוצת גיל אחת לשנייה. היא גם יוצאת בחריפות נגד המחקרים על השפעות של סדר הלידה במשפחה. ספר נוסף שלה, אין שניים דומים, עוסק בסיבות שבני אדם שונים זה מבחינה אישיותיות, ומרחיב את התיאוריה שלה (וגם עונה למבקרים של ספרה הראשון).

(1996) Born to Rebel: Birth Order, Family Dynamics, and Creative Lives – Frank Sulloway

הספר החשוב ביותר בנושא סדר לידה במשפחה, נושא שכתבתי עליו בהרחבה בעבר. לכל מי שמעוניין להבין את הדינמיקות המתרחשות במשפחה, את החשיבות של המיקום של כל ילד על חייו, ואת ההשפעות שיש למיקום הזה על תכונות אופי כמו על תחומים אחרים בחיים מוזמן לעיין בספר הזה. הספר יצא לאור לפני עשר שנים בערך וגרם למהפיכה רבתי בתחום. אחרי פירסומו הופיע נחשול של מחקרים שהתבססו עליו, כמו גם כאלו שתקפו אותו. מה שהופך את הספר עב הכרס (650 עמודים לערך) לכל כך טוב בעיניי, הוא השילוב בין נרטיבים סיפוריים ותיאורים מושכים שכתובים כמעט כמו פרוזה, לבין מדע נוקשה שנותן נפח ופרספקטיבה על כל הנושא. החלק המרכזי של הספר כולל הסברים פופולאריים של התיאוריה תוך הדגמתה על אינספור מקרים. הוא כולל הסברים בהירים לשיטות המחקר שמשמשות חוקרים בתחום (שאלוני אישיות, סטטיסטיקות וכו'). החלק השני שמתפרש על פני כמעט 100 עמודים, כולל אחד עשר נספחים שמפרטים בפרוטרוט איך נעשו המחקרים ומעמיקים בניתוחים הסטטיסטיים למי שמתעניין.

(2011) The Sibling Effect: What the Bonds Among Brothers and Sisters Reveal About – Jeffrey Kruger

ספר נוסף שמציג את המחקרים העדכניים ביותר בקשר לדינמיקות משפחתיות ובעיקר מתמקד ביחסים בין אחים. הסופר, כתב טיים, כותב מנקודת מבט אישית על החיים שלו תוך שילוב אנדקוטות רבות ממשפחתו אבל גם כולל את המחקרים העדכניים ביותר בנושא.

(2010) The Evolution of Childhood: Relationships, Emotion, Mind – Melvin Konner

30 שנה השקיע מלווין קונר בכתיבת הספר הזה שהפך עם צאתו לספר יסוד בתחום של התפתחות. הספר סוקר את הסיבות האבולוציוניות לילדות והתפתחות, והוא אבן דרך בפסיכולוגיה התפתחותית אבולציונית. הספר כולל תובנות המגיעות מפסיכולוגיה, אנתרופולוגיה, ביולוגיה, מחקרי מוח ועוד.

(2010) Fatherhood: Evolution and Human Paternal Behavior – Peter B. Gray & Kermyt G. Anderson

(2009)  Mothers and Others: The Evolutionary Origins of Mutual Understanding – Sarah Blaffer Hrdy

שני ספרים אנתרופולוגיים שעוסקים בשני צידי המשוואה של גידול הורי. הספר הראשון עוסק בתקפיד החשוב של אבות בגידול ילדים מבחינה אבולוציונית, ואילו הספר השני כותבת החוקרת הידועה שרה בלאפר הרדי על אימהות והקשר החשוב שלהן לילדיהן. שניהם עוסקים בשורשים האבולוציוניים של הורות, כולל מבט לחיות אחרות בעיקר פרימאטים עליוניים.

(2004) Entwined Lives: Twins and What They Tell Us About Human Behavior – Nancy Segal

ננסי סגל היא המומחית מספר אחת בעולם לתאומים (ותאומה זהה בעצמה) שכתבה ספר מדע פופולארי על הנושא. בספר היא מתארת את ההיסטוריה של מחקרי תאומים, הקשר המיוחד ביניהם, מה מחקרי תאומים יכולים לגלות לנו על הויכוח העתיק בין טבע וסביבה, הבדלים בין תאומים זהים ללא זהים, מה קורה כשתאומים גדלים בנפרד, כשהם מאומצים ביחד, כשאחד מהם נפטר ועוד. היא גם עוסקת בכל הנושא של טיפולי פוריות שגורמים לפרופורציות של תאומים, שלישיות ומעבר לכך, לגדול הרבה ממה שהיה בעבר באופן טבעי. הספר מלא בסיפורים ואנקדוטות על תאומים, כתוב היטב ובשפה לא אקדמית ומומלץ לכל מי שהנושא המרתק הזה מעניין אותו. עם זאת, הוא לא ספר מדעי קלאסי אלא יותר ספר אנקדוטי. ספר נוסף שלה עוסק בחייהם של כמה זוגות תאומים יוצאי דופן.

(2007) Why Youth is Not Wasted on the Young: Immaturity in Human Development – David Bjorklund

הספר עוסק בתחום שנזנח תקופה ארוכה בקרב פסיכולוגיה אבולוציונית והוא פסיכולוגיה אבולוציונית התפתחותית. עסקתי בנושא בהרחבה בסדרה של פוסטים (כאןפה וגם כאן). מהי חשיבות הילדות מבחינה אבולוציונית? מה תפקידה בעיצוב האישיות של הילד מבחינה אבולוציונית? שאלות אלו ורבות אחרות נענות בספר המעניין הזה.

9. כלכלה, רציונליות, קבלת החלטות ותורת המשחקים

(1984) The Evolution of Cooperation – Robert Axelrod

Tit for Tat, אבולוציה של שיתוף פעולה, אלטרואיזם הדדי – כל אלו מושגים השגורים בפי חוקרים מפסיכולוגיה, מדעי המחשב, אבולוציה ואיפה לא בעצם? במידה רבה אנחנו חייבים להודות לאקסלרוד שהפיץ את המושגים הללו. אקסלרוד אחראי יותר מכל אחד אחר לשינוי התחום של תורת המשחקים בזכות תחרות כתיבת תוכנה תמימה, אי שם בסוף שנות ה-70. מדענים מכל העולם הוזמנו לשלוח תוכנות שמשחקות את דילמת האסיר משחק רב של פעמים, והתוכנה של רפפורט, Tit for Tat, השיגה שוב ושוב את התוצאות הטובות ביותר. הספר עצמו לא יחדש הרבה למי שכבר מכיר את התחום, אבל הוא עדיין נחשב לקלאסיקה. המהדורה המצורפת היא מהדורה חדשה שיצאה בשנת 2006 הכוללת בין השאר את תוצאות אותו טורניר מפורסם וחושפת את שמות המשתתפים (רבים מהם מדענים מפורסמים מתחומים שונים כמו ביולוגיה, פסיכולוגיה ומדעי המחשב). ישנו גם ספר המשך שמכיל מחקרים חדשים שיצא ב-1997.

(1999) Simple Heuristics That Make Us Smart – Gerd Gigerenzer & Peter Todd

(2001) Bounded Rationality: The Adaptive Toolbox – Gerd Gigerenzer & Reinhard Selten
 
טברסקי וכהנמן גרמו למהפיכה גדולה כשהראו שבני אדם לא תמיד מתנהגים בצורה רציונלית, כזו שממקסמת את רווחיהם כלכלית. הם גם הראו איך ניסוח שונה של שאלות משפיע על תשובות שאנשים נותנים, למרות שהנתונים הבסיסיים נשארו אותו הדבר. בנוסף, אנשים גרועים מאוד בהערכות סטטיסטיות והסתברויות שונות (תחום שנקרא סטטיסטיקה נאיבית). הפסיכולוג גרד גיגרנזר ועמיתיו ממכון פלאנק משיב לאנשים את כבודם האבוד, ומציג את הממצאים של טברסקי וכהנמן באור חדש. הוא דווקא חושב שבני אדם כן מתנהגים בצורה רציונלית רק שהרציונליות הזו לא בהכרח כלכלית אלא אבולוציונית. המוח האנושי התפתח בחברות קטנות, והוא אופטימלי לפתור בעיות בהקשרים הללו (מספר קטן של אנשים, להגיב לאיומים סביבתיים שונים וכו'). אין להתפלא לפיכך, שהוא גרוע בלהעריך את הסיכויים של זכייה בלוטו למשל. הספר הזה הוא אסופת מאמרים של חוקרים שונים שמראים שקבלת ההחלטות של בני אדם, ויוריסטיקות החשיבה (כללי אצבע) שהם משתמשים בהן דווקא מאוד עוזרות במקרים רבים. הספר הוא ספר מצוין למי שמתעניין בכל הנושא של קבלת החלטות אבל הוא תובעני למדי מצד הקורא. הוא דורש רקע בנושא וידע מתמטי (למרות שהוא לא הכרחי להבנת הרעיונות בספר). הספר השני הוא הרחבה לרעיונות שמופיעים בספר הראשון וגם הוא אוסף מאמרים וכתוב באותה רמה אקדמית גבוהה, וכך גם הספר השלישי. למי שלא מכיר את הרעיונות של טברסקי וכהנמן שכנגדם יוצא גיגרנזר, מומלץ לקרוא אסופת מאמרים שיצאה בעברית ונקראת: דניאל כנהמן ועמיתים – רציונאליות, הוגנות ואושר, מבחר מאמרים.
(2002) Adaptive Thinking: Rationality in the Real World – Gerd Gigerenzer
 
(2007) Gut Feelings: The Intelligence of the Unconscious – Gerd Gigerenzer

ספר מדע פופולארי נפלא שעוסק באותם נושאים שעולים בספריו האחרים של גיגרנזר, אלא שהוא מכוון לציבור הרחב וכתוב בשפה לא אקדמית. הספר עוסק בתחושות בטן של אנשים, מאין הן נובעות ולמה הן מאוד מוצלחות במקרים רבים בהתבסס על העבר האבולוציוני שלנו. הספר הזה עוסק בצורה הרבה יותר בולטת בבסיס האבולוציוני של ההתנהגות מאשר בספריו האחרים, תוך הסבר למה תחושות בטן לא צריכות להיות בהכרח הגיוניות. הוא משתמש בשלל דוגמאות יומיומיות, כולל כאלו של חיות אחרות להדגמה. ספר נוסף הוא אוסף מאמרים אחרונים שעוסק בקבלת החלטות בתנאי אי וודאות מבחינה אבולוציונית. ספר שלישי עוסק בצורה כללית יותר ופחות אבולוציונית בלמה מספרים וסטטיסטיקות מבלבלים אותנו כל כך, ואיך להבין את כל המספרים שמקיפים אותנו בצורה טובה יותר.

(2011) Why Everyone (Else) Is a Hypocrite: Evolution and the Modular Mind – Robert Kurzban

ספר שעוסק בחוסר ההתאמה הקיימת בין העולם המודרני לעולם שבו המוח שלנו התפתח בסביבה של ציידים לקטים. רוברט קורזבאן הוא אחד הפסיכולוגים האבולוציוניים הצעירים המבריקים ביותר ובספרו הוא עוסק במודולריות של המוח ומשווה אותו לאפליקציות של אייפון. הוא מראה איך אנשים מתנהגים בצביעות בכך שהם מגנים התנהגויות מסוימות אצל אחרים אבל בעצמם מתנהגים כך. הסתירות לכאורה בהתנהגות שלנו מוסברות על ידי הבנה של הצורה שבה המוח שלנו התפתח לאורך ההיסטוריה האבולוציונית שלנו.

(2013) The Rational Animal: How Evolution Made Us Smarter Than We Think – Douglas Kenrick & Vladas Griskevicius

ספר שעוסק באיך אפשר להסביר תהליכים כלכליים שונים במונחים אבולוציוניים. הספר סוקר מחקרים אחרונים שמסבירים תופעות כלכליות שונות כמו למה ספורטאים מיליונרים מאבדים את כל כספם, למה ביליונרים ממשיכים לעבוד קשה יום יום, איך מכונית יוקרתית משפיעה על בחירת בני זוג, ואיך למעשה רבות מההחלטות הכלכליות היומיומיות מושפעות מכוחות אבולוציוניים שונים.

(2011) The Darwin Economy: Liberty, Competition, and the Common Good  – Robert Frank

רוברט פרנק הוא כלכלן שכתב כמה מספרי המדע פופולארי הטובים ביותר שמבהירים נושאים כלכליים בצורה פשוטה לקהל הרחב. בספר הזה הוא בונה על מחקרים אבולוציוניים ומנסה להסביר את כוחות השוק ואת התנהגויות האנשים בשוק. לא היד הנעלמה של השוק (כדבר אדם סמית) אלא דארווין צריך להיות אבי הכלכלה המודרנית כי עקרונות אבולוציוניים מסבירים טוב יותר איך הכלכלה והשוק מתנהגים. למה אנשים נוטים לבזבז כספים על מוצרים שהם לא צריכים? איך לעובדה שלשכן שלכם יש בית גדול יותר משפיעה על הקניות שלכם? הספר מתמקד באנשים ובעקיפין, איך נוצרת חברה מהתנהגויות אנוכיות של אנשים בודדים, כי האבולוציה עובדת על האינטרסים של האדם הבודד ולא החברה ולכן שם צריך להיות המיקוד.

(2007) The Mind of the Market: Compassionate Apes, Competitive Humans, and Other Tales from Evolutionary Economics – Michael Shermer

ספר מדע פופולארי חדש של מייקל שרמר, עיתונאי ועורך כתב העת Skeptic, שעוסק בכלכלה אבולוציונית. שרמר מסביר איך החלטות כלכליות שאנחנו עושים מושפעות מהמוח שעוצב בחברות ציידים-לקטים. למה אנשים מרגישים מרומים כשמציעים להם 10 דולר כשלחבריהם מציעים 90? למה כסף לא יכול לקנות אושר? למה להוגנות ולשיתוף פעולה יש שורשים אבולוציוניים? שרמר גם מסביר איך היד הנעלמה של השוק דומה לברירה טבעית, ולמה כלכלה מודרנית מוסרית ואינה זקוקה להתערבות רבה מדי של ממשלות (מלבד בקרה על החוקים). זהו הספר הנגיש ביותר לקהל הרחב שעוסק בשורשים האבולוציוניים של כלכלה.

(2007) The Evolutionary Bases of Consumption – Gad Saad

גד סעד הוא פרופסור לשיווק שהיה בין הראשונים שעוסק ביישום של הפסיכולוגיה האבולוציונית לתרבות הצריכה. בספרו המצוין הוא מסביר איך באים לידי ביטוי עקרונות אבולוציוניים בתרבות הפופולארית. הוא כותב על ההיגיון האבולוציוני שעומד מאחורי סיסמאות פירסומת, עולם הדוגמנות, שירי פופ קליטים, אופרות סבון ותוכניות אירוח, כמו גם על הצדדים היותר אפלים של הצריכה כגון הפרעות אכילה, קנייה כפייתית, התמכרות להימורים ולפורנוגרפיה. סעד מבקר בחריפות כלכלנים ומומחים לשיווק שהתעלמו מהפסיכולוגיה האבולוציונית במשך שנים (ובכך עורר עליו את זעמם). החצי הראשון של הספר מוקדש לחשיבות שיש להסברים אבולוציוניים בשיווק וכלכלה ולמה אי אפשר להבין את התחומים הללו בלי ראייה אבולוציונית, תוך הסבר של העקרונות האבולוציוניים החשובים שצריכים להיות מיושמים בה. החצי השני נותן אינספור דוגמאות ליישומים של הברירה הטבעית והמינית בתרבות הצריכה. הרבה מהדברים שהוא כותב עליהם הגיוניים ביותר למי שמורגל בחשיבה אבולוציונית, אבל משום מה הם תמיד נשמעים מפתיעים למי שלא מכיר אותה.

(2011) The Consuming Instinct: What Juicy Burgers, Ferraris, Pornography, and Gift Giving Reveal About Human Nature – Gad Saad

ספר המשך לספרו המצליח של סעד שעוסק בהיבטים נוספים של צרכנות מבחינה אבולציונית. למה אנשים (בעיקר גברים) צורכים פורנוגרפיה? למה אנשים אוכלים המבורגרים או קונים פרארי? מחקרים חדשים שהתפרסמו לאחרונה חושפים את הבסיס האבולוציוני לרבות מההתנהגויות הצרכניות שלנו.

(2009) Spent: Sex, Evolution, and Consumer Behavior – Geoffrey Miller

ספר שעוסק בשורשים האבולוציוניות לצרכנות. הספר מנסה להתמודד עם התופעה של צריכה ראוותנית, למה אנחנו רוכשים דברים שאנחנו לא צריכים? ג'פרי מילר מסביר איך האישיות והאינטליגנציה הכללית משפיעים על הקניות שלנו, ומה המוצרים שאנחנו קונים אומרים עלינו, כמו גם למה גברים ונשים חווים קניות בצורה שונה ומנסים דרכם להשיג דברים אחרים  (רמז: הכל קשור לסטטוס וסקס). ספר קל ומהנה לקריאה.

(1996) Evolution of the Social Contract – Brian Skyrms

ספר קצר למדי וקריא מאוד שעוסק באבולוציה של שיתוף פעולה ובחוזים חברתיים בין אנשים. הספר מתבסס על תורת המשחקים ויישומים מתורת קבלת ההחלטות בבואו לדון בצדק, עזרה הדדית, התחיבויות חברתיות ועוד מבחינה אבולוציונית. המחבר משתמש בסימולציות מחשב שונות כדי להדגים איך אנשים משתפים פעולה בצורה כזו שתספק את כולם (שיווי משקל נאש לדוגמא). חלק מהנושאים שהספר עוסק בהם הם האבולציה של אלטרואיזם ועזרה הדדית, וכיצד התנהגויות שנראות כמיטיבות עם הקבוצה עוזרות לפרט ולכן אפשריות מבחינה אבולוציונית. הספר אינו דורש שום ידע מוקדם בנושאים הללו.

(2000) Game Theory Evolving – Herbert Gintis

(2009) The Bounds of Reason: Game Theory for the the Behavioral Sciences – Herbert Gintis

שני ספרים מצוינים שמהווים מבוא לשימוש בתורת המשחקים במדעי החברה. הרברט גינטיס הוא כלכלן והספרים הללו לא מתמטיים מדי ומתאימים גם לאלו שאין להם שום רקע בנושא. הספר השני הוא ספר חינמי שאפשר לקרוא בקישור המצורף. לתורת המשחקים יש השלכות מרחיקות לכת על תהליכים אבולוציוניים וגינטיס מקדיש פרקים שלמים ליישומים אבולוציוניים של תורת המשחקים.

(2006) Moral Sentiments and Material Interests: The Foundations of Cooperation in Economic Life – Herbert Gintis, Samuel Bowles, Robert Boyd & Ernst Fehr

ספר חשוב שעוסק בסיבות שאנשים משתפים פעולה זה עם זה. למרות התפיסה הרווחת של הגן האנוכי, אין זה אומר שהאנשים הם אנוכיים מטבעם. הספר עוסק בין השאר במשחק האולטימטום ומראה כיצד תרבויות שונות ברחבי העולם משחקות אותו בהוגנות מפתיעה. הרעיונות בספר הם שילוב של אבולוציה תרבותית ורעיונות רבים ממחקרים על התנהגות כלכלית של אנשים (Behavioral economics). הספר מחולק לשניים: הצגה כללית של הרעיונות הכלליים, ומאמרים ספציפיים בנושאים שונים. הספר מדגים איך רעיונות מאקולוגיה התנהגותית של בני אדם ופרימאטים אחרים יכולים לעזור ביחסים בין פרטים כמו גם מדינות.

(2000) Mean Genes: From Sex to Money to Food: Taming Our Primal Instincts – Terry Burnham & Jay Phelan

ספר מדע פופולארי שעוסק בסיבות שאנחנו מתנהגים פעמים רבות במה שנראה התנהגות אי רציונלית או הרסנית. הספר מחולק ל-10 פרקים מרכזיים שכל אחד מהם עוסק בנושא שיכול לגרום לנו צרות. הכותבים, פרופסורים לכלכלה וביולוגיה, מתבססים על האבולוציה בבואם להסביר למה יש לנו נטייה להשמנה? למה קל לנו כל כך להתמכר לסמים? למה אנחנו נכנסים לחובות? למה אנו לוקחים סיכונים? למה יש כל כך הרבה בגידות? ועוד. הם ממליצים איך להתמודד עם כל הבעיות הללו, בראש ובראשונה להכיר מאין הבעיות נובעות ושהן נורמליות לחלוטין בעולם מודרני שונה מזו שהתפתחנו בו.

(2004) How to Solve It: Modern Heuristics – Zbigniew Michalewicz & David Fogel

הספר המסקרן הזה עוסק בכל הנושא של קבלת החלטות ומודלים שונים של אופטימיזציה לקבלת החלטות. הכותבים הם מדעני מחשב שעוסקים באלגוריתמים גנטיים לפיתרון בעיות. חלק מהספר מוקדש לכל הנושא של יוריסטיקות חשיבה ואיך הם עוזרים לנו לפתור בעיות, והחלק השני עוסק באופטימיזציה של קבלת החלטות על בסיס אבולוציוני (למשל, דילמת הנוסע). הספר פונה בעיקר לאנשים שמתעסקים באלגוריתמים גנטיים ומהווה ספר לימוד במהותו.

(2008) The Science of Fear: Why We Fear the Things We Shouldn't – and Put Ourselves in Greater Danger – Daniel Gardner

ספר מדע פופולארי חדש שעוסק בכל הנושא של הערכות סיכונים שגויות שמובילות לפחדים לא רציונליים. לא ספר פסיכולוגיה אבולוציונית אבל בהחלט כזה שמדגיש היבטים אבולוציוניים של תחושת הפחד. למה אנחנו פוחדים מהתרסקות מטוסים או התקפות כרישים אבל פחות מתאונות דרכים למרות שיש הרבה יותר סכנה מתאונות? איך מלחמות במקומות מרוחקים לא מגיעות לתודעה שלנו בכלל למרות מספר הרוגים עצום, בעוד חטיפה של אדם אחד מרתקת מדינה שלמה? הדבר נובע בעיקר מהעובדה שהמוח שלנו טוב בתפיסה של סדרי גודל קטנים וקשה לו עם סטטיסטיקות של מספרים גדולים. גם לסיפורים אישיים יש חשיבות עצומה מאשר "סתם" מספרים גדולים של אנשים שנהרגים במלחמת אזרחים. הספר עוסק גם בצורה שבה התקשורת משפיעה על תפיסות הפחד שלנו בכך שהיא מספרת לנו בעיקר על מקרי מוות סנסציוניים ולא נפוצים על פני סיקור של סכנות יומיומיות שגרתיות.

10. דארוויניזם רפואי

(1995) Why We Get Sick: The New Science of Darwinian Medicine – Randolph Nesse & George Wiiliams

ספר המבוא לכל הנושא של דארוויניזם רפואי. איך נקודת מבט אבולוציונית יכולה לתרום להבנה של מחלות, מניעתן, והטיפול בהן. הספר, המאוד מהפכני לזמנו, נכתב על ידי רנדולף נסה שהוא החוקר הבולט בתחום ועל ידי ג'ורג וויליאמס הביולוג המפורסם. הספר מניח את היסודות התיאורתיים לתחום ודי קל לקריאה (יכול להוות ספר בסיס מצוין לקורס בנושא). למי שמעוניין לדעת על מה כל המהומה, מוזמן לקרוא את הפוסט שבו עסקתי בנושא בהרחבה, וגם בהקשר של מחלות נפש (וגם כאן).

(2008) Textbook of Evolutionary Psychiatry: The origins of psychopathology – Martin Brune

ספר שעוסק במחלות נפש ופסיכופתולוגיה מבחינה אבולוציונית. הספר מקיף מגוון גדול של מחלות כמו אוטיזם, הפרעות אכילה, חרדה, התאבדויות, הפרעות אישיות ועוד ומנסה לעמוד על הסיבות האבולוציוניות להן.

דווקא החלשים שורדים – שרון מועלם (2007)

ספר נוסף, מודרני יותר שעוסק בדארוויניזם רפואי. הספר הוא ספר מדע פופולארי שמנסה להסביר למה אנחנו חולים ואיזה תפקיד אדפטיבי יש למחלות. כיצד מחלות שונות כמו סכרת, בעוד מסוכנות היום ויכולות אף להוביל למוות, מעידות על האדפטציה שלנו לקליטת סוכר בזמנים שהיה קשה להשיגו ונדרש מאיתנו לאגור כמה שיותר ממנו (למשל, בעידן הקרח סוכר שימש להעלאת טמפרטורת הגוף). הספר כתוב היטב ומלא בעובדות מרתקות ששופכות אור על האבולוציה שלנו מנקודת מבט רפואית.

11. אושר

(2006) The Happiness Hypothesis: Finding Modern Truth in Ancient Wisdom – Jonathan Haidt

בשנים האחרונות יש כמות אדירה של ספרים שפורסמו בנושא של האושר. כתבתי על הנושא בהרחבה בעבר. הספרים הרבים עוסקים באושר מבחינה היסטורית, מדעית, תרבותית ועוד. יש ספרים שמנסים להסביר לנו איך להיות מאושרים יותר, אחרים מסבירים למה זה לא ממש אפשרי ועוד. רוב הספרים הללו לא עוסקים בהיבטים אבולוציוניים של הנושא. חלקם מגיע מכיוון הפסיכולוגיה החיובית שצוברת תאוצה בשנים האחרונות (למשל, ספרו המצוין של טל בן שחר – באושר ובעושר), וחלקם עוסק בהיבטים אחרים (גם הגדרת האושר משתנה מספר לספר). הספר הכי טוב לדעתי שדן בנושא, וחלקו עוסק גם בהיבטים אבולוציוניים של האושר הוא ספרו של היידט שכותב ספר מעורר השראה שכתוב נפלא.

(2005) Happiness: The Science behind Your Smile – Daniel Nettle

דניאל נטלה הוא פסיכולוג אבולוציוני וספרו מנסה להסביר את השורשים האבולוציוניים לאושר. הספר שלו ממקם את האושר בין שלל הרגשות החיוביים כמו אהבה, חיבה ונחמה. הטענה המרכזית שלו היא שבני אדם לא "מתוכנתים" להיות מאושרים על ידי האבולוציה, אלא שהברירה הטבעית יצרה מערכת אמונות לדברים שאמורים להוביל לאושר ונטייה טבעית לרדוף אחריהם אבל לא למקסם את האושר. זו הסיבה המרכזית למה אנחנו אף פעם לא מרגישים מאושרים לגמרי, ותמיד נמצאים במרדף אינסופי וחסר תוחלת אחרי האושר. אנחנו תמיד סבורים שאם רק היה לנו עוד כסף, עוד ילד אחד וכו' נהייה מאושרים עוד יותר, אבל למעשה האושר המוחלט תמיד חומק מאיתנו. זה כמובן לא אומר שאין אנו מסוגלים להיות מאושרים, רק צריך להיות ריאליים ולהבין מהיכן מגיעה הדרישה חסרת הפשר לאושר.

(2006) The Nature of Happiness – Desmomd Morris

ספרו הקצר למדי של דסמונד מוריס מנסה לתת הסבר נטורליסטי לאושר, למרות שההגדרה שלו לאושר צרה למדי (הוא מגדיר אושר כמשהו זמני ולא בר קיימא). מוריס הוא מוריס ולמעריציו הספר יספק את הסחורה.

(2008) Against Happiness: In Praise of Melancholy  – Eric Wilson

תמיד יש מי שמגיע לקלקל את המסיבה ובמקרה הזה זהו אריק וילסון שכתב ספר שיוצא כנגד החיפוש האינסופי אחרי האושר ובעד העצבות והמלנכוליה. הוא דן בעצבות כתופעה טבעית, ויוצא כנגד מה שלטענתו הוא חיפוש לא אותנטי אחרי אושר וניסיון להשיגו בדרכים מלאכותיות (למשל, על ידי תרופות נוגדות דיכאון). לא בדיוק ספר על אבולוציה אבל זה ספר שבא להזכיר לנו שלכל מטבע יש שני צדדים.

12. אינטליגנציה

אינטליגנציה – איאן ג'יי דירי (2001)

תחום האינטליגנציה הוא תחום שמעורר הרבה עניין. עסקתי בנושא בכמה וכמה פוסטים בעבר (כאן וכאן וגם פה ופה). מבוא מצוין לכל הנושא הזה מצוי בספר הזה שנכתב על ידי הפסיכולוג איאן דירי ושמהווה חלק מסידרה שנועדה להביא לידי הציבור מבואות בנושאים אקדמיים בצורה נגישה. האם אפשר להגדיר אינטליגנציה? כמה סוגי אינטליגנציה יש? איך מודדים אינטליגנציה? ועוד שאלות דומות, מקבלות תשובה בספר הקצר הזה. עוד בסידרה הזו, מבוא מצוין לאבולוציה.

(1998) The g Factor: The Science of Mental Ability – Arthur R. Jensen

ספר יסוד בכל הקשור להבנת האינטליגנציה האנושית. הספר עוסק במרכיב האינטליגנציה הכללית, ה-g factor, שכוללת מבחני אינטליגנציה שונים שיש קשר ביניהם ומהם אפשר להפיק את גורם האינטליגנציה הכללית. ג'נסן הוא המומחה מספר אחד בעולם היום לכל נושא האינטליגנציה ובספר הוא מסכם עשרות שנים של מחקר ומבהיר את כל סוגיות היסוד בתחום: מהי אינטליגנציה? איך אפשר למדוד אותה? מה הבסיס הביולוגי של האינטליגנציה ועד כמה היא עוברת בתורשה? כיצד תרבויות שונות נבדלות זה מזה באינטליגנציה? ומהם ההבדלים בין נשים וגברים? ספר חובה לכל מי שהנושא מעניין אותו ומעוניין לקרוא עליו בצורה רצינית. הספר כולל סקירה היסטורית של מדידת אינטליגניציה וכולל אנקדוטות היסטוריות רבות. הוא דורש ידע סטטיסטי מסוים אבל לא רחב מדי.

(1977) The Dragons of Eden: Speculations on the Evolution of Human Intelligence – Carl Sagan

בספר הזה, שנכתב ב-1977 וזכה בפוליצר, מתאר קארל סייגן את התפתחות האינטליגניציה ומציע את הפרשנות שלו למהי אינטליגנציה ואיך אפשר למדוד אותה (היחס בין משקל המוח לגוף). הרבה מן הכתוב בספר הזה מאוד ספקולטיבי והמחקר התפתח הרבה מאוד מאז, אבל הספר עדיין מעניין מאוד.

13. אסתטיקה, אמנות, יצירתיות

(2012) The Storytelling Animal: How Stories Make Us Human – Jonathan Gottschall

ספר שעוסק בכוחם הממגנט של סיפורים ומה שיש בהם שהופך אותם לכל כך מעניינים עבורנו בני האדם. מה כל כך מושך בסיפורי פנטזיות?  מדוע יש בהם כל כך עוצמה ולמה הם משפיעים עלינו בצורה רגשית כל כך? הספר מרכז את מיטב המחקר המדעי בנושא, כולל הסברים אבולוציוניים לנושא. הוא מתרכז בסיפורים מסוגים שונים, בייחוד כאלו שמסופרים בעל פה אבל לא רק.

(2011) Inside Jokes: Using Humor to Reverse-Engineer the Mind  Matthew Hurley, Daniel Dennett & Reginald Adams

ספר ראשון מסוגו שעוסק באבולוציה של ההומור. נושא שאני אישית חוקר. כתבתי על תאוריות אבולוציוניות שונות הקשורות להומור (כאן ומחקר שאני באופן אישי עשיתי) והנה יש לנו גם ספר שלם שמציע תאוריה חדשנית. התאוריה של מחברי הספר (אחד מהם הוא דן דנט הידוע) טוענת שהומור משמש אותנו כדי לעשות דיבאגים. במילים אחרות, אנחנו משתמשים בהומור כמנגנון תיקון עצמי  או ניכוש טעויות ודברים לא חשובים שמתרחשים במהלך היום ובאינטרקציות עם אחרים. זוהי תאוריה חדשה ומקיפה שללא ספק תעסיק חוקרים (כולל אותי) בשנים הקרובות, גם אם היא לא חפה מביקורת. בכל מקרה, ספר אקדמי על הומור שכולל בתוכו הרבה בדיחות לא יכול להיות רע ואכן זה ספר מהנה לקריאה.

(2011) Reading Human Nature: Literary Darwinism in Theory and Practice Joseph Carroll

ספר שמהווה חלק מהמגמה של ניתוח תרבותי וספרותי בראי האבולוציה. קארול מראה איך סופרים שונים לאורך ההיסטוריה כותבים על תימות מרכזיות שנוגעות בצורה זו או אחרת בעקרונות אבולוציוניים חשובים. נושאים כמו אהבה, יחסים עם ההורים, קונפליקטים בין אנשים, רצח ועוד, כולם יכולים להיות מפורשים על פי עקרונות דארוויניסטיים. ספר נוסף שהוא ערך ביחד עם בריאן בויד וג'ונתן גוטשל, הוא אסופת מאמרים שמנתחת ספרים וסרטים בראייה אבולוציונית.

(2009) On the Origin of Stories: Evolution, Cognition, and Fiction – Brian Boyd

בשנים האחרונות יש נטייה גוברת והולכת של קירוב בין מדעי הרוח ומדעי החברה והטבע. תובנות שונות ממדעי הרוח נבדקות במעבדה, ומדעני הרוח אינם עוינים כבעבר את המדעים האחרים. שילובים שונים מתחילים להיווצר והספר הבא הוא דוגמא לכך. הספר מנסה להסביר את המקור לסיפורים ולשם כך נעזר בידע האבולוציוני הקיים. מהאודיסיאה של הומרוס ועד ד"ר סוס, כיצד סיפורים התפתחו מבחינה אבולוציונית, בעיקר לתרום לכושר השרידה של בני אדם.

(2008) The Art Instinct: Beauty, Pleasure, and Human Evolution – Denis Dutton

אחד הספרים המעניינים שיצאו לאחרונה שעוסק בתחום חדש שנקרא אסתטיקה אבולוציונית. מה נחשב אמנות ומה לא? האם יש לנו נטייה אבולוציונית להעריך אמנות מסוימת כטובה או יפה? התשובה לכך כנראה חיובית. בני אדם נולדו עם העדפות אוניברסליות מסוימות. זה כולל תבניות מוסיקליות שנחשבות נעימות לאוזן יותר מאחרות, ציורים וספרים שנתפסים כיפים בכל תרבות בעולם ואפילו העדפות לנופים מסוימים (כמה שיותר ירוק יותר טוב). הספר עוסק גם בצורה שבה אמנות טובה מהווה אינדיקטור לאינטליגנציה של האמן, ומהווה גורם משיכה חזק לבני המין השני. זוהי תיאוריית האינדיקטורים המנטליים של ג'פרי מילר שהזכרתי בעבר בבלוג ומוצגת במלואה בספרו The Mating Mind (ראה סקירה נפרדת).

(2008) Evolutionary And Neurocognitive Approaches to Aesthetics, Creativity And the Arts  Vladimir Petrov

אוסף של מאמרים שונים שעוסקים בבסיס האבולוציוני לאסתטיקה, יופי, יצירתיות ואמנות. למה דברים מסוימים נחשבים בעינינו ליפים יותר? האם לספרות ושירה יכולים להיות בסיס אבולוציוני? למה אגדות ילדים כל כך פופולאריות? הספר מכיל מאמרים שעוסקים בתרבויות שונות בעולם, כמו גם בצורה שבה אמנות ואסתטיקה מעובדים במוח. כמו כן יש עיסוק במה שאפשר ללמוד מאנשים שסובלים מהפרעות שונות על הנושא.

(1998) Origins of Genius: Darwinian Perspectives on Creativity – Dean Keith Simonton

תחום היצירתיות הוא אחד התחומים המרתקים ביותר בפסיכולוגיה ומסעירים את הדמיון של אנשים רבים. מה הופך אדם ליצירתי? מדוע אנשים מסוימים יצירתיים יותר מאחרים? מה הקשר בין יצירתיות לבין תחומים אחרים משיקים כמו אינטליגנציה? דין סימונטון נחשב לחוקר החשוב היום בתחום, והספר שלו סוקר תיאוריות שונות של יצירתיות מנקודת מבט אבולוציונית. מה מבדיל גאונים מאנשים אחרים? עד כמה יצירתיות מורשת ועד כמה היא תלוית סביבה? איך האינטרקציה בין סביבה לתורשה עובדים בשירות היצירתיות? למה להרבה גאונים יש מאפיינים של אנשים עם מחלות נפש? ספר מעניין לכל מי שהנושא מרתק אותו.  ספר נוסף שלו, Creativity in Science: Chance, Logic, Genius, and Zeitgeist  עוסק ביצירתיות באופן כללי וביצירתיות מדעית בפרט.

14. אנתרופולוגיה ומחקרים באקולוגיה אבולוציונית התנהגותית

(1991) Human Universals – Donald E. Brown

אחת הטענות שנשמעות לעיתים קרובות כנגד הפסיכולוגיה האבולוציונית היא שאין באמת אוניברסלים אנושיים. הספר הקצר הזה כולל רשימה ארוכה כזו, אבל הוא הרבה יותר מזה. הוא סוקר מספר מקרים מפורסמים מההיסטוריה שבו חוקרים שונים טענו שתכונה מסוימת אינה אוניברסלית, ומראה בעזרת מחקרים מודרניים מדוע היא כן, ומדוע החוקרים טעו. בראון מראה היכן מרגרט מיד שגתה במחקריה על גיל ההתבגרות בסמואה, ומראה איך מחקרים אחרים טעו כשטענו שאין הבעות פנים אוניברסליות, שאנשים תופשים צבעים בצורה שונה, או שיש שבטים שאין להם מילים לתאר זמן (ולכן אין להם תפישת זמן). הספר גם מסביר איך מגדירים ומוצאים אוניברסלים אנושיים וסוקר מבחינה היסטורית את המחקרים בתחום. הספר נעשה פופולארי אחרי שסטיבן פינקר ציטט מתוכו את האוניברסלים האנושים בספרו הלוח החלק, ומומלץ למי שרוצה להרחיב דעתו על הנושא.

(2009) Mind the Gap: Tracing the Origins of Human Universals – Peter Kappeler & Joan Silk

ספר שמהווה אסופת מאמרים שעוסקת בשורשים האוניברסליים של התנהגות אנושית שנטועים היטב אצל חיות אחרות, בעיקר פרימאטים עליוניים. מיטב הפרימאטולוגים כותבים בספר על נושאים כמו מאבקי כוח, דומיננטיות, שיתוף פעולה, שפה, תרבות, רמייה עצמית, ועוד. הספר גם מדגיש מה הופך אותנו לבני אדם ואיך אנחנו ייחודיים ביחס לחיות אחרות.

(2004) Foundations of Human Sociality: Economic Experiments and Ethnographic Evidence from Fifteen Small-Scale Societies – Joseph Henrich

אחד הספרים המעניינים שיצאו בשנים האחרונות ששוב מוכיח את האוניברסליות של תכונות מסוימות. בספר הזה, שהוא אוסף מאמרים של חוקרים שונים, מתוארות 15 תרבויות שונות של ציידים-לקטים שכולן שיחקו במשחק האולטימטום ומשחקים כלכליים נוספים שבהם נדרשו לקבל החלטות שונות. המשחקים הללו הראו בצורה ברורה שחברות שונות זו מזו בצורה קיצונית שותפות לתחושת הוגנות כללית, משתמשות באלטרואיזם הדדי, וקיימת בהן כנראה תחושת צדק טבעי. דוגמא קלאסית למחקרים בין תרבותיים שמאששים אדפטציות מורכבות.

(1992) Evolutionary Ecology and Human Behavior – Bruce Winterhalder & Eric Smith

אקולוגיה אבולוציונית התנהגותית הוא תחום מחקר אבולוציוני שקיים כבר עשרות שנים, הרבה לפני קיומה של הפסיכולוגיה האבולוציונית. במשך תקופה ארוכה מחקרים נעשו על חיות בלבד, עד שבתחילת שנות ה-70 החלו כמה חוקרים להשתמש בשיטות המחקר הקיימות כדי לחקור בני אדם. זהו בעצם "האח הבוגר" של הפסיכולוגיה האבולוציונית ובאוסף המצוין הזה יש כמה מהמאמרים הקלאסיים בתחום. מחקרים שנעשו על חברות ציידים-לקטים ניסו להגיע למודלים שונים של התנהגויות בחברות הללו. למשל, איך אנשים מלקטים וצדים מזון? האם הם מקדישים זמן אופטימלי לאיסוף מזון? האם הם ממקסמים את המזון שהם יכולים להשיג? האם אנשים מחלקים את הזמן שלהם בצורה יעילה (לציד, עבודה, טיפול בילדים וכו'). האם אנשים בוחרים בני זוג בצורה יעילה? מה המרווח האופטימלי בין לידות כך שאפשר יהיה למקסם את מספר הילדים אבל לא לפגוע בבריאותם? רבים מהמאמרים כוללים סקירה תיאורטית של התחום, מודלים מתמטיים תיאורטיים, ובדיקה אמפירית של המודלים הללו. מבחינות רבות, שיטות המחקר של האקולוגים ההתנהגותיים הקדימו בשנות אור את אלו של הפסיכולוגים האבולוציוניים. הם היו מתוחכמים יותר, בנויים על הנחות יסוד מוצקות יותר, נבדקו על חיות אחרות וכו'. הספר הוא ספר מבוא לתחום של אקולוגיה התנהגותית ודורש מאמץ בקריאה. למי שהנושא מעניין אותו, המאמץ שווה בהחלט.

(2000) Adaptation and Human Behavior: An Anthropological Perspective – Lee Cronk, Napoleon Chagnon & William Irons

ספר נוסף שכולל אוסף מאמרים עדכניים בנושא של אקולוגיה אבולוציונית התנהגותית. המאמרים מתבססים על מחקרים בתרבויות ספציפיות, לרוב של ציידים-לקטים. המאמרים עוסקים בין השאר בפוליגמיה, בהשקעה הורית כאשר ההורים חיים בנפרד, אלטרואיזם הדדי בחלוקת אוכל, מדוע הורים מגדלים ילדים לא שלהם ועוד. ספר לימוד מצוין לנושא.

15. תרבות

(2005) The Origin and Evolution of Cultures – Robert Boyd & Peter Richardson

אסופת מאמרים של שני החוקרים הבולטים בתחום המרתק של יחסי הגומלין בין תרבות לאבולוציה. המאמרים הללו הם מאמרים ששניהם כתבו ביחד (כמעט תמיד הם כותבים יחד) במשך השנים ואוגדו כאן לספר אחד. בויד וריצ'רדסון היו הראשונים שכתבו על אבולוציה תרבותית, ופיתחו מודלים שונים שמסבירים את האינטרקציה בין גנים לסביבה. המאמרים רובם ברמה גבוהה מאוד ונדרש ידע מתמטי כדי להבינם במלואם.

(1988) Culture and the Evolutionary Process – Robert Boyd & Peter Richardson

הספר הבסיסי שמסביר את עקרונות האבולוציה התרבותית, ואיך מודלים אבולוציוניים יכולים להסביר תרבות וגם להיות חלק ממנה (נקרא Dual inheritence model). קצת מיושן אבל עדיין חשוב.

(2006) Not by Genes Alone: How Culture Transformed Human Evolution – Peter Richardson & Robert Boyd

הספר הנגיש מהשלושה שמסביר את האינטרקציה בין תרבות וביולוגיה. איך גנים יכולים לעצב תרבות, ותרבות לעצב גנים. אבל מעבר לכך, בויד וריצ'רדסון מסבירים איך אפשר לנתח תרבות כאילו הייתה אורגניזם שלם, ולבחון את השינויים בה, על ידי הקבלה בין ערכים ומסורות לגנים למשל. זה יכול להסביר למשל מדוע תרבויות מסוימות שורדות יותר מאחרות.

(2007) Mathematical Models of Social Evolution: A Guide for the Perplexed – Richard Mcelreath & Robert Boyd

אחד הספרים הקשים לקריאה ברשימה. זה ספר שבו מנסים להדגים על ידי מודלים מתמטיים כיצד אבולוציה חברתית מתקיימת. רבים מהמודלים שהם משתמשים בהם קיימים באבולוציה ביולוגית והם מראים כיצד הם יכולים להתקיים גם על אבולוציה חברתית. הם משתמשים במודלים שלהם לכל הנושאים הקלאסיים כמו אלטרואיזם הדדי, ברירה מינית ועוד. 

 (1999) The Evolution of Culture: An Interdisciplinary View – Robin Dunbar, Chris Knight & Camilla Power

ספר נוסף שהוא אסופת מאמרים של חוקרים שונים שעוסק באבולוציה של התרבות. כותבים שונים עוסקים בהיווצרות חברות, בהתפתחות שפה, אמנות ודת, ובנושאים נוספים, הכל מבחינה אבולוציונית.

(2001) Tree of Origin: What Primate Behavior Can Tell Us about Human Social Evolution  Frans de Waal

אסופת מאמרים של גדולי הפרימאטולוגים (חוקרי קופי אדם) שמנסים להראות מה אפשר ללמוד מקופי אדם אחרים על התרבות שלנו. אבולוציה תרבותית, אבולוציה של האוכל, אינטליגנציה, שפה ועוד, אצל קופי אדם אחרים ומה זה אומר עלינו.

(2010) Supernormal Stimuli: How Primal Urges Overran Their Evolutionary Purpose – Deirdre Barrett

הספר עוסק בקשר בין תרבות לאבולוציה ובעיקר בחוסר ההתאמה בין החיים בעולם המודרני לאינסטינקטיים האבולוציוניים שלנו. כיצד גירויים מודרניים עובדים על רצונות שהאבולוציה עיצבה ויוצאים פעמים רבות משליטה וכיצד הסביבה שלנו יוצר סופר גירויים שמקשים עלינו להתנגד אליהם.

(2010) Kluge: The Haphazard Evolution of the Human – Gary Marcus

ספר נוסף שעוסק בחוסר ההתאמה בין העולם המודרני לדחפים האבולוציוניים שלנו. הספר דן בכשלים בחשיבה, אי רציונליות בקבלת החלטות, זיכרונות מתעתעים וכל דבר אחר שהופך את ההומו סאפיינס ליצור כל כך גמלוני מצד אחד, אבל יצירתי מאוד מהצד השני.

16. שפה

האינסטינקט הלשוני: כיצד המוח יוצר שפה – סטיבן פינקר (1994)

רב המכר הראשון של פינקר עוסק בבסיס האבולוציוני של השפה. הוא בונה על הרעיונות של נועם חומסקי בדבר דיקדוק אוניברסלי ומסביר איך שפה מתפתחת באופן ספונטאני, איך ילדים לומדים אותה, מה גורם לה להשתנות ואיך המוח גורם לזה לעבוד. כהרגלו הוא משלב אנקדוטות רבות וידע מהתרבות הפופולארית. חשוב לזכור שרבים מהרעיונות שלו שנויים במחלוקת בקרב בלשנים, אבל הספר עדיין מענג לקריאה.

(2007) The Stuff of Thought: Language as a Window into Human NatureSteven Pinker

ספרו השני של פינקר בנושא השפה (בעצם זהו השלישי, יש לו ספר נוסף שהוא טכני יותר). הספר הנוכחי עוסק בקשר שבין מחשבה לשפה. מה המילים שאנחנו משתמשים בהן אומרות על המחשבה שלנו? השפה לטענתו משקפת את המחשבה שלנו, והיא צוהר להבנת נפש האדם והאדפטציות שלנו. כרגיל הוא משתמש בעקרונות הפסיכולוגיה האבולוציונית שקובעות את מבנה המוח כדי לתאר לנו את ההשפעות שיש לה על השפה. נושאים כמו מטאפורות, משחקי מילים, משקפים תהליכים עמוקים יותר במוח. הוא עוסק בצורה שבה שפה משקפת תהליכים אבולוציוניים  וההשלכות שיש לזה על פוליטיקה, חינוך, ועוד. פרק מיוחד ופופולארי עוסק בשימוש בקללות.

(1996) Grooming, Gossip, and the Evolution of Language – Robin Dunbar

האנתרופולוג והביולוג רובין דונבר כותב ספרים מרתקים בנושאים אבולוציוניים שונים. בספר הזה הוא נותן את ההסבר שלו לאבולוציה של השפה. לדידו, בגלל שבני אדם לא מטפחים (grooming) אחד את השני כמו פרימאטים אחרים, פיתחנו דרכים אחרות לטפח קשרים וליצור אינטימיות עם אחרים דרך השפה שלנו. כל קופי אדם יוצרים בריתות והיררכיות, יודעים להביע נחמה וצער, רק שאנחנו עושים את זה בצורה שונה מהותית. השפה משמשת אותנו בין השאר לרכילות, שממלאת תפקיד אבולוציוני חשוב ביצירת קשרים בין אנשים.

(2007) The First Word: The Search for the Origins of Language – Christine Kenneally

ספר שעוסק באבולוציה של השפה ומנסה לעשות סדר בתיאוריות השונות של חומסקי, פינקר, בלום ואחרים. קנילי היא בלשנית אבל גם עיתונאים שכתבה ספר מדע פופולארי שמסביר את היתרונות של שפה אנושית, איך שפה יכלה להיברר ואיך היא מתקשרת לסביבה. חלק גדול מהספר עוסק בשפות של קופי אדם וגם שפות של רובוטים, ומה אפשר ללמוד מהם על האבולוציה של השפה של בני אדם. סביר שאחרי קריאת הספר תעריכו את היכולת שלכם לדבר, לקרוא ולכתוב קצת יותר.

17. דת, פוליטיקה, חברה ומשפט

(2009) The Biology of Religious Behavior: The Evolutionary Origins of Faith and Religion – Jay Feierman

אוסף מאמרים של מיטב החוקרים שמנסים להסביר את הבסיס הביולוגי לדת. בניגוד לספרים אחרים שעוסקים באבולוציה של הדת ומוזכרים בסקירה, הספר הזה מתרכז גם בבסיס הנוירולוגי ובמחקרי מוח על דת, נושא שבשנים האחרונות הניב מחקרים רבים. בין הנושאים הנסקרים בספר אפשר למצוא: כיצד הדת מעודדת שיתוף פעולה, כיצד צום ומשתה יכולים להוות אדפטציה, ועוד.

(2009) The Evolution of God – Robert Wright

ספר של סופר המדע המפורסם רוברט רייט שסוקר את התפתחות מושג האלוהים (המונותאיסטי) לאורך ההסיסטוריה. הוא מתבסס על ידע ארכיאולוגי, תאולוגי ושל הפסיכולוגיה האבולוציונית בניסיון להסביר למה לאנשים יש צורך באלוהים, וכיצד קבוצות גדולות יותר ויותר של אנשים זקוקות לאל כמורה דרך למוסר האנושי. האבולוציה בשם הספר בעלת משמעות כפולה. גם אבולוציה של הרעיון עצמו לאורך השנים וגם אבולוציה דרוויניסיטית. להרחבה על הנושא מבחינה אבולוציונית אפשר לקרוא גם פה.

(2004) Attachment, Evolution, and the Psychology of Religion – Lee A. Kirkpatrick

ספר שעוסק בשורשים האבולוציוניים של הדת, נושא שצובר פופולאריות גוברת בשנים האחרונות. קירקפאטריק מתחיל בתאור המנגנונים הפסיכולוגים שמובילים אנשים להיקשר לדת ולאלוהים (תוך התבססות על תיאוריית ההיקשרות – Attachment), אבל ממשיך בתאור מנגנונים אבולוציוניים אחרים שמסבירים את הדת בשפה פשוטה ומלאת הומור.

(2001) Religion Explained – Pascal Boyer

הספר הראשון שסיפק הסבר אבולוציוני לדת. בויר, אנתרופולוג, מנסה להסביר את המסגרת שבה דתות בכל העולם נוצרות. ההסבר שלו נבנה על כך שדתות מתבססות על יכולות קוגנטיביות קיימות, והמחשבה הדתית היא בעצם תוצר לוואי של המוח המפותח שלנו ולא אדפטציה בפני עצמה.

(2008) Judaism in Biological Perspective: Biblical Lore and Judaic Practices – Rick Goldberg

אוסף מאמרים של מיטב הפסיכולוגים והאנתרופולוגים שעוסקים בנושא של האבולוציה של הדת. המאמרים מתרכזים ביהדות כמקרה בוחן, ומנסים דרך ניתוח אספקטים שונים שלה להראות מה היתרונות האבולוציוניים של מי שאורח החיים שלו יהודי. מה החשיבות האבולוציונית של קיום מצוות? למה טקסים בבית הכנסת אורכים כל כך הרבה זמן? כיצד עיקרון ההכבדה מתקשר לדת? כל זאת ועוד בספר. אפשר לקרוא ביקורת על הספר כאן.

(2006) Breaking the Spell: Religion as a Natural Phenomenon – Daniel C. Dennet

האם דת היא תוצר של ברירה טבעית? האם היא רק תוצר לוואי של תהליכים אבולוציוניים אחרים? כיצד ניתן להסביר דת מבחינה אבולוציונית? הספר הזה של דן דנט מנסה לתת תשובה. לדעתו של דנט, דתות (שמוגדרות על ידו כאמונה מאורגנת בכוחות על טבעיים) התפתחו בתהליכים של ברירה טבעית. הוא דן ביתרונות האבולוציוניים שהדת נותנת ליחיד, שנובעים משייכותו לקבוצה בתמורה למחויבות של היחיד לקבוצה (זו הסיבה שכל דת כולל ריטואלים מורכבים אך שרירותיים שקשה לזייפם). ספר נוסף שלו,Consciousness Explained עוסק בהתפתחות המודעות כתוצר של תהליכים פיסיים וקוגנטיביים.

(2002) In Gods We Trust: The Evolutionary Landscape of Religion – Scott Atran

אחד הספרים החשובים ביותר שנכתבו על דת מבחינה אבולוציונית. סקוט אטראן הוא אנתרופולוג שיש לו את היכולת לשאול את השאלות הנכונות ולנסות להשיב עליהן. למה בכלל דת מהווה דילמה אבולוציונית? במה מיקי מאוס וקרל מרקס שונים מאלוהים? אלו הסברים אבולוציוניים יש לדת? הניתוח שלו מתבסס בעיקר על העובדה שאנשים דומים בכל מקום, ולכן היכולות הקוגנטיביות שלהם דומות (אטראן הוא אנתרופולוג קוגנטיבי והניתוח שלו מתבסס במידה רבה על מחקרים במדעי הקוגניציה והמוח). בספר הוא נוגע גם בכל הנושא של מדע ודת ומנסה להבדיל ביניהם.

(2009) In Gods We Trust: The Evolutionary Landscape of Religion – Eckart Voland & Wulf Schiefenhovel

ספר נוסף שהוא אסופת מאמרים שמנסה להסביר את החידה של הדת ואמונה דתי מבחינה ביולוגית ואבולוציונית.

(2008) Evolutionary Forensic Psychology – Joshua Duntley & Todd K. Shackelford

ספר שהוא אסופת מאמרים בנושא של פסיכולוגיה אבולוציונית משפטית. זהו תחום חדש יחסית בתוך הפסיכולוגיה האבולוציונית שמנסה להבין איך נושאים כמו אלימות, קנאה מינית, אונס, כשהם נלקחים מנקודת מבט אבולוציונית, יכולים לעזור לנו להבין את האינטרקציה בין פושעים וקורבנות.

הלוח החלק: על הכחשת טבעו המולד של האדם בימינו – סטיבן פינקר (2002)

הספר המקיף ביותר שנוגע להכחשת ההשפעות הביולוגיות על בני אדם. פינקר מפריך את קיומו של הלוח החלק, תפיסת הפרא האציל והרוח במכונה שחביבות כל כך על מכחישי האבולוציה ועל דטרמיניסטיים תרבותיים. הספר מסביר למה לא הגיוני להכחיש השפעות ביולוגיות על בני אדם, ואיך להימנע מכל הכשלים הידועים שמיוחסים בטעות למי שחושב שיש השפעות כאלו. הספר גם עוסק באופן ספציפי בנושאים שנויים במחלוקת, שבהם הסברים אבולוציוניים מעוררים סערה ואי נוחות בקרב אנשים, כמו אלימות, מגדר וילדים, ומסביר איך הפסיכולוגיה האבולוציונית דווקא יכולה לתרום לנושאים הללו.

(2009) Evolution, Culture, and the Human Mind – Mark Schaller, Ara Norenzayan & Steven Heine

ספר שעוסק בשני הכוחות הגדולים שמשפיעים על המוח, אבולוציה ותרבות. הספר מדגיש שהכוחות הללו אינם בהכרח סותרים זה את זה ושניהם יחד יכולים לתת לנו תמונה שלמה יותר של בני האדם. הספר הוא אסופת מאמרים ראשונה של כותבים שונים שעוסקת בצורה ישירה בתרבות ואבולוציה. בין המאמרים: על האבולוציה של התרבות, תרבות בעולם החי, אבולוציה חברתית, אוניברסלים אנושיים ומחקר בין תרבותי ועוד.

יש אלוהים? האשליה הגדולה של הדת – ריצ'רד דוקינס (2006)

טוב, מודה שזה לא בדיוק ספר על פסיכולוגיה אבולוציונית, אבל דוקינס משתמש בין השאר בטיעונים אבולוציוניים להסביר למה הדת אינה הכרחית, ולמה אין לה בעלות על כל הטוב בעולם (למשל, הוא מסביר איך התנהגות זולתנית היא חלק מהותי מעצם היותנו בני אדם). הספר הוא אחד מהספרים שיצאו בשנים האחרונות שדנים באתאיזם, הומניזם ואורח חיים חילוני כדרך חיים. קטעים מהספר אפשר לקרואכאן.

הסליל הכפול – ג'יימס ווטסון (1968)

הספר הזה הוא לא ספר אבולוציה אלא ספר על אבולוציה, וליתר דיוק על מה שנחשב כגילוי המדעי החשוב ביותר של המאה ה-20, גילוי הדנ"א. הגילוי הזה מהווה את החוליה החסרה במנגנון האבולוציוני שדארווין לא יכל לדעת על קיומו (למרות שהתיאוריה שלו חזתה את קיומו). בעקבות הגילוי הזה, חקר האבולוציה השתנה ללא הכר והואץ במידה רבה במחצית השנייה של המאה ה-20. בספר מתאר ווטסון מנקודת מבטו האישית כיצד התגלה הדנ"א ולמרות שהוא ממעיט מעט מחשיבותה של רוזלינד פרנקלין לגילוי, מהווה הספר עדות חיה לצורה שבה מדע עובד. המהדורה הנוכחית שלו שיצאה ב-2003, 50 שנה אחרי הגילוי, כוללת את המאמר המקורי (והקצר) בכתב העת Nature וגם אחרית דבר של המחבר ושל העורך שנכתבה במיוחד למהדורה החדשה ומשקפת את מה שהשתנה מאז הגילוי ועד ימינו.

איש טבע – אדוארד וילסון (1994)

האוטוביוגרפיה של וילסון היא בעצם האוטוביוגרפיה של הסוציוביולוגיה, ולימים הפסיכולוגיה האבולוציונית. בספרו הוא מתאר כיצד התחילה ההתעניינות שלו בביולוגיה, העבודה על חרקים וספרו השנוי במחלוקת סוציוביולוגיה. הספר נותן לנו הצצה לחייו של מדען דגול, מאחורי הקלעים של תגליותיו המדעיות, תחושותיו, לבטיו והישגיו. הספר מספק לקוראים מידע ממקור ראשון כיצד מדע עובד בפועל, דרך הפעילות האנושית שעומדת מאחוריהם (כולל הודאה בטעויות שנעשו, שינוי בפרדיגמות חשיבה, ואגו לא קטן במיוחד).

(2005) Missing the Revolution: Darwinism for Social Scientists – Jerome Barkow

ספר שהוא אוסף מאמרים שמסבירים למה מדעני החברה אינם צריכים לחשוש מהסברים אבולוציוניים להתנהגות אלא להיפך. האוסף כולל מאמרים בנושאי מגדר ופמיניזם, מוסר, האשמות קיימות שיש כנגד הפסיכולוגיה האבולוציונית והפרכתן, מחקרים בפרימאטים אחרים, קרימינולוגיה וסוציולוגיה ועוד. מומלץ לקריאה למתנגדים ותומכים בפסיכולוגיה האבולוציונית.

(2001) The Triumph of Sociobiology – John Alcock

בפשטות, הספר עוסק ברלוונטיות של הסברים אבולוציוניים להתנהגות בני אדם. הביולוג ג'ון אלקוק, מסביר למה מטופש להתעלם מהסברים ביולוגיים ולמה אין צורך לחשוש מהם. בדרך, הוא תוקף בחריפות את הדטרמיניזם התרבותי, המחשבה שאנו לוח חלק ורק הסברים תרבותיים צריכים להילקח בחשבון, ומראה את ההשלכות ההרסניות של מחשבות כאלו על החברה. תוך כדי, הוא מספר על רבים מהישגי הסוציוביולוגיה (בכוונה הוא משתמש במושג המיושן מעט הזה, כדי להראות שאף על ההתקפות הקשות כנגדה היא זו שיצאה מנצחת), וגם מסביר את כל הכשלים של אלו שתוקפים הסברים אבולוציוניים להתנהגות.

(2002) Darwinian Politics: The Evolutionary Origin of Freedom – Paul Robin

הספר הנוכחי מנסה להראות איך האבולוציה משפיעה על התנהלות פוליטית בעולם קפיטליסטי. הספר נוגע בנושאים כמו דת. אלטרואיזם, קנאה, סיכסוכים בין קבוצות, השאיפה לעוצמה, כיצד אנשים מקבלים החלטות פוליטיות ועוד, הכל על בסיס אבולוציוני.

(2013) Our Political Nature: The Evolutionary Origin of What Divides Us  – Avi Tuschman

ספר שמנסה להסביר פוליטיקה במובנה הרחב ומוסר על בסיס עקרונות אבולוציוניים. איך האישיות של אנשים משפיעה על הצורה שבה הם מתנהלים מול אנשים אחרים, יוצרים בריתות פוליטיות מקומיות וגם ברמה של מדינות. מה מבדיל בין ראיית עולם ימנית ושמאלנית ואיך הביולוגיה משפיעה על תפיסות אי שיוויון, שבטיות, אלטרואיזם ושיתוף פעולה שמתבטאות בין השאר בהצבעות בקלפי.

18. פילוסופיה ומוסר

מוצא המידות הטובות – מאט רידלי (1997)

בספר הזה רידלי עוסק בהשלכות המוסריות של האבולוציה. הוא דן באבולוציה של אלטרואיזם ושיתוף פעולה מנקודת מבטו של הגן האנוכי ומראה למה שיתוף פעולה כזה מועיל לגנים ועוזר לחברה. הוא עוסק בשאלות מוסריות כלליות כמו למה אנשים עוזרים לאחרים, האבולוציה של הדת, המקור האבולוציוני למלחמות ועוד, תוך שילוב ידע מתחומים שונים כמו פילוסופיה, אנתרופולוגיה, סוציולוגיה, זואולוגיה, ביולוגיה, תורת המשחקים ועוד.

(1995) Darwin's Dangerous Idea: Evolution and the Meanings of Life – Daniel C. Dennet

מה כל כך מסוכן ברעיון של דארווין? מסתבר שהרבה מאוד. הפילוסוף דן דנט חושף את המשמעות העמוקה שיש לאבולוציה לכל היבט בחיינו. הוא רואה בברירה הטבעית אלגוריתם שמעצב את החיים שלנו בכלל, כולל את התודעה שלנו והחברה שבה אנחנו חיים (אבולוציה תרבותית) ונותן משמעות חדשה לחיים בכלל. הספר לא קל לקריאה ועורר ביקורות רבות. הוא גם דורש ידע מוקדם באבולוציה והדמויות המעורבות בה (למשל תיאוריית הגן האנוכי או סטיבן ג'יי גולד שהוא אינו חוסך ממנו את שיבטו). למרות זאת, הוא מומלץ לקוראים קצת יותר מתקדמים שמעוניינים להרחיב את הידע שלהם להשלכות הפילוסופיות שיש לאבולוציה. לא חייבים להסכים איתו, אבל הוא מעלה נושאים חשובים לדיון.

(2001) Dawkins vs Gould: Survival of the Fittest – Kim Sterelny

הספרון המעניין הזה שנכתב על ידי הפילוסוף קים סטרלני עוסק בכמה מהסוגיות הפילוסופיות העמוקות ביותר של האבולוציה המודרנית, כפי שהיא מתגלה בחילוקי הדיעות בין סטיבן ג'יי גולד וריצ'רד דוקינס משני צידי האוקיינוס האטלנטי. דוקינס וגולד היו הדוברים הבולטים ביותר של האבולוציה ברבע המאה האחרונה של המאה ה-20 (דוקינס ממשיך בזה אבל גולד נפטר ב-2002). נושאים כמו מהי יחידת הברירה של הברירה הטבעית, האנוכיות של הגנים, שיווי משקל מקוטע, הכחדות המוניות ועוד, היו בסיס לדיונים עזים בין השנים ולהחלפת מהלומות מילוליות במשך 30 שנה. חשוב לזכור, שניהם חלקו אותה מורשת של דארווין, והם הסכימו על הרבה יותר מאשר חלקו. במידה רבה, רבות מהמחלוקות ביניהם קשורות לאינטרפטציה שונה של המציאות האבולוציוניות, או לא קשורה ישירות למדע (דוקינס הוא אתאיסט מושבע וגולד שהיה סובלני יותר לדת). כך או כך, המחקר האבולוציוני מעמיד בפנינו אתגרים פילוסופיים ומוסריים רבים והספר משקף היבטים שונים של הנושא. הספר נותן סקירה מאוזנת למדי של חילוקי הדיעות ויכול להוות מקור מצוין למי שמרגיש שהוא קצת נאבד בכל הויכוח בין השניים.

מכונת הממים – סוזן בלקמור (1999)

אני מכניס את הספר הזה תחת הקטגוריה של פילוסופיה, מכיוון שבעיניי רעיון הממים הוא רעיון פילוסופי ביסודו ולא מדעי (לפחות לא כרגע). דוקינס הגה את רעיון המם בספרו הגן האנוכי כדי לתאר יחידת מידע תרבותית שעוברת בתורשה. הרעיון של המם מאוד פשוט: ישנם דברים מסוימים בתרבות שלנו ששורדים זמן רב יותר מאחרים, ועוברים מהר יותר מאחד לשני. זה כולל למשל פירסומות, שירים, קטעי וידאו באינטרנט, רעיונות ותיאוריות וכו'. הבעייה המרכזית אם תיאוריית המם היא שהיא לא מוגדרת בשום מקום וכל אחד מפרש אותה כרצונו. היא משמשת יותר לתיאור דבר מה בעל ערך בתרבות מסוימת, אבל לא עומדת בכללים בסיסיים של מדע. אי אפשר לנבא אלו ממים ישרדו ואלו לא, אין שום תיאור של מנגנון שבו הממים עוברים מאחד לשני, מה נחשב בדיוק לטוב יותר מבחינה ממטית, ועוד. כך או כך, הספר הזה הוא ספר יסוד בתחום ולמרות כמה כשלים ברורים שלו (למשל, היאחזות בתיאוריה של ברירת קבוצות) הוא מהווה ספר בסיס בתחום, לטוב ולרע.

(1984) Biophilia- Edward O. Wilson

ביופליה היא הנטייה האבולוציונית של בני אדם להיקשר לטבע ולמערכות חיים אחרות. הנטייה הזו לאהוב את החיים או דברים חיים היא תוצר של ברירה טבעית ושל חיים עם חיות אחרות בטבע (למרות שהיא מעודנת על ידי התרבות). היא באה לידי ביטוי ברצון הבסיסי של כולנו לחיות, אבל גם בנטייה לאהוב למשל תינוקות של יונקים אחרים ולחשוב שהם חמודים, או לאהוב חיות ששירתו אותנו או חיו איתנו בהרמוניה במהלך האבולוציה. הנטייה הזו עוזרת לנו כמו גם ליונקים אחרים לשרוד. זה יכול להסביר למה אנשים מסוימים מסוגלים לסכן את חייהם כדי להציל את החיות האהובות עליהם. כמו שאפשר לצפות, התיאוריה הזו שנויה במחלוקת, אבל לכל הפחות מראה את החשיבה הפילוסופית שמאפיינת רבים מהעוסקים באבולוציה.

(1998) Consilience: The Unity of Knowledge – Edward O. Wilson

בספר הזה מציג וילסון (שזה בשני פרסי פוליצר על ספרים שונים שכתב) תיאוריה מעניינת בדבר התיאוריה המאוחדת של המדע, מה שיכול לאפשר איחוד עתידי בין מדעי הטבע והרוח. על פי וילסון, המטרה היא לעשות רדוקציה לכל המדעים ולמצוא חוקים נטורליסטיים אוניברסליים שיתאימו לכולם. אין ספק שזו מטרה שאפתנית, אבל וילסון מביא שלל דוגמאות לקשרים בין תחומים שונים במדעי הרוח והחברה למדעי הטבע, ואיך ההפרדה ביניהם מלאכותית במקרים רבים. הספר הזה הוא חלק מההבנה בשנים האחרונות, ששילוב בין תחומי ידע שמסורתית נראים שונים זה מזה, אפשרית ויכולה לתרום להבנה טובה יותר של המציאות.

(1997) Good Natured: The Origins of Right and Wrong in Humans and Other Animals – Frans De Waal

(2005) Our Inner Ape: A Leading Primatologist Explains Why We Are Who We Are – Frans De Waal

(2006) Primates and Philosophers: How Morality Evolved – Frans De Waal

פראנס דה ואל הוא אחד הפרימאטולוגים הבולטים בעולם. ספריו עוסקים באבולוציה של פרימאטים, כולל בני אדם, והכתיבה שלו קולחת ומשלבת אנקדטות רבות מהתרבות הפופולארית (למשל, דוגמאו, מהתנהגותם של פוליטיקאים). אחד מתחומי המומחיות שלו הוא המוסר האנושי על פי שורשיו האבולוציוניים. בספריו הוא משליך מהצורה שקופי אדם אחרים מתנהגים, יוצרים היררכיות ומיישבים סכסוכים לדרכים שאנחנו, בני האדם, עושים או צריכים לעשות זאת. לא כל התיאוריות שלו מקובלות אבל הן בהחלט מעניינות ושוות קריאה. הספר הראשון תורגם לעברית ונקרא טובים מטבעם, הספר השני תורגם לאחרונה גם הוא ונקרא הקוף שבתוכנו.

(2006) Moral Minds: How Nature Designed Our Universal Sense of Right and Wrong – Marc Hauser

התפתחות החוש המוסרי מבחינה אבולוציונית היא תחום פופולארי בשנים האחרונות והספר הזה הוא חלק מהגל בנושא. על פי האוזר, לבני אדם יש מוסר אוניברסלי, בדומה לדיקדוק האוניברסלי של חומסקי, שהתפתח בתהליכים של ברירה טבעית (למשל, הרתיעה האוניברסלית מגילוי עריות). הספר גם מהווה דוגמא להתקרבות הגדולה בין מדעי הרוח למדעי החברה והטבע, ואת האפשרות שאתיקה היא תחום מחקר מדעי. הספר מלא בדוגמאות של דילמות מוסריות ומחקרים בנושא ממחקרים שנעשו בשנים האחרונות.

19. פמיניזם והבדלים בין המינים

(2009) Male, Female: The Evolution of Human Sex Differences – David Geary

מהדורה חדשה של ספרו המצוין של דיוויד גירי שמראה באילו אופנים, וגם מסביר מדוע, גברים ונשים שונים. מדוע בנות מקבלות ציונים גבוהים יותר מבנים בבית הספר? מדוע יש פחות נשים במקצועות ההנדסה והמתמטיקה? (נושאים שכתבתי עליהם כאן ופה), מדוע גברים נפצעים יותר בתאונות? ההבדלים הללו ורבים אחרים מוסברים על ידי הברירה המינית ונגזרותיה. הספר דן בהתפתחות ההבדלים הללו החל מן הילדות, כולל המשחקים השונים שבנים ובנות משחקים בהם, וכלה בהתפתחות הקוגנטיבית ומבנה המוח השונה של גברים ונשים בגיל הבגרות, ההבדלים באסטרטגיות של בחירת בני זוג ועוד.

(2008) Sex Differences: Summarizing More Than a Century of Scientific Research – Lee Ellis

לא ספר על פסיכולוגיה אבולוציונית בלבד, אבל הספר האנציקלופדי הזה הוא המקור הטוב ביותר להבנת ההבדלים הקיימים בין המינים. הספר כולל סיכום של כל המחקר המדעי שעוסק בהבדלים בין המינים מפרספקטיבות שונות. הוא כולל סקירה של אלפי מחקרים, הדגמות בטבלאות וגרפים, של כל ההבדלים הידועים בין המינים והסברים אפשריים להבדלים הללו. הספר עוסק בהבדלים פיסיים, קוגנטיביים, בריאותיים, הבדלים בהעדפות ולמעשה כל מה שרק אפשר לחשוב עליו שקשור לגברים ונשים. המחקרים עליו מבוסס הספר כוללים בחלקם הגדול סקירה מטא אנליטית של עשרות מחקרים בתחומים שבהם נעשו הרבה מחקרים.

המין הראשון – הלן פישר (2000)

האנתרופולוגית הלן פישר "עונה" לסימון דה בובואר שספרה "המין השני" היווה מהפיכה במחשבה הפמיניסטית. דה בובואר טענה שנשים לא נולדות נשים אלא נעשות נשים, ופישר דווקא חושבת שההיפך הוא הנכון. היא מדגישה שנשים אינן נחותות מגברים אלא פשוט שונות מהן. על פי פישר, דווקא השוני הזה הוא מה שיעזור לנשים להיות דומיננטיות יותר ויותר בעתיד. לנשים יש כישורי חשיבה רשתית טובים יותר מגברים, הן מסוגלות לבצע משימות רבות בו זמנית בהצלחה גדולה יותר, אמפתיות יותר, בעלות כישורים חברתיים ותיקשורת לא מילולית טובים יותר ועוד. אלו הדברים שיהפכו אותן בעתיד הנראה לעין למובילות בצמתים כלכליים, פוליטיים וחברתיים. כתבה על הספר אפשר למצוא כאן.

פרדוקס המינים – סוזן פינקר (2008)

סוזן פינקר (אחותו של סטיבן פינקר) היא פסיכולוגית ועיתונאים שהוציאה לאחרונה ספר העוסק בסיבות הביולוגיות להבדלים בין גברים ונשים. היא כותבת בין השאר על הסיבות האבולוציוניות להבדלים הנצפים באקדמיה (נושא שכתבתי עליו בהרחבה כאן וכאן), ומבססת את הניתוח שלה על הבדלים הורמונליים בין המינים. היא מכירה כמובן בהבדלים הבין אישיים שקיימים בכל מין, אבל מדגישה שאי אפשר להתעלם מהבדלים מולדים כשדנים בגברים ונשים ורק הבנה כזו יכולה להוביל לשיפור התנאים של נשים באקדמיה, שוק העבודה וכו'.

המוח הנשי – לואן בריזנדיין (2006)

המוח הגברי – לואן בריזנדיין (2010)

שני ספרים שנכתבו על ידי הפסיכיאטרית והנוירוביולוגית לואן בריזמדיין בהפרש כמה שנים ומתארים את ההשפעות ההורמונליות על המוח הנשי והגברי וכיצד הן באות לידי ביטוי בהתנהגות. הטענה העיקרית היא שההתנהגות של נשים וגברים שונה זו מזו בגלל רמות שונות של הורמונים (ובעקיפין בגלל שורשים אבולוציוניים שונים). הספר על הנשים כולל שבעה פרקים כשכל אחד מהם מוקדש לחלק בחיי הנשים (ילדות, בגרות, אמהות, גיל הפסקת הווסת וכו') ולרגשות שונים כמו אהבה וסקס. הספר עוסק בין השאר בשאלות כמו למה נשים משתמשות ביותר מלים מגברים? למה גברים חושבים על סקס יותר מנשים? הספר על הגברים כולל פרקים העוסקים בהתפתחות המוח, חיפוש בנות זוג וברירה מינית, אבהות ועוד. ביחד, הספרים מהווים סקירה מקיפה של כמה מההבדלים הבולטים ביותר בחשיבה והתנהגות של גברים ונשים ולמה הם מתרחשים.

(1981) The Woman That Never Evolved – Sarah Blaffer Hrdy

הספר פורסם לראשונה ב-1981 ויצא בהמדורה חדשה ב-1999. מטרת הספר היא לתאר את האבולוציה של נשים דרך ההיסטוריה האבולוציונית של נקבות קופי אדם. הספר עוסק בעיקר בהיסטוריה הנקבית של קופי האדם שטרם סופרה עד אז, והרדי יוצאת כנגד התיאורים המקובלים אז שתיארו אותן כפאסיביות, עצלניות, לא תורמות לחברה שבה הן חיות, וחסרות כל בחירה ממשית. הוא מתאר את ההיסטוריה האבולוציונית של נקבות כפעילה הרבה יותר, בעלות בחירה ממשית, ולחלוטין לא נחותות מהזכרים. הספר הוא ספר מדעי לכל דבר, דבר שקצת מקשה על הקריאה שלו היום. הוא ספר בסיסי בדארוויניזם או פמיניזם אבולוציוני.

(2000) Woman: An Intimate Geography – Natalie Angier

מבט אבולוציוני על גוף האישה. אנגיאר היא כתבת מדע של העיתון ניו יורק טיימס וסופרת לעת מצוא של מספר ספרי מדע פופולארי. בספר הזה היא הופכת כל אבן, ומתארת בפרוטרוט כל איבר של גוף האישה ותפקידו האבולוציוני. היא יוצאת כנגד התפיסה הרווחת שגוף האישה הוא קונסטרקט פאסיבי (תהא המשמעות של זה מה שתהיה), היא לא מהססת לכתוב על הנקה, תפקיד האסטרוגן והטסטוסטרון בגוף האישה והאבולוציה של הדגדגן (תוצר של ברירה מינית ובחירה מושכלת של נשים, ולא תוצר לוואי כמו שסבורים ביולוגים אחרים).

(2002) A Mind of Her Own: The Evolutionary Psychology of Women – Anne Campbell

בספר הזה אן קמפבל עוסקת בהבדלים הביולוגיים בין המוח הנשי לגברי, ובהשלכות שיש להבדלים הללו על ההבדלים בין גברים ונשים. היא לא מהססת לתקוף את כל מי שסובל מביופוביה (הפחד מפני גילוי השפעות ביולוגיות על התנהגות בני אדם) ומדברת באומץ על האינסטינקט האמהי, הבדלים בין גברים ונשים בלקיחת סיכונים, בשאיפה לסטטוס, ביחסי חברות, בפשיעה ועוד.

(2000) Sex Differences in Cognitive Abilities – Diane Halpern

הספר המקיף ביותר שעוסק בהבדלים קוגנטיביים בין גברים ונשים. הספר סוקר בצורה שיטתית מחקרים שמראים על הבדלים ביכולות קוגנטיביות. פרקים שלמים מוקדשים להסברים ביולוגים ואבולוציוניים להבדלים הללו, כמו גם להבדלים חברתיים. זהו ספר לימודי בעיקרו שדורש ידע מוקדם בשיטות מחקר וידע בסיסי בפסיכולוגיה וביולוגיה.

(1996) Sex, Power, Conflict: Evolutionary and Feminist Perspectives  David Buss & Neil Malamuth

ספר שהוא אסופת מאמרים שמנסה להסביר למה הסברים אבולוציוניים ופמיניזם יכולים לחיות זה לצד זה בשלום. מדענים ולא מדענים כותבים מאמרים שעוסקים בהטרדות מיניות, הבדלים בין המינים, הפוליטיקה של הסקס ועוד. הנקודה המרכזית שהם מנסים להעביר היא שדווקא הבנה וקבלה של הסברים אבולוציוניים יכולה לעזור למאבקים הפמיניסטיים.

(2005) Who's Afraid of Charles Darwin?: Debating Feminism and Evolutionary Theory – Griet Vandermassen

גריט ואנדרמסן הייתה פמיניסטית לוחמנית שקראה ביקורות חריפות על הפסיכולוגיה האבולוציונית.  היא החליטה לקרוא את המחקרים המקוריים ולהפתעתה גילתה שרבות מהביקורות סילפו בצורה קשה את מה שהמחקרים באמת אומרים. בתגובה, היא החליטה לפרסם ספר שמראה למה הפמיניזם לא צריך לפחד מהפסיכולוגיה האבולוציונית ואיך הם לא רק יכולים לחיות ביחד בשלום אלא אפילו להפרות זה את זה. ספר חובה לכל מי שחושב שפסיכולוגיה אבולוציונית פוגעת במאבק הפמיניסטי.

(2013) Evolution's Empress: Darwinian Perspectives on the Nature of Women- Maryanne L. Fisher (Editor), Justin R. Garcia (Editor), Rosemarie Sokol Chang (Editor)

ספר שהוא אסופת מאמרים העוסקת בהיבטים אבולוציוניים ששמים את האישה במרכז. הרבה אי הבנות קיימות לגבי הצורה שפסיכולוגים אבולוציוניים מתייחסים לנשים והמאמרים כאן באים להבהיר את הנושא. המאמרים כוללים התייחסות לרבייה, תרבות, אימהות, חיפוש בני זוג, תחרותיות בין נשים, שיתוף פעולה, אלימות ועוד – כולם בדגש על האישה. הספר גם עוסק בפמיניזם ואיך הוא לא עומד בסתירה לכוחות האבולוציוניים שמניעים את הנשים.

20. שונות

(2007) Personality: What Makes You the Way You Are – Daniel Nettle

דניאל נטלה הוא אחד המומחים הגדולים בעולם בפסיכולוגיה אישיותית (personality psychology).הספר הנוכחי כולל סיכום עדכני של מצב המחקר בתחום, עם דגש על מבחן "חמש התכונות הגדולות" (Big Five Personality Traits). בנוסף לכך, הוא גם פסיכולוג אבולוציוני ובספר הזה הוא דן בשורשים האבולוציוניים של האישיות וההבדלים בין אנשים. הוא עונה על שאלות שונות שקשורות לאישיות, כמו למה בני משפחה אחת שונים זה מזה מבחינה אישיותית? האם אפשר לשנות את האישיות שלנו? מה היתרונות והחסרונות של תכונות אישיות שונות, ואיך הן נוצרו במהלך האבולוציה? זהו ספר מדע פופולארי שלא דורש ידע מוקדם בנושא.

(2004) Why We Lie: The Evolutionary Roots of Deception and the Unconscious Mind – David Livingstone Smith

ספר מעניין שעוסק באבולוציה של השקר והרמאות. די ברור שישנם יתרונות בולטים למי שיכולים לשקר לאחרים בהצלחה, אבל מה שמעניין הוא שיש לנו כנראה אדפטציה לשקר לעצמנו (טריברס היה הראשון לעמוד על כך). מודעות מוחלטת לכל האמיתות בחיינו כנראה הייתה גורמת לנו סבל בל יתואר, ולכן יש יתרון בכך שחלק מסוים במוחנו מעמעם את תפישת האמת.

(2004) Evolutionary Psychology, Public Policy and Personal Decisions –Charles Crawford & Catherine Salmon 

ספר שעוסק בהשלכות של הפסיכולוגיה האבולוציונית למדינית ציבורית. כיצד הבנה של השורשים האבולוציוניים של ההתנהגות יכולה לעזור לנו לחיות בחברה טובה יותר. למשל, איך הבנה של ההבדלים בין המינים יכולה לעזור לסביבת העבודה או איך היא יכולה להסביר את האי שיוויון הנצפה במקצועות מסוימים והאם כדאי בכלל להתאמץ להשיג שיוויון מספרי בעבודה ובאקדמיה. הספר מראה שפסיכולוגיה אבולוציונית אינה רק מדע טהור אלא יש לה השלכות ברורות לחיים שלנו בחברה ולאיך אנחנו מעוניינים שהחברה תראה.

(1986) Despotism and Differential Reproduction: A Darwinian View of History– Laura Betzig

ספר ייחודי של ההיסטוריונית האבולוציונית הידועה לורה בטזיג. בספר סוקרת בטזיג את ההיסטוריה דרך משקפיים אבולוציוניות ומראה איך רבות מההתנהגויות של דמיות בולטות בהיסטוריה עולות בקנה אחד עם המטרה האנוכית של להעלות את הכשירות הכוללת שלהם.  כיבושים של מדינות ושל נשים, כולם מוסברים על פי עקרונות אבולוציוניים של רבייה, כולל איך העדפת קרובי משפחה וברירת שארים.

תגובות

 • Shuki Weiss  ביום 30/03/2013 בשעה 4:48 am

  סקירה מרשימה ומועילה ביותר של כמה מהנושאים החמים בתחום הבנת ההתסגלות האנושית והתפתחות האנוש.
  תודה חמה על ההשקעה
  שוקי

 • צופיה  ביום 15/09/2013 בשעה 12:03 am

  רשימה מאלפת.
  אני מקווה שיהיו לי משאבים כדי לקרוא ממנה כמה שיותר….
  חסרים לי ברשימה ספריו של ארדרי (ardery). ציידים כבני אדם, הציווי הטריטוריאלי ויש עוד.
  פרט לזה, הערה – הספר של קרל סאגאן, דרקוני גן העדן, יצא גם בעברית.
  תודה על הרשימה ועל הבלוג המאד מעניין שלך.
  צופיה

  • גיל  ביום 15/09/2013 בשעה 12:11 am

   היי צופיה, הספר של סאגאן אכן יצא בעברית אבל בלתי אפשרי להשיג אותו כך שזה לא ממש יעזור למי שרוצה לקנות אותו.

   ולא שמעתי על הספרים ארדרי. לא הצלחתי למצוא אותם ברשת בהעדר שם מלא. אם תכתבי שם של ספר שלו אוכל לחפש.

 • צופיה  ביום 15/09/2013 בשעה 12:39 am

  שלום לך
  ארדרי – robert ardrey. שני ספרים שלו: african genesis, the territorial imperative
  הספרים יצאו בשנות השישים והשבעים, חלקם גם בעברית, והשפיעו על מחשבתם של הרבה אנשים. גם עלי.
  יש עוד ספרים שיצאו בעברית ויש לשער שתורגמו מאנגלית. אחד שאני זוכרת – ציידים כבני אדם.

 • ywelis  ביום 12/04/2015 בשעה 5:13 am

  לדעתי 'מוצא המידות הטובות' של רידלי ראוי לסיכום מעמיק יותר – המהפכנות שלו רבה מכפי שנדמה. בהמשך אצרף קישור לביקורת משלי עליו.

  • גיל  ביום 12/04/2015 בשעה 7:32 am

   זה לא סיכום אלא תאור קצר. אין לי אפשרות לכתוב בהרחבה על כל ספר פה אלא רק לתת על קצה המזלג תאור שלהם. אנשים יכולים לקרוא סיכומים וביקורות על רוב הספרים ברשת. ואני מסכים איתך שזה ספר חשוב מאוד.

 • אוהד  ביום 07/03/2018 בשעה 5:16 pm

  וואוו!
  איזו השקעה, כל הכבוד!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: